Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Oostburg, Donderdag 18 October voor Groede, Breskens, Nieuwvliet, Zuidzande en Oostburg. Ter Neuzen, Woensdag 24 October voor Philippine, Zaamslag, Hoek en Ter Neuzen. Axel, Donderdag 25 October voor Sas van Gent, Overslag, Westdorpe, Zuiddorpe en Axel. Hulst, Vrijdag 26 October voor Clinge, Koewacht, Graauw, St. Jansteen en Hulst. Hontenisse, Zaterdag 27 October voor Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle en Stoppeldijk. Een telegram uit Batavia berichte gisteren aan het Nieuws Te Tjakra Negara is een kruitmagazijn des vijands door een granaat getroffen en ontploft. In het huis van een voortvluchtig Chinees is een groote hoeveelheid kruit en slaghoedjes ge- vonden. Yolgens geruchten is Mataram nagenoeg vernield duizenden pikols rijst zijn verbrand. Ook te Tjakra is gebrek aan rijst. De secretaris Yalette gaat naar Lombok. Gisterenmorgen ontving het Hbl. het volgende telegram uit Batavia Te Ampenan zijn honderdvijftig kisten (Casts staat in het telegram) buskruit aangehouden. Door een gelukkig schot uit Pegasangan is een hevige onlploffing in Tjakra Negara teweeggebracht. Yermoedelijk is het kruitmagazijn des vijands in de lucht gevlogen. Op last van den gouverneur—geueraal van Ned. Indie wordt door den hoofdambtenaar Scherer een onderzoek ingesteld naar het gebeurde op Lombok. De brief van den vorst van Lombok van 10 Juli j.l., 4 dagen na het debarkement geschreven en door den Minister van kolonien in de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 19 September j.l. voorgelezen, luidt als volgt ir/Onze vriend deelt ons in zijn brief van 4 Juli mede dat wij de eischen niet hebben ingewilligd, welke onze vriend, de resident van Bali en Lombok, namens Z.Ex. den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indie aan ons heeft gesteld. Yerder hebben wij alles wat daar in vermeld staat volkomen begrepen en zullen daarom niet verder daarover uitweiden, dan alleen dat wij de tusschenkomst van H. M. de Koningin der Nederlanden, welke tot ons heil zal strekken, zullen aannemen, opdat spoedig een einde moge komen aan de onlusten in het rijk van Salaparang. Voorts hopen wij ten zeerste dat Z.Exc. de Gouverneur-Generaal en H. M. de Koningin ons vergilfenis mogen schenken voor de tot dusver door ons aangenomen verkeerde houding en gepleegde handelingen. In de tweede plaats beloven wij voortaan de bevelen van Z, Exc. den Gouverneur-Generaal, welke tot ons welzijn strekken, te zullen opvolgen. In de derde plaats zijn wij genegen de tusschen komst te aanvaarden van onzen vriend, den resident van Bali en Lombok ten einde der verwarden staat van zaken op Salaparang te regelen en voorts den wil van H. M. de Koningin, waardoor ons welzijn wordt bevorderd, te zullen opvolgen. In de vierde plaats zijn wij genegen het bestuur van Salaparang over te geven aan H. M. de Ko ningin, opdat dit bestuur namens Hare Majesteit weder worde overgegeven aan onzen zoon liatoe Agoeng K'toet Karangasem. In de vijfde plaats zijn wij genegen een nieuw contract te sluiten, dat tot ons welzijn strekt, overeenkomstig de inzichten van het Gouvernement. In de zesde plaats zijn wij genegen alle kosten te betalen, welke door het Gouvernement worden uitgegeven om de troepen naar behooren te onder- houden, welke ons behulpzaam zijn om aan de verwikkelingen op SalaparaDg een einde te maken. In de zevende plaats, wat betreft den inhoud van sub 3 der bijlage van den brief van onzen vriend, daartoe strekkende dat wij onzen zoon Ratoe Made Karangasem zullen uitleveren, opdat hij naar een ander land worde verbannen, hopen wij ten zeerste dat het Gouvernement ons eenig uitstel geve. Later wanneer het rijk van Salaparang weder tot rust is gebracht, zullen wij gezamenlijk met het Gouvernement zijn schuld overwegen, want indien zulks nu geschiedt terwijl wij nog vele vijanden hebben, zou de verbanning van onzen zoon onze moeilijkheden nog doen toenemen. Indien namelijk hij en zijne aauhangers zich tegen ons verzetten, zullen onze vijanden die wij te bestrijden hebben, nog zeer in aautal toenemen. Daarom hopen wij ten zeerste op een rechtvaardig oordeel van het Gouvernement want ongetwijfeld zal het daarin niet onbillijk zijn. Verder verzoeken wij vergiffenis aan het Gouvernement dat wij dit ons antwoord eenigszins laat aan onzen vriend doen toekomen." Men schrijft uit Noord-Brabant De aanvoer van beetwortelen aan de verschillende fabrieken is thans begonnen, en men komt tot de ervaring dat de wortelen kort en waterachtig zijn, en dus minder suiker bevatten dan verleden jaar. Yolgens ingekomen berichten bij de suikerfabrieken ontbreekt. Men ziet dan iets over het hoofd, dat schijnbaar onbelangrijk is, en dat toch den afloop van het proces beheerschen kan. Agnes heeft zich verdienstelijk gemaakt door mij op zulke punten te wijzen." #Eu jou verdienste is nog veel grooter, want van die aanwijzing heb je op geniale wijze gebruik gemaakt," zeide mevrouw von Beeren met warme overtuiging. (Wordt vervolgd.) van verschillende agenten uit verscheidene streken van ons land kan men de akkeropbrengst op ongeveer een derde minder rekenen dan verleden jaar. Het weder is gedurende de afgeloopen acht dagen iets gunstiger geweest, doch deze betere weersgesteldheid is van weinig invloed geweest op het bietengewas, daar, zooals de landbouwers zeggen, de grond als het ware dood is geregend. TER NEUZEN, 25 September 1894. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, zullen de volgende punten worden behandeld Beeedigen nieuw benoemd raadslid benoemen wethouderuitgifte gemeentegrond in erfpacht bestraten Slijkstraat enz.reclames hoofdelijken omslagingekomen stukken enz. In den uitslag van den j. 1. Donderdag ge- houden schietwedstrijd door de leden der scherp- schutters-vereeniging „Voor Vaderland en Koning" alhier was door verkeerde opgaaf eene fout gedrukt, de 4e prijs op de vrije baan n. 1. is niet geschoten door den winner van den le prijs, De Cooker, maar door L. W. Nederhand met 28 punten. Een schutter kan in elken wedstrijd slechts den prijs behalen. Onder begunstiging van zeer fraai weder werd alhier de vorige week de kermis gevierd. Het overzicht dat we in ons no. van 12 Sept. gaven, omtrent hetgeen deze zou opluisteren, beloofde veel, en toen dan ook alles aanwezig was, en tenten en kramen waren opgeslagen bleek dat nog nimmer aan Ter Neuzen zoo'n druk bezoek van verschillende gelegenheden tot vermaak te beurt viel. Wij willen trachten onze beviuding omtrent een en ander aan onze lezers mede te deelen. Na ons uitvoerig verslag over het optreden van den heer Willem van Zuijlen, op 17 Sept., achten we het onnoodig nog in den breede uit te weiden over zijn optreden op den volgenden avond. Alleen zij gezegd, dat de opkomst wel drukker had kunnen zijn. De gelegenheid om een talentvol man als de heer Van Zuijlen alhier te hooren is zeldzaam, waarom daarvan dan ook moet worden geprofiteerd. De afwezigen haddeu echter wederom ongelijk, want zij die den heer Van Zuijlen hoorden hebben zich, zooals men vooruit weten kan, uitstekend geamuseeerd niet alleen maar ook meuigen indruk medegenomen, die immer bij blijft. Nog meer van dien kunstenaar en diens optreden te zeggen achten wij niet passend. Aangenaam was ons ook de kennismaking met het chantant- en vaudeville-gezelschap de familie Boesnach, dat zich liet hooren in de estaminet #La belle vue." Een druk bezoek viel alle avonden aan dit gezelschap ten deel, wat ook ten voile verdiend was daar de vroolijke zang der dames en de comische voordrachten van den Hollandschen karakter-komiek,den heerPhilip Boesnach het publiek uitstekend konden amuseeren. Hoe meesterlijk toonde de heer Boesnach hoe hij de kunst van karakteriseeren verstaat in de voordracht Dramatisch en Comisch". Waar hij het eene oogenblik door het //dramatische" ieder »pakte", was bij het ^comische" van het volgende oogenblik ziju lach zoo gul en hartelijk, dat men er onwillekeurig mee instemmen moest. Het meest vielen evenwel in den smaak de duetten gezongen door hem en mej. Catharina, en bij velen bezoekers zullen „Trien en Bram van Monuikendam" nog lang in aangename herinnering blijveu. Het orkest, onder leiding van den heer Blokland, dat tot afwisseling eeuige concert-nummers verdienstelijk uitvoerde, toonde daarmede goede muziek te kunnen laten hooren, en maakte, met de familie Boesnach, een flink geheel. Op genoemd gebied kon men zich ook goed amuseeren in de estaminet //het Scheepje", waar de familie Van Schalkwijk zich liet hooren, en in het logement „De vier emmers". De daar werkende gezelschappen viel ook een groot bezoek ten deel. In het //Grand theatre des attractions", onder directie van den heer Th. Spriet, kon men zich eveneens rnimschoots vermaken. De voorstellingen waren vol afwisseling en boeiend van begin tot einde en van vele diDgen kon gezegd worden //nog nooit alhier vertoond". We hebben er be- wonderd de goocheltoeren van den heer Spriet, die op onbegrijpelijke wijze degelijk geld maakte en den inhoud voor een luiermand en nog veel meer uit een hoed haaldede heer Carlo verbaasde ons door het in een korten tijd onderste boven teekenen van een drietal land- en zeegezichten, terwijl hij ook tevens in een minimum tijd een fraaie schilderij schiep met olieverf op glas. Vlug en lenig toonden zich de accrobaten en het ^slangenmensch", terwijl de athleten het bewijs leverden vlug met zware gewichten te kunnen omgaan. We hebben verder hartelijk gelachen om de geestige clowns en grappige pantomime. Kortom, de voorstellingen waren een bezoek overwaard, en we gelooven ook niet, dat de velen die de voorstelliugen bijwoonden, hun gang daarheen beklaagd hebben. De dicht bij genoemde tent staande Dwaaltuin van den heer Peeters bezoekende, meenden we na binnengetreden te zijn het doel gemakkelijk te zullen vinden, maar bij nader inzicht was het toch nog zoo gemakkelijk niet en velen komen op de plaats van uitgang terug, nog evenver zijnde. De stemming van de doolenden wordt door de verras- singen opgewekt en velen zijn dan ook voor hun plezier aan 't dwaleu geweest in de betrekkelijk Diet groote ruimte. De stoom—hypodrome van den heer Yan Ren- terghem, met dood—tamme, wilde dieren, bleek zijn aantrekkelijkheid nog niet verloren te hebben, terwijl in dat van den heer Wolfs te zien was, dat de lust om op een levend paard een rijtoertje te doen alhier groot is. De net ingerichte tent viel een zeer druk bezoek ten deel. Voor liefhebbers van draaien was verder nog gelegenheid op drie caroussels en in de scheepjes- molen, terwijl men verder ook nog kon schommelen en er op zeer vele plaatsen gelegenheid was om te danseu. Yoor hen die van 't loopen, dansen, rijden enz. hongerig en dorstig waren geworden was ook goed gezorgd, zoodat men dus volop genieten kon. Thans behoort de kermis weer tot het verledene en velen hebben ons bezocht, die we een hartelijk /.tot weerziens" toeroepen Voor zoover ons bekend is liep alles in de beste orde af, van verstoring der orde kwam ons niets ter oore. Het Engelsche stoomschip Spindrift is Vrijdag avond, even vdor hoog water, van de slikken be- westen deze haven afgebracht, zonder daarbij schade bekomen te hebben, dan alleen de nog al belang- rijke averij, des morgens bij de aanvaring bekomeu. Het stoomschip is dadelijk op de haven gekomen en nog dien avond doorgestoomd naar Gent. Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht is aan den heer E. F. H. Wolf, op zijn verzoek na meer dan 41jarigen evangeliedienst, eervol emeritaat verleend, ingaande 1 October. Axel, 25 Sept. Door den heer J. Bauwens, provinciale veearts alhier, is mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den landbouwer Ed. de Yleeschhouwer te Koewacht (Zand). Axel. De werkzaamheden in de voltooide cooperatieve zuivelfabriek aan de Sassing onder deze gemeente zullen op 1 October a. s. aangevangen worden. Naar een bescheiden ontwerp geplaatst, ziet het gebouw er net uit. Onze gemeente is nu 2 dezer inrichtingen rijk. Axel. Yrijdagavond keerde de werkman 0. in eenigszins opgewonden toestand naar zijne woning in de oude stad terug. Daar hij na ettelijke dagen gehuwd te zijn geweest, wegens oneenigheid van zijne vrouw was gegaan, leefde hij met zijn schoon- moeder op zeer gespanneu voet. Toen deze hem in het voorbijgaan dan ook iets miuder aangenaams zeide, outstak 0. zoozeer in woede, dat hij zijn schoonmoeder verscheidene steken met den riek toebracht, waarmede hij aardappelen had gerooid. De hulp van een geneesheer moest worden inge- roepen, daar de vrouw ernstige verwondingen be komen heeft, O. die nog maar even in de twintig is, heeft reeds een voorloopig verhoor bij den brigade-commandant der marechaussee ondergaan. Hij maakt overigens geeu misbruik van sterken drank, maar een boer van Spui had het werkvolk getrakteerd, omdat de aardappelen uitgekomen waren. Ilulst. Een achttiental leden der Harmonie van Hulst, zij, die bij winterconcerten een tooneelstuk opvoeren maakte Zondag 11. een rijtoertje naar Hamme, teneinde daar de opvoering van Roze Kate of Treurspel der smeden, bij te wonen, dat gegeven werd door de Kunst- en Letterkriug van Hamme met medewerking van Mejuffr. Julia Cuypers, Ph. Cuypers en Mevr. A. Rans, alien van het K. K. Ylaamsch tooneel van Brussel. Dank zij de welwillendheid van den WelEd. heer H. Wauters, die rijtuig en paarden gratis afstond om dat genoemde rijtoertje te maken. Onder leiding van hun Directeur en van den heer E. Wauters hadden de Hulstenaren een genotvollen avond. Zij, die Mejuffr. J. Cuypers reeds hebben zien spelen, zullen wel overtuigd wezen, dat zij ook met dit Treurspel te Hamme veel succes verwierf. Hoogst voldaan over de kennismaking met het Vlaamsch tooneel, kwam men den volgenden morgen weer te Hulst, in de hoop dat nog eeus zoo'n avondje voor hen moge komen, m. i. ook wel eens de onkosten waard voor andere tooneelclubs uit Zeeuwsch—Vlaanderen om eens kennis te maken met een Vlaamsche schouwburg. Roewacllt. Door den gemeenteraad is, be- houdens nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, aan het hoofd der school A. Geerards en aan de oDderwijzers J. de Theije en Ch. van de Bilt ieder eene gratificatie toegekend van 25 gulden voor meerdere werkzaamheden verricht bij eene vacature van 1 April tot 15 Juli 1.1. 's Gravenliage, 25 Sept. Tweede Kamer. De algemeene strekking van het adres van antwoord op de Troonrede is aangenomen. Bij de Lombok-paragraaf waarschuwde de heer Cremer tegen lichtvaardige annexatie van Lombok na het einde van den strijd. De Minister van Kolonien verklaarde, dat an nexatie nooit het doel was geweest, daar zelfs het verraad der Baliers waarschijnlijk veroorzaakt is omdat het Gouvernement de Sassaks onder eigen hoofden wilde laten. Geen besluit zou genomen worden, dan na rijp beraad. Bij de oogst-paragraaf drong de heer Yan Kerkwijk aan op hulp aan den landbouw. De Minister Roell verklaarde zich tegenover de heeren Bahlman en Heemskerk tegen alle protectie te zijn, overigens is hij bereid de landbouw te gemoet te komen. Op de vragen van den heer Pijttersen verklaarde de Minister zich bereid te overwegen om de be- smettelijke kriugen der veeziekte in te krimpen en schadeloosstelling te geven voor kosten van opstalling. Het adres is hierna aangenomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken. R. V., oud 38 j., huisvrouw van G. J. G., te Ter Neuzen, is wegens opruiing veroordeeld tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis. G. J. G., oud 45 j., te Ter Neuzen, is wegens het geven van een danspartij zonder vergunning, veroord. tot f 5 boete ten bate der gemeente Ter Neuzen 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. J. d. V., oud 22 j., te Kuitaart (Hontenisse), is wegens straatschenderij vrijgesproken en wegens poging tot omkooping van een ambtenaar veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. A. d. S., oud 26 j., te Zuiddorpe, is wegens beleediging veroord. tot f& boete of 3 dagen hecht. Heden stonden voor bovengenoemde rechtbank terecht P. J., oud 26 j., wagenmakersknecht te Ter Hole (Hontenisse) en J. F. d. W., oud 20 j., wagenmakersknecht te Lamswaarde (Hontenisse), ter zake van meineed (zie ons nummer van 19 dezer). Het O. M. vorderde voor ieder een jaar ge- vangenisstraf. De verdedigerMr. de WittHamer vroeg vrijspraak Uitspraak op 2 Oct. a. s. Bij het bezoek der Koniuginnen aldus verhaalt men aan het N. v. d. D. aan een onzer groote oorlogsschepen te Helder, trok het de aandacht van Koningin Wilhelmina, dat in het ruime schip bijna geen slaapplaatsen werden gezien. z/Maar, commandant," vroeg de jonge Koningin en zij wees naar al die rappe zeelui wuar moeten toch al deze menschen slapen De commandant riep een der vlugste janmaats en gelastte hem zijn hangmat te scheren en er in te gaan liggen. In een wip was dit bevel uit- gevoerd. Koningin Wilhelmina was zeer tevreden over de practische zeelui, die zich zoo flink en zoo doel- matig weten te helpen. Bij den landbouwer A. de Back te Nisse in Zuid-Beveland is onder het rundvee het besmettelijk mond- en klauwzeer uitgebroken. Het lijk van den weesvader Konst uit Scheveningen (niet van het geref. of chr. geref. maar van het herv. weeshuis aldaar) is Zaterdag- voormiddag te 11 uren op de algemeene begraafplaats te Nijmegen teraardebesteld. Zijne vrouw en de weesjongen, dien hij derwaarts had gebracht, waren daarbij tegenwoordig. De vrouw was radeloos. De weesjongen sprak enkele woorden bij het graf. Ofschoon het uur der begrafenis geheim was gehouden, was er veel volk bij tegenwoordig. Yolgens een nader bericht, moet de moordenaar Stelbrink bij het onderzoek der justitie tot bekeutenis zijn gebracht. Een treurig geval heeft te Yenloo plaats gehad. Een gewezen huzaar, die voor eenige weken den dienst verliet, had keunis met een circa 18jarige dochter van den cafebouder Fritsen. Volgens gerucht was de liefde van het meisje afgekoeld en had zij thans kennis met een ander jongeling. Vrijdagmiddag trof de afgewezen minnaar het meisje op den Singel te Venloo aan en loste hij op haar eenige schoten uit een revolver, met het noodlottig gevolg dat zfj, in het hoofd getroffen, spoedig den geest gafdaama schoot de moordenaar zichzelf een kogel door het hoofd, die ook bijna den onmiddelijken dood tengevolge had. Zaterdagnacht heeft er op de Schelde, bij Antwerpen, stroomafwaarts van den Pont Noir, eene botsing plaats gehad tusschen het Engelsch stoomschip Pentaur, bestemd naar Yalparaiso, en den Engelschen schoener Island Lass, van Excoter naar Antwerpen. De Island, in tweeen gesneden, zonk bijna onmiddellijk. De loods, een douaue- beambte en de equipage, op een matroos na, werden gered en aan boord genomen van een pleziervaar- tuig. De Pentaur heeft zich bijna een uur opge- houden om den drenkelingen hulp te verleenen, en alstoen de reis vervolgd. Door het Belgische loodswezen zijn onmiddellijk alle mogelijke maatregelen genomen voor het uitzetten van bakens. De Telegraaf meldt Het ongewoonste, extra-ordinair excentrieke op het gebied van sport. Yolgens Wielernieuws zullen we eerstdaags een wedstrijd kunnen bijwonen tusschen een luchtballon en wielrijders. Deze wedstrijd is uitgeschreven door en staat onder toezicht en officieele controle van de redactie van Wielernieuws. Een der redacteuren van dit blad zal den tocht in den ballon

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2