Gemengde berichten. A dvertentien. Noord-Amerika, Brooklijn N.-Y. die, naar de opvatting van den Minister van justitie hun Nederlanderschap verliezen bij terugkeer naar hun vaderland 3°. verlenging van de gemengde rechtspraak in Egypte, welke de Minister Roell verdedigde uit een politiek belang en wegens het belang van de rechtsspraak 4°. goedkeuring der internationale overeenkomst tot wering der cbolera. Nadat de Kamer in comitd-generaal was over- gegaan tot behandeling der huishoudelijke raining, is zij tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel voor jongelieden voor het reservekader met 1 Juli in de verschillende garnizoenen tijdelijk zijn gestaakt. Tot dusver werd door de provincie Zeeland alleen aan het Instituut doofstoramen-onderwijs te Rotterdam een jaarlijksche subsidie van f 50 ver- leecd voor iederen doofstomme uit Zeeland, die in dit gesticht werd opgenomen. Bij Ged. Staten van Zeeland is thans, in navol- ging van de voor eenige jaren getroffen regeling betreffende de plaatsing van krankzinnigen ook in Christelijke gestichten, eene algemeene regeling in overweging, tot het toekennen van subsidie ten behoeve van elken behoeftigen doofstomme uit Zeeland, die in eenig gesticht wordt opgeleid. TER NEUZE\, 29 Juni 1894. Bij koninklijk besluit is de schorsing van het besluit van den raad der gemeente Graauw en Langendam, van 23 Eebruari 1894, waarbij een hoofd der openbare lagere school aldaar is benoemd, verlengd tot 1 October a. s. Eveneens is de schorsing van het besluit van den raad der gemeente Ter Neuzen, van 8 Maart 1894, tot vaststelling van art. lb der Verordering op het bouweu en op de verplichtingen van eigenaars van naburige erven aldaar, verlengd tot 1 December a. s. Bij koninklijk besluit is benoemd tot plaats- vervangend dijkgraaf van den polder Kleine Molen de heer P. A. Stallaert. Bij de in de vorige week te IJzendijke in het openbaar verkochte ingedijkte Staatsgronden, in den Brakman, gemeente Biervliet, werden o. a. gekochtkavel 2, groot 5,1820 H., door den heer J. Heule te Ter Neuzen voor f 8050 kavel 15, groot 4,0530 H., door denzelfden voor f 5175 kavel 16, groot 4,6845 H., door den heer C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 5200 kavel 46, groot 6,4280 H, door den heer A. de Milliano te Philippine voor f 9105 kavel 53, groot 4,3780 H., door den heer C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 2000. Axel, 26 Juni. In de heden gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den Buthpolder werd besloten tot het begrinden van de wegen gelegen in dien polder. Axel. Verleden Donderdag hield het onder- wijzersgezelschap zijne gewone jaarlijksche feest- vergadering en wel voor dit jaar in Antwerpen. 37 onderwijzers onder voorzitterschap van den heer arrondissements-schoolopziener namen er aan deel. Gezamenlijk werd er een bezoek gebracht aan de tentoonstelling en daar voornamelijk die zaken bezichtigd, welke betrekking hebben op het onderwijs. 's Namiddags .vereenigden alien zich aan een gemeenschappelijken disch in het bekend Hotel de la Paix". Menige toost werd hier uitgebracht op ons vorstenhuis en dat van Belgie en op de schoolautoriteiten. Jammer dat het uur zoo spoedig sloeg, waarop men de gezellige tafel moest verlaten om met den trein weer te vertrekken. Koewacllt. De gewone jaarlijksche vergadering van den Oud Beoosten bleij polder was verleden Woensdag druk bezocht. Bijna alle ingelanden waren aanwezig of hadden zich doen vertegen- woordigen. Geen wonder, daar deze vergadering een feestelijk karakter droeg, wijl de dijkgraaf, de heer B. A. Plassaert, wethouder dezer gemeente, den dag zou herdeuken, waarop hij 50 jaar be- stuurslid was. Reeds vroeg wapperden de vlaggen van vele gebouwen. Na den maaltijd nam de ontvanger-griffier de heer A. IJsebaert het woord en feliciteerde den jubilaris uit naarn van alle ingelanden met het zeldzame feest, dat hij heden De man maakte zich bekend als de commissaris van politie Kiihnel en begon met een beleefde verontschuldiging, dat hij nog zoo laat kwam storen. Het was echter noodzakelijk, dat hij heden nog eenige inlichtingen ontving van mejuffrouw Zier, die bij mevrouw Rechling in de Victorieastraat als juffrouw van gezelschap gediend had. Mejuffrouw zou wel reeds vernomen hebben, dat die dame vandaag plotseling gestorven was, voegde hij er terloops bij en vatte daarbij Valentine scherp in het oog. Tante Constance, die slechts op een gelegenheid ge- wacht had om aan haar gevoel uitdrukking te kunnen geven, hief een luid jammergeschrei aan, dat de beambte eveneens voor een teeken van schrik als van verrassing kon houden. Valentineechtersehudde alleen het hoofd. Gedachtig de belofte aan Hendrik, wilde zij niet bekennen, dat zij reeds bericht had gekregen van het plotseling sterfgevalmaar het stiet haar toch tegen de borst te zeggen, dat zij er niet van wist. (Wordt vervolgd.) mocht vieren. Hij schetste, wat de jubilaris gedurende eene halve eeuw geweest was voor den polder en bood hem van wege de ingelanden een prachtige pendule met coupes aan. Daarna nam de eerste gezworene, de heer Ch. Persijn, het woord en bood hem namens het bestuur van den polder een schoon bouquet aan. Zichtbaar aangedaan bedankte de heer Plassaert de leden voor de ontvangen gelukwenschingen en het sehoone ge- schenk hem aangeboden, terwijl hij beloofde, zoolang het nog in zijn vermogen was, de belangeu van den polder te blijven behartigen. Het meisje van den herbergier, den heer E. de Vleeschouwer las nu met heldere stem eene felicitatie voor en bood den jubilaris namens hare ouders een mooie bouquet aan. Nog menige toost werd daarna uitgebracht. Ook wij uiten den wensch, dien dag zoo vaak uitgesproken, dat de krasse grijsaard nog vele jaren de vergaderingen van dien polder mag presideeren. RECHTSZAKEN. Bij bevelscnriften der Arrondissements-rechtbank te Middelburg van den 21 dezer zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen P. J., oud 26 j., wagenmakersknecht, wonende te Ter Hole (Hontenisse) J. E. d. W., oud 20 j., wagenmakersknecht wonende te Lamswaarde (Hontenisse) ter zake dat zij, ter openbare terechtzitting dier rechtbank van den 29 Mei 1894 als getuigen onder eede gehoord in eene strafzaak opzettelijk en in strijd met de waarheid verklaringen onder eede ten voordeele van een appellant hebben afgelegd. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren in hooger beroep behaudeld de zaak tegen Lampier, wegens den drievoudigen moord aan den Marolleputdoor de Middelburgsche rechtbank veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De beklaagde bleef bij zijne eenmaal afgelegde bekentenis. De daad was door hem gepleegd om Leonie Notelaar te kunnen trouwen en daarna met haar naar Amerika te gaan. Zij zou hem tot de misdaad hebben aangezet. Berouw had hij, maar het was hem overschillig of hij een of drie vrouwen doodde. De verdediger, de heer Mr. Smissaert, achtte een uader onderzoek noodig omtrent den geestes- toestand van beklaagde, op wiens gebrekkige en verwaarloosde opvoeding hij wees. Het openbaar ministerie, niet aannemeude dat de daad in eene opwelling van drift was gepleegd, lettende op de volledige bekentenis van beklaagde, en de abnormaliteit van diens geestvermogens niet toegevende, eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak Woensdag 11 Juli. Gisterenmorgen te tien uur deed de rechtbank te Amsterdam uitspraak in de zooveel gerucht- makende zaak der valsche bankbiljetten en ver- oordeelden le. Emil Oscar Krausse tot een gevangenisstraf van vijf jaren en een boete van f 1,subsidiair een dag hechtenis. (Misdrijf valschheid in geschrifte, vervaardiging van valsch bankpapier en het uitgeven daarvan.) 2e. Susanna Henrica Lamberta Toebaerts tot een gevangenisstraf van vier jaren. (Misdrijf van het in voorraad hebben van valsche bankbiljetten met het oogmerk om ze uit te geven of te doen uitgeven.) 3°. Rudolf Robert Thumm, tot een gevangenis straf van drie jaren. (Medeplichtigheid aan in omloop brengen van valsch credietpapier.) 4e. Eranciscus van Liemt tot een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. (Het in voorraad hebben en in omloop brengen van valsch bankpapier.) 58. Joseph Frey tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. (Misdrijf van het in voorraad hebben van valsche biljetten eener Ned. circulatiebank.) 6e. Bernard Sinuige tot een gevangenisstraf van twee jaren. (Opzettelijk gebruik maken van valsch credietpapier.) 7e. Theodoor Marie Wilhelm Jacques Arnzt tot een gevangenisstraf van twee jaren. (Misdrijf van in voorraad hebben en medeplichtigheid aan het in omloop brengen van valsch bankpapier.) 8e. Lames Rempt tot een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. (Misdrijf van het in voorraad hebben van valsch bankpapier en het in omloop brengen daarvan.) 9e. Ernst August Christoph Keese, tot een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. (Misdrijf van het gebruik maken van valsch bankpapier). 10. Hugo Oscar Loschke vrijgesproken. Het vonnis gelastte verder, dat alle in beslag genomen valsche bankbiljetten zouden worden ver- nietigd en de gelden op de veroordeelden gevonden en afkomstig van het wisselen der valsche biljetten, zouden worden teruggegeven aan hen die daardoor schade hadden geleden. Er schijnt thans een speculatie te bestaan in stuivertjes. Zooals men weet, zijn deze muntstukjes met den beeldenaar van de Koningin nog niet aangemunt. Er zijn personen, die meenen dat de stuivertjes met den beeldenaar van Koning Willem III eerlang buiten omloop zullen wordeu gesteld, en dan hoopt men dat deze geldstukjes als curiositeiten meerdere waarde zullen krijgen. In Rotterdam is een persoon die reeds 1000, een ander die 1400 en nog een die 6000 van die muntstukjes heeft bijeeuverzameld. Een dienstmeisje te Gorinchem, aan zware kiespijn lijdende, wendde zich wegens de goedkoopte tot een specialiteit op de markt aldaar, die haar, daar zij eene arme dienstmeid was eens recht schappeiijk zou behandelen. De operatie had plaats in een kroegje. Na eenig pijnlijk gemorrel in den mond, sprak Zijn Edel. Zeer Gel. »spuw nu de kiezen maar uit," en waarlijk daar kwamen twee groote kwade kiezen te voorschijn. Toen eischte de ,/dokter" f 4, daaronder begrepen een fleschje met gekleurd vocht, dat het bagatel van f 1,50 kostte. Het meisje betaalde alvast een daalder en moest het overige gaan halen. Nu bleek echter dat haar geen enkele kies ontbrak. De slimmerd had haar een paar oude kiezen in den mond gestopt De commissaris van politie hiermede in kennis gesteld, had spoedig het heer opgespoord en genood- zaakt het geld terug te geven. Of het daarbij blijven zal Met hun zessen verschenen ze Zaterdagmiddag op het gemeentehuis te Veendam bruid, bruidegom en de respestieve ouderparen van de beide personen, die in den echt wenschten verbonden te worden. Een myrtenkrans droeg de bruid niet, ze was dienstmeid. Maar ook andere, zeer zichtbare omstandigheden verboden haar het dragen van zoo'u tooisel. De bruidegom zag er niet al te wel uit. 't Scheeu dat de plechtigheid spoedig zou afloopen en de ambtenaar van den burgelijken stand begon reeds de gebruikelijke vragen te doen. Eensklaps kwam er een hindernis, en wel van belang. 't Was de vader van den bruidegom, die erg lastig werd. Hij haalde een hoop papieren uit den zak, eischte dat de jonge man een zoon uit zijn eerste huwelijk een stuk zou teekenen, waarbij hij ten behoeve van den vader afstand deed van alle eigendommen, waarop hij rechtens aanspraak kon maken. Gebeurde dit niet, dan vreigerde de vader zijne toestemming tot het huwelijk. Een oogenblik stond de bruidegom in twijfel. Maar blijkbaar werd hem de zaak te erg hij teekende niet, en daar zijn brave vader hard- nekkig op zijn stuk bleef staan, ging het geheele gezelschap onverrichterzake weder huiswaarts. In het plantsoen bij het meteriologisch observatorium te Utrecht zat Maandagmorgen eene dame, eene jonge, sehoone Engelsche, met haar schetsboek op de knie, op een klein vouwstoeltje te aquarellen. Een nieuwsgierige slagersjongen stond achter haar en sloeg haar werk aandachtig gade, doch van tijd tot tijd dwaalden zijne blikkeu van het schetsboek af naar den schooueu gewelfden hals der teekenaarster. Het scheeu dat die hals ook de aandacht ge- trokken had van een paar vliegen, die er aanhoudend omheen vlogen en er op gingeu zitten, blijkbaar tot grooten last van de jonge Engelsche. Of de slagersjongen jaloersch werd op de vliegen, dan wel of hij uit galanterie haudelde, weet ik niet, maar hij nam zijn pet van het hoofd en verjoeg daarmede zwaaiende de insecten van het bewonderde lichaamsdeel. De dame dankte hem met een vriendelijken blik, dien zij achter zich om wierp. De vliegen gaven het echter niet spoedig op en zoo was de jongen verplicht al zijne aandacht aan den hals te blijven wijden. Dat was hem blijkbaar te machtig. Plotseling bukt hij zich en drukt een vurigen kus op den hals der Engelsche, die verschrikt opspringt en in hare moedertaal om hulp roept. De euveldader verwijderde zich met haastigen tred en na eenige moeite gelukte het de Engelsche dame zich naar het ^Hotel de Ville" te doen geleiden. Daar bracht zij alle bureaux in op- schudding, zoowel door hare schoonheid als door hare klacht, waarvoor zij onmiddellijk voldoening eischte. Hare aanwijzingen waren echter niet van dien aard, dat de slagersjongen ontdekt kon worden. De zaak heeft zooveel gerucht gemaakt in ons kuische Utrecht, Zegt de Amsterdammer, die het verhaal van haar correspondent ontving, dat men gelooft dat in de aanstaande gemeenteraadszitting er een interpellate over gehouden zal worden en dan zal er wel niet anders opzitten, dan dat alle slagers- jongens gedurende vier maanden zich alleen gemuil- korfd op den openbaren weg mogen verloonen. De vrees voor de heerschende pokziekte te Hilversum schijnt vele families er van terug te houden, de zomermaanden in deze streken door te brengen. Deze vrees is echter zeer overdreven. Vandaar dat aan de correspondenten der dagbladen van officieele zijde verzocht is, wekelijks den staat der ziekte te melden. Op het oogenblik heerscheu in die gemeente, welke ruim 13000 iuwoners telt, de pokken in 9 gezinnen, er zijn 12 lijders door de ziekte aangetast. Slechts een geval is van ernstigen aard, terwijl de overige gevallen gewijzigde pokken zijn. Te Krommenie zijn geen geneesmiddelen meer verkrijgbaar en nu behelpt men zich bij den kruidenier. Men haalt voor een dubbeltje of een kwartje chinine, magnesia, rhabarber en zoo voort. Op hoeveeelheid en hoedanigheid is daarvoor geen toezicht. Vroeger jaren waren daar drie genees- heeren en een apotheker. Dezer dagen zou te Uiterburen een gerechte- lijke verkoop worden gehouden en wel bij den sociaal-democraat J. Hartman. Deze, hoewel daar- toe zeer goed bij machte, had geweigerd zijn personeele belasting te betalen, en nu zou de inboedel verkocht worden. Een twintig socialisten uit Sappemeer waren opgekomen, kennelijk met het doel om't gewone spelletje te drijven, andere koopers af te schrikken en voor enkele centen den inboedel weer aan te koopen. Maar hier gelukte dit niet. Er waren op het terrein zeven marechaussees te paard, benevens de wachtmeester, terwijl ook nog vijf rijksveldwachters uit Nieuwolda, Sappemeer, Stadskanaal en Zuidbroek de politiemacht ver- sterkten. De socialisten schenen in te zien, dat zij hier hun doel niet op de gewone wijze zouden bereiken. Zij betaalden dus maar spoedig de 21 gulden, die Hartman schuldig was en daarmee liep de zaak af. Er staat nog zulk een gerechtelijke executie voor de deur. Blijkens mededeelingen van de Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappijen, gaan er tegenwoordig meer landverhuizers van Amerika naar Europa dan omgekeerd. AANBESTEDING. Op Yrijdag 6 Juli 1894, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg, van Het maken en inhangen van houten vloed- deuren voor het binnenhoofd der Westsluis te Ter Neuzen. (Raming f 7000.) ZEET1JDIINGE1N. Van 26 tot en met 28 Juni. a »-> Van 26 tot en met 28 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 50 binnenvaartuigen op- en 35 afgeschut; langs de Westsluizen 2 op- en 2 afgeschut. Woensdag 4 Juli a. s. hopen onze geliefde ouders D. P. J. VAN R E E S en J. F. HANSEN, hunne AOjarige Echtvereeiiiffing te herdeuken. Ter Neuzen, 29 Juni 1894. Namens de familie, S. VAN REES. Heden 30 Juni viert onze geliefde vader PETRCS COR.XELIS LAFORT zijn 66sten jaardug. Zijne dankbare kinderen. Sluiskil, 30 Juni 1894. Ondertrouwd W. S. J. DIELEMAN Gemeente-Secretaris, N. DE JONG. Hoek Ter Neuzen 27 Juni 1894. Gctrouwd A. P. DE VOS en C. THOLENS, die, ook namens wederzijdsche familiebetrekkingen, hunnen liartelijken (lank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 28 Juni 1894. Heden ovcrleed na een langdurig lijden onze geliefde echtgenoot en vader ABRAHAM JOLIJT, in den ouderdom van 55 jaar. Wed. JOLIJT en Kinderen. Ter Neuzen, 27 Juli 1894. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Q 26 Eng. s.s. 27 idem 23 idem 27 Eng. s.s. idem 28 Eng.3m.sch. 26 Noor. brik 27 Duits. s.s. 28 Eng. s.s. idem 27 Eng. s.s. idem idem idem idem 23 Rus. bark Noor. brik Eng. s.s. Voor Ter Kenzens Ousel Antiquarl Ann Webster 2309 I Liverpool 2915 I Leith 2241 London Van Ter Neuzen Cairndhu 3691 Blyth River Derwent 2272 London Jane Kilgour 722 Garston Voor Client t Aria 717 Renata 2083 Spindrift 2003 Rosa 1294 Van Client Sea Belle 2152 Norma 1385 Ouse 1929 Ousel 2309 Talley Abbey 2709 Emile 1681 Phoenix 391 Baidar 2755 Grimstad Stettin Londen Goole Londen Goole idem Antwerpen Cardiff Kotka Kragero Stettin stukg. idem idem ledig stukg. phosph. hout idem stukg. idem stukg. idem idem idem ledig ballast idem phosph. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2