Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3065. Zaterdag 22 September 1894. 34e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. 3 Politiek Overzicht. Eindelijk valt er van het oorlogstooneel in Oost-Azie een gewichtig treffen mede te deelen, een zegepraal der Japansche wapenen. In een tweedaagschen veldslag bij Ping-Vang hebben de Japanneezen eene schittereude overwinning behaald. Wat de bijzonderheden van dezen slag betreft, wordt uit Seoul, de hoofdstad van Korea, het volgende gemeld. Donderdag 13 dezer deden de Japansche troepen eene verkenning in de richting van Ping-Yang, waar de Chineesche stellingen zich bevonden. Deze stellingen waren zeer krachtig, en daar de Chineezen bovendien zeer op hunne hoede waren, moesten de .Japanneezen toen terugtrekken. Den volgenden dag herhaalden zij, nu met hunne hoofdmacht, den aanval. Zaterdag 15 September begon de beslissende slag. Tot den middag werd een hevig kanonvuur geopend op de Chineesche stellingen, die hierdoor ernstig geteisterd werden. Daarop werd de infanterie in het vuur gebracht, die den geheelen nacht den vijand geducht be- stookte. Dit infanterievunr moest de Chineezen in het front der stellingen bezig houden. Midde- lerwijl maakten andere Japansche troepenafdeelingen eene zwenkende beweging, daarin begunstigd door de duisternis van den nacht. Zoo gelukte het dezen door eene omtrekkende beweging de Chineezen ook in den rug aan te vallen. Daar deze rug- stellingen minder gedekt waren dan het front, geraakte de achterhoede spoedig in verwarring. Er ontstond een algemeene paniek, toen de Chineezeu zich alzoo omsingeld zagen. Naar alle kanten sloeg het Chineesche leger op de vlucht, uitgezouderd eenige keurbenden, die tot het uiterste weerstand boden. Doch de dapperste tegenstand baatte hier niets, een vreeselijk bloedbad werd onder deze keurbenden aangericht. Een half uur na den meesterlijken aanval hadden de Japanneezen de Chineesche versterkingen genomen. Van de 20,000 Chineezen, die de stellingen te Ping-Yang ver- dedigden, ontkwamen er slechts enkele duizenden. Het aantal gesneuvelden, gewonden en gevangen genomenen wordt op niet minder dan 16000 man geschat, terwijl, altijd volgens Japansche berichten, aan de zijde van Japan niet meer dan 400 man gedood of gewond zijn. Verscheidene Chineesche hoofdofficieren werden gevangen genomen, onder wie ook geueraal Tso-Fonk, de commandant der Mantsjoerijsche troepen, die zich met zijn leger tot het uiterste verdedigde. Door deze veruietiging der Chineesche legermacht op Korea zijn de Japan neezen thans meester van dit schiereiland. Na deze zegepraal schijnen zij eene landing in China FBTJILLETOJSI. 36) »Ge al veel kennis van de werking hebt nog der vergiften," zei Hausler. Een koude rilling voer hem door de leden toen Bauerlich antwoordde //Wat wilt ge Elk mensch heeft zijn specialiteit. Had Zier van het bessensap gedronken, gemengd met water, dan zou hij mot zijn zwak gestel zonder veel pijn gestorven zijn, niemand zou op kwade vermoedens gekomen zijn en aan hem ware dan een weldaad bswezen." /yAfschuwelijk riep Hausler uit. Men maakt veel te veel drukte om menschen, die toch reeds ten doode zijn opgeschreven. Wat komt het er op aan, of zij een paar dagen vroeger sterven De dokters moesten (/Genoeg," viel de rechter in, ,/bespaar mij die bespiegelingenik wil niets weten dan wat tot de zaak behoort." Alles is gebeurd, zooals Lageman vermoedde. Toen ik bericht ontving van Zier's dood, geloofde ik, dat het vergift iets vlugger gewerkt had en maakte gebruik van de gelegenheid om de flesch tegen een andere met onschadelijk bessensap te verruilen. Ik verborg ze onder den gootsteen om ze nog dienzelfden avond onbemerkt te kunnen meenemen de latere gebeurtenissen deden mij besluiten de flesch daar te laten. Ik hoopte, dat ze reeds bij de eerste huiszoeking zou gevonden worden." z/En toen dit niet gebeurde, hebt ge gezorgd, dat ze toch gevonden werd om Valentine in het te willen beproeven. Ten minste, er wordt gemeld, dat 2'7 Japansche transportschepen, bemand met 10000 koppen, in zee zijn gestoken. Uit deze nauwkeurige beschrijving van den strijd mag men opmaken, dat wij hier nu niet weder te doen hebben met een van die slagen, welke later telkens bleken alleen in de weelderige fantasie van een berichtgever uit het verre Oosten te bestaan, al durft men de voorspelling wagen, dat eene Chineesche lezing van dezen strijd wel van lagere cijfers zal komen vertellen. Reeds lang werd van de Japan neezen een stout optreden verwacht, en daar zij nu te land zulk eene schitterende overwinning hebben behaald, hooreu wij misschien spoedig van eene tweede stoutmoedige daad, ter zee, want hier is Japan verre China's meerdere. De toestand van het Hemelsche Rijk is dus thans alles behalve hemelsch. In Japan heerscht natuur- lijk groote vreugde over de zegepraal bij Ping- Yang. Allerwege in het rijk veroorzaakte de tijding der overwinning groote geestdrift. De klokken werden geluid en vreugdeschoten afgevuurd. De gelukwensch van den Keizer aan den opperbevel- hebber werd den troopen voorgelezen. Eene vliegende colonne van Japanneezen is Da de over- winning terstond het noorden van Korea inge- trokken om de bergpassen te bezetten, teneinde den aanvoer van Chineesche troepen op het schier eiland over land af te snijden. Het laatste bericht meldt Een groote zeeslag is voor de Yaloe rivier bij de kust van Corea geleverd. Het heet dat zoowel de Japanners als de Chineezen daarbij vier schepen hebben verlorende twee grootste Chineesche pautserschepen, de Tscheng Yen en de Ting Foeen gingen te gronde. Admiraal Ting was uitgeloopen om de transportschepen te begeleiden, die versche Chineesche troepen naar Korea moesten overbrengen. De Japansche vloot belette de landing en er ontstond een verbitterde strijd, die zes uren duurde, waarbij, naar beweerd wordt, twee Chineesche transport schepen, een met alle aan boord zijude soldaten, in de lucht vlogen. Van Japansche zijde is nog geen bericht ontvangen en te Tientsin hield men het er voor, dat de zeeslag nog ongelukkiger voor de Chineezen was afgeloopen, dan zij willeu erkennen. Nu de jonge hertog vau Oleans zich gereed maakt tot //daden", is het niet vau belang ontbloot te vermelden, wat de bisschop van Chartres tot den president der republiek heeft gezegd, bij diens bezoek te Chateaudun, eergisteren gebracht. De bisschop stelde de geestelijkheid aan den heer Casimir ongeluk te storten, zooals ge haar gedreigd hadt." z/Ja, zoo vurig ik haar bemind had, zoo vurig haatte ik haar nu." wOmdat zij geweigerd had met u te vluchten z/Omdat zij mij niet behandeld had als een mensch, maar als een vergiftige padde Zij wees mij met afschuw terug en toen zwoer ik wraak. Geheel ongewroken ben ik toch niet," zeide hij met een honend gelach. //Zij heeft Rechling's moeder toch het vergift toegediend, dat zal voor haar een hinderpaal zijn en blijven om met hem te trouwen." z/En was alles valsch, wat ge tegen die jonge dame getuigd hebt z/Ik dacht, dat ik dit niet uitdrukkelijk behoefde te zeggendat is thans na mijn bekentenis duidelijk genoeg," antwoordde bij. Hausler was blij, dat hij Bauerlich zoover had gebracht. Hij sloot het verhoor, liet het verslag daarvan voorlezen en Bauerlich ouderteekende dit met vaste hand. Met een buiging en de woorden//Tot weerziens, mijnheerl" verliet hij de kamer. Hoe deze afscheidsgroet bedoeld was, begreep Hiiusler eerst den volgenden raorgen. Men vond Bauerlich dood te bed liggen, en naast hem een zakleitje met griffel, benevens een nietig fleschje, dat bij het onderzoek zijner kleeren aan de aandacht der beambten ontsnapt was. Op het leitje las men //Eerst heden zal de heer Hausler begrijpen, hoeveel verstaud ik van vergift heb. Goed verborgen droeg ik altijd zooveel bij mij als noodig was om een mensch van den last des levens te bevrijden. Ik maak er nu gebruik van om, in plaats van een reis over den Oceaan, een andere reis te aanvaarden, waarvan men niet kan terugkeeren. Perier voor en zeide, dat het /,de plicht van alien is, zich met toewijding om den eersten magistraat der republiek te scharen. Het vaderland ver- klaarde de bisschop kan op ons rekenen. Ge- hoorzaam aan de leiding van den grooten Paus, volgen wij het land op den weg naar zijne nieuwe bestemmiug, welke door den modernen tijd is geopend. De president dankte den bisschop voor de vaderlandslievende gevoelens, waaraan hij uiting had gegeven, en zei, dat de republiek //bijzondere achting heeft voor de kerkvorsten, die tegelijk de kerk en het vaderland weten te dienen." Men zou dit als eene bezegeling kunnen be- schouwen van de vriendschap in de dagen van Carnot tusschen Kerk en Republiek gesloten. De kansen van den nieuwen graaf van Parijs staan nog niet op //pari" H.H. M.M. de Koninginnen zullen Donderdag 27 dezer een bezoek brengen aan Alkmaar. De gemeenteraad van Breda heeft met algemeene stemmen het besluit genomen, 10,000 uit te trekken tot versiering der stad en der open bare gebouwen, bij gelegenheid van de aaustaande komst der Koningingen aldaar, op Dinsdag 25 dezer. De vorstin Von Wied (dochter van wijlen prins Frederik der NederlandeD,) met gevolg hebben Donderdag Domburg bezocht, tot een consult bij Dr. Metzger Woensdag avond te Middelburg aangekomen was het voornemen heden wederom naar Scheveningen terug te keeren, logeerende te Middelburg in de Abdij. Door Gedeputeerde staten van Zeelaud zijn ter bepaling van het aandeel, door de gemeeuten te dragen in het gedeelte hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie vau 1895 moet worden geleverd, samengevoegd de gemeenten Ossenisse en Hengstdijk. Blijkens daarvan gedane openbare kennisgeving door Gedeputeerde Staten van Zeeland, is het mond- en klauwzeer onder het rundvee in het eiland Schouwen uitgebroken. Naar men verneemt zal de heer A. van Hooff, hoofd-ingenieur van 's rijks waterstaal in Zeeland te Middelburg, als zoodanig naar Zuid- Holland worden overgeplaatst, en zal de heer A. A. Bekaar, beuoemd tot hoofd-ingenieur van's rijks waterstaat, die betrekking in Zeeland waarnemen. Ik troost mij met de gedachte, dat ik alle genoegens gesmaakt heb, die de wereld een rijk man kan aanbieden Weinige uren, nadat Bauerlich zijn misdaden bekend had, werd Valentine Zier in vrijheid gesteld. Agnes von BeereD, die door Lageman gewaarschuwd was, kwam haar afhalen. Niet in staat een woord te spreken, zouken de twee vriendinnen elkaar schreiend in de armen. Na eenig snikken wilde Valentine iets zeggen, doch Agnes zei //Stil, stil, spreek niet, voordat wij deze huiveringwekkende plaats verlaten hebben, waar je zoolang onschuldig geleden hebt." On- willekeurig sprak zij Valentine met het vertrouwelijke yje" toenadat aan dit meisje maanden lang al haar zorgen gewijd geweest waren, kon zij haar niet op een afstand behandelen. Tot een gevangen be waarster, die met een koffer kwam aandragen, waarin verschillende dingen van Valentine waren, zeide Agnes#Neen, neen, wij nemen niets mee, wij laten alles hier. Ge kunt er mee doen wat ge wilt. en zij liet de vrouw een paar goudstukken in de hand glijden. De vrouw oogde het rijtuig na en zeide toen tot een andere bewaarster//Een als deze komt hier zelden uit." ffMaar een als zij komt hier ook zelden in," luidde het antwoord//hoe heeft men haar voor een moordenares kunnen houden z/Nu, de heeren weten anders zeer goed wat ze doen. Ik zou zelf geloofd hebben, dat ze iets op haar kerfstok had, want zij deed soms erg vreemd." „Ze is er goed afgekomen, maar de heeren van de rechtbank zullen echter niet weinig ontsteld zijn het is ook geen gekheid het scheelde maar V oensdag uamiddag zijn de bataillons infanterie in de garnizoenplaatseB Middelburg en Vlissingen teruggekeerd, na een 13 daags verblijf tot het medemaken der manoeuvres in Noord-Brabant. In de Dinsdag te Goes gehouden vergadering van de afd. lleinkenszand van de Zeeuwsche M'j. van Landbouw is breedvoerig van gedachten gewisseld over de oprichting eener beetwortelsuiker- fabriek op cooperatieven grondslag in of nabij de prov. Zeeland, aan welke besprekingen ook werd deelgenomen door dr. G. W. Bruinsma uit Steen- bergen. Naar schatting zou er voor eene fabriek een kapitaal van circa f 1,240,000 benoodigd zijn. In beginsel bleek men er algemeen voor te zijn. Het Nieuws ontving gisteren het volgende telegram De Sasaks versloegen de Baliers te Paboetan en verbrandden hunne eigendommen. Ijakra—Negara wordt door ons gebombardeerd. 1 e Kaleh zijn drie granaten van den vijand terecht gekomen, waarvan een sprong, zonder iemand te kwetsen. De Baliers zijn voornemens Keleh aan te vallen. Het is bewezen, dat een deel der Sasaks in het verraad was betrokken. De Sasaks brachten vier afgesneden hoofden, waarbij dat vau een invloedrijk verrader. Over de voeding der soldaten wordt geklaagd de dienst is zwaarer komen meer zieken. De beide Engelschen die gerechtelijk vervolgd zouden worden wegens clandestienen invoer van geweren en ammunitie in de Balische wateren en uit dien hoofde opgezonden en onder politietoezicht gesteld waren, hebben vergunning gekregen om de plaats te verlaten, zullende zij door de justitie verder ongemoeid gelaten worden. Die beschikking is genomen naar aanleiding van het overlijden van deD Deen Daoielseu, die hun chef waszij waren bij hem in dienst en hadden derhalve zijne orders op te volgen. D. was alzoo aansprakelijk voor alles. De menschen vertrekken vermoedellijk naar Singaporehun is te kennen gegeven dat zij zelf in hun verder onderhoud, enz. hebben te voorzien, de politie heeft hunne logementskosten tot en met 15 Aug. betaald. De heeren meenen intusschen onrechtvaardig behandeld te zijn en zij vragen nu 30,000 dollars schadevergoeding. Aan de Belgische grens onder de gemeente Rozendaal, is eene schapen-exportslachterij op groote schaal opgericht. Reeds zijn te Rozendaal honder- den vette exemplaren per spoor uit Noord-Holland, weinig, of ze hadden een onschuldig mensch ter dood veroordeeld." De komst van een opzichter maakte aan dit gesprek een einde. Intusschen sloeg het rijtuig met de dames den- zelfden weg in, dien het gisteren met Agnes en Lageman genomen had. Gedurende den rit kwamen bij mevrouw Von Beeren zoete herinneringen aan den dag van gisteren boven, doch nu was het oogenblik niet geschikt om zich daaraan over te gevenal haar zorg moest nu gewijd zijn aan de vriendin, die half bewusteloos naast haar in de kussens van het rijtuig leunde. Om Valentine niet aan nieuwsgierige blikken bloot te stellen, had mevrouw Von Beeren bevolen een gesloten rijtuig te nemen. Alleen aan de zijde, waar zij zelf zat, was het portierraampje neergelaten, maar de geurige Meilucht scheen te sterk te zijn voor de arme Valentine, die zoolang de dutfe gevangenislucht had ingeademd. Agnes bemerkte, hoe haar vriendin de oogen sloot en met moeite ademde, en wilde daaron het raampje sluiten. Doch \'alentine hekwain een weinig en hield haar hand vast met de woorden „0, laat open, het doet me zoo goed. Als men maanden lang de vrije lucht ontbeerd heeft en de hoop verloor ze ooit weer in te ademen, dan weet men hoeveel het waard is ze te kunnen genieten z/Arme Valentine 1" fluisterde Agnes. *De tijd zal ook deze wonde heelen en je het onverdiende leed laten vergeteu." z/Vergeten," herhaalde Valentine met een diepen zucht. //Oh, als dat mogelijk wasKon ik toch alles, alles vergeten //Alles, lieve Dat zou niet goed zijn er is TER \EIZE\S( HE <01 RUT Ott IjIimI verscliijnt IBinsuIag-- en Vr ij<l»sj»von«l bij <ten uitgever I". J. f A S O E A A' H E te Ter Aeuzen. >miin ii mn riiWBuii iiniiiinn imwi iimw ■mm in -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1