Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PUB LI CAT IE. No. 3037. Zaterdag 16 Juni 1894. 34e Jaargang. Binnenland. 3a ABONNEMENTr Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit lilad verschijnt llinsdacr- en Vrijilasavontl bij den nitgeve. I". J. VAX II 8 A E te Ter IVenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat in de week tusschen 18 en 25 dezer in deze gemeente zal plaats hebben de jaarlijksche collecte ten behoeve van het Bonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst iu de Nederlanden, wTelk Fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die iu Nederlands Overzeesche Kolonieu of Bezittingen, en noodigen tevens uit om door eene milde bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van zijne bestemming te helpen in staat stellen. Ter Neuzen, 13 Juni 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. A^olitieU Overzicht. Wei zijn er hier en daar nog symptomen van ministerieeie crississen, doch voor't oogeublik mag elk rijk van Europa zich naar behooren verheugen in eeu compleet kabinet een omstandigheid, die zich in laugen, langen tijd niet heeft voorgedaan en dan ook wel als gedenkwaardige curiositeit van het jaar de crisissen 1894, mag worden opgeteekend. De landeD, die sinds 1 Januari 1.1. niet van bewind zijn verauderd, kunuen wel met de vinger worden aaDgewezen Servie opende de rij den 21 Januari, toen het den jongen koning Alexander behaagde zijn radicalen bewiudvoerders kond te doen, dat ze zich maar ontslagen moesten achteu van hun taak. Toen volgde een korte periode van regeeringloosheid, welke eindigde met het optreden van Simitch. Een maaud zoo ongeveer troonde deze als minister- president en maakte toeu plaats voor een combinatie- Nicolajewitchdat gebeurde 3 April, lot den gedenkwaardigen dag, dat de koning van Servie, geinspireerd door zijn hooggeeerden vader, zijn tweeden „coup d'etat" waagde (18 Mel) bleef Nicolajewitch premier, doch de opheffiug der grond- wet en de vervanging door die van 1869 als ant- woord op de uitspraak derrechtbank, welke'skonings besluit tot algeheele rehabilitate van Milan onwettig heette, deed Nicolajewitch overgaan tot outslag- neming natuurlijk voor den vorm. In alle plechtigheid werd hij met zijn collega's gehandhaafd door Alexander den Kleine en zoo regeert Nicolaje- FEXJlLLETOlSr witch nu voort tot er een nieuwe crisis uitbreekt. De kansen daarop zijn vrij groot: de hberaleu meenen, dat het bewind de vriendjes (de progressist en) te zeer bevoordeelt, welke twist de radicalen allicht kan opwekken uit hun passieve opposite. Den eersten Maart meende Gladstone, de premier van Groot-Brittannie, dat voor hem de tijd van gaan gekomen was, of liever hij gaf toen openlijk uiting aan deze door tegeuspoed op politiek gebied reeds laug gevestigde meening (hij schreet zijn besluit toe aan een lichamelijk lijden) en 3 Maart reeds was er een bewind-Rosebery, dat 14 Mei een kleine wijziging onderging door Mundella's uittreding als minister van handel. 26 Maart was voor Belgie de gedenkwaardige datum, waarop, naar aanleiding van de grondwets- herziening, het kabiuet-Beernaert plaats maakte voor een bewind-De Burlet. De Meimaand is 't rijkst geweest aan kabinets- crisissen afgescheiden van de korte crisis in Servie, hierboven reeds besproken, hadden er in drie lauden van ons werelddeel wijzigiugen plaats in het bewind. Nederland opende de rij den 8 Mei bood het kabinet-Tak in varband met den uitslag der alge- meene verkiezingen, der Koningin-Regeutes zijn ontslag aan en een combinatie ouder Van Houten trad op. 'tWas den 22 Mei, dat er in Frankrijk een crisis ontstond, welke eigenlijk uitliep op ,/plaatsje verwisselen" tusschen Dupuy en Casimir Perier den 29en kon men den eerste weder zien fungeeren als minister—president en den laatste weer zien tronen op den zetel van den president der Kamer. Op den 31 Mei waagde Prins Ferdinand van Coburg,zich ook wel heetendFerdinand van Bulgarije, 't zijn Minister-President Stambouloff gedaan te geven een heel gewaagd beginnen dat groot kan zijn in zijn gevolgeneen geheel nieuwe formatie onder Stoiloff aanvaardde de erfenis. De crississen in Hongarije en in Italie liggen 't beste in 't geheugen, doordat zij dateereu van slechts ettelijke dagen terug. In Hongarije kwam 't naar aanleiding van de politiek-godsdienstige voorstellen van Wekerle—Szilagyi tot een crisis de Keizer-Koning achtte Wekerle's eischen te hoog en deze bedacht zich niet lang, hij vroeg alles of niets en na een korten tijd van spanning heeft hij alles gekregen 9 dezer trad hij opnieuw op met Szilagyi als hulp en steun, beslister dan ooit om er de huwelijkswet door te krijgen. Even lang als in Hongarije, heeft in Italie de crisis geduurd, die 5 Juni ontstaan is door het bij gemeen overleg door de Ministers genomen besluit tot terugtreding. Acht dagen lang is er door den Koning rnggespraak gehouden met tal van leidende politici, Crispi zelf heeft de hoofden der oppositie gepolst en 't eind is of eigenlijk 't eind was Woensdag wederoptreding van de formatie-Crispi alleen in zooverre gewijzigd, dat Somminy, die titularis van schatkist en financien beide was, de portefeuille van financien afstaat aan zijn collega van landbouw en deze (Boselli) wordt vervangen door Damiani. Dinsdagavond tot stand gekomen moest het nieuwe bewind van Italie zich Woeusdagmiddag weder aan het parlement voorstellen, eigenlijk ter kennisgeving aan de volksvertegenwoordiging, dat de koning het ontslag niet had aangenomen. De dood van Nicotera, kort vddr de samenkomst, bracht evenwel wijziging in 't plan na redevoeringen van Crispi, Imbriani, Cavollotti, Miceli e. a. gewijd aan Nicotera's nagedachtenis ging de Kamer als teeken vau rouw uiteen en de verwachte verklaring der regeering over de crisis bleef uit. Enkele wijzigiugen in het financieel programma (heel bescheiden conc'essien aan de openbare meening) zijn mogelijk, doch dat is dan ook alles. De uitslag der verkiezing te Elst is als volgt Uitgebrachte geldige stemmen 2804. (Bij de verkiezing op 10 April werden uitge- bracht 2420 geld, st., waarvan verkregen Mr. Yan Basten Batenburg 1200 en E. D. de Meester 732. Bovendien kreeg G. W. Baron van Dedem (ant.- rev.) oud-lid 464 st. Herstemming tusschen Mr. W. van Basten Baten burg (Kath., tegen) 1389 en E. D. de Meester (lib., voor) 1057 stemmen. Mr. H. A. van de Velde (antir., voor) verkreeg 263, Van Lijnden 91 stemmen. Bij de herstemming op 24 April uitgebr 2722 ged. st. E. D. de Meester en Mr. Yan Basten Batenburg kregen elk 1361 st., waardoor de eerste toen, als de oudste was gekozen. De Tweede Kamer besliste echter, dat eeu nieuwe vrije stemming moest worden gehouden op groud van onregel- heden bij de telling). Blijkens een 13 dezer bij het Dep. van Kolonien ontvangen telegram van den Gouveneur- Generaal van Ned.-Indie heeft de zending van den resident van Bali en Lombok naar Lombok geen bevredigende uitkomst opgeleverd. Nadat de resident den 3den dezer te Ampenan was aangekomen, had den 9den daaraanvolgende eene samenkomst plaats met's vorsten zonen Ratoe Agoeng Agoeng K'toet Karang Asem en Anak Agoeng Made, waarin de resident, na voorlezing van de grieven en eischen der Nederlandsch-Indische Regeering, drie dagen bedeuktijd gaf met bedreiging dat het niet inwiiligen der eischen een gewapend optreden onzerzijds ten gevolge zou hebben. Een verzoek om oubepaald nitstel dat den 11" dezer schriftelijk werd herhaald, werd door den resident, die de overtuiging kreeg dat men de zaak op de lange baan zoc'nt te schuiven, geweigerd, onder waarschuwing dat niet tijdig antwoord zou beschouwd worden als eene weigering om aan de gestelde eischen te voldoen. Later echter is de resident onverrichte zake teruggekeerd, en daarop is door den Gouverneur- Generaal last gegeven tot het zenden der expeditie. Naar aanleiding van het bezoek der Koninklijke familie op jongstleden Dinsdag in de paarden- en algemeene tentoonstelling te Antwerpen lazen wij in het Handelsblad van Antwerpen, van Woens dag 13 dezer, onder anderen het volgende ,/In de Italiaansche afdeeling kreeg de Koningin een paar Zeeuwsc'ne boerinnekens in 't oog, die zich voor het Koninklijk gezelschap niet gauw genoeg terzij hadden kunnen stellen en dus geheel alleen voor eene vitrien bleven staan. De Koningin en vooral de Prinses bewonderde hare eigenaardige costumen en spraken haar aan. Zij vroeg waar zij van daan waren en toen zij het zegden, antwoordde de KoninginO, dit is een schoon landdaar ben ik ook reeds ge weest." In de omstreken van Rozendaal (N.-Br.) zijn de grasverpachtingen in vollen gang. De maden en venen, die eene oppervlakte van honderden hektaren beslaan en zich tot Steenbergen en Gastel uitstrekken, zullen niet zooveel hooi opbrengen als men verwachtte. Bij de publieke verpachtingen, welke dagelijks gehouden worden, wordt, volgens berekening, f 24 si f 28 per 1000 K.g. geboden. Uit Rozendaal (N.-Br.) wordt geschreven Het getal vreemde kooplieden voor vette varkens voor de Dnitsche export-slachterijen wordt met den dag grooter. Uit de meeste onzer omliggende gemeenten komen zij opdagen en onze stallen bezoeken, zoodat het wel te verklaren is, waarom tot 40 en 41 cent per kilogram levend geboden wordt. ffOok de prijzen der vette kalveren, hier in massa's voor de export-slachterijen gemest, beginnen »De politie de politie riepen de beide meisjes, en ze begonnen nog erger te schreien dan daar even bij het lijk van haar meesteres. Ten laatste zult ge ons nog beschuldigen, dat wij onze mevrouw vergift hebben toegediend 1" ,Wees toch niet zoo dwaas," antwoordde de dokter. v Waarom ons niet even goed als juffrouw v alen- tine?" snikte Louise. Schmidtlein keerde zich om, hij wilde niet in een woordenstrijd met de meisjes geraken. „Doe wat ik u gelast heb," zeide hij. Kom, Hendrik, gij gaat met mij mee." Vergezeld van den huisknecht verliet de dokter het huis en begaf zich naar de naaste politiewacht om aangifte te doen. Terwijl van daar uit per telephoon aan eenige ambtenaren van de justitie bevel werd gezonden om naar het sterfhuis te gaan, bracht de telegraaf naar Zeckta het bericht over, dat mevrouw Rechling plotseliug ernstig ongesteld was geworden. Om afleiding te vinden voor zijn verwarde gedachten en om den strijd tusschen zijn kinderlijken plicht en zijn liefde een oogenblik te vergeten, was Koenraad Rechling ter jacht gegaan. Hij was juist thuisgekomen, toen hem het telegram werd gebracht. De vorm, waarin het gesteld was, deed hem het ergste vreezen, maar te vergeefs zocht hij in het telegram naar een aanduiding, die hem kon verklaren, hoe zijn krachtige, gezonde moeder zoo plotseliug ziek was geworden. Nauwelijks een kwartier later zat hij in het rijtuig, dat hem in ijlende vaart naar het naaste spoorwegstatiou voerdehij kwam nog op tijd om vlug plaats te nemen in den sueltrein naar Berlijn. Zonder op zijn medereizigers acht te slaan, zat hij gedurende den geheelen rit in een hoek van de coupe en dacht er over na, wat zijn moeder overkomen zou zijn, en in welken toestand hij haar zou aantreffen. Welke schrikbeelden de outstelde phantasie den jongen man ook vertooverde, ze bleven alle beneden de werkelijkheid. Hij vond zijn moeder reeds verscheidene uren dood, en haar lijk iu handen van de justitie, daar geen twijfel mogelijk was, of zij was vergiftigd met atropine. Dit was echter nog niet al het verschrikkelijke dat hij veruam. Op haar sterfbed had zijn moeder het meisje, dat hij tot levensgezellin had verkozen, genoemd als degeue, die haar het doodelijk vergift had toegediend. YIERDE HOOFDSTUK. Met de hulp van buren werd het lijk van luitenant Zier van den vloer opgenomen en in zijn bed gelegd. Buren hadden ook den dokter opge- haald#een beroerte 1" zeide hij tot de beide weenende vrouwen, die vast geloofd hadden, dat de luitenant slechts in onmacht lag en spoedig zou bijkomen. „Een beroerte ik had het reeds lang verwacht en eerlijk gezegd ik heb er naar verlangd," ver- volgde de dokter, terwijl hij de snikkende Valentine de hand drukte. „Ja, ik verlangde er naar,' herhaalde hij met nadruk. „De arme man heeft lang en zwaar geleden en dat lijden zou nog veel erger geworden zijn, als een plotselinge, pijnlooze dood hem niet verlost had." „Maar de dood is hier veroorzaakt door schrik, door hevige aandoening," zei Valentine. ,/U heeft ons daar altijd voor gewaarschuwd." Dat was mijn plicht als geneesheer, ofschoon ik eigenlijk niets beters kon wenschen voor hem. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de beroerte is opgekomen zonder eenige aanleiding van buiten.'" ,/Dat zegt u slechts om mij gernst te stellen," sprak het meisje. „U weet wel, dat dit niet zoo is en dat weet ik ook maar al te goed. Een heftige gemoedsaandoening heeft hem gedood, en ik ben er de oorzaak van." fHoor nu eens, hoe dit kind zichzelve kwelt," zei tante Constance, terwijl ze haar tranen droogde. „Wat kunt ge er aan doen, dat die ruwe, booze vrouw hier kwam en zich zoo aanstelde ffIk had aan mijn vader moeten denkeu en alles met haar in stilte moeten afmaken," antwoordde Valentine, wie een rilling door de leden voer. ,/Ik had moeten bedenken, dat hij zoo dicht bij was." „Geef toch niet toe aan zulke gedachten," vermaaude de dokter. ,/Bij vele menschen, en bijzonder bij vrouwen, bestaat een neiging om, als ze door een ongeluk getroffen worden, de verautwoor- delijkheid daarvoor op zichzelve te schuiven en zich verwijten te doen, en daarbij toont men dan een scherpzinnigheid, die een betere zaak waardig is. Maar u, juffrouw Valentine, hond ik voor te gezond om zulk een ziekelijke neiging te koesteren." ffGezond gezond," kermde Valentine, terwijl zij krampachtig de handen wrong. //Oh, als u eens wist, als u eens wist." Haar geheele lichaam trilde, groote tranen biggelaen iangzaam over haar bleeke wangen. ,/Ik zal het bewijs van overlijden schrijven," zei de dokter opstaande. „Kan ik nog van dienst zijn met het een of anaer voegde hij er dienst- vaardig bij, daar hij wist hoe afgezonderd zij leefden. ffIlartelijk dank, dokter, maar het zal niet noodig zijn weldra zal onze neef hier zijn, en die zal wel voor alles zorgen," antwoordde tante Constance. Valentine wierp de oude dame een verwijtende blik toedoch zij zweeg, totdat de dokter vertrokken was. Toen zeide zij misnoegd/Heeft u om Adolf gezonden, tante P Dat had u niet moeten doen." wMaar kind, hoe kan je zoo zijn Wat moeten wij beginnen? Wij hebben niemand als Adolf, van wisn wij hulp kunnen vragen." z/Dat had u mij toch eerst wel kunnen vragen," antwoordde Valentine nog immer op verwijteuden toon. ,/Daar was geen tijd voor. Je was met den dokter aan het praten, en in dien tijd riep juffrouw Friesen mijze vertelde mij, dat haar man naar Berlijn moest met het rijtuig en vroeg, of ik iets te bestellen had. Ik greep de gelegenheid aan en zei, dat hij naar het hotel //De Kroonprins," in de Linkstraat moest gaan en aan mijnheer Bauerlich mededeelen, wat hier is voorgevallen. Als hij hem thuis getroffen heeft, zal neef wel spoedig hier zijn. Hij meent het zoo goed met ons." Valentine zuchtte en liet het hoofd op de borst zakken. NEIIZENSCHE C011ANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1