Gemengde berichten. Friesland en Drenthe aangevoerd. Be beste dieren worden voor de slachterij opgekocht. Naar men verneemt, hebben eenige Belgische ondememers het plan een tweede export—slachterij op nog grooter schaal aldaar in te richten. Wei een bewijs dat het Nederl. schapenvleesch in Belgie zeer gezocht is. Invoer van levende schapen is in Belgie verboden. Bij de koloniale reserve is, tengevolge van het vertrek van een deel van dat korps naar Indie, een incompleet aan onderofficieren en korporaals ontstaan. Dientengevolge heeft de commandant dier reserve aan de korpscommandanten van het leger de vraag gedaan, om kader, of wel soldaten, die gescbikt zijn om spoedig bevordering te maken, genegen om bij de koloniale reserve over te gaan. Korporaals, die het examen voor sergeant of fourier gedaan hebben of kunnen doen, kunnen al dadelijk in dien nieuwen graad overgaan. De St. Gt. van gisteren bevat een opgaaf van onbestelbare en geweigerde postpakketten, die nog eene maand na deze aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie ter be- schikking blijven van de rechthebbenden, om na verloop van dien termijn, voor zooveel zij Diet zijn opgevraagd, te worden verkoclit. TER NEUZEN, 21 September 1894. Gisteren hielden de leden der scberpschutters- vereeniging #Voor Vaderland en Koning" alhier den gewonen jaarlijkschen schietwedstrijd met beaumontgeweer op 150 meter, waarbij de prijzen werden behaald, met 5 schoten, als volgt le prijs H. Dijkstra met 47 punten 2e W. E. Smits met 463e J. F. de Cooker met 45 4e A. Hamelink met 43, laatste schot 11 5e J. van Doeselaar met 43, 1. s. 9, en 6e J. de Hullu met 43, 1. s. 8. Op de vrije baan werden met 3 schoten de prijzen gewonnen als volgt le prijs J. F. de Cooker met 83 punten 2e H. Dijkstra met 32, na kamping; 3e W. E. Smits met 32 en 4e J. F. de Cooker met 29. Op morgen, Zaterdag, zullen de beide pok- lijders de Ziekenbarrak alhier hersteld verlaten, om alsdan bij voordoende scheepsgelegenheid naar Enge- land weder te keeren. Bij dikken mist heeft heden morgen, omstreeks zes uur, op de rivier, v66r deze haven, eene aan- varing plaats gehad tusschen de Engelsche stoom- schepen Hailing, kapt. Harris, voor deze haven be- stemd, en Spindrift, kapt. Gilles, voor Gent bestemd, beide van Londen met stukgoederen. De Spindrift bekwam schade aan het achterschip, iu het midden, en geraakte door de mist op de slikken bewesten de haven orahoog, doch met het vooruitzicht heden met het avondlij weder vlot te komen. De Hailing heeft geene averij beloopeD, is iu de haven ge komen en opgeschut naar de losplaats. De op 7 dezer alhier binnengesleepte Noorsche bark Soskummeren, kapt. Lagstrom, welke voor Vlissingen beide ankers en ketlingen had verloren, heeft Woensdagavond, na alhier daarvan voorzien te zijn, de reis vervolgd, met bestemming van Gent naar Middelfahrt, met eene lading zemelen. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 October, o. a. bevorderd tot opzichter van den rijks-waterstaat 2de klasse, den heer L. Kooreman, thans opzichter 3de klasse, ter standplaats Venlo. In de Staatsconrant van gisteren zijn opge- nomen de gewijzigde statuten van de naamlooze vennootschapBeetwortel-suikerfabriek Sas van Gent, te Sas van Gent. Westdorpe. Voor de suikerfabriek der heeren J. 0. Mechelinck te Terdonck is men sedert een paar dagen alhier begonnen met suikerbieten steken en naar de ladingsplaats voeren. De wortels zijn over het algemeen klein van stuk en staartachtig, waardoor de opbrengst tot het middelmatige zal blijven. veel dat men gaarne in zijn geheugen bewaart,' antwoordde Agnes schalksdoch alle lust tot vroolijke scherts verdween, toen haar blik op Valentine's treurig gelaat bleef rusten. „Vergeten, vergeten Dat is het eenige geluk, dat mij nog ten deel kan vallen, fluisterde zij met bevecde lippen. Toen naar buiten ziende, vroeg zij„Waar voert ge mij heen, Agnes vWel naar mijne woning," antwoordde Agnes, vDaar is voortaan je tehuis,' en zij wilde er bij voegen ,/totdat je in je eigen huis gaat wonen," doch zij zag iets in Valentine's gelaat, dat haar waarschuwde om niet op Koenraad Reehling te zinspelen. „Eer ik mijn voet over een anderen drempe zet, moet ik naar den man, die meer dan mijn Lven, die mijn eer en mijn vrijheid gered heeft. Laten wij naar mijnheer Lageman gaan ik wil hem op mijn knieen danken, voor alles wat hij voor mij gedaan heeft. Beloonen kan ik hem daar nooit voor." Nu vloog weer dezelfde schalksche glimlach over Agnes gelaat; zij antwoordde met voorgewende gelatenheid „0, heb daar geen zorg voor mijnheer Lageman heeft zijn loon reeds ingevorderd. „Van u?" Agnes knikte. Wat ben ik je veel verschuldigd," nep Valentine uit, terwijl zij Agnes de hand drukte. /Lageman heeft het me verteld, dat hij mijn verdediging alleen op zich heeft genomen, orndat je het van hem geiiisch had, en hem op het rechte spoor hielp om Koewacht. Aan deze gemeente is door het rijk behalve en boven de gewone toelage eene buitengewone subsidie toegekend van 3100 voor behoorlijke inrichting van het lager onderwijs. Hier is men volop aan het aardappelsteken. Alle handen zijn aan het werk zelfs die der kin- deren, hetgeen men het best gewaar wordt aan het schoolverzuim. Deze week waren er in de hoogste klasse van een der openbare scholen slechts 8 eerlingen, in de middelklasse niet meer dan 12, .erwijl over de geheele school meer dan de helft der kinderen afwezig was. St. Jansteen. De heer C. L. Ivens, sedert 26 jaar brievengaarder, heeft tegen 1 October eervol ontslag gekregen op eigen verzoek en met recht op pensioen. Moge hij er lang van profiteeren. De heer A. J. Bleijenberg, telefonist alhier, is thans ook tot brievengaarder benoemd. Cliiige. De heer Van Oostdam, die reeds zoo vele jaren aan het hoofd der school te Nieuw- Namen onder deze gemeente staat, heeft tegen 1 Januari a. s. ontslag gevraagd met recht op pensioen, De gemeenteraad heeft hem dit eervol verleend met eene jaarlijksche bijdrage van /100 uit de gemeentekas boven zijn pensioen. De heer J. Weesemael, hoofd der school te Kapellebrug, is op zijn verzoek tegen 1 Januari verplaatst naar Nieuw-Namen. Men schrijft ons uit Iloofdplaat Woensdag j.l. moest ouze veerboot weer twee malen van wal om de passagiers, een 25tal, aan boord der provinciale stoomboot te brengen. 's Avonds werd een even groot getal reizigers van boord gehaald. Opmerkelijk is het, dat telkens van de boot, die naar Ter Neuzen vaart, gebruik gemaakt wordt. Het verkeer overtreft ieders verwachting. Men mag toch niet vergeten, dat tusschen Hoofdplaat en Ter Neuzen tot hiertoe geen connectie of handelsverkeer bestond, en men geen nieuwe handelsbetrekkiugen kan aanknoopen voor er zeker- heid bestaat, dat de stoomvaart van blijvenden aard is. Het personenverkeer is niet miniem toch wordt van de miust snelvarende boot gebruik gemaakt. Retourbiljetten worden nog niet afgegeven. Geen glas bier is op de boot verkrijgbaar. Bij zulke stiefmoederlijke bejegening nog van eeu druk verkeer te mogen spreken, pleit voor de proefvaart. Bij eene bestendiging der stoomboot- vaart is ook vervoer van goedsren te wachten. Er zijn al ouderhandelingen over leverantien aangeknoopt. Bij den landbouwer A. van Wezel te Rijen is eene electriscbe geleiding aangelegd in woonhuis, stal en schuur. Dit is misschien in ons land het eenige voorbeeld, dat door particulieren bij het landbouwbedrijf electrisch licht benuttigd wordt. Als bewijs van de activiteit onzer posterij- ambtenaren kan dienen dat een briefkaart, welke zonder adres te Amsterdam op de post was gedaan en slechts onderteekend was met de initialen M. M., na vruchtelooze information aan de afdeeling /,Bur- gerlijken Stand" aldaar en tevergeefs aan ettelijke verschillende adressen te zijn aangeboden, na negen dagen zwalkens aan het juiste adres werd bezorgd. De op deze briefkaart o. m. voorkomeude zinsnede a, van den moord op vrouw Bute staan al de Amster- damsche couranten vol", deed den postbeambten besluiten op de briefkaart als aanteekening te plaatsen ,/zie Schagen." Spoedig daarop bereikte de briefkaart dan ook te Schagen den door den afzender bedoelden persoou. Eene niet alledaagsche strafzaak is bij de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden aanhangig gemaakt. Het betreft een 57jarig koopman te Workum, die in het Nieuw Advertentieblad te Heerenveen, de Nieuwe Sneeker Ct. te Sneek en het Friesch Volksblad te Leeuwarden had doen plaatsen de volgende advertentie ,/Bevallen van een levenloos meisje P. B. Wiersma—Wiersma. Workum 16 Juli 1894. Algemeene kenmsgeving. Nu woont er te Workum maar een van dezen naam, een ongehuwd meisje van 23 jaren. Deze trok zich de zaak aan en diende tegen den ge- noemden persoon, die haar kort danrna op de openbare straat allerlei onkiesche qualificaties naar het hoofd wierp, een klacht wegens smaad en beleediging in. Bij de behandeling der zaak be- kende beklaagde niet alleen de hem ten laste celegde feiten, maar scheen hij er zich zelfs op te verhoovaardigen. Hij had het gedaan niet^ om het meisje of hare moeder, maar om haren vader. De eisch is twee maanden gevangenisstraf. „In een woord, dat ik eigenlijk het proces voor gewonnen heb," viel Ages schertsend in. ,Al is dat niet zoo, je hebt er toch veel aan gedaan en ik kaD niet gelooven „Dat ik Lageman den gevorderden prijs za betalen viel Agnes in. //Het zal wel moeten, de dwaze man wil dien van mij alleen ontvangen. Hij houdt mij te arm daarvoor." vOh neen, maar ik zou me zeer ongelukkig trevoelen, als ik niet zelf betalen mocht." Zij zeide dit op zoo'n eigenaardigen toon, dat Valentine opmerkzaam werd en haar een licht ouoing omtrent de beteekenis van haar woorden. (Wordt vervolgd.) Je Het lijk van den vader van het protestantsch weeshuis te Scheveningen, J. K., is met sporen van een gewelddadigen dood gevonden in een verdacht huis te Nijmegen. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd. Omtrent dezen moord meldt men 't volgende Op het Yalkhof te Nijmegen heeft men aan de oostzijde het uitzicht op een steeg, Vildersgas genaamddoch officieel Rozemarijnsteeg ge- doopt, die reeds sinds onheuglijke jaren berucht was door het uitschot, dat zich daar een woning coos. In de laatste jaren is de toegang tot die steeg veel verbeterd, doch het blijkt uit de treurige geschiedenis die daar is voorgevallen, dat de be- woners nog tot dezelfde categorie van vroeger mogen gerangschikt worden. De meeste Nijmege- naars zullen wel nimmer een voet in deze buurt gezet hebben, afgeschrikt door de walgelijke tooneelen, waarvau zij soms de getuigen waren bij hunne wandelingen op het Valkhof. De zaak, die thans de gemoederen te Nijmegen in beroering brengt, heeft zich naar de Nijm. Ct. mededeelt. als volgt toegedragen Aan het benedengedeeite der steeg staat een klein huisje dat tot woonplaats dient aan een drietal personen Maria Antonia Middagaal, oud 24 jaren, en Wilhelmina Elisabeth Schelkes, oud 21 jaren, en de 24jarige Teodoor Stelbriuk, bijge- uaamd //de Snep", die van de opbrengst van het door deze vrouwen bijeengehaalde geld leefde. In dit afschuwelijk verblijf is Dinsdagavond of nacht de vader van het Christ. Geref weeshuis te Scheveningen, de 56jarige Joh. Komst, verzeild geraakt. Deze was met een weesjongen, die bij de koloniale reserve wenschte in dienst te tredeD, naar Nijmegen gekomen en had in den loop van den dag de daarvoor vereischte demarches gedaan en des avonds den jongen iD de kazerne achtergelaten. Het hierboven bedoelde huisje bleef Woensdag den geheelen dag gesloten de bewoners die reeds vroegtijdig uitgegaan waren, Helen zich den geheelen dag niet zienvandaar eene steeds klimmende verbazing in de buurt. Men vermoedde, dat er iets niet in orde was, en toen de beide surveilleerende agenten des avonds de straat passeerden, werd hunne aandaclit op het ongewoue verschijnsel gevestigd. Zij verschaften zich toegang tot de woning en vonden in een zich daar bevindend ledikant het lijk van een bejaard man, grootendeels ontkleed. Onmiddellijk werd naar het hoofdbureau van politie bericht gezonden en terstond een nader onderzoek ingesteld. Het lijk werd daarna per brancard naar het ziekenhuis voor besmettelijke ziekten vervoerd en daar door den heer Dr. Banning uitwendig geschouwd. Achter een der ooren was een wond zichtbaarhet ver- moeden ligt daarom voor de hand, dat de verslagene aan een schedelbreuk overleden is. Het beruchte drietal is op den Berg-en-Dalschen weg in hechtenis genomen en met het slachtoffer geconfronteerd. Bij het vervoer gaf het publiek ondubbelzinnige blijken van verontwaardiging. Opmerkelijk is het, dat een man zich des namid- dags aan de woning van den gemeente-geneesheer Dr. Hocke vervoegd heeft, om dezen te verzoeken naar een persoon te komen zien, die in het bedoelde huisje onverwacht ziek geworden was. Toen Dr. Hocke zich daar eenigen tijd later aanmeldde, kreeg hij geen gehoor en vernam hij slechts van de buren dat //de familie" uit was. Daar de steeg aan de Waalkade uitkomt, is het vermoeden niet ongegrond, dat het drietal plan heeft gehad des avonds in de woning terug te keeren en het lijk in het water te werpen. De instructie in de Schager kwestie is, naar de Haarl. Ct. weet mede te deelen, nog niet ge sloten getuigen worden steeds gehoord. Vrijdag is geruimen tijd voor geweest de zoon van den pas eervol ontslagen veldwachter. Toen is aan het licht gekomen en door dezen bekend, dat Boes veertien dagen voor den moord hem het plan heeft medegedeeld, de beide vrouwen te ver- moorden. Toen daarop Zondagmorgen de misdaad bekend werd, heeft Boes den 16jarigen knaap, die met hem bij denzelfden baas werkte, een muntbiijet van 10 gulden in de hand gestopt met de woorden z/hou je mondDeze weigerde eerst, doch beangst voor Boes, nam hij het eindelijk aan en verstopte het. Ook de vrees voor de wraak van Boes schijnt hem toen verder te hebben doen zwijgen. Het is nu bewezen, dat de inbraak bij Mr. Asser door Boes bedreven is. Eenigen tijd geleden heeft hij aan de Oude Kaag, in het bijzijn van eenige kameraden, een zelf gemaakte bom (vervaardigd van een chocoladebus, kruit, spijkers enz. voorzien van een lout) laten springen, daarbij den wensch uitende, dat zeker ingezetene deze in huis mocht hebben. Ook heeft hij eenige malen bij een verver loodwit gehaald. Deze dacht, dat het voor zijn baas was, doch die wist nergens van. Waarschijnlijk heeft het lezen van romans hem met moordzuchtige plannen vervuld. Dat hij de geheele zaak nog vrij stoicijnsch opneemt, blijkt uit den brief, dien hij dezer dagen uit de gevangenis aan zijn vader zona. Daarin geeft hij de hoop te kennen, dat zijn vader even wel en gezond mag wezen als hij. Hij vertelt, dat hij geregeld bezigheid heeft en daaraan al goed begin t te wennen hij verzoekt zorg te drageu voor zijn gereedschap, opdat het niet roeste, informeert of er geen prijs gevallen is op zijn lot "van de Heldersche Landbouwlen- toonstelling en verzoekt ten slotte zijn vader, uit zijn naam zijn baas en der vrouw vergeving te vragen voor een groot zondaar als hij is. De brief eindigt met den wensch, dat hij eenmaal als een braaf mensch uit de gevangenis moge komen, en is verder verscheidene malen van zijne hand- teekening voorzien. De dienstneming bij het koloniale leger is in de laatste dagen zoo groot, dat de kleeding magazijnen te Harder wij k bijna geheel zijn uitgeput. Verschei dene jongelieden moeten eenige dagen in burgerteneu te Harderwijk doorbrengen, voor zij met verlof naar hunne woonplaats kunnen vertrekken. Eene te Utrecht gehouden openbare collecte voor Lombok heeft opgebracht de som van f 2572,SU/j. Hoe fel er in de boschrijke streken van Friesland jacht wordt gemaakt op de lijsters, kan hieruit blijken, dat Zaterdag 11. in de gemeente Gaasterland ruim 600 vergunningen voor lijster- strikken zijn uitgegeven terwijl die jacht eerst met October wordt opengesteld. Elke vergunniug kost 25 cent. Voor eenige dagen werd gemeld, dat te Schiedam doofstomme kinderen muziek uit eene phonograaf konden hooren. Deze proef is te Meppel herhaald. Het bleek toen, dat van eigenlijk hooren geen sprake was, maar de trillingen van het instrument door den doofstomme duidelijk werden waargenomen en zeer op zijn zenuwgestel werkten. De proef werd genomen met een man van 26 jaren, terwijl de zwaartste rollen van de phonograaf werden gebruikt. Volgens eene tabel, samengesteld door Camille Flammarion, betreffende de uitgaven, per hoofd en per jaar voor oorlog en voor onderwijs, in eenige staten van Europa, komen daarop voor Voor oorlog Frankrijk het hoogst ail f 10, Zwitserland het laagst ad f 2,05, Nederland als derde staat ad f 8,95. Voor onderwijsDenemarkeu het hoogst ad 2,35, Rusland het laagst ad f 0,0772, Nederland als vijfde staat ad f 1,60. De winter heeft in Zwitserland reeds zijn intree gedaan. In de Alpen heeft het reeds tot diep in de dalen gesneeuwd. Geheel met sneenw omgeven staan daar de reusachtige bergen. Niet- temin zijn de hotels nog goed bezet, meest door Engelschen. Bij de in de nabijheid van Abo, Finnland, gelegen Nerpes-Eilanden is er, naar thans gemeld wordt, in den nacht van 19 Augustus een hevige storm losgebarsten, die verscheidene menschenoffers gevergd heeft. Van die eilanden waren 30 visschers uitgevaren en hadden, trots den hevigen wind, hun werk aan- gevangen. In den nacht evenwel ging de wind met vreeselijke snelheid in woedenden storm over, en toen de visschers het anker wilden lichten was het voor velen reeds te laat. Voor anker liggend kenterden de booten en de opvarenden werden de prooi der golven. Vijflien visschers verloren aldus het leven en de overige konden zich redden op de kleine, onbe- woonde eilanden, waar zij echter in de treurigste omstandigheden verkeerden. Hunne booten werden door de golven stuk geslagen en nergens konden zij beschutting vinden voor de golven en voor de koude. Daarbij was hun proviand uiterst gering. Op die wijze brachten zij 48 uren door, totdat de storm ging liggen en de naar hen uitgezonden booten ze bereikten. Men vond hen in een vreeselijken toestand. Drie waren reeds overleden, andere door typhus aangetast en de overige konden zich nauwelijks staande houden. De familien der omgekomen visschers lijden de diepste ellende. IN GEZONDEN ST U K K EN. Mijnheer de Redacteur Zondag 1.1. bekroop mij de lust, ofschoon het mijn gewoonte niet is, om ook eens een kijkje te nemen op onze kermis. Het is daarom dat ik een plaatsje voor het onderstaande verzoek in uw alom gelezen blad. Als van zelf wilde ik overal komen en werd zoodoende door hetgeen ik waarnam nieuwsgierig, hoe die laatste dag zou afloopen. Dat was dan ook oorzaak, dat ik na middernacht nog op straat slenterde. Terwijl ik alzoo wandelde viel mij het plezier maken van verschillende groepjes ter dege in het oog. Er waren een paar van die gezelschapjes, die het er op aan schenen te leggen, als ze uit het oog der politie waren, om het iedereen zoo wat lastig te maken. Met opzet tegen je lijf loopen voor je komen staan en dan een gil of schreeuw geven enz. Ik zelf profiteerde daar ook wel eens van. Dat die ongepaste manieren hunne uitwerking moesten hebben, begrepen velen want menigeen hoorde ik zeggenIk ga naar huis, want als het donker is vertrouw ik bet niet. Is het niet jammer zoo iets te moeten hooren, vooral van vreemdelingen, dat maakt zoo'n slechten indruk. Had ons Achtbaar gemeentebestuur niet kunnen zorgen, dat wat meer politie op de been was. Als zij ze toch vragen zullen ze wel te krijgen zijn, desnoods tegen een kleine vergoeding. Het komt toch weer terug in den zak der neringdoenden, want deze hebben er het meeSte belang bij dat vreemdelingen vrij tusschen onze muren kunnen vertoeven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2