J Gemengde berichten. De biljetten voor de bedrijfsbelasting zijn voor eene gewone menscbenhand uiet in te vullen. De schrijver meent dat wanneer er een degelijk protest tegen deze uitvoering van de wet uitging, velen dat zouden onderteekenen. Zoodanige uitvoering brengt de bestendigheid eener wet in gevaar. Want hoe moet over de werking eener wet geoordeeld worden, als zoovele verstandigen in het land erkennen, dat zij niet weten hoe zij haar moeten nakomen, waartoe dan toch de belastiDgbiljetten moeteu dienen. Te Wemeldinge is in aanbouw een bewaarplaats voor appels en peren. Het is een gebouw van twee verdiepingen, met dikke muren, waartoe het zonlicht alleeu toegang heeft door kleine cirkelvormige vensters, die door gelijkvormige luiken knnnen gesloten worden en door de dikte der muren ruimte genoeg lateu, om ze op te vullen met stoffen, welke het binnendringen der koude verhinderen. Alzoo meent men genoemde fruitsoorten langer dan anders te kunnen beveiligen tegen den schadelijken invloed van te veel licht en strenge koude. In Zeeland is dit nog het eenige gebouw van dien aard. TEIt NEUZEN, 12 Juni 1894. In de op Vrijdag a. s. des morgens te 10 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komt het volgende punt in behaudeling Adressen betrekkelijk kanaalbrug. De toestand van twee der vier geredden op j.l. Donderdag ter reede alhier, blijft nog steeds ernstig, hoewel er alle hoop bestaat op herstel. De overige twee bevinden zich vrij wel, een dezer zal morgen reeds in dienst treden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers, bouders van »Rotterdamsche schouwburgloten", op de ge- legenheid tot verwisselirig hunner stukken in aan- deelen h, f 1,50 der vereeniging Voormalig waar- borgfonds van de premieleening der vereeniging Rotterdamsche schouwburg." Yoor hen, die aan deze verwisseling geen deel nemen, zullen de oude loten tegen zeer geringe liquidatie-waarde worden afgerekend daarom is verwisseling aan te bevelen. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is op betrekkelijke adressen van de afdeeling Ter Neuzen der schippersvereeniging z/Schuttevaer" o. a. te kennen gegeven dat het maken van remmingwerken langs de Oostzijde van bastion II, tot het verkrijgen van eene raeer geschikte ligplaats voor schepen buiten de sluizen, te zijner tijd in overweging zal worden genomen, en dat in dit jaar aan de Noordzijde van den Oostelijken kanaalarm tusschen de Axelsche brug en de vluchthaven een kaaimuur gemaakt zal worden. Op Zondag 10 Juni hield het uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in nood" alhier hare eerste jaarvergadering. Met een woord van dank aan de ledeu voor de goede opkomst, opent de voorzitter de ver gadering. Door den secretaris werd verslag gedaan omtrent den toestand gedurende het afgeloopen jaar. Hij merkt op dat het tot stand brengen dezer voor de Ter Neuzensche werkman zoo nuttige instelling, niet zonder moeilijkheden is geschied. Was het soms omdat men meende dat het niet levensvatbaar was Of was het soms omdat men het uiet vertrouwde omdat het maar door werklieden wordt bestuurd, en er toch zulke rare bij waren, zooals men dat noemt Wij weten bet niet. Toch traden gedurende het bestaan reeds 210 personen als lid toe, waarvan er enkelen om eene of andere redenen ontslag namen ofontslagen werden, zoodat er thans 190 personen lid zijn. Hendrik keek op de pendule. Van avond nog, als wij hem dadelijk een telegram zenden." „Bezorg mij dan het noodige om te schrijven ik zal een telegram opstellen, ge moet het onmiddellijk naar het telegraaf kantoor brengen," sprak de dokter en trad aan de schrijftafel, die Minna hem aanwees. Op een gereed liggend velletje papier schreef hij ,/Mevrouw Rechling ernstig ziek. Kom onmiddel lijk hier." //Schmidtlein." Hij reikte het papier aan Hendrik toe, maar zeide te gelijkertijd »Blijf nog even hier, ik heb iels met u drieen te bespreken. Hoe komt het, dat ik juffrouw Zier hier niet outmoet jSedert eergisteren is zij hier niet meerEr is een heftig tooneel voorgevallen," antwoordde Minna. Schmidtlein keek verwonderd. Hij was er anders de man niet naar om bij een dienstboden te infor- meeren omtrent hunne ineesters, doch hier dwong hem de noodzakelijkheidhij vroeg//Wat is er dan voorgevallen //De jonge heer wou met de juffrouw trouwen en daar is daar was mevrouw tegen. Kan u daar iets van begrijpen, dokter? Had ze wel ooit een betere schoondochter kunnen krijgen vroeg Louise. ,/Dat is onze zaak niet," antwoordde de dokter afwijzend. ,/Dus sedert eergisteren is juffrouw Zier niet meer hier in huis." #Juist sedert eergisteren, het ging slecht Dat het voor den zieken werkman eene flinke steun is, bewijst hij verder hierdoor, dat er gedu rende dat jaar aan een lid werd uitgekeerd f 78,68, verder een van f 44, een van f 36,67, een van f 30, twee van f 24 enz. Deze vereeniging wordt gesteund door slechts 6 donateurs. Treurig voorwaar, dat er zoo weinig belangstel- ling bestaat voor zoo eene nuttige zaak. Hij wekt daarom alien op om zooveel mogelijk zijn best te doen, ieder voor zich, om te doen welslagen wat eenmaal op touw is gezet. Hierna wordt door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Hieruit blijkt dat er gedurende het afgeloopen jaar is ontvangen aan contribute f 799,75 aan donateursgeld en eene vrijwillige gift 6,75 Totaal in ontvangst f 806,50 Uitbetaald werd aan ziekengeld. f 515,58 aan bodeloon37,70£ buitengewone uitgaven32,35 Totaal uitgegeven f 585,63^ zoodat er een batig saldo blijft van f 220,86 Na door eene daarvoor benoemde commissie te zijn onderzocht, wordt deze rekening in orde bevonden en goedgekeurd. Door den voorzitter wordt daarna aan secretaris en penningmeester dank gezegd voor hunne zorg en toewijding door hen als zoodanig aan den dag gelegd. Hierna volgt het verkiezen van 5 bestuurs- leden. Als voorzitter wordt door de vergadering met algemeene stemmen rechtstreeks herbenoemd S. v. d. Hooft. Hij brengt daarom een warm woord van dank aan de vergadering voor de belangstelliog in hem, hierdoor aan den dag gelegd. Verder werden nog gekozen C. v. Gelderen, F. de Rijk, beiden aftr., P. Ringelberg en D. Versluijs. Door den voorzitter wordt aan de afgetredenen dank gezegd voor hunne goede zorgen gedurende hunne zitting. Hij wekt de nieuw gekozenen op om evenals hunne voorgangers, met zorg en toe wijding hunne functien waar te uemen. Hierna wordt door den voorzitter deze welge- slaagde vergadering gesloten. Zondag gaf de handboogmaatschappij ,/de Westerschelde" alhier haar jaarlijksch concours voor koning- en prijsschieting onder de ledeu, waaraan door het ongunstige weder, slechts door een achttal personen werd deelgenomen. De uitslag was, dat de koningsvogel werd ge- schoten door den heer E. E. E. Lammens, te Sluiskildoor de heeren A. Begheijn, C. van Haelst en E. de Meijer ieder 2 prijsvogels in prijzen en door de heereo H. Voerman 4 en A. Begheijn 3 prijsvogels in geld. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur voor het waterschap Stoppel- dijk c. a. de heer M. L. M. Fasssaert, en is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. B. Temmerman, als voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders. Bij de j. 1. Zaterdag gehouden aanbesteding van gewone onderhoudswerken aan den Oost— Bevelandpolder was ingeschreven door de heeren J. Meertens te Hoek, voor f 2675 D. de Doelder te Ter Neuzen, voor f 2563J. de Rijke te Middelburg, voor f 2520 A. van Popering te Bruinisse, voor f 2488 A. Foudraine te Goes, voor f 2480 J. F. A. Polfliet te Walsoorden, voor f 2443P. J. Visser te Hansweerd, voor f 2420 J. de Bree te Ter Neuzen, voor f 2410 C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor f 2349 C. de Wilde te Katteudijke, voor f 2294. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk aan den laagsteu inschrijver geguud. genoeg zonder haardaarom is mevrouw dan ook vandaag haar gaan bezoeken »Haar gaan bezoeken Weet ge dat zeker viel Schmidtlein in. #Ik stond er bij, dat zij den koetsier bevel gaf naar Wilmersdorf te rijdeu. Hij moet in de Zee- straat stilhouden, en daar woont immers mijnheer Zier," sprak Hendrik. z/Zij heeft zeker de juffrouw terug willen halen, en die won niet komendaarom was zij in haar laatste oogenblikken nog zoo woedend op haar," opperde Louise. //Maar zeg ons nu toch, dokter, wat mevrouw gemankeerd heeft. Het is onbegrijpe- lijk van morgen was ze nog zoo gezoud als een visch, en nu is ze dood. Het lijkt wel hekserij." z/Bij mij staat vast, dat mevrouw Rechling aan vergift is gestorven. Ik heb geen reden om u dit te verzwijgen, en het kan toch niet geheim blijven. Ik moet onmiddellijk naar de politie om kennis te geven van het geval." //Om Godswil, mijnheer U gelooft toch niet, wat mevrouw in haar laatste oogenblikken gebazeld heeft riep Louise verschrikt uit. //Wij mogen daar aan niemand een woord van zeggen." z/Wat ik geloof en wat gij gelooft, is in dit geval geheel onverschillig," antwoordde Schmidtlein. z/In de kamer, waar mevrouw ligt, moogt ge niets aanroeren of verplaatsen alles moet blijven, zooals het nu is, totdat de politie hier een onderzoek heeft iugesteld." (Wordt vervolgd.) Axel. Rev. Dr E. C. Oggel sedert het jaar 1856 uit deze gemeente vertrokken naar Noord— Amerika, is thans met zijne echtgenoote op reis naar zijn oud Vaderland en hoopt deze week bij zijne familie alhier aan te komen en eenigen tijd te vertoeven. Koewacht. Op het Belgisch gedeelte dezer gemeente zal met 1 Augustus a. s. een detachement marechaussee gevestigd worden. De daartoe benoo- digde woning is reeds gehuurd. Velen, die het reeds vaak betreurden, dat zulk eene bevolkte wijk van alle politie verstoken was, zullen zeker dit besluit toejuichen want ofschoon de bekende vecht- partijen en moeilijkheden reeds laug tot het verleden behooren is het toch goed voor alle mogelijke gevallen, vooral aan de grenzen, de politie dicht bij de hand te hebben. Het vlas begint pas te bloeien of dagelijks ziet men verschillende vlaskoopers de akkers langs loopen om zoo spoedig mogelijk de beste partijen op te koopen. In menig stuk staat dan ook reeds een boomtak ten teeken dat het verkocht is. Ilooge prijzen zijn er besteed. Er zijn boeren die 500 franken per gemet gemaakt hebben. Dat dezen in hun vuistje lachen kan men begrijpen. Minder echter de opkoopers voor wie het thans regenachtige weder niet guustig is. Ook blijven de marktprijzen laag. Waarom men dan zooveel geld besteed Men hoopt op stijging der markt tegen aanstaanden winter en op veel vraag van de zijde van de Kortrijksche heeren, die hier telken jare belangrijke hoeveelheden opkoopen. Honteilisse. In de stoomzuivelfabriek worden tegenwoordig elken dag ongeveer 4500 liter melk behandeld. Toen het vorig jaar het seizoen zoover gevorderd was als thans, kwam men nog niet tot de 2000 liter per dag. Een gunstige verandering alzoo. De //kraailook" geschiedenis behoort nu ook tot het verledene. //Kraailook", zooals men ge- woonlijk zegt, is een soort van wilde ui, die tusschen het gras groeit. Dit jaar kwam zij menig- vuldig voor. De koeien eten er van en boter en melk zijn daardoor ongenietbaar. Op de fabriek heeft men er veel last van gehad. Tot onderwijzeres aan de school te Noord- straat is op eene jaarwedde van f 600 benoemd mej. S. A. Grimminck van Zundert. Zij was de eenige sollicitante. Middelburg. Binnenkort zal alhier de plechtige installatie plaats hebben van Jhr. Mr. L. Schorer, burgemeester, en den heer D. J. H. van Aken, provinciaal adjudant, als Beschermheer en Eere- voorzitter van den Ned. Bond van oud-onderofficieren. Men schrijft ons uit Middelburg van Zondag Vele Belgen bewogen zich door de stad, een levendige drukte in de straten brengende. Des middags arriveerde aan de Loskade alhier de stoomboot //John Bull" met vele Belgische plezier- reizigers. Des avonds ten 6 ure kwam met de tram van Vlissiugen aan de Societd des Fanfares de Flenu (Mons), hetwelk des avonds in den tuin van het Schuttershof een concert zou geven. Het slechte (men mag wel zeggen het gure herfstweder) in aanmerking nemende, was de tuin nog vrij goed bezet. Het korps verdiende het evenwel ten voile en toonde zich den naam, een uitstekend muziekkorps te zijn, ten voile waardig. Des middags ten 3 ure had dit korps in het Grand Hotel des Bains te Vlissingen een matinee moeten geven. Door verschillende omstandigheden arriveerden zij echter eerst te half vijf ure in het Grand Hotel, hetwelk hen evenwel niet verhinderde het door hen vastgestelde programma nog geheel ten uitvoer te brengen. De John Bull vertrok ongeveer half vijf ure van de Loskade naar Vlissingen. De Societe des Fanfares de Flenu vertrok eerst Maandagmorgen ten 12 ure. Bijna den geheelen dag had men regen, hetwelk natuurlijk het aangename hunner reis niet ver- hoogde plachten velen hunner de omstreken nog eens te bezoeken, thans was daar geen sprake van men was eerder geneigd zich in de koffiehuizen te begeven. Vlissingen. De hoop die men gekoesterd had, dat het in aanbouw zij tide havenstation alhier met 1 Juni gedeeltelijk zou worden in gebruik genomen, is helaas weder niet vervuld. Volgens ingewonnen informatien is de datum van een gedeeltelijke opening nog niet vastgesteld. Alleen heeft men ons raedegedeeld, dat het ge bouw 15 Augustus klaar moet zijn, doch men vreest, dat dit wel 15 September worden zal. Dat de voltooiing met vreugde zal worden tegemoet gezien, valt niet te betwijfelen, aangezien door het afbreken van de pontonhal, het havenstation niet te bereiken is zoDder een paar beslijkte schoeneu of natte voeten opgeloopen te hebben. Men schrijft ons uit Goes van Zondag Wat een drukte gaf dat hier in de stad. Te half een ure toch zou hier een Belgisch muziek korps, vergezeld door vele plezierreizigers hier arriveeren en een matinee muzikale geven in de societeit //Van Ongenuchten Vrij". Het muziek korps //Euphouia" had zich in de muziektempel op de groote markt opgesteld om de Belgen met de Braba^onne te verwelkomen. Het Belgische korps (Harmonie de la manufacture de Glaces van Courcelles) had echter onder weg met zeer veel tegenspoed te kampen en bereikte eerst te ruim 2 ure Goes. Daar onder kerktijd geen muziek door de straten mag worden gemaakt, werden zij door //Euphonia" in de societeit //Van Ongenuchten Vrij" met de BrabaQonne verwelkomd en door het bestuur gereceptieerd. Het Belgische korps speelde hierop het vastge stelde programma uit, hetwelk door kunstkenners ten zeerste werd geroemd. Namens het bestuur //Van Ongenuchten Vrij" werd door den heer J. Fran sen van de Putte, het korps in de Fransche taal bedaukt voor de groote eer door hen aan Goes geschonken en tevens een fraaie herinnerings-medaille aangeboden. De pre sident van de Harmonie, de heer L. Gobbe, dankte voor de hartelijke woorden door de Noordelijke tegen hen, Zuidelijke broeders, gesproken. Een talrijk publiek woonde de matinde bij. Vele Belgen hadden zich nog door de stad verspreid. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Juni de volgende vonissen uitgesproken J. L. d. W., oud 22 j., werkman te Ter Neuzen (Sluiskil), is wegens mishandeling vrijgesproken. A. J. D., oud 29 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Te Dordrecht heeft zich een tweede geval van pokken voorgedaan, en wel in de Kolfstraat, een der armste buurten, in een paud, dat bewoond werd door 4 gezinnen. Door het gemeentebestuur is dit pand onder politiebewaking gesteld eu worden de bewoners geheel van de buitenwereld afgesloten gehouden. Niemand mag het huis verlaten, terwijl een door de gemeente bezoldigd man de verschil lende boodschappen voor de opgesloteu gezinnen verricht. De gemeente vergoedt ook het loon der huisvaders, wien niet vergund wordt zich naar hunne werkzaamheden te begeven. Een koperen bruiloft 1 //Hiermede vervul ik den treurigen plicht u kennis te geven van den 12£jarigen oorlog tusschenen Geen receptie. Geen bruiloft". Eene circulaire, met bovenstaanden inhoud en een zwarten rouwrand er omheen, had een bewoner van de Weesperzijde, die de vorige week zijn koperen bruiloft //vierde", laten drukken en verspreiden. Het gevolg van deze handelwijze was, dat reeds vroeg de geheele familie van de koperen bruid, onder aanvoering van haar mama, zich voor de woning van het oorlogende echtpaar had verzameld en daar elkaar het schandelijke en het #astrantige" van de manier van doen, tot groot vermaak der vele omstanders, stond te vertellen. Den koperen bruigom werdt een pak ransel cadeau gegeven de koperen bruid werd voorloopig meegenomen naar de wooing van haar mama. In Drenthe houdt zich tegenwoordig een wilde bruine beer op. Te Orvelte werd hij door eenige landbouwers in het heideveld gezien. Spoedig maakten een twiutigtal gewapende manuen jacht op hem, evenwel zonder gevolg. Later op denzelfden dag ontdekte men hem bij Zweeloo. Teervlekken zijn weg te maken door in- wrijving met eierdooier, waardoor de teer opgelost wordt en daarna rijkelijk met warm water afspoelen. In de Wereldtentoonstelling te Antwerpen werd Donderdag een heer, zekere Jacques V., rentenier, woonachtig te Griveguee, aangehouden, op heeterdaad betrapt van zakkenrollerij. De heer weerde zich zoo zeer tegen, dat twee burgers de ageuten ter hulp moesteu komen. Voor de strafrechtbank te Gent verschenen dezer dagen de weduwe De Keersmaeker eu haar zoon, alsmede een geneesheer en een agent van levensverzekering, beschuldigd van oplichterij en medeplichtigheid daaraan. De agent had aan zijne maatschappij, de Assurances Gdnerales, een aanvruag gezouden van 30,000 frs op het leven van een smid te Gent. Dit was een in 't oog der directie zeer hooge som voor een werkman en het bleek weldra dat de man niet in staat was de premie te betalen. Het geneeskundig rapport van den geneesheer was zeer gunstig. Toen echter de geneeskundige raadsman der maatschappij een onderzoek instelae, bleek, dat er eene persoonsverwisseliug had plaats gehaddat Rousseau (de smid) bloed opgaf en nog slechts enkele wekeu leven kon. Rousseau verklaarde, dat hij nooit voornemens was geweest zich te verzekeren en getuigde dat de handteekening op de aanvraag valsch was. De directeur der levensverzekeringmaatschappij werd daarmede in kenuis gesteld en heriunerde zich toen, dat dezelfde agent kort geleden een anderen post had aange- bracht, waarbij de verzekerde, als een zekere De Keersmaeker, zeer kort na ontvangst van de polis overleden was. De Keersmaeker was onder-station- chef te Gent en had ongeveer 4000 frs tractement, benevens 125 frs uit eigen inkomsten. Hij had negen kinderen. Niettemin werd hij in December 1890 verzekerd voor 75,000 frs met een jaarpremie van 2988 frs. Hij stierf in Juni 1892, de weduwe ontving van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2