Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Advertentien. Telegrafische berichten. gedenken, zullende de door inschrijving daarvoor verkregcu gelden aan aldaar gevestigde Neder- landsche weldadigheidsinstellingen worden uitge- reikt. TER NEUZEN, 21 Augustus 18!H. Voor de feestgangers naar Walcheren deed de raorgen op heden, bij goed weder, na vijf dagen regen, een aangenamen dag voorspellen. Er kwamen dan ook zeer velen uit de omliggende gemeenten en per spoor uit Belgie herwaarts, om per eenige reisgelegenheid met de provinciale stoombooten nun reis te vervolgen. Men had gerekend op het vertrek der boot ten 8 ure, als zijnde het Dinsdag, doch de boot wa9 reeds ten 6 ure vertrokken, zonder dat de directie daarvan in eenig lokaal blad in dit district aan- kondigiDg had gedaan. Maar gelukkig deed de gelegenheid zich nog op, dat de salonboot Excelsior, op de reis van Sas van Gent naar Middelburg ten half acht ure van hier vertrok, waarvan dan ook gebruik werd gemaakt en deze volgeladen afvoer. Doch tegen half elf ure, de gewone afvaart van hier, was er weder een massa passagiers aan- wezig, doch geen boot ten vervoer, aangezien de boot van Ylissingen nog niet gearriveerd was. Nu had men van hier waargenomen, dat er op de hoogte van Borssele, hetzij aan de van hier ver trokken Excelsior of aan de eerste van Ylissingen gekomen boot iets haperde, wat later bleek het geval geweest te zijn. Althans omstreeks 12 ure arriveerde dan de eerste boot uit Vlissingen, de Zelandia en vernam men dat de stoomboot Zeeuwsch—Vlaanderen bij Borssele eenig defect aan een der wielen had ge- kregen en genoodzaakt was naar Ylissingen terug te keeren. De Zelandia keerde alsnu dadelijk terug naar Ylissingen, goed beladen met teleurgestelde feest gangers. In hoeverre de directie der provinciale stoom- bootdienst ten dezen aansprakelijk is, zullen wij niet beoordeelen, doch dat er op den dag van heden, nu er een stroom van volk te wachten was, niet gezorgd is voor meerdere reisgelegenheid, is spijtig, en dat men daarenboven nog een der snelvarende booten uit de vaart heeft geuomen, juist nu die er zoo hoogst noodig was, is nog meer te bejammeren. Wij vertrouwen dat het op aanstaanden Donderdag, daar alsdan een stroom van volk Vlissingen zal bezoekeu, aan geen geschikte reisgelegenheid zal ontbreken. Niet allesn in het passagiersvervoer maar ook in den gewonen postdienst per boot is daardoor heden eene vertraging onlstaan. Wij zijn in dezen zomer van het weer niet veel goeds gewoon. Dankbaar mag men wezen als het maar droog is, al is 't maar een gedeelte van den dag. En dit was Zondag dan ook zoo. Winderig en betrokken lucht, begon het toch voor ,yafwisseling" des avonds weer eens te regeuen. Dit onaangenaam weder hield velen terug om te genieten van de schoone muziek, ons gegeven door de harmonie- en zangafdeeling van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid en Wetenschappen te Gent. Want te genieten viel er in ruime mate, 't Is waar, er is een spreekwoord dat zegtlest heugt 't best, maar toch, wij durven gerust constateeren, dat wij nog zelden zoo'n schoone uitvoering in #de Theetuin" hoorden. Wij willen niet aanstippen, wat ons 't beste beviel, wat trouwens moeilijk zou wezen, daar alle nummers zelfs dat, wat maar eens gerepeteerd was, uitstekend werden uitgevoerd. De heer Van Hijfte heeft alweder getoond, dat de dirigeerstok aan zijn handen goed is toevertrouwd. Eenvoudig, zonder die onnoodige armzwaaierij staat hij voor zijne uitvoerders en bezielt ze met een enkelen blik. Aan hem onzen dank Maar ook de zangers en hun directeur vergastten ons op een tweetal schoone stukken, met vuur en fijne accenteering gegeven. Yooral de Wals van Strauss met accompagnement der Harmonie en door een 75tal leden uitgevoerd lokte buitengewoon applaus. 't Was een schoone avond, die wij weder te danken hebben aan den wakkeren, vriendelijken voorzitter den heer Mounier, die weer geen kosten ontzag om ons nogmaals dit genot te verschaffen. Ook hem zij daarvoor onzen harlelijken dank gebracht De opening van de jacht op klein wild is in Zeeuwscb-Vlaanderen bepaald op Zaterdag 1 Sept. 1894, voor de overige deelen der provincie op Zaterdag 8 Sept. a. s. De werkman J. Renskens alhier, Zaterdag aan de loskade vau den spoorweg werkzaam, werd door het omslaan van een zwaar marmelblad, zoo- danig getroffen en aan verscheideu deelen zijns lichaam bezeerd, dat hij naar zijne woning moest worden gebracht, zoodat hij heden in zeer pijnlijken staat, nog in zorgelijken toestand verkeert. voor het publiek geopend werden. Onder veel gedrang zijn de lieden binnengekomen en wachten op de slot-akte van een drama, dat drie maanden geleden de bewoners der hoofdstad ten zeerste had ontroerd en dat nu weder op den voorgrond kwam. Heden zou de rechtbank de aanklacht behandelen, die Valentine Zier beschuldigde van vergiftiging harer gewezen meesteres, mevrouw Rechling. (Wordt vervolgd). Een 15jarige jongen uit Antwerpen, L. Toezel geuaamd, zoon eeuer weduwe, heeft jl. Woensdag van daar een voetreis ondernomen, via Hulst, Walsoorden, Hansweert, door Zuid-Beveland, naar Ylissingen, om daar de versieringen eens te bezien, waarover hij te Antwerpen zooveel hoorde spreken. Te Vlissingen zijnde zonder middelen, hebben eenige zich daar bevindende Belgische loodsen van Ant werpen zijnen toestand aangetrokken en hem Zondag via Ter Neuzen, op hunne kosten, naar Antwerpen medegenomen. Koewacht. Verleden Vrijdag overleed alhier de oudste inwoner dezer gemeente, namelijk Elizabeth van Kronenburgh. Zij werd in de maand Eebruari van het jaar 1796 geboren en bereikte dus den geze- genden ouderdom van ruim 98 jaar. Tot voor enkelen tijd had zij het gebruik van al hare lede- maten en kon zij uit vroeger dagen vooral uit den Eranschen tijd veel verhalen. Levendig stond het haar onder anderen voor den geest, hoe, toen zij als dienstmeid in eene herberg te Absdale diende, de Kozakken zoo maar in huis kwamen vallen en alles meenamen, wat hun aanstond. Men schrijft ons uit IJzendijke Zaterdagnamiddag vergaderden alhier de inge- landen van den Braakmanpolder, onder presidium van den ontvanger der registratie en domeiueu, tot het samenstellen van een bestuur. Na herhaalde stemmingen kwamen op de voordracht van dijkgraaf 1°. C. J. Sturm, 2°. C. B. Thomaes, 3°. A. de Miliano, voordracht le gezworene 1°. C. B. Thomaes, 2°. P. L. Dossche, 3°. J. Bliek, voordracht 2e gezworene 1°. E. Bekaert, 2°. A. Bliek en 3°. E. Ceulenare. De bezoldiging werd vastgesteld op 60 gulden voor dijkgraaf en 40 gulden voor een gezworene. De eenzijdigheid, die voorgezeten heeft bij het opmaken van de candidatenlijst, valt ieder in het oog. Middelburg, 21 Aug. H.H. M.M. de Konin- ginnen zijn heden middag op tijd, 12,10 ure, alhier aangekomen. Langs den tocht naar het Gouvernementshotel werden de oorverdoovende toejuichingen der dui- zenden toeschouwers door de Yorstinnen door minzame buigingen beantwoord. De Regentes was gekleed in lila, de Koningin in 't wit. De cantate der schoolkinderen is, onder diepe stilte der menigte, goed geslaagd. De voorstelling der Zeeuwsche meisjes was interessant door de groote verscheidenheid van kleedij. Bij den rijtoer was de geestdrift weder onbe- schrijflijkop de punten waar de Vorstinnen passeerden waren duizenden menschen. De stad is met kwistige hand versierd. Schoone eereboogen zijn op verschillende plaatsen verrezen. De versiering had weinig geleden door den regen van de vorige dagen. Heden zijn overal levende bloemen aangebracht. De #Lange Delft" en de //Groote Markt" munten uit in pracht. Op de //Balans" werkt een fraaie fontein. De verlichting belooft schitterend te zijn. Het weer is buitengewoon schoon en duizenden zijn van alle kanten toegestroomd. De heer C. Antonissen te Rozendaal bezit een perceel haver, groot 57 aren, hetwelk heeft opgebracht 3000 bundels van 70 c. M. omtrek, bij eene lengte van 2 meter 10 c. M. De op brengst dier 57 aren wordt geraamd op 50 mud. De heer Antonissen zal het merkwaardig gewas op de wereldtentoonstelling te Antwerpen tentoon- stellen. Ervaren landbouwers beweren, zoo iets nog nooit te hebben gezien. Een vreeselijk drama wordt uit Bussum medegedeeld. De dienstmeid van den behanger Meinders in de Nassaulaan aldaar heeft het oudste dochtertje des huizes, een meisje van 11 jaren, met een gordijnkoord geworgd. Om deze onmen- schelijke daad uit te voeren, maakte zij gebruik van de afwezigheid van den vader vau het onge lukkige slachtoffer. Meinders zelf verloor 6 weken geleden zijn vrouw, hem met drie kiuderen achterlatende. Terstond nadat de dienstmeid de snoode misdaad had gepleegd, deelde zij haar misdrijf aan een der buren mede, die er terstond den burgemeester van verwittigde. Bij zijn terugkomst vond de onge lukkige Meinders zijn huis vol vreemden bij het lijkje van zijn lieveling. De dienstmeid, die zeide uit haat het meisje geworgd te hebben, is terstond in hechtenis genomen Op den weg, die van Orsbach naar den Schneeberg leidt, is het lijk gevonden van zekeren Pelzer uit Bocholtz (Limburg). Een gapende wont boven het oog deed aanstonds aan een misdaac denken. Daar zich in de zakken van den ver- slagene een scheermes en een lang eirid touw bevouden, werd eerst nog zelfmoord vermoed, doch meer waarschijnlijk werd het geacht, dat Pelzer eerst vermoord was en men hem daarna in eene strop aan een lagen tak heeft gehangen om te doen gelooven aan zelfmoordom die meening ingang te doen vinden waren ook het touw en het mes in den zak gestoken. Een nader bericht meldt De gerechtelijke lijkschouwing van den veronge- ukten Pelzer heeft te Orsbach plaats gehad. Zijn schedel werd geopend en 'tlijk onderzocht. Dit onderzoek leidde tot de conclusie, dat Pelzer geen zelfmoord heeft gepleegd en hij mitsdien eerst gedood en daarna in het touw gehangen werd. Wie is nu de dader of wie zijn de daders De verslagene is langs een eenzamen weg uit de richting van Aken gekomen. Niemand heeft rem op de plaats des onheils opgemerkt hetgeen niet buiten sluit dat men hem daar, evenals de even- tueele daders, tegengekomen is, want van vreemden neemt men in het algemeen geen notilie. Wei is een zekere persoon, die in de volksmond met het feit in verband word gebracht, te Nyswiller (Limburg) gezien. Daarom is het moeielijk een vermoeden uit te spreken, doch de politie zal de duistere zaak wel ophelderen. Uit Rome komen treurige berichten omtrent den toestand der door aardbeving geteisterde districten op Sicilie. De provincie Catania heeft het zwaarst geleden. Drie dorpen zijn bijna geheel in puin gevallen en de weinige huizen, die nog staan, kunnen elk oogenblik instorten. In het dorp Zerbati staat de kerk met toren op instorten, waardoor het in den omtrek zeer gevaarlijk is. Talrijke windmolens zijn vernield en de kelders, waar het voornaamste product dezer streken, de wijn, bewaard wordt, zijn grootendeels ingestort. De wegen zijn alle zwaar beschadigd en onbegaanbaarde wijngaarden ver- keeren in betreurenswaardigen toestand. De ge- heele schade wordt geraamd op drie millioen lire. De regeering heeft naar de geteisterde streek geld en voedingsmiddelen gezonden en er de be- lastingen voorloopig ingetrokken. Een Duitsch landlooper, Joh. Biebers, had zich voor 8 dagen te slapen gelegd in den zaadberg van O. Jansen, bij Deventer. Of door het in diepe rust zijn of door opzet merkte genoemde persoon niet, dat men den volgenden ochtend rogge in den berg bracht en evenmin bespeurde de boer er iets van, totdat men voor een paar dagen een weenend geluid hoorde. Men nam daar eerst geen nota van, maar toen men Vrijdagochtend weder dat vreemde geluid hoorde, meenden de in berg aanwezige arbeiders, dat het er spookte. Fluks werd de politie gehaald en, [daar het geluid aanhield, besloot men een nader onderzoek in te stellen. En ziet, wat bleek het geval Men vond een hijna geheel uitgeput mensch, bedolven, sedert 8 dagen, onder ongeveer 20 vimmen rogge. Hij had zich gevoed met de aren der rogge. De man was betrekkelijk in goeden staat, dat wil zeggen, na het gebruik van goed voedsel en drinken. Een boer uit Schonwiese (in Oost-Pruisen) was met zijn met een paard bespannen wagen naar Koningsberg gereden, naar de markt. Des namid- dags reed hij, een weinig opgewekt door den drank in de vroolijkste stemming van de veemarkt naar huis, waar hij des avonds om negen uur aankwam. Hier verwonderde men zich, dat hij maar niet van den wagen steeg en men dacht, dat hij was inge' slapen. Toen men hem wilde wekkeD, bleek het echter dat de man een lijk was. Zooals later uitkwam was hij in dezelfde houding reeds door Neuendorf gereden, onmiddellijk bij Koningsberg. De dood moest dus dadelijk na zijn vertrek zijn ingetreden en het paard legde dus uit eigen bewe- ging den langen weg naar huis af. De rechtspleging in 't Westen laat zich niet altijd aan strikte regelen binden, maar wordt in den regelen uitgemeten naargelang van het humeur van den dienstdoeuden magistraat. De voerder van den schepter van justitie in een der westelijke plaatsen van de V. S. zat op een ledige zeepkist, en vdor hem dekten een paar oude couranten het bovengedeelte van een ledig whiskyvat dat dienst deed als lessenaar, en waarop een almanak en een oud wetboek gelegd waren. z/Wie heeft dezen beschuldigde gearresteerd P vroeg de vrederechter, terwijl hij op den arrestant wees die voor de ge'improviseerde balie stond en met gjetige oogeu naar het bomgat keek, wikkende en wegende of er nog iets in mocht zijn. z/Wijriepen een zestal getuigen. #Om welke redeu ffPaardendiefstal z/Eenig bewijs ,/Betrapten hem op heeterdaad." De rechter keek grimmig. (/Het vonnis van deze rechtbank is," zeide hi heel plechtig, terwijl hij een grooten buldog-revolver dwars over het wetboek legde, ffdat gij alien een boete zult betalen van 10 dollar en de kosten wegens beediging van de rechtbank. De beschuldigde wordt van verder vervolging ontslagen. De rechtbank oordeelt, dat ge hem hadt moeten ophaugen, waar ge hem gevangen hebt." Yan 1 tot en met 15 Augustus. ZEETUDINGEN. Van 17 tot en met 20 Augustas. Van 17 tot en met 20 Augustus werden langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 35 afgeschutlangs de Westsl. 4 op- en 3 afgeschut. Hulst, 20 Augustus. Rotterdam, 20 Augustus. Londen, 20 Augustus. Woensdag 22 dezer hoopt onze geliefde moeder KRINA CORNELIA VAN STR1EN, haar 708ten verjaardag te herdenken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven, is de wensch van hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen, J. EEKMAN, Echtgenool en Kiuderen. C. HARMS, Echtgenoot en Kinderen, 1894. Ter Neuzen, 21 Aug. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. Fredericus Felicianus van Strijdonck, oud 35 j., jm. en van Maria Louisa van Mullem, oud 33 j., jd. Geboorton. 10 Aug. Melanie, d. van Petrus Joannes van Dorsselaer en van Isabella Herreweijns. 11 Aug. Maria Paulina, d. van Petrus van den Branden en van Rosalia Maria Heije. 14 Aug. Marie Louise, d. van Josephus Ver- flieren en van Maria Clementina de Moor. van Jan Francies 14 Aug. Hipolitus Kint en van Maria Overlijden. 9 Aug. Josephus Franciscus Claessens, oud m., z. van Serapinns en van Maria Leonie Hageman. 15 Aug. Franciscus Schudding, oud 6 w., z. van Eduardus Alouisius en van Joanna Cordula Collignon. HengsttlijU. Geboorten. 14 Aug. Camillus Marcel- linus, z. van Johannes van Deursen en van Louisa Johanna Boeijkens. Hoewacht. Geboorten. 12 Aug. Eduard Joseph, z. van Hendericus Fermont en van Leonia Maria IJsebaert. 15 Aug. Emelie Eulalie Marie, d. van Hypolitus Baert en van Maria Philomena van Regenmortel. Ossenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. Eduardus Burm, oud 31 j., jm. en Maria de Rijk, oud 19 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Alphonsus, z. Verhoeven en van Philomena Morcus. Josephus, z. van Johannes Benedictus Colleta Neve. Overlijden. 9 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Jan Francies de Bruijn en van Elisabeth Strabbe. St. .Iimstet'ii. Huwelijks-aangiften. 10 Aug. Charles Ludovicus Bolssens, oud 64 j., weduwn. en Maria Eugenia Peeters, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Aug. Carolus Ludovicus de Smit, oud 26 j., jm. en Anna Maria van Eck, oud 21 j jd. Geboorten. 9 Aug. Constantinus, z. van Augustinus Evens en van Lucretia van Goethem. Overlijden, 12 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Franciscus van den Berghe en van Juliana van Goethem. 14 Aug. Juliana van Goethem, oud 38 j., echtg. van Franciscus van den Berghe. Kuidilorpe- Huwelijks-voltrekkingen. 15 Aug. Joannes Baptista Belaert, oud 41 j., weduwn. en Maria Christina Valke, oud 25 j., jd. Geboorten. 6 Aug. Bertha Maria, d. van Theophilus van Graefschepe en van Stephania Maria Heijse, 12 Aug. Elias, z. van Loonardus de Dauwo en van Natalia de Winne. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Vuur Ter 1'euzen 17 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen ledig Deens. s.s. Urania 3836 Simea hout Noor. s.s. Botina 1817 Chris tiania idem 18 Eng. s.s. Whinfield 4008 Villagoka idem idem James Malam 2826 Helsingfors idem 19 idem Cremona 3318 Repola idem 20 idem River Derwent 2272 Londen stukg. idem Avocet 3260 Liverpool idem Eng.3m.sch. Jane Kilgour 722 Charlestowu pijpaarde Eng. s.s. Craigendoran 4164 Bilbao minerie Van Ter Heuzem 18 Eng. s.s. Hazelmere 3398 Sunderland ledig Duits. s.s. Hebdomos 3585 New-Castle idem 19 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. idem Ann Webster 2241 idem idem 20 Duits. bark Margaretha 1395 Memel dakpann. Eng. s.s. Blythwoode 3304 New-Castle ledig Voor (went I 17 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stnkg. idem Rosa 1294 Goole idem Duits. s.s. Ursula 2678 Stettin hout Eng. s.s. Achford 5403 Wyborg idem Deens. s.s. Fijen 3958 Petersburg idem Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. 18 Deens. s.s. Alice 2761 Riga hout idem Nordkap 4053 Helsingfors idem Zweed. s.s. Gevalia 1438 Gefle idem Noor. brik Diana 982 Lunde idem 19 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 20 idem Leona 1698 Goole idem Belg. s.s. Stad Nieuport 1627 New-Castle idem Eng. s.s. Don 2658 Goole idem Ned. s.s. Talisman 2025 Leith idem Van Oenti 17 Eng. s.s. Clifton Grove 704 Watchet lompen 18 Deens. s.s. Absalon 4062 Blyth ledig Eng. s.s. Warkworth 1974 New-Castle stukg. idem Anglia 2469 Leith idem 19 idem Sea Gull 2100 Londen idem idem Rosa 1294 Goole idem idem Hebble 2558 idem idem idem Dynamo 1364 Hull idem Rus. bark Muisto 1760 Helsingfors briquet. 20 idem Christina Charlotte 1154 Kopenhagen cooks Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Voor gelzaete 18 Fra. brik Stanislas Emmanuel 577 Algiers creosoot Middenprijs per 100 kiloTarwe 7,35 Rogge 5,50 Wintergerst 6,25; Zomergerst Haver f 6,50; Erwten fPaardenboonen fDuivenboonen f Witteboonen Bruineboonen fBoekweit Lijnzaad Aardappels fKoolzaad per zak van 106 liters 9,75. Boter per kilo 1,15 a 1,20. Eieren per 26 stuks f 0,90 a f 1,00. Er waren ter markt te koop gesteld29 stuks hoornvee, 11 verkocht, 21 varkens, 19 verkocht. Granen. Tarwe onderging bij het ongunstige weer der laatste dagen 10 a 20 cent verhooging. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 5,75 a f 7,00, nieuwc f a f Rogge f 4,25 a f 5,25, mindere f 3,25 a 4,00. Gerst 2,90 a 3,50. Haver 2,00 a 3,80. Paardeboonen a Duiveboonen a Bruineboonen a Witteboonen Walchersche f a Erwten f 6,00 a f 8,25, mindere f 6,00 a f 6,50. Kanariezaad beste f 9,00 a f 10,50, mindere f a f Ajuin f a per 50 kilo. Koolzaad f 6,00 a 7.10. Eieren 3,60 a 3,70 pdr 100 atuks. Aardappelen Zeeuwsche 2,70 a 2,80. Granen stil en onveranderd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2