Flezierreis van Walsoorden. ROGGE, 9 alterbeste Merrieveulens, Man te Tel staande HIST, Kleine witte Pareluitjes Heele en gedeelten van Loten Horloge Tabak. B e r i c h t. Ruin 3 hectaren echte zaivere Walchersche Openbare Verkooping Advertentien. Tentoonstelling Antwerpen. Openbare Verkooping n a* Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Een schoon en edel PAARD, llandelsbericbten. Openbare Verkooping Openbare Verkooping. Omtrent 2 hectaren Tarwe l1/ 2 Gerst en eene partij Hooigras TE IIEKOMEN: voor de 346ste Staats-Loterij, Prijs per pak van pond 15 cent. OPGESCHORT. De President der Fransche republiek heeft het besluit geteekend, waarbij aan 374 gevangenen hun straf geheel of gedeeltelijk wordt kwijtge- scholden. Hieronder zijn 20 werklieden, die ver- oordeeld waren wegens feitelijkheden bij een werk- staking en drie of vier veroordeeld voor misdrijven bij verkiezingen. Al de overigen waren veroordeeld wegens vergrijpen tegen bet gemeene recht, en hadden zich door hun gedrag de gratie waardig gemaakt. De socialistische afgevaardigde Toussaint, die naar men zich herinnert tien dagen gevangenisstraf opliep wegens zijn houding tijdens de werkstaking te Trignac, is van de gratie uitgesloten. Dit is verder het geval met alien die veroordeeld zijn wegens aansporing tot misdaad, het verheerlijken van misdaden en het aanzetten van militairen tot insubordinatie. Caserio is Zaterdag weder verhoord, tweemaal zelfs. Hij bleef ten stelligste ontkennen mede- plichtigen te hebben. De rechter van instructie hoopt reeds de volgende week zijn dossier aan de kamer van in beschuldigiug stelling te kunnen zenden. Een staaltje van de verregaande onbeschaamdheid van Caserio vindt men in de Figaro. Dit blad meldt, dat de moordenaar van president Carnot aan den nieuwen president een brief heeft geschreven, waarin hij hem wat geld vraagt, ,/teneinde voor hem het strenge gevangenisregime dragelijker te maken." Het feit is authentiek, zegt de Figaro. „Ik wordt zeer sleciit gevoed", zoo schrijft de misdadiger, „en in elk geval kunt gij wel eens iets voor mij doen, want gij hebt het aan mij te danken, dat gij president der Republiek zijt Met het oog op de kermis, die den 8 dezer te Emmerik is begonneu, heeft de burgemeester dezer stad bekend gemaakt, dat het aan jongens beneden 17 en meisjes beneden 16 jaar verboden is, zich in gebouwen of tenten te bevinden tijdens er gedanst wordt. De houders der lokalen worden voor elke overtreding met eene boete van 60 mark bedreigd. De Keizer van Rusland bezit vier stallen, waarvan een voor den galadienst, een voor den Franschen, een voor den Engelschen en een voor den Russischen dienst. De galastal van den Czaar bestaat uit vijftig witte paarden van dat Ilannoversche ras, dat eenig is in Europa, en dat prijkt op het wapeD van het hertogdom Brunswijk, omdat de legende het doet afstaramen van het witte paard van Karel den Vijfde, door dezen geschonken aan den Welfschen stamvader der Hertogen van Brunswijk en der Koningen van Hannover. Deze paarden zijn wit als sneeuw en hebben zonderlinge blauwe oogen, die //schijnen te spreken en te mijmeren", zegt een poetisch courantenbericht Niets is er haast, dat mooier is dan de gala-rijtuigen en 't gerei, dat er bij behoort van het Russische hof. De rijtuigen ziju ouderwelsch, in den stijl van Lodewijk XV de Berliner, die bestemd is om te dienen bij het huwelijk of bij de kroning der souvereinen, is inwendig versierd met een garnituur van diamanten, dat inaerdaad een tooverachtige uitwerking heeft. Het rijtuig draagt de Keizerlijke kroon, en wordt getrokken door acht witte paarden, aan den teugel gehouden door stalknechts te voet in witte livrei, met goud gegarneerd. Een oud volksgezegde, om uit te drukken dat twee of meer personen elkander van vroeger goed kennen is //die hebben nog van een boer melk genomen." Maar weinig gehuwde lieden zijn er zeker, die kunnen zeggen, zooals Victoria vau Engeland en haar gemaal wijlen prins Albert„we hebben dezelfde baker gehad." Ter gelegenheid van het huwelijk harer klein- kinderen te Coburg bezocht de oude koningin Rosenau en verhaalde hun toen, hoe daar haar geliefde echtvriend den 26 Augustus 1819 was geboren, drie maanden na haren geboortedag, en hoe de hertogin van Kent en de hertogin van Saksen Coburg beiden hadden gehad baker Siebold Het eiland Juan Fernandez, 600 kilometers ten westen van de Cbileensche kust, is, naar men weet, 't tooneel der avonturen van den schipbreuke- ling Alexander Selkirk, of, zooals hij in het wereld- beroemde verhaal van Daniel Defoe heet, Robinsin Crusoee. Het eiland, dat nog zeer weinig de aan dacht van wetenschappelijke EuropeaDen heeft ge trokken, is kort geleden bezocht door Dr. Plate uit Bremen, wien door de Pruisische academie van wetenschappen was opgedragen de zoologische toe stanrlen van het Chileensche kustgehied nauwkeurig te bestudeereu en die bij deze gelegenheid ook een uitstapje naar het eiland van Robinson heeft gemaakt. Het rotsachtige eilandje is 22 kilometer lang en 8 kilometer breed en heeft den vorm der halve maan. In het midden verheft zich een 1000 meter hooge berg, die naar zijn gedaante aanbeeld (Yuuque) genoemd wordt. Het eiland heeft een vulkanischen bodem en is bedekt met heerlijke altijd groene wouden, welke een groote verscheidenheid van plantsoorten hebben. Van zoogdieren treft men er alleen geiten en honden aan, die natuurlijk zijn ingevoerd. Het klimaat is zacht maar onbestendig en wordt door talrijke regenbuien hoogst onaan genaam gemaakt. Het eiland behoort bij Chili, en wordt bijna uitsluitend bezocht door walvisch- vaarders. De bevolking bedraagt niet meer dan 50 koppen, deels Chilenen, deels Europeanen. In het jaar 1868 werd het eiland gepacht door een Saksischen ingenieur, die er met 60 iA 70 per sonen een kolonie stichtte. De landverhuizers vonden bij hun aankomst op het eiland talrijke geiten, ongeveer 30 halfwilde paarden en60ezels. Zij brachten koeien en ander ruudvee mede, benevens varkens, hoenders, landbouwgereedschap, vischtuig en booten. Toch schijnt het, dat die kolonie weinig levensvatbaarheid had, want onder de tegen- woordige, zeer gemengde bevolking van bet eiland zijn weinig of geen nakomelingen van de Duitsche nederzetting te vinden. IXGEZOXDEX STIKREA ZEET1JDIWGENI. Van 6 tot en met 9 Juli. Rotterdam, 9 Juli. Lnnden, 9 Juli. K II E It S YAH HET Belgisch per 100 fr. f Engelsch per De verkoop van VRUCIITEX ten verzoeke van de wed. en kinderen J. B. VAN LAERE, te Overslag, op Vrijdag 13 Juli 1894, is Notaris DREGMANS. T E HOEK. 47,80 12,00 GELD. 47,90 12,08 Ondertrouwd J. W. H. F. BUIJZE Stavenisse Zierikzee J. J. WAALE. 9 Juli 1894. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijne geliefde echtgenoote HEIDRIKA P 0 T II 0 V E X, op de leeftijd van bijna 50 jaren. Delft, 6 Juli 1894. A. J. NOORDANUS. dochter, zuster en onze geliefde op de Heden overleed te Delft behuwdzuster II E X DRIKA P 0 T II 0 V E X, leeftijd van bijna 50 jaren. Mede namens de familie, "Wed. POTHOVEN-Scheerhout. Ter Neuzen, 6 Juli 1894. De plezierreis op 15 Juli a. s. van Walsoorden naar Antwerpen zal gemaakt worden met de wel bekende en goed ingerichte raderstoomboot „Wilford IV", ladende 350 personen, welke alien een geschikte plaats vinden in de kajuiten. Kaarten steeds verkrijgbaar ad f 1,25 ED. VAN MIEGHEM, Kloosterzande. De Notaris Van der Moer, te Ter Xeuzen, zal ten verzoeke van de Wede en Erven P1 DE PUTTER, op Donderdag 12 Juli 1894, des na- 1 uur, in het openbaar verkoopen 3£ hektare TARWE, m te 2 li li bij GERST, ROGGE, HAVER, ERWTEN, BOONEN, wassende op landen der hofstede, bewoond door den mede-verkooper Jac8 Scheele Dz. in den Nieuwe Neuzenpolder, gemeente Hoek. Te vergaderen op gezegde hofstede. Van on bekende koopers zal borgtoeht of contante betaling worden gevraagd. De Notaris P. Ilregmaiis, te Axel, zal ten verzoeke van P. F. SERRARENS, landbouwer te Ossenisse (Hooglaudpolder), op Woensilag 11 Juli 1894, des namiddags 5 ure, verkoopen geschikt voor zaaigraan, wassende in den Ruimerdijkpolder nabij het gehucht Kampen. Verdeeld in koopen. Te vergaderen ter plaatse. De Notaris P. Ilregmans, te Axel, zal op Zaterdag den 14 Juli 1894, des voormiddags te elf ure, verkoopen komende van Gembloux en voortkomende van allerkostelijkste merrien en geprimeerde heng- sten, oud van 2 tot 3 maanden. dienende in 2 banden, zijnde merrie, oud 6 jaar. De verkooping wordt gehouden bij H. D. 1'Ecluse te Axel. J Sunlight Zeep geeft steeds verblijdende uitkomsten, terwijl namaak altijd teleurstelt. Het woord ^Sunlight" is gestempeld op ieder stuk, let vooral hierop, want eerst 9 dan is men verzekerd eene uitmuntende jl Zeep, vooral voor de wasch, te ontvangen. i Overal verkrijgbaar a 35 Ct. per doos. £jj zal 2 BON TEPOLD E R. Mr. J. P. Dronkers, Notaris te Ter Xeuzen, op Donderdag 12 Juli 1894, 's namiddags Van 6 tot en met 9 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op- en 48 afgeschut; langs de Westsluizen 6 op- en 2 afgeschut. Hulst, 9 Juli. ure, ten verzoeke van Madame F. B. CORT< VRIENDT en de heeren H. BAEIJENS en E, BONTE, presenteeren te verkoopen aan landen van de verkoopers in den Bonte- polder, alwaar te vergaderen. TE TER NEUZEN. De Notaris Vim der Moer. te Ter Xenzen, zal op llonderdiig 19 Juli 1894, des namiddags te 2 uur, ten verzoeke van dhr. J. VAN DE WEGE en de erven zijner vrouw, in het openbaar ver koopen hektare TARWE, ERWTEN, ROGGE, HAVER, Oud-Zevenaarpolder. hofstede. Van onbekende koopers zal borgtoclitof contaute betaling worden gevraagd. H 3J 1 2 wassende in Te vergaderen op de n den De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van LEVINUS DE PUTTER Jz., zonder beroep te Ter Neuzen, op Zaterdag 14 Juli 1894, des namiddags 4 ure, verkoopen in denMargarethapolder, gemeente Zaamslag, laatst bij hem in gebruik. Te vergaderen ter plaatse. om in te maken TE KOOP bij L. DE GROENE, te Ter Neuzen. waarvan de trekking begint 16 Juli a. s., bij J. K. VINK, te Axel. In ieder pak bevind zich een BON. 100 bons geven recht op een uitmuntend Xickel Remontoir- Horloge. Verkrijgbaar bij •J. D. Thielman, aan de Roomsche Kerk, Ter Neuzen, Mynheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje voor het onderstaande In het bijvoegsel van het nommer uwer courant van Zaterdag 7 Juli komt n.l. een ingezonden stuk voor van »een oud Ter Neuzenaar", naar aanleiding van hetgeen in de jongste raadszitting van Zaamslag door een der leden werd gezegd, n.l.»dat Ter Neuzen en Hoek reeds zooveel van het Rijk hebben gekregen en Zaamslag nog niets" en waarin wordt beweerd, dat Hoek, wat geldelijke draagkracht betreft, niet met Zaamslag te vergelijken is. Het schijnt de bedoeling van den steller te zijn, dat dit evenmin het geval is tnsschen Ter Neuzen en Zaamslag. Wat Hoek en Zaamslag betreft: Te Hoek is over 1891 aan hoofdelijken omslag betaald 4121,65$, dat is gemiddeld per hoofd (bevolking op 31 December 1891 2015 zielen) 2,04$, te Zaamslag over het zelfde jaar 6327,80$ of gemiddeld per hoofd (bevolking op 31 December 1891 2993 zielen) /2,)1. tls waar, dat Hoek een grooter strandgebied heeft dan Zaamslag, maar is daardoor dan bewezen, dat de eigenaren in de zeepolders geldelijk achternit zijn bij de eigenaren in binnenpolders, immers ieder, die landerijen wil koopen, weet vooraf hoeveel de las ten bedragen en richt naar het bedrag daarvan zijn bod in. Op den Calamiteuzen Nieuwe Neuzen- polder na, zijn de overige zeepolders te Hoek vrije polders en de polders, die hieraan grenzen, behoeven in de kosten van zeewering en oeververdediging der vrije geen bijdrage te betalen, terwijl al de binnenpolders te Zaamslag op eene uitzondering na hun evenredig aandeel moeten opbrengen, in gemelde kosten. Wat Ter Nenzen en Zaamslag aangaat: Te Ter Nenzen is over 1891 aan hoofdelijken omslag betaald 12549,57 of gemiddeld per hoofd, naar eene be volking op 31 December 1891 van 6760 zielen f 2,00$, derhalve ook minder dan te Zaamslag over hotzelfde tijdvak is betaald geworden. Dat Ter Neuzen al zijne bezittingen van voorheen kwijt is, is zeer goed aan te nemen, maar welke voordeelen trekt ook Ter Neuzen, 't zij direct of indirect, uit de werken, waaraan het zijn geld heeft besteed, doch bovendien, ook Zaamslag is zijne bezittingen van voorheen kwijt, alhans het kapitaal is vervlogen en omgezet in werken, waarvan de voordeelen ook niet financieel te bemerken zijn. Ten slotte eene opmerking, wat de calamiteuze polders betreftde »oud Ter Neuzenaar" vraagt, naar aanleiding van zijne opmerking, dat het strandgebied van Zaamslag voor het grootste deel calamiteus is»kost dit soms niets aan het Rijk of aan de Provincie Ik neem deze vraag over, doch voeg er tevens een andere bij Waar heeft het Rijk en de Provincie al meer aan toegedragen, aan den calamiteuze Nieuwe Neu- zenpolder, die gelegen is in de gem eenten Hoek en Ter Neuzen of aan de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders, die gelegen zijn in de gemeente Zaamslag? De navolgende cijfers zullen deze laatste vraag voldoende beantwoorden de calamiteuze Nieuwe Neuzenpolder n.l. heeft over het tijdvak April 1873 tot 30 April 1892 het Rijk en de Provincie gekost de som van een millioen vier honderd mer en negentig duiiend acht honderd vijf en dertig gulden en vier en tachtig cent 1494835,84) en de calamiteuze polders in Zaamslag gelegen, over het tijdvak 1 Januari 1872 tot 30 April 1892 een bedrag van zes honderd drie en zerentig duizend negen honderd drie en vijftig gulden vier en twintig cent 673953,24), derhalve heeft de Nieuwe Neuzenpolder (over een tijdvak van nog 15 maanden minder) meer genoten de som van acht honderd twintig duizend twee honderd twee en tachtig gulden en zestig cent (f 820282,60). Uit het bovenstaande meen ik de gevolgtrekking te mogen maken, dat, hetgeen in de raadszitting te Zaamslag werd beweerd, zooals hierboven is medegedeeld, niet zonder grond is Zaamslag. X. f a Witteboonen f il f Bruine- boonen a Boekweit 5 f Lijnzaad a f Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,00 1,25. Eieren per 26 stuks f 0,82$ a 0,85. Er waren ter markt te koop gesteld10 stnks hoornree, 4 verkocht, 39 varkens, 23 verkocht. De kleine aanvoer van Granen ruimde heden tot onveran- derde prijzen op. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 4,75 a f 6,10, nieuwe fa Rogge f 4,70 a f 5,25, mindere f 4,00 a f 4,25. Gerst 5,00 a /5,75. Haver 2,00 a 3,80. Paardeboonen fa fDuiveboonen fa f Bruineboonen f a f Witteboonen Walchersche f a f Erwten f 7,50 a f 8,25, mindere f 5,90 a f 6,10. Kanariezaad beste f 7,50 a 9,50, mindere f a f Ajuin f a f per 50 kilo. Koolzaad f 8,75 a 9.60. Eieren 3,20 a 3,30 per 100 stuks. Aardappelen Ze»uwsche f 1,50 a f 1,75. Granen stil. Tarwe lager te noteeren. Datum. VLAG. NAAM. M\ Van en naar. Lading. Voor Ter Heuzen 6 Duits. s.s. Septina 3606 Borga hont idem Hebdomos 3585 Jacobstad idem 7 Eng. s.s. Mary Lohdon 3S58 Bilbao minerie Belg. s.s. L'Esperance 1888 idem ijzer 8 Eng. s.s. Morena 3656 Windau hont idem Jacinth 1356 Workington ijzer 9 idem River Derwent 2272 Londen stukg. Eng. sch. J. T. S. 394 Charlestone pijpaarde Eng. s.s. Ousel 2309 Liverpool stukg. Van Ter Xenzeni 6 Eng. s.s. Whinfield 4008 New-Castle ledig idem Fortescne 3221 Shields idem Era. s.s. Picardi 1081 Cardiff idem 7 Eng. s.s. Lotus 1651 Yarmouth macadam 8 idem Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor Gent 6 Eng. s.s. Rosa 1294 Goole stukg. idem Aschford 5403 Wyborg hont Dnits. s.s. Spiea 1845 Rafsb idem 8 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Ouse 1929 Goole idem 9 idem Norma 1385 idem idem Eng.3m.sch. Nyborg 785 Hernosand hout Van Cieiiti 6 Rus. seh. Sulo 732 Helsingborg zemelen Noor. sch. Marie 424 Jacobstad chigory Duits. s.s. Leipzig 3143 Rotterdam idem 7 Eng. s.s. Rosa 1294 Goole stukg. idem Anglia 2469 Leith idem Deens. s.s. Hamlet 3137 Blyth ledig 8 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. idem Dynamo 1364 Hull idem idem Hebble 2558 Goole idem Deens. s.s. Nordkap 4053 Grimsby ledig Rus. s.s. Vera 4090 Blyth idem EN 5SS3S IN DEN Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 7,00 a Rogge 5,50 a j Wintergerst f a Zomergerat a Haver 6,75 a/—,Erwten/ a /•-,j Paardenboonen a Duivenboonen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 3