Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3055. Zaterdag 18 Augustus 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Binnenland. De feestelijkheden, die bij gelegenheid van bet bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin-Regentes op 23 Aug. a. s. te Vlissingen plaals hebben, zullen als volgt geregeld worden Het feest zal geopend worden met het bespelen van het carillon van 89 uren. Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin-Regentes komen per extra trein van Middelburg, des morgens ten 109/4 ure, zullen aan het nieuwe Havenstation door het geineente- bestuur en enkele andere autoriteiten worden ontvangen. De aankomst zal door het luiden der klokken van den St. Jacobstoren worden bekend gemaakt. Op het perron van het station zal opgesteld zijn de eerewacht der d.d. schutterij, met de eerewacht en het muziekkorps van het 3® reg. inf., kapel- meester de heer Bouman. Onmiddellijk na aankomst zullen Flare Majesteiten zich begeven naar het stoomschip //Nederland" van de stoomvaart-maatschappij ^Zeelaud" Komnklijke Nederlandsche Postvaart, waar H.H. M.M. zullen ontvangen worden door de directie van genoemde maatschappij. Daarna wordt een tocht ondernomen naar de reede, waar door Hr. Ms. fregatten </De Ruijter" en »Atjeh" en de rampschepen //Guinea" en #Stier" saluut zal gegeven worden. lls/4 uur. Terugkomst van het stoomschip //Nederland", waarna H.H. M.M. zich weder naar het station begeven, alwaar de raadsleden tegen- woordig zullen zijn. 12y4 uur. Dejeuner in het stationsgebouw, aangeboden door de gemeente Vlissingen, de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, en de stoomvaart-maatschappij #Zeeland" Koninklijke Ne derlandsche Postvaart. ls/4 uur. Begeven H.H. M.M. zich van het Havenstation" naar de Koningstrap aan de eerste Binnenhaven, en nemen aldaar plaats op het stoom schip „Walcheren" van den Proviucialen Stoomboot- dienst op de Westerschelde. 2 uur. Aankomst van de ,/Walcheren" in de Dokkade voor het raadhuis, waar de eerewacht van de dd. Schutterij geschaard zal staan. Bij het binnenkomen van H.H. M.M. op het raadhuis zullen 20 meisjes, geplaalst op de trappeu van het hordes, bloemen strooien. Daarna ont- vangst van H.H. M.M. in de daarvoor ingerichte zaal, waar de gemeenteraad tegenwoordig is. Vervolgens bezoek aan de vde Ruijter"-tentoon- stelling, waar H.H. M.M. door de comraissie voor de Oudheidskamer zullen rondgeleid worden. 29/4 uur. Vertrek van H.H. M.M. naar de Rotoude van den Noordzee-Boulevard. De stoet zal als volgt samengesteld zijn 1. Detachement cavellerie. 2. De Burgemeester. 3. De Commissaris der Koningin. 4. Een Hof- dignitaris. 5. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes. 6. De eerewacht te paard. 7. Gevolg van H.H. M.M. 8. Detachement cavallerie. Deze stoet zal den navolgenden weg nemen Houtkade, Droogdok, 0. Z. Steenenbeer, Potten- kade, Zeilmarkt, Nieuwendijk, Beursbrug, Beurs- plein, Rotonde. 3 uur. Heronthulling van het standbeeld. H.H. M.M. zullen door het bestuur van het departement »Ylissingen" der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen opde Rotonde ontvangen worden, onder het spelen van het Wilhelmus (nieuwe zetting) door het muziekkorps. Bij de heronthulling heeft eene zanguitvoering plaats door 800 leerlingen der openbare en bijzondere scholen, onder leiding van den heer W. van Kamer, en met medewerking van het stafmuziekkorps van het 6e reg. inf., kapelmeester de heer Stenz. Daarna wordt een koraal gezongen ,/Hulde aan het voorgeslacht." Yervolgens houdt de voorzitter van het departement eene toespraak tot H. M. de Koningin en noodigt Haar uit het standbeeld te willen onthullen. Als dit geschied is, wordt ter eere van den Admiraal een saluut gegeven, waarop weder de kinderen eene hulde aan M. Az. de Ruijter doen hooren, waarna de voorzitter van het Nut zijne toespraak vervolgt en eindelijk het ;/Matrozeu- lied" gezongen wordt. Als ook dit geschied is, heeft de aanbieding van het huldeblijk der ingezetenen aan H. M. de Koningin, door den burgemeester plaats, waarop het Wilhelmus (oude zetting) weerklinkt. Onder het zingen van het Nederlandsche volkslied (gewijzigde woorden), verlaten H.H. M.M. de Rotonde, om de rijtoer door de stad aan te vangen, die vermoedelijk den volgenden weg zal nemen Beursplein, Beursbrug, Bellamy kade, Lange Nieuwstraat, Korte Nieuwstraat, Pottenkade, Roode Brug, Rommelkade, Gravestraat, Paardestraat, Pa- liugstraat, Hooikade, Leeuwesluis, Droogdok, W". Z. Peperdijk, Wagenaarstraat, Lange Walstraat, Scherminkelstraat, Schardijnkade, Korte Noordstraat, Bellamykade, Beursbrug, Beursstraat, Bierkade, Breestraat, Korenmarkt, Groote Markt, Slijkstraat, achterom den Molen, Coosje Buskenstraat, Betje Wolfl'splein, Badhuisweg, Badhotel. Op de Korenmarkt zullen de weeskinderen van het Burger- en die van het R. K. weeshuis geschaard staan, terwijl voor de openbare lagere school D, op de Groote Markt, de optocht voor H.H. M.M. zal voorbijtrekkeu. Deze optocht zal bestaan uit tal van vereeni- gingen en corporatien, en belooft bepaald prachtig te zullen zijn. De optocht zal den navolgenden weg nemen Groote Marty, Bierkade, Beursbrug, Nieuwendijk, Zeilmarkt, Roode Brug, Rommelkade, Palingstraat, Onderstraat, Houtkade, Drooge Dok O. Z., Leeuwe sluis, Steenenbeer, Korte Groenewoud, Lange Wal straat, Aagje Dekenstraat, Nieuwe Kolvenierstraat, Dokkade, Koningsweg, de Ruijterstraat, Laantje, Verlengde Kolvenierstraat, Glacisstraat, Badhuisweg, Betje Wolffsplein, Coosje Buskenstraat, achter om den Molen, Slijkstraat, Groote Markt. 47s uur. Bezoek aan het Badhotel, waarna H.H. M.M. te 49/4 ure de gemeente verlaten. 89 uur. Muziekuitvoering door het harmonie- gezelschap „Ons genoegen," op de Groote Markt en door het muziekgezelschap ,/St. Caecilia" (R. K. Volksbond) op den Nieuwendijk. 8 uur. Algemeene illuminatie. 874 uur. Bezoek van de Feestcommissie aan de verschillende straten. 9 uur. Taptoe op de Groote Markt. 9y2 uur. Yerlichting van Hr. Ms. stoomkanon- neerboot Dog. 10 uur. Groot schitterend vuurwerk en daarbij op een versierd vaartuig, liggende in de Pottenkade, muziekuitvoering door het stafmuziekkorps van het 3e reg. inf., kapelmeester de heer Bouman. Z. M. de Koning van Belgie heeft, den heer De Kerckhove d'Exaerde, gouverneur der provincie Oost-Vlaanderen, opgedragen om Hare Majesteit de Koningin-Regentes bij haar komst in Zeelaud een eigenhandig schrijven van Koning Leopold te overhandigen bij gelegenheid van haar bezoek in de nabijheid van de Belgische grenzen. De vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op het eiland Walcheren hebben het goede denkbeeld gehad een gids uit te geven, die een groote aautrekkelijkheid ontleent aan de goed geslaagde teekeningen, eenige van de schilderachtigste kleederdrachten en gezichten op Middelburg, Ylissingen, Veere en Domburg voor- stellende. Een goede dienst wordt daarmede bewezen aan hen, die in de aanstaande feesten een reden vinden Zeelaud een bezoek te brengen. Het bericht dat der Koningin een Zeeuwsch costuum zou worden aangeboden, spreekt de M. Ct. tegen. Met het Friesche costuum was het een geheel ander geval. Dit is een algemeene dracht, ook voor dames. Bij de verschillende kleedingen onder de plattelandsbevolking van Zeeland zou de keuze vrij moeilijk zijn en tot allerlei bezwaren aanleiding geven. Ook de mededeeling dat door de Belgische regeering eene subsidie geschonken zou zijn tot het versieren van de loodsensocieteit te Vlissingen is slechts in zooverre waar, dat het Belgisch loods- personeel de kosten draagt. In het programma voor het bezoek van de Koninginnen aan Middelburg is eene kleine wijziging gebracht. Vrijdag zal eerst het bezoek aan het gerechtsgebouw en daarna aan de Nieuwe kerk plaats hebben. Bij het laatste zal dan ook de Koningin tegenwoordig zijn. Naar wij vernemen, zegt de Mida. Ct., zal er geen vervolging worden ingesteld tegen J. B., wiens geweer onlangs, terwijl hij met wijlen M. bij Vlissingen op jacht was, plotseling afging met het bekende droevige gevolg. De raad der gemeente Zevenhuizen, hoewel geheel uit landbouwers bestaande, heeft met al gemeene stemmen besloten, geen adhaesie te betuigen aan de door de Protectionistische Landbouw ver- eeniging te Utrecht aan de Tweede Kamer aan geboden adressen tot het heffen van schaalrechten. De Haarl. Ct. deelt nog de volgende bijzonder- heden omtrent de slachtoffers van den moord te Schagen mede Het inwonend nichtje Anna Beijers was 8 jaar geleden door de weduwe opgenomen, naar men zegt, omdat Anna het bij baar stiefvader niet al te best had. Deze schijnt het der weduwe en Anna erg lastig gemaakt te hebbende laatste liet aan eene buurvrouw elke maand een postwissel zien, waarmede zij hem een bedrag toezond, dat zij op haar niet al te ruim zakgeld bespaarde. Vooral ook moet het de woede der familie opgewekt hebben, toen is gebleken, dat die weduwe haar testament ver- anderd had en alles vermaakt aan Anna. De justitie, met deze zaken bekend, heeft het eerste onderzoek dan ook in deze richting gedaan, doch klaarblijkelijk zouder gevolg, alibi's zijn bewezen kunnen worden. Anna had in de laatste maanden verkeer met een bakkersknecht uit Amsterdam, doch juist Zaterdag (den dag van den moord) moet zij dat verbroken hebben, omdat zij nog te jong was. Het voornemen daartoe heeft zij tenminste eenige dagen te voren te kennen gegeven. De bakkers knecht was toevallig juist te Schagen ook deze heeft zijn alibi kunuen bewijzen. Omtrent den moordenaar is nog niets bekend, maar te Alkmaar is iemand onder politiegeleide binnengebracht, tegen wien men zware verdenking meent te hebben. Lieden uit Schagen die hem gezien hebben, beweren veel overeenkomst ontdekt te hebben tusschen hem en een gewezen knecht van de verslagene. Deze zou eenigen tijd geleden uit de gevangenis, waarin hij wegens diefstal zat, gekomen zijn. Als iets eigenaardigs omtrent de wed. Bute (Jans Bute werd zij door jong en oud genoemd) wordt gemeld, dat zij veel belang stelde in politieke zaken. Bij lezingen van dien aard was zij dikwijls aanwezig en meestal de eenige vrouwelijke aanwezige. Ook de tegenwoordige Minister van justitie, Mr. W. van der Kaay, zal bij eene van zijne lezingen te Schagen wel een oude vrouw opgemerkt hebben, die vlak voor spreker, met gebogen rug aandachtig zat of stond te luisteren met de hand aan het oor, opdat haar geen woord van het gesprokene zou ontgaan. De heer Geldmaker, boschwachter te's Graven- hage, heeft Zondag namiddag in groot levensgevaar verkeerd. Terwijl hij bezig was eenige herten te voederen en daarbij een vrouwelijk hert liefkoosde, werd hij plotseling door het mannetje een volwassen edelhert aangevallen, en door het woede ontstoken dier met voile kracht tegen een boom gebonsd. De heer Geldmaker, opeens het vreeselijk gevaar, netwelk hem dreigde, voorziende, had zich bliksemsnel met uitgespreide armen over en tusschen het gewei van het forsche dier laten vallen en zich in deze positie om de voorpooten van het hert vastgeklemd, waardoor het krachtige dier den kop niet geheel kon opheffen en dit hem, voor het oogenblik althans, niet doorstooten kon. Het razende dier sleepte hem door de weide en trachtte zijn slachtoffer telkens tegen den grond, de ijzere afrastering of een steenen bank te pletter te stooten. De heer Geldmaker bleef zich echter krampachtig vastklemmen en verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geesthij riep zelf nog het hek te sluiten, opdat het dier niet naar buiten zou kunnen komen, in welk geval de ongelukken niet te overzien zouden geweest zijn. Zijne vrouw en enkele bezoekers, die van dit vreeselijk tooneel getuigen waren en niets tegen de woede van het dier vermochten, riepen intusschen angstig om hulp, welke gelukkig spoedig kwam opdagen. Eenige wandelaars schoten toe, en een grenadier zou het hert met zijn sabel afgemaakt hebben, als de heer Geldmaker, die het zeldzaam schoone dier, dat aan zijne zorgen toevertrouwd, wilde gespaard hebben, zich daartegen niet verzet en geboden had, dit voornemen niet te volvoeren. Intusschen was het gelukt het razende dier met sterke touwen aan een boomstam vast te knevelen echter niet zoo stevig of het had zich hijna nog weer losgerukt en kon de heer Geldmaker uit zijn hachelijke positie verlost te worden. Zijne krachten waren echter ook geheel uitgeput en hij verzekerde, dat hij niet lang meer den strija tegen het sterke dier had kunnen volhouden. De heer Geldmaker was deerlijk gehavend doch voor zoover wij konden vernemen niet ernstig gewond. Hij verzekerde later nog, dat zijn wijze van handelen de eenige kans biedt, om bij een aanval van een hert er het leven af te brengen. Dinsdag, bij de aanwijzing in loco voor de aanbesteding van den bouw voor het krankzinnigen- gesticht te Zuidlaren, was het aantal aannemers zoo groot, dat 2 tramwagens van Groningen noodig waren om hen naar het terrein te brengen, terwijl onderscheidene aannemers uit Holland waren over- gekomen om den grond in oogenschouw te nemen. Volgens de Yrijheids-Banier van Grand Rapids (Noord Amerika) maken vele Nederlanders, die daar eenige jaren of minder geweest zijn en thans ook in de drukkende tijden moeten deelen, zich gereed om naar Nederland terug te keeren. De grootste diepte der zee, die bekend is, werd gelood op 110 mijlen buiten de Kurillen- eilanden, waar men 4655 vadem of 27,930 voet water vond. Yan 1 tot en met 15 Augustus. Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. Ter IVeiiizen. Huwelijks-aangiften. 3 Aug. Jan Jacobus Bliek, oud 24 j., jm. en Wilhelmina Adriana Chris tina de Smidt. oud 23 j., jd. 10 Aug. Willem Cornelia Riemens, oud 39 j., weduwn. en Susanna Maria Stroor'oud 35 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Aug. Joos Wieland, oud 31 j., jm. en Amelia Prudentia Gijsel, oud 45 j., wed. Geboorten. 1 Aug. Jacomina Elisabeth, d. van Cornelia Jozias Michielsen en van Catharina Mareels. Dirk, z. van Pieter Jacobus Theodoor Bruggeman en van Elisabeth Scheele. 2 Aug. Angelina Catharina, d. van Alphonsius de Bock en van Maria Louisa de Potter. 3 Aug. Pieter Hermanus, z. van Jan de Bokx en van Hebrina Kolijn. 5 Aug. Sophia Suzanna, d. van Hendrik Willem van Aalst en van Framboise Reigel. 6 Aug. Suzanna, d. van Framjois Dekker en van Catharina Elisabeth de Jonge. 7 Aug. Pleuntje, d. van Hermanus de Jonge en van Helena de Bruijne. 8 Aug. Frans, z. van Jannis Pieter Fokke de Goede en van Joanna Elisabeth Dooms. 10 Aug. Mels, z. van Jacobus Oppeneer en van Tanneke van Tatenhove. 11 Aug. Cornelia Leuntje, d van Abraham van Drongelen en van Adriana Durink. 15 Aug. Pieter, z. van Nicolaas Ilaak en van Catharina van Es. Overlijden. 3 Aug. Reinier Harms, oud 70 j., echtg. van Louisa van der Bent. 5 Aug. Catharina Jacoba Wieland, oud 16 j., d. van Willem Adrianus en van Sara Verheule. 8 Aug. Pieter Jacobus de Witte, oud 2 m., z. van Pieter en van Johanna Geertruida Hamelink. 9 Aug. Hendrika Wille, oud 71 j., echtg. van Christiaan Allaart. 10 Aug. Pieter Dekker, oud 17 d., z. van Antheunis en van Eva Janna de Bruijne. 11 Aug. David Klaassen, oud 76 j., weduwn. van Maria Cornelia van de Woestijne. 14 Aug. Adriaan de Kraker, oud 44 j., echtg. van Maatje Catharina Hamelink. Hulst. Huwelijks-voltrekkingen 8 Aug. Jan Francies de Kraker, oud 24 j., jm. en Prudentia Clemencia de Cock, oud 24 j., jd. Overlijden. 7 Aug. Josephus Cornelis Mathilda de Bakker, oud 2 j., z. van Jan Francies en van Mathilde Leonie Jouret. 8 Aug. Eugenie Marie Philomena de Neijs, oud 5 m., d. van Franciscus Xaverius en van Maria Louis Fricot 11 Aug. Isabella Francisca Josepha de Bakker, oud 2 j., d. van Jan Francies en van Mathilde Leonie Jouret. Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Aug. Pieter Jan Ar.- driessen (van Ter Neuzen), oud 24 j., jm. en Elisabeth Santina de Witte, oud 20 j., jd. 10 Aug. Daniel Oppeneer, oud 20 j., jm. en Elisabeth Suzanna Verplanke, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Aug. Jan van de Wege, oud 42 j., weduwn. van Geertruida de Putter, en Hebrina de de Kraker, oud 40 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Pieternella, d. van Hermanus Die- leman en van Pleuntje Jansen van Rosendaal. 4 Aug. Catharina Jacoba, d. van Johannes Engels en van Cornelia Jacoba Schieman. 9 Aug. Pieternella Andresina, d. van Pieter Koole en van Catharina Jacoba Kurvink. 11 Aug. Arie, z. van Jan van de Wege en van Barbera de Pooter. 12 Aug. Magdalena, d. van Paulus Jansen van Rosendaal en van Maria Kamerik. 14 Aug. Pieter, z. van Jacobus Dregmans en van Adriana Johanna van Greuningen. Overlijden. 2 Aug. Petrus Constantinus van Laere, oud 2 m., z. van Camille Jacobus Maria en van Maria Sophia Magdalena van den Abeele. 3 Aug. Johannes Cornelis Pieter van Bendegem, oud 14 d., z. van Cornelis en van Maria Magdalena Kotvis. 7 Aug. Jan van den Broeke, ond oud 67 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Joanna Eli zabeth de Krijger en uit het tweede huwelijk van Fran<;oise Magdalena Geensen. 8 Aug. Gilles de Regt, oud 35 j., echtg. van Suzanna Bareman. 12 Aug. Cornelis Lambertus Rinn, oud 2 m., z. van Anthonie en van Janneke van de Velde. 14 Aug. Jacoba Pieternella Oppeneer, oud 3 m., d. van Willem en van Jacoba Pieternella van de Velde. Hoek. Geboorten. 12 Aug. Martinus, z. van Cornelis de Meester en van Sara Catharina de Koeijer. 15 Aug. Pieternella Jacomina, d. van Jan Hamelink en van Jacomina Pieternella Zegers. Overlijden. 3 Aug. Maria Keukelaar, oud 53 j., wed. van Joost Klaassen. flontenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Aug. Fran ciscus Bauwens, oud 55 j., weduwn. en Paulina de Smet, oud 49 j., wed. Geboorten. 1 Aug. Mathilda Christina, d. van Pieter Augustinus de Rijk en van Paulina Rottier. 6 Aug. Honore, z. van Cornelis Verdurmen en van Rosalia Maria Baart. 13 Aug. Desire Jacobus, z. van Judocus de Waal en van Maria Louisa de Theije. 15 Aug. Albertus Franciscus, z. van Pieter Augustinus van Kerkhoven en van Philomena Neve. Petrus Johannes, z. van Anthonius Neve en van Anna Cstharina van Kouteren. Overlijden. 7 Aug. Victor Johannes van Damme, oud 4 m., z. van Arthur en van Maria Dorothea Neve. Overslag. Geboorten. 1 Aug. Franciscus, z. van Josephus de Neve en van Maria Apolonia Moerman. 5 Aug. Camilo Franciscus, z. van Bernardus Anthonius Buijsse en van Maria Anthonia Lammens. ■Miilippine. Huwelijks-aangiften. 11 Aug. Nicolaas Alexander van Hurck, oud 21 j., jm. en Lisa Rammeloo, oud 21 j., jd. Sas vail (Jent. Huwelijks-aangiften. 14 Aug. Fran ciscus Livinus Vermoet, oud 24 j., jm. en Maria Wilhelmina Gilson, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Antoinetta Leontina, d. van Aloijsius Vermeire en van Stefanie de Bock. Stoppeklijk. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Aug. Petrus Johannes Heije, oud 32 j., jm. en Maria Judoca van Leuven, oud 25 j., jd. Overlijden. 8 Aug. Anna Catharina de Busser, oud 79 j., wed. van Jan Francies Burggrave. lVcstdorpc. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Aug. Dominicus van Hijfte, oud 56 j., jm en Maria Anthonetta Frederiks, oud 42 j wed. van Ludovicus Franciscus van Geetsum. Eduardus Stephanus van Waes, oud 22 j., jm. en Mathilde de Guijtenaer, oud 21 j., jd. Geboorten. 7 Aug. Felicita Johanna, d van Augustus de Ridder en van Versinie Francisca Nijskens. Xaaiiitla!;. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Aug. Willem Agathus van Ham, oud 27 j., jm. en Elisabeth van Doeselaar, oud 21 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Pieter, z. van Adriaan Zegers en van Cornelia Hamelink. 6 Aug. Pieter Abraham, z. van Cornelis Pieter Geelhoedt en van Anna Maria Houtzager. 8 Aug. Nicolaas, z. van Francis Bolleman en van Elizabeth Wolfert. 15 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Hendrik Goossen en van Janneke den Engelsman. Overlijden. 12 Aug. Framjoise van der Haegen, oud 35 j., d. van Joseph (overleden) en van Wilhelmina Goossen. 14 Aug. Pieter Zegers, oud 12 d., z. van Adriaan en van Cornelia Hamelink.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5