II Bernard Moors Z A N A D A'S, foor Vaderland en Inning Muziekgezelsnhap ..ftmphion" 10 gave Kanada Booman, Jonge Paarden. ssnigs Roerends Goodsrsn, Kanada Boomen Openbare Verkooping Openbare Verkooping 14 Jonge Merie- en Ruinpaarden, Openbare Verkooping. Advertentien. u u VEILING 120 sclioone en gave Berichten van latere dagteekening komen in d Javasche bladen nog niet voor. Het Bat. Nieuwsblad van 28 Aug. laat zich als voglt uit Met welke gewaarwordingen van schrik en ont- steltenis, van afgrijzen tevens, heden morgen de treurige mare van de verschrikkelijke nederlaag op Lombok werd ontvangen, is moeilijk te beschrijven. Gisteren, bij de ontvangst der eerste, hoewel reeds onrustbarende berichten, lioopte men nog verwachtte men, dat al was er gevochten, onze wapenen, zoo sterk en uitnemend toegerust, de zege zouden hebben bevochten en de vijand zijn verraderlijken overval ten voile zou hebben geboet. Het heeft helaas niet zoo mogeu zijn Maar onder de gevoelens van diepen weemoed voor de slachtoffers van den Balischen sluipmoord mengt zich een gevoel van wraak voor de onschuldig gevallenen. Hoe het zij, de nederlaag meet gewroken worden schitterend gewroken. Dit zij de eerste zorg der regeering. De tijd van bespiegelingen over een „vrede- lievende" oplossing is voorbijer moet gehandeld worden de wapens moeten thans alleen spreken. Wanneer men de zaak goed beschouwt dringt de vrang zich op, hoe het mogelijk is, dat de aanval zoo onverhoeds heeft kunnen plaats hebben. Duidelijk is het, dat dit bij een goeden nachtdienst niet had mogen geschieden. Men heeft zich door de vriendschappelijke houding der Baliers om den tuin laten leiden een kwaad, dat zich ook thans weer gestraft heeft. Met de geschiedenis in de hand kon men, zoo al niet zeggen dat dit te verwachten was, dan toch de mogelijkheid hebben voorzien. Het laatste en receute voorbeeld vindt men in den eveneens verraderlijken nachtelijken overval bij de derde Balische expeditie (1849,) waarbij generaal Michiels sneuvelde. Trouwens, had men recht vertrouwen te stellen in de weifeleude (leesbijua oorlogs- zuchtige) houding, door de Balidrs aangenomen en door onze correspondenten genoemd Met deze affaire is aan den onzuiveren toesland een einde gemaakt. De regeering had zich door haar concessies, waarin de Sasaks niet wilden bewilligen, de hander, gebonden zij had toen reeds, nadat de termijn voor het ultimatum was verstreken, de macht om haar wil te doen eerbiedigeu. Dat zij dat niet gedaan heeft, wij allerminst maken er haar een verwijt van schooner lauweren had zij geplukt, als haar streven naar een minne- lijke schikking in zijn geheel met goeden uitslag was bekroond. Nu dit niet zoo heeft mogen zijn, vertrouwen wij, dat de Regeering den haar door de omstandigheden opgelegden duren plicht der be- straffing al ware het alleen om haar prestige niet met eigen hand n het aangezicht te slaan zal weten na te komen Hetzelfde blad zegt Z. Ex. de Gouverneur—Generaal ontving heden- morgen (28 Aug.) bij aankomst uit Buitenzorg, aan het station Koninsplein, een telegram betrellende Lombok. Ooggetuigen deelen ons mede, dat Z. Ex. bij het lezen der tijding moeite had zijn zelfsbe- heersching te behouden. Ouder den verpletterden indruk der ontvangen berichten, zijn verschillende aangekondigde feestelijk- heden niet doorgegaan. Het laatste telegram luidt Volgens gerucht zijn de politieke onderhandelingen met de Baliers weer geopend, daar de verovering van Mataram en Tjakra Negara zeer moeilijk valt. Het stoomschip „Emma" zal naar Bali worden gezonden met een bataillon, aatigezien Djilantik daar intrigeert. De inwoners van Macassar zijn ongerust wegens de 5000 man hulptroepen van Goa en Sidenriug, die huuue diensten aan het Indische gouvernement hebben aangeboden. De telegrammen, die achtereenvolgens over Lombok uit Batavia komen, worden niet gunstiger. Onlangs werden klachten vernoraen over den ge- zondheidstoestand, maar scheen 't toch nog slechts een kwestie van enkele dagen, of Mataram en Tjakra Negara zouden door de onzen worden genomen. Thans loopen ook reeds te Batavia de geruchten, dat deze verovering zoo moeilijk blijkt, dat er onderhandelingen met den vijand zijn aange- Zij sloeg even de oogen naar hem op. Hi wilde spreken, doch zij wenkte met de hand. „Laat mij voortgaan," zij ze met matte stem. ,/Ik was zoo slecht, zoo God-vergeten, dat ik op het punt stond haar den dronk te weigeren, waar zij om vroeg, en toen ik die toch gaf, vloog mij de gedachte door het hoofdhe, ik wou, dat het in vergift veranderde." Onwilkeurig liet Agnes een kreet hooren Koen- raad kromp ontsteld ineen. ,/Zonder mijn toedoen is die wensch vervuld. en ofschoon ik dadelijk berouw had over dien wensch, ik heb hem toch gehad en voor dezen misslag moet ik mijn leven lang boeten „Daar heb je reeds voor geboet!" riep Agnes. „Neen, neenDaardoor word ik voor altijc van Koenraad gescheidenhij zal en moet mij van zich stooten. Oh, vloek mij niet, vergillenis, vergiffenisDaar lag zij geknield voor hem, de handen smeekend naar hem opgeheven. Koenraad Rechling weifelde slechts een oogenblik, toen sloot hij haar in zijn armen, richtte haar op legde haar hoofd ondanks haar tegenkanting aan zijn borst en fluisterde ,/Hier aan mijne borst is je plaats, geliefde Valentine, niet aan mijn voeten cnoopt. Dat zou wel een zeer treurige afloop der expeditie zijn, want nog steeds is het verraad, waardoor zoovelen der onzen vielen, ongewroken gebleven. Tot ernst stemt ook het feit, dat nu de Koningin Emma der Nederlanden naar Bali moet gezonden worden, wijl Goesti Djilantik daar de bevolking tegen ons opzet. Djilantik blijkt derhalve meer en meer de leelijke rol te spelen, die de onzen lem reeds lang hebben toegedicht. Met al zijn schoonschijuende praatjes is hij wel degelijk een verrader. TER NEUZEN, 28 September 1804. Wij maken onze lezers attent op de verandering die met 1 Oct. komt in de uren van vertrek en aankomst der treinen Gent en MechelenTer Neuzen. Zooals men in de rubriek „middelen van vervoer" zal zien vervalt met 1 Oct. de trein die hier 's morgens om 8,30 ure naar Gent vertrektdeze zal alleen des Vrijdags loopen, evenzoo zal die van 8,08 ure des avonds uit Ter Neuzen, enkel I op Donderdag en Vrijdag vertrekken. De trein, die 's morgens om 5,25 uit Gent vertrekt, zal enkel 's Vrijdags tot Ter Neuzen komen. Men lette er vooral op dat de trein, die des avonds te 8,07 ure uit Gent vertrekt alleen des Donderdags en Vrijdags naar Ter Neuzen rijdt. Wat de lijn MechelenTer Neuzen betreft hebben wij alleen mede te deelen dat de trein die hier des avonds om 7,50 vertrok en die, welke des Zondags avonds aankwam te 11 ure zijn vervallen. Door den Minister van financien zijn, met 1 November a. s. verplaatst de verificateur M. C. Schummelketel van Ter Neuzen naar Hoek van Holland en de commies-verificateur J. L. Ex, van Genuep naar Ter Neuzen. De 2<te luitenant J. H. Brackman van de Water van Middelburg is aangewezen om als detachements—commandant alhier op te treden, van 1 October tot 1 Januari a. s. Een der herstelde poklijders, van het Eng. stoomschip Caloriek, die hier in de ziekenbarak in behandeling geweest zijn en Zaterdagavond zijn vertrokken, is naar men ons meldt, te Londen bij het aan wal gaan verdronken. Eeue gisterenavond alhier van Hansweert binnengekomen tjalk, gevoerd door D. Roodenburg, is bij laag water in de Oosthaven, alwaar het schip gemeerd lag, door het losgaan der trossen, in de vaargeul geschoven en daar bij het opkomeud water ondergevloeid, zoodat het halverwege de mast onder water ligt. Van Zierikzee komende, was de bestemming naar Gent, met eene lading suiker- peen. Men zal trachten het schip te lichten, waartoe men reeds aanstalten maakt. Naar men verneemt is het niet verzekert. Bij koninklijk besluit zijn benoemd in het bestuur voor den Koninginnenpolder, in de gemeente Biervliat, tot dijkgraaf de beer C. J. Sturm, tot eerste gezworeu de heer C. B. Thomaes en tot tweede gezwoien de heer E. Bekaert. De heer P. Barentsen, hoofd der openbare school te Schoondijke, is o. a. benoemd als desknndige voor de examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres (art. 56 wet 1. o.) die in October e. k. zullen plaats hebben, en wel voor de beginselen van de kennis der natuur. Philippine Dinsdag jl. zag men hier eene bonte mengeling van allerlei vaartuigen in onze haven. De opzichter der visscherijen was gekomen om be- wijzen uit te reiken voor de verloting van mossel- perceelen, welke op 28 October a. s. zal plaats hebben. Alleen aan de eigenaars van zeilvaartuigen, 110 in getal, werden bewijzen gegeven, terwijl die van roeibooten niet in aanmerking kwamen. Ofschoon die maatregel van het vischbestuur niet geheel is af te keuren blijft het toch te betreuren, dat daardoor menig behoeftig visscher, gunstig bij het bestuur bekend met zijn Toeiboot van de loting is buiten gesloten. Ook de Ter Neuzensche haven lag vol vaartuigen, als onze correspondent zegtdat de maatregel goed is, gelooven wij gaarne, hoe erg ook voor velen. Want vroeger lootte ieder mede, visscher of niet, indien hij maar een boot machtig kon worden. Tusschen twee vuren. Een veekoopman trok met zeven varkens Belgie binnen, juist toen de Belgische kommiezen hem te gemoet kwamen. Ten einde raad vluchtte hij met zijn beestjes op het Hollandsch, doch ook daar wachtte hem nu de ambtenaar Schuiling van Philippine, welke on- middellijk zijne varkens in beslag nam. Westdorpe. In de jl. Donderdag alhier gehou- den raadsvergadering is de gemeentebegrooting voor 1895 vastgesteld in totaal ontvang en uitgaaf van 11351,17£. Werd besloten tot gedeeltelijke vernieuwde wijk- nummering van de gemeente, en mededeeling ge daan van 1°. een iugekomen brief van Gedeputeerde Staten dd. 7 dezer, de goedkeuring bevattende van het iugezonden raadsbesluit tot verhooging der jaar- wedden van aan te stellen onderwijzeressen op 575,en 2°. een brief van als voren met gelijke datum, waarbij is gevoegd en van derzelver goedkeuring voorzien, het raadsbesluit tot af- en overschrijving van posten der begrooting 1894 ter vorige ver- gadering genomen. Koewacht. Zooals reeds in het vorig nummer gemeld is constateerde de veearts, de heer J. Bauwens te Axel, verleden Dinsdag mond- en klauwzeer bij het vee van den laudbouwer Ed. de Vleeschouwer, op het Zand, onder deze gemeente. Ofschoon Dinsdag Dog slechts eene koe ziek was, zijn thans al de koeien van genoemden land- bouwer in mindere of meerdere mate aangetast. Zoodra het gemeentebestuur kennis kreeg van het uitbreken dier gevreesde besmettelijke veeziekte werden aanstonds de noodige maatregelen genomen, opdat zij zich niet verder zou uitbreiden. Stal en haf worden dag en nacht door twee man bewaakt, opdat geen enkel dier het erf verlate. Op een groot houlen bord staatBesmettelijke veeziekte mond- en klauwzeerterwijl nu en dan de stallen worden ontsmet met creoline en carbol. Daaraan is het dan ook waarschijnlijk te danken, dat de aangrenzende hoeven tot nog toe bevrijd zijn gebleven. Hulst. Zondag 1.1. gaf het jeugdige fanfaren- gezelschap »Vlijt en Volharding" een concert op het zoogenaamde Steengelaag buiten de dubbele poort. Begunstigd door goed en zacht weder was de toeloop van Hulstenaren en anderen buitengewoon groot, zoodat het voor die gelegendheid met vlaggen getooide feestterrein met een dichte menschenmassa was bedekt. De uitvoeringen voldeden allerbest, en dat een dergelijk uitstapje den Hulstenaren in den smaak viel, bleek uit de vroolijke stemming die algemeen heerschte en tot in den avond voort- duurde. Moge het fanfarengezelschap meermalen zulke aangename namiddagen aan onze bevolking bezorgen, dan zal zeker de algemeene sympathie die hetzelve tot heden mocht ondervinden zich bestendigen en zal zijn bestaan den HulstenareD welgevallig zijn. Biervliet. Onze gemeente is met 1 Octoner geschrapt als plaats, waar kommiezen gestationeerd zijn. De heer De Vuijst wordt Maandag te Aarden- burg gedetacheerd, en zijn collega Korf zal dan in een suikerfabriek werkzaam zijn. Een groot onge- mak voor vele neringdoenden, die nu telkens naar een naburige gemeente moeten boodschappen, doch klagen helpt niet. Door het hemelvuur getroffen is de schuur vol ongedorschen granen van De Smet in de Oude- landsche straat in den asch gelegd. Het vee bleef gespaard en alles is verzekerd. Bijna acht jaren geleden, brandde dezelfde schuur af. Scherpschuttersvereeniging T E TER NEUZEN. ALGEMEENE VERGADERING op Zondag 30 September 1894, des avonds 8 ure, op de gewone vergaderzaal bij den heer J. Michielsen. HET BESTUUR. Te behandelen Onderwerben Uitreiking prijzen wedstrijd. Contributie enz. TE STOPPELDIJK. Openbare Muziekuitvoering te BOSCHKAPELLE, op Zondag den 30 Sep tember a. s., des namiddags te 5 uren. AXEL. De Notaris Tan der Mocr, te Ter Neuzen, zal op Donderdag 18 October 1894, des voormiddags te 10 uur, ten verzoeke van den heer C. C. J. HIEBENDAAL te Elden, in het openbaar verkoopen staande aan den provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel, dicht bij de oude meestoof. Onbekende koopers moeten content betalen of borgtocht stellen. De Notaris A. M. van Rijsoort van Meurs, te Hulst, zal op Hnandag 1 October 1894, 's namiddags 1 uur, ten verzoeke van den heer J. HEIJLEN, koopman te Bouchout bij Antwerpen, voor de herberg van de wed. P. A. Boel, buiten de Gentsche poort te Hulst, in het openbaar ver koopen Duitsch Hanoversch ras van 20 tot 30 maanden oud, gewaarborgd tegen alle wettelijke gebreken, geschikt voor landbouw en rijtuigpaarden. Onbekende koopers moeten bekende Neder- landsche borgen stellen. Mr. J. G. van Deinse, Advocaat en Notaris te Ilulst, zal krachtens rechterlijk bevel ten verzoeke van de Erven van DOM. VAN PUIJVELDE, op Zaterdug 13 October 1894, des voormiddags om 1 uur, bij Ed. de Vleeschouwer, herbergier te Koewacht (Zand), in het openbaar verkoopen Als wij gestraft moesten worden voor elke gedachte, die ons in een oogenblik van drift door het hoofd vliegt, wie zou dan ongestraft moeten blijven „Maar wanneer zoo'n booze gedachte een daad wordt vroeg zij, terwijl zij trachtte van hem los te komen. „Dan is dat een noodlottig toeval," viel Lageman in die zacht was binnengetreden en achter de portiere had staan luisteren. Hij trad nader en vervolgde,/Een advocaat heeft, eveuals een dokter°en een geestelijke, dikwijls gelegenheid een diepen blik in het menschelijk hart te slaan, en daarom kan ik u verzekereu, Valentine, dat er slechts weinig menschen zijn, die in gedachten nooit gezondigd hebben. Gedachten zijn als gasten, genoodigde en ongenoodigde, welkome eu on- welkome. Het is de vraag slechts of men een booze gedachte bestrijdt of dat men er mee instemt." Bestreden heb ik die gedachte niet," antwoordde Valentine, wie het intusschen gelukt was zich van Koenraad los te makeueindelijk droppelden langzaam de tranen uit haar brandende oogen. (Wordt vervolgd.) J Ondergeteekeuden betuigen hunnen liartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling en deelneming, bij de herdenking van hun 25jarige echtvereeniging op 25 dezer. Ter Neuzen (Zwaantje), 28 Sept. 1894. J. DIELEMAN en Echtgenoote. grossier in Koloniale Waren, Sterke Drunken, Jachtartikelen, enz., Groote Markt te Hulst, beveelt zich bij deze minzaam aan in de gunst van s t a d- en 1 a n d g e n o o t e n, zooveel jaren door wijlen zijn vader ruimschoots ondervonden, belovende dezelfde accurate bedieniug. Tevens worden H.H. Landbouwers bericht dat de handel in ROTER en EIEREN op denzelfden voet wordt voortgezet. HULST, September 1894. en 7 aren 20 centiaren ERF te Koewacht (Zand), sectie E n°. 767. En onmiddelijk daarna, bestaande in HUISRAAD, MEUBELEN en ARBEIDERS-GEREEDSCHAPPEN, alles zich bevindende in voormeld huis. ZEGT HET VOORT. te KOEWACHT. De Notaris Vermeulen, te Moerbcke, zal door bevoegd ambt, op Dinsdag 2 October 1894, om 1 uur 's namiddags, ten verzoeke van den heer ARMAND VAN MOSSEVELDE-DE MEERS- MAN, eigenaar te Gent, openbaar verkoopen staande te Koewacht aan de dreef en dijk der hofstede van de heer verzoeker, bewoond door Erancies David. Te vergaderen in de herberg van Jozef David- Van Wattegem, te Moerbeke (Sluis). Roepgeld kontant te betalen. Verder op tijd van betaling mits goede borgstelling. TE VAN VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2