Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De Minister van Binnenlandsche zakett reed met den gebruikelijken militairen stoet een peleton huzaren in een groot gala-rijtuig van het paleis naar de vergaderzaal van de Tweede Karner. Bij *t passeeren over het buitenhof kwam de hoofdwacht uit en liet de hoornblazer het eere-signaal hooren. De sluitingsrede werd behalve door de commissie, wier leden evenals de heeren van het bureau der vereenigde Kamer, in ambtscostuum waren, door een tiental leden, waaronder de Haagsche afgevaar- digden, aangehoord, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek dat de algemeene tribune geheel vulde. Ook op de Binnenhofplaats stonden vele kijkers. Het vergulde rijtuig met zijn voor- en achterhoede van huzaren nam ditmaal een anderen dan den ge- wonen terugweg naar het paleis en wel langs Binnenhof, Vijverberg, Plaats en Noordeinde. De heer Sprenger van Eyk, Minister van Finan- cien, moet, naar de Amst. weet mede te deelen, thans druk bezig zijn met de voorbereiding van een wetsontwerp betreffende de regeling van de financieele verhouding van Staat en Gemeente. Het voornemen is dit ontwerp nog in November bij de Tweede Kamer in te dienen. De heer an Houten laat zijn kieswet dan zoolang rusten tot dit wetsontwerp is aangenomen, daar hij aan de nieuwe regeling gegevens moet ontleenen voor zijn kiesrechtontwerp. Zooals bekend is, zijn Gedeputeerde Staten van Zeeland in de jongste zomervergadering van de Provinciale Staten uitgenoodigd te onderzoeken, of de provinciale stoombootdienst VlissingenTer Neuzen en VlissingenBreskens door particulieren zal kunnen geexploiteerd worden. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zijn tot dusver geene aan'oiedingen daartoe bij Gedeputeerde Staten in- gekomen. (M. Ct.) Bij het departement van Kolonien zijn van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie per telegraaf de volgende mededeelingeu ontvangen Omtrent het gebeurde op Lombok en de aldaar thans plaats hebbende krijgsoperatien De onte- vredenheid van de Poeng Gawa's dat het contract het knevelen der Sasaks zou beletten was de voorname oorzaak van het gepleegd verraad. Gedurende het vuur van den onzichbaren vijand, waren de houding en de discipline der troepen uitmuntend. Het bivak te Ampenan is versterkt. Drie batterijen zijn te Aroen Kaleh en Begasangan opgesteld, tot herneming van Mataram, met de beste kausen en de minste verliezen. De inneming van Begasangan kostte drie gesneuvelden, nl. korporaal J. A. S. Meier, fuselier E. G. Dettmeijer en fuselier J. It. Nix, en 8 gewonden. De stemming- der Sasaks is goed, Boni (leenroerige staat op Celebes) bood hulptroepen aan. Aan eene correspondence uit Tjakra—Negra ont- leent het Bat. Nbl. //De regeering heeft de oorlogsschatting op een millioen bepaald. De troepen zullen niet ver- trekken voordat alles in gangbare munt, tegen koers, is uitbetaald. Voor elken dag oponthoud, door de troepen ondervonden wegens niet tijdige af betaling, wordt eene boete van f 5000 (zegge vijf duizend gulden) opgelegd." Volgens een ontvangen regeeringstelegram, is reeds f 450,000 aan het gouvernement betaald. Zondagavond is te Oostburg overleden de heer J. Otto Risseeuw, sedert 26 Mei 1868 lid van de Provinciale Staten van Zeeland voor het hoofd- kiesdistrict Sluis. Verder bekleedde de overledeue de betrekkiug van lid van den Raad van Oostburg en ontvanger-griffier van de Sophia- en Diomede polders. De heer Risseeuw was correspondent der Neder- lansche Bank en bereikte den ouderdom van 73 jaren. In den Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Yerseke werd allereerst behandeld een schrijven van Gedeputeerde Staten, naar aanleiding van een verzoek van den burgemeester aan H. M. de Koningin-regentes, om, wegens ge brek aan geschikte woning in de gemeente Yerseke, zijne woonplaats te mogen vestigen te Bergen op Zoom. Gedeputeerde Staten wenschten de vraag beantwoord te zien, of de raad de inwilliging van het verzoek des burgemeesters in het belang der gemeente achtte. Deze vraag werd met algemeene stemmen in ontkennenden zin beantwoord, en een der raads- leden verweet den burgrmeester, dat de in zijn adres aangevoerde motieven leugenachtig welk verwijt deze trachtte te weerleggen. waren TER NEUZEJY, 18 September 1894. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt geeft de scherpschulters-vereeniging »Voor Vader- land en Koning" alhier een huishoudelijke schiet- wedstrijd met beaumont geweer op 150 M. afstauc voor hare eere-, buitengewone— en gewone leden Aan dezen wedstrijd wordt ook verbonden eene vrije baan, waaraan tegen aanschaffing van kaarten kan worden deelgenomen. zonder dat het met water verdunt was, deed de verschijnselen zoo heftig optreden, dat men we aan vergift moest denken." (Wordt vervolgd.) De anderhalf honderd menschen, die gisteren avond naar het /Hotel Donze" zijn gegaan, om den heer Willem van Zuijlen te hooren, hebben zich zeker hun gang niet beklaagd. Of liever want zich beklagen is nooit het woord, wanneer men den talentvollen man gaat hooren hebben zich heerlijk geamuseerd. Geamuseerd, waar ze lartelijk moesten lachen, met den spreker mee, als hij van sommige levensomstandigheden de ridicule zijde liet zien, en geamuseerd, waar ze in zich voelden trillen tedere snaren van hun gemoed, als lij met echten humor ons tooneeltjes tooverde, waarin de liefdeloosheid, de bemoeizucht, de nijd en nog zooveel andere onaangename dingen het leven verbitteren. Wie kan, als de heer Van Zuijlen, laten zien en voelec, hoe de wereld ze doodkneep en knijpt, de drie studentjes van onzen Piet Paaltjes, de jonge menschen, wier moed en hoop vergaan in de ruwe aan raking met de werkelijkheid tenzij ze zich verheugen in een witte das En lachenKan de lach, die plotseling ret gelaat ontplooid en de lever kan doen schudden van echte pret, kan die lach natuurlijker zijn dan die des heeren Van Zuijlen, als hij voorstelt den ,/Soldaat" in de //Bankbreuk" met zijn »Ka" en tegen- over zijn »Kaptein" en ,/mijnheer de Rechtbank" In elk tooneeltje, dat de rijkbegaafde man schiep, boeide hij zijn hoorders van ;t begin tot het einde, en wist hij ze geheel te verplaatsen in den ge- schilderden toestand. We kunnen niet alle toestanden weergeven maar zouden toch nog willen igen, of er een mensch kan bestaan, landziekiger dan de landziekige van gisteren avond, of ooit het woord //adieu" teederder; gevoelvoller en meer welgemeend is uitgesproken dan door den spreker. z/Adieu mijnheer Van Zuijlen", roepen alien u toe, die u hoordeu en zagen zij, die u in onze veste genoten in 1888, zoowel als zij, die u voor 't eerst bijwoonden. Als ge heden avond zult geeindigd hebbenzullen alien u toeroepen //Adieu en tot weerziens Het was een goede gedachte van het //Hotel Donze" om het publiek dit genot te verschaffen we hopen, dat de poging met volkomen succes zal worden bekroond. Gisteren herdacht Pieter de Vos alhier zijne 40jarigeambtsvervullingals werkbaas bij de gemeente. Van hem kan worden gezegd, dat hij die betrekking altijd met den meesten ijver en nauwgezetheid heeft waargenomen. De stoffelijke blijken van waardeering hem geworden, getuigen dan ook dat zijn meerderen hem op prijs weten te stellen. Zoo ontving hij van den burgemeester en de wethouder De Feijter een kristallen sigarenstandaard met zilveren voet, van den gemeente-secretaris, den bouwmeester, den griffier en beide kierken ter secretarie een fauteuil en bovendien van een dier ambtenaren een schildpadden brillen etui met zilver gemonteerd. De toestand van de beide in de ziekenbarak alhier verpleegd wordende poklijders, afkomstig van de Engelsche stoomboot Caroliek, is en blijft be- vredigend, zoodat zij denkelijk binneu weinige dagen de barak hersteld zullen kunnen verlaten. Gedurende de 2da helft der maand Augustus is door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brief verzonden, aan het adres van Emma, te South-Shieldsdoor het hulpkantoor Axel, aan het adres van E. Lippens, te Overslag. Axel. Door enkele eigenaren van een gedeelte in den weg loopende van Axel naar Ter Neuzen, is onderstaand adres opgezonden Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onder overlegging van nevensgaande afschriften van adressen aan de Provinciale Staten van Zeeland, houdende verzoek tot opheffing der tollen op de bij die Provincie in onderhoud zijnde wegen, op welke adresen door de Staten afwijzend is beschikt, alsmede van een verzoekschrift aan H. M. de Koniugin-Weduwe-Regentes, waarop door adres- santen nog geene beschikking is ontvangen, geven ondergeteekenden, alle eigenaren van een gedeelte van den openbaren weg, loopende van Axel naar Ter Neuzen eerbiedig te kennen dat door de Staten van Zeeland is besloten, dien weg voor rekening der Provincie in onderhoud op te nemeu en van eene kunstbaau te voorzien dat na den aanleg dier kunstbaan de Staten hebben goedgevonden, ten behoeve der Provincie Zeeland daarop tollen te heffen, welke heffing is goedgekeurd bij Kon. besl. van 30 December 1849, N°. 51 dat art. 15 van het reglement op het beheer der wegen en voetpaden in Zeeland van 1838 uitdrukkelijk voorschrijft*voor zoover in het vervolg nieuwe wegen of voetpaden mochten worden aangelegd, of bestaande aanmerkelijk verbeterd, zai deswege tusschen gemeenten, polders, corporation en particulieren de noodige overeenkomst worden getroffen. Yolgens art. 16 kan bij gemelde overeenkomst het recht van tolheffing worden bedongen dat dit voorschrift bij den aanleg van genoemde kunstbaan niet is opgevolgd, daar men zonder de eigenaren van den weg te hebben gehoord, niet alleen tot den aanleg, maar zelfs tot tolheffing is overgegaan dat bij de vernieuwde tolheffing op genoemden weg, ingevoerd bij besluit der Staten van Zeeland d.d. 6 Juli 1888, N°. 13a, en bekrachtigd bij de wet van den 26 Januari 1889 (Stbl. N°. 17), de tolheffing, goedgekeurd bij Kon. besl. van den 30 lecember 1849, N°. 51, van rechtswege is ver- vallen dat ook bij die vernieuwde tolheffing de eigenaren van den weg niet zijn gehoord, noch hunne goed- ceuring is gevraagd of verkregen, zoodat deze handeling geheel in strijd is met art. 35 van het reglement op het beheer der wegen en voetpaden in Zeeland van 1887 dat adressanten hierdoor zeer in hunne eigendoms- rechten zijn verkort en het eene onrechtmatige daad noemen, hen lol te laten betalen voor bet gebruik van eigen weg, zonder dat daarbij de noodige voorschriften zijn in acht genomen. Redenen, waarom zij zich tot Uwe vergadering wenden met het beleefd verzoek, dat het U behagen moge naar de wettigheid dier tolheffing een nauw- gezet onderzoek in te stellen, en zoo de bezwaren van adressanten U daartegen gegrond voorkomen, de Regeering te verzoeken een wetsontwerp in te dienen, houdende intrekking der wet van den 26 Januari 1889 (Stbl. N°. 17), opdat adressanten niet langer in hunne eigendomsrechten worden verkort. 't Welk doende, enz. Sas van Gent. Onze kermis is gelukkig dit jaar weer afgeloopen. Jammer genoeg heeft de politie de laatsten dag de handen vol gehad. Een aantal belhamels uit Westdorpe moest de politie onder een regen van steenen uit de gemeente drijven. Zelfs rijtuigen werden niet gespaard, terwijl personen een pak slaag cadeau kregen. Na middernacht moest de politie A. v. R. om zijn ongewone mauier van pretmaken nog in arrest brengeu. K. B. die dit verdroot en hem wilde ontzetten, moest op zulke karabijnslagen cnthaald worden dat het wapen middendoor brak. Ilulst. Was in den laatsten tijd de aanvoer van vee op de marktdagen alhier gering, Maandag 11. was er de veehandel weer zeer druk. Niet minder dan 33 stuks rundvee, 3 paarden en 14 varkens waren aangebracht, waarvan respectie- 11, 1 en 11 stuks verkocht werden. Den 14 October a. s. hoopt de zangvereeniging Apollo" alhier haar lOjarig bestaan feestelijk te vieren. 's Graveuhage, 18 Sept. Door H. M. de Konin- gin-Regentes werd de zitting der Kamers geopend. De troonrede is van den volgenden inhoud Gewezen wordt allereerst op den bevredigenden toestand des lauds en op het bevredigend einde van het geschil met Venezuela. Herinuereud aan de zware offers van het Indische leger gevorderd, vertrouwt de Regentes, dat de eer onzer wapeneij te Lombok krachtig zal worden gehandhaafd. De gezondheidstoestand is bevredigend. Aanhoudende regens hebben aan den oogst veel schade toegebracht. De toestand van handel en nijverheid is niet onbevredigend. Belangrijke werkzaamheden worden aangekondigd. De kiesrechtregeling en de herziening der per- soneele belasting zullen in dit zittingsjaar worden ingediend. De regeling der gemeente-fiuancien wordt voor- bereid. Militair strafrecht, krijgstucht, handelsrecht en strafvordering zullen onderwerpen van behandeling en van voorstellen vormen. Wetsvoorstellen betreffende het land- en tuin bouwonderwijs en het subsidieering van middelbare meisjesscholen zijn in bewerking. Voorstellen worden aangekondigd tot vermeer- dering van 's Lands weerbaarheid, door vernieuwing van marine-materieel, beneveus tot betere bewa- pening van land- en zeemacht en herhalings- oefeningen der zeemacht, alsmede die strekkende tot bevordering der officieren herziening van de opbrengst der gebouwde eigendommen instelling van arbeidskamersregeling van fabriekstoezicht verkrijging van door het Rijk gewaarborgde lijf- renten; verzekering van werkliedentegenongelukken en eindelijk tot verhooging van het toltarief met Nederlaudsch Indie en bevordering van de welvaart van Suriname. De rede besluit met een nieuw beroep op de toewijding der volksvertegenwoordiging. Tweede Kamer. De heer Van der Schrieck, het oudste lid, opende de vergadering en bracht hulde aan de nagedachtenis van de slachtoffers bij het verraad op Lombok met al zijn gruweldaden, die de Regeering zal weten te tuchtigen, gesteunc door de Vertegenwoordiging. Overigens deed hij een beroep op samenwerking tot 's lands welzijn, wars van alle partijschap. De candidaten-lijst voor het voorzitterschap is samengesteld uitGleichman, Van der Schrieck en De Beaufort (Amsterdam). Besloten is de troonrede met een adres te beantwoorden. Van Batenburg is toegelaten. Het officieel telegram heden uit Lombok ontvangen luidt als volgt Gisteren is Pasingahan en Pesagagan geheel ge- wonnen na een heftigen tegeustand van den vijand die zware verliezen leed en groote voorraden voedse achterliet. Wij hadden slechts vier gewonden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-recbtbank te Middelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 18 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken C. L. v. C., oud 38 j., te St. Jansteen, is wegens overtreding van 's rijksbelastingen vrijgesproken. 1°. L. G., oud 26 j., werkman, 2°. A. v. M., oud 23 j., werkman, beiden te Sluiskil, zijn wegens mishandeling de le vrijgesproken, de 2e veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. D., oud 29 j., koopman te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen lecht. A. D., oud 18 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. A. d. V., oud 18 j., dienstknecht te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 45 dagen gevang. L. v. V., oud 23 j., visschersknecht te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 8 dagen hecht. A. S., oud 30 j., stoker bij de spoorwegmaat- schappij GentTer Neuzen, wonende te Selzaete, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal en wederspannigheid veroord. tot 2 maanden gevang. met in miudering brenging der doorgebrachte hecht. Ter openbare terechtzitting van Dinsdag den 25 Sept. a. s., des voormiddags te 10 uur, zal voor bovengenoemde rechtbank worden behandeld de zaak tegen P. J., oud 26 j., wagenmakersknecht te Ter Hole (Hontenisse) en J. F. d. W., oud 20 j., wagenmakersknecht te Lamswaarde (Hontenisse), teneinde te worden terechtgesteld ter zake dat zij ter openbare terechtzitting van voornoemde rechtbank van den 29 Mei 1894 als getuigen onder eede gehoord in de strafzaak contra A. K., zonder beroep te Kuitaart c. s. opzettelijk en in strijd met de waarheid eene verklaring onder eede ten voordeele van genoemde beklaagden hebben afgelegd door te verklaren hetgeen bij akten van dagvaarding in het breede is omschreven. Van wege het openbaar ministerie zijn 5 getuigen Naar men verneemt zal het marineschip ,/Evertsen" op Zaterdag den 29 September a. s. te Vlissingen te water worden gelaten. Een ontzettend oogenblik werd Zaterdagoch- tend aan het station Vlake doorleefd door hen, die van het volgend voorval getuigen waren. De personentrein naar Vlissingen was aaugekomen en stond gereed voor het instappen der passagiers, doch aangezien de sneltrein uit Vlissingen nog niet gepasseerd en in aantocht was, werd het instijgen in den personentrein door den chef verhinderd. Een leerling van de normaallessen te Goes had evenmin het verbod gehoord als de komst van den sneltrein opgemerkt en stapte over de rails naar den personentrein op hetzelfde oogenblik, dat de sneltrein voorbij suorde. Men verwachtte niet anders dan dat het jongmensch tusschen de beide treineu verpletterd zou zijn, doch gelukkig had hij nog op de loopplank van den personen trein kunnen springen en, de leuning grijpende, zich stijf tegen een waggon kunnen klemmen. Hij kwara er ongedeerd af en was minder ver- schrikt dan de omstanders. In de school te Odoornerveen, gemeente Odoorn, wordt thans, bij gebrek aan onderwijzers- personeel, onderwijs gegeveu door den 83jarigen oud-onderwijzer T. Blokbergen. De Nederlander, de Amerikaansche, die in Chicago verschijnt deelt mede, dat de heer Van Deth, met zijn optreden tegen Neerbosch ook daar niet veel succes bebaald. De openbare vergaderingen, door hem belegd, worden maar schaars bezochten een der oudweezen schrijft o. a. in dit blad aan het adres van den heer Van Deth Volgens uw bericht in de Tel. waart gij naar Amerika gekomen om bewijzen te halen en die Van 't Lindenhout voor de voeten te slingeren. Het spijt mij, dat gij de reis gemaakt hebt waarlijk, geloof mij, [gij zijt hier aan het ver- keerde kantoor. Van de 98 weezen, over Amerika verspreid, zijn wij met ons 37 in deze stad en alien door een zelfde gevoel van dankbaarheid gedreven jegens den man, aan wien men naast God onze opvoeding en positie te danken hebben." Hoezeer het wielrijden meer in den smaak komt, blijkt uit het feit, dat in Belgie dit jaar 500,000 fr. aan tol- of douanerechten werden geind op velocipedes. Men berekent dat er 75,000 wielrijders in Belgie zijn. De Nederlandsche diamant-handelaar Spiers is Donderdagmiddag te Lonaen bestolen voor een bedrag van f 60,000 aan diamanten. Drie spitsboeven, die zich uitgaven voor uit- heemsche diamanten-kooplieden, hadden in een huis in Hatlon-Garden kamers gehuurd en droegen aan een makelaar op, hun een aantal diamanten van bepaalde grootte te bezorgen. De heer Spiers hoorde van de zaak en begaf zich Donderdagmiddag om 4 uur naar het opgegeven adres, met een waarde van f 60,000 aan diamanten en andere steenen bij zich. Een half uur later zag men hem de deur uit- strompelen. Het bloed stroomde over zijn gelaat, een zijner oogen was ernstig gekwest, zijn jas was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2