Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3057. Zaterdag 25 Augustus 1894. 34e Jaargang De Koninginnen in onze provincie. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels0,40. Voor elkenregelmeer/0,10. Grootereletters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer pet jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Onder de rnbriek „Telegrafische berichteu" deelden wij onzen lezers in ons vorig nummer beknopt mede, hoe de ontvangst was onzer Konin ginnen in Middelburg, de versiering, de geestdrift, die zoo luide sprak voor de liefde voor 't huis van Oranje en H.H. M.M. (Jit de Middelb., Goesche en andere bladen vernamen wij nog 't volgende Eerstens wat de voorstelling der meisjes in de verschillende Zeeuwsche kleederdrachten betreft De voorzitter der coramissie, die zich voor de voorbereiding van dit nommer van het programma had geconstitueerd, Mr. W. Polman Kruseman, stelde de leden der hoofd- en subcommissien voor (die voor het land van Axel bestond uit de heeren J. Sturm en P. Moes te Ter Neuzen en D. J. Otjgel te Axeldie voor het land Hulst uit de heeren Collot d'Escury te Honteuisse, C. IJsebaert te St. Jansteen en F. van Waesberghe te Hulst). Vervolgens boden twee meisjes E. A. P. Haringman van Noord-Beveland en H. J. Groenewege van Tholen aan H.H. M.M. bouquetten aan en werden de verschillende geschenken aan Koningin Wil- helmina overhaudigd door mej. L. Romeijn van Duiveland. Deze geschenken bestonden uiteen beugeltasch, die de jeugdige Koningin dadelijk aandeed, een knipje, een haarnaald, behoorende tot de kleederdracht van Walcheren, een cein- tuurgesp van gouden knoopjes, een snoer bloed- koralen met cantille-tonnetje, twee gouden ringen, een zilveren pepermuntdoos, gouden haarspeldeu uit Walcheren, Zuid—Beveland, lholen en Axel, verschillende broches, kraalhaken en mantelhaken, dasspelden, oorknopjes en zijspelden, Toolsche kussenbellen, een gouden mantelhaakje en een haarnaald, vervaardigd uit zilveren boerenknoopjes. Voor zoover de voorwerpen zich daartoe leenden, waren ze £?ehecht op een paar fluweelen kussens, omzoomd door zilveren knoopjes. De Axelsche versierselen zijn geleverd door den heer J. de Smidt Jz. te Ter Neuzen. H.H. MM. spraken de meisjes op minzame wijze toe, en de Koningin-Regentes uitte tegenover de commissie—leden, ook namens Koningin W ilhelmina Haren spijt, dat ditmaal slechts een deel der provincie kan worden bezocht. De groote ver- moeienissen aan deze reis verbonden, waren Haar echter een beletsel een tocht door de geheele provincie te maken. Het was H.H. M.M. echter een groot genoegen door de voorstelling der meisjes een denkbeeld te krijgen van de rijke afwisseling, die de verschillende kleederdrachten bieden, terwijl de aangeboden geschenken voor Koningin Wil- helmina een heerlijk aandenken aan Haar eerste bezoek aan Zeeland zullen blijven. De audientie is zeer talrijk bezocht geweest. Er waren burgemeesters van kleine dorpen, schrijft men aan het Hbl., die in hun boerenpakje kwamen en bijna over hun eigen voeten vielen, toen de een tegen den ander zei, van het kleine Konin- ginnetje sprekende#el oore kaerel wat n appig diengesje." Voorts is een deputatie van inwoners uit Philippine komen vragen om verbetering der haven. Bij Haar bezoek aan het stadhuis, dat in- wendig smaakvol versierd was, wachtte H.H. M.M. eene aardige ovatie. Hier toch werden zij, behalve door verschillende autoriteiten, opgewacht door een 26tal in het wit gekleede meisjes, die ieder een mandje bloemen droegen, welke zij strooiden, terwijl zij den Koninginnen een schoon lied toe- zongen. Te half zeven begon het diner door de Staten der provincie aan H.H. M.M. aangeboden. Behalve nagenoeg alle leden der Staten en de aauwezige hofbeambten en hofdames, waren tal van autoriteiten aan dit diner genoodigd. De commissaris der Koningin nam aan het dessert het woord om aan de Koninklijke gasteu den volgenden heildronk te wijden. wGebruik makende van het verlof, door II. M. de Koningin-Regentes verleend aan mij als voorzitter der Provinciale Staten van Zeeland, om aan dezen maaltijd een oogenblik het woord te voeren, zij het I mij allereerst vergund Uwe Majesteiten onzen iunigen dank te brengen voor het groote voorrecht, hetwelk dit gewest te beurt valt door het hoogge- waardeerd bezoek van Uwe Majesteiten. Hoogstde- zelve kunnen zich er van overtuigd houden, dat de geheele provincie met het bezoek Uwer Majesteiten zeer is ingenomen en de geheele Zeeuwsche bevolking deze heugelijke gebeurtenis ten eeuwigen dage in dankbare herinnering zal houden. Uwe Majesteiten zullen niet vele uren in dit gewest kunnen vertoeven zonder de diepe waarheid te erkennen van het vor- stelijk getuigenis, door wijleu Z. M. den Koning bij zijn intocht in Middelburg op 21 Mei 1862 uitge- sproken ,/De bevolking der Zeeuwen heeft van oudsher onder al het lief en leed des vaderlands steeds getoond trouwe aanhangers van het Huis van Oranje te zijn." Die trouw en gehechtheid zijn in het hart der Zeeuwen geplant door de geschiedenis van eeuwen. Trouwens geheel Nederland gevoelt, dat ons Koninklijk Huis nog iets meer is dan de uitdruk- king van het monarchaal beginsel hier te laude. Ieder gevoelt dat het Huis van Oranje steeds is geweest het symbool van Nederlands onafhankelijkheid en de waarborg der volksvrijheid. Mevrouw de Konin gin-Regentes 1 het is ons bekend dat het Uwer Majesteits hoogste doel is om aan uwe Koninklijke dochter de regeering over te dragen over een voorspoedig en gelukkig volk. Wij weten, dat uwe voornaamste zorg is, onze Koningin op te leiden voor de zware taak, die Hoogstderzelve later zal worden opgelegd. Wij wenschen U. M. daarvoor dank te brengen en de verzekering te geven, dat U. M. de liefde der Zeeuwen heeft ver- overd en steeds bij hen hooge waardeering zal vinden. Aan Uwe Majesteit de Koningin zij het mij veroorloofd de toezegging te geven, dat de moeilijke taak, die Hoogstderzelve wacht, door de liefde van haar volk zal worden verlichl, en dat H. M., waar zij hulp en steun mocht be- hoeven, bij de Zeeuwen van elken rang en stand de getrouwste lijfwacht zal vinden, die ergeus ter wereld te vinden is. In het bezoek, door U. M. ons gebracht, vinden wij eene schaduwzijde, dit mag ik voor U. M. niet verbergeu. Geen stad, geen dorp of gehucht zou U. M. niet gaarne in zijn midden hebben gezien. De bevolking buiten Walcheren troost zich echter met het besef, dat van U M. niet het onmogelijke mag worden gevergd en met de hoop dat een later bezoek haar in staat stellen zal, ook van hare genegenheid te doen blijken. Echter heeft het U. M. reeds behaagd in deze oude zaal vol historische herinneringen aan de vertegenwoordigers van alle Zeeuwsche streken de de gelegenheid te geven, U. M. te aanschouwen en te leeren kennen. Wij betuigen U. M. voor dit hooge voorrecht onzen hartelijken dank, en verzoeken van deze gelegenheid te mogen gebruik maken om een dronk te wijden aan het welzijn van onze hooge gasten. Lang leve onze Koningin Wilhelmina, lang leve Hare Koninklijke moeder, onze Koningin-Regentes." (Luide toejuichingen.) De Koningin-Regentes beantwoordde dezeu toost onmiddellijk aldus//De woordeu der Koningin en mij in uw naam toegesproken door het hoofd dezer provincie, wensch ik dadelijk te beantwoorden en u alien in de eerste plaats oprecht dank te zeggen voor uwe hartelijke ontvangst bij het binuentreden in Zeeland en voor het feestmaal te onzer eere aangericht in deze historische zaal. Te midden van u, mijne heeren, vertegenwoordigers der provinciewelke ons op zoo ondubbelzinnige en schitterende wijze het welkom toeriep gevoel ik behoefte te verzekeren, dat het mij innig leed doet, het bezoek aan Zeeland niet tot buiten dit eilaud te kunnen uitstrekken. Ik weet hoezeer de gevoelens van trouw en gehechtheid der Zeeuwen aan het huis van Oranje, gevoelens welke ook de overleden Koning zoo hoog waardeerde, in ge heel Zeeland van oudsher bestaan, en iudien de ontvangst, ons heden ten deel gevallen, mij met groote dankbaarheid vervult, dan is het vooral daarom, omdat het mij een bewijs is, dat de Koningin bij de moeilijke taak die haar wacht, zal kunnen rekenen op de trouw en den steun ook van de bewoners dezer schoone provincie. Ik ben u erkentelijk, mijnheer de Commissarisvoor de vriendelijke woorden, mij persoonlijk toegesproken. Bij de gewichtige taak, welke mij werd opgelegd, is het mij een gevoel van groote voldoening te weten, dat de getrouwe aanhangers van het huis van Oranje ook mij hunne genegenheid niet ont- houden. Deze overtuiging geeft mij moed, voort te gaan op den weg, mij door het vertrouwen van het Nederlacdsche volk aangewezen, en geeft mij de zekerheid, dat ook het Zeeuwsche volk van heeler harte zal bijdragen om de zware taak, die mijne dochter wacht, door liefde en steun te ver- lichten dat het de oude trouw aan Oranje nooit zal verloochenen. Ik hoop van harte, dat het dezer provincie moge welgaan, en ik verzoek u alien te gelooven, dat de gevoelens van erkentelijkheid, door de ontvangst in uw midden bij ons opgewekt, niet alleen gelden de bewoners van dit eiland, maar van geheel Zeeland. God zegene uwe provincie en de Zeeuwen in ruime mate Ik stel u voor, met mij een dronk te wijden aan den bloei en den voorspoed van Zeeland en aan het welzijn van de Zeeuwen." (Luide toejuichingen.) Na afloop van het diner, dat tot ongeveer 9 uur duurde, reden de Koninginnen andermaal uit, teneiude de illuminatie in oogenschouw te nemen. Jammer, dat het weder, hetwelk zich den geheelen dag zoo uitstekend gehouden had, thans minder gunstig werd. Een dichte motregen viel aanhoudend neder. Aan de feestvreugde schade dit echter niet. Bij duizendtallen bewogen inwoners en vreem- delingen zich door de verschillende straten en overal waar H.H. M.M. zich vertoonden stonden de menschen in massa opgesteld. De illuminatie slaagde uitstekend en de stad baadde zich in eene zee van licht. Vooral de verlichtiug van de Abdij was prachtig het geheel leverde een fantastisch schouw- spel op. Ook het Molenwater schitterde door zijue lichtversiering, terwijl het genot daar nog werd verhoogd door een schoon concert van de stafmuziek van het 3e regement infanterie, onder directie van den heer N. A. Bouwman. Op de Markt had eene uitvoering plaats door het muziekkorps van de dd. schutterij te Middelhurg, dat de volksliederen speelde, toen de Koninginnen het schoone plein passeerden. De rijtoer van H.H. M.M. door de stad kenmerkte zich door een klein ougeval. In de Giststraat viel namelijk een der paarden van het rijtuig, waarin de vorstelijke personen waren gezeten, en dienten- gevolge brak de disselboom. De Koninginnen stapten onmiddellijk in een volgend rijtuig over, doch tengevolge, daarvan moest de rijtoer worden verkort, zoodat een bezoek aan het fraaie Molen water achterwege bleef, tot groote teleurstelling natuurlijk van de bewoners. De dag van Woensdag werd besteed aan een langdurigen maar mooien rijtoer door Walcheren. De koninklijke stoet was onder goed geleidede huzaren, expres voor het bezoek der vorstinnen uit 's Hertogenbosch naar Middelburg overgekomen, maakten den ganschen tocht meeen in iedere gemeente, die de stoet doorreed, gaf een andere eerewacht H.H. M.M. het eeregeleide. Het weder was zooals men zich 't niet beter kon wenscheneen lichtbewolkte hemel, den ganschen weg over droog, terwijl nu en dan de zon doorbrak. Het eerst werd Veere bezochtonder de vele titels, die het hoofd van het stamhuis Oranje- Nassau voert, is ook die van Markgraaf van Veere; Koningin Wilhelmina is dus Markgravin van Veere. Het raadhuis werd bezichtigd met zijne merk- waardigheden, waaronder de eerste plaats inneemt de vermaarde beker van Maximiliaan van Bourgondie, een geschenk uit het jaar 1551, dat de gemeente Veere eenige jaren geleden tegen goed geld heeft willen van de hand doen aan Rothschild, wat echter belet werd door een Koninklijk besluit, op initiatief van Minister Heemskerk genomen. Ook naar de Groote kerk en naar den put van Wille- brordus richten H.H. M.M. hare schreden. Daarna werd weder plaats genomen in de rijtuigen en ging het over Oostkapelle naar Westhove, een der klassieke plaatseu van Walcheren, thans door de tegeuwoordige eigenares, mevrouw De Bruijn- Boddaert, tot herstellingsoord voor kiuderen in- gericht. Bij Westhove wachtte de Domburgsche eerewacht den Kouinklijken stoet op, om H.H. M.M. te geleiden naar het badhotel te Domburg, waar in de muziektent voor het hotel een lunch werd gebruikt. Om half twee verlieten de Koninginnen Domburg weder, om over Westkapelle, Biggekerke en Koudekerke naar Middelburg terug te keeren. Overal kenmerkte de ontvangst zich door guile hartelijkheid, die te meer uitkwain doordat uit den aard der zaak pracht en praal er geen luister aan konden bijzetten. Onder het luiden der klokken op den St. Jacobs- toren en de tonen van het //Wien Neerlandsch bloed" kwamen Donderdagraorgen om 10,45 uur H.H. M.M. aan het nieuwe Havenstation te Vlissingeii aan. Behalve de eerewacht der schutterij was ook de eerewacht en het muziekkorps van het 3e regiment infanterie, gedirigeerd door den kapelmeester Bouw man, op het perron aanwezig, waar de troepen door H.H. M.M. geiuspeeteerd werden. De echtgenoote en de dochter van den burgemeester, den heer P. A. Tutein Nolthenius, boden bouquetten aau. De Koninginnen werden vergezeld door den gouver- ueur der provincie, Jhr. De Brauw, terwijl de leden van het college van Gedeputeerde Staten mede op het perron stonden om den Koninklijken trein af te wachten. De Vorstinnen droegen dezelfde toiletten welke zij bij de aankomst te Middelburg droegende Koningin-Regentes was in het zwart, Koningin Wilhelmina droeg een witten hoed met veeren, een wit manteltje met veeren gegarneerd en een wit satijnen japon met een rand van zilveren loovertjes. H.M. de Koningin zag er, niettegen- staande den langeu rijtoer van Woensdag, niet vermoeid uit. H.H. M.M. stapten daarna lerstond in de Nederland, de boot der Maatschappij //Zeeland", die aan den gewonen ponton lag vlak naast het station. De boot lag achter een hooge schutting, waardoor het publiek ongelukkig slechts weinig te zieu kon krijgen. Toen zij de boot in het gezicht kreeg, steeg er een groot gejuich op en hief de menigte aan den wal het Wien Neer landsch bloed aan. Het weer was helaas slecht en er viel telkens veel regen. Onder het bulderen van het geschut van Hr. Ms. fregatten De Ruijter en Atjeh en der ramschepen Guinea en Stier voer de boot weg om een tocht te maken naar de reede. Enkele vertegenwoordigers der pers werden op de boot toegelaten. Zeer te betreuren is, dat de saluutschoten, waarmede de oorlogsschepen de Nederland be- groetten, de aanleidiDg zijn geweest tot een groot ongeluk. Terwijl de schoten gelost werden, had aan boord van den Stier een ontploffing plaats in het kolenhok. Zeven matrozen hebben daarbij levensgevaarlijke brandwonden bekomen. Bij de terugkomst in het station (omstreeks 12 uur) werden H.H. M.M. ontvangen door de leden van den Vlissiugschen geraeenteraad, waarna de hooge gasten een dejeuner gebruikten in het stations- gebouw, aangeboden door de gemeente, dejMij. tot Exploit, van Staatsspoorwegen en de Mij. Zeeland. Aan het dejeuner zat mede aan de gouverneur Van Vlaanderen, baron Van Kerckhove, die de Konin ginnen namens den Koning van Belgie begroette. Tegen half twee volgde weer een boottocht, ditmaal van de binnenhaven naar de Dokkade tot het stadhuis met de Walcheren van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. Het binnenkomen der boot (omstreeks 2 uur reeds) en de aankomst voor het raadhuis was een nog grootscher moment van het koninklijk bezoek dau de aankomst op Dinsdag in de Abdij. De gepavoiseerde schepen, het draven van de duizenden naar de plaats van aankomst, het gewuif van hoeden en zakdoeken uit de vensters en van de daken der huizen en het eigenaardige galmen van het gejuich der menigte over het water, dat alles bewees de geestdriftige stemming der Vlissingers, die sterk aangevuurd is door het levendige Belgische element,dat de Zuid-Nederlandsche loodsen hier brengen. H.H. M.M. begaven zich naar het raadhuis en werden, eveuals te Middelburg, door 20 meisjes met bloemen bestrooid. Onder de bloemenstrooisters was een nazate van den bekenden Frans Naerebout, van denzelfden naam, en voorts een meisje (Wilhel mina H. P. M. Wiltemburg), dat dezelfde voor- letters heeft als de Koningin en ook op 31 Aug. verjaart. TER \EimS( HE 01 RAM Bit lilad verscliijnt Uinsilag- en Vrijtl»s»vou«l bij den uitgever 1*. J. I A H BE i A II E te Ter I'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1