Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 3029. Zaterdag 19 Mei 1894. 34e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregelmeer/0,10. Grootereletters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Politiek Overzicht. Bij vorige internatioale werklieden-congressen is reeds telkens duidelijk op den voorgrond getreden het essentieel verschil tnsschen de vertegenwoor- digers der verschillende nationaliteiten. 't Heftigst in hun optreden, 't gevaarlijkst voor de orde en dus ook 't noodlottigsl voor de werkzaamheden, waren altijd weer opnieuw de Iranschen en de Belgen, het kalmst doch ook het meest heersch- zuchtig waren de afgevaardigden van Dnitschland eu Groot-Brittannie en de ver tegenwoordigers van dezen laatsten staat muutten weer uit door kalmte in hun woorden en hun eischen theorie gold hun immer weinig de praklijk was alles. Het mijn- werkerscongres te Berliju onderscheidt zich tot dusver in weinig van zijn voorgangers de nouding der Engelschen is de meest waardige en eerbied afdwingende, doch in hun verdiensten schuilt tevens de kiem van hun gebreken en tekortkomingen. Zij vertegenwoordigen veel meer dan de helft van het gansche aantal mijnwerkers behoorende tot vijf verschillende natien en het gevaar tot overheersching is dns zeer grootin plaats van een vijfde, maken zij voor zich alleen aanspraak op de helft van den tijd eu de aandacht der saamvergaderden. Eer- gisteren nu is 't te Berlijn tot een ernstig conflict gekomen, waarbij de Engelsche gedelegeerden eigenlijk Franschen en Duitschers zoowel als Belgen tegen zich hadden. Onverwachte gebeurtenissen, die op een gegeven oogenblik alle logische gevolgtrekkingen, alle be- rekeningen omver komen werpen, hebben zich altijd voorgedaan en zullen zich altijd voordoen, inaar, laat men haar buiten beschouwing, dan is het nu zeker, dat het kabinet—Crispi in Italie het zal brengen tot de behandeliug van zijn tinancieele hervormingsplannen in de tegenwoordige Kamer van afgevaardigden. Er werd gevreesd, dat het ministerie zou strui- kelen over de begrooting van oorlog, en die vrees was niet geheel ongewettigd, zij het dan ook dat men in de reeds door het kabinet behaalde over- winningen een gunstig teeken voor de toekomst zagen. Sedert eergisteren is echter grooter zekerheid verkregen omtrent de stemming van de Kamer van afgevaardigden jegens het kabinetniet alleen keurde zij het voorstel-Torraca, gelijk het door de regeering wordt opgevat, goed, maar zij verwierp ook, met 149 tegen 113 stemmen, een voorstel, dat strekte om een post van 50,000 lire op de be grooting van oorlog te schrappen. Intusschen, er werd weder getomd aan de volgorde der te behandelen onderwerpen. De heer Crispi wist echter ook in dat opzicht zijn wil door te zetten een voorstel van hem, om de behandeling der financieele hervormingsplannen uit te stellen, totdat eerst de oorlogsbegrooting is afgehandeld, werd aangenomen. Ten slotte werd besloten, dat de Kamer ook ochtendzittingen zal houden, teneinde de andere begrootingen mede te kunnen afdoen. Een Arabier liet aan zijn driezocen 17 kameelen na, die aid us verdeeld moesten worden de helft aan den oudsten, een derde aan den tweeden, een negende aan den derden. Nu is 17 noch door 2, noch door 3, noch door 9 deelbaar. De zoons stonden dus met de handen in het haar, want de kameelen moesten heel blijven. Hoe te doen .J Zij raadpleegden een wijze, die aanraadde een 18'u kameel van een buurman te leenen. Toen ging alles van zelf. De oudste kreeg 9, de tweede 6, de derde 2 kameelen. Toen de erfenis aldus ver deeld was, leidden de broeders den achttienden kameel naar den buurman terug. Zoo legde de Belgische afgevaardigde Helleputte eergisteren de evenredige vertegeuwoordiging volgens het stelsel der liberalen in de Kamer uit aan zijn medeleden, en uit deze gelijkenis maakt hij de gevolgtrekking dat het stelsel onpractisch is. Is die gevolgtrekking juist De gelijkenis bewijst alleen dat er altijd ten minste een kameel overschiet, ten minste een candidaat niet gekozen zal worden. Maar niemand, zegt een Belgisch blad, heeft ooit beweerd, dat de evenredige vertegenwoordiging uit- gevonden was om de verkiezing van alle caudidaten te verzekeren. De heer Coomans noemde daarom de redeneering van den heer Helleputte „kameelen-logica." Men ziet dat de Belgische Kamer weder over de evenredige vertegenwoordiging beraadslaagt, niette- genstaande de regeering het desbetreflende on twerp, dat tot het aftreden van den Minister-president Beernaert leidde, heeft ingetrokken. Het aanhan- gige is een verbeterd ontwerp van den progressist ?eron het is door de clericale kamercommissie met 6 tegen 1 stem verworpen. Hoewel het beginsel juist en rechtvaardig noemende, betwijfelde deze commissie de uitvoerbaarheid en 't nut van het plan, en het heeft geen kans van slagen daar de geheele rechterzijde als een man tegen zal stemmen. Ook het ministerie-De Burlet is tegen het evenredig- heidsstelsel, daar het van oordeel is, dat aan de Kamers, die door de nieuwe kiezers zijn gekozen, moet worden overgelaten aanzienlijke veranderingen in het verkiezingsstelsel te maken. Ofschoon de verkiezingen eerst na 5 maanden zullen plaats hebben, beginnen zij in Belgie reeds de gemoederen in beweging te brengen. Volgens de nieuwe kiezerslijsten zullen Brussel en zijn voorsteden in plaats van 20,300 kiezers, nu 142,182 stemmen bezitteD behoorende aan 95,150 kiezers, van wie velen het dubbel stemrecht bezitten. Men rerekeut, dat het aantal kiezers in de landgemeenten viermaal zoo sterk zal vermeerdereu als te Brussel, waar tot dusver ten minste een van de 5 inwoners een stem had. In de landgemeenten echter was de verhouding veelal 1 tot 20 en dorpen van een Daar honderd inwoners hadden soms in het geheel geen stemrecht. In de Woensdag middag te 1 uur geopende vergadering der beide Kamers in vereenigde zittiug sprak Minister Roell met luider stem en grooten nadruk de volgende openingsrede uit ,Mijne Heeren De Koningin-Weduwe, Regentes van het Ko- ninkrijk, heett ons opgedragen deze zitting van de Staten-Generaal in naam der Koningin te openen. De uitslag der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, raadzaam geoordeeld om tot eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft het vorig Kabinet aauleiding gegeven tot het verzoek van zijne taak ontheven te mogen worden en het Ministerie dat in zijne plaats met de leiding van 's lands zaken werd belast, ziet zich daartoe geroepeu als gevolg van buitengewone verkiezingen, met het oog op een bepaald staatkundig vraagstuk uitgeschreven. Bij de bepaliug der taak, die het nieuw opge- treden bewind zal hebben te vervullen, staat regeling van het kiesrecht op den voorgrond. Die regeling zal, wil zij aan rechtmatige wenschen voldoen, op breedeu grondslag rnoeten worden gebouwd, en behoort, naar het oordeel der regeering, voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden gelijktijdig te geschieden. Eene herziening der wet op de personeele belasting reeds lang in uitzicht gesteld, is te meer uoodig gewordeu na de invoering van de belasting op bedrijfs- eu andere iukomsten. Eene nadere regeling van de verhouding tusschen de Rijks- en Gemeentefinancien, gepaard met wijziging der bepalingen omtremt belastinghefling door de gemeenten, is mede te beschouwen als een dringeude eisch des tijds, waaraan zal rnoeten worden voldaan. Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon beperkte taak wenscht de regeering in het bijzonder hare krachten te wijdenandere ontwerpen van wetgeving zullen mede, naarmate 's lands belang dit vordert, worden voorbereid en ingediendwaarbij echter rekening zal worden gehoudeu met de noodzakelijk heid, dat daardoor, hetgeen in de eerste plaats moet worden afgedaan, niet worde vertraagd. Moge, onder Gods zegen, onze gemeenschappelijke arbeid strekken tot heil van het vaderland Door de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, daartoe gemachtigd, verklaren wij deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn geopend." Deze rede werd met groote aandacht aangehoorc door de talrijke aanwezige leden, onder wie de oud-Ministe'rs Tak en Lely, die van vele kanten vriendelijk begroet werden. Er was buiten veel volk op de been, dat den plechtigen stoet op het Binnenhof afwachtte. A1 de tribunes waren dicht bezet. De zinsnede, waarbij de gelijktijdige regeling van het kiesrecht voor Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden werd aangekondigd, werd met gemompel van tevredenheid van de rechterzijde begroet. De Minister van oorlog en vooral de Minister van kolonien, in zijn kleurrijk costuum van Raad van Indie, maakten achter de groene tafel een imposant flguur. De heer Van Naamen heeft het presidium aanvaard der Eerste Kamer met eene rede, waarin lij erop wees, dat de eigenlijke oorzaken dezer buitengewone omstandigheden nog niet openbaar zijn. De heeren Pijnacker Hordijk en Schimmelpenninck zijn beeedigd. Hulde werd gebracht aan de nage- dachtenis van den heer Van der Breggen. De commissien van onderzoek in de Tweede Kamer voor de geloofsbrieven hebben gerapporteerd en voorgesteld de toelating van alle leden, behalve die uit Elst en uit Beverwijk. Ten aauzien van Elst werd voorgesteld opvraging van de stembriefjes, herstemming en het vrageu van inlichtingen aan den Minister omtrent beweerde onrechtmatigen deeleeming van een gemeentebode aan de werkzaamheden van het stembureau. Ten aanzien van Beverwijk is de meerderheid der commissie voor toelating van den heer Borret. Een lid acht nadere gegevens noodig voor de be- slissing en stelt voor opvraging van de stembriefjes. A1 de overige leden zijn toegelaten. De conclusie in zake Elst, is goedgekeurd, en de beslissing over de conclusie in zake Beverwijk verdaagd tot Dinsdag 11 uur. Daarna werden de leden, voor zoover aanwezig, door den voorzitter beeedigd. Uitslag der Dinsdag gehouden aanvullings- verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Haarlem. Uitgebracht 2100 stemmen. Gekozen Mr. A. J. W. Farncombe Sauders, lib., voor, met 1221 st. Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, lib., tegen, had 863 st. Utrecht. Uitgebracht 2503 geldige stemmen. Gekozen de heer J. N. Bastert, lib., tegen, met 1542 st. Dr. A. Brummelkamp, anti-rev., voor, had 556, de heer H. A. van Beuniugen, lib., voor, 396 st. De directeur-uitgever van de Zierikzeesche Nieuwsbode, de heer J. Waale, is Woensdagavond te 8 uur uit de gijzeling ontslageu. De justitie zet haar onderzoek voort. In eene Dinsdag te Zierikzee gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad is, op voorstel van burgemeester en wethouders besloten, om voor het geval dat de burgemeester, een der raadsleden of de secretaris mocht worden opgeroepen, om in de aanhangige strafzaak voor den rechter van instructie te verschijnen, ingevolge art. 43 der gemeentewet, het geheim der jongste besloten raadsvergaderingen op te heffen. De heer De Vos van Steenwijk, als officier van justitie bij de zaak betrokken, heeft de vergadering verlaten, waartoe hij alleen was opgekomen, om geene staguatie te veroorzaken. Bij de rondvraag van den voorzitter, vroeg de heer de Looze het woord voor een persoonlijk feit. Met bevreemding had hij vernomen den inhoud van den ingekomen brief der 9 raadsleden, zonder hij daarvan kennis droeg. Hij hondt het er voor dat de voorzitter daarin de hand heeft gehad. De voorzitter zeide dat hij spreker niet kon vergunnen op deze wijze voort te gaan de brief is van de raadsleden en niet van den voorzitter, die er ook volstrekt de hand niet in heeft gehad hij verzocht alle personaliteiten achterwege te laten, daar hij anders verplicht zou zijn den spreker het woord te ontnemen. De heer De Looze nam hierop zijne woorden terug en zeide verder dat, als hem de brief was aangeboden, hij evenals de andere raadsleden daarop gaarne zijn handteekening zou gezet hebben ,/als we hier gezeten zijn als raadsleden, dan zijn we alien gelijk of men joukheer, baron Hier ontnam de voorzitter aan spreker het woord. De heer De Crane gaf te kennen, dat hij den besproken brief gaarne ouderteekend heeft, maar dat hij niet heeft geweten, dat die niet aan alle raadsleden ter teekening was aangeboden. Nadat de heer De Looze dezen spreker voor zijne opmerking dank gezegd had, werd de ver gadering gesloteD. Uit Batavia wordt aan het Nieuws geseind De adspirant-controleur Foringer en zijne vrouw zijn te Maros (Celebes) in een amok vermoord De heer M. Foringer was sedert 21 December adspirant-controleur en was geplaatst te Maros (afd. Noorderdistricten), onder den assistent-resident Dirksen. TER 1VEIJZE.V 18 Mei 1894. Woensdagnamiddag werd in de bergplaats van steenkolen van den heer J. A. Stellingsma bij de oostsluis alhier, een begin van brand ontdekt die echter met behulp van de daarom wonende buren en eenig personeel der brandweer, spoedig werd gebluscht zoodat het onnoodig werd bevonden de inmiddels toegesnelde spuiten der vrijwillige brandweer, die van het garnizoen en de gemeente te doen werken. Bij tijdige ontdekking is alzoo naar alle waarschijnlijkheid eene groote ramp voor deze gemeente voorkomen, niet alleen het magazijn maar ook de in de omgeving staande schuren, woningen enz., hadden groot gevaar geloopen. Bij velen kwam het dadelijk in de gedachten dat wellicht kinderen daaromtrent met lucifers hadden gespeeld en dus daarvan de oorzaak konden wezen, wat nu wordt bewaarheid, daar bij nasporing der politie is gebleken, dat door het spelen van eenige kinderen met brandende lucifers, de brand is ontstaan. Gisteren werd alhier ten overstaan van den notaris P. Dregmans en ten verzoeke van den heer A. D. van Aerde, in het openbaar te koop geveild, een woouhuis en verdere aanhoorigheden en erf, in de Noordstraat te Ter Neuzen, hetwelk werd toegewezen aan den heer G. J. Balkenstein (q. m.) alhier, voor /"4275. Ter vervulling van drie vacatures in het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen, der Nederduitsch hervormden in Zeeland, werd Dinsdag namiddag te Middelburg eene kiesvergadering gehouden 46 ge meenten hadden hunne afgevaardigden gezonden, uitbrengende 67 stemmen. Gekozen zijn de heerenA. de Roo te Groede met 41, Mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet te Zierikzee met 61 en J. Dieleman Wz. te Ter Neuzen met 50 stemmen. Zuidilorpe, 17 Mei. Ofschoon in de laatste dagen tal van veekoopers deze gemeente en omstreken hadden plat geloopen om het beschikbare vee op te koopen was evenwel de heden alhier gehouden jaarmarkt bijzonder levendig. Behalve 19 paarden waren 109 stuks hoornvee aangevoerd, van deze laatste waren omstreeks 101) ure reeds 83 verkocht tot hooge prijzen. Zoo werd onder meer verkocht een os voor 402 gulden en een voor 375 gulden, terwijl een landbouwer uit eene naburige gemeente, die een lOtal dagen geleden eene koe kocht voor 110 gulden, daarvoor thans 151 gulden beurde. De uitgeloofde prijzen werden hevig betwist en een woord van lof mag niet worden onthouden aan de heeren keurmeesters S, de Groote van Saffelaere, C. Jansen van Rosendaal te Axel en A. Govaert van Westdorpe, voor het zoo uitstekend volbrengen hunner waarlijk niet benijdenswaardige opdracht. Voor rekening van een paar kooplieden te Tour- coing (Frankrijk) werden 23 stuks hoornvee aan- gekocht. Ten slotte volgt hier de opgave der heeren aan wie prijzen zijn toegekend B. A. Plasschaert te Koewacht, voor het schoonste paard, Ch. Martens te Wachtebeke, voor het schoonste veulen, Willem de Koeijer te Axel, voor de schoonste koe, L. de Moor te Axel, voor de vetsle vaars, M. van de Vijver te Koewacht, voor het grootst aantal paarden, A. de Guchtenaere te Koewacht en H. de Kegel te Ertvelde, voor het grootst aantal stuks rundvee (ieder 16) en H. de Kegel voornoemd, voor het grootst aantal gekocht stuks rundvee (24 stuks). Onder het uitreiken der prijzen voerde het alhier gunstig bekende fanfarenkorps eenige harer beste stukken uit. TER AIEIIZEIVSCHE (01 RAM Bit lilad verscliijnt Hinsilair- en Arij«lag»voml liij den uitgever I". J. A M BE S A A B E te Ter Hemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1