Gemengde berichten. Ruim 300 stuks SpOOrmanden ontvangen, Alsmede eene groote collectie HandkofferS. H. DE KOK. - TER NEUZEN. II Biervliet. De smid v. d. S. alhier krijgt een fraaien vouw-leuningstoel, net bekleed, thuis als prijs op zijn scheurkalender Jacobs van Groningen. Zonderling mag het wel genoemd worden, dat het vorige jaar ook een ingezetene een prijs een pracbtigen spiegel thuis kreeg van den zelfden uitgever, en een paar jaar te voren was op een Jacob's scheurkalender in Biervliet eveneens een prijs 12 zilveren lepeltjes gevallen. Toch worden er ieder jaar sleckts tien prijzen uitgeloofd. Te Rotterdam veroorzaakte Dinsdagochtend eene rat tijdens den afslag eene ware paniek op de vischmarkt. Het diertje, dat reeds vroeg in den morgen door eene vrouw, die op den afslag aan de liefhebsters een kopje melk verkoopt, was op gemerkt, doch toen ontkwam, nam tegen 9£ uur de wijk onder de tribune. Een algemeen sauve qui peut was het gevolg. Vrouwen, anders voor geen klein geruchtje vervaard, grepen angstig de rokken te zaam en zochten in allerijl eene schuilplaats voor de gevreesde. De afslager werd genoodzaakt de werkzaamheden te staken, en trok zich almede in zijn kantoor terug. Inmiddels was de rat onder eenige manden met visch aangeland, doch ook hier werd haar geen rust gegund. Eenige mannen, aangezet door het gillende zwakke geslacht, zochten de rat in hare schuilplaats op, dreven haar in eenen hoek en vermorselden het dier onder hunne klompen. Eerst toen het doode dier eene laatste rustplaats in de Leuvehaven had gevonden, keerde de rust terug in de geschokte gemoederen der vischvrouwen. Toen Dinsdag H. de Jong in de celwagen van de gevangeuis naar de raadzaal van't gerechtshof werd gereden, wist de man, door een gaatje in den bodem van dien wagen zijn dagvaarding te steken, die hij geheel beschreven had. Dit stuk werd door een straatveger gevonden, die het aan een rechercheur overhandigde, waarna het aan den advocaat-generaal werd gezonden. Op de dagvaarding stond o. ra. Yerzoeke dit aan de redacties der dagbladen te geven." Nader raelat men Hendrik De Jong heeft, als men goed inge- licht is, niet veel bijzonders geschreven op de dagvaarding die hij, bij zijn overbrenging naar het gerechtshof, op de straat wist te werpen. Hij beweert daarin geheel onschuldig te zijn, zoowel aan de moorden op de beide vrouwen als uit welken anderen hoofde ook. Hij verhaalt dat zijn eerste vrouw met een rijken Amerikaan, Whilson, er van door is gegaan en dat zijn tweede vrouw na f 17000 van hem gestolen te hebben, ook op den loop ging met een voormaligen kennis. Dat geld zal wel spoedig op zijn, zegt hij, en dan komt zij weer hier. Hij heeft dit bedrag met nog f 3000 er bij, die hij aan zijn eerste vrouw gaf, aan een speelbank te Calcutta gewonnen en spoort nu iedereen aan niet te spelen, want //dat geld is des duivels." Natuurlijk dat niemand een sikkepitje van al dat fraais gelooft. Voor eenige dagen werd door de stoomtram te Beetsterzwaag een doofstomme ingezetene overreden. Het gevolg van dit ongeval is, dat aldaar een adres aan den gemeenteraad circuleert, houdende verzoek, de directie der Nederlandsche Tramweg-maatschappij te verplichten, in dat dorp zacht te rijden en onmiddellijk voor de locomotief een conducteur te laten vooruit loopen, om te waarschuwendat de tram in aantocht is. Bij niet-naleving verzoeken de adressanten eene flinke boete toe te passen. In Sneek bestaat een dergelijk voorschriftnergens echter komen meer ongevallen van overrijden voor dan daar. En geen wonder, de conducteur loopt voor de machine, de straatjongens springen, nu door zacht rijden daarvoor gelegenheid is, op en van de balkons en komen bij een enkelen misstap, onder de wielen terecht. Maandag had te Hasselt een openbare ver gadering plaats van het vereenigd college van het waterschap Hasselt en Zwartsluis. Voor het bijwonen dezer vergadering waren tal van boeren van Staphorst en Rouveen opgekomen, omdat bet rapport der commissie voor het onderzoek betreffende stoombemaling zou worden behandeld. Het gedeelte der zaal, voor het publiek bestemd, was dan ook overvuld. Van den aanvang werd de bijeenkomst telkens door rumoer verstoord en de burgemeester moest telkens tot slilte aanmanen. Voorzitter der ver gadering was de heer D. Buisman van Zwartsluis. Het rapport der commissie tot onderzoek van de stoombemaling waartegen een aantal adressen waren ingekomen ontlokte vele interrupties aan het publiek. De voorzitter verdedigde de stoombe maling sterk hij had zich tot plicht gesteld, zeide hij, om alles te doen wat de welvaart van het waterschap kan bevorderen en dat ook steeds vol- gens zijn geweten gedaan, zonder zich daarvan te laten weerhouden door bedreigingen, zooals reeds bij het besluit tot het maken der waterleidingen gebeurd is, toen men hem met doodslag dreigde. Na deze verklaring, aldus luidt het verslag der Zw. Ct., volgt een oorverdoovend geraas en zoowel van enkele leden van het bestuur als van het pu- blik kliukt het geschreeuw, dat er wel voor Hasselt en Zwartsluis, maar niet voor Staphorst en Rouveen gezorgd wordt. Elke poging om stilte te verkrijgen, mislukte en de boeren, zoowel in als buiten de vergadering, namen zulk een dreigende houding aan en er werden zoodanige kreten gehoord, dat op bevel van den burgemeester de politie een verde- digende houding aannam en de marechaussees hunne karabijneu aan de schouders brachten. Onder zulke orastandigheden kon de vergadering niet worden voortgezet en zij werd dan ook door den dijkgraaf gesloten. Maar ook nu weigerden de boeren nog te vertrekken, waarop het bestuur de zaal verliet. Onmiddellijk stormden toen de boeren naar beneden en wilden zich van den dijkgraaf, die zich in een der benedenvertrekken met een paar leden van het bestuur bevond, meester maken. De burgemeester het gevaar bemerkende, raadde dezen aan zich te verbergen, hetgeen ook bijtijds geschiedde. Toen hierop de deur van het vertrek opengetrap werd, zag de burgemeester zich genood zaakt aan de marechaussees order te geven te vuren, wanneer, zooals de boeren dreigden, er door de ramen mocht worden ingebroken. Gelukkig is het zoover ADVERTBFTIB. in ver.se hi lien de grootten en kwaliteiten. NIEUWSTE MODELLEN. LAGE PRIJZEN. niet gekomen en eindigde het spectakel met de ontruiming van het koffiehuis. In verband met het gebeurde hebben in den nacht van Maandag op Dinsriag een paar honderd Staphorster boeren erg huisgehouden te Baarlo, onder Zwartsluis bij den veehouder K. Krabbe, heemraad van het waterschap Hasselt en Zwartsluis, een voorstander van een stoomgemaal. Binnenshuis werd veel vernield en de vrouw en knecht werden mishandeld. Er loopen te Roermond onrustbarende ge- ruchten over de afwezigheid, sedert 24 Mei, van den heer S., wethouder, lid der Provinciale Staten en medebestuurder in een tal van vereenigingen. Men weet niet, waar de heer S. zich bevindt, en hij laat zaken achter, die ter geldelijke regeling dringetid zijn terugkomst vorderen, daar hij de spaarpenningen van velen onder zijn berusting, en vele dagloonen uit te betaleu heeft. De heer S. is voorzitter der R.-K. Kiesvereeni- ging, en heeft of had grooten staatkundigen invloed. Nog onlangs gaf hij een grooten maaltijd, waaraan alle geestelijke en burgerlijke autoriteiten genoodigd waren bij gelegenheid van het eerste officieele bezoek van Jhr. Ruys van Beerenbroek, Commissaris in Limburg. Dezer dagen kwam in de gemeente Herwijnen de deurwaarder met Rijks— en gemeentepolitie, benevens drie man als helpers, om een grootmoeder met haar tweeden man en een minderjarig nagenoeg blind zoontje uit huu woonhuis te zetten. Door den grooten toeloop echter der verontwaardigde burgers, die de politie en den deurwaarder wezen op de te begane groote onbillijkheid, deinsden dezen daarvoor terug en vertrokken weder naar Gorinchem zooals zij gekomen waren. Deze poging tot uitzetting had niet plaats wegens verschuldigde belasting, daar die gedurende meer dan veertig jaren, dat zij eigenaars zijn, steeds stipt door hen werd voldaan ook niet om eenige andere schuld, daar deze brave, oppassende en algemeen geachte lieden, hoewel arm en hard moetende werken voor hun dagelijksch brood, steeds hunne schuld belaalden, zonder ooit iemand lastig te vallen, en vele jaren achtereeu »hun varken" verkochten, om het huisje vrij te krijgen. Neen, deze had alleen plaats omdat hun huisje met tuin en boomgaard, hoewel ,/behoorlijk afge- paald", met een naastliggend perceel als//onverdeeld" op het kadaster bleek te staan, en geschiedde op verzoek van den eigenaar van dat belendende perceel, die dit eerst voor een paar jaren heeft aangekocht. Een vreeselijk ongeluk had Maandag plaats in de hei tusschen den Laarder en Hilversumschen weg. Daar staat nog altijd in zeer vervallen toestand een hooge ijzeren stellage, die indertijd dienst deed als observatiepost voor de jury der wedrennen die vroeger daar werden gehouden. Een man die Maandagmorgen omstreeks 9 uur te dezer plaatse passeerde, zag tot zijn bevreemding tegen een der pijlers een parapluie staan, zonder iemand te ontdekken, aan wien die zou kunnen loebebooren. Daardoor uitgelokt tot een onderzoek, vond bij, in de nabijheid van den toren gekomen, een menschelijk lichaam uitgestrekt liggen, zwaar gewond en bloedende uit neus en ooren. Onmiddellijk begaf de man zich naar Bussum om hulp te halen, doch ongelukkigerwijze liep hij zelf op krukken en duurde het dus geruimen tijd voordat men den zwaar gewonde assistentie kon bieden. Zoodra echter het bericht Bussum bereikte, werd daartoe dadelijk alles in gereedheid gebracht en spoedde men zich per rijtuig met een geneesheer naar de plaats des onheils. Bij aankomst vond men den ongelukkige nog in denzelfden deernis- waardigen toestand en werd hij herkend als de heer v. K. te Bussum woonachtig. Hij had reeds 's morgens zeer vroeg zijn woning verlaten blijk- baar heeft hij de stellage beklommen en hij is van een aanzienlijke hoogte naar beneden gestort. Met gebroken schouders en pols en een gebroken rib werd hij naar zijne woning vervoerd, waar hij thans wordt verpleegd, naar wij vernemen niet geheel zonder hoop op levensbehoud, hoewel zijn toestand zeer gevaarlijk is. Men weet nog niet waar de sedert 24 Mei gevluchte oud-griffier Schreuers hij is 76 jaar oud verblijf houdt, doch daar de familie hier- omtrent niet ongerust is en geen opsporing l«t doen, veronderstelt men dat hij zich in het missie-huis te Steyl (bij Venlo) schuil houdt, waar men verneemt hem gezien te hebben. Op verzoek der familie werd dezer dagen door de rechtbank te Roermond als bewindvoerder in zijn boedel voorgesteld de notaris De Bruin, te Roermond. Volgens gerucht zou het passief bedragen drie ton tegen een zeer klein actief. Er zal dus voor die arme lui, die huu zuurverdiende spaarpenningen aan den vromen man toevertrouwden, weinig over- schieten. Op de kermis te Dokkum herkende zekere Haanstra in een hardlooper en vuureter zijn broeder Albert, die zich van der Heide noemde. Eerst wilde de reiziger niets van fffamiliebetrekking" weten, doch later erkende hij yzijn broer Albert// te zijn. Echter met de kermis vertrok hij om vuureter en hardlooper te blijven. Een 14jarige jongen van de Palmgracht te Amsterdam, heeft voor eenige dagen heimelijk de ouderlijke woning verlaten, met medeneming van f 800, zijne oudern toebehoorende. Het ventje is eergisteren in de ouderlijke woning teruggekeerd, echter zonder geld, daar hij in gezelschap van een vriendje, de Antwerpsche teutoonstelling had bezocht. Een aantal ingezetenen van Oud-Beierland, aangeslagen in de laagste klassen van den hoofde- lijkeu omslag of in de hondenbelasting, waren in gebreke gebleveu om die belasting te voldoen. Woensdag werden zij vanwege het gemeentebestuur verrast met de inkwartiering van soldaten. Dit dwangmiddel hielp uitstekend, want alien liepen om het hardst naar den ontvanger om te betalen. Naar men verzekert zullen thans eenige leveran- ciers van de gemeente aan Burgemeester en Wet- houders soldaten ter inkwartiering zenden, omdat hun rekeningen over 1893 nog niet zijn betaald. Een Amsterdammer, die #aan de grens der wanhoop" staat, schrijft r Neen, dat is niet meer uit te houden Een paar weken geleden telkens stembiljetten en nu gaat er waarachtig geen dag voorbij zonder een belastingbiljetDit is nu het vijfde 1°. Gemeentelijkelnkomsten-belasting; langniet malsch. 2°. Hondenbelasting. Wel niet hoog, maar er dient bezuinigd te worden. Arme Azor je dagen zijn geteld. 3°. Straatgeld. 4°. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Twee biljetten tegelijk. T Is om van te duizelen. 5°. Vermogensbelasting. 6°. Personeele belasting. En ik meen dat die verminderd zou worden Neeu, 't biljet is precies z/als voren". Belasting op deuren, vensters, haard- steden en dienstboden. Met 4 kinderen is de meid vrijwij hebben er drie(ik kijk miju vrouw eens aan) ja maar dat zou toch nog duurder uitkomen, en voor dit jaar geeft't toch ook niet In de Kaapkolonie legt men zich sinds 30 *jaren toe op de struisvogelteelt. Er zijn daar op de hoeven ruim 180.000 struisen, en er wordt jaarlijks voor een bedrag van 17 a 18 millioen gulden aan veeren uitgevoerd. Om concurreutie van andere landen tegen te gaan, worden er zeer hooge rechten geheven van uitgevoerde struisvogels en eieren 1250 voor een volwassen struis en f 62 voor een ei). ZEETUDINGEN. Van 5 tot en met 7 Juni. Van 5 tot en met 7 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 34 binnenvaartuigen op- en 36 afgeschutlangs de Westsl. 3 op- en 2 afgeschut. beweert dat de doskundigen het niet cens zijn teWalsoorden n. 1. of de haven spoedig zal opslibben of niet. Be heer Geelhoedt echter beweert, dat de deskundige te Walsoorden is de havenopzichter, en men het over dit punt wel degelijk eens is en verder, dat de gemeenteraad te Hontenisse reeds heeft beslist en het besluit ter goedkeuring is opgezonden. De heer Dekker meent, dat een deskundige ook mis kan zijn, bovendien de tijden der natuur verloopen, verder dat de haven toch ook een opening heeft naar 't Noordenhij gelooft dat wanneer er geen dam ligt, het nog minder zal opslikken dan wanneer er een ligt. De heer Geelhoedt zegt, dat de haven wel naar't Noorden een opening heeft, doch dat de slik wordt tegengehouden door aan te leggen dwarsdammetjes aan den kop. De heer De Klerk is van oordeel, dat het een groot werk is, dat de gemeente veel geld zal kosten, terwijl de gemeente- naren er weinig belang bij hebben. De heer Van de Ree antwoordt daarop dat de gemeente- naren er wel degelijk belang bij hebben, hij noemt de neringdoenden, deze zullen toch liever aan de Griete hunne goederen halen dan nit Ter Neuzen of aan de Sassing hij denkt zeker, dat er, bij totstandkoming der haven, een schipper zich zal vestigen. De heer Geelhoedt wijst op Walsoorden, waar 4 beurt- schippers zijn, ook hij gelooft zeker dat bij een goede haven aan de Griete daar beurtschippers zullen komen. De heer De Klerk meent, dat, als de haven er ligt, er 14 dagen in het jaar gebruik van zal gemaakt worden, n.l. in den bietentijd. De heer Geelhoedt zegt daarop, dat er alleen in dit jaar reeds f 60,is ontvangen nit Boschkapelle alleen van kolenschepen. De heer Dekker antwoordt daarop, dat ze uit Boschkapelle ook druk de wegen stuk rijden en dit moet ook medegerekend worden, welk bezwaar de heer Geelhoedt zeer klein noemt. De heer Dekker is van oordeel dat er niet meer schepen zullen komen, al is er een haven, doch kon de gemeente een subsidie krijgen van f 16000,dan was hij er voor om de havenwerken tot stand te helpen brengen, anders bleef hij er tegen. Ook tegen renteloos voorschot heeft hij bezwaar verder vraagt hij of de gelden wel tegen 3£ pCt. zouden te verkrijgen zijn, wat echter de heer Geelhoedt buiten twijfel acht. De heer Van de Ree zegt, dat de opbrengst de rente betaalt. De heer Geelhoedt wijst er nog op dat de heeren De Kraker en Van de Ree van oordeel zijn dat een millioen K.G. peeen meer zullen ingescheept worden, welke meening de heer De Klerk niet deelt. Laatstgenoemde is van oordeel dat een groot gedeelte uit Zaamslag toch naar Ter Neuzen wordt vervoerd, terwijl de heer Geelhoedt beweert, dat het grootste deel der gemeente belang bij de zaak heeft en verder, dat er 2 of drie beurtschippers kunnen komen die kunnen bestaan hij gelooft zeker dat dit zal gebeuren. Voorts deelt hij mede, dat, wat renteloos voorschot aangaat, de gemeente indertijd een leening sloot bij gemeente-crediet en in '97 ongemerkt in 't bezit komt van een toren, dit kon evengoed worden gedaan met de havenwerken, bovendien brengen deze'nog den interest op. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Van de Ree, dat de havenwerken voordeel aanbrengen zullen voor de gemeente, zegt de Voorzitter hem, dat, wanneer het hem zoo winstgevend voorkomt, hij de haven maar voor eigen rekening moet aanleggen. De heer Van de Ree wil dit wel in overweging nemen, als de gemeente de werken wil afstaan. De heer Dekker deelt mede, er tegen te zijn om oogen- blikkelijk over het voorstel, hierboven genoemd, te besluiten. De heer Geelhoedt stemt hiermede in, onder mededeeling, dat hij aan elk lid van den raad een afschrift van het rapport zal ter hand stellen, hij zou graag de vergadering binnen een dag of 14 houden. De voorzitter zegt, dat er toch zoo'n groote haast niet bij is, dit jaar zou van aanleg der werken toch niets meer kunnen komen bovendien moet nog een bestek en teekening gemaakt worden. De heer Geelhoedt is van oordeel, dat nog dit jaar de haven kan klaar zijn, wanneer binnen 14 dagen weer ver- gaderd werd, en er was dan 14 dagen nadien bericht van van rijk en provincie. Vervolgens werd besproken wanneer de vergadering zal gehouden worden, totdat de voorzitter mededeelde, in den loop der maand Juli de vergadering te zullen doen houden. Het voorstel van den heer Dekker, om tot de volgende vergadering de beslissing uit te stellen, werd met algemeene stcmmen aangenomen. 10, De heer De Klerk vraagt, of de boeken en akten op meer plaatsen worden bewaard, dan alleen op de secre- tarie, hij vindt dit gevaarlijk omdat het een onbewoond huis is, terwijl de goederen niet zijn geassureerd. Omtrent deze zaak werd geen voorstel gedaan. 11. De heer Geelhoedt vraagt, of Burg, en Weth. al een Voorstel hebben om paaltjes te plaatsen op de begraafplaats. De voorzitter antwoordt, dat Burg, en Weth. voorstellen voorstellen een kaart te laten maken van de plattegrond en op die kaart aanteekening te doen houden van de begraven lijken. De Geelhoedt vraagt, of er indertijd geen missive is gekomen van den Commissaris des Konings om paaltjes te plaatsen op de graven en een kaart hij te houden. De voorzitter deelt daarop mede, dat er een Commissaris des Konings geweest is, die bij zijn rondreis heeft aanbevolen om paaltjes te plaatsen, en verder, dat de gemeentebesturen natuurlijk vrij bleven om te handelen naar goedvindeneen aanbeveling bindt tot niets. De heer Geelhoedt stelt voor paaltjes te plaatsen en een kaart bij te houden. Na verdere beraadslaging, waarbij de heer Dekker mede- deelt, dat bij het plaatsen van paaltjes, de gemeente jaarlijks 70 ii 80 meer uitgeeft, de heer Riemens, dat ook in Ter Neuzen en Axel geen paaltjes worden gezet, de heer Geelhoedt, dat in Ter Neuzen wel paaltjes zijn en hij het belang groot genoeg acht om de kosten te wettigen en dat de geheele gemeente het zal toejuichen wannneer er toe besloten wordt, de heer De Kraker, dat. wanneer het toch geen verplichting is, hij er voor is om alleen een kaart bij te houden, daar hem dit voldoende voorkomt, wat door den heer Van de Ree weersproken wordt, wordt eerst in stemming gebracht het voorstel van den heer Geelhoedt, Dit wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Riemens, Dekker, De Kraker en de Voorzitter; daarna om paaltjes te plaatsen, zonder bijhouding van een kaart, wat eveneens verworpen wordttegen dezelfde leden als zoo even genoemd en ten slotte om alleen een kaart bij te houden van de begraven lijken, wat met alg. stemmen, op 1 na, werd goed gevondentegen de Voorzitter. De vergadering werd hiema gesloten. cS Q VLAG. NAAM. MP. Van en naar. Lading Voor Ter Neuzen 5 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Liverpool stukg. 6 idem Abbotsford 2979 Leith idem Duits. s.s. Emma 2444 Bilbao minerie 7 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Belg. s.s. Antverpia 1725 Middlesbro ijzer Eng.3m.sch. Reward 478 Vlissingen ledig Duits. s.s. Fohr 2235 Carlsvik hout Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. l au Ter Neuzen 5 Belg. s.s. Elzine 1859 Antwerpen ledig 6 Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Rus. brik Frida 924 Vlissingen ledig Voor Gent 5 Rus. bark Emit 1681 Brandohamn hout R.3m.sch. Wendla 937 Wyborg idem Duits. brik Jupiter 721 Dantzig idem 6 Zweed. s.s. Aria 2891 Gefle idem 7 Deens. s.s. Holland 2987 Riga idem Rus. sch. Sulo 732 Brandohamn idem Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Van Gent 5 Ned. s.s. Prima 1779 Riga ijzer Zweed. s.s. Trio 1118 Antwerpen ledig 6 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 idem stukg. idem Ralph Creyke 2065 Goole idem idem Norma 1385 idem idem Noor. s.s. Veritas 1373 Blyth idem Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen idem 7 Duits. s.s. Zoppot 1140 Antwerpen ledig Eng.3m.sch. Harmony 472 Wicklow phosph. Eng. s.s. Moidard 3660 Grangemouth ledig Voor Selzaete 5 Eng. s.s. Commercial 321 Southampton ledig 7 Eng. sch. Coaltar 621 Chris tiania ballast

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 6