Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3039. Zaterdag 23 Juni 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. TEIt NEUZEN, 22 Juni 1894. Bij de keuringen voor bet Ned. Paarden- stainboek in deze provincie zijn in het district Hulst aaugegeven 12 en aangenomen 7 paarden en Oostburg aangegeven 4 en aangenomen 1. Over de gebeele provincie aangegeven 44 en aangenomen 21 paarden. Hulst. De ingelanden van den polder Ciinge hielden Dinsdag eene vergadering ten huize van mej. de Wed. De Booij. In de plaats van den heer Van Waesberghe-Janssens, die wegens benoe- ming tot lid van Ged. Staten van Zeelaud bedankt had, werd tot dijkgraaf benoemd de heer Ferdinand Smet van Zeeuwsch-Clinge en in diens plaats tot gezworen de beer H. Bruggeman ook aldaar woonachtig. Ook werd besloten, wanneer de noodige bijdragen van de gemeenten Hulst en St. Jansteeu werden verkregen den tragel op Steenscbeu dijk met keien te verharden. Hulst. Aan bet festival van Zondag 11. te Nieuw Namen nam ook onze harmonie deel. Een groote mooie wagen met zitplaatsen voor 40 personen, voortgetrokken door 4 paarden, bracht haar naar de cenoemde gemeente. De twee stukken, die onze3 harmonie aldaar uitvoerden, werden met een daverend applaus beantwoord. Weder hield onze harmonie haar ouden roem op en bewees, dat zij, niettegenstaande allerlei tegen- werking en de vele listen, die zij dezer dagen moet oudervinden om haar ten onder te krijgen, taet andere gezelschappen kan wedijveren. Dank zij dan ook de welwillende medewerking van haar bestuur, den onvermoeiden ijver en lust van haren directeur en de onderlinge saineuwerking en eens- gezindheid harer werkende leden, zal zij steeds in staat zijn de moeilijkste stukken te kunnen uitvoeren. Roewucllt. Had men hier in langen tijd niets van kippendieven hooren spreken, onverwaclits hebben zij Woeusdagnacht bij een landbouwer op 't Zandt een bezoek gebracht. Een achttal kippen hebben ze medegenomen, terwijl de haan, die zeker wat te veel leven naar hun ziu maakte. in de de meelkist geatopt werd. Over het land, waar zij ook nog wat schade veroorzaakt hebben, zijn ze met hun buit weggevlucht. Zuiddorpc. Aan den veldwachter P. Hemelsoet alhier werd door den burgemeester van wege den algemeenen politiebond een onderscheidingsteeken uitgereikt wegens 10 jaren trouwe dienst. Zuiddorpe. Mejuffrouw J. J. M Stachelhausen, die tegelijk met Hare zuster te Wormerveer tot onderwijzeres benoemd is, heeft op haar verzoek eervol ontslag gekregen uit hare betrekking alhier, in te gaan op 1 Augustus a. s. Tevens is besloten weer eene onderwijzeres op te roepeu met akte voor nuttige handwerken. Nieuw Namen. Het tweejarig zoontje van den wagenmaker Moortgat Dinsdag vermist wordende, werd ten slotte acliter den tuin in eeu waterput gevonden. Het arme kind was verdronken. Men schrijft ons uit Riervliet Maandag, Dinsdag en Woensdag zijn de in 1893 bedijkte gronden in den Braakman te LJzendijke in het beursgebouw geveild. De heer Aerts, herbergier, tapte in het lokaal natuurlijk geen sterke dranken. Van de 62 geveilde perceelen bleven slechts 2 kavels beueden taxatie. De 242 hectaren land en circa 10 hectaren dijk brachteu ruirn 310 duizeud gulden op. De dijk, kavel 61 en 62, is de gewezen zeedijk van den Elisabetbpolder, en werd met inbegnp van water- leidiug en weg tusschen de 3 en 4 duizend gulden verkocht. Sommige kavels liepen tot duizend gulden en daarboveu per gemet. Ruim V, deel n. 1. meer dan 90 hectaren der verkochte gronden komt in eigendom van Bier- vlietsche ingezetenen. Uit dien aankoop is zichtbaar gebleken, dat onze gemeente het allermeeste belang had bij die veiling. Toch zijn alle pogiugen om die verkoopiog in onze gemeente te doeu houden, vruchteloos geweest. „Uit staatsbelang" kreeg het gemeentebestuur tot antwoord. Kantongerecht te Hulst. Men schrijft ons In het Nieuws van den Dag las men dezer dagen de volgende advertentie 12 Gulden salaris. yWeduwen van den fatsoenlijken klein—burger- /stand worden betrekkingen aangeboden in alle ^gemeenten van Nederland tegen 12 per week. ,/Het storten van 25 als waarborg is echter tfVereischte. „Er. br. lett. W 756 Boekb. van wed. J. Loretz, ,/'s Bosch." Wij vernemen daaromtrent het volgende Het laat zich begrijpen, dat menigeen hierop zal scbrijven of geschreven heeft. Zij, die dit reeds deden, ontvingen dan een gehectografeerd schrijven, houdende o. a. mede- deeling, dat met 1 of 15 Juli in 's Bosch wordt opgericht en geopend een Nederlandsche natuur— en margarineboterhandel die in alle gemeenten van Nederland agentessen wil aanstellen, tegen eeu vast salaris van 7,50 per week en provisie van den verkoop of 12 per week zonder provisie. Voorts eene beschrijviog op welke wijze de boter lansis de huizen moet rondgevent worden, enz. Het geld van de verkochte boter moet dagelijks per postwissel worden overgemaakt, enz. enz. Bepaald vermakelijk is het een en ander te lezen En aan het slot vinden we „Wanneer u geuegen zijt op hier bovengenoemde voorwaarden bij ons in betrekking te komen en „als agentes onze belangen waar te nemen, zie ik #(en nu komt het er op aan) de toezending van z/den borgtocht alsook uw brief voor den 28en van „deze maaud tegemoet, waarna u direct korven enz. ^zullen worden toegezonden." En ter zijde van onderen nog #Het salaris gaat van af Maandag 2 of 16 Juli a. s. in." De Nederlandsche Natuur- en Margarine boterhandel te 's Hertogenbosch. (get.) Wij n man Cie. En nog op eenen andere plaats ter zijde De boter wordt voor de eerste maal Zaterdag 30 Juni of Zaterdag 14 Juli den agentessen toegezonden. 's Hertogenbosch. Wijnman Cie. Opmerkelijk is het, dat wij juist dezer dagen eene zoo wonderlijke geschiedenis in de bladen vermeld vondeu omtrent een zekere Incassobank te Nijmegen en waarmede toevalligerwijze ook de naam Wijumau in verband stond. Zou voorzichtigheid iu deze niet de moeder der wijsheid zijn (Amst.) Des Zondags wordt te Hilversum voor de kerkgangers 3 maal de klok geluid s morgeus om kwart voor zeven, om kwart voor negen eu 's namiddags om kwart voor twee. De klokkeluider ontwaakte jl. Zondagmorgen tegen 5uurenbegon, in de meening dat het 2 uur later was, vroolijk te luiden. De gevolgen bleven niet uit. Kort daarna verscheen de gemeeute-brandweer, alsmede de vrijwillige brandweer en kwamen ook eenige schutters opdagen, alien nieuwsgierig rond- kijkende, waar toch wel de brand mocht zijn. Het slot van de vergissing was natuurlijk een eindeloos gemopper. Een gewezen schaapherder te Hilversum, die en om zijn misvormd lichaam en ook om zijue mindere bekwaamheid niet werken kan, verdient den kost voor zich en zijne 4 kinderen door wekelijks bij eenige klanten te bedelen en geniet ook onderstand van het R. K. armbestuur aldaar. Verleden week moest hij naar Laren, om tegen- woordig te ziju bij de ter aardebestelling van een overleden bloedverwant. Hij verzocht een buurvrouw, om tijdens zijne afwezigheid op zijne kinderen te letten. Bij haar vertoef in zijne woning meende deze vrouw uit enkele gegevens te bespeuren, dat er geld iu huis moest zijn. Natuurlijk kon zij dit niet verzwijgen, en dit had tengevolge, dat door den pastoor met twee leden van het armbestuur te zijnen huize een onderzoek werd gedaan en men vond aldaar niet minder dan 634,25 alleen aan zilvergeld het kopergeld was hun te talrijk om te tellen. Men vermoedt nu, dat de man nog wel meer zal hebben. De suikerhietentelers van Zuid-Beveland mogen zich dit jaar niet alleen in een prachtige opkomst van het gewas verheugen, maar ook in een Snellen groei. Wanneer het weder eenigszins meewerkt, zullen velen van de gelegenheid kunnen gebruik maken, om hun product vroeg aan de fabrieken af te leveren, dat, zooals men weet, bij contract belangrijke voordeelen aanbrengtvoor de vroegste ougeveer 2 per mille. Te Cortgene (Noord-Beveland) is een groote hofstede verkocht, in de voorwaarden van welke verkooping het volgende bepaald is Dat de ver- kooping geschiede onder uitdrukkelijke bepaling, dat omschreven onroerende goedere nimmer of nooit door de koopers of hunne opvolgers vermogen te worden verkocht of weggeschonken, onder wat titel ook, noch op eenige wijze worden vervreemd, dan aan personen die Nederlanders zijn en behooreu tot de Christelijk Gereformeerde of andere Christelijk Protestantsche religie. Waar de afgekeurde kleeding- en equipement stukken van het Nederlandsche leger blijven, is thans opgelost. Bij de verkoopingen door het Rijk gehouden, vallen deze stukken in handen van haudelaars, die ze over onze haven naar Engeland verzenden aan Engelsche handelshuizen, welke de soldatenpakjes als ruilmiddel naar Afrika uitvoeren. In de binnen- landen zijn die kleurige uniformen bij de inlanders zeer in trek. Het is dus niet zonderling als een Afrika-reiziger een zwarten natuurgenoot ontmoet in het mouwvest van een groenen jager, of in den wapenrok van een Hollandscben huzaar, met een ouden cylinderhoed als hoofddeksel Evenals thans van stroopapier kan gesproken worden zal wellicht ook spoedig sprake zijn van turfmolm-karton. Uit Drenthe toch word tegen- woordig turfstrooisel overgebracht naar de fabrieken van den heer Scholten, te Sappemeer, om te beproeven of uit die stof ook papier kan vervaardigd worden. Gelukt de proef, dan is dit niet van belang ontbloot, vooral voor de turfstrooiselfabrieken, die, daar het getal voortdurend toeneemt, al scherper beginneu te concurreeren. Te Winschoten werd iemand, toen hij's nachts wat scheef thuis kwam, door zijn papegaai ver- welkomd met de woorden/Zoo, al weer dronken?" De man, hierover in woede ontstoken, nam het beest uit zijn kooi en draaide 't den hals om. De papegaai had van de vrouw des huizes dit lesje geleerd, dat het arme dier zoo duur te staan kwam. Onlangs stond voor de arrondissements- rechtbank te Amsterdam terecht een persoon, die over de kleine steentjes voor het paleis had gelcopen. Een schildwacht had hem gelast zich te verwijderen, en daar aau dit bevel niet onmiddellijk gevolg werd gegeven, had hij den man bij den arm ge- grepen, wat tot een worsteling en het arresteeren en naar de hoofdwacht overbrengen van den delin quent aanleiding gaf. Gisteren deed de rechtbank uitspraak in deze zaak. Daar uit een verklaring van den commandant van de stad was gebleken, dat de eene commandant de usanties om de kleine steentjes voor het paleis steeds vrij te houden van den ander had overge- nomen dat steeds aan den commandant van de paleiswacht de order werd gegeven, om streng de hand te houden aan het aloude gebruik en dat daaromtrent echter niet eenig wettelijk voorschrift bestond, ontsloeg de rechtbank, overwegende, dat het optreden van den schildwacht volgens het door hem verkregen bevel niet berustte op eenige verordening van rijk of gemeente, den beklaagde van alle rechtsvervolging. Te Nibbixwoud (N.-H.) zijn Zondagmiddag j.l. bij gelegenheid van de kermis hoogst ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Een dertigtal sol- daten uit Hoorn hebben zich aldaar op ergelijke wijze gedragen en het anders zoo rustige dorp iu rep en roer gebracht. De veldwachter Bakker was tegen de woestelingen niet opgewassen en werd bij zijn streven om de orde te handhaven met een bajonet deerlijk aan het hoofd verwond. Eeu patrouille, per telegram uit Hoorn gerequireerd, verscheen te acht uur en nam de muiters, die ten slotte door de verontwaardigde burgerij reeds tot buiten de grens der gemeente verdreven waren, in arrest. Dat het er duchtig is toegegaan, blijkt uit het feit, dat een zestal militairen met belangrijke kwetsuren in het hospitaal ziju opgenomen. Een ingezetene der gemeente Oud-Beierland, die in de meening verkeerde dat eene sloot achter zijn huis zijn eigendom was, liet daar een muur zetten voor een te bouwen tuinhuis. Toen later bleek, dat die sloot eigendom was van de gemeente, vroeg hij deD Raad hem het bebouwde te verkoopen. De Raad willigde dat verzoek in, maar bepaalde den koopprijs, berekend per H. A. op 160.000. Dat het strookje grond nu niet geaccepteerd werd, is wel te begrijpen. Uit Oostelijk Zuid-Beveland schrijft men Met het oogsten van karwij is een begin gemaakt. Bijna overal kan men in onze vette kleipolders thans arbeiders en vooral arbeidsters, op de knieen kruipende, bezig zien, om zeer voorzichtig dezo plant af te snijden. Wordt er wat ruw te werk gegaan, dan blijft het meeste zaad op het land, omdat deze plant al zeer spoedig haar zaad laat vallen. In tegenstelling met het snijden der granen, die in den regel per gemet (3/6 H.A.) worden aan- besteed, zoodat de arbeider in zijn eigen werk staat, wordt deze vrucht in daggeld (/la/ 1,20 per dag) geoogst, en nauwgezet wordt nagegaan hoe er gewerkt wordt, om toch zoo min mogelijk zaad te verliezen. Is het afgesneden zaad eenigzins droog, dan zet men het op tollen of tassen, om te broeien. Hierdoor verkrijgt het de mooie grijsbruine kleur. En is het weer geschikt om te dorschen, dan wordt gewoonlijk dit werk na 8 of 14 dagen op het land machinaal verricht. Sommige landbouwers dorschen in de schuur ze laten het zaad dan, als het dichtbij is, in groote zeilen naar den dorschvloer dragen Evenals het koolzaad wordt ook dit zaad zoo spoedig mogelijk van de hand gezet. Het grootste deel ervan wordt gebruikt om er kummel (likeur) van te maken. Het wordt verkocht per baaltje vau 50 K.G. Als bewijs, dat bij detacheeringofoverplaatsing van militairen van het leger h. t. 1. bij dat in Indie, niet lichtvaardig wordt te werk gegaan en wel degelijk rekening wordt gehouden met het gedrag dier personen, kan o. m. blijken uit hetgeen dezer dagen met een milicieu-plaatsvervanger van het 2" regiment veldartillerie te Leiden is geschied. Nadat nl. van dien man reeds de detacheering bij het Indische leger was toegestaan, is deze door den Min. van Oorlog weder ingetrokken, omdat later is gebleken, dat die milicien, tijdens zijn verzoek aan dat Departement was ingediend, wegens herhaalde dronkenschap gestraft is moeten worden. Om die reden is die militair, die zich reeds voor die detacheering, bij het Koloniaal werfdeput te Harderwijk bevond, op last van den Minister van Oorlog naar zijn korps te Leiden teruggezonden, waar hij eerst voldoende blijken van verbeterd gedrag zal moeten geven, alvorens hij zijn verzoek om bij het Indische leger te worden geplaatst, zal kunnen herhalen. Door een visscher van Terschelling is iu de Meep, Zuiderzee, een haai van ruim 7 voet gevangen, welke drie jongeu had. Bij de minste beweging krni- pen de diertjes, ongeveer een voet lang, in eene blaas, die de moeder tusschen de achter-buikvinnen heeft en dadelijk uitrekt, als de jongen er in zijn. Verleden week werd een veel grooter haai op dezelfde hoogte gevangen, welke dertien levende jongen in de bun wierp. Het aantal slachtoffers van de vreeselijke mijnramp in Silezie is thans vastgesteld op 232. De verongelukten zullen nog geruimen tijd in de mijuen blijven begraven, want de schachten zijn hermetiscb gesloten en mogen vooreerst niet worden geopend. De begrafenis van de slachtoffers der pogingen tot redding was zeer indrukwekkend. Na een toespraak van den priester en een gebed trad een der meesterknechts naar voren en noodigde de menigte mijnwerkers uit deu armen kameraden een ,/Gliick auf" naar den Hemel toe te roepen. Als een dof gedreun weerklonk daarop uit duizenden kelen die mijnwerkersgroet over de graven. Eene vreeselijke ontploffing heeft Zondag morgen om drie uren plaats gehad in het huis van den hoedenmaker Canonne, rue Royale 13 te Brussel, welker gevolgen zich ook hebben uitgestrekt tot het groote gebouw op den hoek der rue Royale en der rue de l'Enseignement. Twee ontploffingen met niet meer dan eene seconde tijdsruimte er tusschen, hebben de huizen der geheele wijk doen schudden en al de ruiteu binneu een grooten kring doen springen. De straat was in een oogenblik vol menschen, die half gekleed uit hunne huizen gevlucht waren. Het huis van den hoedenmaker is geheel ver- nield, de geheele inhoud van het magazijn is in de straat gesliugerd tot aan den overkanl. De Bijvoegsel van de Ter Ueuzensche Courant. Zitting van 18 Juni 1894. Veroordeelit zyn: wegens overtreding van het reglement op het bevisschen der ScheldeP. v. G., oud 28 j., schipper te Graauw, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hechtems; wegens het loopen op bezaaiden grondA. v. I'., oud 19 j„ werkman te Stekene, en J. d. V., oud 51 j., veld- arbeider te Boschkapelle, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag heeht.; P. d. V„ oud 12 j., en M. d. V., oud 15 j., veldarbeiders te Boschkapelle, ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag heeht.; wegens atrautsehendery D. W., oud 23 j., huisschilder te Ilontenisse (Kuitaart), tot eene boete van 15, subs. 3 dagen heeht.; wegens het niet muilkorven van aangespannen honden J. L., oud 30 j., werkman, eu P. P. E., oud 20 j., leurder, beiden te Ciinge, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag heeht.; L. V., oud 26 j., koopman te Kemseke, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen heeht.; P. v. H., oud 40 j., koopman te Stekene, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen heeht.; E. R., oud 18 j., werkman te St. Jansteeu, tot eene boete van 1, subs. 1 dag heeht. wegens trekdieren op den openbaren weg oubeheerd laten staan: A. d. B., oud 65 j., poelier te Ciinge, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag heeht. wegens overtreding van het herbergreglement te Ciinge F. d. P., oud 30 j., timmerman, en E. P., oud 37 j., klompenmaker, beiden te Ciinge, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag heeht.; F. B., oud 57 j.,_ metselaar, en A. d. S., oud 46 j., werkman. beiden te Ciinge, ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag heeht.; E. P., oud 65 j., bierhuishouder te Ciinge, tot eene boete van f 3, subs. 1 dag heeht. wegens openbare dronkenschapM. M., oud 26 j., land- bouwerszoon, en C. Ioud 22 j., dienstknecht, beiden te Boschkapelle, B. d. B., oud 35 j., werkman te Koewacht G. J. B., oud 33 j., zonder beroep te Hulst, A. v. G., oud 35 j., landbouwer, en E. C., oud 35 j., landbouwer, beiden Stoppeldijk, P. v. H., oud 33 j., werkman te Zuiddorpe en J. B. V., oud 17 j., werkman te Ciinge, alien tot eene boete van f 1, subs. I dag heeht.J. B. d. C., oud 35 j., werk man te Ciinge, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen heeht. P. F. K., oud 47 j., dienstknecht te Hontenisse, tot 3 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5