Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3071. Zaterdag 13 October 1894. 34® Jaargang. O M H O O G! Binnenland. ABONNEMBNT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEKTENTIlN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Grootereletters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Folltiek Overziclit. Twee dagen eerst is de begrootings-commissie uit de Fransche Kamer aan den arbeid en reeds is er een conflict gerezen tusschen de commissie en haar rapporteur Jules Roche, een conflict van zoo ernstigen aard, dat 't alle moeite heeft gekost hem tot blijven te nopen. Jules Roche heeft den leden der commissie verzekerd, dat er op de begrooting van oorlog, zooals de betrokken Minister die heeft opgemaakt, niet meer dan 1,200,000 francs te bezuinigen valt. Die bezuiniging betreft de mili- taire rechtspleging, den verkoop van afgekeurde voorwerpen en het transport der recruten naar hun verschillende legerkorpsen. Een som van 800,000 francs wil Roche echter toegewezen zien voor den aankoop van paarden ten behoeve der kapiteins van de infanlerie in werkelijken dienst en ter verhooging van de soldij, berekend naar de dienst- jaren. Volgens Roche is het legereffectief te laag in vergelijkiug met het Duitsche, hij heet dit een zeer ernstig feit en acht verbetering vdor alles noodig. Roche was niet gelukkighij zag zijn voorstel om 800,000 francs uit te trekken voor boven aangeduide doeleinden, bij meerderbeid verworpen en bood daarom zijn onstslag aan, waarvan hij alleen door de ernstige betoogen van zijn vrieuden werd teruggehouden. De minister van oorlog zal uu gehoord worden over het door Roche te berde gebrachte blijkt dan de gegrondheid van zijn beweren en dns ook de wenschelijkheid om opnieuw eenige millioentjes te offeren aan den oorlogsgod, wiens begeerigheid ook in vredestijd heel groot is, dan zal de Duitsche leger—commissie ook wel aan 't werk mogen als ze uitbreidings— en verbeteringsvoorstellen ten minste niet reeds kant en klaar in gereedheid heeft De Ministers van Spanje kwameu Maandagavond bijeen en de onderlinge verdeeldheid met betrekking tot het ernstige koloniale vraagstuk trad daarbij zoozeer op den voorgrond, dat na afloop eene ministerieele crisis onvermijdelijk werd genoemd. De Minister van Kolonien wilde den gouverneur- generaal van Cuba terugroepen,omdat deze ambtenaar bewezen heeft een te groot voorstander te zijn van het zelfbestuur der eilanden en te zeer ijvert voor de verzoening der Creoolsche conservatieven. De Minister wil onder een nieuwen gouverneur trachten naar een oplossing welke alien bevredigteen middelweg dus tusschen de uitersten. De collega's van den titularis van kolonien willen juist alle moeilijkheden, alle opwinding vermijden 't is er reeds heel hachelijk gesteld door het uitstel der hervormingen, toegezegd door den vorigen Minister van Kolonien, Maura. Sagasla deed al't mogelijke FEU1LLETQN i) Was het mogelijk, uit deze dalen van armoede en gebrek op te klimmen tot de hoogten van het leven Was het mogelijk voor haar, het hulpelooze meisje In slapelooze nachten dacht Ernestine daarover na. Zij had een begaafden broeder, die, in het bezit eener beurs studeerde en wien men eene schitterende toekomst voorspelde. Hij, hij zoude eerlang een veelgezochte, misschien zelfs een beroemde dokter zijn, zou tot de Berlijnsche ^wereld" behooren en zich geenen wensch behoeven te ont- zeggen. Maar zij, hoe zou zij er komen En niettemin droomde zij van glans en welvaart. Te huis heerschte de pijnlijke druk der stille armoede. De moeder, de weduwe van een ambte naar, behoorde zoowel door hare afkomst als door de positie van haren overleden echtgenoot, tot den beschaafden standmaar van den andereu kant was het karige pensioen nauwelijks toereikend, om de noodzakelijkste behoeften te dekken. Tegen- over de buiten wereld had men den plicht, niets van de ellende te laten merken, maar des te onbeperkter heerschte de nood in de meer dan bescheiden huishouding. Het was evenwel niet de dunne koffie noch de waterige soep, die Ernestine het onaangenaamst waren, maar de een- toonigheid harer jeugd. Visites maken, zich opschik- ken, behagen, bewonderd worden, dat was haar streven, dat achtte zij haar recht, want zij was schoon en wist, dat zij het was. Honderd maal om in den ministerraad een conflict te vermijden 't gaat dan ook niet alleen om het belang der kolonien, maar om de uiterlijke eenheid der liberale partij tevens. Toch is 't tot een crisis gekomen de titularis van kolonien heeft zijn voornemen kond gedaan, zijn ontslag te nemen en Sagasta heeft, na raadpleging van Gamazo, Maura, Montero-Rios en De la Vega de Armijo, der Koningin-Regentes kennis gegeven van het ernstige feit. Gisteren moesten de heeren opnieuw samen komen't is Sagasta's doel de wijzigingen in zijn kabinet tot het onvermijdelijke te bepalen. In verband met de waarschijnlijk aanstaanden Maandag te houden samenkomst der ministers van Pruisen (de kwestie of een wettelijk optreden tegen de revolutionaire bedoeling raadzaam is, zal dan behandeld worden) spreken sommige bladen, heel voorbarig, van de mogelijkheid op Rijksdag ontbin- ding. Caprivi, de rijkskanselier, zou zoo vertelt men in een hem door den keizer te Hubertus- stock verleende audientie, zich bereid hebben ver- klaard tot een wijziging in het strafwetboek om een scherper optreden tegen de revolutionaire beweging mogelijk te maken. Kwam 't tot ver- werping van een regeeringsvoorstel in dien zin, door den Rijksdag, zonder dat andere wapenen werden verschaft, dan zou de Rijksdag worden ontbonden. Uit Shangai wordt alweer melding gemaakt van daar in omloop zijnde geruchten betreffende eene landing der Japanners bij Shan-Kal-Kwan. Deze haven is gelegen aan de oostkust van de provincie Liao-Tong, aan de golf van dezen naam. Shan- Kai-Kwan ligt ten noorden van de Takoe-forten en van daar leidt een goede weg naar Peking. Indien het bericht waar blijkt te zijn, kan men derhalve verwachten, dat het Japansche legercorps onmiddellijk tegen de hoofdstad zal oprukken. Volgens een ander gerucht is een Japansch legercorps geland bij Niu-Shang, eene haven, gelegen aan het noord-oostelijke deel van de golf van Loao-Tong, ten noorden van Shan-Kai-Kwan. Deze plaats ligt in de nabijheid van Moekden. Wellicht zijn beide berichten juist. Het is zeer wel moge lijk, dat de Japanners een gedeelte hunner strijdmacht aan wal hebben gezet in de nabijheid van Peking, teneinde de hoofdstad te bedreigen, terwijl zij tevens een ander gedeelte naar het noorden zonden, ten einde de operaties van het laudleger, onder bevel van generaal Yamagata, tegen Moekden te onder- steunen. Inmiddels rukt generaal Yamagata met zijne troepen steeds verder noordwaarts. De Japanners schijnen de Yaloe-rivier te zijn overgetrokken en had men haar verzekerd, dat zij fortuin zou en moest maken. In strenge zedeu opgevoed kon zij zich dit niet anders voorstellen dan door een schit- terend huwelijk. De moeder evenwel verzekerde haar elken dag, dat arme meisjes, zooals zij, geen vooruitzicht hadden op een goede partij. De moeder, die de duidelijke sporeu van vroegere scboouheid droeg, ging alleen des avonds uit, om het eenige goede kleed voor de een of andere buitengewone gelegenheid te besparen de arme moederWelke sombere vooruitzichten Ernestine moest leeren haar brood zelf te verdienen zij moest gouvernante worden. Daartegen verzette zij zich echter als een kind tegen biltere medicijnen, Realistisch van natuur, geloofde zij niet aan romans, waarin gouvernantes de rol der heldin spelen, niet aan den prins die een asschepoester naar zijn slot zou voeren o, zij was zeer ongelukkig. Nu liet de moeder haar op haar verlangen een handelscursus voor meisjes bezoeken. Ernestine redeueerdeals zij toch werken moest, dan wilde zij werken als een man. Treurig, zonder variatie, zonder hoop gingen de dagen voorbij. Ernestine bezocht haren cursus, herstelde hare kleeren en kousen, hielp haar moeder in de huishouding haar eenige uitspanning was eene wandeling met eene schoolvriendin. In den zomer genoten zij als toeschouwers den corso in den diereutuin, in den winter in dezelfde kwaliteit het ijsverraaak op het Rousseau-eiland. Ook stonden zij gaarne voor de elegante uitstalkasten der Leipzigerstrasse, om het daar tentoongestelde te bewonderen. Daar koos Ernestine dan uit, wat bij hare, ondanks armoede en ontbering, blozende gelaatskleur, hare reeds slaags geweest te zijn met de Chineesche troepen, die daar den weg naar Moekden verdedigeu. Uitvoerige berichten over dezen strijd ontbreken nog. Tevens wordt gemeld, dat de Chineesche vloot, welke de Port—Arthur werd hersteld, weer zeewaardig is zoodat de Chineesche oorlogsschepen weer in staat zijn zee te kiezen. Men kan der halve dezer dagen een beslissing verwachten. Wat de houding der Europeesche mogendheden bij dezen strijd betreft, is men nog niet veel verder gekomen. De heer Edward Grey, de onder- minister van buitenlandsche zaken in Engeland, hield eene redevoering, waarin hij natuurlijk ook over den toestand in Oost-Azie sprak. De Minister legde toen de verklaring af, dat de Eugelsche regeering niet alleen voornemens is krachtige maat- regelen te nemen tot bescherming van haar onder- dauen in Oost-Azie, maar tevens haar best doet om, in overleg met de andere mogendheden, verdere verwikkelingen in Oost-Azie te voorkomen. Woensdag werd op de Schelde binnen ver- wacht de Wilhelmina met baron Dhanis, den overwinnaar van Nyangoue en Kassongo in den Congo, aan boord. Vele Belgen waaronder ver- scheidene reporters van dagbJaden, waren hem tot Ylissingen tegemoet gereisd waar zij aan boord der Wilhelmina wilden gaan om baron Dhauis tot Antwerpen te vergezellen. Yolgens bericht uit Vlissingen aan de Ind. heeft het heel wat moeite gekost om dit verlof te ver- krijgen, daar de Hollandsch-Belgische conventie op het loodswezen zulks verbiedt. Eerst na het wisselen van tal van telegrammen tusschen Brussel- Ylissingen en Den Haag werd het verlof verleend. Uit Vlissingen schrijft men ons over de door de Belgen met zoo groote spanning tegemoet geziene terugkomst van den commandant Dhanis nog Het aan de nieuwe Afrikaansche Handelsvennoot- schap te Rotterdam behoorende Ned. stoomschip Koningin Wilhelmina gezagvoerder Vezoes, komende van Loangowerd reeds Woensdag middag 4 uur, hier binnen verwacht en was ook toen in de Wielingen doch werd genoodzaakt door den zwaren mist daar ten anker te komen en tot Donder- dag morgen te blijven liggen, toen het circa 8 uur alhier ter reede arriveerde. Reeds enkele dagen te voren bevonden zich alhier verscheidene reporters van Belgische en andere bladen om den zich aan boord bevindende baron Dhanis te interviewen en verslag te geven van de hem wachtende ovatien. Ook waren hier vele heeren frissche lippen, hare donkere glanzende oogen het best passeu zou. En verbitterd keerde zij dan naar huis terug, daar moest zij hare tranen onder- drukken, want de arme moeder mocht er niets van bemerken. Alleen bij haren broeder deed zij nu en dan haar beklag. Maar deze begreep haar niet hij vermaande haar tot geduld, tot onder- werping. ffGij zijt een meisje," zeide hij. Gij moet uw lot nemen zooals het is, moet het zonder rnorren dragen 0hoe zou zij er komen Toch niet door aan de onbeholpen aanzoeken van den heer Klein uit de tegenoverliggende zaak in witte goederen eenige waarde te hechten Wat bekommerde zij zich om dezen onhandigen jonge- liug, die altijd voor haar stond, alsof hij zijn maatstok had ingeslikt. De heele jongen was niets dan een levende maatstok, een stuk hout, waarop men de groote van zijn eigen ongeluk kon aflezen. Wat kon van hem groeien P Wat had zij van hem te hopen Dezelfde ellende in een andere ffnuance" om in zijn taal te spreken hij kon zich slechts uitdrukken in die woorden, welke het gemeengoed zijn van alien. Aan zijn ijverige aanzoeken maakte zij een einde door hem op zekeren dag met een verachtelijken glimlach te zeggen „Doe geen moeite, waarde heer Klein 1 Gij zult toch nooit groot worden En de heer Klein trok zijn „offerte" terug. Ernestine's broeder was het door de vriendelijke bemiddeling van een studiemakker gelukt, haar eene betrekking van kashoudster in eene groote inodezaak te bezorgen. Een knorrige oude heer, de vader van Oscar's studiemakker, had haar en dames, familiebetrekkingen en vrienden van den baron uit Belgie gekomen, die alien met een sleep- boot aan boord der Koningin Wilhelmina ge- bracht werden. Het Woensdag van Antwerpen gekomen Belgische gouvernements stoomjacht Emeraude, dat wegens den mist in de haven alhier was gaan liggen, stoomde bij aankomst van het stoomschip ter reede dit te gemoet, terwijl het zich aan boord bevindende muziekkorps de Braban^onne speelde. De baron had een groot gevolg bij zich van inboorlingen uit den Congostaat. In weerwil van den aanhoudenden mist is de Koningin W ilhelmina toch naar Antwerpen op- gestoomd. (M. Ct.) Prov. blad no. 101 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland om, overwegende, dat het mond- en klauwzeer zich in de provincie blijft uitbreiden, en dat alzoo op grond van art. 24 van het provinciaal reglement betreffende den veeartsenijkundigen dienst en politie, nadere wijzi ging moet worden gebracht in het besluit van 2 Maart 1894, no. 97, voor de geheele provincie in te trekken de ontheffing van de verplichting tot keuring, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rnndvee uit een der in art. 20 van het reglement geuoemde onderdeelen der provincie naar een ander. Een door het N. v. d. D. uit Batavia ontvangen telegram meld, dat het Balisch hoofd Ida Bagoes Rai zich met 200 volgelingen heeft onderworpen. Ook de bevolking van Tjakra Negara geeftrteekenen van onderwerping. Blijkens een den 9n dezer van den Gouverneur— generaal van Nederlandsch—Indie ontvangen tele gram, is de in de Nederlandsche Staatscourant van 4 Sept. jl. als vermist opgegeven sergeant der artillerie J. Roza, zooals later bleek, gesneuveld en moet de opgaaf der vermisten, welke in hetzelfde nummer der Nederlandsche Staatscourant voorkomt, nog vermeerderd worden metkorporaal J. van der Meulen en tamboer P. Diepstraten. Aan bekomen wonden is overleden de fuselier M. Dehm. Aan een particulier schrijven uit het bivak Ampenan op 30 Augustus ontleent de Arnh. Ct. het volgende „Ik had niet gedacht, dat ik u nog zou kunnen schrijven; wij dachten dat alles hier naar wensch afgeloopen en als het ware een plezierreis was. In den avond van 25 op 26 Augustus toch kwam bij ons te Mataram de tijding, dat de radja was weggeloopen en vreesden wij het ergstealles kwam oogenblikkelijk in stelling, wat niet overbodig was, want des nachts om 12 uur werd Tjakra Negara aangesteld, nadat hij nauwkeurig had onderzocht, wie zijn zoon hem recommandeerde. Maar Ernestine's moeder had met recht een voortreffelijke reputatie men kon het met de dochter wagen. Van nu af nam hare ellende een andere gestalte aan. Zij zat van 's morgens vroeg tot des avonds laat bij hare kas en outving het geld, dat gelukkiger vrouwen voor al de hier opgestapelde heerlijkheden uitgaven. Den geheelen dag zag zij niets dan stoffen, linnen, kanten, sluiers en koopsters. En zij, zij moest toezien, stom en zwijgend toezien. Dan, op eenmaal kreeg hare gevangenschap bij de kas een nieuwe aantrekkelijkheid. Op zekeren morgen verscheen een groote, knappe, blonde man in den winkel, dien alien met de meeste achting begroetten. Het was de jonge chef van het huis, die juist van Parijs terugkeerde. ffAh, onze nieuwe kashoudster," zeide hij vriendelijk. Met zijn blauwe oogen zag hij haar glimlachend aan, en zij glimlachte terug. Het was als een zonnestraal in hare ziel gevallen. En zij bespeurde, hoe de schoone blauwe oogen van den chef telkeus weer haar zochten, als hij, van zijn kantoor komende, de breede marmeren trapafging, die naar de hooger gelegene verdiepingen van het groote winkelhuis leidde. Steeds zocht hij bezigheid in hare nabijheid en sprak tot haar onbeteekende woorden, want zij waren niet alleen. Maar zijne oogen spraken zonder woorden En zij beefde, zonder te weten waaromzij was trotsch en gelukkig, een nieuw leven was voor haar begonnen. Slechts eenmaal had hij haar op het kantoor geroepen en eenige zachte vertrouwelijkhedea beproefd. Zij wees hem trots af. TER NEIIZENSCHE <01 RAVI Oit blad ver§c9iijnt Uinsdai^- en ¥rijdagavond bij den nitjgever Mr "nana aw IB« J* V A W 19 K SAI¥OE te Ter leuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1