Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad I voor Zeeawsch- Vlaanderen. No. 3047. Zaterdag 21 Jul! 1894. 34e Jaargang. gemetselden put met uitlooper ^£2,353 "5333 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshoaders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blari verscliijnt Dinitilai;- en Vrij<lH{f»von«t '•■J rten nitgever I". J. V A Hf li K Si A Hi II K te Ter 1'euzen. Bij deze courant behoort een byvoegsel. Ten Raadhuize der gemeente HONTENISSE ligt ter lezing een bestek van het maken van een voor een te plaatsen weeghrug en het maken van een GEBOUWTJE met toegang voor den weger, op den Haven weg te Walsoorden, waarvan de open bare aanbesteding ten Raadhuize voormeld zal geschieden op Zaterdag den 28 Juli 1894, des namiddags 3,30 uur. AanwijziDg Donderdag den 26 Juli 1894, des namiddags 4 ure. Burgemeester en Wethouders van Hontenis3e, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BR A BAND, Secretaris. Jr*olitieli Overzicht. Er is een groot verschil tusschen het wetsvoorstel van Salisbury, dat Dinsdag door het Hoogerhuis van Engeland bij tweede lezing is aangenomen en de verscherpte maatregelen tegen de anarchisten, zooals die nu in artikelsgewijze behandeling komen in de Kamer van afgevaardigden van Frankrijk. Ook is de houding der regeeringen van beide landen tegenover die beide zeer uiteenloopende, doch in hun doel en strekking toch wel eenige overeen- komst hebbende wetsvoorstellen, een gansch ver- schillende. Terwijl FraDkrijks regeering met hand en tand vasthoudt aan een wetsontwerp, dat de democratische vrijheidsbegrippen niet geheel en al onaangetast laat, bestrijdt Engelands bewind het voorstel der oppositie op grond van de vrijheids begrippen, die in Groot-Brittannie zich soms heel zonderling uiten. Salisbury's wetsplan beoogt in de eerste plaats een beperking van de immigratie der onvermogenden en in de tweede plaats wil 't den anarchisten hun bedrijf op Engelands bodem minder gemakkelijk maken. Rosebery s oppositie tegen Salisbury's plan is eigenlijk een vrij wat aemakkelijker beginnen dan de verdediging van de maatregelen tegen de anarchisten, tegenover de de geweldige aanvallen der oppositie, zooals het Fransche kabinet-Dupuy dat heeft ondernomen. En de aanneming van de //bil door Engelands Hoogerhuis met 89 tegen 37 stemmen, Rosebery s krachtigen betoogen er tegen, ten spijt, is eigenlijk van heel wat minder beteekenis dan voor Frankrijks regeering een zege met geringe meerderheid zou zijn en FBXJILLBTON. Agnes haalde de schouders op, zij begreep de bedoeling van die woorden niet. Maar Koenraad trad op den rechter toe en vroeg zacht„Zijn er dus tot heden nog geen gronden gevonden „Geen voldoende," antwoordde deze. ,/Ik geloof het ambtsgeheim niet te schenden, als ik u mede- deel, dat er geen vergift gevonden is in de flesch met bessensap, waarvan uwe moeder gedronken heeft." „Nu, daar hebben wij het al, nep mevrouw Von Beeren uit, aan wier scherp geboor de zacht gesproken woorden niet ontgaan waren. //Zal u haar nu niet in vrijheid stellen ,/Spoedig, naar ik hoop," antwoordde hij ont wijkend. ^Neem mij niet kwalijk, mevrouw, ik moet nog verscheidene menscheu verhooren. Mag ik u verzoeken, mijnheer Rechling tfMet uw verlof, mijnheer. Ik zal eerst mevrouw Von Beeren naar haar rijtuig brengen," antwoordde deze, en na een toestemmend hoofdknikje verliet hij met Agnes het vertrek. Van alles wat die leelijke vent met zijn schel- vischoogen gepraat heeft, heb ik niets begrepen, dan dat hij Valentine gevangen houat en geen zonnestraaltje tot haar wil laten doordringen. Wat meent hij eigenlijk vroeg Agnes, terwijl zij aan Koenraads arm voortliep. Hij trachtte haar duidelijk te maken, hoe de loop van een strafvervolgings-proces is, terwijl hij zelf vreeselijk leed onder de gedachte, Evenmin als Dinsdag, is bet eergisteren in de fransche Kamer tot eene beslissing gekomen in zake het wetsontwerp tegen de anarchisten. Blijkbaar had men anders verwacht, althans ditmaal was de opkomst zeer talrijk. Verscheidene afgevaardigden waren opzettelijk uit hunne departe- menten, werwaarts zij reeds vertrokken waren, teruggekeerd, teneinde de zitting bij te wonen. Onder de sprekers trok vooral de socialistische afgevaardigde Goblet de aandacht. Hij ging, gelijk zich denken laat, heftig tegen het wetsontwerp te seer, hetwelk hij in den volsten zin van het woord een »uitzonderingswet" achtte. Ook deze spreker beschuldigde het kabinet, dat het de anarchie als voorwendsel te baat nam om zich den politieken strijd gemakkelijker te maken. Maar men begaat daardoor een onrechtvaardigheid Bovendien, de nieuwe wet zoo meende spreker zal meer anarchisten maken, dan zij er onderdrukt. Ten slotte hield de heer Goblet alien republikeinen voor, de vrijheid niet te verloochenen, en bezwoer hij der Kamer, het wetsontwerp te verwerpen. De uiterste linkerzijde juichte den spreker donderend toe. De Minister van justitie, de heer Guerin, ver- volgens het woord nemende, verdedigde de wet op juridische gronden. Hij verzocht der Kamer de voordrac'nt aan te nemen, welke door de Regeering is ingediend met het doel de veiligheid te verzekeren, waaraan het land behoefte heeft. Door de openbaarheid van de debatten bij processen te verbieden zoo zeide de Minister willen wij den anarchisten een middel tot propaganda ontnemen. De nieuwe wet is noodig, daar het gevaar steeds grooter wordt. De Kamer zal ons helpen het land te verlossen van deze afschuwelijke secte. De voorzitter Burdeau liet daarna stemmen over de sluiting der algemeene beschouwingen. Met 253 tegen 194 stemmen werd da'artoe besloten. Hierop verzocht de Minister-president,, de heer Dupuy, de voordracht driugend te verklaren. Ook hiertoe werd besloten, met 279 tegen 167 stemmen. De voorzitter deed alsnu het voorstel, over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling. Het werd aangenomen met 289 tegen 162 stemmen. Verworpen werden daarentegen een voorstel, van den conservatieven afgevaardigde Baudry d'Asson, om de zitting permanent te verklaren, en een ander voorstel, om ook avondzittingen te houden. De discussie werd daarop verdaagd. Te Parijs blijft men vrij algeraeen gelooven, dat het wetsontwerp onveranderd zal worden dat Valentine zijn geliefde Valentine, daarin de hoofdrol moest vervullen. Agnes luisterde aandachtig naar hem. Met haar vlug begrip zag zij weldra de zaak in, maar daardoor gevoelde zij haar hart niet verlicht. Juist wilden zij het gerechtsgebouw verlaten, toen zij een kleine oude dame in rouwgewaad aan den arm van een heer ontmoetten. Zoodra de dame Koenraad bemerkte, bleef ze staan en stotterde „mijnheer Rechling jMejuffrouw Zierriep deze uit en greep haar hand. //Oh, dat wij elkaar zoo raoeten wederzien Geloof het nietgeloof het nieten de arme oude, die sedert gisteren al zooveel geschreid had, barstte weer in tranen uit. „Ik durf op haar onschuld te zweren," sprak Koenraad met nadruk, en zeker zou Constance uit dankbaarheid voor die woorden zijn handen gekust hebben, als hij ze niet snel had weggetrokken. Ook de heer, die haar geleidde, gaf door een beweging zijn misnoegen te kennen. De oude dame bemerkte nu, dat zij vergeten had haar geleider voor te stellen en zeide#Dit is mijnheer Adolf Bauerlich, onze neef en tegen woordig mijn eenige steun." Terwijl mevrouw Von Beeren zich vriendelijk aan de oude dame voorstelde en haar eenige troostende woorden toesprak, maakten de heeren een stomme buiging en kekeu elkaar koel vijandig aan. Daarop ging mejuffrouw Zier aan den arm van Bauerlich het gerechtsgebouw binnen en Koen raad bracht Agnes naar haar rijtuig. ^Bauerlich, Adolf Bauerlich, waar heb ik" dien naam vroeger gehoord zei ze, terwijl hij haar hielp by het instappen. //Koenraad, bedenk u eenstoen goedgekeurd. Er zal echter een heele strijd zijn de socialisten hebben niet minder dan 26 amende- menten ingediend. De regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek scbijnt droeve ervaring te hebben opgedaan, wat liet drijven der Engelschgezinden betreft. Trouwens, tijdens de kwestie van het ronselen van vreemde- ingen voor den oorlog tegen de wederspannige kaffers onder Malaboch is daarvan reeds een en ander gehoord buiten de grenzen van Transvaal. Zelfs heeft het, naar men zich zal herinneren, niet veel gescheeld, of het was tot een formeele botsing gekomen, door de Engelschen uitgelokt. De Transvaalsche regeering heeft het thans wenschelijk geacht maatregelen te nemen tegen de gevaarlijke handelingen van hare Engelsche onder- danen, voor zoover het houden van vergaderingen betreft, en door den Volksraad een wetsontwerp doen aannemen, waarbij haar buitengewone bevoegd- heden worden gegeven tot het onderdrukken van oproerige bijeenkomsten (gelijk er onlangs een door de Engelschen te Johannesburg werd gehouden.) Alle vergaderingen in de open lucht, waaronder te verstaan zijn bijeenkomsten van meer dan zes personen, zijn verboden de politie mag de vergade ringen bij wonen, verbieden en desnoods gewapender- hand uiteendrijven, als naar hare meening het doel der bijeenkomst tegen de openbare orde is gericht. Overtreders worden met strenge straffen bedreigd. Wat den oorlog met de kaffers betreft, wordt gemeld, dat generaal Joubert, nu dynamiet niet heeft geholpen, zal trachten den vijand door middel van brandende paraffine en zwavel uit zijn holen te vrooken" Volgens eene briefwisseling in de Middelburgsche courant is er geen sprake van een koninklijk bezoek aan Zuid-Beveland. Alleen heeft er nog wel een oogenblik plan bestaan het voormalig vierde en vijfde district een vluchtig bezoek te brengen, doch dit is, zoo men vernam, opgegeven. Alleen Walcheren wordt met een koninklijk bezoek vereerd. Men schrijft uit Middelburg dd. 18 Juli De toebereidselen voor de ontvangst der Ko- ninginnen worden hier en elders op Walcheren ijverig voortgezet. Er is hier o. a. sprake van eene kindervoorstelling in den schouwburg te geven en van een gondeloptocht. Men is niet karig met het geld. De Lange Delft (de voornaamste straat) wij nog kinderen waren, moet er bij ons thuis over hem gesproken zijn Koenraad haalde de schouders op. Zijn arm hoofd was zoo vervuld met de dingen van heden, dat hij zich niet kon bezighouden met onbeduidend- heden uit het verleden. Agnes dacht er langer over, maar liet het eindelijk glippen. „Jk kom daar wel op terug, maar voor het oogenblik heb ik iets anders te doen," dacht ze en herhaalde bij zich zelf nog eens, wat Koenraad haar van een strafvervolgings-proces gezegd had. Zij overdacht ook nog eens, wat zij over merkwaardige processen in de courant had gelezen. ,/Naar de terechtzitting verwezen, en door de rechters en gezworenen ter dood veroordeeld riep zij uit. ,/Dat overleeft zij niet, en Koenraad ook niet 1 Zoover mag het niet komenMaar als het eens zoover komt vervolgde zij peinzend. ^Sedert ik dezen rechter ken, ben ik op alles voorbereid Zij moet een verdediger hebben, - nu herinner ik mij op hem komt alles aan, den beste die er is of misschien meer dan een, als dat kan. Daar moet ik maar dadelijk naar omzien. Koenraad zal zeker zeggeu //Dat heeft den tijd nog, als wij weten hoe de zaak loopt," maar ik kan niet wachten. Men wacht niet met den dokter te halen totdat de zieke zoo erg is, dat herstel onmogelijk wordt, en zoo zal het met zulk een verdediger ook wel zijn. Wie weet, of hij wel tijd heeft, en of hij niet lang te voren moet zijn aangenomen. Ik zal mijn ouden vriend om raad vragendie zal mij wel een goeden verdediger kunnen aanbevelen, sprak ze en ze trok aan het koord, dat diende om den koetsier een teeken tot stilhouden te geven. heeft alleen al f 20,000 bijeengebracht voor de feestviering. Naar men verneemt zullen de Vorstinnen o. a. ook Domburg bezoeken. Daar bij de onthulling van het standbeeld van De Ruyter in 1841 een tenloonstelling gehouden werd van voorwerpen, boeken, platen medailles enz. betrekking hebbende op het leven van De Ruyter, vond de commissie van de Oudheidskamer het eigenaardig om bij de heronthulling van het beeld te trachten een dergelijke tentoonstelling te organiseeren, te meer omdat H.H. M.M. de Konin- ginnen daardoor in de gelegenheid worden gesteld een overzicht te hebben van voorwerpen, die, hier en daar in particuliere handen, bijna nimmer ter bezichtiging zijn. Waarschijnlijk zal deze tentoonstelling worden gehouden in een der lokalen van het raadhuis. De heer Joh. van't Lindenhout te Neerbosch deelt omtrent het jaarfeest op de Weesinrichting het volgende mede De tombola, in het huis j,Elim" gehouden, bracht f 220 op, bestemd voor aankoop van geneeskundige instrumenten. Eenige vrienden uit Amsterdam zonden een groote kist met spriugtouwen, ballen, tollen, poppen, eau-de-Cologne enz. Deze zaken werden een dag naar het jaarfeest onder de weezen verdeeld. De weezen werden ont- haald op honderd tulbanden, ieder 1 K.G. zwaar en op 300 K.G. roode bessen met suiker. De Nijmeegsche broodfabriek zond 1500 krenten- broodjes. Zooals men weet, is reeds bij de rechtbanken te 's Gravenhage en Middelburg een vervolgiug tegen de heer Van Deth op het getouw gezet. Thans heeft ook de arrondissements-rechtbank te Breda rechtsingang tegen hem verleend met ver- wijzing naar de correctioneele terechtzitting, ter zake vanin den a vond van den 27>ten Mei j.l. te Bergen op Zoom in eene door hem belegde openbare vergadering in het lokaal De Hollandsche Tuin aldaar, sprekende over den officier van justitie te Arnhem met betrekking tot diens ambtelijk optreden in het strafproces /Neerbosch", dezen ambtenaar ten aanhoore van talrijke bezoekers, opzettelijk te hebben beleedigd. Het schijnt echter dat de heer Van Deth deze rechtbanken bevoegd genoeg acht om ook zonder zij ne tegen woordigheid die zaken te beslissen. Althans volgens zijn eigen mededeeling geeft hij den strijd tegen Neerbosch hier op, om dien strijd te gaan voortzetten //aan de andere zijde van den Oceaan, ,/Naar den raadsheer Ring, in de Markgraven- straat no. 48," gebood zij den bediende, die aan het portier haar bevelen was komen vernemen. ACHTSTE HOOFDSTUK. Ofschoon mijnheer Zier reeds lang lijdende was geweest, zoodat zijn plotselinge dood geen verwon- dering kon baren, vond de overheid in het samen- vallen van zijn dood met die van mevrouw Rechling aanleiding om zijn lijk te laten onderzoeken. Deze maatregel achtte men nog te eerder noodig, aan- gezien Constance aanhoudend jammerde, dat haar broeder reeds zoo lang bessensap gebruikt had zonder eenig nadeel daarvan te ondervinden. Het was dus mogelijk, dat een ongelukkig toeval in het spel was, 't welk den dood der beide overledenen had veroorzaakt. Het onderzoek bevestigde echter het oordeel van den huisdokter lijdende aan een hartkwaal, was de heer Zier gestorven, ten gevolge van een heftige gemoedsaandoening. Van vergift was geen spoor te ontdekken en daardoor werd tegen Valentine de verdenking nog versterkt, dat zij mevrouw Rechling vergift had ingegeven. Behalve het vergift, dat in het lichaam van het ongelukkige slachtoffer gevonden was, viel nergens iets te ontdekken, dat als een bewijs voor die verdenking kon gelden. Volgens de bestaande voorschriften had men Valentine's kleeren nauw- keurig onderzocht, voor zij in haar eel werd opge- sloten, doch men vond geen fleschje bij haar of iets, dat atropine kon bevat hebben. Een huiszoeking in de woning te Wilmersdorf had eveneens niets opgeleverd, en de flesch bessensap, die de commissaris in beslag had genomen, was ook vrij van vergift bevouden. TER \E17,E\S(HE (OIRAVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1