Landbouwberichten. Gemengde berichten. De cholera, die de vorige week reeds te Maastricht verscheidene slachtoffers heeft gemaakt, heeft zich nu ook in andere plaatsen van ons land vertoond, o. a. te Amsterdam, Halfweg, Haarlem, Rotterdam en Dordrecht. Voorzichtigheid is dus weder aan te raden en we mogen niet nalaten te herinneren aan de voorschriften, ook in vorige jaren gegeven, om uitsluitend gekookt water te gebruiken en zich zooveel mogelijk van het gebruik van vruchten te onthouden. Het is te verwachten, dat het gemeentebestuur ook alle voorzorgsmaatregelen zal nemen, die in vorige jaren niet nagelaten hebben hunne doel- treffendheid te bewijzen. Tengevolge van schotwond zwaar. hem plaats gehad. De justitie van TER NEUZEN, 7 Augustus 1894. In de op Donderdag a. s. des morgens te 10 uren te houden opeDbare vergadering van den ge- meenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Reclames aanslagen hoofdelijken omslag kermis; ingekomen stukken en aangehouden zaken. Met het schattingswerk in den calamiteusen Stad Philippiuepolder zijn benoemd de heeren C. L. Wouters door den polder, Joz. de Feijter door de rechtbank en J. L. I. de Bats door Gedeputeerde Staten. De heer P. Brakman van Groede, thans onderwijzer te Hilversum, is te 's Hage geslaagd voor het examen Fransch 1. o. Philippine. De brigade marechaussee, thans alhier teruggekeerd, is weder onder beveld gesteld van den brigadier P. van Eck. Ilulst. Aan het stationsplein buiten de Gentsche poort zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag een paar isolatoren beschadigd en is de telegraaf- draad afgesneden geworden. St. Jansteen. Aan den Zondag gehouden duiven wedstrijd uit Doornik namen 59 duiven deel. De loslating had plaats te elf uur 10 minuten. Een uur later arriveerde de eerste duif. De prijzen vielen ten deel als volgt L. Vermeiren, Verrebroek, 1532 M. per minuut H. van Raemdonck, St. Jansteen, 1478 Beekman, St. Gilles, 1470; E. Bleijenberg, St. Jansteen, 1458 Idem, idem, idemEeckhout, St. Gilles, 1458 A. Stevens, Kapellebrug, 1455 L. Fricot,, Hulst, 1453C. Bleijenhergh, St. Jansteen, 1453P. Vereecken, St. Gilles, 1449J. Brand, Hulst, 1447 en L. Fricot, Hulst, 1428. Ilontenisse. Bij het examen te Breda is voor de hoofdakte geslaagd de heer J. Baart, alhier. Schoondijke. De heer S. G. Geertsema Beckeringh, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Tinallinge, gemeente Baflo (Groningen). Biervliet. Onze oudste ingezetene, de heer P. Leenhouts, rustend landbouwer, is Zondag gestorven. Hij was ruim 98 en een half jaar. Bij een kalme natuur, zooals de man zelfs op jeugdigen leeftijd bezat, volgde hij een matige leefwijze. Eigenlijk ziek is hij nooit geweest. Een dag te voren schonk een vrouw het leven aan een wereldburger, die in een partij haver terecht kwam. De vrouw was aanvankelijk moeder- ziel alleen en een goed kwartier van huis. Men schrijft ons uit Vlissingen De heer Maters alhier, die Zaterdagmorgen, per ongeluk, door zijn zwager, den heer Boshoff, met een voile lading werd getroffen, is tengevolge daarvan Maandagmorgen overleden. Het treurig ongeval moet zich volgender wijze hebben toegedragen De heer Boshoff liep met zijn geladen tweeloops jachtgeweer met gespannen haan, dat hij ongeveer horizontal in de hand droeg; op ongeveer 10 passen afstand achter den heer Maters, Op nog onverklaarbare wijze ging de haan over en het schot af en trof de voile lading den heer in het dijbeen. M. den geringen afstand was de Er heeft veel bloedverlies bij Middelburg is Maandag naar Ylissingen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Wij ontvingen van den secretaris der afdeeling Zeeland van het Ned. Rundveestamboek het rapport over de in dit voorjaar gehouden stierenkeuringen, wat wij natuurlijk niet in zijn geheel kunnen opnemen, doch waaruit wij van dat wat op onze naaste omgeving betrekking heeft, het volgende aanstippen AFDEELING HULST. A. Iieurins; te Hulst. Vijf stiereu aangeboden. Eerste prijs Leon, tweejarige stier van Alph. Plasschaert te Graauw. Zeer schoone evenredige bouw, iets vrouwelijk uitzicht, doch wat klein, wat overigens een eigenschap van het Zuid—Hollandsch is- Tweede prijs de driejarige Auguste van C. Steijaard te Graauw, rnede een zeer schoone stier met beste evenredigheden. Eervolle vermeldingen ontvingen de stieren Sequah II van L. van Waesberge-Janssens te Hulst en Jan van A. van Overmeire, aldaar. B. lieuriug te Ilontenisse. Negeu stieren aangeboden. De keuring had plaats in twee afdeelingen, eene voor stiereu ouder dan 2 jaren, eene voor stieren beneden de 2 jaar. Van de oudere won de 3jarige Piet van Jacobus van Mol te Hontenisse den eersten prijs, met een sterk gebouwden schoon gevormden stier met langen rechten rug, breede lenden en kruis, doch iets afhangend. Tweede prijs Louis I van J. P. Scheele te Ter Neuzen. Ook deze was schoon gebouwd met goeden vrij rechten rug, breede schoft en lenden, doch iets afhangend. Van de jongere stieren behaalde Willem I van A. G. V. Hombach den eersten prijs. Een zeldzaam schoon geteekende slier met buitengewoon schoonen lichaamsvorm, zachte fijne huid en uitstekeuden melkspiegel. Tweede prijs Jan van Frans Koole te Hontenisse. Goed geevenredigde lichaamsbouw met korten tamelijk breeden hals,rechten rug en breede lendenen, doch wat te hangend kruis en te grove horens. C. Keuring te Ter Neuzen. Slechts vier stieren werden aangeboden. Eerste prijs Floor van P. de Feijter te Ter Neuzen, sterk gebouwde Zuid—Hollandsche stier, met wat groven kop, doch goede borst, schoft, rug, lendenen, kruis en melkspiegel. Tweede prijs Kees van A. de Feijter te Ter Neuzen, mede een sterk gebouwde Zuid—Hollandsche stier met goeden hals, borst, schoft en rug, doch meer vleeschvormig. Eervolle vermeldingen werden niet uitgereikt. I). Keuring te Axel. De belangstelling in deze gemeente neemt steeds toe en er waren niet minder dan 12 stieren aangeboden. De eerste prijs voor oudere stieren werd niet toegekend, daarentegen twee prijzen uitgereikt aan de volgende dieren t. w. Willem I van L. de Feijter Jz. te Axel, ge- kruiste Zuid-Hollandsche stier met korten fijnen breeden kop en fijne gladde horens, hals kort en breed met zeer diepe borst, doch schoft kort en wat ingevallen. en Jan van A. Riemens te Axel, Zuid-Hol- landsche stier van vrouwelijk uitzicht, doch krachtig gebouwd met sterken rug, de hals wat lang en smal. De eere-medaille werd uitgereikt aan den Zuid- Hollandschen stier Jan van Cornelis Janssen van Rozendaal te Axel, een uitmunter.d gebouwde stier met zeer zwaren nek en schouders, diepe borst, zeer sterken rechten rug, uitstekeud breed kruis, best gebroekt, met zeer vierkanten stand. Van de jongere eenjarige stieren werden bekroond: Leo van L. de Regt te Axel met den eersten te Havelberg, zijn vrouw leefde nog. De ouders van Bauerlich hebben ook in of bij Havelberg gewoond, dat weet ik niet juist," vertelde Constance, die er genoegen in schepte, nu eens naar hartelust uit te babbelen. Mevrouw Von Beeren luisterde met groote aan- dachtom Constance weer aan de praat te krijgen vroeg ze op vriendelijken toon //En is mijnheer Bauerlich lang in Amerika geweest „Achttien of twintig jaar; Valentine was nog een klein kind, toen hij er heen ging. Hij heeft daar genoeg doorstaan en nu is hij teruggekeerd om de verkregen rijkdommen te genietenom Valentine zou hij echter de zee weer overgestoken zijn, al had hij voor haar weer onder de wilden moeten gaan." „Ei, dat zou toch niet noodig geweest zijn," antwoordde Agnes lachend. „Toch welConstance naderde mevrouw Von Beeren en fluisterde geheimzinuig ,Nauwelijks een uur voordat de mannen van het gerecht kwamen en haar weghaalden, heeft gij haar aangeboden met hem te vluchten. Hij bemint haar zoo innig, dat hij ter wille van haar alles op zich wilde nemen, ofschoou hij, zoodra Hendrik kwam oin te vertellen dat zijn meesteres aan vergift gestorven was, ofschoon hij toen dadelijk overtuigd was, dat Valentine het haar had toegediend." ,/Hendrik, de huisknecht van mevrouw Rechling vroeg Agnes verwonderd. //J a, hij was heimelijk met de stoomtram hier goed prijs, een goed ontwikkelde stior, met korten breeden hals, rechten rug, goed vierkant, doch iets hangend kruis. Piet van L. de Feijter Jz. te Axel met den tweeden prijs, krachtige lichaamsbouw, doch wat zwaren langen kop, schoft en schouders gevormd, doch niet groot voor zijn leeftijd. Nog drie jarige stieren verkregen een eervolle vermelding. Verder wordt ons medegedeeld, dat verschillende reden samengewerkt hebben om de zomervergadering niet te Hontenisse te houden maar om daarvoor Middelburg, als voor alle afdeelingen gemak- kelijker bereikbaar, in de plaats te stellen. Op die vergadering, die met het oog op de drukke oogstwerkzaamheden eerst in September zal gehouden worden, zal het huishoudelijk reglement vastgesteld en zullen verschillende regelingen voor de in het volgende voorjaar te houden stierenkeuringen moeten besproken worden, waarbij een zeer talrijk bezoek gewenscht is. Hontenisse is o. a. voor de leden van den kring Zierikzee vfior half een ure niet bereikbaar en de vergadering daar te houden, zou dus met geheele uitsluiting van een der meest belangstellende districten gelijk staan. Zoo prachtig het voorjaar was, zoo ongunstig is de zomer. Het prachtige weder in het voorjaar heeft een oogst doen wassen, wiens gelijke men in jaren niet aanschouwd zou hebben, had de zomer den boel niet bedorven. Want nu staat het er voor den landbouwer en voor den buitenman in 't algemeen niet gunstig bij. Het vlas, dat zoo flink was opgegroeid, heeft geleden, wat de stengels betreft en van het lijnzaad komt niets terecht. Alleen het vroege hooi is goed. Van gerst, rogge en tar we is het stroo als dakstroo geworden. De tarwekorrel is klein en het beschot zal gering zijn. Gerst en rogge zijn veel fgeschoten". De grootste ramp is echter het mislukken der aardappels. Tengevolge der aauhoudende regens werden ooderscheidene velden reeds begin Juli door de ziekte bezocht. Niets werd er gedaau om bet kwaad te stuiten of te voorkomen, in weerwil der waarschuwingen van deskundigen eu thans zelfs op zandgronden zijn de knollen op sommige plaatsen voor meer dan de helft verloreu. Het beschot zou anders boven het middelmatige geweest zijn. Het vroege saizoen geeft een laten oogst. 1 Au- alles gustus stond nog God dank te beteren. op het land, 't Begint gekomen om ons voor te bereiden op de komst van het gerecht en hij verzocht dringend, dat wij niemand iets van zijn waarschuwing zouden zeggen," antwoordde Constance. Weer schrikte zij en haastte zich er bij te voegen //En nu heb ik het toch gezegd, en dat van Bauerlich ook, ofschoon hij mij dit streng verboden had. Lieve, beste mevrouw, u zal het wel zwijgen niet waar U zwijgt wel smeekte de oude juffer met de handen samen alsof ze bad. „Wat heeft hij u verboden te zeggen vroeg Agnes zonder de verlangde belofte te doen. ,/Dat hij met haar wilde vluchten, dat hij van het eerste oogenblik aan haar misdaad geloofde en en dat het ongelukkige meisjehet hem zelf bekend heeft." ,/Dat is niet waar," riep Agnes. ,/Toch wel. Adolf liegt niet. Waarom zou hij liegen z/Waarom heeft hij alles aan u vertelt z/In zijn angst en zorg over \alentine. Zij heeft te lang getwijfeld, zij wilde hem niet in het ongeluk meeslepen en toen was het te laat. Ach, u had zijn verwijfeling moeten zien en toen de commissaris, Kiihnel, de flesch onder den gootsteen vond, scheelde het niet veel, of hij zou zich ver- dronken hebben. Hij maakte er zich een verwijt van, dat hij den commissaris hier in huis had gebrachten toch gebeurde dat alleen omdat het Valentine ten goede kon komen." (Wordt vervolgd.) Door H. M. de Koningin—Regentes is aan den werkman B. te Kralingen toegezouden eene som van f 40, ten einde te voorzien in den dringenden nood waarin hij met zijn gezin door langdurige ziekte en tegenspoed is gedompeld. In eene buitengewone gemeenteraadszitting te Haarlem, op gisteren, is besloten, ondanks een voorgekomen cholerageval aldaar, de kermis, beginnende op aan- staanden Maandag, te doen doorgaan. De directie der marine te Willemsoord looft 250 uit voor het vinden der verloreu geraakte visch-torpedo van het pantserschip ,/Reinier Claeszen." Te Heusden doet zich een geval van slaapziekte (nona) voor bij een 5jarig knaapje vau W. H. De kleine slaapt sinds 4 dagen en is met de grootste moeite niet wakker te krijgen om voedsel te gebruiken. Een der passagiers van het gezonken stoomschip //Castor' heeft bij deze ramp een kapitaaltje verloren van /4000. Te Stein (Limburg) moeten Donder- dagavond 8 boerenwoningen en 13 schuren zijn afgebrand. In de Oetgensstraat te Amsterdam is een 4jarig knaapje onder het eten in een aard- appel gestikt. De heer J. MHartogs, koopman te Middelharnis, is in het bezit gekomen van een schilderstukje, dat toegeschreveu wordt aan den schilder David Teniers. Eenige dagen voor en l 10 Augustus zullen, bij helderen hemel, vrij veel vallende sterren te zien zijn. Een arbeider te Rinsumageest (Fr.) die onder 't maaien te veel karnemelk had gedronken, kreeg hevige diarhee en stierf binnen weinige uren. Hij laat eene weduwe met zeven kinderen achter. De vroegere commis- sarissen der spaarbank te Hillegom, de heeren baron S. van Heemstra en G. H. van Waveren, hebben ieder f 1500 en mevrouw Nieuwenhuis f 5000 aan geboden om te strekken tot gedeeltelijke dekking van het tekort in de kas dier spaarbank, groot circa f 11000. Ilet jaarlijksch waardeverlies, dat ontstaat door de circulatie der gouden munten in het handelsverkeer, namelijk door afslijting, bedragen op 12 millioen gulden niet minder dan f 4800. In de katholieke kerken te Ginneken werd Zondag bekend gemaakt, dat het geoorloofd was dien dag koren binnen te rijden. Vooral in de buitenwijken werd hiervan een druk gebruik gemaakt, zoodat, daar het weder zich den ganscheu dag goed hield, heel wat in de schuur gebracht werd. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het bericht betreffende de inhech- tenisneming van deu pseudo-baron Von Sternberg, die de dynamiet-aanslagen te Luik pleegde, niet waar is. De anarchist blijft nog steeds zoek. Een paar mannen zijn er te Amsterdam tegen- woordig op uit, om eene nieuwe oplichterij in practijk te brengen, die hoofdzakelijk gericht is tegen de tapperijen. Eenige dier inrichtingen op de Prins Hendrikkade zijn daarvan dan ook reeds de slachtott'ers geworden. Een man zet zich neer op de stoep van een tapperij, en stelt zich aan alsof hij hevige krampen in het lijf heeft. Een tweede man komt aanloopen, gaat naar hinnen en zegt den tapper, dat er een man ziek op zijn stoep ligtsamen halen ze hem dan gewoonlijk binnen- De zieke krijgt een brandewijntje of-zoo iets om op streek te komen, en verklaart dan dat hij zich veel beter gevoelt, maar toch nog niet goed kan loopen. De tweede komt dan op den schitte- renden inval om hem per tram naar huis te brengen, maar ongelukkig heeft hij geen geld en ook geen tramkaartjes bij zich. Negen van de tien keer geeft dan de tapper of een der aanwezigen twee ,/tram- metjes" of wel 14 centen om die te koopen, en dankend verwijdert zich de zieke met zijn vriende lijken helper, om een eind verder op dezelfde wijze nog eens een brandewijntje en 14 centen te verdienen. In de gemeente Mierlo (N.B.) huwde dezer dagen een jonkman met een weduwe. Deze had twee kinderen en was dus moeder, bovendien bracht zij haar moeder en de moeder van haar eerste man medede jonge man van zijn kant bracht ook zijn eigen moeder mede. Als het in dit huishoudentje goed gaat, mogen ze vau geluk spreken Thans wordt medegedeeld, dat het onderzoek in de zaak van den moord op den vleeschhouwer Schut te Amsterdam heropend is. Het vorig onderzoek schijnt dus te zijn gesloten en als afgedaan beschouwd, toen men niets ontdekt had. Aanleiding tot de heropening van het onderzoek moet zijn het vinden van een mes, dat aan den vleeschhouwer zou hebben toebehoord, in de woning vau een man, die in dronkenschap iets gezegd had, wat aan de politie aanleiding gaf hem te verdenken. Men heriunert zich, dat anderhalf jaar geleden langs het strand der Noordzee, o. a. bij Scheveningen, een man zwervende werd gevonden, geen Hollander en doofstom. De man kon zich niet in de gebarentaal uitdrukken. Men vernam later niets meer van hem. Dat was zeer vreemd. R. v. A. bevat thans het volgend bericht, waarvan de tegeuspraak wel niet zal uitblijven De man in kwestie is in het stedelijk armenhuis te Amsterdam opgenomen, met de uitdrukkelijke bepaling, dat hij geen voet buiten het gebouw mag zetten. De portier moest er nauwkeurig acht op geven, dat hij uiet aan de poort geuaakt. Zoo is dus deze man feitelijk levenslang opgesloten, zonder dat iemand kan beweren, eenig recht te hebben hem zoo aan de samenleving te onttrekken. Onder Numansdorp heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een moeder heeft in een vlaag vau waanzin het jougste harer vijf kinderen, naar men zegt, allerwreedaardigst vermoord. Eerst, zoo vertelt men, wilde zij het bloedje (een meisje van auderhalf jaar) kokende pap voeren. Toen het kind die natuurlijk weigerde, stak zij het met een speld in de oogen, stopte het eeu halve peer in den mond en drukte het zoo vast tegeu haar borst, dat het stikte. Daarop legde zij het te bed. Eerst Maandag vernam de politie te Numansdorp, wat er gebeurd was. Het lijkje werd in beslag genomen en Dinsdag gerechtelijk geschouwd. De halve peer met den steel er aan werd nog in den slokdartn gevonden, blauwe vlekken aan den hals schenen aan te duiden, dat er ook pogingen tot verworging hadden plaats gehad, de oogappeltjes waren gekwest en ook overigens waren er eeue menigte wondjes aan het gezichtje. De vrouw is nog bij haar man en hare kinderen. Zij doet haar gewone werk. Als er eene vlaag komt, gaat de oudste zoon, eeu dertienjarige ziju vader roepen, die in de nabijheid op het veld werkt. Vrijdag morgen werd gehoord de soldaat Leblanc, gedetineerd te Marseille ter zake van verzet. Hij bevond zich ter zelfder tijd in het ziekenhuis te Cette, als Caserio, de moordenaar van Carnot, die vaak bezoek van anarcbisten ontving, o. a. van Saurel. Bij een onderhoud, dat Caserio met dezen had, had hij tot Leblanc gezegd, dat hij mee moest doen aan de anarchie en dat, mochten Vaillant's pogingen zijn verijdeld, de anarchistisehe groep van Cette beter zou slagen. Gevraagd of Leblanc aan het bestaan van een complot geloofde, antwoordde deze bevestigend. Want toen hij tot Caserio gezegd had, dat er wel niemand gevonden zou worden, die den president zou durven dooden, antwoordde hij //Welnu, het lot zal beslissen." Caserio beweerde intusschen, dat men in de anarchie niemand door het lot aanwijst, dat ieder vrij is en dat hij, Caserio, de daad had volbracht, wijl hij dat verkoos. Ook tegen de verklaring van Leblanc, dat hij dezen zou gezegd hebben, dat hij plan had naar Lyon te gaan ter gelegenheid van de teutoonstelling, kwam Caserio op. Het O. M. vroeg na een requisitoir, waarin op Caserio's voorbedachten rade gewezen werd en waarbij het de plicht van republieken en monarchieen werd geheeten de anarchie te bestrijden, in het belang van beschaving en humaniteit, een onverbiddelijk streng vounis tegen Caserio. De verdediger Dubreuil pleitte outoerekenbaarheid, er aan her- inuerende, dat Caserio's vader epilepticus is geweest en dat zijn geest door het lezen van anarchistisehe geschriften verward is geraakt. De deliberatie der jury duurde nauwelijks vijf minuten. Zij sprak het schuldig uit op de haar gestelde vragen, waarna om 12 u. 45 Caserio ter dood werd veroordeeld. De executie zal in het openbaar te Lyon plaats hebben. Toen Caserio zijn vonnis vernam, riep hij uit z/leve de arnarchie, leve de sociale revolutie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2