Ir Hilaire eo anders Roerends Goetaen, Den Boeren-fnspan, als: Gemengde berichten. Advertentien. Openbare Verkooping. De oostelijke helft van een beplan- ten Dijk en Zijkantweg, Openbare Verkooping Levende have, Karn- en Melkgereedschap D ANKBETUIGING. n m o Ilet Handelsblad schrijft Pokken. Wij hebben den directeur van onzen gemeentelijken geneeskundigen dienst gevraagd hoe bet te Amsterdam met de pokken gesteld is. Tot dusverre, zeide hij, hebben zich biunen deze gemeente zes gevallen voorgedaan. De besmetting werd oorspronkelijk door iemand uit Rotterdam overgebracht. Twee der meest ernstige lijders hadden de ziekte opgedaan bij een anderen lijder op Rechtboomsloot. Toen zij in bun woning in de Dommerstraat be- merkten aangetast te zijn, begaven zij zich opdat hunne zaak, eene uitdragerij geene schade zou lijden weder naar den bloedverwaut op Rechtboomsloot en werden van daar naar het Wilhelmina-Gasthuis gebracht. De man is daar nog onder behandeling en beterend de vrouw is er overleden, zooals reeds door n werd vermeld. En de wooing in de Dommerstraat en die op de Rechtboomsloot zijn degelijk ontsmet. Verder is er op 'toogenblik nog een jonge lijderes in de Ridderstraat, die niet in het gasthuis wilde worden opgenomen. De toestand is hier dus zeer gunstig en alles wordt gedaan om verspreiding te voorkomen. Hoe komt het datde pokken-epidemie te Rotterdam zoo ernstigis en hardnekkig voortduurt? vroegen wij. Daarvoor, antwoordde de dokter, bestaan ver- schillende redenen. De voornaamste is m. i. deze Naar ik bij geruchte van personen uit Rotterdam vernam, wordt daar de eigendom van pokkenlijders outeigeud. Dit nu acht ik onraadzaam, daar onteigening epidemie eer in de hand werkt dan tegengaat. Te Amsterdam onteigenen wij niet, doch ontsmetten vlug en degelijk. De wet be- paalt, dat de gemeente voor de onteigening taxeert en het Rijk betaalt. Gevulg van dezen maatregel is dat de gemeente ruim taxeert. Wat gebeurt nu allicht Dat minder gegoeden wel gaarne een poklijder in huis hebben, omdat zij bij onteigening meer ontvangen dan hun boeltje feitelijk waard is. Buren en kennissen brengen allicht iets van hun bezitting in het besmettle huis, of omgekeerd wordt uit het besmette huis iets bij hen gebracht, waardoor meer gevallen der ziekte onstaan. Dat mag uatuurlijk niet, doch wat kan men er feitelijk tegen doen Daarorn is ontsmetting beter dan onteigening. Dan heeft Rotterdam nog dit tegen, dat er meer verkeer met Belgie is dan te Amsterdam en Bel gie is steeds een bron voor pokken epidemie geweest In de derde plaats heeft Rotterdam in verhouding tot Amsterdam een veel grooter kinderbevolking. Hoe gaat het te Amsterdam met de inenting en herinenting Er wordt veel gevaccineerd en gerevaccineerd door de doctoren. Het Israelietisch armbestuur heeft 0 a. bekend gemaakt, dat er dagelijks gelegen- heid toe bestaat, en aan het Israelietisch Gasthuis bebben de geneesheeren hot dan ook bijzouder druk hiermede. Ik zelf zal morgen het geheele Abattoir- personeel aan herinenting onderwerpen. Een gelukkig verschijnsel noem ik het nu, dat de minder gegoeden hoe langer hoe meer gebruik gaan maken van de gelegenheid van ontsmetting van gemeentewege. Dit wordt dan ook vlug gedaan. Een bed b. v. 's morgens gehaaid om ontsmet te worden, heeft de eigenaar voor den nacht weder terug, wat voor mindergegoeden een groot voordeel is. Yereeuiging voor bedelaars en laudloopers. In de te Arnhem gehoudeu eerste jaarvergadering dezer vereeniging bleek, dat men eindelijk een geschikte plaats had gevonden, teneinde de inrich- ting voor bedelaars en laudloopers te kunnen vestigen. Beekbergen op de Veluwe is na een eruslig onderzoek en rijp beraad de plaals geworden waar men deze inrichting zoo spoedig mogelijk hoopt te openen. Er is hier een terrein aange- kocht, groot 17 H.A. met boerenwouing en schuur voor de som van f 6950. De gronden bestaan uit bouw- en weiland en heidegrond. Zeer ge makkelijk is het aldaar grootere terreinen van heidegrond aan te koopen, die geschikt zijn om te worden ontgonnen. De bouwgrouden zijn noodig om aanstouds de vereischte voedingsmiddelen te te kunnen verbouwen en zooveel mogelijk in de beboeften van de stichting te voorzien de weilanden om koeien te kunnen houden voor boter en melk want ook dit is zeer noodig, zal deze inrichting niet te kostbaar worden. De boerderij zal worden verbouwd en ingericht om een 30tal personen te kunnen huisvesten. De zorg voor de uitvoering hiervan is opgedragen aan eene commissie van twee leden, bestaande uit de heerenMr. J. P. A. graaf van Limburg Stirum te Oosterbeek en H. J. Koper te Hees. De heer Mr. J. P. A. graaf van Limburg Stirum te Oosterbeek is tot penningmeester van de ver eeniging benoemd daar Jhr. J. L. de Geer te Velp deze betrekkiug bij de oprichting der vereeniging slechts voorloopig had aangenomeu en hiervan wenschte ontslagen te worden. Te Maastricht heeft op Heraelvaartsdag eene poging tot moord en tot zelfmoord plaats gehad. Een zekere Tellings kwarn in den namiddag bij de huisvrouw L., die hij bij haren handel op de weekmarkt behulpzaam is, om geld vragen. Toen deze dit hem weigerde, haalde hij een dolkmes te voorschijn en bracht haar daarmede een diepe wonde in den rug toe, waarna hij het wapen tegen zich zelf keerde en zich op drie plaatsen verwondde. Beiden zijn naar het gesticht C ilvarienberg vervoerd, waar hun de sacramenten der stervenden zijn toe- gediend. De wonden van Tellings schijneu niet zoo gevaarlijk als die van vrouw L. Te Breda is deze week een schandelijke daad gepleegd, welke de schromelijke gevolgen had kunnen hebben, welke echter door een samen- loop van omstandighedeu gelukkig zijn belet. In de Kathedraal heeft men namelijk een der altaren, de communiebank en de toetsen van het orgel met vet besmeerd, de gaskranen opengezet, op het altaar en op de orgeltoetsen altaardoeken gelegd en deze in brand gestoken. De doeken hebben echter niet voortgebraudslechts een stuk ervan werd vernietigd en daardoor een groote ramp voorkomeu. Het gesmolten vet is echter tusschen de toetsen van het orgel geloopen, zoodat dit tijdelijk onbruik baar is. Yele altaarkaarsen waren gebroken. Ook in de St. Antoniuskerk waren de gaskranen opengezet en versieringen van het altaar omgeworpen. De justitie doet ijverig onderzoek. Woensdagavond omstreeks half tien stond op de Nassaukade te Amsterdam huilende tegen een brieveubus, een allcrliefste blonde krullebol van even anderhalf jaar. Uit een geboortebewijs en een verhuisbiljet, die hem op den rug waren gespeld, bleek, dat hij uit Bovencarspel geboortig was. Door de politie werd het in de inrichting voor vondelingen bij den heer Beudeker, onder dak gebracht. Als men de Yolkszeitung mag gelooven, is in het tuchthuis te Rawitsch (Poseu) een ransel machine in werking gesteld en op drie gevangeuen, die een poging tot ontvluchten hadden gedaan, toegepast. Het slaan door een oppasser geschiedt niet gelijkmatig genoeg. Van de machine wordt getuigd dat zij zeer gelijkmatig werkt en tevens zoo Sink, dat zij, volgens verklariug der artsen die bij de afstraffing aanwezig waren, »het uiterste bereikt wat zonder blijvend nadeel voor de gezondheid denkbaar is 1" Bij de toepassing waren een aantal gevangenen, die ook onder ver- denking van poging tot ontvluchten stonden en op wie het toekijken reeds ontzaglijken indruk maakte, te meer daar zij vreesden dat zij zouden worden afgestraftsommigen kregen zelf een bezwijming. De Yoss. Z. acht het dringend noodig dat in de Vertegenwoordigiug de vraag tot de regeering worde gericht of inderdaad zulk een folterwerktuig in de st,aat9gevangenissen in gebruik is. ZEETIJDINGEN. Van 11 tot en met 14 Mei. a Mr. J. I*. Rronkers, Notaris te Ter Neuzen, zal op Zaterdag 2 Juni 1894, des namiddags 1 ure, in de herberg van G. J. Goethals, op het gehucht Driewegen, gemeente Ter Neuzen, ten verzoeke van C. J. ROMEINSEN en de erven zijner echtgenoot C. JANSEN, presenteeren te rerkoopen Eerste Koop. Van 11 tot en met 14 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 46 binnenvaartuigen op- en 24 afgeschutlangs de Westsl. 3 op- en 4 afgeschut. De ondergeteekende betuigt hiermede zijnen liar- telijken (lank aan de Brigade Kouiukl. Marechaussee te Hulst en aan den heer J. T. van Ovekmkire, koopman en veehandelaar te Clinge, Zeeland, voor hunne flinke houding in zake van de gestolen koe, welke tot spoedige ontdekkiug van den dader heeft geleid iu den nacht van 8 op 9 Mei jl. M. RIEMENS, landb. Zaamslag, 15 Mei 1894. Ondergeteekende betuigt bij deze zijn welmeeiienden dank voorde bijzon- dere belangstelling ondervonden bij zijn vertrek naar Hoofdplaat, terwijl hij de gemeente een voort- durenden bloei en welvaart, de verschillende colle- gien en alle ingezetenen, gezondheid en welslagen in hunne onderneming van harte toewenscht. Westdorpe, 13 Mei 1894. THEOPHILE VAN HAELST. in den Oud-Zevenaarpolder, kadastraal bekend gemeente Neuzen, sectie E nummers 195 en 196, satnen groot acht aren tachtig centiaren. Te aanvaarden op 11 November a. s. Tweede Koop. (Langeraksche dijk), in den Oud-Zevenaar- polder, zooals die helft op het terrein is uitgebakend, deel makende van de kadastrale nummers 213 en 213bis van sectie E van Neuzen, ter grootte van ongeveer 87 aren 75 centiaren. Te aanvaarden bij het rooven van den te veld staanden oogst. Grondlasten van 1 Januari 1895. Betaling drie maanden na de toewijziug. Onmiddeliijk (kmrna aan het eerstgemelde per- ceel van eenige waarbij voorkomeu KABINET, KAST, TAFELS, STOELEN, KASTKLOK, PLUIMEN- en KAPOKBED, KUSSENS, DEKENS en LIJNWADEN, foliant BIJBEL en meerdere godsdienstige BOEKEN, AARDE-, LAK- en GLASWERK, KOPER- en IJZERWERK en KEUKEN- GERIEF. VOORTS: 10 HOENDERS met HAAN, GEIT, 2 LOOPYARKENS, 3 staken BIJEN, SNEE- ZEEF, enz. enz. Koopen tot en met f 3,contant. Overigens gewone voorwaarden. TER NEUZEN. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Vrij dag 18 Mei 1894, des voormiddags te 10 uur, ten verzoeke van dhr. JOCHEM VAN DE WEGE te Ter Neuzen en de erven zijner vrouw, op de hofstede in den Oud-Zevcnaitrpolder, in het openbaar verkoopen 6 Werkpaarden, (waaronder 1 met veulen,) 1 tweejarig Paard en 1 Jaarling, 18 stuks Hoornvee (waaronder 8 Melkkoeien, 2 Vaarzen,) 2 tweejarige Runders, I 2 eenjarige Runders, 6 Melkkalveren (waar onder 5 Vaarzen,) 4 oude en 14 jonge Varkens (van 2 Maart,) 2 Karnhonden met hok en ketting, 60 Kippen en Hanen, 10 Eeuden. Het Bestuur van den polder CAPELLE, brengt ter kennis van Ingelanden van dien polder dat de rekening en verantwoordiug over het dienstjaar 1893/94, en de begrooting voor het dienstjaar 1894/95, met memorie tot toelichting, gedureude acht dagen, te rekenen van 17 Mei e. k. ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zullen liggen dat eene vergadering van Ingelanden zal worden gehouden op Woensdag 30 Mei e. k., des na middags ten 2 ure, in het logement Het Gulden Vlies", bij Mej. de Wed. Rolff te Axel dat daarna de vaslgestelde begrootiug met memorie tot toelichting, mede gedurende 8 dagen, te rekenen van 31 Mei e. k., op dezelfde plaats ter inzage zullen liggen en dat de voornoemde bescheiden tegen betaling der kosten in afschrift of druk verkrijgbaar zijn. Axel, 15 Mei 1894. Het Bestuur voornoemd, A. P. DE MUL, Dijkgraaf. J. A. VAN VESSEM, Ontv.-Griffier. 3 Menwagens met ijzeren assen (waaronder 1 nieuwe,) 1 Treemkar, 1 Driewielskar, 1 Chais, 1 Speelwagen, 2 Saxploegen, 8 Eggen (waaronder 4 met ijzeren tanden,) 1 Fransche Zaaimachine, 1 Rolblok, 1 Molbord met ketting, 2 Slepers, 1 Kruiw.igen, 1 Snijmoleu, 1 Wind- molen, 1 Geeselsteen met paard, 1 Slijpsteen, 5 Graanzeeften, 50 Graanzakken, eene partij Balen, 1 Bascule met gewichten, 1 Graanmaat, 1 Meetroede, 1 Kiekenreu, een Waterbak met goot, 2 Zeisen, 1 Zaadzeil met toebehooren, Ladders, Voederkist,Paardentuig, Paardenetten, Schoppen,Rieken,'Vorken,Mesthaken,Schragen, Touwwerk, Planken, een Ton met teer, Oud- ijzer, enz. 1 Karn, Tonnen, Emmers, Boterbak, Teelen, Melkzeeften, enz. VEHI1ER eene partij Kliefhout, ongeveer 3000 Mutsaards, Kodden, Staken, Bandroeden. MEST in den mestput in twee koopen. Eene partij IIUISRAAD. Ongeveer 2 hektaren RLAVERS. Liedjeszangers en orgeldraaiers worden niet op de hofstede toegelaten. Koopen tot en met f 5,contant. Betaling van het overige voor of op 1 Januari 1895. Buitenlaudscke of bij den Notaris onbekeude koopers zullen borgtocht inoeten stellen of contant moeten betalen. De heer De Klerk zegt, met tegen uitstel te zijn, wanneer het tegen het volgend jaar op de begrooting koint. Met algemeene stemmen wordt hierna, conform het voorstel van Burg, en Weth., besloten. 6. Burg, en Weth. vragen den raad machtiging de nomme- ring der huizen te doen op zinken plaatjes, in plaats van rechtstreeks op de muren der gebouwen. De kosten hiervan bedragen slechts f 5 meer. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde machtiging verleend. 7. Wordt overgegaan tot onderzoek der rekening van het algeineen burgerlijk armbestuur over 1893. Deheeren Riemens en Geelhoedt, leden van genoemd bestuur, verlaten de vergadering. De ontvangsten en uitgaven worden, post voor post, voor- gelezen en door de leden vergeleken met de overgelegde bijlagen. Geene aan- of opmerkingen werden gemaakt en de rekening goedgekeurd op de eindbedragen, hierna genoemd in ontvang opf 1715,75^ uitgaaf 1313,524 met een goed slot dus van f 402,23 Met algemeene (5) stemmen had de goedkeuring plaats. De hecren Riemens en Geelhoedt keeren ter vergadering terug en worden door den Voorzitter met de goedkeuring geluk gewenscht. 8. De heer Geelhoedt vraagt den Voorzitter of, als Van de Ree, De Kraker en hij, doorgaan met het onderzoek, in zake aanleg eener havendam, Burg, en Weth. zoo goed willen zijn inlichtingen te verschaffen, als die noodig mochten zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat is na welke inlichtingen. De heer Geelhoedt noemt: registers vanschepen. De Voorzitter zegt, dat dit gemakkelijk genoeg te zien is. De heer Geelhoedt zou willen, dat de raad aan hen toe- stemming verleende om de gemeente-ambtenaren te gelasten alle inlichtingen te verschatlen, die door hen gevraagd werden hij gelooft. dat dit noodig is en zou daarvoor gaarne permissie hebbcn. Later zeide de heer Geelhoedt, dat de raad niet behoefde te zeggen je moeten de inlichtingen geven, maar wel beslniten, vergunning te verleenen tot inzage van de vereischte stukken. De Voorzitter zegt, dat, als een lid van den raad inlich tingen wil hebben, dan krijgt hij die. De heer Geelhoedt verklaart voor het onderzoek noodig te hebben de registers betreffcnde de losplaats van af die, voor 10 jaar. De heer Dekker ziet er niets in, om nog eens een onderzoek in te stellen, waarop de heer Geelhoedt antwoordt, dat dit hen betreft, al wilden ze een jaar lang besteden aan hun onderzoek, doch het betreft hier alleen de vraagmogen we inzage nemen van de vereischte stukken Deze vraaag werd toestcmmend beantwoord met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Dekker en Riemens. (De heer Dekker had eerst verklaard zich buiten stemming te liouden, doch stemde tegen tocn de Voorzitter hem had opgemerkt, dat hij diende mede te stemmen.) 9. De heer Geelhoedt verklaart nog een inlichting te willen hebben hij is onlangs op de begraafplaats geweest en heeft gezien, dat op de oude begraafplaats paaltjes op de graven zijn geplaatst en op het nieuw aangelegde gedeelte niet. Hij vraagt of er toch kenmerken ziin, waaraan men het te weten kan komen, waar een of ander lijk begraven ligt. De Voorzitter zegt, dat de grafdelver een register bijhoudt van de begravingen en als men wil weten waar het lijk van een van de betrekkingen begraven ligt, men zich bij hem kan vervoegen. De heer Geelhoedt beweert, dat de grafdelver hem gezegd heeft dat hij 6 of 9 maanden nadien niet meer weet waar het lijk van den een of anderen persoon begraven isdit komt omdat tegenwoordig meer dan een rij tegelijk wordt aangelegd. Spreker gelooft, dat het goed was dat de noodige kenmerken geplaatst werden hij zegt dit vooral met het oog op hetgeen in Belgie onlangs plaats had, daar toch werden, om vergiftiging te constateeren. lijken opgegraven, die een jaar geleden waren begraven. Wanneer een dergelijk geval zich hier eens mocht voordoen, waar met geen zekerheid is te zeggen waar het bewuste lijk ligt, en het mocht dan b.v. later blijken, dat een verkeerd lijk was opgegraven, stelt u dan voor welk een toestand dat zou wezen. Stelt b.v. een beschuldiging van vergiftiging werd ingebracht en in plaats van het rechte lijk werd b.v. het lijk van den zoon van den burgemeester opgegraven, waartegen in't geheel de beschuldi ging niet was ingebracht, dat zou toch voor de familie verre van aangenaam zijn. Bovendien, wanneer, bij voorkomende gevallen, het gemeentebestuur eens niet aan den rechter kon aanwijzen, waar een lijk begraven was, wie zou het dan op zijn kop krijgen De Voorzitter zegtnatuurlijk de burgemeester. De heer Geelhoedt achtte het noodig, dat b. v. op het gemeentehuis een register werd bijgehouden van de graven het is toch ook aangenaam voor de betrSkkingen wanneer bekend is, waar de lijken van familie liggen. De Voorzitter zegt, dat Burg, en Weth. over de zaak eens zullen denken, vroeger, zeide hij, werden er houten paaltjes gezethet was misschien beter ijzeren paaltjes te plaatsen. Voorts deelt hij mede, dat de gemeenteraad voor eenige jaren bij meerderheid van stemmen heeft besloten geen paaltjes meer aan te schaffen, met het oog op de groote kosten. De heer Geelhoedt noemt steenen paaltjes, als zijnde deze ook zeor goed voor het doel geschikt, hij doet evenwel geen voorstel hieromtrent, daar het hem voldoende voorkomt, als er maar op eenige wijze in deze lecmte voorzien wordt. Omtrent deze zaak werd geene beslissing genomen, doch Burg, en Weth. uitgenoodigd later hieromtrent een voorstel in te dienen. 10. De heer Geelhoedt vraagt, of de verordeningen der gemeente voor de leden van den raad verkrijgbaar zijn. Hij zit hier om de verordeningen te helpen uitvoeren, doch weet niet wat er in staatzijn ze gedrukt, dan zooveel te gemak kelijker, anders konden ze worden overgeschreven. De Voorzitter zegt, dat de verordeningen te verkrijgen zijn voor de raadsleden. 11. De heer De Klerk wijst er op, dat de heining om den waterput aan het Zaamslagsche Veer stuk is. De Voorzitter denkt, dat het beter was, dat er geen stond, wat de heer De Klerk betwijfelt, daar de beesten er dan in zouden loopen. De Voorzitter zegt, dat die er nu toch in kunnen komen langs den ingang, overigens zijn het steile kanten. I)e heer Van de Ree zou het maar afmaken met prikkel draad, daar weten menschen en beesten wel af te blijven. De Voorzitter zegt een en ander te zullen opnemon. 0 +-> Sj O VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Seuien 12 Belg. s.s. L'Esperance 1888 Bilbao ijzer Noor. s.s. Talabot 3726 Wyborg hout 14 Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. idem Ousel 2309 Liverpool idem Van Ter Keuzen i 11 Belg. s.s. Londres 12367 Londen stukg. 12 Eng. s.s. River Lagan 2272 idem idem 13 Duits. s.s. Brittannia 2716 Bilbao ledig 14 Noor. bark Reform 1164 Elzeneur ballast idem New Granada 952 Frederikshald idem Voor (ient 11 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Ralph Creyke 2065 Goole idem idem Rosa 1294 idem idem Dcens. s.s. Dan 4431 Riga hout 12 Zweed. s.s. Gevalia 1438 Gefle idem 13 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Leona 1698 Goole idem 14 idem Ouse 1929 idem idem Van dent i 11 Dnits. s.s. Liebenstein 3311 New-Castle ledig 12 Fra. bark BlancheetLouise 1618 Shields ballast Eng. s.s. Ralph Creyke 2065 Goole stukg. idem Rosa 1294 idem idem idem Spindrift 2003 Londen idem idem Dynamo 1364 Hull idem idem Osborne 1613 Leith idem Voor Selzaete t 13 Eng. sch. Coaltar 621 Hull creosoot TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 3