Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen. No. 3061. Zaterdag 8 September 1894. de KERMIS De Provinciate Stoorabootdienst. r7.£i2i32J'!?333 3a 34e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binneD Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit lili.il verscliijnt Blinsjl nti - en Vrijil »jr»vontl l»ij den uitgever I". J. 1 A IV BE SAM BE te Ter \euzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat aldaar zal nanvangen Ilnnmluir, 17 en eindigen uiterlijk 's nachts 12 uren van Zaterdag, 23 dezer. Kermisreizigers worden onvoorwaardelijk niet toegelaten, tenzij zij eene deugdelijke verklaring overleggen, waaruit duidelijk blijkt dat zij en hunne inrichtingen enz. gedurende de laatste twee weken zich niet hebben opgehouden in plaatsen, waar in dien tijd gevallen van cholera zijn voorgekomen. Ter Nenzen, 3 Sept. 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Vervolg en Slot.) De Fransche revolutie, en dat was hare groote verdienste, heeft tal van versleten en hinderlijke middeleeuwsche barrieres omvergeworpen en ons verlost van het esprit de clocher, een resultaat en, dat dient erkend te worden, hetwelk alleen kon worden verkregeu door een zeer krachtig optreden van het ceutraal gezag, doch zij is in een ander uiterste vervalleD en heeft ons bezield met een geest van centralisatie, waarvan de nadeelen (bureaucratie en nepotisme) reeds lang zichtbaar zijn, maar welke thans dergelijke verhoudingen aannemen, dat ten slotte eene nieuwe revolutie in tegenovergestelden zin onvermijdelijk zou kunnen blijken. Gelukkig, dat de Engelschen met hun practischen zin reeds tot het inzicht zijn gekomen, dat het gevaar van dien kant dreigt. Een merkwaardig teeken des tijds mag het worden genoemd, dat zoowel een Cecil Rhodes in Zuid- Afrika als een George Grey in Australia, gesteund door tal van energieke mannen, eene vereeniging trachten tot stand te brengen van alle Engelsch sprekende volken, doch daarbij uitdrukkelijk op den voorgrond stellen, dat ieder volk zelfstandig moet blijven en wat voorzeker van nog meer beteekenis is, dat Lord Rosebery, de tegenwoordige premier, niet alleen zelfbestuur voor Ierland verlangt maar ook voor Schotland en Wales, terwijl hij openlijk verklaart slechts in decentralisatie de toe- komst van het land te zien. Opmerkelijk is het, dat de kwalen van het individu overslaan op den Staat en omgekeerd. Nemen wij het credietwezen. FETJILEETON. 32) „Dus kreeg u het bessensap van mijnheer Bauerlich vroeg de president. „Waarom hebt ge daar nooit iets van gezegd „Hij heeft het mij verboden I Omdat mijn broeder nooit zou toegelaten hebben, dat ik zoo iets aannam, moest ik hem ook na zijn dood dien smaad niet aandoeo, zei Adolf. En wat komt dat er op aan Ik zou het nu ook gezwegen hebben, maar de eed, de eed 1" en zij sloeg het oog op naar Bauerlich, als smeekte zij hem om vergiffenis. Doch Lageman kwam onmiddelijk met een andere vraag. „Liet mijnheer Bauerlich het bessensap bij u thuis bezorgen, of bracht hij het zelf mee Weer weifelde Constance, maar na eenig zwijgen antwoordde zij: //Hij bracht het mee; als de flesch leeg raakte, zei ik het hem, als er niemand bij wa3, en dan bracht hij weer wat mee." ffEn wanneer bracht hij het laatst flln den voormiddag van den dag, dat mijn broeder gestorven is; den vorigen dag had ik hem gezegd, dat het bijna op was, en toen kwam hij uit eigen beweging om weer nieuw te brengen." y Hoe veel flesschen „Dat weet ik niet. Ik had mijn bezigheden, en daarom zette hij de flesschen zelf in de keukenkast." //Dus mijnheer Bauerlich wist goed den weg bij uP" #Zeer goed, hij Tegenwoordig wordt er een zeer groot gebruik en misbruik van het crediet gemaakt niet enkel meer door de particulieren maar ook door de meeste Staten. De openbare schulden der Europeesche Staten (de geldleeningen gesloten door provincien, gerneen- ten, waterschappen enz. derhalve niet mede gerekend) bedragen reeds het enorme cijfer van 125 milliard francs en dat cijfer wordt nog elk jaar grooter. Reeds nu zijn verschillende Staten evenals een particulier niet in staat hunne verplichtingen na te komen Portugal, Griekenland terwijl andere zooals Italie en Spanje spoedig zullen volgen. Zoo ook heeft de ziekte der centralisatie, welke bij den Staat zooveel kwaad heeft gedaan, daar zij alle initiatief en zelfstandigheia den kop heeft inge- drukt ook de afzonderlijke individuen aangetast. Men schijnt tegenwoordig niets meer in overleg met zijn medemenschen te kunnen doen, al betreft het slechts pret maken, zooals dansen en wielrijden, of er moet eene formeele vereeniging worden opgericht met een regelmatig bestuur, gekozen met gesloten briefjes en gebonden aan een uitge- breid reglement. Eene geestige parodie werd indertijd gemaakt op dat eeuwige ^parlementje spelen", eene ziekte waaraan helaas ook reeds de arbeiders lijden, door Mr. Lodewijk Mulder in De Kiesvereeniging van Stellendijk Waar sprake is, van een stoombootdienst op de Scbelde, geexploiteerd rechtstreeks door en voor rekeuing der Provincie,zou men meenen dat daarmede bij voorkeur belast zullen worden de vertegen- woordigers der Provincie, die het best bekend zijn met de behoeften der streken, waarvoor de dienst in het leven is geroepen. Glad mis, beste vriend. Het systeem van centralisatie brengt mee dat alles bedisseld wordt in de binrienkamer van het Gedeputeerd college, al bestaat dat college gedurende tal van jaren slechts ait personen, die zelden of nooit met de booten reizen, laat staan met de bevolking waarvoor de dienst bestaat, in aanraking komen. De leden der Staten, die beter met de nooden en behoeften van die streken bekend zijn mogen slechts alle zes maanden te Middelburg eens gaan opspelen, om na afloop der vergadering weer goede vrienden te worden aan tafel. Is de aard van het kwaad bekend evenals de oorzaak dan blijft slechts de vraag over, hoe de kwaal het best kan worden verholpen Door decentralisatie natuurlijk. Geen alwetend en almachtig college van Gedeputeerde Staten, der halve dat de Provinciale Staten als een registratie- Hier maakte Valentine zulk een heftige beweging, dat de verdediger zich omkeerde en vroeg //Heeft u iets te zeggen Zij knikte en na bekomen verlof van den president vertelde zij //Op den dag van mijn vaders dood, toen Bauerlich voor de tweede maal bij ons kwam, viel de schemering in. Mijn tante bracht de kofhe binnen. Hij vroeg ook een kopje, maar wilde niet toegeven, dat een van ons beiden in de keuken zou gaan om een kopje te halen hij wilde dit volstrekt zelf doen en bleef wel tien rainuten weg." //Is dit zoo gebeurd vroeg de president nu aan de oude juffer. „Ja, ja, nu herinner ik me dat ookik zou er niet aan gedacht hebben en het beteekent niemendal." vMisschien toch wel iets," merkte Lageman op en hij vroeg den president//Zou u den getuige Bauerlich hierover nog eens willen onder- vragen Bauerlich werd ondervraagd, doch verklaarde met minachtende houding, dat het wel zoo wezen kon hij begreep niet, waarom de verdediger daar zooveel drukte om maakte. ,/Zoo, zoo zei Lageman. //Nu, ik denk er anders over. Ik begrijp, dat tien minuten ruim voldoende zijn om de eene flesch tegen de andere te verruilen en de eene op een geheime plaats te verbergen." //Mijnheer, wat durft ge daar zeggen riep Bauerlich toornigdoch de president gebood hem te zwijgen en Lageman zei heel kalm z/lk vorder, dat de flesschen onderzocht worden om te zien of een daarvan niet reeds van te roren kantoor beschouwt, doch ouder voorzitterschap van een lid van het dagelijksch bestunr afkomstig uit Zeeuwsch—Vlaanderen, eene commissie samengesteld uit de leden der ProviDciale Staten wonende in of nabij Vlissingen, Breskens, Ter Neuzen, Walzoorden en Borssele, welke commissie speciaal belast zoude zijn met al hetgeen omtrent het verkeer op de Wester-Schelde geregeld moet wordeD, althans zoo lang men de geheele provincie nog niet aandurft. Of zoo iets niet zal gebeuren zult gij zeggen. Welzeker. Immers, nu reeds is Z.-Vl. vertegen- woordigd in het Dagelijksch Bestuur, Hetgeen men 10 jaar geleden vrijwel als eene onmogelijkheid be- schouwdereeds nu is men algemeen overtuigd, dat de tegenwoordige toestand niet meer houdbaar is, terwijl men vroeger, toen de toestand nog slechter was, het hoogst kwalijk nam, als iemand zich ontevreden durfde toonen. Wanneer dat zal gebeuren hoor ik u vragen. Wel beste vriend, als er leergeld genoeg zal zijn betaald. Hoe meer de behoefte aan goede verkeersmiddelen toeneemt, hoe meer geld er nooaig zal zijn, ten minste zoolang de dienst niet op zoodanige wijze wordt geexploiteerd, dat zij kan rendeeren. Potje breek, potje betaal. Maar nu wij weten, dat betalen tegenwoordig door de meeste menschen met een pijnlijk gezicht geschiedt, moet gij derhalve telkens meer betalen, terwijl gij meer en meer redenen tot ontevredenheid hebt, dan zult gij ten lange leste beginnen te mopperen en alien die in hetzelfde geval verkeeren als gij, mopperen mee. Dat mopperen komt alsdan ongetwijfeld ter oore van hen die door u belast zijn met het waarnemen uwer belangen in de Provinciale Staten. De heeren vertegenwoordigers houden dat gemop- per niet onder zich, maar gaan geregeld tweemaal per jaar te Middelburg geducht opspelen voor het dine) en wij weten het allemaalals kinderen niet op- of afhouden, dan krijgen zij ten slotte altijd hau zin. Het ware wel zoo eenvoudig, goedkoop, beter voor het humeur, kortom practischer daarmede onmiddellijk te beginnen doch er staat tegenover, dat men slechte gewoonten niet zoo gemakkelijk aflegt als oude kleeren. Volhouden is das het eenige wat er op zit. Amsterdam, Sept. 1894. L. Stevens. Met het oog op de gebeurtenissen op Lombok is bepaald, dat ingelijfden bij de militie te land, die, onder de wapenen zijnde, tot de geoefenden geopend en daarna op handige wijze weer dicht- gernaakt werd." De rechtbank besloot aan deze vordering te voldoen. Er meldden zich twee deskundigen aan een blikslager en de meesterknecht van een flesschenfabriek, die onder het publiek aanwezig waren. Zij legden den eed af en begonnen hun onderzoek onder toezicht van een beambte. Ondertusschen wendde Lageman zich tot Bauer lich, die slechts met moeite zijn ontsteltenis kon verbergen, en zei//Daar straks heeft u Landsberg aan de Warthe als uw geboorteplaats genoemd; maar u is toch zeker dezelfde Adolf Bauerlich, die als kind van vier jaar met uw vader naar Havelberg verhuisde v Als dat zoo was, wat dan yDan zou de jeugdige dwaasheid, waarom ge naar Amerika zijt gegaan, niets minder zijn dan een poging tot moord op de oude dame, die met uw ouders in hetzelfde huis woonde en bij wie ge u zoodanig in het vertrouwen hadt gedrongen, dat zij u tot erfgenaam van haar klein vermogen benoemde." //Wat durf ge daar zeggen Mijnheer de presi dent, bescherm mij toch tegen de de aanvallen van dien heer," riep Bauerlich uit. z/Het zal u niet aan bescherming ontbreken. De verdediger zal moeten bewijzen, wat hij zegt." #Dat kan ik," antwoorde Lageman. Hetgeen ik van de beklaagde vernam en nog audere dingen brachten mij op het vermoeden, dat mijnheer Bauerlich haar vijandig is en haar ten verderve wil voeren. Het kwam mij voor, dat hij opzettelijk de ontdekking van de flesch met vergiftigd bessensap had veroorzaakt en van die gedachte is slechts van hun wapen zijn overgegaan, of, zich met groot verlof bevindende, bij hun vertrek met onbepaald verlof gerekend werden tot de geoefenden te behoo- ren, bij detacheering bij het leger in Nederlandsch- Indie, op den voet van het bepaalde bij Koninklijk besluit van 29 Juli 1873, boven de gewone gratificatie of premie aan die detacheering verbonden, zullen genieten eene gratificatie of premie ad honderd gulden, dus in het geheel drie honderd gulden, mits zij zich in den loop van de ingetreden maand September of in de volgende maand voor die detacheering hebben aangemeld. Voor iederen milicien die ter detacheering bij het leger in Oost—Indie wordt aangebracht, alzoo ook voor den zoodanige die zich onder de wapenen bevindt, word eene aanbrengpremie van f 10 toegekend. Het Nieuws van den Dag publiceerde Dinsdag het volgende bulletin De vorst van Lombok biedt aan vijftig gevan- genen in vrijheid te stellen en van verzet af te zien, indien de troepen terugkeeren. Een brief van generaal Vetter bereikte kapitein Lindgreen." De gevangenneming van kapitein Lindgreen en zijn detachement, hoewel aan twee onzer bladen geseindis tot dusver officieel niet bevestigd. Volgens het Vad. bestaat er hoop, dat deze Jobs- tijding onjuist is, omdat de hindoe-tempel, waar het detachement zich verschanst heeft, op eene hoogte gelegen is, en dus wel gemakkelijk te ver- dedigen zal zijn. Het oprukken naar Kela, waarvan eergister geseind werd, heeft denkelijk ten doel hem te ontzetten. Men schrijft aan de N. R. Ct. De kapitein J. C. Lindgreen, wiens naam wij in de laatste dagen zoo dikwijls in de telegrammen vermeld vouden, is een der kranigste officieren van het Indische leger. In 1876 benoemd tot officier, maakte hij reeds in 1878 en 1879 met het 3e bataillon de beroemde veroveringstochten van den generaal Van der Heijden in de XXII en XXIV Moekim mede. Hij werd toen niet alleen eervol vermeld, maar ontving oek wegens zijn gedrag de Militaire Willemsorde 4e klasse. Door de Nederlandsche stoomvaart—maatschappij Oceaan is den Minister van kolonien aangeboden naar aanleiding van het voorgenomen dirigeeren naar Indie van het korps mariniers, daarvoor een stoomschip beschikbaar te stellen, voldoende ingericht voor het vervoer van troepen, tegen eene passage van f 140, met inbegrip van voeding en geuees- kundige kulp voor korporaals en minderen, per een scbrede tot het vermoeden, dat hij die flesch zelf onder den gootsteen heeft verborgen." Weer viel Bauerlich heftig in doch de president gebood hem te zwijgen, en hij deed dit op een toon, die merkbaar verscheelde van de beleefde voorkomendheid, welke hij tot dusver dezen getuige betoond had. z/De reden voor zijn handelingen is hier heden duidelijk genoeg gebleken maar ik wilde die ook uit zij u vroegere leven afleiden en heb dit met de hulp van een bekwamen rechercheur nagespeurd. Hier zijn de authentieke verklaringen van drie te goeder naam en faam bekend staande burgers van Havelberg, die zich het bedoelde geval nog zeer goed weten te herinneren. Zij wisten ook, dat de heer Zier, die toeu te Havelberg iQ garnizoen lag, de poging tot vergiftiging verijdeld heeft en de oude dame bewoog om geen vervolging tegen den scbuldige in te stellen. Met zijn hulp werd Bauerlich naar Amerika gezonden." Lageman had een pak schrifturen op de tafel gelegd, en voegde er nu weer andere bij, terwijl bij vervolgde//Ik heb hier verder authentieke bewijzen, dat mijnheer Bauerlich zijn vermogen in Amerika niet op de eerlijkste rnanier heeft verkregen doch daar zullen wij later wel over spreken. Het verdient thans meer onze aandacht, dat Bauerlich, na een twintigjarige afwezigheid in Duitschland terugkeerende, zijn weldoener, den heer Zier, opzocht en bij hem de rol van den berouwhebbenden verloreu zoon speelde. Ik wil gaarne erkennen, dat dit hem ernst was, doch hij ziet de dochter van zijn weldoener en vat een bartstochtelijke liefde voor haar op. Tot elken prijs wil hij haar bezittendoch hij weet, dat haar vader nooit zija UNSCHE (OIBWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1