Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. 1 No. 3043. Zaterdag 7 Juli 1894. 34e Jaargang. abonnement- Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkenregel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. By deze courant behoort een bijvoegsel. JPolltieli Overzicht. De politiek hemeemt haar rechten in de Kamer van afgevaardigden beeft Dupuy, de president van den ministerraad en in den 8enaat heeft de Minister van justitie Gueriu, voorlezing gedaan van Casimir Perier's boodschap aan de natie. Casimir Perier heeft allereerst verklaard als president der republiek niet te willen worden beschouwd als vertegenwoordiger eener partij, Erankrijk en de republiek behoort hij geheel toe. Na een loftuiging aan't adres van den vlekkeloozen burger, die na een getrouwe plichtsvervulliug van zeven jaren, ten offer gevallen is aan een ver- foeielijke misdaad, veroordeeld door de gansche natie, zegt de president der republiek, dat de op hem rustende verantwoordelijkheid te groot is om van dankbaarheid te spreken ik bemin zoo gaat hij voort mijn vaderland te zeer oin den dag gelukkig te heeten, waarop ik tot hoofd van den staat ben verheven moge 't mij gegeven zijn de noodige kracht te vinden om Erankrijk waardig te dienen. Zich vast besloten keetend de traditien der republikeinsche democratie te handhaven en haar belangen te behartigen, kondigt Casimir 1 crier nu reeds aan, dat hij over zeven jaar zijn wanr- digheid weder zal overdragen. Zoolang Erankrijk s lot mij is toevertrouwd dus vervolgt hij zal ik uit achting voor den volkswil en in het voile besef van mijne verantwoordelijkheid de mij door de grondwet toegekende rechten niet laten mis- kenuen of verkorten. Het Parlement zal weten te bewijzen, dat de republiek, wel verre van de persoonlijke eerzucht te voeden, zich oeijvert voor het materieel en zedelijk welzijn des volks. Zij is de nationale belichaming van vruchtdragende en edele gedachten, zij is door haar afkomst eeD regeering, die groot aandeel neemt aan elk onver- diend lijden, zij stelt er haar eer in, nimmer hen teleurtestellen, die aansprakeu kunnen doen gelden op meer dan ijdele hoop. De regeering noodigt uit deze gedachte te dienen aldus eindigt Casimir Perier zijn toespraak tot de afgevaardigden en sena- toren vereenigen wij ons tot eenzelfde streven het verleden kan ons veel doen leeren, yloch de toekomst verwacht iets van 1 rankrijk. Zijn tijil begrijpen, vertrouwen stellen in den vooruitgang en hem betrachten, is werkzaam zijn in 't belang van de openbare orde en den socialen vrede. 't Gaat niet wel aan iemands woorden te gispen in de meening, dat zijn daden er niet mee in overeenstemming zullen of kunnen zijn wanneer FEUILLBTON. 14) Het gevolg was, dat besloten werd mejuffrouw Valentine Zier in verhoor te nemen. Zij moest naar het gerechtsgebouw gebracht worden en met deze taak werd een commissaris van politie belast, van wien men kon verwachten, dat hij zijn last met beleid en bekwaamheid zou uitvoeren. De rechter Hiiusler, die belast was met het verloopig onderzoek, ging eveneens met yeel beleid te werk. Zoodra Valentine aan het gebouw was gekomen, liet hij haar binnenkomen en bood haar een stoel aan. Hij betuigde haar zijn oprecht leedwezen, dat hij haar nog zoo laat en naar hij zoo pas vernomen had op een dag, dat zij zulk een droevig verlies had geleden, moest lastig vallen. Hij boopte, dat hun gesprek niet te veel tijd in beslag zou nemen. Toen tot het verhoor overgaande, was hij erop bedacht, dit den vorm van een gesprek te geven, zoodat Valentine had kunnen denken, dat ze een gezelli<* onderhoud had met een beschaafd heer, wanneer ze niet gezien had hoe scherp hij haar gadesloeg, en niet had gehoord hoe de pennen der schrijvers op het papier krasten bij het neerschnjven van elk woord, dat gewisseld werd. Door eenige inleidende vragen kreeg de rechter Hiiusler een goed begrip van de omstandigheden, waaronder Valentine was opgegroeid en leidde toen verder het gesprek op haar dienstbetrekking bij mevrouw Rechling. Het meisje gaf zonder eenige terughouding op alle vragen antwoord het maakte Casimer Perier in de nakoroing van zijn toezeggingen tekort schiet, zal 't aan vitters en bedillers wel niet ontbreken voor t oogenblik hebben we de boodschap te beoordeelen naar den woordelijke tekst en als zoodanig is er alle reden tot lof en hulde. 't Geen eergisteren in Erankrijks Kamer en Senaat is ter voorlezing gekomen, munt uit door eenvoud en flinkheid, de president zelf treedt gansch en al op den achtergrond om plaats te laten aan de Vertegenwoordiging der natie, waar t het alge meen belang geld hij ijvert voor den vooruitgang en voor den vrede. Er werd in de Kamer mstem- ming betuigd met de aangehoorde woorden door het Centrum en voor een deel ook door de fracties naar linksin den Senaat was de instemming minder luidruchtig, doch algemeener, en terwijl de Senaat onmiddellijk uiteenging, werd in de Kamer door den socialist Vaillant een voorstel gedaan dat dienen moet om aan te toonen, hoe na men de Republiek verwautschapt acht aan de eerste de beste monarchie. De beraadslagingen in Italie's Kamer loopen ook gevaar te ontaarden in gezellige, onbeduidende samensprekingen bij gebrek aan afgevaardigden, bezield met den noodigen ijver en doordrongen van de door hen aangegane verplichtingen vis-a-vis de kiezers, wier belangen zij heeten te behartigen. Toch is er nog een kleine opleving der belang- stelling te verwachten en wel ten aanzien van de maatregelcn, door den premier Crispi tegen de anarchisten voorgesteld en nu in voorbereiding bij de commissie. Het wetsontwerp, waarbij straf wordt bedreigd tegen de aanhitsingen, direct of indirect, tot misdrijven tegen de maatschappij, heeft veel Overeenkomst met de regeling, in Erankrijk kort na Vaillant's aanslag, getroffen. In de toelichting wordt de meening uitgesproken, dat ook zij, die onafgebroken door de pers de misdaad verheerlijken, moeten vallen binnen het bereik van den straf- rechter. Scherper nog dan de Eransche wetgeving is de Italiaansche, waar zij recht geeft tot tijdelijke hechtenis van verdachten. De wetgever noopt langs dezen weg alien te treffen, die verdacht worden van een vergrijp tegen de openbare orde en veilig- heid of van misbruik van ontploffingsstoffen, doch wegens gebrek aan bewijs niet veroordeeld zijn kunnen worden. De toestand is in Italie, met name in Livorno, van dien aard, dat er van persoon lijke veiligheid en vrijheid van gedachtenuiting eigenlijk geen sprake meer kan zijn, ja, er wordt zelfs ernstig over gedacht het lidmaatschap van een anarchistische vereeniging en de anarchistische propaganda als misdrijf strafbaar te stellen. Dinsdagavond laat, zoo ongeveer vijf maanden, daarbij een gunstigen indruk op den Techter, dat ze op zoo'n zachten, toegevenden toon sprak over de vrouw, die hem reeds zeer ongunstig wasafge- schilderd. Dit veranderde echter geheel, toen haar plotseling ontslag en de reden daarvan ter sprake kwam. Zij werd stil en gaf slechts korte antwoorden, zoodat de rechter ten laatste ronduit vroeg, of tusschen haar en den jongen heer Rechling een inniger betrekking bestond. Haar bleek gelaat werd donkerrood, zij sloeg de oogen neer doch toen sloeg zij die met een schitterenden blik weer op. i; „Ja," zei ze, „wij hadden elkaar trouw beloofd. ,/Buiten weten van aw vader en van zijn moeder '„Mijn vader leed aan een hartkwaalelke ge- moedsaandoening kon hem den dood aandoen en heeft hem ook den dood aangedaan," voegde zij er zacht bij. „Voordat wij zeker waren van mevrouw Rechling's toestemming, durfde ik hem er niets van zeggen." „En twijfelde u daar aan? Waarom?" „Zij was zeer rijk en ik ben arm," antwoordde Valentine oprecht en zonder bitterheid. ,Maar mijnheer Rechling is zijn eigen meester, hij was niet afhankelijk van zijn moeder," rnerkte de rechter op. w Hij hield veel van zijn moeder, ondanks haar zij brak af en vervolgde ,/Hij was een goed zoon, en zou niet gaarne iets gedaan hebben, waaraau zij haar goedkeuring onthield." „Dus was mevrouw Rechling een hinderpaal voor uwe verbintenis," zei de rechter schijnbaar zonder eenige bedoeling. „Dat vreesde ik," bekende zij, de oogen neer- slaande. nadat het Huis van afgevaardigden de nieuwe tariefwet met 203 tegen 140 stemmen had aange- nomen, heeft de Senaat der Vereenigde Staten bij derde lezing het voorstel goedgekeurd met 39 tegen 34 stemmen een resultaat, waaruit valt af te leiden, dat niet alle democraten (44) vo<5r en alle republikeinen (38) tegen de wet hebben gestemd. Een bepaalde verrassing is deze uitslag nietmen wist vooruit, dat de aanneming, als'tdaartoe kwam, maar juist op 't kantje af zou zijnOok in het Huis van afgevaardigden is niet gestemd naar de partij-indeeling. De 356 leden zijn verdeeld als volgt230 democraten en populisten en 126 republikeinen. De hoofdvoordeelen van de nieuwe regeling voor Europa zal zijn een vermindering van de invoerrechten (80 percent der waarde voor metaalwaren en 91 voor wollen goederen) tot hoogstens 45 percent en vrijstelling voor ver- schillende grondstoffen voorts worden, om 't ver- keer te vergemakkelijken, verschillende rechten naar het gewicht in plaats van naar de waarde berekend. In de zitting van Dinsdag van de Provinciale Staten van Zeeland waren tegenwoordig de Com missaris der Koningin, voorzitter, 41 leden en de griffierafwezig de heer Risseeuw. Na de opening der vergadering in naam der Koningin deed de voorzitter mededeeling van eenige Koninklijke besluiten en andere ingekomen stukken, die voor notificatie worden aangenomen. Verslagen van Ged. Staten over den toestand der provincie in 1893 en van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen werden ter griffie ter inzage gelegd. Een voorstel van Gedep. Staten om diligent verklaard te worden aangaande het adres van den raad van Yerseke om subsidie en een renteloos voorschot voor verbetering van den weg naar Kruiningen, vermits nog geen antwoord is ingekomen van de regeering op een voorstel van Gedep. Staten om twee derde der kosten voor rekening van het Rijk te nemen, werd zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Op dezelfde wijze werd aangenomen een voorstel van Ged. Staten om diligent verklaard te worden aangaande het adres van de gemeenteraden van Dreischor en Nieuwerkerk om een renteloos voorschot tot verbetering der verbinding tusschen de eilanden Schouwen en Duiveland. De overige voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verzonden. „Hoe boopte u dan uit dien moeilijken toestand te geraken ,,Dat weet ik zelf niet," bekende zij. ,1k geef gaarne toe, dat het lafhartig van me was. Ik had Koenrmijnheer Rechling niet moeten terug houden zijn moeder met onze verloviug bekend te makenmaar ik vreesde zoo zeer voor den strijd, die onvermijdelijk voigen moestmisschien wachtte ik ook wel op een gunstige wending ,Een gunstige wending," herhaalde de rechter, „wat bedoelt u daarmee Dat kan ik niet zeggen Hoe zou iemand dat kunnen, die de feiten niet in het aangezicht durft zien?" zuchtte zij. „De straf liet ook niet lang op zich wachten ¥Werd mevrouw Rechling door andere personen op uw verhouding tot haar zoon opmerkzaam gemaakt Valentine knikte toestemmend, met moeite onderdrukte zij haar snikken. Als of elk woord met smart uit haar boezem opsteeg, antwoord de zij ,En toen toen volgde een woordenwisseling oh, verscboon mij die te beschrijven genoeg ik verliet het huis." ,En mijnheer Rechling ,Nog dienzelfden avond zocht hij mij op in de woning van mijn vader, die gelukkig reeds te bed lag, want die mocht van het gebeurde niets weten. Ik had hem verteld, dat ik eenige dagen thuis kwam doorbrengen, oradat mevrouw op reis was. Ik bezwoer mijnheer Rechling mij niet te komen bezoeken, totdat ik mijn vader had voorbereid. Wij spraken af, dat wij brieven met elkaar zouden wisseleu ik heb slechts eenmaal aan hem ge- Nadat is medegedeeld, dat de presentielijst der vergaderingen van Ged. Staten, de staat der amb- tenaren en bedienden ter provinciale griffie en de staat der provinciale eigendommen ter griffie ter inzage waren gelegd, werd de vergadering gesplitst in afdeelingen. Daarna werd de volgende bijeen- komst bepaald op Vrijdag 6 dezer te 10 uren, waarna de zitting werd gesloten. Blijkens de thans in de ,Handelingen" der Tweede Kamer verschenen mededeeling van den Minister vau kolonien omtrent de expeditie naar Lombok, berichtte de Minister, dat op 3 Juli de expeditie van Soerabaja zou vertrekken. In de zitting van de Tweede Kamer van 28 Juni j I. heeft de Minister van kolonien, uit een toen juist ontvangen schrijven van den gouverneur- generaal van 22 Mei jl., onder meer de eischen medegedeeld, welke de landvoogd voornemens was, uithoofde van de ongepaste houding der Lomboksche bestuurders en den nood der Sassaksche bevolking, aan de vorsten van Lombok te doen voorhouden. Uit eene op 2 dezer ontvangen depeche van 31 Mei jl. blijkt evenwel, dat de Gouverneur- Generaal na de op 26 Mei gehouden buitengewone vergadering van den Raad van Ned.-Indie, waarvan de Minister in de zitting der Eerste Kamer van 8 Juni jl. melding maakte, in overeenstemming met het daar besprokene besloten heeft, om ook nog als eisch te stellen de oumiddellijke uitlevering, ten einde hem naar een ander eiland te verbannen, van den uit 's Ministers vorige mededeelingen reeds bekenden natuurlijken zoon van den ouden vorst van Lombok, Anak Agoeng Made. Tot het besluit om ook dezen eisch te stellen is de Indische regeering gekomen door de overwe- ging dat voornamelijk aan Anak Agoeng Made, die in de laatste jaren een overwegenden invloed op het bestuur van Lombok heeft uitgeoefend, de minachtende houding te wijten is, die dat bestuur tegenover ons gezag heeft aangenomen, terwijl het zijne handelingen zijn geweest, die den opstand der Sassaksche bevolking tot zijn tegenwoordigen omvang hebben aangeblazen. Zoolang dan ook Anak Agoeng Made niet van Lombok verwijderd is, kan geen bevredigeude toestand in het leven geroepen worden, en om te voorkomen dat die verwijdering op de lange baan zou worden geschoven en daardoor de gunstige tijd voor een gewapend optreden zoo dit vereischt werd zou ver- loopen, is de onmiddellijke uitlevering gevorderd. De Minister heeft het bovenstaande tot aanvulling van zijne vorige mededeelingen ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. schreveu, weinige uren voor dat voordat de catastrophe kwam Zij verstomdede rechter wachtte eenige oogenblikken voor hij verder vroeg, want nu kwam hij aan het beslissende punt. „Mevrouw Rechling bracht u een bezoek. Wat verlangde zij van u?" Yalentine zat onbeweeglijkzij was nu doods- bleekhaar boezem zwoegde hoorbaar, de zweet- droppels parelden op haar voorhoofd. ,1k kan het niet zeggen ik kan niet 1" bracht zij met moeite uit. „Wilde zij haar toestemming geven Yalentine schudde het hoofd. Wilde zij u bewegen om weer bij haar uw be trekking van gezelschapsjuffer te aanvaarden Weer schudde zij het hoofd. Mejuffrouw," sprak de rechter op strengeren toon, ,op haar sterfbed heeft mevrouw Rechling van een paarlen halssnoer gesproken." Nu had bij het meisje plotseling een vreeselijke verandering plaats, haar zenuwen kwamen in span ning, haar oogen kregen weer glans. De rechter meende in haar een geheel andere persoon te zien en deze scheen hem niet verheven boven de verdenking, een mensch door vergift uit den weg te ruimen. „Zij heeft dus van het halssnoer gesproken," riep zij uit. „Zij heeft de lage beschuldiging herhaald, ofschoon zij wist, dat het een schandelijke leugen is. Oh, die vrouw was veel slechter, dan ik dacht het was geen kwaad, dat ik Die laaste woorden sprak ze zacht, en ze voleindigde den zin niet, maar het oor van den rechter had ze toch vernomen. 1 i TER IE11ZENSCHE 01 RUT nit Wad ver.cl.ijnt Oi„Sd»S- en VriJdaW»vond bij den „itSever P. J. V A M I> K S A V M te Ter IFensen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1