Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb- Vlaanderen. No. 3051. Zaterdag 4 Augustus 1894. 34e Jaargang. Binnenland. fetjilueton. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. ±J»oliti©li Overzicht. Wat wekeu lang reeds verwacht werd en volgens onze begrippen reeds dagen geleden had moeten geschieden, is nu een feittusschen China en Japan is 't officieel tot een oorlogsverklaring ge- komen de Japansche regeeriug heeft den mogendheden mededeeling gedaan van den oorlogs- toestand. Een feit te midden van dien chaos van mogelijkheden en waarschijnlijkheden, van sensatie- berichteu en loocheningen, is als een oasis in de woestijn er is zeker wei geen onaangenamer taak dan die vau voorlichter, als men bij de grootste iuspanning en 't ernstigst pogen zelf telkens weer den draad verliest. Bij gebrek aan vertrouwbare toelichtingen tot den stand vau zaken in 't verre oosten en afgeschrikt door een telkens weerkeerende herroeping van vroegere mededeelingen, is 't de ondergang der „Kowsinng" met bijna alle opva- renden, welke ten onderwerp wordt genomen van de beschouwiugeu. Zoowel Japan als China hebben er een lezing van doen geven, wel oppervlakkig, doch elk z6o partijdig, dat volgens de eene Japan onverantwoordelijk heftig en onmenschelijk is opge- treden en volgens de andere China in hoofdzaak de schuld van 't gebeurde treft. Hoe 't zij, Japan heeft reeds zijn spijt doen betuigen over het gebeurde onder kennisgeving, dat eerst na 't gevecht de nationaliteit der „Kowsiung" bekend werd. Op ontvangst der oorlogsverklaring van Japan aan China, brengt de Engelsche regeering ter kennis, dat zij bij dezen oorlog onzijdig zal blijven en de vereischte maatregelen zal uemen tot bescherming van de Britsche onderdanen. Het Journal de St. Petersbourg verneemt, dat van het begin der moeilijkheden af, die door de onlusten in Korea tusschen China en Japan ont- staan zijn, het Russisehe kabinet alle mogelijke moeite gedaan heeft, om te verhinderen, dat de geschilleu tot een oorlog aanleiding gaveu. Het heeft getracht te bewerken, dat de troepen van beide lapden Korea ontruimden, een latere rege- ling der twistpunten aan de diplomatie overlatende. Engeland en de andere mogendhedeu moeten in eeuzelfden geest gehandeld hebben, doch, zooals men sedert vernomeu heeft, tevergeefsde oorlog is verklaard. Politiek nieuws komt uit Erankrijk met. Of noemt men het politiek nieuws, den inhoud van de redevoeringen, welke drie manuen van beteekenis Jules Lamaitre, Jules Claretie en Ferdinand Brune- tiere, gehouden hebben bij de prijsuitdeelingen aan 22) ,/Ik zal n nog met een andere tegenwerping te hulp komen," sprak Lageman. //Hoe kon het verstandige meisje zulk een dwaasheid begaan Zij moest immers begrijpen, dat de verdenkmg op haar alleen moest vallen. Maar daar staau de volgende feiten tegenoverMevrouw Rechling is werkelijk vergiftigd, zij heeft Valentine aangewezen als de persoon, die haar het vergift toediende ende flesch met vergiftigd bessensap is op een verborgen plaats gevonden." „Daarachter steekt juist de duivelachtige toeleg 1" riep Agnes uit. De heer Lageman keek haar verwonderd aan. Koenraad, die voorover gebogen met de handen voor het gelaat gezeten had, richtte zich op en vroeg Wat wil u daarmee zeggen #De flesch is daar naderhand verborgen, opdat de commissaiis ze zou kunnen vinden." t.Dan vergist ge u; ik ken den commissaris Kiihnel als een eerlijk man hij is niet in staat om tot zulk een lage daad mede te werken," ver- zekerde mijnheer Lageman. z/Dan heeft hij er toe medegewerkt, zonder het zelf te weten," beweerde Agnes. ,/Dat zou de eerste maal zijnKiihnel is zeer gevat, hij laat zich niet gemakkelijk beetnemen," zei de advocaat en daarop vroeg Koenraad „Wien verdenkt u dan toch eigealijk van dien schurkenstreek drie groote openbare scholen te Parijs Wij voor ons zouden tegen deze benaming geen bezwaar hebben. Want die drie mannen, die van elkaars plannen niet afwisten, die de eerste een scepticus, de tweede een zeer goedhartig, eenigszins sentimenteel man, de derde een streng geleerde zoozeer van elkander verschillen, hebben den onderwerp be- handeld zij hebben de jongelieden, die afscheid namen van de schoolbanken om de maatschappij in te gaan gewezen op hun plicht tegenover die maatschappij, tegenover de geheele menschheid. Zij hebben gesproken tegen de ongelukkige neiging, die zich meer en meer vertoont, om het individu in de maatschappij te isoleerenzij hebben ge wezen op deu noodlotligen invloed van het ego'isme, dat er enkelen onder de besten toe leidt enkel in hun hoekje hun plicht tegenover zichzelven te doen, en zij hebben alle drie de stelling verkondigd, dat de mensch slechts mensch is in en door en met de maatschappij. Hebben hunne woorden eenigen invloed geoefend op de jongelui, die zij toespraken, die te kiezen zullen hebben in welke richting zij zich zullen bewegen, die eens de mannen der politiek van den dag zullen zijn, die misschien eens over het anar chisms, dat de drie redenaars bestreden zonder het te noemen, zullen hebben te oordeeleu Jan Volders, het bekende Belgische partijhoofd, is eergistermorgen naar een kraukzinnigengesticht vervoerd. Hij heeft zich overwerkt. Reeds lang was zijn gezondheidstoestand verontrustend ver- leden jaar was hij te Zurich als afgevaardigde geweest op het cougres, dat aldaar gehouden werd en daar reeds had hij blijken van overspanuing gegeven. Later heeft hij een reis door Fraukrijk gemaakt en ook Algerie bezocht, maar zonder de gehoopte beterschap te ondervinden. Sedert een half jaar heeft hij moeten afzien vau medewerking aan het volk. Wel zond hij nog artikeleu, doch zonder samenhang. Zijn vrienden deden voor hem een afzonderlijk nommer trekken, waarin die artikelen stondeu, doch het publiek konden zij niet onder de oogen gebracht worden. Het schijut, dat de ongesteldheia van deu 38jarigen man onge- neeslijk is. Tijdeus het bezoek der Koninginnen zal te Mid- delburg een half escadron huzaren onder bevel van een ritmeester en twee luitenants, gedetacheerd worden. Tevens is de muziek van het 3de regiment Mevrouw Von Beeren keek in het rond of niemand haar beluisteren kon en fluisterde toen z/De Amerikaanschen neef, mijnheer Bauerlich." Wie is dat vroeg Lageman. Bauerlich p" riep Koenraad met luide stem. //De eerste maal, dat ik den kerel ontmoette, maakte hij reeds een ongunstigen indruk op mij. Ik zou veel slechts van hem verwachten maar ik begrijp niet, waarom hij zulk een laagheid zou begaan hebben." Agnes glimlachte in stilte het was niet de eerste maal, dat de goede, eerlijke Koenraad iets niet begreep, wat zij als bij instict doorzag. Lageman vroeg echter z/Heeft die heer zich dan vijandig tegen de familie Zier betoond z/Neen, integendeel, hij was een soort van huis- vriend, ofschoou mijnheer Zier en zijn dochter hem weiuig genegen schenen te zijn," antwoordde Koen raad, die blijkbaar weinig gewicht aan dit gesprek hechtte. Lageman integendeel werd oplettender en vroeg ffWat hadden zij tegen hem?" z/Dat weet ik niet, hij is verscheidene jaren in Amerika geweest, misschien vreesde mijnheer Zier, dat hij zijn vermogen op niet altijd eerlijke wijze had verkregen. Valentine sprak ongaarne over hem en hij boezemde mij te weinig belangstelling in om veel naar hem te vrageu," antwoordde Rechling. z/Tegen mij heeft zij nooit over hem gesproken ik heb zijn naam eerst gehoord, toen jutfrouw Constance hem aan ons Voorstelde als haar eenigen steuu anders zou ik hem niet opgemerkt hebben. Ik weet zeker, dat ik in mijn kiudsheid van hem infanterie, uit Bergen op Zoom, aangewezen om gedurende dien tijd de feesten op te luisteren. Het standbeeld van M. A. de Ruijter is Woensdag met goed gevolg op zijn voetstuk geplaatst, waarbij vele toeschouwers aanwezig waren. Het beeld van Michiel Adriaansz. de Ruijter, dat in de Kon. Fabriek der heereu Van Kempen en Zoon te Voorschoten vervaardigd en door de ingezeteuen van Vlissingen aan onze Koningin geschonken wordt, zal geheel van zilver zijn, staande op een zwart marmeren voetstuk waarop tevens al de opschriften zullen worden aangebracht die het beeld zelf bij de heronthulling zal dragen. Bovendien wordt op een zilveren plaat op het voetstuk de opdracht aan H. M. de Koningin aangebracht. In de Woensdag te Zierikzee gehouden ge- meenteraadsvergadering waren aanwezig zeven en afwezig zes leden. Bij de bespreking en afdoening van voorstellen en andere zaken, werd het voorstel van Burg, en Weth. om afwijzend te beschikken op een adres van P. Tuijtel te Nieuwerkerk, houdende verzoek om zijn aochtertje als leerlinge op de school B te Zierikzee toe te laten, verworpen met 5 van de 7 stemmen, doch daarop een voorstel van den heer Fokker, om op het evengenoemd adres gunstig te beschikken, met 5 van de 7 stemmen aangenomen. De voorzitter gaf daarop te kennen, dat hij dit besluit, als naar zijn oordeel strijdig met de wet, niet ten uitvoer zal brengen en het ter vernietiging aan H. M. de Koningin zal voordragen. De voorzitter heeft daarua de wenschelijkheid te kennen, om in besloten vergadering over te gaan tot de verdere behandeling van het kohier vau den hoofdelijkeu omslag voor 1894. De heer Fokker zegt, ook namens de heeren Houwer en Van den Bout, dat bij den indertijd ingekomen brief is bedongen, dat krachtige pogingeu zouden worden aangewend om tot de ontdekking te komen, wie de geheimen publiceerde uit de besloten raadsvergaderingen. Wij weten alien zegt spreker, dat die pogingen zijn aangewend. Het belang van de gemeeute en vau de belasting- plichtigen eischt driugeud de behandeling en vast- stelliug van het kohier en hij verklaart zich met de andere raadsleden bereid om dat kohier in besloten vergadering te behandelen. Daarop doet de voorzitter de openbare vergadering in eene beslotene overgaan. Na heropeniug der vergadering wordt het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor 1894 met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 27,449,75 en de percentage op f 2,95. heb hooren spreken, en niet op loffelijke wijze, zoo ik het mij goed herinuer," zeide Agnes. Koen raad, weet gij daar niets meer van Rechling schudde het hoofd. C heeft me dat reeds gezegd, toen wij hem in het gerechtsgebouw outmoetten, maar ik herinner me niets van hem. z/Ik zal en moet er meer van weten," verklaarde Agnes. Wat zou dat baten?" vroeg Koenraad neerslachtig. z/Dat kan men niet weten," antwoordde Lageman, die de zaak niet zoo licht opnam»heeft hij getuigenis afgelegd ten nadeele van mejuffrouw Zier P" z/Neen integendeel, hij spreekt in haar voordeel." Lageman schudde het hoofd. z/En de oude juffrouw is geheel en al dankbaar jegens hem," zei Agnes, //maar toch Ge hebt immers gezegd, dat de flesch in zijn tegen- woordigheid in de keuken der familie Zier gevonden werd, Koenraad P" „Ja, maar dat was een toeval." Agnes haalde de schouders op. //Men kan het toeval wel te hulp komen," zei ze. //Mevrouw, in u steekt een bekwaain rechts- geleerde," verklaarde Lageman, terwijl hij haar met onverholen bewoudering in het schooue gelaat keek. ,/U zou mij kunnen overreden om te gelooven, dat de zaak zoo gelegen is, als u die voorsielt, als ik maar een reden kon vinden voor zulk een handelwijze van dien heer Bauerlich." yDat moet juist onze taak zijn," verklaarde mevrouw Von Beeren vastberaden. //Reeds morgen breng ik een bezoek aan Valentine's tante te Wilmersdorf. Ik zal eens zien, of ik daar niets kan vernemen, dat ons van nut is." Het 43ste verslag van het muntcollege, over 1893, is verschenen, waaruit o.a. blijkt, dat is op te maken, dat de circulatie hier te lande zoude be- staan uitf 47,581,020,00 aan 10-gulden- stakken f 132,756,338,50 aan zilveren stand- penningen f 7,824,528,20 aan zilveren pasmunt f 1,902,500,00 aan bronzeu pasmuntte zamen f 190,064,386,70 tegen f 190,188,435,35 in het jaar te voren. Wegens het heerschen vau het mond- en klauwzeer in Nederland is de in- en doorvoer van Nederlandsch rundvee in en door Frankrijk verboden. Blijkens eene mededeeling in de Pr. Gron. Ct. van de zich noemeude financieele commissie, waarin ook Dr. L. A. Bahler zittiag heeft, waren de gelden, die intertijd gevraagd werden om den heer Van Deth in de gelegenheid te stellen de be- wijzen te leveren van de kwade trouw des heeren Van 't Liudenhout, bestemd om in Amerika de noodige bouwstoffen op te doen. Althans, men leest daarin het volgende Het is der financieele commissie in zake Neer- bosch hoogst aangenaam het Nederlandsche volk, te brengen uit zijn twijfel en verdenking tot die mate van zekerheid, welke zij zelve kan geven omtrent de uitlandigheid van den heer Van Deth. Te meer daar alien, die aan onze oproeping hebben gehoor gegeven, recht bezitten op onze inlichting. Van Deth is in de gelegenheid gesteld om zijn bekende belofte te gaan vervullen. Met de benoodigde som van f 2500 in handen, is hij den 14" Juli naar Amerika vertrokken. Door de aauwezigheid der hoogst gewichtige ge- tuigenissen in Amerika was zijn reis daar heen, zonder samenhang met zijne tegenwoordige ver- houding tot onze justitie, noodzakelijk. Buitendien had hij al van Dr. C. J. Calkosn een gastvrije uitnoodiging naar Amerika, om te pogen daar door vergaderingen zijn geldelijke wapenen bijeen te brengeu. Blijkens een telegram uit New-York is Van Deth reeds in Amerika aangeland. Nu zou dus onze commissie alleenlijk nog de verantwoording van deu heer Van Deth, na zijn terugkomst in het vaderland, behoeven af te wachten, indien niet de bepaling, waaronder aan de commissie de ronde som van f 2500 is overgedrageu, haar vacantie vooralsnog onmogelijk maakte. Want van particuliere zijde is ten behoeve van de zaak- Neerbosch die som van f 2500 slechts afgedaan bij wijze van voorschot. Wat aan bijdragen ingekomen is, een bedrag z/En ik zal den commissaris Kiihuel eens aan- klampeu," zei Lageman. Hij heeft een klein zwak, hij vertelt gaarne zijn heldeudaden. Het zal mij niet moeilijk vallen van hem haarfijn te vernemen, hoe het bij het vinden van die flesch is toegegaan." z/En wat moet ik dan doen Ik ben er het naaste in betrokkenzoudt ge mij tot werkeloos- heid willen veroordeelen vroeg Koenraad. z/Wie bij zulke aangelegeuheden bet meest is betrok ken, is gewoonlijk de minst bruikbare," antwoordde Lageman, //maar als wij reden vinden om het spoor van den heer Bauerlich nauwkeuriger na te vorschen, zal u uwe taak wel aangewezen worden. Voor zulk werk heeft men evenals voor den oorlog drie dingen noodig geld, nogmaals geld, en al weder geld." „0, dat zult ge hebben, dat bezit ik genoeg Dat klonk niet als pocherij, maar diep treurig. //Zou ik niet nog iets kunnen doen?" z/Wacbt maar, ge krijgt ook uw taak wel," trooste Agnes. //Wij zijn nu drie saamgezwo- renen" zij stak de heeren, die opgestaan waren, elk een hand toe //en komen hier elke week een paar maleu bij elkaar om verslag te geven van onze werkzaamheid en om nieuwe stappen te overwegen." z/Maar Agnes, hoe is dat Was het uw voor- nemen niet deze week naar Italie te gaan?" z/Ja dat was mijn plan." z/Oh, dan kunuen wij hier ook niet samenkomen," zei Lageman zichtbaar teleurgesteld. vIk heb van de reis afgezien," antwoordde Agnes en voegde er zacht verwijtend bij//Zoudt ge nu denken, dat ik op reis ga, terwijl gij zoo diep ongelukkig zijt en onze lieve Valentine onder eeu TER NEIIZEISCHE (01 RAM l»it Itlad verscliijnt IMDstlng- en Vrij«lag»voii<l bij den nitgever P. J. V AI IS E I A K II E te Ter Xenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1