Gemengde berichten. f medeleden bij hunne pogingen nog vaak op volslagen onbekeudheid bij do onderwijzers met verschillende onderdeelen van bet alcoholvraagstuk. De synode der Christelijke Gereformeerde kerk, te Utrecht gehouden, heeft besloten, haar Theologischeschool zoodra mogelijk te vestigeu in 's Gravenhage. Zij benoemde tot haren docent de heer F. P. L. C. van Lingen, predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Rotterdam, die tegen September zijn afscheid van zijne gemeente denkt te honden, om voorloopig zijne collegies te Kampen te geven en met Mei a. s. zich in de hofstad met zijne studenten te vestigen. Op verschillende plaatsen in Groningen ver- toont zich dezeu zomer weder de gevreesde vlasziekte, als een sprekend bewijs, hoe groot de macht van het kleine is. De brand in het vlas, onder dien naam n.l. staat de bedoelde ziekte bekend, wordt veroorzaakt door een kleine schimmelplant en zoo groot zijn hare verwoestingen, dat van de ergst aangetaste velden slechts weinig terecht komt. Toen het wieden afgeloopen was, werd reeds op het Hoogeland, waar zeer veel vlas verbonwd wordt, de brand waargenomen. Thans vertoont ze zich ook reeds in het Oldambt, waar dezen zomer voor het eerst tal van hectaren met vlas bebouwd worden, o. a. te Nieuwolda en Heveskes. In laatstgenoemde plaats moest een prachtig stuk vlas, dat nog lang niet rijp was, opgetrokken worden, om meerdere schade te voorkomen. De zaaddoozen (knoppen) en de Stengels waren reeds voor een groot deel zwart. TER NEUZEN, 17 Juli 1891. Aan den heer Mr. J. P. Dronkers, notaris alhier, is door den Officier van justitie te Middelburg, een verlof verleend van 30 daigen, ingaande 16 Juli, terwijl tot zijne vervanging gedurende dien tijd is aangewezeu de heer L. J. v. d. Moer, notaris alhier. Aan het op 15 Augustus e. k. alhier te houden Festival zal worden deelgenomen door 16 muziek— en 10 zanggezelschappeu. Bij koninklijk besluit is pensioen verleend ten laste van den staat aan A. Leunis, ten bedrage van /376 'sjaars. Bij koninklijk besluit is benoemd tot gezworen van het Waterschap Groede en Baanst de heer W. Salomd J.Pz. Bij het examen te Arnhem voor apothekers- bediende is o. a. geslaagd de heer T. J. M. van Pienbroek, geb. te Zaawslag. Axel, 16 Juli. Zaterdagmiddatr, ongeveer 1 uur, werd alhier tusschen de Axelsche Sassing en Sluiskil uit het kanaal opgevischt het lijk van een 29jarige boerendochter uit deze gemeente. Men vermoedt, dat zij den vorigen avond, door duisternis misleid, in het kanaal is geloopen, althans sporen van geweld werden op het lijk niet gevonden. Koewacllt. Dat de politie soms nog zaken weet op te sporen, welke reeds lang tot het verleden behooren, daarvan geeft onze gemeente een paar voorbeelden. Verleden jaar ontstond er brand in een jongen dennenbosch, welke zich spoedig uitbreidde. Ge- lukkig dat eenige mannen daar in den omtrek waren, die met vereende krachten de vlammen wisten te blusschenzoodat de schade betrekkelijk gering was. Omdat men hier en daar uitgebrande lucifers vond liggen, dacht ieder aan kwaadwillligheid, doch de dader was niet op te sporen. Thans schijnt de politie hem ontdekt te hebben, de volgende maand toch zal de 19jarige C. S. alhier, verdacht van dit feit voor de arroudissemeuts-rechtbank te tfDe gevangenbewaarder zal een paar goudstukken niet van de hand wijzen," voegde zij er bij, zonder te vermoeden welk een ernstige overtreding der wet zij in den zin had. ,/Om Gods wil, doe dat niet, Agnes," zei Koenraad, en hij hield haar verschrikt bij den arm vast. z/Zulk een stap kon de zaak veel erger maken, men zou in u een medeplichtige kunnen vermoeden." ,/Waarom niet Dat zou niets dwazer zijn dan de aanklacht tegen Valentine," zei ze met een spottenden grimlach. z/Zeg eens, wie is eigenlijk de Cerberus, die mij den weg naar haar verspert //Het onderzoek wordt geleid door den rechter Hausler." tfVind ik die nu in het gerechtsgebouw ^Ongetwijfeld." ,/Welnu, dan ga ik naar hem." ffO, Agnes, gij zijt een engel Ge weet niet, hoe uw deelneming mij goed doet, al zal zij de ongelukkige Valentine ook weinig helpen riep Koenraad uit en hij bedekte haar handen met kussen. Zij maakte een snelle beweging en nam zijn hoofd tusschen haar handen. z/En gij zijt nog altijd mijn beer, mijn goede groote beer, zooals ik u als knaap noemde, toen ge mijn grillen wel niet goedkeurde, maar u er toch naar schikte." »Dat zal ik nu ook doen," zei hij. #Ik ga met u mee naar den rechter." z/Maar het lijk van uw moederZij duidde met het oog op de deur der aangrenzende kamer, waar zij het lijk van mevrouw Rechling vermoedde te zijn. z/Zij heeft mij niet noodig," sprak hij met een zucht, //en bovendien wenscht de rechter mij in verhoor te nemen. Hij heeft mij de keus gelaten Middelburg moeten verschijnen. De tweede zaak is van nog ouder datum. Voor een tweetal jaren miste F. R. alhier zijzilveren horloge en ofschoon hij overal zocht en verschillende menschen er naar vroeg, zijn uurwerk was nergens te vinden. Ver leden week is het echter gevouden door onzen rijks- en gemeente veld wachter, die op last van de justitie te Middelburg huiszoeking gedaan hebben. Het lag netjes weggeborgen in eene mutsendoos. Hontenisse. In een algemeene vergaderiug van de katholieke kiesvereeniging voor dit hoofdkies- district is met algemeene stemmen (de leden van het dagelijksch en van het algemeen bestuur ont- hielden zich van mede-stemming) de volgende motie aangenomen De vergadering, gehoord de voorlezing van den brief van 13 Juni jl., door het algemeen bestuur dezer kiesvereeniging gericht aan den uitgever- redacteur van de Scheldebode. Spreekt hare afkeuring en verontwaardiging uit over de schandelijke en voor het bestuur der kiesvereeniging beleedigende en lasterende hoofd- artikels, door de Scheldebode sinds de laatste ver- kieziug voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 24 April 11. in eenige nummers gepubliceerd, speciaal wat het hoofdartikel betreft voorkomende in n°. 847 van 11 Mei jl. Verklaart volkomen vertrouwen te stellen in het dagelijksch en algemeen bestuur der kiesvereeniging en gaat over tot de orde van den dag. Sluis. De kosten voor de herstellingswerken aan het raadhuis alhier worden geraamd op f 15,000 waaraan het rijk voor twee derden bijdraagt. RECHTSZAKEN. Op 14 Augustus zal voor de rechtbank te Middelburg terecht staan T. v. A., bootsman op het Belgische stoomschip 1' Avenir, wonende te Antwerpen, aan wiens onvoorzichtigheid het te wijten zou zijn, dat een 14jarige jongen uit Ter Neuzeu, werkzaam op genoemd schip, bij het breken van het hijschtoestel, waardoor hij de schijf tegen het hoofd kreeg, is overleden. Gisteren is door den officier van justitie ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg hooger beroep aangeteekend tegen het door die rechtbank op den 3 Juli 1.1. gewezen vonnis, waarbij P. V., burgemeester te Graauw, wegens valschheid in geschrift werd vrijgesproken. Te Serooskerke (Walcheren) zal op Zaterdag 28 Juli a. s. worden aanbesteed, het bouwen van eene villa met stal, koetshuis en koetsierswoning op de buitenplaats Vrederust aldaar, waarvoor de begrooting beloopt f 95,000. Douderdagavond werd aan het politie-bureau te Goes binnengebracht een Eugelschman, die Maandagavond uit Ylissingen, op reis naar Rotter dam zijnde, vanwaar hij naar New-York moest, te Kapelle uit den trein gestapt en daar met een onbekende uit dat dorp uit geweest was. In een herberg aldaar door hem bezocht, toonde hij een portefeuille met veel papiergeld en een reiskaart voor New-York en liet daarbij ook de zilveren schijven klinken. Daarop is hij in gezelschap heen- gegaan, doch en «u komt er een hiaat in's mans geschiedenis den volgenden morgen waren zijn schijven en de portefeuille met haar inhoud ver- dwenentot deze ontdekking kwam hij bij zijn ontwaken in de bakkeet eener herberg aan den Wemeldingschen Zandweg. De man heeft daarop naar de portefeuille gezocbt en vond deze natuurlijk geheel ledig iu eene sloot. Beroofd en ontdaan werd hij door de om vandaag te komen of te wachten tot de begra- fenis achter den rug is." z/Zooveel oplettendheid heeft hij Valentine niet betoond," zei Agnes. »Nu, kora aan, mijn rijtuig staat voor de deur te wachten." De rechter was niet weinig verwonderd, toen bij hem behalve Koenraad Rechling, dien hij verwachtte, ook nog mevrouw Von Beeren werd aangemeld. Hij liet haar echter toch binuenkomen, daar hij ieder moest aanhooren, die hem iets omtrent de hangende rechtszaak had mede te deelen. Met de voorkomendheid van een welopgevoed man luis- terde hij naar de verzekeringen der jonge schoone vrouw, dat mejuffrouw Zier nimmer zulk een afschu- welijke misdaad, als hier gepleegd was, kon begaan hebben doch hij hechtte aan die verzekeringen weinig waarde en bleef haar beleefd maar stand- vastig een onderhoud met Valentine weigeren. z/Waarom niet P Wat kan het schaden vroeg zij dringend. z/De wet verbiedt het, mevrouw." Dan zal ik aan haar schrijven 1" sprak ze. Het spijt mij wel, mevrouw maar dat mag ik ook niet toestaan." z/Maar moet zij dan geheel zonder troost blijven Mag zij dan niet weten, dat zij vrienden heeft, die aan haar onschuld gelooven en die niet zoo Vreezende, dat zij een onbezonnen woord zou uitspreken, viel Koenraad haar in de rede en zei op treurigen toon //Ik heb het u reeds gezegd, dat dit niet wordt toegestaan." ,/En wanneer wordt dit wel toegestaan vroeg zij met blijkbaar ongeduld. z/Dat kan ik niet bepalen. Misschien binnen weinige dageu, als er geen voldoende grouden zijn om een aanklacht te doen." (Wordt vervolgd.) politie te Kapelle opgenomen en naar Goes getrans- porteerddoch aangezien hij geen inlichtingen gaf, ook niet omtrent de herkomst van zijn geld en hoe hij het was kwijt geraakt, werd hij Vrijdagmorgen naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van den officier van justite aldaar gesteld. Tijdens het jaarfeest op de Weesinrichting te Neerbosch barstte boven het gesticht een geweldig onweder los, dat de gebouwen op hunne grondvesten deed sidderen en de aanwezigen deed ontstellen. In de Weeshuislaan werden door den bliksem een zestal telefoonpalen gedeeltelijk tot splinters gestagen, alsmede eenige boomen gespleten of van hunnen bast in lange repen beroofd. Van een postbode die juist in die laan op weg was, werd door den bliksem de pet van het hoofd en de sigarenpijp uit den mond geslagen, terwijl groote spinters van een telefoonpaal om hem heen vlogen, zonder hem echter verder te deren. Een zeer droevig voorval had te Akkerwoude (bij Dokkum) plaats. De vrouw van zekeren Annema zag, dat het hoedje van haar kind twee jaar oud in het water dreef. Wijl het kind in de nabijheid gespeeld had, sprong de moeder onmiddellijk te water, ten einde haar kind te zoeken, doch met het noodlottig gevolg, dat zij weinige oogenblikken later met haar kind levenloos door de buren werd opgehaald. De vader, die naar de markt te Leeuwarden was, van vrouw en kind beroofd, is, als te denken valt, schier radeloos. Het volgende wordt gemeld omtrent den te Druten gepleegden moord. Op den bewusten avond moet de pleegvader na het avondeten naar buiten zijn gegaan, terwijl hij spoedig gevolgd werd door zijn pleegzoou. Daar moet een woorden- wisseling ontstaan zijn, waarop de pleegzoon in drift een spade greep en daarmede den ouden man dood- sloeg. De verslagene slaakte een kreet, waarop de vrouw des daders naar buiten snelde en hem met behulp der meid de spade ontrukte. Op het zien van het lijk vluchtten de vrouwen naarLeeuwen. Spoedig daarop was de justitie aanwezig, die den moordenaar te bed vond. Een landbouwer in de Friesche gemeente Franekeradeel heeft een voor Italie bestemden stier voor f 600 verkocht. Een brutale straatroover is de 19jarige Hugo Neyenhuis. Op 26 Mei j.l., des middags om halfvijf, liep een 7 6jarig man aan 't Frederik Hendrik- plantsoen te Amsterdam. Hij had in de hand een zakje met f 94 aan zilvergeld, afkomstig van een bankbiljet dat hij voor zijn patroon gewisseld had. Plotseling voelde hij dat iemand achter zijn rug toesprong en de hand, waarin hij 't zakje hield, vastgreep. Schier op 't zelfde oogenblik trad een tweede persoon op, die den ouden man op den grond wierp. Nummer een rukle daarop 't zakje weg en ging, evenals nummer twee, op den loop. De oude man bleef beroofd en verwond achter. Intusscben, gelijk de voorzitter Mr. Ph. W. Scholten deed opmerken, uit den mond der kinderen hoort men wel eens de waarheid. Een jongetje van 7 jaren, dat den straatroover kende, daar beiden in dezelfde straat woonden, had de daad gezien en dit aan zijn ouders verteld. De vader zulke flinke personen moesten er rneer zijn gaf van een en ander aan de politie kennis en zoo gelukte het den dader aan te houden en voor den rechter te brengeu. Tal van inlichtingen werden verstrekt die voor den bekl. zeer bezwarend schijnen. Met onverstoorbare kalmte ontkent hij alle schuld. Hij is zelfs op 't bewuste uur niet in 't plantsoen geweest. Intusschen verklaren verschillende ge- tuigen dat zij hem hard hebben zien loopen, met zijn hand op zijn borst en achtervolgd door een bende jongens onder 't geroep van //houdt den dief, houdt den dief!" Ook blijkt dat na zijn aanhouding zekere //lange Gerrit" bij bekl/s moeder is geweest en haar, onder mededeeling dat ook hij gepakt was, maar dat men hem niets had kunnen //maken", namens haar zoon te verzoeken in dien zin te verklaren als zij gehoord werd. Het geld is niet meer terecht gekomen. Het O. M. requireert, met 't oog op 't hoogst brutale van 't feit, zes jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. Foekens, acht dat 't wettig bewrjs niet is geleverd en dat bekl. daarom behoort te worden vrijgesproken. Onlangs werd de bevolking van De Wijk (Drenthe) vermeerderd met een persoon, die met een der schoonen van De Wijk al wonder spoedig omtrent een huwelijk overeenkwam. Hij ondernam met zijne aanstaaude een reisje naar Holland om haar aan zijne familie voor te stellen en bezocht bij die gelegenheid een notaris ten einde zijn gelden voor het inrichten van zijne huishoudin§| in ontvangst te nemen betaling kon echter niet voor 15 Juli geschiedenhet bruidje moest natuurlijk bijspringeu. Na de terugkomst van het paar is hij daarop onder voorwendsel, dat zijn moeder ongesteld was, alleeu teruggekeerd en heeft laten weten, dat de zaak van het huwelijk slecht stond. Volgens nadere inlichtingen is de oorpaak hiervan gebleken te zijn gelegen in de omstandigheid, dat de man reeds gehuwd was. Het geld is natuurlijk verdwenen. Uit eenige nadere bijzonderheden blijkt, dat De Jong het hem niet zou hebben verbeterd. Vrijdag werd te Oosterwijk de vermoedelijke inbreker, die de protestantsche kerk en het klooster aldaar heeft bestolen, gevat en gevankelijk wegge- voerd. Men had hem geboeid en zoo bevestigd aan het paard van den marechaussee. Gevolgd door zeer veel nieuwsgierigen werd hij door het dorp geleid. In Caston's panopticum te Berlijn is dezer dageu voor het publiek een exemplaar van het i/genus homo" ter bezichtiging gesteld, dat in vele opzichten hoogst belangwekkend mag heeten. Dit zeldzaam exemplaar is de reuzenknaap Karl Ullrich, den 12 September 1880 te Grosz-Monau in het district Schweidnitz (in Silezie) geboren. Zijn vader is een eenvoudig boschwachter van een zeer gewonen, lang niet forschen, eer tengeren lichaamsbouw de lichaamsproportien zijner moeder zijn evenmin abnormaal als die van hare overige zeven kinderen. Ook haar jongen Karl was tot op zijn derde jaar een volkomen normaal kind, tot hij korten tijd daarna plotseling op een waarlijk verbazing- wekkende, ja, //ourustbarende" wijze begun te groeien. Thans is de bijna veertienjarige knaap 1,87 meter lang en weegt niet minder dan 130 kilogram de omvang van zijn hoofd bedraagt 62 centimeter en handen en voeten hebben waarlijk reusachtige afmetingen. Ten einde zich eenig denk- beeld van den abnormalen omvang der ledematen te geven, deelen wij hier slechts mede, dat de middelste vingers eene middellijn hebben van de grootte van een thaler. Opmerkelijk is het feit zoo schrijft de beroemde Professor Virchow dat er geenerlei ziekelijke verschijnselen bij den knaap te bespeuren zijn. Alle organen werken zonder eenige stoornis en met groote waarschijnlijkheid mag men daarom verwachten, dat onze Karl Ullrich, blijft hij gezond en heeft hij eens zijn vollen wasdom bereikt, in grootte alle tot dusverre bekende reuzen zal overtreffen. Volgens de verklaring van zijn onderwijzers was Karl een ijverig en bevattelijk leerling, met wien zij steeds veel eer inlegden en van wien zij veel hielden. Naar het uiterlijk te oordeelen straalt het verstand of de ,/leepheid" hem echter niet de oogen uit. Schoon nog maar kort in Berlijn ver- toevende, gaat hij op de rneest ongedwongen wijze met //publiek" om en verrast dit nu en dan door zijn waarlijk humoristische uitvallen. Wellicht zal dit merkwaardig menschenkind vroeg of laat ook wel aan eenige steden van ous vaderlaud een bezoek brengen. Wanneer men de Figaro kan gelooven, dan is het eigenlijk een wonder geweest, dat de anarchist Emile Henry niet aan zijn gerechte straf is ont- komen. Volgens dat blad is namelijk door de anarchisten meer dan een poging gedaan om Henry van de guillotine te redden. Een dier pogingen was het beramen van een aanslag tegen mevrouw Carnot. Men wilde haar oplichten, als zij uit een winkel kwam, waar zij gewoon was hare inkoopen te verrichten, en niet weer uitlevereu dan na de invrijheidstelling van Emile Henry. Het volgende plannetje was bedacht. Er zou een rijtuig vervaardigd worden, volkomen gelijk aan dat van mevrouw Carnot, eu een persoon, die veel op haar koetsier geleek, zou het besturen, terwijl hij een livrei zou dragen ook gelijk aan die van den koetsier van mevrouw Carnot. Zoodra deze den winkel binnen was gegaan, zou iemand haren koetsier gaan zeggen, dat hij wel weg kon rijden, omdat zijne meesteres te voet huiswaarts zou gaan. Was het rijtuig vertrokken, dan zou het rijtuig der anarchisten voorgekomen zijn en hoogstwaarschijnlijk zou mevrouw Carnot, als zij den winkel verliet, het voor haar eigeu rijtuig hebben aangezien en ingestapt zijn. De koetsier, een anarchist, zou natuurlijk dadelijk de zweep over de paarden hebben gelegd en mevrouw Carnot zou in een of ander eenzaam gelegen huis buiten Parijs zijn gebracht De moeielijkheden, die de anarchisten hadden bij het bijeeubrengen der uoodige gelden, hielden echter de uitvoering van dat plan tegen en de plotselinge terechtstelling van Henry, drie dageu vdor den dag, waarop de aanslag tegen mevrouw Carnot zou plaats hebben, sloeg aan alle plannen der anarchisten den bodem in. Iu Engeland maakt men uitderabarberplant met water en suiker een soort van champagnewijn. In ons land beproeft, volgens de Ned., de fabrikant Corman uit Vlijmen er Rijnwijn uit te fabriceeren. In de maand Mei jl. kwamen slechts 22,832 landverhuizers in de haven van New-York aan, tegen 73,006 in Mei van het vorig jaar, dus 50,174 personen minder. Van 1 Januari tot het eind van Mei kwamen 76,384 personen aan, tegen 174,719 in het vorig jaar, dus 98,335 personen minder. Het aantal rampen dat in dit jaar door drijvende ijsbergen op den Atlantischen Oceaan werd veroorzaakt, is buitengewoon groot. Reeds in Maart zakten er drijvende ijsgevaarten uit de poolstreken af en bedreigden de schepen met de ernstigste gevaren. Het laatste ongeluk dat ver- meld wordt, is dat van den Amerikaanschen schoener //Rose", die in een zwaren mist op een ijsberg stootte en terstond zonk. Twaalf zeelieden ver- dronken, de anderen die op den ijsberg konden overspringen, werden van daar gered door deu schoener //Green" Te Brussel is een anarchist, zekere Boulanger, in hechtenis genomeu, die onder verdenking staat den brand in de Centrale Hallen, waar o. a. een zomertheater een prooi der vlammen is geworden, te hebben aangestoken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2