Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 3068. Woensdag 3 October 1894. 34e Jaargang. aanbesteden: Openbare Vergadering Binnenland. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Nu zich allerwege in hetVaderland Commissien vormen, zich ten doel stel- lende gelden te verzamelen voor een Nationaa! Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrek- kingen van hen, die in en door den strijd in onze Kolonien zijn gevallen, wenschen de ondergetee- kendeD, daartoe uitgenoodigd, gaarne ook alhier als zoodanig werkzaam te zijn. Daar de zaak algemeen bekend is, schijnt nadere toelichting en opwekking overbodig. Aau de ingezetenen zal een inteekenlijst worden aangeboden. Ter Neuzen, 1 October 1894. J. A. VAN BOVEN. J AC8 DE FEIJ TER Pz. H. C. E. VAN IJSSEL8TEIJN. J. DIELEMAN Wz. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandar; 8 October 1894, 's morgens 10V3 uur, op het gemeentehuis, bij enkele inschnj- viug, in het openbaar Het leggen en verleggen van bestra- tingen en het maken van riolen in de zoogenaamde Slijkstraat en de straat Molenzicht. Bestek en voorwaarden liggen ter gemeente- secretarie ter inzage. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 1 October 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Donderdag 4 October 1894, 'suamiddags 7 uur. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter, H. J. VOOREN, Secretaris. FBUILLBTON. 39) ffMaar er mee ingestemd hebt ge toch ook niet,' zei Lageman. „Zooeven hebt ge gezegd, dat ge dadelijk berouw hadt over die booze gedachte." vEn al was dat niet zoo geweest, dan heb je daarvoor reeds genoeg geboed met alles wat je geleden heb," zei Koenraad en greep weer naar liaar hand. ^Valentine, wil je en kun je aan jezelven een straf opleggen, die mij ook treft en inijn gansche leven verwoest Ben ik je dan niets meer „Oh, Koenraad, Koenraad, hoe kan je zoo vragen kreet zij en strekte onwillekeurig de armen naar hem uit. Doch toen hij haar aan zijn hart wilde drukken, week zij terug en mompelde ,/Het mag niet zijn „Naar goddelijke en menschelijke wetten mag het wel zijn sprak Lageman, doch nu mengde Agnes zich weer in het gesprek. »Dring niet aan," zei ze, tusschen Valentine en Koenraad tredende, ffbehandel haar als een zieke, die weer aan vrije lucht en zonneschijn gewoon moet worden. Hoor eens, wat ik bedacht heb „morgen laat ik de koflers pakken en ga met Valentine naar het zuiden." Een uitroep der beide heeren bewees, dat dit plan hun niet zeer gelegeu kwam. ffGij, heeren der schepping, zijt toch alien groote ego'isten," vervolgde zij schertsend, maar ik kan er niets aau verandereu, wij moeten een paar xnaanden op reis. Koenraad gaat dien tijd naar Ir*olitieli Overzicht. Het blijkt nu, dat werkelijk maatregelen tegen revolutionaire aanslagen reeds lang v6or den moord van Carnot in Duitschland zijn overwogen. Reeds in het laatst van het vorige jaar werdeu in Pruisen en in het rijk maatregelen voorbereid om eene verdere uitbreiding van het gewelddadig revolutonair streven tegen te gaan. Maar, zoo verzekert de Voss. Ztg., verder is men op het oogenblik nog niet gekomen. Het is zelfs nog niet beslist, of een daartoe strekkend ontwerp bij den Pruisischen Lauddag of bij den Rijksdag zal worden ingediend. Eerst nadat de rijkskanselier te Berlijn is terug gekeerd, zal hieromtreut worden beslist. Het denkbeeld, eene uitzouderingswet in den geest van de vroegere socialistenwet voor te stellen, schijnt, zoo het heeft bestaan, te zijn opgegeven, daar in den tegenwoordigen Rijksdag daarvoor geene meerderheid zou zijn te vinden, maar de moge- lijkheid is niet uitgesloten, dat bij den Truisischen Landdag een voorstel zal worden ingediend tot beperking van het recht van vereeniging en ver gadering en te gelijkertijd aan den Rijksdag eene wijziging der daarop betrekking hebbende artikelen van het wetboek van strafrecht zal worden voor- gesteld. Zooals aan de te Milaan verschijnende Commercio uit Rome wordt geschreven, is het een en ander over de finaucieele plannen der regeering van Italie bekend geworden. Het deficit van het loopende begrootingsjaar bedraagt 50 millioen lire, waarvan 30 millioen op de gewoue begrooting, terwijl 20 millioen noodig zijn om de ondersteuningskas der spoorwegambtenaren en het staatspensioenfonds in orde te brengen. Tot dekking van dit deficit zullen bezuinigingen tot een bedrag van 20 millioen worden ingevoerd en de overige 30 millioen uit nieuwe bronnen van inkomsten worden gevonden. Als nieuwe belastingen worden genoemd ver- hoogiug der alkoholbelasting, der hypotheek— en registratierechten, en van enkele andere belastingen ook zouden monopolien kunnen worden ingevoerd, b. v. van speelkaarten, lucifers en petroleum. De correspondent der Commercio voegt er bij, dat al deze mededeelingen afkomstig zijn uit regeeringskringen, maar dat zij onder voorbehoud moeten worden aangenomen. Datde keizer van Rusland ziek is, lijdt geen twijfel meer en daar er verder niets zekers van bekeud is, en dit somraigen het ergste laat vermoeden, worden reeds gissingen gewaagd over de politiek, die zijn opvolger zal volgen. Maar van zijn politieke begin- selen weet men niets. Als hij te Berlijn vertoefde, Zeckta om dakpannen en steeneu te bakken en jij, vriend „Ja, wat wordt mij opgelegd vroeg Lageman half schertsend, half treurig. Jij troost je met het bewustzijn, dat men een goed werk nooit ten halve mag doenom het goede werk te voltooien, sta je mij een poosje af. Verder vindt je troost in de vele brieven, die ik je zal zendeu en eindelijk in het vooruitzicht op de vacantie der rechtbanken. Dan mag je mij aan de oevers van het Vierwaldstatter of Thuner- meer komen opzoeken." „Mag ik dan meekomen vroeg Koenraad. ,/Daar zullen wij nog eens over denken. Niet waar Valentine P" Deze zonk in mevrouw Von Beeren's armen en zeide snikkend »Oh, Agnes, het is te veel, het is te veelWil je dat ook nog doen, na alles, wat je reeds voor me gedaan hebt Wil je nu reeds scheiden van je pas verworven geluk P" ffJa, om nog gelukkiger terug te keeren," ant- woordde mevrouw Vou Beeren en sloot haar den rnond met een kus,/Ik heb het zoo besloten en daar blijft het bij," voegde zij er schertsend bij. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Er was een jaar verloopen weer was het Mei. In Rechling's tuiu geurde de vlier en bloeiden de voorjaarsbloemen, de ooftboomen spreidden hun sneeuwwitte bloesems over de aarde. Zwaluwen en ooievaars waren teruggekeerd, evenals de werklieden uit Silezie en uit de LippevorstendommeD. Als een nooit falend teeken van bestendig goed weder stegen de rookwolken der steenovens lood- recht naar bovenmaar in de kieigroeveu en in heeft hij zich geen tegenstander van het Duitsche rijk getoond merken eenigen op, maar hieruit is waarlijk geene gevolgtrekking te maken. Hij is nog jongden 18 Mei 1868 is hij geboren. De Oostenrijksche delegatie heeft onvoorwaarde- lijk haar vertrouweu in het beleid van den Minister van buitenlandsche zaken te kennen gegeven en in die van den Rijksdag van Hongarije vindt die politiek geen bestrijding. Het rapport dercommissie voor buitenlandsche zaken verklaart, op grond van de troonrede en de mededeelingen van graaf Kalnoky, den toestand bevredigender dan ooit, daar thans ook eene vriendschappelijke verhouding met Frauk- rijk en Rusland kan worden geconstateerd. Het gevolg hiervan is, dat de gebeurtenissen in het Oosteu in Europa geene bezorgdheid behoeven te wekken. Van het oorlogstooneel in Oost-Azie is nog weinig nieuws te melden. Aan geruchten is echter geen gebrek. Zoo o. a. wordt uit Sangai gemeld, dat daar het praatje in omloop is betreffende eene landing der Japansche troepen ten noorden van Sjefoe, de bekende Chineesche haven in de provincie Shan-tung aan de straat van Petschili. Tevens komen van daar nog verschillende berichten betreffende andere plannen der Japanners tegen de Takoe—forten en Peking. Met eenige zekerheid valt evenwel nog geen staat te maken op deze mededeelingen. Zoolang het nog niet bekend is, tegen welk punt het Japansche leger, dat zich te Hiroshima heeft ingescheept, den aanval zal richten, zullen uatuurlijk dergelijke geruchten aan de orde blijven. Volgens de tijdingen uit Yokohama zijn de Japansche transportschepen met de troepen reeds eenige dagen onder weg. Vermoedelijk zal men daarom wel spoedig vernemen, waar dit legerkorps zal worden aan wal gezet. Volgens een door den burgemeester van Roermond vertrouwelijk aan de leden van den gemeenteraad gedane mededeeling, heeft hij officieus bericht ontvangen, dat de beide Kouinginnen a. s. zomer Limburg zullen bezoeken en wel gedurende vier dagen. In de eerste plaats zal Maastricht bezocht worden, daarna Valkenburg en omstreken, vervolgeus voor een dag Roermond, terwijl de vierde dag Venloo op de terugreis zal bezocht worden. de werkplaatsen der fabriek heerschte een stilte als op Zondag, hoewel het een werkdag was. Niemaud werkte geen kar, die steenen wegvoerde naar de schepen, die in het kauaal op lading lagen te wachten. En die schepen waren met vlaggen versierd, evenals het heerenhuis, dat bovendien in een feestkleed van bloemen en planten was gedost, zoo schoon als de tuinman slechts bijeen had kunnen krijgen. De opzichter en de meesterknechts hadden hun werklieden in Zoudagskleeren wel reeds tienmaal beduid, waar ze staan moesten, hoe zij met hun muts moesten zwaaien en wanneer ze hoeramoesten roepen Al was de vreugde en deelueming algemeen bij die lieden, het was toch wenschelijk, dat zij op ordelijke en indrukwekkende wijze hunne gevoelens toonden bij het groote feest. Dat groote feest gold den intocht van Koenraad Rechling en zijn jonge vrouw. Niet voor slechts weinige maanden, doch voor goed kwamen zij zich in het heerenhuis te Zeckta vestigen. Met de nieuwe meubelen, die het reeds aanwezige ameublement moesten aanvullen, waren ook Louise, Minna en Hendrik, de vroegere bedienden van mevrouw Rechling, naar Zeckta gekomen om hun dienstbetrekking bij het jonge paar te aanvaarden Met hoogroode wangen stood Louise in de keuken en maakte voor de jonggehuwden het eerste maal gereed, dat zij in hun eigeu huis zouden gebruiken. Minna liep aanhoudend in de kamers rond om te zien of nergens iets vergeten was en Hendrik was bij den koetsier op den bok geklommen om zijn jongen meester en meesteres aan het spoorwegstatiou te gaan afhalen. Koenraad zou heden zijn Valeutine in hunne Door de liberale kiesvereeniging in het kanton Oostburg is tot caudidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in plaats van den heer J. Otto Risseeuw gekozen de heer Iz. van Houte, jurgemeester van Oostburg. De krachten van Dr. Kuyper, die nog steeds te Brussel verpleegd wordt, zijn reeds merkbaar aangesterkt. Bij gunstige weersgesteldheid wordt een zuidelijker streek bezocht om het herstel zoo- veel mogelijk te bespoedigen. Zaterdagnamiddag werd te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten het voor het departement van Marine in aanbouw zijnde pantserdekschip ,/Evertsen" Het Handelsblad ontving eergisteren het volgend belangrijk telegram Zaterdag is Mataram ingenomen na een hevig gevecht. Wij houden nu alle paleizen bezet en leroverden een kanon. De vijand heeft zware verliezen geleden. Aan onze zijde sneuvelden de luitenant Valkenburg en 12 man; zwaar gewond werden de luitenant Broek- man en 30 minderenlicht gewond majoor Blommenstein, de luitenants Grootenboer en Granpre VIolidre en 18 minderen. Later is bij het departement van kolonien van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie het volgend telegram ontvangen Zaterdag vier poeris te Mataram na heftigen tegenstaud genomen een daarvan bezet en versterkt. Gesneuveld een officier en elf mindere militairen zwaar gewoud een officier en dertig mindere mili tairen licht gewond drie officieren en vijftien mindere militairen (wier namen, voor zoover reeds bekend, later zullen worden gepubliceerd). Teruggebracht een verloren veldstuk met voor- wagen en twee sluitstukken. Van Balibrs groot aantal lijken, bij kruispunt Mataram alleen 67 aangetroffen. Het bericht der verovering van Mataram, zal allerwegen in den lande met voldoening zijn ont vangen. Het bezetten van de hoofdstad der Baliers op Lombok, is een belangrijk wapenfeit, vooral omdat de tegenstand zoo beftig is geweest en de vijand blijkbaar tot het verdedigen van Mataram alle krachten had ingespannen. De innemiug heeft dan ook, helaas, betrekkelijk zware offers gekost. Het zal nu de vraag zijn of door deze nederlaag de kracht van het verzet is gebroken, of dus de Baliers nu reeds de wapenen zullen nederleggen en zich aan de strenge voorwaarden die gesteld moeten worden, zullen onderwerpen. woning binnenvoeren. Agnes had haar reisplan ten uitvoer gelegd. Reeds den volgenden dag waren de dames afgereisd, zoodat Valentine eerst veel later vernam op welke wijze Adolf Bauerlich zich van den aardschen rechter had onttrokken. Ook vernam zij eerst later, dat Rechling voor tante Constance had gezorgd, door haar in een gesticht voor oude dames een plaats te koopen doch het oude mensch had daar niet lang geuot van. De spanning en de aandoeningen der laatste maanden hadden haar staande gehouden toen zij tot vrede en kalmte terugkeerde, bezweek zij. Men vond haar op zekeren dag dood in haar leunstoel zitten. Mevrouw Von Beeren voerde haar beschermeling eerst mar het Lago Maggiore en het meer van Como, en toen het verblijf door de toenemende warmte daar minder aangenaam werd, trokken de dames naar de bergen van Zwitserland. Het stille leven, de aanblik der schoone natuur, de frissche lucht en de zachte invloed, die de nabijheid van Agnes op haar uitoefende, hadden een weldadige werking op Valentine's zenuwgestel. Meer en meer verdwenen de schrikbeelden, die haar ziel vervuld hadden, de herinnering van al haar lijden verzwakte allengs, zij begon weer lust in het leven te krijgen en als Agnes over haar eigen toekomst sprak en daarbij ook op haar toe- komstig geluk zinspeelde, bood zij weinig tegen stand meer. Eindelijk durfde Agnes aan Koenraad schrijven „Kom hier en tracht de laatste schaduwen te verdrijven, die uw geluk verduisteren." In een hotel aan het Thunermeer, waar slechts weinig toeristen logeerdeu, trof Lageman omstreeki (OllUVi. mt lilnil verschijnt lMnsriaif- en Vrij.lasravonil bij iten uitgever 1*. J. V A X l» K X «e Ter >eu».cn,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1