Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3053. Zaterdag 11 Augustus 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. TER NEUZES, 10 Augustus 1894. Naar wij vernemen zal de voorstelling voor meisjes in Zeeuwsch kostuum aan H.H. M.M. de Kouinginnen, te Middelburg, plaats hebben op Dinsdag 21 dezer des namiddag te half twee ure, voor het maken der photographieen zullen zij \6oi elf ure aanwezig moeten zijn in de concertzaal op de Groenmarkter zal gezorgd worden dat zij den intocht van H.H. M.M. kunnen zien en bun een rijtoer door de versierde stad worden aaugeboden. Tot sluisknecht aan de Oostsluis alhier is aaugestdd J. van Gelderen, thans adsistent. Woensdag morgen, met de vloed, kwam de Eugelsche stoomboot Gem voor hier beslemd, op de haven, te gelijk als de tjalk Twee Gebroeders schipper S. Dijkema, van Selzaete met ledige vaten naar Amsterdam bestemd, de haven verliet. Door stroom en wind had er tusschen beide schepen een aanvaring plaats, waardoor de tjalk aan bak- boordsboeg veel averij bekwam, even boven de waterlijn, en in de haven terug kwam gesleept door de stoomboot, ter herstelling der schade. Door het bestuur van den polder Nieuwe Neuzen werd Woensdag alhier aanbesteed, het verharden van wegen en oprillen, met het onder- houd daarvan tot en met 30 April 1895. Daarvoor hebben ingeschreven de heeren K. de Vos alhier, voor f 2054 en J. Meertens te Hoek, voor f 2030. Aan den laatste is het werk gegund. De tjalk Apolonia, schipper E. J. de Bakker van Walsoordeu, is Woensdagnamiddag bij Bath, ledig zijnde, wegens den felle wind omver gezeild en gezonken. De schipper en zijn knecht hebben zich ter nauwernood in hunne roeiboot kunnen redden. Volgens daarvan gedane kennisgeviDg is in de oeververlichting op het Westhavenhoofd te Zierikzee, te Stavenisse en te Zijpe thans eene wijziging gebracht, meer ten gerieve van de binneu- schcepraart. Philippine. In geen jaren is de handel in mosselen zoo slap geweest als in dezen zomer misschien wel, omdat door het ongestadige weer groote hitte afgewisseld met onweders, deze waar spoedig aan bederf onderhevig is. Vele kleine schippers, die tegen Maart a. s. hunne bank moeten ontruimen, doordien de paehttijd alsdau verstrekeu is, weten niet, hoe hunne mosselen aan den man te breugen, van daar dat de prijzen ook maar laag zijn. Zij, die goede kwaliteit en vaste klanten hebben, weten nog 5 tot 5^ franc per baal te bekomeu, anderen daareutegen leveren hunne mos selen tegen 4 franc en minder. Woensdag j. 1. evenwel was de handel buitengewoon leveudig, zoodat zelfs het aantal voertuigen geen plaatsje op de kade kon bekomen. Wij willen hopen, dat door het koele weder begunstigd, deze drukte eenige weken moge aanhouden, al was het alleen in het belang van den kleinen visscherman, voor wien buiten den mosselhandel tegenwoordig niets te verdie- nen valt. RECHTSZAKEN. Door den officier van justitie is ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg gedesis- teerd (afgezieu) van het tegen een vonnis dier rechtbank van den 3 Juli 1.1. ingesteld hooger beroep, waarbij P. V., burgemeester der geraeente Graauw, van het hem bij dagvaarding ten laste gelegde werd vrijgesproken. De dienstbode uit Groede, Leonie Notelaar, door de rechtbank te Middelburg tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verzuim van aangifte dat Lampier voornemens was den moord te Marolleput te plegen, is Woensdag door het gerechtshof te 's Gravenhage in appel van al het haar ten laste gelegde vrijgesproken. Te Zevenaar zijn twee tot dusver onbekende personen, die over de grenzen werden geleid, uit den in voile vaart zijnden sneltrein gesprongen. Na den val stonden beiden onmiddellijk op en vluchtten weg, voor iemand hen in handen kon krijgen. Ongetwijfeld zal er voor hen wel reden hebben bestaan, niet gaarne in Duitschland terug te keeren. De deurwaarder T. v. L. teZaandam, tevens penningmeester van den deurwaardersbond, is ver- dwenen zonder orde op zijn zaken te stellen en is dientengevolge ontslagen. Uit 's Gravenhage meldl men Yan sociaal— democratische zijde'was vergunning gevraagd de dezer dagen in het Volkszeebad Scheveningen omgekomen geestverwant met een roode banier grafwaarts te dragen. Deze vergunning was geweigerd en een detachement politieagenten had zich geposteerd aan de Loosduinsche brug, waar de stoet passeerde. Uit eene woning daar ter plaatse werd de roode vlag uitgehangen, waarop ook in de lijkstoet roode banieren werden ontplooid. Aan de last der politie om de banieren op te bergen werd niet voldaan waarop een charge volgde, waarbij een persoon ernstig aan het hoofd werd gewond. Een banier, waaraan twee vrouwen zich vastklampten werd door de polite met geweld ontrukt. Op de begraafplaats, waar een talrijke schaar de stoet afwachtte, vielen geen ongeregeldheden voor, behoudens eenige opdrin- gen van de door de agenten teruggehouden personen aan wie de toegang tot het kerkhof verboden werd, terwijl ook de banieren werden geweerd en alleen de in de volgrijtuigen gezeten personen werden toegelaten. Aan het graf van den partijgenoot werd o. a. eesproken door Domela Nieuwenhuis, die daarbij op het incident zinspeelde. Bij de schermutseling om de roode vlaggen met de politie werd de lijkstoet in het Westeinde geheel verbroken, en werden handtastelijkheden tegenover de politie gepleegd. Op de lage maden langs de oostelijke grenzen van Groningen is de hooioogst zoo goed als mislukt. Eigenaars van hooi- en weilanden, o. a. de stad Groningen, die in het zuidelijk deel der provincie uitgestrekte bezittingen heeft, hebben op de jaar- lijksche verhuringen of verkoopingen bovendien zeer slechte zijde gesponnen, daar de graslanden slecht en de prijzen dus laag waren. Waren nu de omstandig- heden gunstig, dan zou het voor de hand liggendat de nog volgende boeldagen van gras flinke sommen zouden opbrengen. Het tegendeel is echter het gevaldoor den hoogen waterstand, blijven de prijzen laag. Voor de kleine landbouwers, die zich, wat hun vee betreft, reeds ten tweeden male met voedernood en de gevolgen daarvangedwongen verkoop, lage veeprijzen etc. bedreigd zagen, isdit echter een welkom verschijnsel. Ougelooflijk groot is de aanvoer van aal— of struikbessen op de Amsterdamsche groenten- en fruitmarkten uit het Westland en de Streek (Hoorn Enkhuizen)volgeladen kaagschepen komen daar met het verfrisschende fruit aan. Zij zijn goedkoop en gelden slechts gemiddeld 2| ct. het halve kilo, bij de mand van 10 kilo. Het voortdurend regenachtige weer is nadeelig voor den uitvoer naar Engeland. Eerstdaags worden de Eriesche bessen aangevoerd, welke uitmunten door groote saprijkheid en zware trossen. Aan pruimen zal ook geen gebrek zijn. Als men zich nu maar niet aan dien overvloed te buiten gaat. Men meldt uit Harlingen aan de Leeuw. Crt Een voerman van hier, een gezelschap rondrijdende, ontdekte dat aan den weg bij het naburig Pieters- bierum eene vrouw aan den waterkant met iets bezig was, dat haar nog al inspanning kostte door het riet kon bij niet zien wat ze daar uitvoerde, maar naderbij komende bemerkte hij, dat zij bezig was een knaap van ongeveer zes jaar met het hoofc onder water te houden. Eerst had ze beproefd hem er voorover in te duwen, maar door het hevig tegenspartelen van den jongen gelukte dit niet toen wist ze hem achterover tot aan de borst er in te houden, en had de voerman door zijn schreeuwen niet de oorzaak geweest van de staking van dit misdrijf, dan had de dood van het kind moeten volgen. Opgeschrikt door dat schreeuwen, verwij derde zij zich ijlings met den knaap. Maandagavond omstreeks 6 uur heeft zich boven 's Gravenhage een hevige donderbui outlast gepaard met een gelukkig zeldzamen hagelslag. De meeste steenen hadden een dofwitte kern en waren door een doorschijnenden ijsmantel omgeven Sommige, en dat waren de grootste, waren gehee. ondoorschijnend en zagen er uit als waren eenige ijsknikkers aan elkander gesmolten. Wij hebben eenige der gevallen steenen gemeten en afgeteekend, zegt het Vaderland, waaraan we deze mededeelingen ontleenen. De zwaarte varl eerde tot 22^ gram toe, met een doorsnede van tien tot 35 mM. Sommige waren bijna even breec en hoog, andere meer plat. Onder Voorburg viel er zelfs een, die de grootte had van eeu vuist en men beweert, dat er in Leiden nog grootere zijn gevallen Dat de vensterruiten, waartegen deze hagel- steentjes aankwamen, daartegen niet bestand waren spreekt wel vanzelf. De glazen overkappingen b. v van de Passage en de beide spoorwegstations bleven niet gespaard, de kap van het Hollandsche station had 32 gebroken ruiten. Maar het ergste waren er de bewoners van de zeeheldenwijk en van het daar- achter gelegen „Duinoord" aan toe. In de straten als de Van Speykstraat en die daarmede parellel oopen zijn bijna van alle woniugen, naar gelang van de ligging, de voor- of achterglazen stukgeslagen, 5, 11, 13 tot 21 stuks toe, voornaraelijk daar waar serres zijn. In de Obrechtstraat bleef schier geen ruit heel en ook de Laan van Meerdervoort heeft veel geleden. Aan de Bronovo-stichting zijn niet miuder dan 187 ruiten stuk. Ook de wasch- in rich ting aan het Kanaal is er erg aan toe, waar 170 ruiten zijn gebroken. In 't Yan Stolkpark en aan den Kanaalweg is schier geen huis onbe- schadigd gebleven evenmin in het Holl.-Belgische Park te Scheveningen. Ook leden de huizen in de Riouw- en Sumatra- straten in 't bijzonder veel schade. Maar het meest lebben de tuinders geleden in de nabijheid van Duinoord" zijn bij tien tuinder ongeveer 2000 broeikasramen stukgeslagen en bij een collega in ret Westland zelfs 3000. De eenigen, die van dit ongewone weder voordeel trekken, zijn d6 glazenmakers. Hun werkplaatsen worden als 't ware bestormd, bij velen was het magazijn te klein om alle hulpzoekende te bevatten en bij een moest een agent van politie de file regelen als gold het een komedie-voorstelling. Wij vernamen, dat een glashandelaar nog 'a avonds per telegraaf voor ongeveer 6000 gulden vensterglas bestelde. En dat behoeft niet te verwonderen, als men weet, dat de totale schade te dezer stede, alleen aan glasruiten toegebracht, op 25 a 30 duizend gulden wordt geschat. In de tuinen hebben de sla en snijboonen zware schade bekomen. De pluk is schier verloren. Ook te Leiden werd door den hagelslag aan- zienlijke schade toegebracht. Van de weverij der Leidsche Katoenmaatschappij zijn 2200 ruiten, van het gebouw aan de Heerengracht 1100 ruiten, in den AcademietuiD gebroken en gebarsten ruim 3000, van de Sterrenwacht 300 ruiten. In het geheel zijn van de rijksgebouwen aldaar, naar men aan het Leidsche Dagblad van bevoegde zijde verzekerde, tusschen de 10- en 20,000 ruiten stukgeslagen. Het aantal gebroken straatlantaarns bedraagt ongeveer 80. Op de plaats Duivenvoorde onder Voorschoten hagelden pi. m. 1500 ruiten stuk, terwijl men zegt dat er bij den heer O. te Wassenaar pi. m. 3500 stuks braken. Ook te Zoeterwoude kwam een zeer zware donder bui uit het Noorden opzetten, vergezeld van zulk een hagelslag, als nog nooit, zelfs door de oudste menschen niet, is bijgewoond. De hagelsteenen waren ter grootte van 4, 5 a 6 cM. middelliju, bij eene dikte van 2 a 3 cM.het waren bijna alle 3terren, zeer doorschijnend als kristal en juist in het midden een dof wit cirkeltje gelijk een stukje sneeuw. Niet anders dan met een hamer waren ze te breken of stuk te slaan. Enkele zijn er gewogen en varieerden van 2 tot 3 lood. De schade, door dezen hagelslag aangebracht, is enorm. Van ruiten der liggende dakramen is er bijna niet een gespaard gebleven, evenzoo van de broeirameu de glazen dakpannen aan de wind- zijde werden alle vernield. Aan de fabriek van den heer Van Wensen zijn 200 ruiten stuk, aan het Raadhuis 17 zeer groote ruiten, enz. Onderscheidene menschen vielen in bezwijming van den schrik en de ontsteltenis bij het gezicht van dit noodweer. Het water in den Rijn spatte tot de hoogte van een meter op, dit was een schouwspel, dat alle beschrijving te boven gaat. Het vee in de wei loeide van schrikde paarden bliezen van ontsteltenis en liepen alle hollende voor den wind af tot aan de slooteneenige wierpen er zich in, andere, niet wetende wat te doen, liepen weder achteruit, enz., er gebeurde te veel om alles op te uoemen. 25 minuten na den hagelslag vond men nog steenen als duiveneieren op de landerijen. De schade, veroorzaakt aan gebouwen, vruchten land- en tuinbouw, zal wel eenig in de geschiedenis zijn voor deze streek. Te Emmerik zijn een 200tal gouden horloges met kettingen gestolen. Hiervan worden vijf personen verdacht, die de wijk naar Nederland Damen. Zij werden te Zeddam gezien. Aan den gemeente-veldwachter Dalers, te's Hee. renberg, is 't echter gelukt, drie der daders in hechtenis te nemen, nog in het bezit van 80 horloges. Later werd er nog een gevat. Naar den laatste wordt nog gezocht. Bij buitengewoon politieblad wordt door de Belgische regeering eene belooning van tienduizenc francs uitgeloofd aan dengeen, die zal doen ontdekken en aanhouden Jagoikowsky, zich ook wel schrijvende Jahol kowsky, Cyprieu Philippe, geboren 27 April 1865 te Boboff, gouvernement Voroneije (Rusland), verblijf gehad hebbende van 2 Nov. 1893 tot 28 April jl. te Luik, onder den valschen naam van baron Ernest d'Ungern Sternberg, geboren 26 Febr. 1867 le Nestkoutchnoye (Rusland). Signalement lengte iets meer dan middelmatig, vrij gezet, opge- trokken schouders, haar blond, voorhoofd hoog, oogen lichtgrijs, neus plat, kleur vaalbleek, opge- blazen voorkomen, baard geknipt vfidr vertrek naar Luik, knevel blond en lang, een kuiltje in den kin, twee litteekens op den linker bovenarm en op een der beenen litteekens aan het scheenbeen, welk been een weinig sleept, de voeten onder het oopen zeer buitenwaarts gekeerd, hanglippen, half geopend en sterk vooruit stekend, zelfs als hij niet spreekt, spreekt zuiver Duitsch, Russisch, Pools en tamelijk Eransch. Hij heeft van 1886 tot 1890 de academie voor schoone kunsten te Petersburg bezocht en sedert verblijf gehouden in verschillende landeu. In 1893 begaf hij zich in dieust van het vreemdenlegioen in Afrika en desenteerde na korten tijd in Juli van dat jaar, terwijl hij den 17 Juli 1893 te Oran het paspoort deed viseeren, waarvan baron Ernst d' Ungern Sternberg eenige dagen te voren beroofd was. Sedert rnudt hij zich in verschillende plaatsen op. In den nacht van 28 April jl. is hij uit Luik gevlucht om zich te vestigen te Maastricht onder den valschen naam van Richter, zich uitgevende aan sommigen, voor handelsreiziger, aan andere voor werktuigkundige. Daarna heeft hij zich naar Amsterdam begeven, waar hij brieven ontving onder den naam van Auber en zich Stein noemt. Hij wordt o. a. verdacht van te zijn den dader of medeplichtige van de op 21 en 28 April en 3 Mei jl. te Luik gepleegde dyuamietaanslagen. Een ieder die eenige aanwijzing kau doen in deze zaak wordt verzocht zich te wenden tot den procureur des Konings te Luik, den rechter van instructie aldaar of tot den officier van justitie te Maastricht. Een der Eransche avondbladen bevat een onderhoud met de moeder van Caserio. Twee journalisten hebben den priester Crassi vergezeld, die eeu brief van den moordenaar van president Carnot aan ziju moeder overbracht. Na het lezen van den brief was Caserio's moeder zeer verdrietig. Toen zij hoorde dat twee journalisten den piester vergezelden, viel zij heftig tegen beide heeren uit hun verwijtende dat zij onjuiste berichten gemeld hadden, zoo bij v. dat eenmaal een Caserio tot de galeien veroordeeld was, alsof zij een familie van moordenaars waren. //Van zeven kinderen," zeide zij, //Was er een van den rechten weg geraakt, en dat was niet zijn schald, maar die zijuer kame- raden". De vrouw vertelde nog, dat zij mevrouw Carnot per brief verzocht had, den president Casimir Perier te willen vragen de straf van haren zoon, met het oog op diens jeugd, te veranderen in levenslange gevangenisstraf. //Ik heb echter niet veel hoop, dat het verzoek toegestaan zal worden", voegde zij er bij. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ijvoegsel van de Ter Ueuzensche Courant. Vergadering ran Donderdag 9 Augustus 1694. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar, Visser, De Koeijer, Nelemans en Donze. Afwezig de heeren Wieland, Van IJsselsteijn en Van der Hooft met mondelinge kennisgeving (een vacature). Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der vorige, welke worden goedgekeurd. Daarna geeft de Voorzitter aan den heer Moes het woord tot het inleiden van zijn in de vorige vergadering aange- kondigd voorstel, betreffende de kanaalbrug over den Weste- lijken kanaalann. Voor zoover wij de heer Moes konden verstaan, zou hij liever wachten met het doen van een voorstel tot de ver gadering beter bezet was, doch hij maakte tegen uitstel bezwaar, daar het adres dan de Regeering niet meer tijdig zou bereiken met het oog op de indiening der begrootingen. Hierop merkt de Voorzitter op, dat het daarvoor toch te laat is, daar deze toch reeds zijn opgemaakt en de volgende maand worden ingediend. De heer Moes zegt daarop, dat door ondervinding meer en meer de ondoelmatigheid blijkt van de rolbrug over de Westbinnensluis, waarom hij den Raad voorstelt aan de Regeering te verzoeken het maken eener nieuwe brug, tus schen de Sassche brug en de telegraafpalenloods. De Voorzitter Dus absoluut eene nieuwe brug Zou het niet beter zijn te wachten met het verzoek tot eene beschik- king is ontvangen op het adres verzoekende verbetering van de toeritten De heer Moes heeft daartegen bezwaar. Het verbeteren van die toeritten is volgens hem niet voldoende, als tevens de brug niet kan verlaagd worden, en verbetering is zeer in het belang van Ter Neuzen, daar met het oog op het gevaar verbonden aan het berjjden der brug vooral des winters, de landbouwers zullen trachten hunne producten elders te verkoopen. Doch niet alleen de landbouwers, maar ook do voerlui klagen er over, daar zij, met eenigszins zware vracht de brug moetende passeeren, met een man of wat tegen de kar moeten helpen duwen om ze op de brug te krijgen buitendien zeggen de voerlui dat het afrijden nog veel ge- vaarlijker is. De gemeente heeft reeds groote sommen beateed om de toegangswegen naar de gemeente te verbeteren en draagt nog jaarlijks eene som bij om den weg naar Hoek,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5