Gemengde berichten. Telegrafische berichten. IAan de commissie, die te Middelburg gevormd is met het doel een beroep te doen op de algemeene liefdadigheid, in het belang der weduwe en kinderen van den op j. 1. Dinsdagavond door een overkomen ongeluk te Middelburg overleden werkman A. aziatische cholera zijn moet nog geconstateerd worden. Het N. v. d. D. ontving gisterochtend uit Batavia het volgende telegram „Onze troepen op Lombok zijn verraderlijk Heuseveldt, schonken H.H. M.M. de Koninginnen aangevallen en de cavalerie is verstrooid. een gift van f 300. Op de societeit „de Vergenoeging" bracht eene voor dit doel daar neergelegde lijst reeds dadelijk 109,25 op. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd Tot Bidder der Orde van den Nederl. Leeuw Mr. E. Eokker, lid der Eerste Kamer, Mr. P. C. J. Henneqnin, lid der Tweede Kamer, C. J. J. A. van Teijlingen, lid der Qedeputeerde Staten van Zeeland. In de Orde van Oranje Nassau, tot Commandeur Jhr. Mr. W. M. de Brauw, Commissaris der Koningin in Zeelandtot OfficierMr. J. 0. R. van der Bilt, lid. der Ged. Staten van Zeeland, Jhr. Mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg, Jhr. A. C. I. Wittert, garnizoens-commandant te Middelburgtot Officier met zwaarden E. G. Sprenger, sckutterij-commandant te Middelburg tot Bidder Mr. W. Polmau Kruseman, Griffier der Staten van Zeeland, E. L. Baron van Harden broek, burgemeester van Domburg, H. P. J. lutein Nolthenius, burgemeester van Vlissingen, Jhr. Mr. A. A. van Doom, burgemeester van Veere, Mr. A. P. Snouck Hurgronje, raadslid te Middelburg, Dr. H. Japikse, leeraar aan de Iloogere Burgerschool te Middelburg, A. Lijsen, leeraar aan de Kweekschool te Middelburg, W. H. Hasselbach, leeraar aan de Kweekschool te Middelburg, J. A. Erederiks, bouw- kuudige te Middelburg, J. van Boven, commandant van het stoomschip „Nederland' te Ylissingen (Bereids Zaterdagmorgen per bulletin vermeld.) Vrijdag aanstaande, den jaardag der Koningin, zal te Ylissingen eene herhaling plaats hebben van den optocht, bij gelegenheid van bet bezoek der vorstinnen gehouden. Te Aardenburg werd Zaterdagavond de heer Mr. P. C. J. Henuequin, bij gelegenheid van zijne benoeming tot Bidder van den Nederlandschen Leeuw, door het muziekgezelschap, eene serenade gebracht en werd hij, van wege het bestuur en de werkende ledeu, bij monde van den voorzitter, gecomplimenteerd. Bij het uitspreken van zijn dank voor deze hulde- betooning gaf de heer Hennequin te kennen, dat H. M. de Koningin—Begentes hem had verzekerd, dat zij hoopte binnen een niet te ver verwijderd tijdstip in de gelegenheid te zijn andere deelen der provincie eveneens te bezoeken Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6de district zijn in het vaarwater van Hoofdplaat, tusschen Breskens en Hoofdplaat, aau den N. kant van het vaarwater, twee stompe tonnen, gemerkt no. 1 en 2, bijgelegd. Naar men aan de Maasb. mededeelt, moet er bij het hoofdbestuur der posterijen over gedacht worden, om de brieven- en telegrambestellers en postboden van rijkswege van schoeisel te voorzien. Aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is een adres gezonden van De Nederlandsche bootwerkersbond, vereeniging van boot-, scheeps-, dokwerkers en aanverwanten, alsmede verschillende andere vereenigingen,houdende verzoek om in het belang der veiligheid inspecteurs op het laad- en loswerk aan te stellen, te kiezen uit de gewone arbeiders Op het Zaterdag van Antwerpen gekomen brikschip „Adelheid", kapt. Stahl, bevracht met dakpannen, komende van Antwerpen, bestemd voor Dantzig, is een persoon overleden, verraoedelijk aan cholera asiatica. Het lijk is nog Zondag begraven bij het fort Bammekens, gemeente Bitthem. Eer- gisteren waren er weder drie man vermoedelijk aan deze ziekte lijdende, die verpleegd worden in de zie- kenbarak bij het fort Bammekens. De inspecteur van bet geneeskundig staatstoezicht is eergisterenavond te Vlissiugen aangekomen en heeft zich terstond naar de lijders begeven. Of hier werkelijk gevallen van ,/De gemeenschap tusschen Mataram en Regara is verbroken." Tot gisterenmiddag was te 's Gravenhage officieel uiets bekend van ongunstige geruchten over Lombok. (Zie verder ons telegrafiseh bericht). TER NEUZEN, 28 Augustus 1891. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad hebben van de 503 kiezers 409 hunne stem uitgebracht. Bij de verkiezing op 14 Augustus brachten 296 kiezers hunne stem uit. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling. Vaststellen gemeenterekening over 1893 id. rekeningen Burgerlijk Armbestuur en Commissie grindweg over 1893 begrootingen Burgerlijk Arm bestuur, Commissie grindweg en brandweer voor 1895 aanbieding gemeentebegrooting voor 1895 reclames hoofdelijken omslagingekomen stukken. 't "Was Zondagavond in onze buitensocieteit zeer druk. Eu geen wonder, 't Is een zeldzaamheid als we in dozen zomer een schoonen avond hebben Maar niet alleen daardoor was de tain goed bezocht. Een sterk bezet zangerskorps zou eene uitvoering geven, en wel de Zangmaatschappij ,/De Vrijheidsliefde" uit Gent. Wanneer wij mededeelen, dat deze maatschappij enkel bestaat uit werklieden, die slechts over enkele uren in de week te beschikken hebben om zich te oefenen in den zang, dan zal ieder instemmen met de toejuichingen die het gezelschap ten deel viel. Yooral het eerste nummer van de eerste afdeeling „Jubelzang," woorden van den heer J. Wiemer gecomponeerd door den talentvollen directeur O. Comhaire, werd uitbundig toegejuicht. Zooook de overige stukken. Daar de kiosk niet bestand scheen te zijn voor zooveel uitvoerders (pi. m. 100) werd de tweede afdeeling onder de warande gegeven. Hier kwam de zang vooral dat der dames nog meer tot zijn recht. Maar vooral het moeilijke maar schoone Sauls lierzang" klonk overheerlijk ichoon. YYelverdiend waren dan ook de lujde applaus. De geestdrift steeg ten top toen de vereeniging ten slotte drie coupletten van ons Volkslied zoo zongen, als wij het van onze zuiderbroeders nimmer hoorden. Zij moesten dan ook op verzoek van de menigte een Belgisch lied zingen, waaraan gaarne werd voldaan. Hierna was alles afgeloopen. De vroolijke Gen tenaren verlieten onder de beste stemming en we gelooven met een goeden indruk, per boot onze veste, met de belofte het „toekomende jaar" weer te komen, dankbaar voor de ontvangst. Onzen dank aan den heer Comhaire, maar vooral aan den heer voorzitter van Vrijheidsliefde" en de heeren en dames uitvoerders. Heden morgen werd van deze reede naar Rammekens gesleept de Engelsche schooner Volum teer, kapt. Langmaid, van Antwerpen naar Engeland en wel doordat zich aan boord een geval van cholera had voorgedaan. Het Engelsche stoomschip Hero, kapitein E. W. Jibben, door eene firms van Antwerpen aangekocht is op zijne eerste reis van Middlesbro met ruw ijzer naar Ter Neuzen bestemd, gezonken oorzaak nog onbekend. De equipage is gered en te Sunderland aangeland. De Hero is verleden Zaterdag van Middlesbro vertrokken. Zaamslag. De heer M. J. Berman, tegen 1 October a. s. op zijn verzoek eervol ontslagen als brievengaarder, is bij de vestiging alhier van een hulpkantoor der posterijen op 1 Mei 1851, alstoen tot die betrekking benoemd eu heeft alzoo ruim 43 jaren deze bediening waargenomen. 11 illst. Zondagnamiddag van 5 tot 7 ure werd door het Muziekgezelschap „Harmonie" alhier een concert gegeven in den bnitentuin van den heer H. Wauters, even buiten de dubbele poort gelegen, die daartoe bereidwillig door bovengenoemde heer was beschikbaar gesteld en van een estrade voorzien. Houderde menschen bewogen zich in en rond den tuin. Vrij goed werden de muziekstukken door het gezelschap, dat den laatsten tijd eeuige zijner dilettanten had verloren, maar wiens plaatsen nu door ijverige jongelui weder zijn bezet, uitgevoerd. Velen met mij hopen dat deze eerste uitvoering in dien tuin, welke zich bijzonder daarvoor leent, door meerdere zal worden gevolgd. Ook trokken vroeg in den uamiddag een vijftal muzikanten van het Fanfarengezelschap „Vlijt en Yolharding" spelende door de stad, om eenig bezoek buiten de Bagijnepoort te lokken. St. Jausteen. Behoudens een paar uitstapjes van mioder beteekenis trad Zondag de societeit Opwaarts voor de eerste maal in het openbaar op. Met de instrumenten zal de vereeniging na weinig tijd een even flink succes hebben, als zij vroeger met de zang had. Een vrij omvangrijk repertoire werd tenminste nu reeds zonder grove fouten afgespeeld. In den fraaien tuin van den burgemeester waarin de uitvoering plaats had, verdrong zich eene bonte menigte. De muziekanten werden braaf getracteerd. In het duivenconcours te Stekene (Belgie) uit Doornik werd Zondag de eerste prijs behaald door de duif van E. Bleijenbergh te St. Jansteen die Zondag voor acht dagen ook in Sas van Gent alle andere duiven overwon. Biervliet. Zondag predikte de heer E. Reudink, godsdienstonderwijzer, wegens zijn vertrek naar Veere, zijn afscheid naar aanleiding van Marc. 7 het laatste vers. Onder de zeer vele hoorders was o. a. aanwezig de heer Dijkman, predikant te Breskens, die ook een toespraak hield, met lof voor den heer Reudink van het verledene en zegenwenschend in de toekomst. Daarna werd Ps. 134 vers 3 staande gezongen. Borssele, 25 Aug. Bij de aanbesteding op heden alhier, van het vergrooten der directiekeet, werd ingeschreven door de heeren H. Klaassen te Zaamslag, voor f 1597, P. A. Mielen te Ter Neuzen, voor 1580, en A. J. de Muijnck alhier voor f 1552,50. (Ramiug f 1463.) Men schrijft ons uit Vlissiugen van 28 Aug. Gisterenavond heerschte hier een aangename drukte, en geen wonder. De Ylissingers wilden hulde bewijzen aan hem,-die ook van H. M. de KoDingin-Regentes eene onderscheiding had ont vangen. Ten gevolge zijner benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau werd gisteren door Vlissin- gens muziekkorps een serenade gebracht aan den heer Tutein Noltenius, burgemeester. Honderden waren op de been. De burgemeester dankte voor deze bewijzen van eer welke hij op hoogen prijs stelt. Na afloop verspreidde de menigte zich door de stad. 'S GRAVEX11AGE, 28 Aug. Omtrent de expe- ditie Lombok meldt een uit Batavia telegrafiseh ontvaugen bericht: Resident in veiligheid. lie generaal Van Ilam, veertien officieren en honderd vijftig minderen vermoord. president hem nu nog meer in de engte, heriunerde hem aan den afgelegden eed en waarschuwde teveDS voor de gevolgen van een valschen eed. Deze woorden brachten Hendrik tot de volgende bekentenis„Toen de dokter de politie gewaar- schuwd had eu wij in verhoor geweest waren, werd mij gevraagd waar juffrouw Zier woonde, en daaruft begreep ik, dat fle commissaris naar haar woning wilde gaan. Van den schrik blijft ze inisschien dood, dacht ik, en toen ik weinige oogen- hlikken later met verscheidene boodschappen werd n tgezouden, nam ik de gelegenheid waar, ging per stoomtram naar Wilmersdorf en kwam nog bij tijds om te waarschuwen." „Ga voort," beval de president, toen Hendrik zweeg. a fEn toentoen kwam de jultrouw me zoo komiek voor ik „Hij had mij verzocht dit te verzwijgen, en had geen reden om mijn woord te breken." „Door dit verzwijgen zijt ge aan den commis saris, die u gevangen nam, ook zeer verdacht voorgekomenhij vond ook, dat ge voorbereid waart." Zij zweeg. „Hebt ge na het heengaan van den huisknecht het glas omgespoeld en de flesschen verruilt vroeg de president onmiddellijk. Doch ondanks haar'neerslachtigheid, liet ze zich niet vangen en verklaarde»Ik heb de flesschen niet verruild." „En ook geen flesch heimelijk verborgen „Neen De flesch zette ik in de keukenkast en het glas spoelde ik om, voordat Hendrik kwam." „Zoo onmiddellijk na het sterven van uw vader Toch vreemd, dat ge dat deedt op oogenblik „Ik had geen rust, Z^vertchriktePwelmaar toch scheen het mij I niet uithouden, ik moest lets te doen hebben." i a- v,nr f.ppn nip.uws vertelde iuist alsof zij De president kmkte, alsof hij dit zeer natuurlijk vond. toe, of ik haar geen nieuws verteldejuist alsot zij reeds wist, dat er iets verschrikkelijks gebeurd was." „Wat heb ge daar op te antwoorden vroeg de president, zich nu tot Valentine wendende. Zij sloeg de oogen neer en antwoordde Niets." Waarom hebt ge niet gezegd, dat de huisknecht u de tijding reeds gebracht had ,/Neen, alleen „En wat wilde zulk een ik kon het in de kamer „Wat deedt ge in den tijd, die verliep tusschen het heengaan van den huisknecht en de komst van den commissaris Ik denk, dat ge toen de flesschen verruild hebt." #lk heb ze niet verruildik zou er geen tijd voor gehad hebben »Zoo spoedig is de commissaris niet gekomen Valentine zweeg. ,/Antwoord dan toch riep Lageman haar toe. ,Ik bezweer u, verzwijg niets 1" „Ik ik had een onderhoud met den heer Bauerlich." „In het bijzijn van uw taute?" hij deed de deur op slot." hij van u Weer zweeg zij, doch aangespoord door Lageman's blikken zei ze#Hij bood aan mij te redden, hij wilde met mij vluchten." „Geloofde hij dan aan uw schuld „Ja, hij nam er tenminste den schijn van aan.' #Waarom wilde hij dat doen, als hij u toch voor schuldig hield?" vOmdatomdat hij een waanzinnige hartstocht voor mij koesterde." Zij sprak zoo zacht, dat alleen de naaste personen dit konden verstaandoch Rechling, die op de bank der getuigen zat, had het toch gehoord, Hij sprong op, balde de vuisten eu nam een houding aan, alsof hij iemand wilde aanvallen. Het was goed, dat Bauerlich niet in zijn nabijheid was, anders waren er zeker handtastelijkheden voorgevallen. (Wordt vervolgd). RECHTSZAKEN. Arroinlissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken E. v. A., oud 49 j., bootsman op het Belgische stoomschip „l'Avenir", wonende te Antwerpen, is wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot 3 maanden hechtenis. C. S., oud 18 j., werkman te Koewacht, is wegens brandstichting vrijgesproken. N. O., oud 17 j., werkster te Zaamslag, is wegens diefstal vrijgesproken. V. E. L. L. H., oud 18 j., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. Ten gevolge der voor Vlissingen aan boord van Hr. Ms. pantserschip Stier plaats gehad hebbende ramp op j. 1. Donderdag, door het springen van eene stoompijp, zijn 9 personen verwond, waarvan 3 zeer ernstig. De 6 overigen hebben geen zware brandwonden bekomen. H. M. de Kouingin-Regentes iuformeert dagelijks naar hun toestand. Een passagier van een der barges, die Donder- avond van Vlissingen naar Middelburg voer, zijnde de landbouwer J. Mesu, oud 40 jaren, van Nieuw- en St. Joosland, is bij Vlissingen in het kanaal gevallen en verdronkeu, nalatende eene weduwe met 8 nog jonge kinderen. „Alot is ontslagen", ziedaar het groote nieuws, waarmede Schagens burgerij Zondag morgen werd begroet. Na eene volledige bekentenis van Boes, waaruit moet blijken, dat moeder en zoon gemeen- schappelijk het gruwelstuk hebben gepleegd, is Alot uit Alkmaar Zaterdag nacht teruggekeerd. Beschuldigde Boes moet in het bijzijn der rechters Alot vergiffeuis hebben gevraagd voor de snoode aautijging, tegen dezen ingebracht. Ook moet Klaas Boes hebben verklaard, dat hij de inbraak ten huize van den heer Asser heeft gepleegd. (In Maart jl. is ten huize van genoemden heer inge- brokeu, bij welke gelegenheid een dameshorloge werd vermist, dat, zooals nu bleek, door beklaagde Boes is verkocht aan een gezel van deuzelfden winkel, waar hij werkte). Uit het volgende blijkt hoe Klaas Boes aan de valsche beschuldiging tegen Simon Alot kwam. Op de Haarlemsche kermis werd Alot gezien en aangesproken door J. de Vries, venter iu sigaren uit Schagen, die daar zijne waar zocht kwijt te raken. Ook Alot bood hij zijne waar aan. Alot was echter niet tot koopen geneigd, maar stelde aan De Vries voor, dezen in een naburig koffiehuis te tracteeren. Bij die gelegen heid trok het de aandacht van De Vries, dat Alot bijzonder ruim van geld was voorzien. Te Schagen teruggekomen, vertelde De Vries in een gesprek in het Cafe-Boes, dat hij onder meer te Haarlem ook Alot had gezien, die er nogal goed scheen bij te zitten. Daar men wist, dat Alot niet in het bezit van veel geld kon zijn, wijl zijne moeder hem eene rijksdaalder had gegeven om te Haarlem werk te zoeken, werd De Vries aangespoord van een en ander kennis te geven aan den heer Berman, burgemeester van Schagen. Deze ontbood toen Alot, om van hem de herkomst dier gelden te vernemen. 't Blijkt, dat Alot toen en later eene valsche verklaring heeft afgelegd, die de ver- moedens tegen hem versterkten. Daarbij kwamen thans tal van kleinigheden. Alot had op den morgen van den moord aan een jongetje gevraagd Staat er veel volk bij Bute voor de deur en hoeveel politie? Alot had zich den geheelen dag niet op straat laten zien, was reeds den morgen daarop naar Haarlem vertrokken en volgens ooggetuigen blijkbaar gejaagd geweest. Alot miste zijne daagsche kleeren eu tal van andere bijzonderheden kwamen aan 't licht. In 't nauw gedreven verklaarde hij ten slotte, dat hij zijn gereedschap en daagsch pak had verkocht en zoo in het bezit van het geld was gekomen. Dat bleek bij onderzoek waar te zijn. Maar toch, er was en bleef veel duister en Alot werd streng in het oog gehouden. Intusschen schijnt men bij Boes niet gerust geweest te zijn en om den schijn tegen Alot te versterken, legde Klaas Boes in den nacbt van Maandag op Dinsdag een gouden ketting neer op het erf van Alot. Deze ketting werd al spoedig ter plaatse door de politie gevonden. Het bleek, dat de ketting behoorde tot de vermiste voorwerpen van Bute. Men vermoedde terstond, dat de ketting Hoek, 25 Aug. In de heden alhier gehouden raads- zitting werd de gemeente-rekening over 1893 voorloopig vastgesteld met een goed slot van f 657,91^. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1893 werd goedgekeurd met een goed slot van 133,45 j en die der commissie van beheer over den grindweg Ter Neuzen-Hoek dienst 1893 met een nadeelig slot van 7,66. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1895 werd goedgekeurd en daarbij het gemeente-subsidie bepaald op 800. Die der commissie van beheer over bovenge- noemden grindweg werd eveneens goedgekeurd, bedragende het aandeel dezer gemeente in de kosten van onderhoud f 720. Hierna werd de gemeente-begrooting voor 1895 den Baad aangeboden, zullende deze bij de leden worden rondgezonden. Op de in te zenden opgaaf voor de benoeming van twee leden van het college van zetters werden achtereenvolgens geplaatst de heeren Jac. Dieleman, J. van Wijck, P. Riemens en J. Jurrij. Op het verzoek van den onderwijzer A. L. Amelunxen om verhooging zijner jaarwedde werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Op voorstel van den heer W. G. Dieleman werd met algemeene stemmen besloten adhaesie te verleenen aan het verzoek van het gemeente-bestuur van Ter Neuzen tot het verkrijgen eener nieuwe brug over den westelijken kanaal- arm, aldaar. Nog werden Burg, en Weth. uitgenoodigd te willen infor- meeren naar de kosten van het leggen eener niouwe vloerin het lokaal, bestemd voor berging van het brandblusch- materieel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2