Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Lefa voor flelKamer van Kmpiaisl m. Aankondiging. VOETPADES met Je Mwlei. VERKIEZING No. 3070. Woensdag 10 October 1894. 34e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlENi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat vergadering van gerechtigden ter verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zal gehouden worden op Maandag, 12 November 1894, tusschen des voormiddags 10 en des namiddags een ure, op het Gemeentehuis, ter voorziening in de vaca- tures, ontstaande door periodieke aftreding op 31 December e. k., van de heeren H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, J. A. DE JONGE, L. SCHALK en P. A. VAN DE VELDE dat de lijst der kiesgerechtigden van aflOdezer ter inzage ligt ter secretarie der gemeente en dat bezwaren tegen die lijst tot 17 daaraan- volgende bij het gemeeutebestuur kunnen worden ingeleverd. Ter NeuzeD, 9 October 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en W ethouders der gemeente Z A A M S L A (i, brengen ter kennis van belanghebaenden, dat, te beginnen op Maandag 15 dezer, van wege de gemeente eeDe algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 5 October 1894. Burgemeester en Wethouders van Zaamslag, C. DE BOKX. De Secretaris, E. H. WORTMAN. JPolitieU Overzielit. De redevoeringen, door Wilhelm 11, keizer van Duitschland, te Koningsbergen, te Marienburg en te Thorn gehouden, schijnen beschouwd te moeten worden als de lijkredenen van den „nieuwen koers" en het is zeer opmerkelijk, dat Bismarck de woorden des keizers als een waarborg beschouwt, dat West- Pruisen niet door de Polen bedreigd zal worden. „Als uitgewischt beschouw ik alles, wat er ge- gebeurde I" sprak de keizer te Koningsbergen, en er bestaat kans, dat dit woord een geheele wending zal geven aan de politiek des rijks. Uitgewischt zal dan zijn de tijd van het onzekere heen en weer gaan, voorbij de tijd van het tastend zoeken, dat vier jaar geleden in de plaats gekomen is van den nationalen koers van de Bismarcksche politiek. Met het oog op die woorden des keizers kan ver- wacht worden een hardnekkige tegenwerking van ieder streven der Polen naar zelfstandigheid. Dezen zullen voortaan, evenmin als de sociaal-deinocraten, een steunpunt kunnen zijn voor de regeering des rijks, want zij zijn, vooral de eersten vijanden van het Germanisme, zij zijn anti-nationaal en revo- lutionair. Aan de verantwoordelijke raadgevers der kroon is door de aanspraak in Thorn duidelijk gemaakt, dat de verzoeningsgezinde politiek tegen- over het Polendom mislukt is, dat zij er slechts toe meegewerkt heeft, om den invloed der Polen te versterken en hun overmoed te doen toeuemfen ten koste van hen Germanisme, welks behoud en uit- breiding in de Oostmark moeielijker geworden en zelfs tegengewerkt is. De woorden des keizers bevatten tegelijk een scherpe berisping van de houding van het bestuur te Posen, dat den Duitschen bewoners van die proviucie den tocht naar arzin niet wilde toestaan, omdat deze toch den Polen niet aangenaam was j het verbood dus den Duitschers uiting te geven aan hun gevoel van nationaliteit. Donderdag a. s. zullen te Christiania, de hoofdstad van Noorwegen, de gedelegeerden worden gekozen, die op hun beurt weer moeten medewerken tot de verkiezing van de leden van het Storthing. Met groote belangstelling wordt deze strijd tege- moet gezien, want de uitslag van de verkiezing in de hoofdstad is natuurlijk van groot belang. De radicale oppositie verwacht zeker de overwinning, en wel hoofdzakelijk op grond van de vermeerdering, welke het aantal kiezers in de hoofdstad heeft ondergaan sedert de hervorming der gemeentebe- lastingen. In 1890 telde Christiania 9000 kiezers, maar nu is dit getal tot ongeveer 18000 vermeerderd. Den doorslag zullen te Christiania de werklieden geven, evenals te Bergen, waar de radicalen, alleen met behulp van de werklieden de overwinning behaaldeu. Daar werd ook een sociaal-democraat gekozen, Dr. Brunckhorst, de eerste socialist, die in de Noorsche volksvertegenwoordiging zitting zal nemen. Tot dusver is nog niets met zekerheid te zeggen over den vermoedelijken uitslag van den strijd. In de steden hebben de radicalen nog de overhand, maar daarentegen is het platteland op de hand der regeering. Te oordeelen naar deze uitkomsten schijnen in de hoofdstad de kansen het gunstigst te zijn voor de oppositie. Betreffende den toestand van Czaar Alexander zijn geen nieuwe ongunstige berichten ontvangen. Daardoor wordt de hoop versterkt, dat de Czaar de nadeelige gevolgen der reis naar Livadia weer te boven is gekomen. Moge het verblijf van den patient op het eilaud Corfu, waar hij reeds spoedig verwacht wordt, hem weldra geheel doen herstellen „Japan gloeit van geestdrift over den gelukkigen gang van den oorlog," schrijft een correspondent uit Yokohama van 20 Sept. Door de overwinning bij Ping Yang heeft het eenige leger dat de Chineezen in Korea hadden, ^opgehouden te bestaan. 't Is verdwenen een geval dat aan den onge- lukkigen werkman in de scheikundige fabriek te Miihlhausen doet denken, die bij een ontploffing heet te zijn opgelost. Een nieuw legercorps is er heen gezonden maar nu wordt door Reuter geseind, dat 2000 man daarvan naar den vijand zijn overgeloopen. Die geestdrift is nu de sterkste beweegkracht van de Japansche strijdmacht, en indien alles waar is wat de Central News over de bewegingen van leger en vloot meldt, moet men verbaasd staan over den moed en de kennis van alle zwakke zijden der Chineezen, die de Japanners aan den dag leggen. Behalve de operation in de golf van Petchili en Mantsjoerije, wagen zij zich even ver zuid— als noordwaarts. Yijf Japansche oorlogsschepen zijn hij de Chusan-eilanden legenover Ningpo gezien en te gelijk is een vloot in de buurt der Possietbaai verscheneu. Dit laalste bericht, dat eenige dagen geleden ontvaugen werd, wordt naar het schijnt bevestigd door het telegram van den gouverneur van Kirin in Mantsjoerije, dat een Japansche legermacht bij ,/Lan Chun" zou zijn geland. Met Lan Chun is waarschijnlijk Hun—Chun bedoeld een plaats op eenigen afstand van de Possietbaai bij de Koreaansche noordgrens. Eerst begreep niemand de bedoeling van deze beweging, doch daar het arsenaal te Kirin slechts 320 Km. verder ligt, is het zeer wel mogelijk, dat de Japanners zich daar van wapenen gaan voorzien. Het bezit van Kirin zal van nog meer gewicht zijn, indien blijkt dat werkelijk in Montgolie, dat aan Mantsjoerije grenst, een opstand is uit- gebroken, wat in brieven, te Shanghai uit Tientsin ontvangen, gemeld wordt. Een strijdmacht uit Pekin zou daarheeu zijn getrokken, en dientengevolge schijnen de beschermende troepen waarop de Regeering rekenen kan, zoo te zijn verzwakt, dat het oproer zou zijn doorgedrongen tot het paleis zelf. Het Ge'illustreerd gedenkblad, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Lombok, uit te geven door den heer F. B. van Ditmar te Rotterdam, is wat de bewerkiug betreft, reeds zoover gevorderd, dat de verschijning van deze interressante uitgave in den loop van deze maand kan worden tegemoet gezien. H. M. de Koningin-Regeotes vereerde het werk met eene bijdrage, als bewijs van H. 1). sympathie, terwijl de hoogste militaire en civiele autoriteiten, in verbinding met Nederland's voornaamste letter kundigen en schilders niet achterwege bleven. Het fiDancieel resultaat belooft evenredig te zijn aan de algemeene belangstelling die het werk oudervindt, terwijl der vermelding waard is dat de leeren Blooker, Cacao-fabrikanten te Amsterdam, let doel van deze uitgave willende bevorderen, een bedrag van duizend gulden beschikbaar stelden voor eene enkele aankondiging hunner firma op de achterzijde van den omslag. Zaterdagmorgen ontving de Telegraaf het volgende telegram uit Batavia Te Mataram is een magazijn met rookloos bus- iruit, patronen en ontplofbare stoffen gevonden, die indertijd op de Hollanders werden buit gemaakt. Witte vlaggen wapperen te Tjakra Negara. De verovering van Mataram heeft een ontzaglijken iudruk op den vijand gemaakt. f,Bovenstaand telegram" zegt het blad, ,/is blijk- baar het vervolg op de depeche, die wij Maandag jl. publiceerden. Daarin werd gemeld, dat het aan onze soldaten was gelukt het westelijk gedeelte van Mataram te veroveren en dat den volgenden dag een aanval zou worden gedaan op de Oostzijde. Yan den gouverneur-generaal van Ned.—Indie is dienzelfden ochtend bij het departement van kolonien het navolgend telegram ontvaugen be treffende de expeditie op Lombok w Bij voortzettinng slechting Mataram lijken ver- misten gevonden nabij kruithuis, waarin groote voorraad gevonden. Pemenang door marine getuchtigd." Eergisteren zijn per Engelsche en Fransche mail de eerste meer volledige berichten aangekomen om- trent de gebeurtenissen op Lombok. De Redacteur van de Loc., die de generaals Yetter en Van Ham slachtoffers acht van gruwelijk bedrog en Goesti Djilantjik een snooden verrader, geeft een verhaal van het gebeurde op Lombok, waaraan het volgende is ontleend Eerst is generaal Vetter vertrokken met een 70 man, later generaal Van Ham met een kleine 60. Ik vermoed dat de beide bevelhebbers aldus zijn overeengekomen, om des te meer kans te houden dat slechts een van hen sneuvelde en de ander zou overblijven voor het commando. De dooden werden in het verhoogde bivak begraven in een grooten kuil, waarbij, onder het vuur van den vijand, en men begrijpt met welke diepe ontroering, onze brave predikant Rogge nog een toespraak hield. De afdeeling Vetter was vertrokken in den loop van den morgen generaal Van Ham met ds. Rogge en de 3e sectie van de 4e compagnie 6e bataljon vertrokken in den middag. Van een geregeld mar- cheeren kon geen sprake zijn met zooveel mogelijk snelheid moest ieder onder een steeds oorverdoovend vuur maar zien voort te komen. Naar ik met zeker heid verneem is de weg van Tjakra Negara naar Mataram bijna over de geheele lengte aan weers- zijden omzoomd door een hoogen muur en hadden de beschietingen van den vijand plaats gedeeltelijk door gateu in deze muren, gedeeltelijk op door dwars- wegen veroorzaakte open vakken. Of de onzen daar nog gelegenheid hebben gehad tot terugvuren, weet ik niet, maar ik betwijfel het, wanneer men bedenkt welk een klein troepje zich daar moest redden, de gekwetsten nog met zich voereude en zonder het minste of geringste uitzicht op versterking. Het best moeten er nog zijn afgekomen zij, die voortslopen in gebukte houding vlak langs de inuren, zooals o. a. veel bedienden deden. Het verhoogde bivak (benteng) verliet men door een nauwen uitgang, aan welks buitenzijde men over een kort traject onmiddellijk aan het vijaude- lijk vuur schijnt te zijn blootgesteld geweest. Met groote kalmte verliet generaal Van Ham, te midden van het oorverdoovend schieten, den nauwen uit gang. Nauwelijks 20 meter ver geloopen hebbende, kreeg hij een schot door den linkerarm in de borst en een ander in den buik. Hij werd terstond door den sergeant der artillerie Visser, schoon zelf gewond, weer binnen de benting gebracht. Daar werd hij met behulp van den nog binnen zijnden ds. Rogge, genoemden sergeant en zijn jongen zoo veel mogelijk verbonden door een doek vast om den buik te winden, terwijl ds. Rogge den hoornblazer om den dokter liet blazen. Deze was echter reeds weg zooals reeds gezegd is, een geregeld aftrekken was niet mogelijk en ieder zag maar zoo goed mogelijk hoe hij er door kwam. Generaal Van Ham werd in een tandoe gelegd en nu ging het opnieuw op weg, ditmaal in gezelschap van ds. Rogge. Weldra kon men de tandoe niet meer dragen, de weg was be- zaaid met lijken, hooren en zien verging van het schieten, de dragers waren uitgeput. De generaal beproefde toen te loopen, maar dat ging niet, waarop hij tegen een boom ging staan, zeggende »laat mij maar aan mijn lot over." Ds. Rogge was toen in het gedrang van hem verwijderd geraakt. Bij den boom zeeg de generaal neder, maar werd door den kwartiermeester Pourchez eere zulken dapperen weer opgericht en geholpen door twee brave fuse- liers met levensgevaar verder gebracht tot in een Dewa-tempel bij Mataram, waarin ook het 7° batal jon was teruggetrokken en waar alle vluchtelingen van Tjakra Negara een schuilplaats kwamen zoeken. Velen waren deze niet, helaas 1 Van de sectie van 53 man, waarmede generaal Van Ham en ds. Rogge het bivak te Tjakra Negara verlieten, kwamen slechts 8 man min of meer behouden in dien tempel aan Ds. Rogge zelf, door het hevige vuren op den weg bijna niet voort kunnende of durvende, is door een militair half gedragen, half gesleept tot in den tem pel, waar hij uitgeput neerviel. De luitenant-adjudant Kotting ik weet niet zeker of deze met de sectie Vetter of met de sectie Van Ham wegging, maar vermoed het eerste, wijl hij adjudant was van den eersten bevelhebber is gewond gevallen en riep om hulp maar deze schijnt aan den zwaar gebouwden man niet te kunnen zijn verstrekt, althans hij is niet mee teruggekomen Spoedig na aankomst in den Dewa-tempel bij Mataram blies generaal Van Ham, na een korten doodstrijd, den laatsten adem uit. Pastoor Vogel de generaal was katholiek mede aldaar gevlucht heeft hem nog stervende bediend. Van personen die den doode hebben gezien, weet ik, dat hij daa nederlag met een kalme, vreedzame uitdrukkiug op het gelaat treffend beeld van den eeuwigen vrede na zulk een gruwzaam moordtooneel. Den ganschen nacht van Zondag op Maandag zaten de overblijvenden van het zevende, van de 2 compagnien van het zesde, van de veldartillerie en van de later aangekomen colonne Bijlevelt, met hunne talrijke dooden en gekwetsten in den be- nauwden Dewa-tempel omringd door den vijand. Ook te Mataram was, vdor het retireeren naar deze schuilplaats, dapper gevochten en zoo kalm mogelijk gevuurd. De bijzonderheden, mij ter oore gekomen van het sneuvelen aldaar van luitenant J. W. Abeleven getuigen hiervan. Hij stond met zijne manschappen, te schieten achter een lage borstwering, de manschappen geknield, hij voor een oogenblik opgericht. Juist vroeg hij zijn achter hem zittenden jongen om water, toen hij een kogel in den mond kreeg. Vallende werd hij opgenomen door een sergeant en zijn jongen, waarbij de sergeant een kogel in de kiu kreeg, die verder in de zijde drong van den reeds doodelijk gekwetsten Abeleven. Bij den dokter gebracht was hij reeds overleden. Dit als een der vele staaltjes van de koelbloedigheid, waarmede ook de dappere troep van majoor Van Blommesteijn zich tegen den schrikkelijken en onverwachten aanval nog heeft te weer gesteld. In den Dewa-tempel schijnt men zich den vijand min of meer van het lijf te hebben kunnen houden, althans Maandagmorgen vroeg vond men gelegenheid om in een grooten kuil achter dien tempel in alle stilte de dooden te begraven. Generaal Van Ham rust daar in een graf met vele om hem gesneuvelde dapperen. Enkelen zijn afzonderlijk begraven door hunne bedienden of kameraden. Aan een brief van een officier, die den terugtocht van de colonne van Lawick van Pabst heeft mee- gemaakt, ontleent de Javabode de volgende bijzon derheden De luitenant-kolonel ontving te Batoe Klinn van den generaal een schriftelijke order gedagteekend 26 Augustus, om op het bivak Tjakra Negara terug te trekkeu met inachtneming van veiligheidsmaat- regelen. Aan dit bevel gehoor gevende, was de troep ongeveer samengesteld als volgteen peloton infan- terie onder den 2e luitenant F. Kalff, daarop de sectie genie onder den 1° luitenaut Van der Staaij, vervolgens de rest van de compaguie Christan, daarna de artillerie, de ambulance en de trein en de com pagnie Liudgreen als achterhoede. Zooals reeds bekend is, ontving men het eerste lichte vuur bij het doortrekken van de Babak- en Narmada-riviertjesdaarop werd de colonne met rust gelaten tot biunen het huizencomplex van TER \EIZE\SCHE ('(HIRAM Oit blad verticil ijnt Diniilag- en Trijdaijavond bij den uityever P. VAX D E A X D E te Ter Xeuzen. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1