Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3073. Zaterdag 20 October 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. TER NEIZEV, 19 October 1894. Bij de Dinsdag en Woensdag te Middelburg gehouden akte-examens voor onderwijzer zijn o. a. geslaagd de heeren D. 'tGilde van Axel, J. J. E. Teepen van flontenisse, M. C. Mol van Aardenburg en J. Verkruijsse van Zuidzande. Voor de examens vrije- en ordeoefeningen slaagden o. a. de heeren A. P. Vooren van Ter Neuzen, J. D. D. de Graaf van Waterlandkerkje en J. Verkruijsse van Zuidzande. Be examens zijn afgeloopen. lloutenisse. De heer Van de Wal, onderwijzer te Hontenisse (Molenhoek) is als zoodanig benoemd te ITolwerd en heeft die benoeming aangenomen. Zniddorpe. Door den raad dezer gemeente is aan H. M. de Koningin-Regentes een adres ver- zouden van den volgeudeu itihoud Aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes. Geeft beleefd te kennen De Gemeenteraad van Zuiddorpe, grensge- meente in het 5de district van Zeeland dat reeds sedert 1886 de invoer van varkens en sedert 23 Juli van dit jaar de invoer van rundvee uit Nederland in Belgie is verboden dat, aangezieu nagenoeg de geheele 4de en 5de districten dezer provincie en mitsdien ook deze gemeente hunne middelen van bestaan viuden in landbouw en veeteelt of daarvan afhankelijke be- roepen, door deze maatregeleu eene niet te schatten financieele schade aan deze bewoners wordt berokkend dat, ten gevolge van de aardrijkskundige ligging dezer streek, de handel van het in deze gewesten gefokte en gemeste vee bijna niet anders kan plaats hebbeD dan met bestemming voor Belgie dat wel is waar de varkenshoudersen biggenfokkers hunne dieren, op zekere hier niet aan te geven wijze, met eenige moeite en goeden wil van de hand kunnen doen, doch zich moeten tevreden stellen met vele centen minder per kilo voor vette varkens en plus minus f 2,minder voor elk big, dan zij, met volkomen vrijen invoer in Belgie, zouden kunnen bedingen dat in deze gemeente landbouwers wordeu ge- vonden, die, vroeger met goed resultaat per jaar 150 tot 200 biggen fokkeude, zich nu wegens de geriuge voordeelen moeten bepaleu tot hoogstens 40 50 stuks per jaar dat de toestaud van den veefokker, door bet heli'en van inkomende rechten op het vee in Belgie reeds erg drukkend door het verbod van invoer onhoudbaar wordt, daar er toch niet aan te denken is alle hoornvee op stal te houdeu tot de Belgische grens weder geopend wordt, aangezien de veefokker tot verkoop wordt gedwongen, hetzij om financieele redenen, hetzij wegens gebrek aan voeder of gebrek aan plaats dat, aangezien de Belgische grensbewonende landbouwers, die door de voor vreemdelingen gunstige bepalingen betreft'ende de hier te lande in werkiug getreden wetten op de grondbelasting, vermogens- en andere belastingen, reeds zoovele voordeelen genieten, voor hunne varkens en vee veel hoogere prijzeu makende, dan die uit deze streken, bijge- volg ook hoogere landpachten kunnen betalen en zij alzoo voor de op de Nederlandsche grenzen ge- legen bouwlanden aan de meestal Belgische eigenaars hoogere pachtsommen kunnen bieden, waardoor de Nederlandsche grensbewonende land bouwers gedwongen worden, ook zooveel te betalen, willen zij hunne landen niet aan Belgische landbouwers in pacht zien overgaau dat, luidens berichten in de couranten, kooplieden uit Belgisch Vlaanderen in de laatste maanden bij wijze van proef zijn begonnen met het bezoeken van groote veemarkten in Noord-Amerika tot aan- koop van vette ossen, welke proeven goed schijnen gelukt te zijn, zoodat de algemeen heerschende denkwijze, alsof Belgie het Nederlandsche vee niet zoude kunnen missen en de grenzen dien ten ge volge niet lang kunnen gesloten olijven, wel kan worden beschaamd dat, aangezieu het vee uit Amerika, waar het veeartsenijkundig Staatstoezicht op verre na niet geregeld is als hier te lande en welk toezich aldaar zeker veel te wenschen overlaat, in Belgie mag worden ingevoerd, de door vele Belgen opentlijk geuitte bewering als zoude de sluiting der grenzen voor Nederland eenvoudig een represaille-maatregel zijn wel kan beschouwd worden als eenigszins op goeden grond te berusten dat in den laatsten tijd in Belgie is opgericht eene vereeniging, genaamd nDe BoerenbondP welke in korten tijd zulk groote uitbreiding heeft gekregen, dat daarvan reeds in meer dan 100 gemeenien van Vlaanderen, vertakkingen of af- deelingen met een uitgebreid ledental zijn gevestigd, in welker program of statuten vermeld staat, dat moet worden getracht a. bij het invoeren van vee in Belgie, den eisch te stellen Keuring voor den invoerop kosten van den invoerder en zulks met het oog op aanwezige tuberculose, en b. bescherming voor delandbouwvoortbrengselen door het heifen van inkomrechten op granen enz. dat de ondervinding heeft geleerd, dat de Belgen bij krachtdaditfe vereeniging en bij uitgebreid petitionnement veeltijds door hunne Regeering, hunne verlangens zagen ingewilligd en dat voor 't geval de hiervoren bedoelde eischen van den boereubond tot wet werden verheven, die maatregeleu wederom zeer in't nadeel van de grensbewoneude landbouwers zouden komen. Redenen waarom deze gemeenteraad zich wendt tot Uwe Majesteit met het ootmoedig doch dringend verzoek, dat Uwer Majesteits Regeering met die van Belgie in overleg trede en eene zoodanige overeenkomst treffe, dat de invoer van varkens en rundvee, zooniet uit geheel Nederland dan toch uit de gemeenten van het 4de en 5de district van Zeeland weder zoo spoedig mogelijk en zonder groote bezwaren voor den landbouwer en veefokker in Belgie worde toegelaten. 't Welk doeude enz. Burgem. en Weth. van Middelburg zijn teruggekomen op bun besluit ten opzichte der subsidie van de gemeente voor het muziekkorps en zullen zij die weer op de begrooting voor 1895 brengen. Te Tie], waar het Dag. Best, ook de gemeente- bijdrage van f 1500 van het muziekkorps op de begrooting had geschrapt; zal het korps in de maand December worden outbonden. Men schrijft uit Noord-Brabant Klaagt men in andere provincien, dat de wild- voorraad dit jaar zoo schaarsch is, in het westen dezer provincie is het jachtveld uogal goed voorzien. Bij eene klopjacht, Dinsdag op de goederen van graaf De Pret Roose de Calesberg te Putte ge houden, zijn geschoten 150 fasanten, 92 hazen, 120 kouijnen, 1 boschsnip en 15 lijsters, te samen 348 stuks wild. De rooverijen op de Noordzee schijnen weer te beginneu. Schipper Plugge en schipper Vrolijk, rapporteeren, dat den een door Eugelsche, den ander door Belgische visschers een partij haringnetten met toebehooren van de vleet is afgesneden. Beide zaken zijn in hauden gesteld van den waterschout te Scheveningen. Gistermorgen is een blok van 2 woningen afgebrand, staande onder Woolde (gemeente Hen- geloo) bewoond door 2 gezinuen. Het pand, hetwelk geheel uitbrandde, was verzekerd een der beide inboedels daarentegen niet. Bij de Maandag te Leeuwarden gehouden loting voor de nationale militie (eerste helft) waren er verscheiden jongelingen, die bij het trekken van hun nummer uitriepen ,/Leve de anarchie Weg met de bloedwet Om hieraan den volgenden dag een einde te maken, werd voor den aanvang der loting door den militieraad den jongelingen aangezegd, dat ieder, die zich op ongepaste wijze zou gedragen, terstond het lokaal zou worden uitgezet. Toch stoorde een, toen hij voorkwam, zich niet aan het bevel. Na de genoemde uitroepen werd hij onmiddellijk door de politie verwijderd. De burgemeester, die toen voor hem trok, haalde een laag nummer uit de bus, waarop een algemeen applaus volgde. Intusschen waagde het later niemaud meer het bevel te overtreden. Te Lekkerkerk zijn de onkosten voor het armwezen en voornamelijk voor het .onderwijs zoo gestegen, dat de hoofdelijke omslag dit jaar is verhoogd met 30 pCt. £r zijn dan ook in deze gemeeute van 3500 zielen vier hoofden van scholen, een voor meer uitgebreid lager onderwijs en 16 onderwijzers eu ouderwijzeresseu. Door de politie te Aruhem zijn ter verdere verwijdering uit het rijk naar Rotterdam overge- bracht de Zoeloes, die Zaterdag en Zoudag in Musis Sacrum voorstellingen hadden gegeven en zonder geld door hun impresario waren achtergelaten. De kolonialen, die zich in dezen tijd voor Indie aanmelden, toeven slechts enkele dagen te Harderwijk, omdat ze zoo spoedig mogelijk wordeu ingescheept. Om zich practisch te oefenen organi- seerden een lOOtal hunner Zondagavond eene vecht- partij met een ongeveer gelijk aantal burgers en visschers. Ofschoon de dappere mannen zich ge- wapend hadden met ledige hierflesschen en knuppels, moesten zij toch het onderspit delven. Ook de politie had het hard te verantwoorden. In den loop vau den avond moest menigmaal van de blanke sabel gebruik gemaakt worden. Tegen 10 uur .keerde de rust in de stad terug. Yolgende recepten tegen de thans vrij alge meen heerschende ziekte onder het vee lezen wij in den Ned. Tegen mondzeerMen doet in een groote n pot wilgenschillen, tot deze geheel ermee gevuld is. Daarna giet men er water bij, dat de openingen vult en laat dit eenigen tijd (ongeveer 2 uur) koken. Dit afgietsel vermengt men met stroop, en wel op 2 it 3 liter water een pond stroop. Met dit mengsel vult men een flesch, welk mengsel het dier ingegoten wordt. Naar gelang van de hevigheid der ziekte doet men dit 1 of 2 keer per dag. Weidra zal dan de beterschap intreden. Tegen klauwzeerMen neemt edn pond spek en bakt dit uit. Dit doet men in 2 a 3 liter bruine teer en smeert dit om de hoeven heen. Naar gelang kan men dit 1 of 2 keer per dag doen. Van veehouders, die deze middeltjes toepassen, vernemen wij gaarne den uitslag daarvan. Bij de firma Van der Poll Co., te Oosterhout vervoegde zich dezer dagen een land bouwer, die twee jaren geleden van een paar vreemde heeren voor f 50 een certificaat had gekocht, waardoor hij deelhebber zou worden in verschdlende trekkiugen van premieloten en tevens na verloop van twee jaren aanspraak zou hebben op een Servisch premielot en een gedeelte van een Italiaansch Roode Kruislot. Aangezien die termiju thans verstreken was, werden door bovengenoemde firma pogingen in het werk gesteld, om de incasseering van het cer tificaat te verkrijgen. Toen het echter te Amsterdam werd vertoond, was van een kantoor, als waarvan in het certificaa werd gesproken niets bekend. Ter beurze aldaar kende men den naam niet, en evenmin wist men bij de politie of ten stadhuize eenige inlichtingen te verstrekken. Het stuk kan gerust als scheurpapier beschouwd worden, de landbouwer is zijn geld kwijt. Onder voorbehoud nemen wij de volgende mededeeling over uit de Alkm. Ct. Door den heer J. Visser, gediplomeerde veearts te Oudkarspel, wordt ter voorkoming van tongblaar, een alleen hem bekend voorbehoedmiddel aan het vee toegediend, dat tot heden zeer gunstige uitkom- sten heeft opgeleverd. Van de bijna 400 koeien, door den heer Visser behandeld, kregen slechts enkelen tongblaar en dan nog in lichten graad. Koeien, die reeds door de ziekte waren aange- tast, vonden bij aanwending van het middel veel verliehting. De dichter Tennyson nam een waardeloos vel papier en door er een gedicht op te schrijven verdiende hij 60,000 gulden. Dat was genie. Van der Bildt kan op een of ander stuk papier schrijven en het tot een waarde van 100,000,000 gulden maken. Dat is kapitaal. De Vereenigde Staten kunnen 1£ ons goud nemen en daarop een vogel afdrukken (adelaar geheeten), die eene waarde van 250 gulden heeft. Dat noemt men geld. Een horlogemaker neemt voor driegulden aan materiaal en rnaakt daar een horloge van, dat zestig gulden waard isen dat noemt men vaardigheid. Een koopinan neemt een artikel dat een kwartje waard is en verkoopt het voor een gulden. Dat is handel. Een dame kan een mooie hoed voor drie gulden koopen, maar zij schaft zich liever een vau dertig aan. Dat is dwaasheid. Een werkman met een spade werkt 10 uur en graaft drie of vier ton aarde of steenkool op voor een paar gulden. Dat is arbeid. De schrijver van deze geleerde ver- handeling kan eon wissel voor 80,000,000 gulden schrijven en die zou geen cent waard zijn. Dat is een schandaal Men leest in een der Belgische bladen Een schoen maker uit Brussel heeft Zondagmorgen zijn woning verlateu om aan de verkiezing deel te nemen. Men heeft niets meer van hem gehoord en vreest dat hem een oDgeluk is overkomen. De ongelukkige beschikte niet over zijn voile verstan- delijke vermogens. Het plunderen van spoorwegtreinen is in Amerika geen zeldzaamheid, maar het laatste geval van dien aard overtreft al de vorige door de onge- hoorde brutaliteit, waarmede de roovers te werk gingen. Niet in de wildernis van het verre Westen, maar in een dichtbevolkte streek, op slechts korten afstand van Washington, hebben de roovers Vrijdag hun slag geslagen. De nachttrein van Richmond naar New-York naderde de Potomac-rivier, toen de machinist en de stoker eensklaps zeven ge- maskerde kerels over de kolen in den tender naar de locomotief zagen kruipen. De roovers bevalen hun te stoppen, onder bedreiging met revolvers de machinist haasstte zich te gehoorzamen. Daarop werd den postconducteur gelast, de deur van den waggon, waarin zich de brandkast met geldswaarden bevoud, te openentoen de man weigerde, liet men de deur met een paar dynamietpatronen springen. Terwijl zes roovers den machinist en den stoker, die op den weg waren geplaatst, in bedwang hielden en af en toe een schot losten op de passagiers, die naar buiten durfden kijken, dwong de zevende roover, een kerel als een boom, den postconducteur de brandkast te openen en hem alle geldswaarden te geven. Een en ander duurde 20 minuten. Geen der reiziger was in staat weerstand te bieden een hunner, die een revolver bij zich had, wilde daarmede schieten, maar de patronen gingen niet af. Toen het geld in een handkoffer was gepakt, maakten de roovers de locomotief los en stoomden daarmede weg. Toen zij ongeveer een mijl hadden gereden, sprongen zij er af en begaven zich naar de Potomac-rivier, waar een bootje gereed lag, waarmede zij overstaken naar het grondgebied van den staat Maryland. De locomotief stoomde inmid- dels a! sneller en sneller voort, tot zij eidelijk bij een station, twaalf mijlen verder, tegen eenige goederenwagens aanbonsde en omviel. De buit, door de roovers gestolen, bedraagt tusschen de 30,000 en 100,000 dollars het juiste bedrag is nog niet bekend. Natuurlijk heeft het brutale schelmstuk, als het ware onder den rook van de hoofdstad der republiek gepleegd, groote sensatie gemaakt. Een aantal detectives werden dadelijk aan het werk gezet om de roovers op te sporen de spoorweg-maatschappij heeft een premie van 10,000 dollars op hun arrestatie gezet, terwijl ook de gouverneur van Virginie een flinke belooning heeft uitgeloofd. Van 1 tot en met 15 October. Bijvoegsel van de Ter Uensensche Courant. Ter lemrn. Huwelijks-aangiften. 10 Oct. Izaak Gerardus Jacobs, oud 18 j., jm en Franchise Levina Reigel, oud 19 j jd. 12 Oct. Leendert van Eck, oud 27 j., jm. en Maria Butler, oud 21 j., jd. 13 Oct. Jan Looij, oud 28 j., jm. en Catharina Verbrugge, oud 31 j., jd. Geboorten. 1 Oct. Bernard Dominicus, z. van Augustinus Audenaert en van Prudence Daelman. Jan, z. van Jacobus Antonie Bedet en van Cornelia Pieternella Michielsen. 2 Oct. Teuna, d. van Jacob Herrebout en van Antje Visser. 3 Oct. Jacobus Cornell's, z. van Anthonij Jacobus Harte en van Neeltje van Dixhoom. 4 Oct. Eduardus, z. van Leonardus Kalle en van Idonia de Munck. 5 Oct. Mattheus, z. van Willem Smallegang en van Geertruida Donze. Pieternella Catharina, d. van Reinier Scheele en van Maartje van der Bent. 6 Oct. Adriaan Jan, z. van Cornelis Michielsen en van Cornelia Verhelst. 7 Oct. Louisa, d. van Dominicus de Bock en van Clementine de Meij. 8 Oct. Marinus Thomas, z. van Gerrit Karel Korporaal en van Pieternella Cornelia Leunis. 9 Oct. Maria Elisabeth, d. van Jan Krijn Kolijn en van Elisabeth de Doelder. 10 Oct. Jozias, z. van Gelein van de Velde en van Suzanna de Kraker. 11 Oct. Benjamin Johannes, z. van Wilhelmus Johannes Bos en van Hortensia Rosalia Gijsel. Erederik, z. van Pieter van der Hooft en van Helena van der Voorde. Levinus Bernardus Dominicus, z. van Johannes Levinus Doppegieter en van Adelaida de Canne. 12 Oct. Krijn, z. van Jozias Michielsen en van Jacoba Catharina Wieland. 13 Oct. Jan, z. van Willem Dieleman en van Elisabeth van de Wege. 15 Oct. Willem, z. van Jan Koster en van Janneke Ester Pladdet. Wilhelmina Hendrika, d. van Jacobus de Meulder en van Cornelia Petronella J anssen. Overlijden. 3 Oct. Levinus Scheele, oud 6 m., z. van Levinus en van Leuntje van de Voorde. 7 Oct. Mels Oppeneer, oud 2 m., z. van Jacobus en van Tanneke van Tatenhove. Maria Geertruid Rommel, oud 3 m., d. van Johannis Petrus Wilhelmus en van Jacoba Pietronella Broeksma. 14 Oct. Krijn Michielsen, oud 3 d., z. van Jozias en van Jacoba Catharina Wieland. H li 1st- Geboorten. 1 Oct. Juliana, d. van Josephus de Zaegher en van Maria During. 4 Oct. Leonardus Johannes Ludovicus Leopoldus, z. van Jan Francies de Bakker en van Mathilde Leonie Jouret. Margaretha Maria Anna, d. van Henri Honore Marie Wauters en van Maria Jeannette Fran- ciesca van Damme. Overlijden. 8 Oct. Augustinus de Ridder, oud 53 j., echtg. van Virginia Maria de Kort. Johanna Eiisabeth de Kok, oud 25 d., d. van Jacomina Maria. 13 Oct. Philomena van Gremberghe, oud 44 j., echtg. van Cornelis Hendrikus Verbruggen. 15 Oct. Paulina Kozalia Johanna Esseling, oud 2 m., d. van Benignus Alphonsius en van Maria Johanna V erbruggen. Axel. Geboorten. 8 Oct. Francina, d. van Marinus de Bruijne en van Elizabeth Penne. Seraphina, d. van Petrus van Waes en van Anna Maria van den Bos. 12 Oct. Jacobus, z. van Abraham Haak en van Elisabeth Donze. 15 Oct. Johannes Hermanus, z. van Jan Boer, en van Pieternella van Vliet. Overlijden. 3 Oct. Abraham Sorber, oud 30 j., echtg. van Janna Franse. 7 Oct. Francies de Moor, oud 31 j., echtg. van Cornelia de F'eber. HengMttliJk. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. ■loek. Huwelijks-voltrekkingen. 11 October. Andries Johannes Cornelisse, oud 33 j., weduwn. en Bonna Tavenier, oud 30 j., jd. Geboorten. 3 Oct. Suzanna, d. van Cornelis den Fx ter en van Suzanna Remijnsen. Sara Martina, d. van Pieter Buijze en van Adriana Heijnsdijk. 6 Oct. Adriaan Jacobus, z. van Jacobus Paulus van den Ende en van Pieternella de Bree. 15 Oct. Catharina Levina, d. van Jozias de Kraker en van Pleuntje de Jonge. Antonina, d. van Leendert van Oosten en van Janneke Buijze. Overlijden. 4 Oct. Elisabeth van der Gouwe, oud 5 m., d. van Jacobus en van Maatje Jansen. ■i.oewarht. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Petrus Poppe (van Moerbeke, Belgie), oud 37 j., weduwn. van Rosalia Weemaes, en Maria Louisa Kegels, oud 41 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Oct. Aloysius de Block, oud 20 j., jm. en Frederica van Ileeke, oud 19 j., jd. 10 Oct. Alphonsus Buijs, oud 25 j., jm. en Mathilde van Laere, oud 50 j., wed. van Theophilus Sturm.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5