Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. v&s»aovso9a No. 3042. Woensdag 4 Juli 1894. 34e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. AD VEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. f'olitieli Overzicht. In de Kamer van afgevaardigden te Home zijn nu, door de regeering, verschillende voorstellen gedaan tot vervolging van hen, die tot misdaad ophitsen en den moord verheerlijken. De heer Crispi verzocht de behandeling der voorstellen dringend te verklaren, en de Kamer stond dit toe, in weer wil van den tegenstand der uiterste linkerzijde. De minister-president deelde mede, dat een jour nalist, de heer Bandi, die den slag van Marsele medestreed, in den ochtend door een anarchist met dolksteken was doorboord, omdat hij een artikel tegen de anarchisten had geschreven. Tengevolge van zijn wonden is het slachtoffer bezweken. Iemand, die in de laatste dagen te Parijs was, zegt dat de stad in een wonderlijke stemming verkeerde; na de verpletterende tijding van den moord gaf de presidenlverkiezing een geheel andere soort van drukte. Alle belangstelling concentreerde zich op den nieuwen president. 't Meest kwamen daarbij de bevoegdheden van den president ter sprake. De socialistische tegen- standers van den heer Perier zijn beducht dat bij een #persoonlijke regeering" zal voeren, en ook rallies en conservatieven vreezen dat hij zijn wil te veel zal doen gelden. n Het is niet goed te zien hoe de heer Lasimir Perier dit zou kunnen. De grondwet zooals die onder de drie presidenten na 1875 geleidelijk ontstaan is, geeft hem het recht, de ministers te benoemen, deel te nemen aan den wetgevenden arbeid, het recht van veto, van verdaging of (in overleg met den Senaat) ontbiuding der Kamer, de bevoegdheid tot het sluiten van politieke ver- dragen zonder medewerking van de Karners. Zijn recht van veto is minder uitgebreid dan dat van den president der V. S., die er vrij dikwijls gebruik van maakt, daar in de V. S. bij de tweede beraadslaging een meerderheid van twee derden der stemmen in de Kamer noodig is, terwijl in Frankrijk de gewone meerderheid voldoende is. Tegen den wil der Kamer te regeeren is in Frankrijk onmogelijk. Mac Mahon beproefde het in 1876, maar bereikte niets anders dan dat zijne Ministers Broglie en Fourtou in staat van be- schuldiging gesteld werden, terwijl hij zich door de nieuwe verkiezingen verplicht zag het repu- blikeinsche ministerie-Dufaure, dat de meerderheid in de Kamer had, terug te roepen. Het presidentschap is dus evenmin onbeteekend als gevaarlijk, de president is noch een Zwitserseh bondspresident, noch een constitutioneel Koning. ;/Een volk is alleen vrij wanneer zijne afge vaardigden een teugel dragen," zeide eens een vrijzinnig man als Benjamin Constant. Een schrijver in de Figaro die hieraan herinnert, merkt op, dat de socialisten niets dwazer en gevaarlijker doen dan wanneer zij het gezag van den president pogen te verzwakken, waardoor de parlementaire anarchie vrij spel krijgt. Evenmin als van Grevv en Carnot is van presi dent Perier te verwachten, dat hij in geval van een ministerieele crisis door een staatsgreep zijn wil zou doordrijven. Even ongegrond is de vrees, dat hij de plannen der Orleanisten zou willen bevorderen. De rijke en machtige bourgeoisie, tot welke hij behoort, is na 1871 onder leiding van Thiers zonder voorbehoud tot de republiek over- gegaan. Een avontuurlijke buitenlandsche politiek is des te meer uitgesloten, na de bijzonder politieke daad van den Duitschen Keizer, die op den dag der begrafenis van Carnot genade heeft geschonken aan de twee als spionnen veroordeelde Fransche officieren. Die grootmoedige daad maakte te Parijs diepen indruk. Indien de telegrammen der Times juist zijn, dreigt een oorlog tusschen China en Japan. De Japanneezen hebbeu zich genesteld op Korea. Zij weigeren niet alleen dat land te verlaten, maar pogen zelfs den koning van Korea te bewegen, de gehoorzaamheid aan China op te zeggen. Er is reeds een aanzienlijke troepenmacht, die Japan dezer dagen, ondanks het protest van Engeland en Rusland, met 3000 soldaten heeft aangevuld. Ook China heeft nu soldaten gezonden. De koning heeft aan de Vereenigde Staten om bescberming gevraagd, doch een weigerend antwoord ontvangen. Wei zijn uit Washington bemiddelaars gezonden. Volgens de Pall Mall Gazette is een oorlog onvermijdelijk. FEUILLETON. 13) - De schijnbare onverschilligheid, waarmee het meisje zulk een ouverwachte aangrijpende tijding opnam, maakte op den beambte een zeer slechten indruk dat was zoo goed als een halve bekentenis van haar schuld. „Is mevrouw Rechling heden morgen bij u geweest?" vroeg hij verder. Valentine antwoordde toestemmend. pHebt ge een woordenwisseling met haar gehad ,En hebt ge haar toen bessensap gegeven r *Ja" ,1s daar nog iets van voorhanden .J" „0, de flesch is nog voor meer dan de helft vol, mijn nicht ontkurkte ze eerst om mevrouw Rechling er van te geven," riep tante Constance. Heeft u dat gezien?" vroeg de commissaris, zich tot de oude dame wendende. Ja, zij trok er de kurk af, toen ik in de keuken kwam om het scheerwater van mijn broeder te laten wegloopendadelijk daarop ging ik weer naar binnen." „Mag ik die flesch eens zien En ook het glas, waar de dame uit gedronken heeft?" „De flesch, met genoegen," antwoordde de spraakzame tante. „Maar het glas dat zal moeilijk gaan, want mijn nicht heeft het spoedig, nadat het gebruikt is, afgespoeld en weer bij de andere glazen gezet." Bij het bestuur van het departement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van Jt Algemeen is be- richt ontvangen, dat de Koningin-Regentes in ernstige overweging neemt tegenwoordig te zijn bij de hernieuwde onthulling van het standbeeld van De Ruyter, en dat eerstdaags eene definitieve be- slissing zal worden genomen. De commissaris wierp een doordringenden blik op Valentine. ,/Laten wij dan de flesch halen Waar staat die Mag ik u verzoeken, mejuffrouw Met de grootste beleefdheid beduidde hij Valentine met een gebaar zijn wensch, dat zij de flesch zou halen en dat hij met haar mee wilde gaan. Zonder een woord te spreken voldeed zij aan dit verlangen, voerde hem naar de keuken en liet hem zelf de flesch uit de kast nemenhij hield de flesch even tegen het licht en knoopte ze toen onder zijn jas. In de kamer teruggekeerd, vorderde hij, dat Valentine met hem naar Berlijn zou gaan. Nu kon tante Constance zich nietlanger stilhouden. Wilt ge mijn nicht gevangen nemen?" snikte zij. „Hoe komt ge toch op die gedachte, mevrouw De oude dame begreep, dat zij een domme streek had begaan en trachtte er om been te praten. „Als de politie komt, krijgt men spoedig zulke gedachten." De commissaris lachte fijntjes en bedacht de keuze zijner woorden om haar nog meer in het nauw te brengendoch nu kwam Adolf er tusschen. Hij maakte zich aan de commissaris bekend als de rentenier Bauerlich, een bloedverwant des huizes en stelde met de grootste voorkomendheid den commissaris voor gebruik te maken van zijn rijtuig, dat nog voor de deur wachtte, om met zijn nicht naar Berlijn te rijden. „U staat mij dat wel toe mee te rijden dan ga ik bij den koetsier op den bok zitten, zeide hij tot Valentine met een veelbeteekenden blik op den commissaris, die gaarne dit voorstel aannam. Wilt ge ook naar Berlijn, Adolf kreet Constance met tranen in de oogen. Moet ik dan bij het lijk alleen in huis blijven Ter te IJzendijke gehouden classicale verga- dering der Ned. Herv. kerk waren tegenwoordig 38 predikanten en ouderlingen. De aftredende leden werden alien herkozen voor het prov. kerkbestuur ds. A. Scholte en diens secundus ds. S. G. Geert- sema Beckeringh voor het class, bestuur ds. G.J. Krol en diens secundus ds. A. Timmerman ds. S. G. Geertsema Beckeringh en diens secundus ds. W. H. H. Dijkman, de ouderling J. F. Hen- nequin, de quaestor ds. G. P. Wijnmalen en diens secundus ds. H. C. van Riet. In de plaats van den ouderling Iz. Risseeuw als secundus van den heer J. F. Hennequin, die wegens vergevorderden leeftijd als zoodanig zich onttrok, werd verkozen Mr. Van den Broecke te Aardenburg. De synodale voorstellen werden alle gunstig beoordeeld. Op voorstel van het voorloopig bestuur is in eene vergadering, op j.l. Vrijdag avond, be- sloten tot het kiezeD van een definitief bestuur, tot oprichting van eene vereeniging „Ons Huis" te Middelburg, even gelijk als er in andere steden bestaan, ingericht voor verschillende standen, met plan om het in October a. s. te open en. Dank zij een zeer heusch aanbod van den tegenwoordigen eigenaar van het huis op de Balans, burgemeester Jhr. Mr. L. Schorer, die dit pand voor drie jaren in huur wilde afstaan voor een zeer geringe som, terwijl hij nog de belasting en het onderhoud voor zijne rekening nam en de vereeniging altijd in de gelegenheid bleef om het huis voor een bepaald bedrag over te nemen. Alzoo werd door den krachtdadigen steun van Jhr. Mr. Schorer het tot stand komen dezer inrichting verzekerd. Aan uitvoerige staten, de uitkomsten aan- gevende van 't onderzoek naar de kennis van het lezen en schrijven der ingelijfden bij de militie in 1892, is ontleend, dat Zuid-Hollana boven de andere provincien uitsteekt met nauwelijks 2 pCt. analphabeten, waarop Noord-Holland volgt met ruim 4 en Utrecht met bijna 5 pCt.Drenthe komt achter- aan met 84 pCt. Wat de arrondissementen aangaat spannen Zutfen en Zwolle de kroon, omdat al de daar ingelijfden konden lezen en schrijven. Het ongunstigst staan Oostburg, Borger en Sittard, waar meer dan 15 pCt. analphabeten waren, te Sittard zelfs bijna 20 pCt. In de afgeloopen week hebben zich te Rotter dam 17 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. In de laatste tien dagen deden zich te'sGraven- zande geen nieuwe gevallen van pokziekte voor, zoodat zij daar geweken schijnt te zijn. Van Zaterdag op Zondagnacht hadden te Monster ongeregeldheden plaats bij gelegenheid van let sluiten van het telegraafkantoor. Eentalrijke menigte, door een viertal personen opgeruid, trok telkens het dorp door en wierp bij den burge meester, die ongesteld is, eenige ruiten in, waarna ook de glasruiten van het telegraafgebouw en ge- meentehuis het moesten ontgelden. De politie, tot 12 man versterkt, was niet in staat de opgezette menigte te bedwingen. Eerst te twee uur was de rust hersteld. De mililaire macht bleek, daar zij laat in den nacht aankwam, onnoodig. De aanleiding moet, zooals men verzekert, ge- zocht worden in eene handeling van het gemeente- bestuur tegenover het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Minder ingenomen met den directeur van het telegraafkantoor te Monster trachtte men de ver- plaatsing van dien ambtenaar op verschillende mauieren te verkrijgen en toen dit niet gelukte weigerde de gemeente verder het huis beschikbaar te stellen voor den telegraafdienst. De regeering, die geen enkele aanleiding had gevonden om den directeur te Monster te ver- plaatsen of te ontslaan, bracht daarop het telegraaf kantoor naar 's Gravensande over, hetgeen met ingang van 1 Juli geschiedde. \andaar het opstootje, gericht tegen het gemeentebestuur, dat echter geeindigd was voor de aankomst der nit Den Haag opgeroepen militaire macht. - Zaterdag vervoegden zich aan het stadhuis te Utrecht een 7 0 tal arbeiders om den burgemeester te spreken. Een drietal werd bij den burgemeester toegelatenzij overhandigden een adres aan den gemeenteraad, waarbij o. a. werd verzocht om van gemeentewege eenige werkzaamheden te doen ver- richten. Verder werd verzocht, dat een openbaar gemeentegebouw beschikbaar zal worden gesteld voor het houden eener openbare vergadering. De burgemeester beloofde hetgeen verzocht werd ter behoorlijker plaatse in behandeling te brengen en onderhield zich ongeveer een half uur met de arbeiders. Een verzoek, mede door de afgevaardigden gedaan, om dadelijk eene raadsvergadering te beleggen, werd om geldige redenen van de hand gewezen. Volgens telegram aan de N. R. Ct. is de expeditie naar Lombok vertrokken. In deskundige kringen verwacht men een korten, levendigen tegenstand. Generaal-majoor J. A. Vetter zal als kommandant optreden. De commissaris keek verwonderd en ontsteld op. Toen Bauerlich hem gezegd had hoe de zaken hier in huis gesteld waren, gaf mijnheer Kiihnel dan ook zijn oprecht leedwezen te kennen, dat hij op zoo'n treurigen dag hier als verstoorder had moeten optreden. Een oogenblik stond hij in zijn gedachten verdiept en zeide toen „Ik hoop u van dienst te kunnen zijn, mevrouw Er wacht iemand buiten op me, dat is een vertrouwbaar man Ik zal hem binnenroepen en hem last geven hier te blijven tot aan de terugkomst van uw nicht. Hij zal niet lastig zijn, u niet storen, en mocht het wat laat worden, ga dan gerust slapen, want ge zijt onder goede bescherming." Zonder een antwoord af te wachlen, ging hij de deur achter zich open latend in de gang, riep een naam en keerde terug met een eenvoudig gekleeden, iets jongeren man, wien hij zacht eenige bevelen gaf. Zonder dit te laten bemerken, hac hij op die wijze meteen gezorgd voor de be waking van het huis en van de eenige daarin blijvende bewoonster. „Mag ik u nu beleefd verzoeken, mejuffrouw zeide hij daarop tot Valentine. Terwijl zij haar hoed opzette en haar mantel omsloeg, week hi geen oogenblik van hare zijde. Gaarne zou Valentine nog even bij het lijk van haar vader gegaan zijn ora het een laatst vaarwe toe te roepen, want zij had een voorgevoel, dat zij niet zou terugkeeren, zoo lang haar vader nog boven aarde stond. Zij begreep echter, dat de commissaris haar niet alleen iu de andere kamer zou laten gaan, en wilde liever heengaau zonder een laatsten kus op het voorhoofd van den geliefden doode te drukken, dan dit te doen in tegenwoordig- heid van een vreemden man, die haar wantrouwend bewaakte. Volgens haar uiterlijk geheel bedaard, omhelsde zij haar weenende tante en fluisterde haar toeffTot spoedig wederziensZelf ge- loofde zij daar echter niet aan. De commissaris bood haar zijn arm, geleidde haar naar het rijtuig, opende het portier, hielp haar instappeu en kwam tegenover haar zitten, terwijl Bauerlich op den bok plaats nam en wegens den kouden Februari-wind den kraag van zijn jas omhoog haalde. In Snellen draf reed men den langen weg van Wilmersdorf naar het commissariaat van politie in de wijk Moabit. Gedurende den rit werd tusschen den commissaris en Valentine geen woord gewisseld. Zij had haar sluier voor het gelaat getrokken en in een hoek van het rijtuig plaats genomen tusschenbeide meende de commissaris haar tanden te hooren klapperen. Toen het rijtuig voor het portaal stilhield en Valentiue uitstapte, vond Bauerlich, ondanks de waakzaamheid van den commissaris, toch nog ge legenheid haar toe te fluisterenalentine, voor het laatst vraag ik u wilt ge mij toebe- hooren ffNeen, nooitfluisterde zij met een gebaar, dat duidelijk haar afkeer verried. „Dan gaat uw noodlot in vervulling," mom- pelde hij. Bauerlich wachtte todat de deur achter hen dichtviel en stapte toen in het rijtuig, dat hem in draf wegvoerde. TER NEOZENSCli ('91RANT »it blad verschijnt »lnSdaS- en Vr.J.lagavo.ul bij den uitgeve, P. J. V A M S A M W E te Ter Aeuzen. "Ja" u O,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1