Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawseh-Vlaanderen. No. 3072. Woensdag 17 October 1894. 34e Jaargang. Binnenland. O M H O O G! ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlBN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Yoor elkenregel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Jr*olitiels Oyerzicht. De nitslag der Belgische verkiezingen, Zondag gehouden, verinelden wij hieronder uit de telegrafi- sche berichten, zooals die gister aan vele bladen werd geseind. Den stand der partijen kan ieder met een minimum rekenkunst gemakkelijk uit de tele- grammen opmaken en naar aanleiding van de daardoor verkregen uitkomsten mag ieder bespiegelingen maken naar hartelust. Knap, wie daardoor den uitslag weet te wijzigen Het is voor de eerste maal, dat in Belgie het algemeen kiesrecht in practijk werd gebracht. Personen, die tot nog toe alleen een stembus keudeu bij name, ontvingen nu eindelijk de gelegenheid om het langgewenschte instrument te naderen en het desnoods te betasten. 7j\]inoesten naar de stem bus, of zij wilden of niethet kiezen is verplichtend. Slechts wie ziek waren bleven thuis. In den regel zonden dezulken een beleefd briefje, waarin zij kennis gaven van hun plichtsverzuim en er dan een bewijs van den docter bijvoegden om aan te toouen dat geen luiheid of eenige andere reden hen thuis hield doch alleen ziekte en niets dan ziekte. De Belgische kiezer kan zijn een univox, een- stemmigebivox, tweestemmige, of trivox, drie- stemmige kiezer. De nieuwe, de kersversche kiezers behooren natuurlijk meest alien tot de univoxen. Sommigen waren zeer goed op de hoogte gebracht van de werkzaamheden, welke zij te verrichten hadden. Met groote zekerheid stapten zij den „isoloir" binnen, plaatsten zonder aarzelen een zwarte stip boven een der liisten en hadden in korten tijd aan hun plicht voltmn. Ziehier wat men gister en eergister seinde Brussel, 14 Oct. Te Bergen (Mons) zullen de liberale senatoren worden herkozen. Voor de Kamer staan de socialisten aan het hoofd met groote meerderheid en waarschijnlijk zullen zij gekozen worden, waardoor de gematigde liberalen weer zes zetels zullen verliezen. Over het algemeen zullen de partij-verhoudiogen in den Senaat niet belangrijk worden gewijzigd, want de socialisten hebben geen candidaten gesteld voor den Senaat en hebben in grooten getale gestemd voor de liberale senatoren in dezelfde arrondissementen, waar zij in massa voor de socialistische afgevaardigden stemden. Brussel, 15 Oct. Onder de socialisten, die te Luik bij eerste stemming zijn gekozen behooren 1° Anseele, leider en sticbter van de socialistische vereeniging ,/Vooruit" te Gent2° Defuisseaux, socialistisch agitator, die onlangs Frankrijk verliet en zich thans te Bergen in hechtenis bevindt; FEUrLLETQN. 2) Twee jaren van het zonnigste geluk waren voor Ernestine heengegaan. Zij droeg thans de kostbaarste toiletten en was schooner dan ooit. Haar echtgenoot, wien zij een lief dochtertje geschonken had, hield zielsveel van haar, beluisterde hare wenschen, omgaf haar met alles, wat heur hart verblijden kon. En zij, zij was bescheiden, zacht, daukbaar, gelijk uooit te voren. Het geluk had haar goed en zacht gemaakt. Kon het dan altijd zoo blijven Sedert eenigen tijd was Heinrich veranderd, niet in zijne houding tegenover haar integendeel hij was nog liefderijker, grootmoediger, sedert zorgen hem schenen te drukken. Op hare vragen naar de redenen zijner neerslachtigheid, had hij altijd hetzelfde antwoord //Het zal wel weer overgaan Maar het ging niet over. Geheel onvoorbereid trof de vreeselijke slag zijne vrouwHeinrich ging failliet. Hij had haar niet willen verontrusten, en nu eerst begreep zij, wat hem zoo outstemd had. Met al te grooten moed had de jonge man de oude en bovendien een weinig verouderde zaak in een moderne bazar veranderdhij had te veel crediet genomen en gemeend door een drievoudigen omzet het evenwicht weer te kunnen herstellen. Maar terstond na zijne verloving was de oude, be- proefde koopman gestorven, en precies tegenover hem had zich een concurrent gevestigd. //Herman Klein" blonk het in groote gouden letters voor het huis. En deze heer Klein was gevaarlijk, omdat b'j de mismaakte dochter van een millionair gehuwd had. 3° Celestin Demblon, ontslagen leeraar te Luik 4® Hector Denis, gewezen rector aan de hoogeschool te Brussel, die de hoogeschool verliet naar aan leiding van de ODgeregeldheden, welke te voorschijn werden geroepen door de lezingen van Elisee Eeclus. Te Charleroi bevindt zich onder de direct gekozen socialisten Callewaert, leider der ,/ridders van den arbeid" in het district CharleroiVan de Velde, uit Brusselte Bergen (Mons) zijn de socialistische gebroeders Alfred en Leon Defuisseaux gekozen, waarvan de een reeds gekozen is te Luik, en Maroille, die veroordeeld is wegens de ongeregeld- hedeu bij de werkstakingen. Allen vervangen de liberalen, die sedert jaren deze districten vertegen- woordigdendaaronder behoort ook de heer Frere Orban, oud-minister-president, minister van Staat en een zeer gezien leider der liberale partij, die krachtig de socialisten heeft bestreden. Tot nu toe verliezen de liberalen 31 zetels in de Kamer, welke voor het meerendeel door socia listen worden ingenomen de katholieken verliezen 7 kamerzetels, waarvan 5 aan de liberalen en 2 aan de socialisten. Door de talrijke herstemmiugen kan nog niet met zekerheid gezegd worden, hoe de samenstelling der Kamer zal zijn. De uitslag der verkiezingen komen zeer onregel- matig aan, terwijl de officieele uitkomsten niet voor morgenmiddag bekend zullen zijn. De katholieke partij zal, wat het getal betreft, in de Kamer geen merkbare wijziging ondergaan. Wanneer de heer De Burlet, het hoofd van het Kabinet, te Nivelles (Nijvel) wordt gekozen, zal het Kabinet onveran- derd in de Kaner terugkeeren. In geval van herstemming te Brussel zullen het de socialisten zijn, die de beslissing in handen hebben en die de liberalen de voorwaarden zullen voorschrijven. Kunnen de socialisten en liberalen niet tot een vergelijk komen, dan zullen de 18 katholieken bij de herstemming worden gekozen en zullen de liberalen in de Kamer worden terugge- bracht tot een onbeduidende minderheid. Volgeus de laatste berichten is pastoor Daens niet te Aalst gekozen. Te Verviers is voor de Kamer herstemming tusschen de socialisten en katholieken de aftredende liberalen bleven in de minderheid en voor den Senaat is gedeeltelijke herstemming. Te Nivelles (Nyvel) zal waarschijnlijk een herstem ming plaats hebben tusschen de katholieken en de liberalen de socialisten bleven ver in de minderheid. Het herkiezen van het hoofd van het kabinet, den heer De Burlet, hangtdusaf van de houding der socialisten. Te Dinant zijn de katholieken herkozen. Wat Heinrich op crediet kocht, kon gene contant betalen en daardoor goedkooper van de hand doen. Zoo nam de omzet in Heinrichs zaak af inplaats van toe. Toen nu ook nog kort na elkander twee incidenten hem troffen zijn nieuwe procuratie- houder bedroog hem, en een bevriend handelshuis failleerde, waardoor hij zware verliezen leed toen was de nootlottige catastrophe onvermijdelijk. De ontzaglijke voorraden werden onder gerechtelijk toezichl verkocht, de gordijnen werden neergelaten, de schitterende booglichten, die vroeger de rijke uitstallingen bestraalt hadden, gingen uit. Heinrich en zijn vrouw verlieten huune schoone, elegante woniug, waarop beslag gelegd werd. In hare verwarring had Ernestine al hare voorwerpen van waarde vrijwillig prijs gegeven. Zoo kwam Heinrich wel is waar met een on- bevlekten naam, maar doodarm uit den ondergang van zijn huis te voorschijn. Ernestine was als't ware bewusteloos. Zij kon het verschrikkelijke van haren toestand niet overzien. Het gelukkige lot, dat haar was geworden, scheen haar de natuurlijke prijs harer schoonheid toe, als iets dat van zelf sprak. Het was immers oumogelijk, dat alles, wat haar zoo onbetwistbaar toekwam, weer verdween. Heimelijk hoopte zij nog altijd op een gelukkige wending, op iets ouverwachts, dat den plolselingen val zou stuiten. Het kon, het mocht niet zijn Thans weer omlaag van de hoogte, waarop zij zich zoo thuis gevoelt had omlaag O, dat was onverdragelijk. In de zitting der Tweede Kamer vanj.l. Vrijdag bracht de heer Van Limburg Stirum rapport uit over het bekende bezwaarschrift van den heer Waale, directeur-uitgever van de Zierikzeesche Nieuwsbode, zich beklagende over z. i. onrechtmatige vrijheids- berooving in het drukpersincident. Zonder te beoordeelen of er voor de Kamer al dan niet aanleiding kan bestaan om zich in deze zaak te mengen, achtte de commissie het evenwel noodig dat de Kamer te dezer zake volledig worde ingelicht, weshalve zij voorstelde het adres naar den Minister van justitie te verzendeu met verzoek om inlichtingen. Dienovereeukomstig werd besloten. In een nota van Gedeputeerde Staten, naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen van de Provincial Staten van Zeeland, betreffende het voorstel tot het verleenen van pensioen aan de weduwen en weezen van ambtenaren van den Pro- vincialen Waterstaat verklaren Ged. Staten, dat zij in het algemeen verslag geen aanleiding hebben ge- vonden om andere wijziging te brengen in hun voorstel, dan dat in art. 20 2 achter het woord z/veroordeelde" de woorden »geheel of ten deele" gevoegd worden. Ingekomen is een nota der door de besturen der waterkeeringen van de calamiteuse polders of waterschappen of de dijkraden der calamiteuse en der bijdragende polders of waterschappen of ingelanden medegedeelde bedenkingen omtrent het voorstel tot wijziging van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland. Niet minder dan 77 verzoekschriften zijn bij de Tweede Kamer ingediend om aan te dringen op maatregelen in het belang van den landbouw. In hoofdzaak wordt daarbij gevraagd invoerrechten op granen. Per stoomschip Soerabaya is Zaterdag weder van Rotterdam naar Indie vertrokken een detachement militairen, sterk 1 kapitein, 2 luitenants, 12 onder- officieren en 200 mansehappen. Belangrijke details vinden wij in het N. v. d. D., ontleend aan een particulieren brief uit Ampenan, waarin een beschrijving wordt gegeven van den terugtocht der colonne—Bijlevelt van Soekarara naar Matarara. Wij lezen daarin het volgende Te Soekarara in het bivak ontvingen wij in den nacht van den 25en op den 26en Augustus om half drie het bevel van den geueraal Vetter om Nu bewoonden zij twee kleine slecht gemeubileerde kamers in eene kale huurkazerne in de voorstad. Heinrich verdiende door een klein agentscbap het noodzakelijkste. Hij had zich niet ontzien en niet geschaamd voor vrouw en kind deze moeilijke betrekking te aanvaarden. Hij bezocht thans de ateliers, die vroeger werk van hem ontvingen, en verkocht naaigaren en naalden, en als het goed ging, kon hij thans per dag evenveel verdienen als hij vroeger bij de afrekeniugen als fooi placht te geven. Misschien kwam hem deze vrijgevigheid thans te pas. Men kocht van hem en hij hij behoedde daardoor de zijne voor gebrek. Ernestine echter waande zich in den tijd harer kindsheid en jeugd terug verplaatst. Dezelfde sombere, eentonige dagen van weleer, karig geld, goedkoop eten, huiswerk van den morgen tot den avond. Zij hield slechts een jong dienstmeisje, kookte en werkte als vroeger. Geen schouwburg meer, geene toiletten, geen pleziertochten alles uitZij was meest alleen met hare kleine Heinrich op weg, om brood te zoeken. Hare vroegere vrienden en bekenden vermeed zij angstig, omdat zij zich schaamde. Uitgaan mocht zij niet, omdat zij zich niet zooals nog voor kort, opsmukken kon. Het was nog veel erger dan het vroeger geweest was. Destijds boot de toekomst haar toch nog gelukkige moge- lijkheden, thans niet. Destijds had zij nog niet geproefd van den beker der vreugde nu was hij haar met ruw geweld van de lippen gerukt. Onmogelijk, dit verschrikkelijke lot altijd te moeten dragen Onmogelijk Morrend en verdrietig ging zij haars weegs, zij had verleerd te glimlachen. Een sombere stilte heerschte in de kleine woning, als zij niet door terug te gaan op Mataram, zoo spoedig mogelijk en met de meest mogelijke veiligheids-maatregelen. ij braken om 9 uur v. m. op en bereikten om 1 uur n. m. Kediri. Ooze colonne was sterk 2 compagnien infauterie, 2 bergstukken en 1 sectie genietroepen. Te Kediri vernamen wij, dat er oorlog was tusschen den generaal en den radja, zooals de bewoners zich uitdrukken. ie Klobo, pi. m. 500 palen westwaarts van Kediri, werden ons door vrouweu en kinderen ververschingen aangeboden. Onze marschformatie was als volgt1 sectie infanterie voorhoede, gevolgd door de sectie genie troepen voorts de hoofdcolonne met trein en 1 sectie achterhoede. De overste Vau Bijlevelt reed aan het hoofd der hoofdcolonne. Plotseling klonken een paar schoten en was de overste zwaar gewond. Onmiddellijk opende de voorste sectie der hoofdcolonne het vuur. Het vijandelijk vuur werd afgegeven op 3 passen afstands door schietgaten uit een Missigit (tempel) tegelijkertijd kregen wij een lansaanval op onze rechterflank, door salvo's der infanterie en door granaatkartetsen afgeweerd. Daarop kwam de artillerie voorwaarts van de infanterie in batterij de genie hakte een poort van de Missigit open, waarop een peloton infanterie die Missigit forceerde, waarbij luit. Musquetier sneuveldede vijand was uit de Missigit verdreven tegelijkertijd opende de achterhoede het vuur om den vijand, welke zich ook in onzen rug vertoonde, te verdrijven. Spoedig week deze terug en trokken wij voorwaarts om in de rivier #de Babak" af te dalen. Eerst werd de overkant schoongeveegd met salvo's en granaat kartetsen. Onder dekking van vuur daalden wij bij gedeelten af. De rivier was vrij dieptot aan aan de borst gingen wij door het water. Gelukkig kwam de geheele colonne er goed over. Al vechtende trokken wij verderiedere kampong moest beschoten worden om den vijand er uit te verdrijvenzoo bereikten wij 's avonds om 5 uren Tjakra van de zuidzijdede colonne rukte hier binnen en rustte een oogenblik. In Tjakra heerschte een doodsche stilte, op een pas of wat voor een deur stond een tafeltje met karaffen water 1 Wij lieten het signaal ;/6e bataljon, geeft acht" blazenantwoord kregen wij niet, met slaande trom rukten wij voorwaarts, meenende dicht bij t bivak Tjakra te zijn, waar de andere helft van ons bataljou was achtergebleven, alzoo op veilig terrein. het stemmetje van het kind verbroken werd. Niets dan zuchten werden bij het karige maal vernomen. Op zekere dag, toen de lentezon door het venster scheen, verbrak Heinrich dit bijna onheilspellende zwijgen en zeide„Zullen wij niet wat uitgaan, Ernestine Het is zoo mooi buiten. Ik kan het verzuimde morgen inhalen." Zonder op te zien antwoordde zij #Dat gaat niet, HeinrichMijn hoed van het vorige jaar is te slechtEn moet ik de kleine dragen, of wilt gij het doen //Wij kunnen niettemin vroolijk zijn Ernestine z/Ik niet Scherp als de kling van een mes was het woord uitgesproken, scherper dan zij zelf bedoeld had. Maar zij had geen berouw. Zij leed te zwaar, te veel bitterheid was in haar gemoed opgehoopt. Heinrich zuchtte diep en zwaar. „Gij hebt gelijk," zeide hij. #Gij zijt schoon gij hadt aanspraak op een beter lot. Waarschijnlijk zoudt gij het ook gevonden hebben, zoo gij uw lot niet aan het mijne had geketend. Gij zijt nu boos op mij, omdat z/Ik ben boos op u," antwoordde zij nog altijd met het hoofd afgewend, #omdat gij niet oprecht waart, omdat gij mij zelfs niet vermoeden liet, hoe het met u stond. Indien gij mij bijtijds hadt gewaarschuwd zou de slag mij niet zoo hard getroffen hebben z/IIet geschiedde met de beste bedoelingen. Gij weet het Ernestine, ik hoopte den slag af te wenden." (Wordt vervolgd.) TER \EimS(HE 101 HUT Hit blad verscliijnt Dinsnlag- en Vrijda^avond bij den nitg-ever I". J. V A M O E I A K D E te Ter A'enzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1