Gemengde berichten. Handelsbericbten. waaraan de heer Dekker toevoegtals ten minste wordt overgegaan tot wegsverbetering in den Willem III, den Van Lijnden en den Groote Huissenspolder. De heer Geelhoedt beweert, dat deze verbetering zal komen, het een toch doet op den duur het andere ontstaan, doch dit alles daargelaten acht hi]om de aanleg van een haven te wettigen, geen vermeerdering van aanvoer noodig, terwijl de heer Dekker zegt, dat hiermede, by het doen van het voorstel, toch rekening is gehouden, wat de heer Geel hoedt ontkent. De heer Geelhoedt wijst er op, dat de leden van den raad van Boschkapelle alien hun instem- ming zouden betuigen door het zenden van een adres van adhaesie aan de Regeering, wanneer door Zaamslag om subsidie of renteloos voor- schot gevraagd werd en de boeren uit Bosch kapelle, die thans aan de Griete leveren, ver- klaarden er te zullen blijven komen. De heer Van de Ree vraagt welke haven Burg, en Weth. zouden aanleggen wanneer subsidie werd verkregen, soms een van 32000. De Voorzitter zegt, verwijzende naar de eerste begrooting, dat de kosten f 16000 zouden be- dragen en het de bedoeling is om het geheele bedrag als subsidie te vragen. De heer Geelhoedt vindt, dat Burg, en Weth. eigenlijk een geheel nieuw voorstel hebben ge- maakt, hij vraagt of er eigenlijk wel mag gevraagd worden om een subsidie van f 16000, hij zou eenvoudig vragen om subsidie, zonder het bedrag te noemen. De Voorzitter zou het niet wagen het werk op kosten der gemeente uit te voeren, hij is van oordeel, dat de gemeente er te veel door op zich neemt De heer Geelhoedt weet daarvoor geen enkele reden, hij zou het onverantwoordelijk vinden, wanneer renteloos voorschot kon verkregen wor den en de gemeente nam het niet aan. De heer Dekker zegt daarop, dat, als men eens land kocht met renteloos voorschot, en er groeide geen oogst op, hoe zou men het dan moeten aanleggen om het voorschot terug te betalen, wat de heer Geelhoedt beantwoord met de opmerking, dat dit kant noch wal raakt. De heer Van de Ree vindt het niet schoon van Burg, en Weth. dat deze nu met een nieuw voorstel voor den dag komen, in de vorige vergadering toch is enkel besloten de beslissing over het voorstel van den heer Geelhoedt c. s. uit te stellen. Het voorstel van de heeren Geelhoedt, De Kraker en Van de Ree wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de voorstellers. Thans stelt de Voorzitter aan de ordehet voorstel van Burg, en Weth., hierboven ge- noemdhij zou subsidie willen vragen voor het geheele werk, dat is dus een som van ongeveer 16000 't kon zijn, dat de aannemingssom 2000 lager was, doch dit kon ook 2000 hooger beloopen, in ieder geval is het de bedoe ling dat de gemeente er geen kosten aan zou hebben. De heer Geelhoedt zegt, dat men geen som lean noemen dat alleen moet gevraagd worden om subsidie, hij vraagt of, als de Minister eens 15000 gaf, de gemeenteraad het dan nog niet zou aannemen, wat de heer Dekker beantwoordt met de opmerking, dat hierover later zou kunnen worden beslist. De heer Geelhoedt zou volstrekt geen bepaling makenwe vragen zoo veel of we vragen alles, doch het geheel aan de keuze van den Minister overlaten wat hij geven wil; hij gelooft niet, dat iemand bevoegd is om alles te vragen; wilt de Minister het voile bedrag der kosten geven, dan geeft hij het toch. De heer Van de Ree merkt op, dat indien de Minister subsidie geeft, hij dan ooktoezicht zal houden op 't werk, zoodat de gemeente dan geen bestek heeft te maken, waarna de heer Geelhoedt mededeeld, dat al mocht er mocht er een bestek bijgemaakt worden, de kosten hiervan toch zooveel niet bedragen. De heer Van de Ree vraagt, »wat nu in omvraag wordt gebracht." De Voorzitter antwoordt: »om subsidie vragen," waarna de vorige spreker vraagt zonder bepaling hoeveel waarop de heer De Klerk antwoordt: »voor 't geheele werk," terwijl de Voorzitter opmerkt, dat de gemeente er weinig mee vooruit zou zijn, wanneer b. v. een 3000 slechts kon verkregen worden. De heer Van de Ree zegt: wanneer geen bedrag genoemd wordt zou het wel eens kunnen zijn, dat de Minister 30,000 gaf. Op de vraag van den Voorzitter, wat hij met zoo'n groot bedrag zou doen, antwoordt de heer Van de Ree: een schoone haven aanleggen.' Met algemeene stemmen wordt alsnu besloten subsidie aan te vragen van de kosten van een eventueel aan te leggen haven. De Voorzitter vraagt machtiging op Burg, en Weth. voor te maken kosten van opmaking van bestek en teekening, zoo die moehten noodig zijn. Met algemeene stemmen wordt deze macn- tiging verleend. De vergadering werd hierna gesloten. Zaterdag werden een aantal iDgezetenen van Vrijenban verrast met brieven, welke reeds in de eerste maanden van het jaar aan hen waren verzonden. Bij een ten huize van den ontslagen postbode gehouden huiszoekiug, waren nl. een 100-tal brieven gevonden, welke door dezen successievelijk zijn achtergehouden. De regeeriug heeft het voornemen, teGorredijk eene brigade marechaussee te vestigen. Dit is niet naar den zin der aldaar wonende socialistische gemeenteraadsleden dr. Vitus Bruinsma, J. de Boer en G. Zwart. Dezen hebben daarom bij den gemeenteraad een voorstel ingediend, om zich tot de Regeering te weuden, met verzoek geen bereden politie te Gorredijk te vestigen. R. v. A. deelt mede, dat tegen den colporteur A. Cornelisse te Amsterdam proces-verbaal is opgemaakt wegens beleediging van den overleden president Carnot. Hij colporteerde met R. v. A., waarbij hij riep #Lees den welgeslaagden moon! op den grootsten ploert van Frankrijk, namelijk president CarnotEmile Henry, Vaillant en Ravachol zijn gewroken Toen Zondagmorgen de personentren Rotter- i dam-Venloo, die te ongeveer halfacht wachtpost 42 tusschen Bokstel en Best moet passeeren, reeds bijna dit wachthuis genaderd was, zag de daar gestationeerde wachter tot zijn angst een zijner I kinderen tusschen de rails loopen, dat gevaar liep in het volgende oogenblik verpletterd te worden. Hij sprong onmiddellijk toe en had juist den tijd zijn kind van een wissen dood te redden, helaas echter ten koste van zijn eigen leven, want de trein wierp hem omver. Onmiddellijk werd gestopt en de ongelukkige door het treinpersoneel opgenomen en medegenomen naar Best. Men poogde echter tevergeefs de levensgeesten weder op te wekken. Naar aanleiding van een bericht uit Zeven- wouden van eene door verzuim van beteekening, buiten voorkennis der vrouw en tegen haren wil, plaats gehad hebbende echtscheiding, meld men aan de N. R. C. uit Gelderl.ind het volgende, eenigszins soortgelijk geval, dat voor eenigen tijd aldaar voorkwam. Zekere echtgenoot was wegens mishandeling zijner vrouw tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens het ondergaan dier straf werd door zijne wederhelft eene vordering tot echtscheiding ingesteld en haar vervolgens toegewezen, waarvan de exploten in de gevangenis niet ter kennis van den man kwamen. Toen deze na zijn ontslag zijne weder helft wilde bezoeken, voud hij haar tot zijne bevreemding opnieuw gehuwd. Nu ontstond er, begrijpelijkerwijze, een hevig krakeel tusschen de beide mannen, waarbij het ^oude liefde roest niet de vrouw voor haar eersten echtgenoot partij deed trekken ten gevolge waarvan de tweede afdroop en door ophanging in een naburig bosch een einde aan zijn leven wilde maken, hetgeen een voor- bijganger nog door tijdige afsnijding wist te beletten. De begrafenis van Carnot. Gelijk zich liet verwachten, was Zondag een ontzaglijke menigte, ook van buiten de stad, op de been om de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Carnot bij te wonen. Onder die honderdduizenden heerschte eene stemming, welke bewijs gaf van eerbied voor den overledene en van het besef der beteekenis van deze plechtigheid. De nieuwe president der republiek, Casimir Perier, kwam te 10 uur aan en spoedig daarop werd door generaal Saussier het sein tot vertrek gegeven. De troepen presenteerden het geweer en onder het gelui der klokken, het geroffel der trommen en het schetteren der klaroenen zette de stoet zich in beweging. Vier bedienden van het Elysde droegen op een brancard den krans, door Casimir Perier aangeboden. Achter de met 6 paarden bespannen lijkkoets volgden het personeel van het Elysee, de drie zoons van Carnot, de verdere familiebetrekkingen van den vermoorde, vervolgens Casimir Perier vergezeld van generaal Borius en de leden van het militair huis, de voorzitters van Senaat en Karaer, Dupuy en de Ministers, leden van Senaat en Kamer, generaals, enz. Aan de Notre-Dame gekomen, werd het lijk van Carnot ontvangen in het portaal van de kerk door den aartsbisschop. De zitplaatsen op de eerste rij waren ingenomen door de zoons, den broeder en den zwager van den overledenede volgende rij zitplaatsen was bezet door de Ministers en de derde rij door de vreemde gezanten. De aarts bisschop zat op een verhevenheid ter zijde en de bisschop van Rheims, mgr. Beauvais, had tegenover hem plaats genomen. President Perier nam plaats op een gereserveerden zetel en achter hem zette zich generaal Borius en de leden van het militair en burgerlijk huis van den president. De muziek- uitvoering was wonderschoon. I De aartsbisschop van Parijs, mgr. Richard, hield een belangwekkende rede, waarin hij zeide in de algemeene betuiging van deelneming door een groote natie betoond, het hart van het Iransche volk te herkennen, dat in weerwil van alle verschillen eenstemmig klopt in de plechtige oogenblikken van het leven der natie. Erankrijk heeft oogen blikken dat het zichzelf vergeet, maar met het gezond verstand, dat het ontleent aan een christelijk bestaan van 14 eeuwen, eerbiedigt het in het koofd van den Staat, onverschillig welke de regeerings- vorm zij, het verheven karakter van den vertegen- woordiger van het burgerlijk gezag. De aarts bisschop hield verder een lofrede op den vermoorden president. Te 3 uur bereikte de stoet het Panthdon. Een kanonschot dreunde en de roffel van den dooden- marsch weerklonk, waarna ook de treurmuziek van alle regimenten zich deed hooren. President Perrier ontblootte het hoofd en riep: Leve de republiek Te 4 uur werd de baar van den lijkwagen ge nomen en werden de lijkreden uitgesproken. In het Pantheon hield Dupuy eene redevoering, waarin hij grooten lof bracht aan Carnot, die steeds een overtuigd voorstander, een verlicht aanhanger van den vrede was, wat dan ook de algemeene sympathie verklaart, welke hem thans wordt gebracht. Hij wees daarna op de liefdadigheid, de verdraag- zaamheid en de staatkundige houding van Carnot. Dupuy zeide verder, dat het aan de samenwerking der mogendheden zal gelukken, de anarchisten tot machteloosheid te doemen. De vice-president der Kamer van afgevaardigden, Demahy, hield eene rede, waarin hij de aan Carnot opgedrageu taak in herinnering bracht. Men kan gerust zeggen, zeide hij, dat nog nimmer het verlies van een staatsman grooter leedwezen wekte dan thans met Carnot het geval is, niet slechts in Erankrijk, maar onder Koningen, Keizers en Presidenten van republieken, en men moet dan ook werkelijk het verlies betreuren van een Eranschman, die zijn land zooveel bewijzen van belangstelling heeft bezorgd. De spreker gaf zijn afgrijzen te kennen over den moordenaar, die gelukkig geen Eranschman is. In den verderen loop zijner rede herinnerde Demahy aan het Eransch-Russisch verbond. Carnot, zeide hij, heeft de kracht van het vaderland ver- sterkthij werkte mede tot de handhaving van den wereldvrede, maar maakte Erankrijk ook in staat om weerwraak te nemen bij een aanval van buiten. De spreker verklaarde zich voor sociale hervormiugen en voor krachtige onderdrukking van de misdadige aanslagen op de maatschappij. Ten slotte bracht hij in indrukwekkende bewoor- diugen hulde aan Carnot, wiens naam onsterfelijk zal blijven. Challemel-Lacour brandmerkte den verfoeilijken aanslag, verkondigde den lof van Carnot en be- treurde het noodlot, dat juist die mannen treft, die met de grootste toewijding voor hun land bezield zijn. Graaf Yon Munster, de Duitsche gezant, had aan Dupuy en Hanotaux mededeeling gedaan van het besluit vau Keizer Wilhelm om bij gelegenheid der Zondag volvoerde plechtigheid aan twee Iransche officieren, die bij het proces van Leipzig veroordeeld waren, gratie te verleenen. Dupuy gaf hiervan onmiddellijk kennis aan Casimir Perier, die den Keizer zijn dank liet betuigen voor de grootsche gedachte, welke het hart der beide natien weldadig zal aandoen. Het bericht van deze handeling van Keizer Wilhelm verspreidde zich spoedig onder den stoet j en maakte een diepen indruk. Toen de stoet voor het stadhuis was aangekomen, werd Casimir Perier levendig toegejuicht. Er waren overigens veel omvattende voorzorgs- maatregelen genomen, om Casimir Perier tegen elke aauranding te beveiligen. Overal, op de boomen, de daken der huizen, de gaslantaarns, op tafels, stoelen enz., hadden nieuws- gierigen eene plaats gezocht om de indrukwekkende plechtigheid te kunnen aanschouwen. Vau verschilleude ongevallen wordt melding gemaakt, zoowel ten gevolge van de drukkende hitte, als door de opstoppingen tusschen de menigte en de troepen. Ook braken de takken van sommige boomen en kwamen de daarop zittende in de daaronder staande rijtuigen terecht. Ernstige ongelukken kwamen echter niet voor. Mevrouw Carnot woonde des middags een lijkdienst bij in de kapel van het Elysee. De bewoners van de straten, waar langs de lijkstoet van Carnot voorbij ging hebben Zondag goede zaken gemaakt. Overal, van het Elysee tot de Notre Dame en van de Notre Dame naar het Pantheon waren vensters en zelfs plaatsen op de daken te huur. Voor eene kamer met twee vensters vroeg men tot 1000 fr. Een balkon op de eerste verdieping, dat plaats aanbiedt voor een tiental persouen, werd voor 1500 frs. verhuurd. Het merkwaardigste is, dat die prijzen werkelijk betaald werden en dat bijna uiets ouverhuurd bleef. oor een plaats op een dak werd 3 fr. betaald. zelven gedood, toen hij den moord op Carnot vernam, door zich op een mes te werpen, dat hij met het achtereinde in den grond had geplaatst. Cesano heeft bij het verhoor gezegd, dat hij aan niemauds bevel gehoorzaamde, toen hij zich vau Cette naar Lyon begaf. Hij kwam geheel alleen in de laatstgenoemde stad Zondagavoud den 24,tm Juni tegen 6 uur des avonds aan. Bij zijn aan- komst was hij in het bezit van slechts 12 stuivers, die hij onmiddellijk besteedde. Hij kocht namelijk een pakje tabak voor vijf stuivers en een broodje van twee stuivers. Het weiuige geld waarover hij beschikte, doet vermoeden, dat hij op eigen gezag haudelde, want werd hij door een of andere ver- eeniging gezonden, dan had men hem wel van ruimer geldmiddelen voorzien. Op het oogenblik gelooft men dan ook, volgens het Parijsche blad, dat de verklaringen van Cesario overeenkomstig de waarheid zijn en aan een samenzwering wordt niet meer gedacht. De rechter gaat intusschen voort met onderzoek te doen naar het verleden van den moordenaar. Daarentegen loopt te Louden het gerucht dat tot den moord op Caruot den 6en Februari, den dag der terechtstelling van Vaillant, door de Lon- densche anarchisten besloten werd. Bij haren inval in de Autonomy-club nam de politie een anarchis- tisch manifest in beslag, waarin de vermoording van Carnot werd aanbevolen. Zij hechtte echter aan dit stuk geen bijzondere waarde. De gevangeuisarts te L} on heeft den moordenaar van Carnot drie tanden moeten trekken, die afge- broken waren tengevolge van de kwetsuren bij de gevangenneming opgedaan. Het gelaat van den moordenaar is met builen en schrammen overdekt en de oogen zijn sterk opgezwollen. Volgens de Ereis. Zeit. loopen er in Italie ge- ruchten dat de moordenaar van Carnot geen Italiaan maar een Eranschman is, die den naam van een Italiaan, Saute Cesario, zich heeft toegeeigend. De ware Sante Cesario moet er namelijk geheel anders uitzien dan de beschrijviug van het voor- komen van den moordenaar luidt. ZEETIJDINGEW, Van 29 Juni tot en met 2 Juli. M3. j Van 29 Juni tot en met 2 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 38 afeeschutlangs de Westsluizen 6 op- en 8 afgeschut. Cesario de moordenaar van president Carnot heeft Zaterdag j 1. in de gevangenis Saint-Paul te Lyon een vrij lang verhoor ondergaan. Hij gaf, volgens Le Temps, een uitvoerig versiag van zijn misdaad, maar hij weigerdehardnekkigteantwoorden op vragen omtreut hetgeen den moord was voor- afgegaan en de beweegredenen die hem hadden geleid. Hij zeide volstrekt geen berouw te hebben en toonde zich integendeel zeer gelukkig, dat hij niet in zijn voornemen gefaald had. Hij bewaart een volstrekt stilzwijgen over zijn betrekkingen met de Italiaansche anarchisten en schijnt angstvallig te willen vermijden iemand te comproroitteeren. Nochtans erkent hij te Montpellier den anarchist Gamier gekend te hebben. Gamier heeft zich- Hulst, 2 Juli. Rotterdam, 2 Juli. Londen, 2 Juli. KOERS VAN HET GELI). Belgisch per 100 fr. 47,80 k f 47,90 Engelsch per 12,00 u 12,08J Datum. VLAG. NAAM. Van en naar. Lading. Voor Ter V'eiizen 29 Eng. s.s. Whinfield 4008 Wasa hout 1 idem Fortescue 3221 Wyborg idem Belg. s.s. Elzine 1859 Middlesbro ijzer Eng.st.jacht Taurus 568 Ant werpen ledig Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Fra. s.s. Picardi 1081 Bilbao minerie Noor. bark Marie 1263 Bijske hout 2 idem Erling 1167 Sundsvall hout Eng. s.s. Shieldrake 3057 Liverpool stukg. Vau Ter Keiizen i 29 Eng. s.s. Dauntless 4559 New-Castle ledig 30 Eng. barge Alice Kilner 282 Londen phosph. Eng. s.s. Ann Webster 2241 idem stnkg. 2 Noor. bark Ellida 1100 Kragero ballast idem Emanuel 887 Nedercalix idem Eng.st.jacht Taurus 568 Vlissingen ledig Voor Kent i 29 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stnkg. idem Ocean King 2652 Kotka hont idem Hebble 2558 Goole stukg. Duits. s.s. Leipzig 3143 Riga bout 1 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. Deens. s.s. Nordkap 4053 Helsingfors hout Van lent i 29 Eng. s.s. Saltburn 3645 Sunderland ledig Deens. s.s. Magnus 4717 idem idem 30 Noor. seh. Talisman 791 Nedercalix ballast Eng. s.s. E. S. Jobson 3162 Sunderland ledig idem Antiquari 2915 Leith stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem idem Rosa 1294 Goole idem idem Dynamo 1364 Hull idem Fra. sch. Pensee 252 Morlaix phosph. 1 Duits. s.s. Hispania 2481 Stettin ijzer Eng. s.s. Hebble 2558 Goole stukg. Rus.3m.sch Wendla 1 937 Holmstad phosph. Voor Selzaete 29 Eng. sch. Coaltar 621 Christiania creosoot Mulderprija per 100 kilo: Tarwe /6,75 a Roggi 5,40 a Wintergerst fZo mergers! fa Haver 6,75 a/—,Erwten f 6,50 a f Paardenboonen f 6,75 a Duivenboonen fa fWitteboonen f a fj Bruine- boonen f a f Boekweit f a f Lijnzaad a f Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 0,95 a 1,021- Eieren per 26 stuks 0,80 a Er waren ter markt te koop gesteld 10 stuks hoornvee, 5 verkocht, 89 varkens, 29 verkocht. Bij matige aanvoer kon Tarwe tegen eene verlaging van 20 a 30 cent geen koopers vinden. Puike Zeeuwsche en Vlaarasche Tarwe f 4,50 a f 6,10, nieuwe fa Rogge f 4,70 a f 5,25, mindere f 4,00 a f 4,25. Gerst 5,00 a 5,75. Haver 2,00 a 3,80. Paardeboonen f 5,00 a f 5,50. Duiveboonen f a f Bruineboonen f 4,00 a f 11,00. Witteboonen Walchersche f 7,00 a f 10,75. Erwten f 7,50 a f 8,25, mindere f 5,90 a f 6,10. Kanariczaad beste f 7,50 a f 9,25, minde/e a Ajuin f a f per 50 kilo. Koolzaad 8,75 a f 9.60. Eieren f 3,30 a 3,40 per 100 9tuk»* Aardappelen Zeeuwsche f 1,50 a f 1,75. Tarwe flauwer, eveneens Gerst en Haver.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 6