Landbouwberichten. Gemengde berichten. deze worden met het oog op de veelvuldig voor- komende tuberculose aanvankelijk afgezonderd gehouden voorts houdt hij 2 maal's inaands over alle kinderen visitatie. Omtrent de lijfstraffen kon de adj.-inspecteur niets mededeelen, omdat hij dat punt niet heeft onderzocht. Wei weet hij, dat een afkeurenswaardige provoost door een nieuwe vervangen wordt. In de ventilatie is verbetering gebracht, door het aanbrengen van roosters van voldoende afmeting, tuimelramen en ventilatiekokers. Het nieuwe ziekenhuis is in gebruik genomen en is zeer goed. Uit deze mededeelingen, vooral wat de ventilatie- inrichtingen betreft, leidde de heer Van Overbeek de Meijer af, dat de heer Van 't Lindenhout nog altijd onbevoegde deskundigen raadpleegt, zoodat die inrichtingen niet aan de nieuwe eischen voldoen. Hij wenschte daarom bepaald aandrang op verbeterd deskuudig toezicht, en ten slotte vereenigde de raad zich er mede, dat de geneeskundige adj.- inspecteur in die richting zal werkzaam zijn en daarop krachtig zal aandringen. In de liberale kiesvereeniging te Zierikzee werd met 40 van de 52 stemmen tot candidaat voor den gemeentenraad gesteld den heer W. ten Haaf. Geene andere personen werden genoemd de lust om raadslid te worden is onder de tegen- woordige omstandigheden daar ter stede niet groot. Nog steeds is het kohier voor den hoofdelijken omslag over het loopende dienstjaar onafgedaan. Het zesde internationaal congres voor de binnenscheepvaart is gisteren te 's Gravenhage plechtig geopend door deu Minister van Buiten- landsche Zaken Jhr. Roellwaarna graaf Van Bijlandt en de voorzitter Conrad ook eon woord van welkom en dank spraken met uiteenzetting van de beteekenis en het gewicht der te behandelen onderwerpen. Na eenige voorbereidende werkzaam- heden is de eerste algemeene vergadering gesloten. TER NEUZEIV, 24 Juli 1894. In de op Donderdag 26 Juli a. s. te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken waaronder kennisgeving ont- slag raadslid Mr. J. P. Dronkersbenoeming stembureau verkiezing lid gemeenteraad aanbieding gemeenterekening 1893; rekening Burgerlijk Arm- bestuur 1893; idem commissie grindweg Ter NeuzeuHoek 1893 begrooting idem 1895 adres S. van Malen kosten vernieuwen erfpachtscontracteD; bepaling tegen bouwen op of over riolen circulaire betrekkelijk beschermende graanrechten reclames hoofdelijken omslagaanhangige brief over bestrating. Bij het gisterennacht over deze provincie uitgebarsten onweder is alhier de bliksem inge- slagen in een schoorsteen van het huis van den metselaar W. P. Nieuwelink, in de Nieuwediepstraat. De schade was gering en brand werd er niet veroorzaakt. Zaterdag viel een kind in de Oostschutkolk alhier. De voerman A. Dieleman begaf zich te water en redde het kind, dat toen bleek zijn 4jarig dochtertje te wezen. Mede op dien dag viel er een jongen in die kolk, die door een sluisknecht met een toegestoken schippershaak werd gevat en opgehaald. Als men zoo dagelijks die massa kinderen langs die kolk, annex den waterkant, ziet scharrelen, is het dan wel te verwonderen dat er nu en dan eens kennis maken met een zoo gevaarlijke diepte. De sluisbedienden aldaar brengen er menigte op het droge, welke anders de ouders levenloos zouden te huis gebracht worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij een inwoner alhier ontvreemd eenige gemaakte en stoffen voor te maken vrouwenkleederen, 2 kistjes sigaren en een horloge. Het ontvreemde is gedeeltelijk terecht. Voor het bouwen van een bazaltmuur te Ter Neuzen, Vrijdag te Middelburg aanbesteed, waren ingeleverd 12 biljetten onder welke 3 uit Ter Neuzen, en wel van de heeren M. van den weinig eer in. Kom, laten wij naar huis gaan om te eten," zeide hij en stond op om heen te gaan. De schrijver wilde zijn voorbeeld volgen, doch beiden zouden heden niet zoo spoedig aan hun middagmaal zitten. De deur ging open en zichtbaar opgewonden trad de commissaris Kiihnel binnen. z/Mijnheer, zoo even heb ik een gewichtige vondst an," riep hij nog buiten adem. fls die zoo gewichtig, dat ik niet eerst kan gaan eten vroeg Hausler, die grooten eetlust gevoelde. flk geloof niet, dat ge u daartoe den tijd zult gunnen, als ge verneemt welk nieuws ik breng, ik ik heb te Wilmersdorf in de woning van mejuffrouw Zier een tweede flesch bessensap gevonden." ,/Nu, dat is niets bijzonders. Niemand heeft beweerd, dat de flesch, die wij onder onze berusting hebben, de eenige was, die men in huis had," merkte de schrijver op. //Zoo, zoo 1" en Kuhnel wierp hem een medelij- denden blik toe. //Maar de flesch, die ik meebreng, stond op een verborgen plaats, reeds opengetrokken en de kurk zat er maar losjes op. Als ik me niet vergis, dan is er evenveel uit als uit de eerste flesch." Triomfeerend zette hij de flesch op de tafel. Hoek voor f 16,940, A. Tholens Dingz. voor f 16,880 en D. de Doelder voor f 16,085, zijnde de raming f 18,500. De heer De Doelder, als laagste inschrijver, is bereids in ons vorig nummer vermeld. De heer C. de Kok te Goes, staat no. 2 op de voordracht voor onderwijzer in de Fransche taal aan de Burgerschool te Gouda. Het idee om H.H. M.M. de Koninginnen bij haar bezoek aan Middelburg kennis te doen maken met de verschillende kieederdrachten der vrouwelijke bevolking van het platteland van Zeeland heeft een begin van uitvoering gekregen. Van verschillende zijden, zoowel binnen als buiten onze provincie, vond dit plan dan ook zeer veel toejuichingen men heeft de overtuiging dat de uitvoering ervan H.H. M.M. ook zeer welgevallig zijn zal. Er is thans eene commissie gevormd, die daartoe het initiatief heeft genomen en als centraal ver- eenigingspunt zal optreden. Deze commissie bestaat uit de heeren: Mr. W. Polman Kruseman, griffier der Staten van Zeeland, voorzitterJoh.L. van der Pau wert, directeur-hoofdredacteur derMiddelburgschecourant, secretarisH. J. G. Hartman, adjunct-commies der eerste klasse ter Provinciale griffie van Zeeland, penningmeester Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, lid der Provinciale Staten van ZeelandJ. A. Frederiks, conservator bij het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen L. K. van der Harst J.Jz., lid van den gemeenteraad van MiddelburgJhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje, griffier der arrondissements-rechtbank te Middelburg; en Dr. J. C. de Man, conservator bij het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen alien te Middelburg. De commissie heeft verschillende heeren in de provincie uitgenoodigd sub-comissien te vormen. Het plan bestaat om uit elk deel van Zeeland op een nader te bepalen dag te Middelburg saam te brengen een of twee meisjes van veertien- tot zeventienjarigen leeftijd, in haar fraaiste kleeder- dracht, teneinde die aan H.H. M.M. voor te stellen en daaraan te verbinden de aanbieding van een blijvend souvenir aan H. M. de Koningin als geschenk van de plattelands-bevolking van Zeeland. De volgende vijftien kieederdrachten wil men doen vertegenwoordigen Middelburg's ambacht, Walcheren, Westkapelle, Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Zuid-Beveland (twee types), Noord— Beveland, Schouwen, Duiveland, Tholen, het voor- malig vierde district, het land van Axel (twee types) en het land van Hulst. M. Ct. Het barkschip Heimo, dat 9 Juni, op de reis naar Ter Neuzen, op Bredgrund, bij Dalkarlsa, gestrand is, heeft zooveel schade geleden, dat het afgekeurfl werd. IIoeFt 24 Juli. Gisteren werd alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den WelEd. heer W. S. J. Dieleman, gemeente-secretaris. Ingeschreven werd door de heerenA. de Keuning voor f 3006, J. van't Hof voor f 3005, Jac. Drabbe voor f 2870, Jac. de Feijter voor f 2840, M. D. de Putter voor f 2780 en M. Robijn voor f 2660. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Behalve De Putter van Ter Neuzen zijn alle iuschrijvers te Hoek woonachtig. Zaamslag. Bij het onweder, dat Maandagavond omstreeks 7 uur over onze gemeente trok, werd een der wieken van den molen van den heer W. J. Leenhouts door den bliksem getroffen. Brand werd niet veroorzaakt, hoewel eenige materieele schade werd aangericht. Nog werd een boom getroffen op den Axelschen dijk. Een chais, waarin 2 personen zich bevonden, stond in de onmiddellijke nabijheid, zij kwamen er echter met den schrik af. Hulst. Door Monseigneur den bisschop van Breda is tot pastoor te Graauw benoemd de Z.Eerw. heer A. H. Burm, thans priester te Rozendaal. "^rechtszaken" De rechtbank te Middelburg behandelde Zaterdag de zaak tegen G. van Deth, ter zake dat hij 1°. op 30 Mei j.l. des avonds te Goes in eene openbare door hem belegde vergadering in het De rechter hield ze tegen het licht en terwijl hij weer ging zitten, zeide hij#Het is zeker een gewichtige vondst." ,/Laat het bessensap onderzoeken, en u zal zien, dat dit het rechte is," sprak de commissaris, terwijl hij tevreden de handen wreef. z/Hoopt u het vergift gevonden te hebben P" j/Laat u het onderzoeken, meer zeg ik niet," antwoordde Kuhnel met blijkbare zelfvoldoening. ,Dat zal onmiddellijk gebeuren." jMaar hoe is u aan die flesch gekomen vroeg de rechter aan den commissaris. ,pDat is een vermakelijke historie," antwoordde deze. //De huiszoeking bezorgde mij weinig moeite want het was een kleine woning met weinig er in. Des ondanks dacht ik nog altijd, dat ik wel iets over het hoofd kon gezien hebben en daarom peinsde ik op een middel om die fout te herstellen. Het toeval kwam mij te hulp. Juist toen ze uit het verhoor kwamen, ontmoette ik de oude juffrouw Zier met haar neef, den Amerikaan. Deze groet mij vriendelijk als een oude bekende, maar de oude juffrouw trekt hem bij den arm en zegt//Dat is de man, die onze Valentine heeft weggehaald." De commissaris bootste daarbij de oude juffrouw zoo aardig na, dat de rechter en de schrijver in lachen uitbarstten. (Wordt vervolgd). koftiehuis ,/De Prins van Oranje", ten aanhoore van talrijke bezoekers, sprekende over den officier van justitie te Arnhem, met betrekking tot diens ambtelijk optreden in het strafproces Neerbosch, dezen ambtenaar opzettelijk heeft beleedigd door van hem te zeggen z/De officier van justitie te Arnhem Jhr. Van Nahuys heeft de zaak van den weesvader in den doofpot gestopt, hij is de grootste lafaard, een schaudvlek, ontoerekenbaar voor zijne daden, die hoe eerder hoe beter uit zijne betrekking behoorde te worden ontslagen" 2°. dat hij op 15 Juni j.l. des avonds te Vlis- singen in eene openbare door hem belegde vergadering in het lokaal ,/De oude Vriendschap", ten aanhoore van talrijke bezoekers sprekende over den officier van justitie te Arnhem met betrekking tot diens ambtelijk optreden in het strafproces Neerbosch, dezen ambtenaar opzettelijk heeft be leedigd door van hem te zeggen /.Ik werd door den rechter-commissaris te Arnhem in kennis gesteld, dat de instructie in de zaak van Neerbosch was gesloten, en de stukken verzonden aan den officier van justitie. En wat deed de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, Mr. Naliuijs, met die stukkenhij las ze niet eens, hij duwde ze in een doofpot en den deksel er op, zoo'n schandvlek, die lafaard, het is een schande voor onze rechterlijke macht, hij is niet waardig langer bij de rechterlijke macht gednld te worden." De eisch van het O. M. luidt 4 maanden ge- vangennisstraf. De beklaagde was niet verschenen. Uitspraak 25 dezer. Kantongerecht te Hulst. In het begin van dit jaar zijn vanwege de Maats. tot bev. van Landbouw en Yeeteelt in Zeeland onder hare leden op zeer ruime schaal eenige vraagpunten verspreid, betrekking hebbende op de teelt van suikerbeetwortelen in die proviucie. Het doel daarvan was om uit de gegevens, op deze wijze bijeenverzameld, te geraken tot beantwoording der vraag ,/of er mogelijkheid zoude bestaan om in Zeeland, of althans voor Zeeland, want de stichting eener fabriek in Noord-Brabant nabij de grenzen van Zeeland zoude geen bezwaar opleveren eene beetwortelfabriek op cooperatieven grondslag op te richten." Bij de beantwoording dezer vraag punten heeft men niet die warme belangstelling ondervonden, waarop het belangrijke onderwerp recht hadtoch werd daardoor de wetenschap verkregen, dat, bij voldoende medewerking, goede kansen bestaan om het beoogde doel te bereiken. Het hoofdbsstuur van de Maatschappij voornoemd heeft dan ook in de gewone voorjaarsvergadering niet geaarzeld, om het aangevangen onderzoek te doen voortzetten en eene bepaalde commissie daartoe aangewezen, bestaande uit het uitvoerend deel vau het hoofdbestuur en de heeren Dr. A. J. Swaving, K. J. A. G. baron Collot d'Escury en C. J. Hocke Hoogeboom. Deze commissie vergaderde 25 Mei j.l. en heeft hare bevinding in deze conclusion nedergelegd 1°. Het oprichten van eene of meer groote fabrieken voor geheel Zeeland is gewenscht. 2°. In de verschillende afdeelingen der Maat schappij zullen landbouwers en grondeigenaars be- hooren te worden uitgenoodigd om zich te verbinden bij eventueele oprichting eener cooperatieve beet- wortelsuikerfabriek, gedurende een zeker aantal jareu de vereischte hoeveelheid beetwortelen te leveren, bij welke verbintenis de minst mogelijke afwijking zal plaats hebben van de bestaande toe- standen wat prijs, levering en voorschotten betreft. Lampier, de moordenaar van de 3 vrouwen te Marolleput, is van 's Gravenhage naar de strafge- vangenis te Leeuwarden overgebracht, teneinde zijne misdaad met leveuslange gevangenisstraf te boeten. Op de Donderdag te St. Maartensdijk ge houden veemarkt, waarop bij vorige jaren 70 tot 90 stuks hoornvee werden aangevoerd, bedroeg het nu slechts 3 stuks. Als vermoedelijke oorzaak hiervan wordt opgegevenweinig voorraad van vee en groote voorraad van voeder. Dat een bnrgemeester voor het Rijk een geit publiek verkoopt, is voorzeker geen alledaagsch geval. Vrijdag heeft dit echter te Rozendaal plaats gehad. Den 28stea van Hooimaand werd aldaar een jongen geit per spoor uit Belgie aangevoerd. Daar de invoer van Belgisch vee ten strengste verboden is, mocht het beestje niet verder en ook de Belgische douanen weigerden het dier terug te nemen, zoodat men te Rozendaal wel verplicht was het beest op stal te brengen. Na eene briefwisseling van drie weken, is de kwestie thans opgelost. Daartoe gemachtigd, en nadat de gemeente-secre taris de verkoopsvoorwaarden had voorgelezen, is eergisteren het geitje door den burgemeester van Rozendaal op de vischmarkt aldaar publiek verkocht. Eenige ingezetenen zagen er een grap in en boden tot f 2,25, hetgeen bij de talrijk opgekomen nieuwsgierigen den lachlust niet weinig opwekte. De socialist Reens en de zijnen hebben Vrijdag weder een verkoop bij executie wegens belastingschuld in een der achterbnurten te Amster dam tot een bespottelijke schijnvertooning gemaakt, tot groote pret van de toeschouwers. In weinig tijds werd een geheele bierhuisinventaris met biljart, tafels en stoelen incluis, voor de som van 16 cents opgekocht, waarna de inboedel weder in handen van den oorspronkelijken eigenaar overging. Na afloop van een vuurwerk op den Amstel te Amsterdam Donderdagavond scheidde zich uit de menschenmassa een troep volk, meest jongelieden, af, die, ongeveer driehonderd in getal, door vele honderden nieuwsgierigen gevolgd, door de Utrechtschestraat en langs de Heerengracht trokken. In „de Bocht" gekomen, ter plaatse waar de burgemeester woont, hief de bende den deun aan //Hop hop hop, hop hop hop, z/Hang den burgemeester op Toen de troep verder trok en in de Kalverstraat en op den Nieuwendijk socialistische liederen begon te zingen, maakte de politie spoedig een einde aan het schandaal. Zaterdag zijn van het Centraal-station te Amsterdam een dertigtal gezinnen naar New-York vertrokken, om bij het diamant—vak een bestaan te zoeken in de Nieuwe Wereld. Zij werden uit- geleid door tal van familieleden, vrienden en kennissen. Dit dertigtal, welks vertrek in verband staat met de voorgestelde tariefwet, zal door nog vele anderen worden gevolgd. Eenige dagen ge leden hebben een vijftigtal gezinnen de reis naar Amerika aanvaard. Onder het opschrift//Een reisgenoot, die geld kostte," deelt de Amsterdamsche Echo het volgende mede In een der Duitsche treinen, welke dezer dagen vertrokken, had een nog al bewegelijk gezelschap dames plaats genomen. Men was terecht gekomen in een zoogenaamden ,/Hoek-van-Holland-wagen" en dwaalde, gevolgd door een onder kotfers en doozen zwoegenden kruier, nu eens in het eenecompartiment, dan weer in het andere zonder zich naar haar zin te kunnen nederzetten. Eindelijk, daar was het geschikte plekje gevonden, en hadden de dames al koutende zich neergevleid. De kruier stuwde de tallooze koffers, pakjes, parapluies en parasols in de daarvoor bestemde hangijzers en wilde zich gaan verwijderen toen men bemerkte dat de trein reeds in gang was. z/Man," klonk het uit den mond van de dames, z/man, je moet er uit //Vraag wel excuus, mevrouw bracht de kruier in 't midden, //ik heb een groot huishouden, ziet uwe als ik er uit spring, breek ik m'n nek, ziet uwe Goede raad was dnur. De kruier moest mee tot aan het station Hilversum. Hier moest boete betaald worden door de dames, omdat zij iemand hadden meegenomen zonder plaats- biljet, en een quitantie, door den kruier, nommer zooveel, in der haast geschreven, luidde als volgt fVoor UEd. 3£ uur in den trein verzuimd en gewacht op den volgenden trein 1,05 ct. Voor gedane diensten1, te zameu 2,05 ct." Dit, gevoegd bij de boete en het plaatsgeld, was voor de bewegelijke dames een ongedachte verrassing, maar is misschien een goede leer om in het vervolg zich wat minder veeleischend in een spoorwegcoupe te bewegen. In het Haarl. Dagbl. vinden we de volgende geschiedenis vermeld, die een Amsterdammer aldaar is overkomen Dat justitie en politie de oogen open houden en al hun best doen om de daders van de inbraken te Bloemendaal te snappen, blijkt wel daaruit, dat toen Donderdag een Amsterdammer, in gezelschap van een Haarlemsch ingezetene en een paar vrouwen vroolijk rondtoerde door Haarlem's schoone dreven, de politie hem aanhield omdat hij eenige overeen- komst had met het signalement dat gegeven is van een persoon, die voor de inbraken gezien is, zwervende om de woningen. Aan den vroolijken rit kwam toen plotseling een einde. De heeren reden weliswaar in gezelschap van de rechercheurs Verkerk en Van Halst verder, maar de dames stapten aan het bureau van politie uit en wachtteu daar, zooals begrijpelijk is in nog Zitting van 14 Juli 1894. Veroordeeltl zijn wegens het loopen over bezaaiden grondA. M. L., oud 56 j., werkvrouw te Boschkapelle, tot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis wegens overtreding van het herbergreglement te St. Jansteen M. T. V., oud 59 j., slachter, B. A. M., oud 40 j., herbergier en horlogemaker, J. A. v. D., oud 33 j., herbergier, P. S., oud 33 j., herbergier, E. T. P., oud 23 j., alien te Hulst, en C. L. M., oud 63 j., herbergier te St. Jansteen, ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht.L. V., oud 39 j., herbergier te St. Jansteen, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht.; wegens jachtovertredingA. S., oud 14 j., zonderberoep te Stoppeldijk, tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. wegens strooperijJ. d. R., oud 59 j., werkvrouw te Hontenisse, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. L., oud 34 j., arbeidster te Graauw, tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. wegens openbare dronkenschap en het maken van nacht- rumoerF. B., oud 23 j., voermansknecht te Hulst, tot twee boeten van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete wegens overtreding van het brandweerreglement te Koewacht T. v. A., oud 21 j., werkman te Koewacht, tot eeue boete van f 1, subs. 1 dag hecht. wegens straatschenderijC. S., oud 18 j., werkman te Koewacht, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. wegens het niet mhilkorven van aangespannen honden A. v. G., oud 28 j., koopman te Stekene, Th. d. R., oud 17 j., koopman te Hontenisse, H. D., oud 40 j., koopman te Clinge, en L. d. B., oud 43 j., koopman te Cauter, ieder tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. wegens het in staat van dronkenschap verkeerende de orde verstoren en eens anders veiligheid bedreigenTh. J. v. G., kleermaker te Hulst, tot 3 dagen hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2