Gemengde berichten. Door den Minister van buitenlandsche zaken is daarop ten antwoord gegeven, dat Z.Exc., ten voile doordrongen van het nadeel, dat Nederland lijdt door die afsluiting, niet zal nalaten, noch heeft nagelaten, alle pogingen in het werk te stellen om tot de opheffing dier afsluiting te geraken. Als duidelijk bewijs, dat niets wordt verzuimd wat strekken kan om de opening der Duitsche grenzen voor ons vee te verkrijgen, meldt het Landbouw-W eekblad, dat onze gezant te Berlijn geen gebruik heeft gemaakt van zijn verlof, en uitsluitend voor deze kwestie te Berlijn is gebleven. Te Rotterdam is Zaterdag 1 nieuwe lijder aan cholera asiatica aangegeven. Dit geval deed zich voor bij den stoker eener uit het buitenland komende stoomboot. In het ge"heel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 27 Juli af, 2 gevallen van cholera te Rotterdam voorgedaan. Beide lijders zijn nog in behandeling. In het geheel zijn tot heden te Amsterdam 14 gevallen van Aziatische cholera geconstateerd, waar- van 6 met doodelijken aftoop. Drie patieoten worden in het Wilhelmina—gasthuis verpleegd. De vrouw te Haarlem, die door cholera was aangetast, is in de barak overleden. Eergistermiddag is aldaar weder eene vrouw, vermoedelijk lijdende aan cholera, naar de barak overgebracht. Te Zaandam zijn de vrouw en het 9jarig dochtertje van een schipper aangetast. Te Alkmaar is een slager aan de ziekte overleden. Te Broek op Langendijk deed zich Vrijdag het eerste geval voor en nu zijn er reeds vijf overleden, o. a. in den gezin de vrouw en 2 kinderen. TER NEUZEN, 14 Augustus 1894. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad vacature Mr. J. P. Dronkers hebben van de 503 kiezers 296 hunne stem uitgebracht. Bij koninklijk besluit is aan Mr. J. P. Dronkers, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger en notaris te Ter Neuzen. Bijna vijf jaar geleden schreven wij in ons nummer van 27 Aug. 1889 jHet muziekgezelschap ^Burgerkring" uit Asse- nede gaf Zondagavond het beloofde concert in den Theetuiu. Het weder bleef niettegenstaande drei- gende onweersbuien droog en de leden waren talrijk tegenwoordig." Bijna hetzelfde zoudln wij nu kunnen neer- sehrijven. Alleen het laatste gedeelte zou niet zoo juist zijn, want tengevolge van het weer, waaraan wij tegenwoordig gewoon worden, waren niet vele leden opgekomen. En toch handhaafde Burgerkring zijn roem. Zonder iets te kort te doen aan den toenmaligen directeur De Rudder, moeten wij erkennen dat het gezelschap thans onder de bekwame leiding van den heer Van den Bogaert, ons een genotvollen avond heeft verschaft. 't Gezelschap is niet groot maar beschikt over jonge, goede krachten. Nogmaals roepen wij vBurgerkring" een tot weer- ziens toe. Heden werd alhier door het bestuur van den Bontepolder, bij enkele inschrijving in het openbaar aanbesteed het verharden van twee wegen in den Pierssenspolder, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1895. Ingeschreven werd daarvoor door de heeren A. van der Beek te Zaamslag voor f 1695, A. Tholens Danz. te Ter Neuzen voor f 1400, J. Meertens te Hoek voor f 1370 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor _/1140. De Unie-collecte ten behoeve der christelijke school alhier, heeft ditmaal opgebracht de som van f 203,54$, tegen f 283,33 ten vorigen jare. De mindere opbrengst dan vroeger wordt hoofd- zakelijk veroorzaakt door de oprichting van dergelijke scholen te Hoek, Sluiskil en Spui, in de omgeving. In de tweede helft der maand Juli zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van J. Joguttis, Antwerpen J. Yerleijzen, Gent. anemonen en tulpen sierden hun omgeving als juweelen uit de schatkist der lente. In den boomgaard bij de fabriek van Koenraad Rechling bloeiden de boomen in voile pracht. In den tuin kregen de beschuttende denneboomen weer jeugdig groende vlierboomen liepen uit en de tuinman had reeds de fraaiste planten uit de kas genomen om daarmee het groote bloembed voor het heerenhuis op te sieren. In den moestuin en op de velden zag men overal vroolijke bedrijvigheidin de kleigroeven en rondom de ovens zag men een gewemel, dat in de verte veel gelijkenis had met de bedrijvige werkzaamheid der naar een vast plan werkende mieren. Uit de vorstendommen Lippe en uit Silezie waren troepen arbeiders gekomen om als gewoonlijk gedurende den zomer op de pannen- en steen- fabrieken in de Mark te werken. Zooals zwaluwen en ooievaars het oude nest weer opzoeken, vonden ook zij meerendeels elk jaar weer werk op dezelfde fabriek, waarbij men verscheidene arbeiderswoningen had opgericht om hun een onderkomen te ver- schaffen. (Wordt vervolgd.) Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari. Februari. 30 Maart. 31 April. 38 Mei. 38 Juni. 42 Juli. 63 35 277 17 s., 6 m., 3 1., 2 k., 2 ij., 2 pp., 1 h., 1 p., 1 g. 20 s., 8 1., 2 m., 2 ij., 1 k., 1 pp., 1 p. 25 s., 2 h., 1 m., 11., 1 k., 1 pp. 20 s., 8 h., 3 1., 2 ij., 2 pp., 1 m., 1 k., 1 r.ij. 23 s., 8 h., 4 ij., 2 m., 1 1. 19 s., 10 h., 5 m., 3 ij., 31., 2 pp. 25 s., 21 h., 7 m., 5 ij., 3 1., 2 pp. 86771 66844 64149 76748 85799 96064 151203 627578 Uitgevaren zijn in Januari 29, in Februari 19, in Maart 26, in April 24, in Mei 26, in Juni 37 en in Juli 42 zeeschepen. Hoek, 14 Aug. De heeren J. J. van Doeselaar en A. L. Amelunxen onderwijzers alhier, zijn heden geslaagd voor de hoofdacte bij het gehouden examen te Breda. Ilulst. In de laatste weken zijn hier verschil- lende kinderen gestorven aan koliek. In een gezin stierven er o. a. verleden week drie. St. Jansteen. De societeit St. Jan gafZoudag eene feestelijke schieting, waaraan 117 schutters deelnamen. De oppervogel met zilveren medaille werd geschoten door E. de Bruin van Stekene. De zijvogels vielen ten deel aan Van Haelst te Ter Neuzen en Maes te St. Gilles. De kallen aan Schillemans te Stoppeldijk en Buijsrogge te Hontenisse. De medaille van 't grootste aantal schutters werd toegekend aan Stekene, die van den grootsten afstand aan Tamise (Temsche.) Overslag. In deze gemeente bestaan geen ic- richtingen waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht. Men schrijft ons uit Biervliet De Braakmanpolder, zooals de bedijkte polder in 1893 gewoon'ijk genoemd wordt, is eigeDdom van 42 koopers, die alien door de Ged. Staten als ingelanden erkend zijn. Zoodoende heeft de heer J. B. Hontele succes met het verzoek aan Ged. Staten om 2 H. A. grondbezit als basis tot stembevoegdheid aan te nemen. Met de vaststelling van 3 II. A. in eene vergadering der koopers had men den heer Hontele en drie medekoopers het stemrecht onthouden. Nog deze week zullen de 42 ingelanden ver- gaderen tot de benoeming vau een dijkgraaf en twee gezworenen. Daarua volgt de aanstelling van een ontvauger- griffier. De heeren C. J. Sturm en J. F. Calon, land- bouwers, streven beiden naar de waardigheid van dijkgraafhunne kansen loopen weinig uiteen. Voor de betrekking van ontvanger—griffier komt als de eenige sollicitant van beteekenis voor de heer V. Hendrikse, van IJzendijke. De heer Hendrikse kan zoeijes aan in navolging verkondigen #Le Poldre c' est moi." Van bijna alle polders in zijn omgeving berust de administratie op zijn kantoor en in velerlei relatie staat hij met de Belgische grondeigenaars. Een dezer grondbezitters de heer d' Hemptine heeft zijn jaarlijksche veilingen van veldvruchten gestaakt en zijn landerijen in de nabijheid van den Braakmanpolder verpacht aan een kooper van nieuwe grondeD, aan een landbouwer uit Ter Neuzen's omstreken, die een hoeve zal doen verrijzen, zoodat de gemeente een hofstede meer tellen zal. Daarvan profiteert een gemeente veel meer dan van veilingen van veldvruchten, die de gronden armer maken en de voordeelen in de zakken van vreemden doen vloeien. Schooudijke. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Finallinge is door den heer S. G. Geertsema Beckeringh, predikant alhier, bedankt. Sluis. Met goed gevolg is te Breda examen voor de hoofdakte afgelegd door den heer J. W. F. Vrielink alhier. Programma van het bezoek van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes aan de provincie Zecland. I)iusda<r 21 Augustus 9,05 uur, vertrek van het station Soest. 12,10 uur, aankomst te Middelburg. 12,45 uur, ddjeuner in het Gouvernements-hotel. 1,30 uur, hulde aan Hare Majesteiten, te brengen door de schoolkinderen op het Abdijplein, onder leiding der vereeniging ffUit het volk-Voor het volk." Voorstelling van meisjes in de verschillende kleederdrachten der provincie. 2,304 uur, audienties aan inwoners van Zeeland door Hare Majesteit de Koningin- Regentes, te verleenen in het Gouvernements-hotel. 45,15 uur, rijtoer door de stad en bezoek aan het Raadhuis. 6,30 uur, diner in de Statenzaal der Abdij, aan Hare Majesteiten aangeboden door de Staten der provincie Zeeland. 8,30 uur, rijtoer door de stad. Bezichtiging der illuminatie. Wocnsdag 22 Augustus 9,45 uur, rijtoer naar Veere. 10,30 uur, aan komst te Veere. Bezoek aan het Raadhuis en aan de groote kerk. 11 uur, vertrek naar Domburg. Bezoek aan het kasteel Westhove. 12,45 uur, aankomst te Domburg. Dejeuner in het Bad-hotel. 2,15 uur, vertrek naar Weslkapelle en Middelburg. 5 uur, terugkeer te Middelburg. 6,30 uur, diner in het Gouvernements-hotel. 9 uur, raoftt in het Gou vernements-hotel. Douderdag 23 Augustus: 10,30 uur, vertrek per extra-trein naar Vlissingen. 10,38 uur, aankomst te Vlissingen. 1111,45 uur, tocht per stoomboot van de maatschappij ,/Zeeland". 12,15 uur, dbjeuner in het nieuwe Statiousgebouw, aan H.H. Majesteiten aangeboden door den gemeenteraad van Vlissingen, de directie der maatschappij tot exploitatie van Staats3poor- wegen en de directie der stoomvaart-maatschappij /Zeeland", Kon. Nederl. Postvaart. 2 uur, in- komst in de stad per stoomboot. 2,15 uur, bezoek aan het Raadhuis en de ,/De Ruijter"-tentoonstelling. 2 uur, heronthulling van het verplaatste standbeeld voor Michiel Adriaanszoon de Ituijter. 4 uur, rijtoer door de stad en naar het Badhuis. 4,30 uur, bezoek aan het Badhuis. 5,30 uur, terugkomst te Middelburg. 6,30 uur, diner in het Gouverne ments-hotel. H. M. de Koningin dineert afzon- derlijk. Vrijdag 24 Augustus 10 uur, bezoek van H. M. de Koningin-Regentes aan de nieuwe kerk en het gasthuis. Bezoek van H.H. M.M. aan het gerechtsgebouw en het burger- weeshuis. 12,30 uur, dejeuner in het Gouverne ments-hotel. 24 uur, bezoek aan het oude manuen en vrouwenhuis en arm weeshuis. Bezoek aan het museum van het vZeeuwsch Genootschap der Weteuschappen." 6,30 uur, diner in het Raadhuis aan H.H. M.M. aangeboden door den gemeenteraad van Middelburg. 8,459,30 uur, rijtoer en bezichtiging van den Gondeltocht. Zaterdag 25 Augustus 9,40 uur, vertrek naar Soestdijk. 12,45 uur, aankomst aan het station Soest. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken. A. d. S., oud 26 j., zonder beroep te Zuiddorpe, is wegens bedelarij veroordeeld tot 2 dagen hechteuis. 1°. G. S. S., oud 42 j., huisvrouw van I. P. V., zonder beroep, 2°. C. P. M., oud 24 j., huis vrouw van J. B., zonder beroep beiden wonende te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 3 of 3 dagen hecht. 1°. T. V., oud 22 j., zonder beroep 2°. E. V., oud 15 j., zonder beroep beiden te Ter Neuzen, ziju wegens alsvoren veroord. ieder tot f 1 of 1 dag hecht. F. J. B. N., oud 35 j., smid te Philippine, is wegens alsvoren veroord. tot f 8 of 8 dagen hecht. 1°. D. C., oud 35 j., koopman 2°. C. W., oud 28 j., workman 3°. M. P. de P., oud 28 j., zonder beroep alien wonende te Axel, zijn wegens het opzettelijk beletten van handelingen door een ambte- naar belast met het opsporen van misdrijven de le veroord. tot f 8 of 8 dagen hecht. de 2e en 3e vrijgesproken. C. M. V., oud 17 j., werkman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. In de heden gehouden zitting der boven- genoemde rechtbank is tegen F. v. A., bootsman op het Belgische stoomschip l'Avenir, eene gevan- genisstraf van 3 maanden gevorderd, ter zake, dat het aan de onvoorzichtigheid van den beklaagde is te wijten, dat A. S. te Ter Neuzen, op 6 Febr. jl. doodelijk is getroffen door een ijzeren wiel of schijf van een toestel, waarmede de mandjes steenkolen naar boven werden geheschen. (Zie ons nummer van 16 Juni j.l.) Uitspraak op 28 dezer. Op een verzoek om eenige ondersteuning van H. M. de Koningin-Regentes, door een arbeider te Borssele, wiens vrouw op 25 April 1.1. het ongeluk overkwam van eene gevaarlijke beenbreuk, waaraan zij nog steeds lijdende is, en alzoo sedert dien tijd de gewone verdiensten van de vrouw mist, is door H. M. de Koningin eene gift van f 20 geschonken aan dat gezin. Een landbouwer te Borssele, die verleden week zijn laatste hooi in de schunr voerde, heeft thans 58 voeren hooi geoogst vau dezelfde opper- vlakte, die hem verleden jaar slechts 4 voeren opleverde. Van wege den waterstaat is men begonnen de op het terrein van het oude Roemerswaal, in het Oostelijk gedeelte van de Ooster-Schelde, zich nog bevindende overblijfselen van gebouwen of stukken muren, door middel van dynamiet te doen springen eu verwijderen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Schagen, in Noord-Holland, een ontzetteude misdaad gepleegd. Mejuffr. de wed. B. en haar 17jarig nichtje zijn vermoord in haar kamers gevonden. Het perceel, waarin de daad werd verricht, staat op een der drukste punten in de onmiddellijke nabijheid van een paar cafd's. Sedert jaren werd door mej. B een handel in fruit, groenten en comestibles gedreven. Diefstal schijnt tot den verschrikkelijken moord te hebben geleid. Door brandstichting met petroleum, waardoor de lijken ten overvloede gedeeltelijk zijn geblakerd en verkoold, heeft men gepoogd de misdaad te bedekken. De brand is echter in den beginne gesmoord. Een paar met bloed bevlekte messen werden in de kamer gevonden. Mejuffr. B. schijnt op haren stoel, terwijl ze bezig was met snijboonen snijden, overvallen te zijn. Het nichtje dat reeds in de achterkamer zich te bed had begeven, hing in de dekens verward, half uit de bedstede. Vermoedelijk heeft de daad om 11 uur des avonds plaats gehad. Zondagmiddag is de justitie uit Alkmaar te Schagen gekomen om een onderzoek in te stellen. Nader meldt men Bij het onderzoek vond men in de keuken een met bloed bevlekt broodmes op tafel liggen, waar mede dus waarschijnlijk de weduwe is vermoord. De moord op het meisje is waarschijnlijk gepleegd met een groot vleeschmes, hetwelk in den winkel werd gebruikt en dat met omgebogen punt bij haar lijk op den grond in de slaapkamer werd gevonden. Uit de verschillende gegevens blijkt, dat de moordenaar of de moordenaars niet veel langer dan anderhalf uur in het huis kunnen vertoefd hebben, dewijl iemand te ongeveer half elf de weduwe, door de openstaande achterdeur van den winkel, in de door een lampje verlichte keuken, in den stoel zag zitten slapen, naar deze althans meende op te merken. Te ruim elf uur hoorden twee voorbij- gangers, toen alles in het huis donker was, een angstig gegil in de woning, met den eenige malen herhaalden uitroep »0, God o, God 1" Dewijl echter tusschen de weduwe en haar nichtje meer- malen een minder aangename woordenwisseling moet voorgevallen zijn, meenden zij te moeten denken aan een miu of meer heftig tooneel tusschen haar beiden, en toeD zij, op het punt staande het huis binnen te driDgen, niets meer hoorden en door de doorzichtige gordijnen licht zagen ontsteken in de kamer, waarin iemand heen en weer liep, gingen zij huns weegs, onbewust welke vreeselijke dingen daarbinnen gebeurden. Te ruim twaalf uren hoorde een der buren op zijn erf, hetwelk grenst aan dat van de vermoorde weduwe, eenig gerucht, waarop deze zijn hond losliet, die wel hevig blaffende het erf rondliep, doch hetgeen zonder verder gevolg bleefvan de schutting echter, die do erven scheidt en vrij oud is, waren naar men vermoedt, bij de overklimming van den moordenaar twee planken gebroken, en uit het feit, dat ook op een andere schutting overklimming zichtbaar was, maakt men op, dat hij achterom over een stuk weiland is ontvlucht, terwijl het iets later overgaan van de bel van de winkeldeur der vermoorde het vermoeden doet rijzen, dat de tweede moordenaar, verhinderd door den inmiddels losgelaten hond, het huis door de voor- deur heeft verlaten. Millioenen, die men uit zijn duim zuigt Sedert eenige maanden loopt het gerucht, dat onderscheidene personen, tot eene familie behoo- rende, gelden te vorderen hadden van het Protes- tantsche Weeshuis te Leiden, en wel tot een bedrag van ongeveer 17 millioen gulden, hetgeen zou le voortspruiten uit eene aan dat gesticht in 1774 gedane leening van f 100,000 door een harer voorvaderen. Dat gerucht werd nog versterkt zoo deelt het Leidsche Dagblad mede toen aan die familie- leden hetzij per post, hetzij door weesjongens brieven werden gebracht, waarin hunne rechten zouden beschreven zijn, terwijl bij die brieven, met den gelijkklinkenden naam van den vader van het gesticht, ook eene oproeping was om tot ontvangst der gelden in Den flaag te komen bij een notaris, met woonplaats aangeduid, doch die niet was te vinden. Toen die personen, in het vaste geloof op hunne rechten, ten laatste meer zakelijk tegen regenten en den vader van het gesticht optraden en het hun zelfs lastig maakten, werd de zaak in handen der politie gesteld. Het bleek al spoedig, dat een werkzaam aandeel in de geheele zaak had de 17jarige weesburger Jacobus Filippo, die, door de politie ondervraagd, in tegenwoordigheid van zijne familieleden en den weesvader volhield, dat de werkelijk handelende persoon, van wien de gegevens waren uitgegaan, in deze was de weesvader zelf. Hij verhaalde o. a. dat deze hem op een nacht uit zijn bed gehaald en in de regentenkamer ge bracht had, waar hij hem eene schilderij had aan- gewezen met eene inscriptie, doelende op de erfenis. Aan het politiebureau liet men hem schrijven en het bleek, dat zijn schrift overeenkwam met de schrifturen, door de familieleden ontvangen, welke brieven zoodanig waren gesteld, dat niemand ze zou hebben beschouwd anders dan als van een eenigszins ontwikkeld persoon afkomstig. Toch bleef de jongen nog ontkennen de schrijver of verdichter der zaak te zijn, tot ten laatste wees- jongetjes werden opgespoord, die een brief ter bezor- ging van hem ontvangen hadden. Ook daardoor in het nauw gebracht, bekende hij ten laatste in tegenwoordigheid zijner familieleden en van den weesvader, dat de geheele zaak door hem waa verzonnen. Maand. Getal. Geladen met K. m.inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, h. hout, 1. ledig, pp. pijpaarde, p. pitchkolen, r.ij. ruw ijzer, g. guano.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2