Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. Bedrijfsbelasting. No. 3030. Woensdag 23 Mei 1894. 34e Jaargang. i - Binnenland. FEUILLETON. TER IEIIZENSCHE COURAUT ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushoaders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. I>it bln<l verschijnt Uinsilag- en Vrijdnjfnvond bij d$n ultjjever PJ. V A S D 15 S A S D E te Tee Semen. 2 4 5 5 6 6 7 8 9 12 De INSPECTEUR der directs belastingen enz. te Ter Neuzen maakt bekend dat door hem in onderstaande gemeenten zitdag op de daarachter vermelde tijd en plaats zal worden gehouden tot het geven van inlichtingen aan belanghebbenden omtrent hunne verplichtingen ten aanzien der wet tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten van 2 October 1893, Stbl. n°. 149. Ter Nenzen elke werkdag van 23 tot en met 31 Mei v/m 912 en n/m 25 ter Inspectie. 1 Juni v/m 912 Vm 9—12 v/m lli n/m y/m9—11 n/m 12. i3i v/m 10 n/m 1 n/m 2—4 v/m 10—12 n/m 124 v/m 912 en n/m 13 v/m 9—11 n/m 13 v/m lli n/m2i v/m 1012 en n/m 14 v/m 10—11 n/m 13 rv/m9 _U Stoppeldijk (Rapenburg) 18 Juniv/m llin/m Ter Neuzen, 21 Mei 1894. De Inspecteur, voornoemd, VAN WICHEREN. JPolitieli Overzicht. Het valt niet meer te ontkennen, dat de tarief- oorlog, die tusschen Zwitserland en Frankrijk wordt gevoerd, aan laatstgenoemd land de grootste schade berokkent. Het politiek nadeel, dat de Eransche republiek, zoo arm aan vrienden, het Zwitsersche volk, haar trouwsten vriend, van zich vervreemdde, werd reeds lang ingezien en met bittere woorden beklaagd, maar welsprekender zijn de cijfers, die aantoonen, dat Erankrijks handel op Zwitserland drie vierden is verminderd. Dit heeft een groot aantal industrieelen en kooplieden, die het meest er door hebben geleden, bewogen stappen te doen om een herstel van de vroegere goede verstandhoudiug met Zwitserland te verkrijgen. Zij hielden verleden week te Parijs eene vergadering a. s. Hoek Zaamslag Koewacht Overslag Zuiddorpe Sas van Gent Westdorpe Philippine Axel Hulst CliDge St. Jansteen 12 Graauw 14 Hontenisse 15 Hengstdijk 16 Ossenisse 16 Boschkapelle 18 1) EERSTE HOOFDSTUK. #0, welk een onbeschaamdheid Niet alleen dat zij met haar kunsten mijn zoon heeft weten te verblinden maar zij is ook nog een ellendige dievegge Het is erger dan ik van haar dacht Ofschoon niemamd bij haar was, sprak mevrouw Rechling deze woorden vrij luid. Mevrouw Rechling was een krachtige, groote vrouw met goed onder- houden trekken, ofschoon zij zeker weinig minder dan vijftig zomers telde. Haar breed gelaat, dat een beperkt verstafid en dwazen hoogmoed verried, was door verwondering en toorn nog rooder dan gewoonlijk. Zij stond in een fraai gemeubeld vertrek voor een met snijwerk versierde kast. Reeds voor de derde maal doorzocht zij alle laden. Weg Het parelsnoer en het etui allebei verdwenen Niemand anders kan het weggenomen hebben dan Valentinezij had er altijd zooveel zin in. Zij alleen heeft mijn sleutels gehad j niemand anders kreeg die ooit in handen ik heb te veel vertrouwen in haar gesteld. Zij zal gedacht hebben, dat ik het niet dadelijk zou bemerken, omdat ik het ding eigenlijk in het geheel niet draag Nu zal mijn arme, domme jongen toch inzien, dat zijn moeder gelijk heeft. Jammer, dat hij niet hier is, dan wist hij meteen, wat er gebeurd is. Doch het is misschien beter zoo 1 Ik rijd dadelijk er heeD, en als zij het gestolene niet goedschiks wil en benoemden een comite om hunne belangen te behartigen. In Engeland blijven velen gelooven, dat de parlemeritsontbinding niet lang meer zal worden uitgesteld. De conservalieven dringen er op aan en bereiden zich reeds op de verkiezingen voor. De liberalen zullen hun besluit nemen op den partijdag, die den 20 Juni te Leeds zal worden gehouden, maar reeds nu wordt verondersteld, dat hun verkiezingsleus zal zijn: tegen het Hoogerhuis. Over de ontbiuding heeft zich verleden week een liberaal parlementslid, de heer Haldane uitgelaten, aan wiens woorden gewicht wordt gehecht, omdat hij een particulier vriend is van lord Rosebery en waarschijnlijk in de plaats van Mundella lid zal worden van het kabinet. De ontbinding, zeide hij, was niet vrijwillig, maar werd der liberale partij opgedrongen. Misschien ware het beter geweest, zoo zij reeds vroeger was geschied. Dan zou het volk ongetwijfeld hebben doen blijken, dat het verlangde, dat de door het liberale ministerie voorgestelde hervormingen, zoo spoedig mogelijk werden ingevoerd. Men zou niet licht vergeten, wat dit ministerie, in de 18 maanden van zijn bestaan had volbracht. De laatste berichten uit Belgrado luiden heel ernstig er is een samenzwering ontdekt, welke de dynastie Obrenovitch wil doen vervangen door de dynastie Karageorgevitch, terwijl reeds eenige hoogst belangrijke arrestaties eu ontdekkingen gedaan heeten te zijn. Compromitteerende brieven zijn er veel gevonden, er heerscht groote verbittering onder de bevolking en allerwegen zijn de troepen ge- consigneerd. Nu kan moeiiijk worden uitgemaakt of de elkaar in wilde jacht opvolgende berichten van ontdekkingen en outhullingen op waarheid berusten, dan wel voor een deel gefingeerd zijn om de opheffing der grondwet, zooals Koning Milan dat wenscht, tegen de meening der liberalen zelfs in, te motiveeren. Het recht van vergadering, en de persvrijheid zouden 't sterkst bedreigd worden. Dan zou dus het absolute gezag zijn gehandhaafd met behulp van de militaireu Milan wil alles op een kaart zetten, zooals de speler, die eigenlijk niets meer te verliezen, doch alles te winnen heeft, een heel gevaarlijk experiment't Is de strijd om het bestaan tusschen twee machtige partijen en van twee dynastien. Zaterdag is het proces-Tanlongo tot ongehoorde tooneelen gekomen. De inspecteur der bank Biagini die in 1889 de bank inspecteerde, en eenige onregelmatigheden, waaraan het bestuur zich schuldig gemaakt had, ontdekte, verklaarde ronduit, dat hij teruggeven, zend ik onmiddellijk bericht aan de politie." Zij liep naar de deur en drukte op den knop van de electrische schel. Een oogenblik daarna verscheen het kamermeisje. „Zeg Hendrik, dat hij dadelijk een rijtuig haalt, maar eerste klasse, en kom dan om mij te helpen kleeden. Nu, wat sta je mij aan te gapen klonk het ongeduldig, daar het dienstmeisje draalae en haar verbaasd aankeek. uWil mevrouw nog zdd kort voor het ontbijt uitrijden P" vroeg het meisje. tfWat gaat jou dat aan Doe wat je belast wordt. Mag ik niet ontbijten, als het mij gelieft antwoordde mevrouw Rechling op bevelenden toon en wees daarbij naar de deur. Het meisje ging heen. Zorgvuldig sloot toen mevrouw Rechling de kast, waarin zij haar sieraden en haar gereed geld bewaarde, en ging naar haar slaapkamer, ten eiude zich te kleeden om uit te gaan. Zij was namelijk nog in haar morgenjapon, ofschoon haar geelblond haar, gegroeid en gedeel- telijk gekocht, door een bekwamen haarkunstenaar alreeds naar de nieuwste mode gefriseerd was. Het kamermeisje was inlusschen teruggekomen. Mevrouw stak haar de groote plompe voeten toe om haar laarzen te laten vaslknoopen. Yervolgens maakte zij met de hulp van het dienstmeisje verder haar kleeding in orde. Het ontbrak hierbij niet aan verwijten over langzaamheid en onhandigheid maar eindelijk had mevrouw haar zijden japon en fluweelen mantel aan, ze had haar hoed op, de sluier bedekte haar gelaatdaar ging zij de trap af. Geen wonder, dat Minna in de keuken ging om aan de keukenmeid haar nood te klagen. den treurigen toestand der bank herhaaldelijk aan Miceli, toen Minister van handel in het ministerie- Crispi, meegedeeld had, maar dat deze niet hooren wilde, zoodat hij verautwoordelijk moet gesteld worden, voor hetgeen er sedert gebeurd is. Toen de afgevaardigde Colajanni zijn beroemde rede tegen de Romeinsche bank hield, had Miceli heel deftig verklaard, dat men op de praatjes, die uit de laagste kringen kwamen, niet letten moest thans was al zijn deftigheid verdwenen en schold hij Biagini op de gemeenste manier uit en wilde hem zelfs te lijf gaan. De voorzitter moest de zitting schorsen, doch eerst had de procureur- generaal den ex-Minister nog op een allesbehalve zachte manier de waarheid gezegd. De geheimzinnige dood van prins Cantacuzene, Minister van eeredienst te Petersburg, geeft aan- leiding tot heel wat gissingen. Het schijnt, dat de arme man leed aan de kwaal van 99 pCt. der Russische ambtenaren hij was orokoopbaar. On- langs zijn te Kroze vrouwen en kinderen bij het verlaten der kerk door kozakken vermoord. De czaar had een streng onderzoek bevolen en prins Cantacuzene naar Wilna gezonden, om dat onder zoek te leiden deze liet zich door den gouverneur- generaal Orzewsky, die gevoelde, dat hij verloren was, orakoopenhij zou het domein van Luczaj ontvaDgen, op voorwaarde, dat hij hem, Orzewsky, in zijn rapport zou sparen. Zoodra de prins terug- kwam, werd hij ten paleize ontboden, waar Alexander III hem kortaf vroeg Wat nieuws van Kroze Alles is geschikt, sire, het is maar een kleinigheid." ,/En het domein van Luczaj De prins werd doodsbleek, zijn knieen knikten en vodr hij een verontschuldiging uiten kon, kreeg hij van den czaar een geduchten vuistslag in het gezicht. De ellendeling nam denzelfden dag vergift in. Zoo verhaalt men, dat prins Cantacuzene aan zijn eind gekomen is. Omtrent de samenstelling van het nieuwe ministerie doet de volgende anecdote de ronde Het is bekend dat al wat Yan der Wijck heet in de laatste jaren flink carriere maakt, en dat drie broeders van dien naam de hoogste betrekkingen bekleeden. Toen nu het lijstje voor het nieuwe kabinet aan de Koningin-Regentes werd aangeboden zou H. M. Hare bevreemding hebbe te kennen gegeven dat onder acht te benoemen personen niet den Yan der Wijck was. De kabinets-formateur moest zijn verzuim erkennec de voor marine voor- z/Wel, wel, wat is mevrouw vaudaag weer nit haar humeur, Louise! Ik kon haar niets naar den zin doen Zij brandde van ongeduld I" „Eerst bestelt zij coteletten voor het ontbijt, en nu ze in de pan liggen, gaat zij uit rijden," mopperde de keukenmeid en gaf de bedoelde pan een krachtigen ruk. Heeft zij niet gezegd, hoe lang ze weg blijft „Neen, maar ze had grooten haastik zou wel eens willen weten, waar ze heen gaat." ^Misschien gaat ze een nieuwe gezelschapsjuffer zoekenzoo'u voorname dame kan niet zonder zoo iemand zijn," zei de keukenmeid lachend. „Laat zij dan meteen maar uitzien naar een ander kamermeisje," zei Minna//ik heb genoeg van dat baantje." *Je denk zeker, dat zij ook niet weer een gezelschapsjuffer vindt, die te gelijk kamermeisje is, zooals juffrouw Valentine," lachte Louise. „Zooals juffrouw Valentine krijgt ze er nooit weer een," verzekerde Minna met warmte. Altijd zacht en vriendelijk, nooit te lui om de handen uit te steken, en zoo goed en beleefd jegens ons." „Ja, en wij wisten toch wel, dat zij niet van onze soort was, al diende zij even goed als wij. Zij bezat de echte voornaamheid, niet die nagemaakte, zooals andere menschen," antwoorde de keukenmeid en met de bewegiug van haar hand gaf zij duidelijk te kennen, wie die //andere menschen" waren. ^Valentine is de dochter van een officier." ,/Nu onze jonge mijnheer is ook luitenant van de reserve," merkte Minna op. z/Ah, zoo!" viel Louise in, de armen in de zijden zettende, zonder acht te geven op de coteletten, die gevaar liepen te verbranden. //fladden ze niet gedragen titularis werd geschrapi en door den secretaris-generaal Van der Wijck vervangen. Sedert eenigen tijd is te Utrecht het gerucht verspreid, dat aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Roell, met kans op gunstig ant- woord de vraag zoude kunnen gesteld worden of Z.Exc. bereid ware zich tot lid der Tweede Kamer te laten herkiezen. Wij kunnen mededeelen, dat de heer Roell de vereeniging van ministerambt en kamer - lidmaatschap om meer dan eene reden voor zich niet wenscht en dat de voorzitters van //Eendracht maakt macht" en van de »Utrechtsche kiezersver- eeniging" het bericht hebben ontvangen dat Z.Exc. daarom, tot zijn groot leedwezen, afscheid neemt van den zetel, waaraan hij zeer gehecht was. De nieuwe Minister van oorlog heeft, naar men verneemt, als bepaalden eisch bij zijn optreden gesteld, dat het leger zal bewapend worden met de nieuwe geweren van minimaal kaliber, waarvan de kosten desnoods uit eene buitengewone leeuing zullen moeten worden gevonden. Het voornemen bestaat in deze week in de Tweede Karoer af te doen de weinig omvangrijke ontwerpen, welke thans aanhangig zijn en spoed vereischen. Aangezien er geen andere werkzaam- heden aan de orde zijn, zou de Kamer aan het einde van de volgende week tot de helft of het laatst van Juni uiteengaan, ten einde alsdan bij de hervatting van haar werkzaamheden de leden toe te laten, bij de aanvullingsverkiezingen beaoemd. Voor de verkiezingen van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft zijn uitgebracht 2017 stemmen van onwaarde 40 volslrekte meer- derheid 989. Gekozen Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, anti-revol., tegen, met 1120 stemmen. Op den heer Mr. W. M. H. Boers, lib., voor, waren 657, op den heer Mr. H. A. v. de Velde, anti-revol., voor, 195 stemmen uitgebracht. Tot deelneming aan het examen voor ad- spirant-secretarissen of ambtenaren ter secretarie, waarvan het schriftelijk gedeelle den 30 dezer te Utrecht zal worden afgenomen, hebben zich 80 candidaten aangemeld. Te Krimpen a/d IJsel doen zich twee nieuwe gevallen van pokken voor. De poklijder, den 12d<m dezer aangetast, is den 16deB bezweken. Rijkspolitie bewaakt de woniugen en hospitaalsoldaten zijn belast met de ontsmetting. Den 18 dezer zijn te Rotterdam weder 5 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Te Krimpen a/d IJsel is in de afgeloopen week prachtig bij mekaar gepast Mevrouw had den lieven God moeten danken, dat ze zoo'n beste, mooie schoondochter van goede afkomst kon krijgen en niet zooveel geweld moeten maken, dat het arme kind hals over kop haar boeltje bijeenpakte en heenging." „Zij wil een schoondochter, die geld heeft," hernam Minnamaar nu werd de keukenmeid vuurrood van kwaadheid en riep z/Geld Geld Waarom moet zij nog meer geld hebben 1 Zij heeft al geld genoeg, en aan de pannenbakkerij halen de arbeiders alle dagen nog meer geld uit de aarde. Jij bent daar nog niet geweest, Minna Maar als het zomer is, dan zal je het eens zien Door een schouderophalen gaf Minna haar twijfel te kennen, of zij dan nog wel bij mevrouw Rechling in dienst zou wezen. Steeds meer en meer opge- wonden vervolgde Louise //Heeft mevrouw dan geld gehad, toen zij met haar man trouwde Heeft zij als kind durven droomen, dat zij zijden kleeren, edelgesteenten, een woning in de Victoriustraat te Berlijn en een villa buiten zou hebben, en dat zij //mevrouw" zou genoemd worden?" z/Maar Louise, spreek toch niet zoo luid," waarschuwde Minna. //Als men je hoorde z/Dat kan me niet schelen; als mevrouw wil, mag ze mij de huur opzeggen," antwooordde de keukenmeid //Het is toch waar; je moet maar eens hooren, wat oude menschen buiten vertellen. Waar nu het mooie park is, daar konden vroeger een paar schapen nauwelijks genoeg te eten vinden, en waar nu het mooie, nieuwe woonhuis staat, dat gewoonlijk //het slot" wordt genoemd, daar stonden een paar kleine boerenwoningen."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1