Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Het Handelsblad ontving het volgend telegram Mataram en Tjakra Negara beide plat geschoten door de batterijen. ;/De Sasaks van Batoe Klian bevocbten de Baliers benoorden Narmada. Eenige duizenden Sasaks bezetten de streek zuidelijk van Mataram en Tjakra tot aan de zee. ,/Goesti Djilantik ontkwam naar Karang Asam (op Bali)". Narmada, in dit telegram genoemd, is de naam van een rivier die bezuiden Tjakra Negara en Mataram naar zee loopt, maar ook van een, aan den noordelijk loopenden bocbt dier rivier gelegen plaatsje, een der verblijfplaatsen van den vorst, dieper landiDwaarts. Ongeveer 20 kilometer meer landinwaarts ligt Batoe Klian, aan den grooten weg die van Ampenan dwars door bet eiland, langs Mataram, Tjakra en Narmada, naar Laboean Hadji op de Oostkust loopt. Vermoedelijk is dus met Narmada niet de rivier, maar de kampong bedoeld, en bestoken de Sasaks uit het binnenland bun onderdrukkers dus van de noordzijde. Tevens hebben de Sasaks de streek ten zuiden van Tjakra en Mataram bezet tot aan zee. Van de zeezijde worden de Baliers door de batterijen beschoten. Zij zijn dus ongeveer van alle zijden ingesloten. Uit Breda dd. 7 Sept. Heden had de keuring plaats van hen, die zich hadden aangegeven voor den dienst naar Indie, speciaal Lombok. Het was een gedrang van belangnog nimmer had de keuringscommissie zooveel op 6en dag moeten keuren. Onder de lief hebbers voor Lombok bevouden zich drie huis- vaders, respectievelijk met 5 en 4 kinderen gezegend, doch de wederhelften hadden met de grootste bereidwilligheid toestemmiug verleend, 6en der drie was zelfs van plan zijn 18j»rigen zoon mede te nemen. Gisleren had zich nog een huisvader aangemeld, die niet minder dan 9 kinderen had zijne vrouw gaf gaarne permissie en had reeds voor een zegel gezorgd, waarop f 250 van het handgeld te haren behoeve zou worden geschrevendoch hare andere helft, gepasseerden nacht aangeschoten thuis komende, kreeg berouw van zijne aangifte en kwam niet ter keuring. Niet minder dan elf officieren (infanterie), hier in garnizoen, hebben zich aangemeld voor eene 5jarige detacheering, waarvoor zij f 1000 handgeld krijgen. Van de elf is er den afgekeurd. De door den heer F. B. van Ditmar te Rotterdam ontworpen uitgave, in den vorm van een Geillustreerd gedenkblad, ten voordeele van de nagelaten betrek- kingen der gesneuvelden op Lombok, mag zich reeds nu in de grootste belangstelling verheugen. Uit alle deelen des lands komen brieven van sympathie met de onderneming en bijdragen. Het werk, dat binnen zeer korten tijd zal verschijnen, belooft een kunstwerk te worden in den vollen zin des woords. Reeds werden bijdragen ontvangen van generaal Karel van der Heijden, generaal-majoor N.-I. leger Raedt van Oldenbarnevelt, generaal-majoor A. Lanzing, den luit.-kolonel van de genie van Panthaleon van Eck, kolonel Moorrees, den lector van de Kon. mil. Academie te Breda R. van Eck, gep. vice-admiraal Jhr. De Casembroot, gep. vice- admiraal J. H. van Cappellen, Jhr. Mr. W. F. Rochussen, lid van de Raad van Stateoud— Ministers Seijffardt en Bergansius professoren S. S. Rosenstein en G. H. Lamers. Verder werden bijdragen ontvangen van heeren letterkundigen J. P. Hasebroek, Johan Gram, A. C. Wertheim, Rosier Faassen, E. Laurillard, Dr. D. C. Nijhoff, P. Heering, Mr. J. Nanninga Uitterdijk, Dr. J. B. Kan, D. F. van Heijst, R. A. Kollewijn, Paul Fredericq (Gent)van schilders, als Taco Mesdag, Josef Israels, Elchanon Verveer, H. W. Mesdag, David Bles, J. Stroebel, Oh. Rochussen, H. J. Melis, P. Sportenbeker en P. A. Schipperus. Het stoomscbip Prinses Wilhelmina is Zater- dag namiddag van IJmuiden naarBataviavertrokken, aan boord hebbende een detachemeut suppletie- troepen, sterk 193 man, benevens 5 officieren. Vooral bij het vertrek van Amsterdam waren duizen den bij duizenden samen gestroomd, om getuige te zijn bij de inscheping van de manschappen der kolouiale reservie, die ons leger in het verre Oosten gaan versterken met eene keurbende vrijwilligers. De firma J. P. Nord Thomsom te Amsterdam is op de wereldtentoonstelling te Antwerpen be- kroond met de gouden medaille voor hare thee en pudding poeders. TER NEUZEN, 11 September 1894. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeeuteraad alhier, komen de volgende puuten in behandeling Onderzoek geloofsbrieven nieuw verkozen lid van den raad L. J. van der Moerbegrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1895 reclames hoof- delijken omslagingekomen stukken. Zondag gaf Nenzens Mannenkoor het aan- gekondigde concert in den Theetuin, dat goed geslaagd mag genoemd worden. Uitgevoerd werd een tiental nummers, oude, zeer oude bekende maar van eene goede reputatie. Het weder, ofschoon droog, was koud en de opkomst der leden geiing. Ouder gewoonte willen we weder iets mede- deelen van wat op onze aaustaande kermis te hooren en te zien zal zijn. 's Maandags en Dinsdags is het gewoonlijk slechts kermis in naam. IJverig is men dan nog bezig tenteu en kramen op te slaan om de bezoekers in de volgende dagen waardig te ontvangen en anders niets. Niet alzoo op de aanstaande. Want Willem van Zuijlen, „de meester in voordracht en dictie" komt. Onnoodig hem nog bij het publiek in te leiden of aan te bevelen. Alleen willen wij enkele zinnen melden uit het verslag dat wij op 28 Nov. 1888 gaven van de voordrachten door hem gegeven voor de nu in ruste zijnde Rederijkerskamer //In liefde bloeiende" z/Moge het hem (Yan Zuijlen) al niet gelukt zijn soinmige ijskoude Manfred-naturen te ont- dooien, met de lauwe warmte zijner grollen en glossen, hij kan er zeker van zijn de overgroote meerderheid zijner toehoorders een aangenaam, genotvol en nooit te vergeten kunstgenot te hebben verschaft, waarvan de vele toejuichingen hem de ondubbelzinnigste bewijzen zullen hebben gegeven. Van Zuijlen is geen alledaagsch figuur. Een man in de kracht van z'n leven, maar die toch de sporen van ingespannen arbeid reeds verraadt, opgewekt, gevat en driftig, maar zich volkomen meester, is voor declamator-acteur als geschapen. Gewoonlijk moet het publiek om bij dergelijke voordrachten te kunnen genieten als het ware den zomer in het hart hebben en zelf een goede dosis humor mede brengen. Bij Van Zuijlen is dit niet noodigzijne geheele persoonlijkheid gemakkelijk- heid en ongedwongenkeid, zijne buitengewone radheid van tong en opgewektheid, brengt het publiek oogenblikkelijk in eene stemming om zijne creatien te genieten en te waardeeren." Dft verslag, ons door bevriende hand gegeven, zal wel voldoende zijn om Van Zuijlen veel succes te verzekeren, en velen te doen opgaan naar het Hotel Donze. Van anderen aard is wat Woensdag en andere dagen zal te zien en te hooren zijn in de Estaminet La belle Vue. Daar zal het gunstig bekende cafe-chantant en vaudeville gezelschap de familie Boesnach zich doen hooren. Naar men ons mededeelt is dit gezelschap een bezoek overwaard. Onnoodig te zeggen dat overal gelegenheid zal zijn voor danslustigen hun hart op te halen en dat in de ruime bovenzaal van het Nederlandsch logement des Donderdags en Vrijdags een bal zal gegeven worden. Wij zijn thans weder in staat gesteld de groote en kleine wereld verder mede te deelen welke groote en kleine inrichtingen de kermis zullen opluisteren. Bij de oostkolk zal een hypodrome verrijzen van Wolfs. Hierin zal men een toertje kunnen doen op paarden heusche, levende paarden. Dit is voor onze kermis iets nieuws. Aan de Axelsche brug zal de Turksche schommel van H. Winkel komen te staan. Op het marktplein zal men ten eerste aantreffen het theatre van den heer Spriet, een oude, maar goede bekende. Overal vielen zijne voorstellingen vol afwisseling een druk bezoek ten deel. Wij hopen voor hem, dat dit bier ook zoo 't geval zal zijn. Voorts zal men daar vinden een Oostersche dwaaltuin van Peeters. Men kan daar gemakkelijk in komen, maar er zonder hulp uit komen, is een heel ander iets. Van Renterghem vergeet Ter Neuzen ook niet gauw. Hij zal weer komen met zijne ons bekende stoomvelocipede. Wie niet stil wilt staan, kan daarin draaien, evenals op de gewone caroussels van Janvier, Smet en Van Straeten. Wie schoone gezichten, veidslagen enz. wil zien, bezoeke het groot panorama van Damman. Voor den inwendigen mensch kan men bij Smits terecht komen, die weer Koninklijke wafels zal bakken. Verder noemt men ons de gewone koek- en galanteriekramen, een -legio oliebollen-etablisse- menten, een waarzeggerij-spul en een tent waarin men zijn conterfeitsel kan doen maken. Wat wil men nog meer Van de Vrijdag alhier van Bilbao binnen- gekomen Engelsche stoomboot Caloriek, liggende aan de loskade van den spoorweg, zijn Zaterdag twee matrozen naar de ziekenbarrak alhier overge- bracht, als lijdende aan pokziekte, hoewel in geen ernstigen graad. De Woensdag jl. van hier vertrokken Noorsche bark Soskummeren, kapt. Lagstrom, van Gent met zemelen bestemd naar Middelfahrt, is Vrijdagavond alhier teruggekeerd, gesleept door de sleepboot Klamper als hebbende twee ankers en kettingen verloren. Het schip is op het kanaal en in de vluchthaven gebracht, in afwachting dat het van het ontbrekende voorzien wordt. Bij kon. besluit is benoemd tot 1" luitenant van het korps artillerie de heer J. van Boven, thans 2e luitenant. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Hulst is benoemd de heer A. Tukker, thans in gelijke bstrekking te Oss. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot voor- zitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders de heer P. F. Thomaes. Tot hoofd der openbare school te Heinkeuszand is met algemeene stemmen benoemd de heer A. W. Wisse te Ellewoutsdijk. Tot onderwijzer aan de openbare school te Oud-Zevenaar is benoemd de heer J. Meijer te Stoppeldijk. Bij het examen voor de hoofdakte 1. o. te Breda is geslaagd de heer Ch. L. van de Bilt van Koewacht. Axel, 7 Sept. Heden werd alhier door de maatschappij ,/Voorwaarts" te Kijkuit aanbesteed de levering van 13000 K.G. superphosphaat. Aan den laagsten inschrijver, den heer I. J. van der Have te Oosterland, is de levering gegund voor f 3 per 100 K.G. Axel, 10 Sept. In eene heden gehouden buiten gewone vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Buth is besloten, om de wegen in genoemden polder zoo mogelijk nog dit jaar te begriuden. Axel, 10 Sept. Heden nacht omstreeks een uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de schuur van C. van den Abeele op de Axelsche Sassing, een half uur buiten de kom der gemeente. De schuur met al het zich daarin bevindende, waaronder voor een aanzienlijk bedrag aan vischnetten, benevens eenige hoenders en 10 zakken aardappelen, toebehoorende aan J. van Doeselaar, werd een prooi der vlammen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de smeulende massa uitdooven. Schuur en inboedel is verzekerd bij de maatschappij nHolland" te Dordrecht. Bij het in veiligheid brengen van eenig huisraad werd door de vrouw des huizes nog verloren eene som van onveer 200 francs in zilver geld, welk bedrag tot op dit oogenblik nog niet bij den eigenaar is terugbezorgd. Philippine. Zaterdagmorgen heeft een der wakers op de mosselperceelen in het Westgat drie personen, twee vrouwen en een jongen, alien uit IJzendijke, op heeterdaad betrapt, met het stelen van mosseleu aldaar. Ofschoon zij hunne namen en woonplaats verkeerd opgaven, is het evenwel den waker gelukt, hunne rechte namen te weten te komen aanstonds is er proces—verbaal van opgemaakt. Zondagmorgen is een kind van ongeveer twee jaren in een onbewaakt oogenblik in een pot kokend water gevallenzoodat het geheele onderlijf met braudwonden is overdekthet kind is nog niet buiten gevaar. Maandagmorgen was het een vreemd gezicht de gansche schippersvloot in de haven te zien, die Zaterdagmorgen reeds binnen was gekomen. Wegens het weinige water, dat bij den vloed onze haven kon bereiken, zijn de vaartuigen in drie hooggetijen niet vlot kunnen komen. Ilulst, 8 Sept. Door het bestuur van den Clingepolder werd heden alhier, bij enkele inschrij- ving, aanbesteed in drie perceelen, de werken tot aanleg van een keiweg op den 1108 M. langen ,/Tragel", zijnde de grensdijk tusschen genoemden Clinge- en den Absdalepolder, en welk werk de korste verbinding daarstelt tusschen de hoofdkommen der gemeenten Hulst en St. Jansteen. De minste inschrijvers waren voorperceel 1 (de levering van pi. m. 140,000 stuks keien en 2216 meters lengte kantsteenen) de heeren L. F. Willems te Selzaete en E. P. Staal te St. Jansteen, voor f 8055,60 perceel 2 (het lossen en vervoer van die keien en kantsteenen) de heer C. L. Inghels te St. Jansteen, voor f 198,32 en perceel 3 (het bestraten van 1108 meters lensrte, bij eene wegs- breedte van 2,85 meter met bed en sleuf en een jaar onderhoud) de heer J. van Craenenbroeck, aldaar, voor f 387,80. Ilulst. Dat land en huizen alhier een groote waarde hebben, diene het volgende Maandag werd alhier een stukje grond, buiten de Gentsche poort, groot 2 aren 50 centiaren verkoc'nt voor f 1760. Dieuzelfden dag werd er een winkelhuis ingesteld voor de aanzienlijke som van f 10,000. Ilontenisse, 7 Sept. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering werd met 8 van de 9 stemmen tot arts voor het Zuidelijk deel der gemeente benoemd, op eene jaarwedde van f 1200, de heer A. H. Vossenaar te Utrecht. Tot weger in de gemeente-weegbrug werd benoemd de heer F. Neve Fz. Biervliet. De Keizerhoeve, een der schoonste hofsteden in het land van Cadzand, is de vorige week door den heer Hurgronje uit 's Gravenhage verkocht aan een Fransche dame, met tusschenkomst van den heer Hendrikse te IJzendijke en den heer Lille, den bekenden kooper van hofsteden te Gent. Nu is er niet een Hollandsche eigenaar meer, die in onze gemeente een hofstede bezit, en vele buitenlandsche grondbezitters verschaffen onzen ambachtslieden geen dag werk op een gansch jaar; zij verarmen de gemeenten. St. Kruis, 8 Sept. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd o. a. besloten tot goedkeuring der door het bestuur van de vereenigde polders beoosten Eede en Hoogeland gesloten onderhandsche overeenkomst met den heer F. Baesen te Brugge, tot aanleg van een keiweg in de Rousselaerestraat, met een uitweg in den Molen- weg, in de kosten waarvan door de gemeente de helft zal worden bijgedragen. Verder werd mededeeling gedaan, dat door H. M. de Koningin-Regentes vergunning i3 verleend om bovengenoemden nieuwen weg, gelegen aan de uiterste grens van het Rijk, in het vervolg te noemen //Koningin Wilhelmiuaweg," welke mede deeling met gejuich door de leden van den raad werd ontvangen. 's Gravenhage, 11 Sept. Het heden ontvangen telegram van den Gouverneur-generaal luidt als volgt Geen verdere Europeesche vermisten zijn tot heden terug. Sideuring, een der bondgenootschappelijke landen op Celebes bood hulptroepen aan. Drie kompagnien der Barissan van Bangkalan gaan naar Lombok. Djilantik is met een gedeelte van zijn volk naar Karangasem (Balie) overgestoken, den last achter- latende om bij de komst onzer troepen de witte vlag te hijschen. De vijand reageerde niet tegen de beechieting van Mataram en Tjakra Negara. De Sassaks staan ten zuiden dier plaatsen tot aan zee. De toestand der gewonden is goed. Benoemd tot Rijksontvanger te Oude Tonge de heer K. van Schouwen, thans te Hontenisse. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken. B. d. V., oud 38 j., poelier te Clinge, is wegens beleediging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen gevangenisstraf. A. d. S., oud 26 j., zonder beroep te Zuiddorpe, is wegens bedel arij veroordeeld tot 1 dag hechtenis. 1°. A. v. O., oud 20 j., dienstknecht, 2°. H. v. T., oud 19 j., dienstknecht, beiden te Axel, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot f 3 boete of 3 dagen gevang. G. v. H., oud 56 j., arbeider te Hontenisse, is wegens verduistering veroord. tot f 5 boete of 5 dagen gevang. Uit Middelburg wordt gemeld Vrijdagavond is J. H. C. W., muziekonderwijzer alhier, die met de tram terugkwam uit Vlissingen, waar hij lessen had gegeven, op de markt gevangen ge- nomen, en na een kort verhoor voor den rechter-com- missaris, overgebracht naar het huis van bewaring. De bedoelde persoon werd verdacht van onzedelijke handelingen met een nog zeer jong meisje. Daar W. tot een respectabele familie behoort, verwekt dit feit veel sensatie. Wegens verschuldigde, of naar de bewoner beweerde niet verschuldigde huishuur, werd Zaterdag in de Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam een inboedel gerechterlijk verkocht. Hoewel er niet zooveel menschen tegenwoordig waren als bij de executoriale verkoopen, welke plaats gehad hebben, stond toch een detachement politie onder bevel van een inspecteur in de straat opgesteld, terwijl zes agenten en een brigadier voor het huis hadden post gevat. Aleer de verkoop begon, hield een jonge man uit een raam een toespraak, waarin gewezen werd op de klassejustitie enz. Hij spoorde alien aan zich om de roode vaan te scharen, die hij en zijn makkers met de revolver in de eene en den dolk in de andere hand zouden verdedigen. Aan het slot vertelde hij, dat Ravachol en Caserio redders der menschheid waren, en wat nu Carnot betrof „zulke lage sujetten moesten verdelgd worden". De verkoop begonals altijd werd een cent geboden en de eerste twee voorwerpen, een linnen- kast en een latafel, brachten niet meer op dan elk een cent. Toen echter een ronde tafel werd geveild, klonk een stem uit de menigte //een gulden" onmiddellijk volgde hooger bod, tot vijf gulden toe, maar toen de deurwaarder den koop toewees, had de man geen geld. Dit herhaalde zich een paar malen. De deurwaarder begreep eindelijk dat het oude spelletje gespeeld werd en hij machteloos stond. Hij veilde dus door en het resultaat was dat het inboedeltje 29 cent opbracht. Na afloop werd het dadelijk in huis gebracht. In de omstreken van Schipluiden (Z.-Holland) breid het mond- en klauwzeer zich schrikbarend uitthans reeds vertoond zich de ziekte aldaar onder den veestapel van meer dan 50 veehouders. In de gemeente Bodegraven zijn ruirn 60 boerde- rijen aangetast. Volgens ingekomen berichten aan de ver- schillende suikerfabrieken in de provincie Noord— Brabant, zal de bietenoogst in ons land dit jaar versc'nrikkelijk tegenvallen en zal, volgens bevoegde landbuishoudkundigen, ongeveer e£n—derde per hectare minder opleveren dan verleden jaar. Daarbij komt nog dat de bieten erg waterachtig zijn, zoodat ook het suikergehalte wel niet voldoen zal. De suikerchampagne zal laat aanvangen en spoedig geeindigd zijn. De sneltrein naar Keulen, die Zondagmiddag te 12 uur 40 Parijs verliet, is te Apilly tusschen Noyon en Chauny ontspoord. De stationschef en tal van passagiers werden gedood. De stoker, de machinist, de remmer en verscheidene reizigers bekwamen min of meer ernstige verwondin- gen. De gekwetsten zijn naar Chauny vervoerd. (Apilly ligt in de nabijheid der Oise in het departement de 1' Aisne, in het noord-oosten van Frankrijk, dat aan Belgie grenst. Het is een station van den Noord-oosterspoorweg, gelegen tus schen de stations Noyon en Chauny.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2