Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Stremming Passage Bruggen. No. 3049. Zaterdag 28 Juli 1894. 34® Jaargang. BERENDMAKING. De Burgemeester der yemeente Ter Meuzen Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit hi mlen V.ijdagavonTltr^^S^" K »el"en- Bij deze courant belioort een bijvoegsel. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Dilisdag den 31 Juli 1894, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 27 Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Voor het uitvoeren van herstellingen zal de gemeeuschap voor voertuigen over de twee vesting- bruggen alhier, in den weg naar Axel, van 30, Juli tot en met 4 Augustus a. s. gestremd zijn doch alsdan kunnen plaats hebben over de water- staatsbrug naast den Zuidbeer en door den Be- dekten weg. Ter Neuzen, 24 Juli 1894. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jr*olitieli Overzicht. De, Fransche Kamer heeft zich eergisteren duchtig geweerd, ten einde door den wal van amendementen been te komen, welken de socialisten rondom de anarchistenwet hebben opgeworpen. En er waren amendementen van allerlei soortde meeste hadden echter slechts ten doel de behandeling van het wetsontwerp te vertragen. Ten slotte kon worden overgegaan tot goed- keuring van paragraaf 2 van art. 5 het geschiedde zonder stemming, in spijt van het protest der linkerzijde. Bij par. 3, inhoudende een verscherpiug der straffen, op de verbreiding van processtukken gesteld, voerde Bourgeois het woordhij drong aan op intrekking dier paragraaf, welke echter door de Kamer met 311 tegen 145 stemmen werd goedgekeurd. Het gebeel van art. 5 werd aangenomen met 314 tegen 147 stemmen en daarmede was de ochtendzitting afgeloopen. De namidd3gzitting wm voor een groot gedeelte FETJILLETON. 20) - „Hoor nu goed toe, het wordt nog fraaier," zei Kiihnel en hij vervolgde^Mijnheer Bauerlich fluisterde haar onmiddellijk toe //Wat doet ge nu, nicht Constance? Met dien man moeteu wij op' een goeden voet blijven, hij heeft het lot van Valentine in handen, maak het gauw weer goed met hem 1" „Waarom deed hij dat?" vroeg de rechter. Dat weet ik niet, maar ik zag mijn kans schoon en maakte er gebruik van want toen de juffer nu plotseliug vriendelijk en spraakzaam werd, vroeg ik of ze mij in haar rijtuig een plaatsje wilde geven, daar ik te Wilmersdorf iets te verrichten had. Als ik meerijd, dacht ik, kom ik de woning ook wel binnen, en dan kan ik verder zien. #En gelukte dat ffZeer goed. Het was bitter koud, het rijtuig sloot slecht, zoodat wij vreeselijk koude leden. Toen wij door de Potsdammerstraat reden, zei de Amerikaan vWeet u wat, mijnheer de commissaris, als u niet te veel haast hebt en mijn nicht het wil toestaan, ga dan met ons mee om een glas warme punch te drinken, ik zal wel een tlesch meenemenHij laat stilhouden, kaalt een flesch punch, en wij rijden weer verder." „Hadt ge geen vrees, dat ge vergiftigd zoudt worden?" vroeg de schrijver droogjes. „Nu, vooreerst hadden we nog geen warme punch, want de jufl'rouw is moederziel alleen in de woning, en in de keuken was geen vonkje gewijd aan de rede vau Jaures, die een door hem ingediend amendement verdedigde, strekkende om onder de daden van anarchistische propaganda op te uemen de geldelijke knoeierijen van poli- tieke personen. Dat was dus Panama in het debat gebracht Nadat Jaures had gesproken, greep er een .eveudig incident plaats tusschen den voorzitter der begrootings-commissie Rouvier en den radicaal Jourdan, die ook een rede hield vdor het amen- dement-Jaur&s en aan den ex-Minister zijn deel- neming aan de Panama-zaak verweet. Hij vroeg o. a., of een eerlijk man ooit te vinden zou zijn om in een kabinet zitting te nemen, dat door een Rouvier zou worden gepresideerd Op deze woorden volgde in de Kamer een gewel- dige opgewondeuheid, maar de storm ging liggen, toen Rouvier het woord had genoinen om op de tegen hem gerichte aanvallen te antwoorden. In een schittereude rede sloeg de ex-minister de hem naar het hoofd geslingerde verwijten van zich at. ,/In hevige gemoedsbeweging wandelde lij (Rouvier) de tribune op en neer, terwijl hij de beschuldigingen en verdachtmakingen, waarvan hij het slachtoffer is, stuk voor stuk naging. Is dan een rechterlijke vrijspraak niet meer voldoende om de eer der burgers te beschermen Het is een politiek van verdachtmaking, welke, na eerst Gam- betta en Ferry te hebben vervolgd, thans ook meer bescbeiden dienaars der republiek, als hij en zijn collega's onder haar giftigen angel willen lateu bukken. Maar mij, riep de spreker in een mach- tige oratorische wending uit, mij zult gij het hoofd niet buigen. Hoog wil ik het blijven dragen, sterk in de gerustheid van mijn geweten. Jaures ontzegt mij de geschiktheid om 's lands financien te behee- ren, maar vergeet mijn aanvaller dan, dat ik het ben geweest, die aan den vooravond der tentoon- stelling van 1889 Fraukrijk voor een financieele ramp heb bewaard Man uit het volk en, wat hij is, te danken heb'oende aan zich zelven, en zich zelf alleen, zal hij naar zijn beste weten zijn man- daat blijven vervullen, dat het algemeen kiesrecht hem heeft opgedragen. n Deze rede en de wijze, waarop zij werd uitge- sproken, liet een diepen indruk op de vergadering achter." Na een langdurige en zeer geagiteerde beraad- slaging werd ten slotte Jaures' amendement met 264 tegen 212 stemmen verworpen. Vervolgens is art. 6, inhoudende dat de bepa- liugen vau art. 463 van het strafwetboek toepasselijk zijn op de tegenwoordige wet, aangenomen, onder vuur noch een droppel warm water, en het oude mensch was zoo ouwel, dat wij van haar niet konden verlangen, dat ze vuur maakte. Daarom bood ik me daartoe aan. Dat wilde zij niet toelaten, maar ik was de kamer reeds uitik dacht zoodoende de beste gelegenheid te vinden om nog eens rond te zien. "Maar hetzij dat de Amerikaan mijn bedoeling raadde, hetzij hij het voor onbeleefd hield mij alleen te lateu scharrelen hij kwam mij achterna om mij te helpen, en bracht een armvol papier mee, dat we in het fornuis stopten en met een lucifer in brand staken. Vervolgens wierpen wij wat klein hout op het vuur." „Nu gauw water opgezet," roept Bauerlich, neemt een pot en gaat er mee naar de kraan van de waterlei- ding. In zijn ijver stoot hij met den voet tegen het muurtje onder den gootsteen, er valt een steen uit, die stellig los had gezeten. Ik buk me, bekijk de ontstane opening nauwkeurig en het schijnt me, dat daar iets in is. De Amerikaan tracht mij terug te houden, maar ik ben vlugger dan hij en haal deze flesch te voorschijn." „Wat is dat dan? Wat zegt ge daarvan vroeg ik en hield hem de flesch voor. Nog zelden heb ik iemand zoo zien schrikken, als den Amerikaan. „Dus tochdus lochhet ongelukkige meisje Ik heb er wel voor gevreesd," roept hij uit, zonder over het gewicht van die woordeu na te denken. Het volgende oogenblik hadt hij ze wel voor zijn geheele vermogen willen terugkoopen. Hij bezwoer mij niets vau de vondst bekend te maken en zei, dat ik voor mijn zwijgen zooveel kon eischeu, als ik wilde. De beleediging, hierin voor mi gelegen, heb ik hem maar niet kwalijk geuomen hij deed het in zijn verwarring en outsteltenis voorbehoud van de additioneele bepalingen, door een aantal afgevaardigden ingediend. Het incident te Seoel, waar eenige dagen geleden de plaatsvervanger van den Engelschen consul- generaal, de heer Gardener, door Japansche soldaten werd aangevalleu, zal geen gevolgen hebben. De Japansche regeeriug heeft namelijk hare verontschul- diging aangeboden en tevens aan het Britsche gouvernement doen weten, dat de schuldigen ge- straft zijn. De inmenging van Eugelaud in het geschil tusschen China en Japan ter zake van Korea loopt dus geen gevaar meer John Bull zal zijn pogingen om eene verzoening tusschen het hemelsche rijk en het land van den Mikado te bewerken, kunnen voortzetten. Het blijft echter de vraag, of die pogingen zullen slagen. De toestand toch is nog steeds uiterst gespannen, zij het dan ook, dat er geen bevestiging is ontvangen van het in den groud boren vau een Chiueesch oorlogsschip en het bombardeeren van een der Koreaansche havens, waarvan te Londen bericht ontvangen heette te zijn. Luidens de jongste depeches maakten nochtans de Japansche troepen op Korea zich gereed de stelliug der Chiueezen op het schiereiland aan te grijpen en verwachtte men elk oogenblik de botsing. Te Tientsin worden door de Chineezen nog steeds troepen bijeengetrokken, teneinde de krijgsmacht op Korea te versterken. En Li Hung Chang gaf de verzekeriug, dat hij voor maanden voorraad munitie heefthij beschikt over 30,000 man, meerendeels ruiterij. Op haar tocht door Walcheren, op 22 Augustus, bezoeken de Koninginuen ook Domburg en zullen in het badhotel een dejeuner dinatoire gebruiken. Het verblijf aldaar zal van half 6en tot twee uur plaats hebben. Er heeft zich daar eene commissie uit de inge- zetenen gevormd voor de versiering van het dorp. Er zal eene eerewacht te paard van 24 personen worden samengesteld, terwijl het plan is gevormd, om tijdens het verblijf van H.H. M.M., op het terrein van het badhotel, door het muziekkorps der dienstdoende schutterij uit Middelburg eenige nommers te doen uitvoeren. M. Ct. Naar wij vernemen, worden sedert de af- schaffing van het patentrecht van rijkswege geene binnenvaartuigen meer gemeten, waardoor ver- scheidene gemeentebesturen in moeilijkheden geraken met de invordering van havengelden, die meestal maar de flesch kreeg hij niet in handen. Van de warme punch kwam nu nietswij waren toch reeds warm genoeg geworden. Toen wij met de flesch in de kamer kwamen barstte de oude vrouw in snikkeu uit en zei, dat ze behalve de flesch, die haar nicht opengetrokken had, nog een meende gehad te hebbenze had daar echter niet van willen spreken, omdat ze niet wist wat daarmee gebeurd kon zijn. „En dan verzekeren de menschen nog, dat ze de waarheid, niets dan de waarheid zeggen riep de rechter uit. ,/Men kan niemand meer gelooven iedereen verdraait de waarheid, aH het in zijn kraam te pas komtdat was nog een andere tijd, toen de duimschroeven aangelegd werden." „Ja zeker, maar geen betere tijd," zei de schrijver. „Ik heb de flesch verzegeld met den zegelring van mijnheer Bauerlich en een relaas opgesteld, dat door de oude dame en door hem onderteekend is. Zij kon nauwelijks de pen vasthouden, zoodat haar ueef haar hand moest besturen. Zij twijfelen geen van beiden of er vergift in de flesch is en dat jufl'rouw Valentine die daar verborgen heeft, dat kon ik duidelijk zien." „Wij zullen het spoedig weten," zei de rechter, terwijl hij vluchtig het relaas doorlas. De flesch werd nog denzelfden dag onderzocht, en toen bleek, dat daarin eene hoeveeiheid atropine was, voldoende om nog verscheidene menschen om het leven te brengen. Nu was Valentine's schuld zoo goed als bewezen. De rechter toonde haar bij het verhoor de gevonden flesch en zeide, dat langer ontkennen nutteloos was ,U heeft niet met koele berekening, maar in geheven worden naar de grootte der vaartuigen. Met het meteu van zeesehepen wordt intusschen voortgegaan. Eergisterenmiddag kwamen de Congresleden na een aangeuame vaart van een paar uren, die gelegenheid gaf enkele bruggen en de schoone oevers te bewonderen, om 6$ uur te Gorinchem aan. Op twee kleine booten ging het gezelschap alstoen over om de groote sluis op het Merwede- ranaal door te varen, die zeer nauwkeurig door de ingenieurs werd bezichtigd. Weder aan wal ge- comen wandelde men, voorafgegaan door muziek, naar het station, waar de burgemeester, de heer Van Andel, zijne echtgenoote en enkele autoriteiten de leden ontvingen. Nadat de eerewijn was ge- schonken, sprak de heer Conrad een woord van dank tot het gemeentebestuur, dat zoo gul de gasten ontving en met zijn Leve het gemeente bestuur van Gorinchem stemdeu alien in. Te 8 uur vertrok de extratrein, die de leden naar Dordrecht overbracht, waar men te 8$ uur aan een maaltijd in ,/Kunstmin" uitrustte van de vermoeienissen van den dag. De buitenlanders waren uiterst tevredeu over de goede regeling en het vele schoone, dat men gezien had. Men meldt uit Maastricht: Door prof. Spronk te Utrecht is een bacteriologisch onderzoek ingesteld van het water uit de Maas, ret kanaal en de Jeker, waaruit gebleken is, dat let Maas- en kanaalwater in groote hoeveeiheid cholerabaccillen bevat. De monsters water zijn genomen uit de Maas beneden-, uit het kanaal boven de stad Maastricht. In een der groote hotels te Baarn logeerde dezer dagen een persoon, die een naam opgaf van een der bekende Zaanlandsche families. Hij maakte goeden sier, dronk flink wijn, deed rijtoeren, ja, vroeg en kreeg op arglistige wijze eenig geld van den hotelhouder. Hij is op een zijner rijtoeren verdwenen na den koetsier eerst gastvrij onthaald te hebben op kosten van den kastelein, misschien wil hij zijn vroolijk leventje op andere plaatsen voortzetten, men zij dus op zijne hoedehij was reeds bij de politie gesignaleerd. Aan een particulier bericht uit Atjeh ont- leent men het volgende De 2e luitenant der marechaussee H. M. Vis kreeg, op den 10 Juni jl. de opdracht om bij kampong Lam-K.oenjit, tusschen onzeo pas opge- richten post Biloel en de benting Boekit-Daroe, die op dien dag zou worden opgeheven, positie te drift en daardoor zoo onverstaudig mogelijk gehan- deld. In plaats van uwe vijandin een paar droppels in het glas toe te dienen, hebt ge uw geheelen voorraad vergift in de flesch gedaan. Toen ge tot kalmte waart gekomeu en de gevolgen van uw daad kon overzien, hebt ge de flesch verborgen om ze later uit den weg te ruimen, en zette een andere flesch met onschadelijken inhoud daarvoor in de plaats." Te vergeefs verzekerde Valentine, dat ze nooit een droppel atropine had bezeten, en niet wist, dat er nog een flesch bessensap in huis was. Zij bezwoer ook, dat ze niets wist van een geheime bergplaats onder den gootsteen, waarop de rechter vroeg, hoe de flesch daar dan moest gekomen zijn. Valentine schudde het hoofd, daarop maakte zij een beweging alsof zij wilde spreken doch de half geopeude mond sloot zich weer en na een poos van dof stilzwijgen, mompelde zijffIk weet het niet ik weet het niet Daarmee was de rechter niet voldaan. Hij bracht haar onder het oog, dat het opbergen van de flesch en het omspoelen van het glas op een tijd, dat zij door smart over haar vaders dood onverweldigd moest zijn, haar onder sterke verden- king brachten. Hij herhaalde telkens weder, dat zij stellig in drift had gehandeld, daar de ontdek- king niet lang kon uitblijven, en om haar eene bekentenis gemakkelijk te maken, wees hij er op, dat ze bijna ontoerekenbaar was toen ze de daad, pleegdehij kon haar echter niet tot bekentenis brengen. Met angstige zorgvuldigheid vermeed zij Koenraad Rechling in het gesprek te noemeu, en toen de rechter dit opzettelijk deed, week zij terug en alsof zij een spook zag, riep zij //Stil, TER \ElZENSCHE <01RA\T 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1