Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. GELDLEENING. No. 3032. Woensdag 30 Mei 1894, 34eJaargang. BEK.ENDMAR1NG. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen f 12000, Binnenland. A.BONNEMENT* Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elkenTegel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Yergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Douderditg den 31 Mei 1894, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 28 Mei 1894. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT maken bekend, dat met 1 Juli a. s., ten behoeve dier gemeente eene geldleening, groot verdeeld in aandeeleu van f 400,rentendevier ten honderd, zal worden aaugegaan dat de insckrijvingsbiljetten voor die leening vdor Donderdag 21 Juni 1894 vrachtvrij aan hen moeten ingezonden worden en dat het plan van leening op de gemeente- secretarie ter lezing ligt. Sas van Gent, den 28en Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, JOH. VERSCHAFFEL. De Secretaris, L. N. STUBBE. folitieli Overzicht. Een nieuwe kabinelsformatie in Frankrijk in 't zichtde definitieve oplossing van de crisis in Hongarije over het burgerlijk huwelijk nader gerukt door de rmigespraak tusschen Keizer Frans Joset en den premier Weckerle en in Italie de beraad- slagingen over de fiuancieele maatregelen zoover gevorderd, dat een votum elk oogenblik kan volgen elk dezer aangelegenheden zon wel stot kunnen opleveren voor de vele kolommen ilruks als er slechts eenige zekerheid bestond met betrekking tot het een zoowel als ten aanzien van het ander. In Frankrijk is 'tjuist zoo geloopen als, geleerd door een veeljarige onderviuding, is voorspeld Brisson heeft gedaan, zooals de heeren Peytral en Bourgeois voor hem hebben gedaan hij heeft beleefd bedankt voor 'tin hem gestelde vertrouwen, doch wees als geschikt kabinetsformeerde Bourgeois aan. En zoo draaide men dan weer in een kringetje rondPeytral, Bourgeois en Brisson zijn alien geneigd op te treden als Minister, doch niet als premier en beurtelings hebben zij elkaar genoemd als 't meest geschikt voor president van den mi- nisterraad Opnieuw aangezocht door Sadi Carnot, heeft Bourgeois zijn standpunt gehandhaafd en nu bleef den president geen andere uitweg over dan zich weer eens te richten tot Dupuj, die vdor Perier's optreden het premierschap waarnam en het toen met dezen verruilde voor het presidentschap der Kamer. Dupuy aclitte nu zijn tijd gekomen de radicalen hebben, voor zoover zij in aanmerking kunnen koraen voor het premierschap, de een na den ander hun ouvermogen gemanifesteerd, waar 't gold een nieuw bewind te vormen, ter vervanging van het door hun toedoen zoo onbezonnen omver- geworpene en nu is er dan op 't oogenblik de meeste kans op een concentratiekabinet, al naar het toeval 't wil met een radicaal of een gematigd tintje. Kans op zekerheid is er geenszins Dupuv moet Sadi Carnot Dog verslag doen van den uitslag der hem opgedrageu zending, hij heeft gesproken met tal van politieke leiders en onderwijl lanceert men een combinatie Bourgeois of Felix Faure met Poincard voor fiuaucien, Delcasse voor kolouieu, Laboulaye voor buitenland, De Kerjegu voor marine, Gudrin voor justitie, Viger voor landbouw, Leigues voor handel, Mercier voor oorlog en Loubet voor openbare werken. In elk geval staan de kansen voor hem, die het premierschap te aanvaarden durft, goed men is ongeduldig geworden en ziet met verlangen uit naar een oplossing der crisis, 't moge zijn door een coneentratie-kabinet onder Dupuy of door een radicaal bewind onder Bourgeois of Faure. Wachtens moede worden er allerlei seusatie-nieuwtjes gelan- ceerd Carnot zou den Kamers kennis geveu van zijn plan om zich niet herkiesbaar te stellen voor het presidentschap en aldus zou een cabinet d' affaires" optreden tot de zoo belangrijke ver- kiezing van het hoofd van den staat voor de eerst- vol<;ende zevenjarige periode in November a. s. Tot dusver is Dupuy in zijn pogingen niet heel fortuinlijk geweest de ministers, die onder Casimir Perier een portefeuille hebben gevoerd, achten zich door hun eer gebonden aan den afgetreden minister- president. De unionisten in Engeiand hebben niet lang met hun antwoord op lord Rosebery's uituoodigiug tot samenwerking getalmd. Vrijdag verklaarde hun leider, de hertog van Devonshire, op eene vergadering te Southampton, dat hunne houding onveranderd bleef. Wel hadden, zeide hij, de tegenwoordige politieke omstandigheden home rule op den achter- grond gedrongen, maar home rule bleef een groot, dreigend gevaar, tot welks bestrijding liberale en conservatieve unionisten verbonden moesten blijven, vooral nu de ontbinding van het parlement op handen scheen te zijn. Waarschijnlijk met het oog op de aanstaande verkiezing zoekt de regeering eene toenadering tot de werkliedenpartij en zij ondersteunde ijverig een voorstel van den heer Rowland, dat voortaan de verkiezingskosten niet meer door den candidaat zouden worden gedragen, maar uit de openbare middelen zouden worden bestreden. Namens de regeering zeide de heer John Morley, dat eene grootere directe vertegenwoordiging van den werken- den stand in het parlement zeer gewenscht was. Uit de discussie van verleden week in de Kamer van Italie bleek, dat drie meeningen bestaan omtreut de financieele voorstellen van den minister Sonuino. Sommigen zijn bereid het geheele programma aan te nemen anderen verwerpen de nieuwe belastingen, omdat zij overtuigd zijn, dat het land niet meer kan opbrengen en zij verlangen vermindering der uitgaveneiudelijk zij u er, die het geheele plan verwerpen. Dagelijks werden moties van orde voorgesteld en verworpener was geene onder, met welke de regeering zich kon vereenigen. Thans is de minister van financien aan het woord en men hoopt, dat nog in deze week de beslissende stemming zal plaats hebben. Uit Pest wordt gemeld, dat minister-president Wekerle den politieken toestand van Hongarije uitvoerig met keizer Frans Jozef heeft besproken. Hij had daarna confereutien met verschillende ministers te Weenen en keerde toen, omdat zijne vrouw erustig ziek is, naar Pest terug. Later kwam hij weder te Weenen om het definitieve besluit van Frans Jozef te vernemen. Daar de keizer er op is gesteld, dat het ministerie Wekerle aanblijft, twijfelt men niet, of hij zal het zijuen steun ver- leenen om de iuvoering van het verplicht burgerlijk huwelijk door te zetten. Velen hopen en meenen te kunnen verwachteu, dat het Hoogerhuis nog deze week het ontwerp zal FEUILLETON 3) Koenraad Rechling was bij de pannenfabriek blijven wouen, maar bij zijn moeder te Berlijn waren een paar kamers voor hem ingericht, die hij in gebruik nam, zoo dikwijls hij in de stad vertoefde. l En hij kwam dikwijls, telkens met kleiner tusschenpoozen, want hij gevoelde zich machtig aangetrokken tot het jouge meisje met niet bijzouder fraaie, maar zeer innemende gelaatstrekken, tot die kastanjebruine lokken en die bruiue zachte oogen, die zooveel verstand verrieden. Juist zooals men dat van Koenraads bedaarden, ietwat nuchteren aard en van \alentines fijne terughouding kon verwachten, had zich onder de oogen zijner moeder allengs eene neiging tusschen de° jonge lieden ontwikkeld. Koenraad geloofde, dat ziju moeder zijne keuze billijkte. De twee jonge lieden hadden elkaar hunne liefde beledeu en Koenraad begreep niet, waarom Valentine hem nog immer terughield het geheim aan zijn moeder te °openbaren. Het meisje beoordeelde de moeder juister dan haar zoon dil deed zij wist, dat er een hevige strijd zou moeten gestreden worden en deze bleef niet lang uit. Hetzij men oprecht te werk ging, hetzij men minder edele bedoelingen had, genoeg zij het te weten, dat mevrouw Rechling door bekenden geluk gewenscht werd met de aanstaande verloving van haar zoon met haar bevallige gezelschapsjulfer. aannemen. In het kiesdistrict 's Gravenhage is bij herstem- rning tot lid der 2de Kamer gekozen de heer J. M. Pijnacker Hordijk, 1. v., met 2922 st.Mr. J. G. S. Bevers, k. t., verkreeg 2911 st. In het kiesdistrict Katwijk werd gekozen de heer J. H. Dormer, a. v., met 1859 st.Mr. F. J. M. A. Reekers, k. t., verkreeg 1694 st. In het kiesdistrict Sneek werd gekozen Mr. Th. Heemskerk, a. v., met 1280 st.; Mr. J. A. van Gilse, 1. v., bekwam 1147 st. Het U. D. vestigt er de aandacht op, dat moeilijkheden te wachten zijn voor hen, die, als vele belastingplichtingeu reeds gedaan hebben, hun aangiftebiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten ongefrankeerd per post aan de rijksontvangers terugzenden. Deze weigeren die brieven, omdat zij met boeteport bezwaard zijn, zoodat de aangiften niet ter bestemder plaatse inkomen, wat later moeilijkheden veroorzaken moet. Door het hoofdbestuur der schippersvereeni- ging „Schuttevaer" zijn o. a. de volgende adressen verzonden 1°. Aan den Minister van Marine met verzoek a. het licht van het Zierikzeesche hoofd helderder te doen schijnen, rood licht gevende over de witte en roode ton van den Vuilbaard. b. het licht van de ^Kreek" te vergrooten, rood licht gevende over de zwarte ton n°. 3 der Voudelingen. c. eeu gasboei te plaatseu op #de halve maan" van Bruinisse en het licht van Bruinisse groen licht te laten geven over het vaarwater. d. eeu wit licht op het hoofd van Zijpe te plaatsen, rood licht gevende over de zwarte tonnen van „Keeten." 2°. Aan de administratie van de Hollandsche spoor, met verzoek te Vinkbrug 's nachts na het passeeren van den laatsten trein open te houden en door een seinlicht te toouen of de brug open of dicht is. 3°. Aan den Minister van Waterstaat, met verzoek maatregelen te willen nemen dat de visschersvaar- tuigen bij Willemstad en Klundert het vaarwater niet versperren. De gemeenteraad van Zutphen heeft aange- nomen de verordeuing ,/regelende het openbaar lager onderwijs in de gemeente Zutphen." Daarin komt o. a. de bepaliug voor//Zij (de »hoofden der scholen) zijn bevoegd van handelingen, ,/door de leerliugen buiten de school gepleegd, ffkennis te nemen en die te behandelen ais waren z/deze in de school gepleegd." Deze bepaling wordt door alle ingezetenen toe- gejuicht. Toen zij beslist tegensprak, werd haar gezegd, dat toch oumogelijk voor haar verborgen kon zijn gebleven, wat voor anderen duidelijk te zien was. Woedend was zij naar huis teruggekeerd, had de niets kwaads vermoedende Valentine overstelpt met de gemeenste beschuldigingen en haar gelast onmiddel- lijk haar kolfer te pakken en het huis te verlateu. Valentine had dat gedaan eu was reeds naar haar vader te Wilmersdorf teruggekeerd,voordat Koenraad thuis kwam. Hij was wel te Berlijn, maar dineerde dien dag met eenige vrienden buitenshuis. Het kwam nu tot een heftig tooneel tusschen moeder en zoon. Koenraad verklaarde, dat Valentine zich met hem verloofd had en hij tracbtte zijn moeder duidelijk te maken, dat het meisje niet van geringeren stand was dan hij en hun huwelijk in alle opzichten passend mocht heeten, al hield men volstrekt geen rekeuing met hun wederzijdsche geuegenheid. Mevrouw scbold Valentine uit voor bedelaarster en voor eene slang, die zij aan haar boezem gekoesterd hsd. Zij stelde zich aan als het slachtolfer van een schaudelijk verraad en verklaarde het een schande als een meisje, dat als dienstbode in haar huis verkeerd had, haar schoon- dochter zou worden. Zulke ouverstandige praat maakte Koenraad woedend: hij zwoer, dat hij nooit van Valentine zou afzien. Jelui beiden hebt dan van mij niets te wachten dan mijn vloek. Als je met haar trouwt, zet jij noch zij hier ooit weer een voet over mijn drempel en ik zal wel zorgen, dat je na mijn dood geen penning krijgt, van al mijn geld." Met deze wooraen trok mevrouw Rechling zich in haar kamer terug en Koenraad, die den volgenden morgen wegens zaken naar Zeckta terugging, kreeg haar niet meer te zien. Zij liet hem door Hendrik zeggen, dat zij bleef bij hetgeen ze gezegd had, dat hij terug kon komen, als hij die bedelaarster uit zijn hoofd had gezet. Nog denzelfden avond was Koenraad naar Wil mersdorf gereden. Hij wilde den heer Zier spreken, zijn dochter ten huwelijk vragen en de verloving onmiddellijk bekend maken. Valentine bezwoer hem echter van dit voornemen af te zien, niet alleen om zijn moeder niet tot het uiterste te brengen, maar ook ter wille van haar vader, wiens hartziekte thans zoo verergerd was, dat elke hevige aaudoeuiug voor hem noodlottig kon worden. Er bleef den jonkman dus niets over dan met zijn geliefde de eeden van ouwankelbare trouw te hernieuwen en te Zeckta den verderen loop der diugeu af te wachten. TWEEDE HOOFDSTUK. De gepensioneerde luitenant Zier woonde reeds sedert jaren te Wilmersdorf, zoowel om de geringer drukte als om het minder dure leven. Van jaar tot jaar breidde zich deze plaats uit, zoodat het eindeiijk een belangrijke voorstad van Berlijn werdoveral zag men fraaie villa's, die in de laatste jaren verrezen waren. Het kleine tuin- manshuis, waarvan de luitenant drie kamers in huur had, werd aan beide zijden begrensd door mooie villa's met schoone bloementuinen, zoodat het lieve huisje met zijn kleinen moestuin en boomgaard wel wat onbeduidend voorkwam, al maakte het geen onvriendelijken indruk. Mijuheer Zier was reeds vele jaren weduwnaar zijn vrouw had de geboorte hunner docljter niet lang overleefd. Sedert werd zijn huishouding bestuurd door zijn eenige jaren oudere, nog onge- huwde zuster Constance, die ziju dochter Valentine met moederlijke zorgvuldigheid opvoedde. Korten tijd nadat zij tot lidmaat der kerk was aangenomen, had Valeutine het vaderlijk huis ver- laten om zelve haar onderhoud te verdienen als helpster in de huishouding of als gezelschapsjuffer bij burgerlijke of adellijke fainilien. Zij wilde haar vader niet langer bezwarenlante Constance kon den zieke wel verplegen en bovendien voor de huishouding zorgen. Vader eu dochter hielden innig veel van elkander het scheiden viel hun zwaar, doch zij brachten dit offer wegens de dringende omstandigheden en omdat de oude tante, die beider dankbaarheid wel verdiend had, geen ander onderkomen had kunnen vinden. Mijnheer Zier was een veelzijdig ontwikkeld man, maar in den laatsten tijd was hij knorrig en stoof hij spoedig op. Een hartziekte, die uit een ern- stigen aanval van rheumatiek iu de gewrichten had gehouden, noodzaakte hem op nog jeugdigen leeftijd tot het verlaten van een loopbaan, die hij met voorliefde gekozen had. Naderhand schreef hij met veel bijval artikelen over oorlogszaken, maar de daaraan verbonden inspanning kon hij niet verdragen, en daarom had hij ook deze bezigheid laten varen. Zoo leidde de beklagenswaardige man nu een eenzaam, treurig leven. De eenige gast, die hem nu en dan kwam op- zoeken, was een achterneef van zijn overleden vrouw, die voor eenige maanden uit Amerika was teruggekeerd, waar hij geruimen tijd gewoond had. Zijn eenige vreugd was zijn dochter, en het deed TER iMEHZE\S( HE (III 111 V! Oit blad verHCliijnt Oinsilag- en Vrijilagavond bij den ultjfever P. JT. V A M QIC Si A l» K «e Ter Veuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1