Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. SCHUTTERIJ. Aanbesteding. No. 3025. Zaterdag 5 Mei 1894. 34e Jaargang. KERMIS te AXEL, 51 32 3 aan te besteden Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Morgen zal van dit nummer een bijvoegsel verschijnen. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN kerinneren belanghebbenden, dat zij zich ter in- schrijving voor de scbutterij moeten vervoegen op de gemeente-secretarie tusschen 14 dezer en 1 Juni a. s. en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtskalve ingeschreven, zonder loting ingelijfd en bovendien tot geldboete moeten ver- vezen worden. Ter Neuzen, 1 Mei 1894. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. aanvang nemende Maandaj? 14 Mei en eindigende Douderdag 17 Mei 1894, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wetbouders van Axe), D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van CLINGL zulleu op Woetisdag den 16 Mei 1894, des na- middags te 3 ure, in de gemeenteschool te Nieuw Namen, gemeente Clinge, tracbten Het verbouwen der openbare school aldaar met bijlevering der bouw- stoffen. Aanwijzing in loco op den dag der besteding des middags te 12 ure. Bestek met teekening is tegen toezeuding van f 1(verkrijgbaar ter gemeente-secretarie van Clinge. Nadere inlichtingen verkrijgbaar bij den architect J. WISSE Jz. te Zaamslag. Clinge, den 25 April 1894. D. VERCAUTEREN, Burgemeester. K. DE LOZANNE, Secretaris. FKUILLETON 28) Hij had mij gedreigd en mogelijk ook wel achter mijn rug bedreigingeu tegen mij geuit. Des avoods kwam ik in den molen. Ik wist nog niet, hoe ik het zou aanleggen, om mij zelven voor verdenking te vrijwaren en een gosdeu slag te slaan. Wat de assurantie-maatschappij zou betalen voor de gebouwen en den inboedel, moest ik aan mijne schuldeischers geven, en er bleef mij dan niets over. Maar zij had toen de prijs betaald van duizend mud tar we, waarom zou zij ditmaal niet voor 1500 betalen .J Ik was toch voor tweeduizend verzekerd. Mijn knecht wist intusschen, dat ik geen schepel koren iu den molen had. Ik dachl nog over dat alles na, toen mijn blik op Hendrik viel, die op een zak lag te luieren en misschien wel overpeinsde, wat hij doen zou, als de molen zijn eigendom was. Ik wierp mij op hem, wij worstelden met elkander, eer ik er om dacht, was het gebeurd en had ik van den knecht niets meer te vreezen." Hebt gij hem vermoord?" riep de herder ontsteld. Hagen knikte. Hij wierp een uitvorschenden blik op zijne vrouw. Zij hield de handen voor het gelaat, en alleen de onstuimige beweging van haar boezem deed zien, welk een vreeselijken strijd zij streed. ^Toen het gebeurd was, dacht ik, dat, wanneer de overblijfselen van den knecht gevonden werden niemand er aan zou twijfelen, dat hij de brand- stichter was," vervolgde hij. //Het is anders uitgekomen. God heeft mij opgeeischt, om mi l^olitieli Overzicht. 't Was den 14 Juli 1889, dat op het socialisteu- congres te Parijs het plannetje werd opgeworpen om jaarlijks een interuatiouale betooging op touw te zetten teu gunste van den werkdag van acht uur, uitgaaude van de werkliedeu der gansche beschaafde wereld. Dit plan zou verwezenlijkt worden, heel wat gemakkeiijkker zelfs dan tal van audere wenschen, op congressen van sociaal-demo- craten uitgedruktden eerstvolgenden eersten dag van Mei werd de arbeid voor een deel gestaakt in eeuige centra der nijverheid van Europa. Van een internationale betooging kon gesproken worden in zoover Duitschers en Erauschen, Belgen, Oosten- rijkers, Spanjolen en Italianeu, dien dag den arbeid er aan gaven, docb van de algemeenheid der be weging bleek niets als de manifestatie gelijktijdig gelden moest om den socialisten gelegenheid te schenken, wapenschouwing te houden over de in hun gelederen dienenden, dan is 't resultaat voor hen minder heugelijk geweest. De nummerieke deelneming was, 't zij tengevolge of ondanks de geweldige maatregelen der gouvernementen, heel kltin een geringe minderheid der arbeiders legde 't werk voor dien dag neer. Drie achtereenvolgcnde malen heeft de vertooning nu reeds plaats gevon den met afwisselend succes en men heeft met het verloopen getij de bakens verzetmet heel wat minder aandrang dan in den begiune, is er geijverd voor staking op den eersten van Bloeimaand met samenkomsten, optockten, gezellige avondjes, uit- stapjes, enz. werd men ook al arbeidende geacht voor de goede zaak en zelfs de eerste Meidag werd niet zoo uitsluitend bestemd geheeten voor de be weging een voorafgaande of volgende Zondag kan ook al dienen. Zoo kan men't wel op een accoordje gooien zonder er een cent bij te verliezen en zonder ontrouw te worden aan zijn beginselen en de bevelen van hooger hand gedecreteerd. Men kan eigenlijk zeggen, dat de betooging op een Mei, zooals die nu plaats vindt, min of meer is geworden tot een feestdag voor 't volk, die echter nog laug geen algemeen karakter draagt. Er was alle hoop, dat de Meidag, voor de vierde maal gevierd, een vreedzaam verloop zou hebben, dat tenminste de sociale vrede uergens zou worden verstoord. Die verwachtingen zijn in geenendeele teleurgesteld de vdor een paar jaar nog zoo ge- duchte Meidag, die allerwegen leidde tot concen tration en moblisatien van geweldige troepen- machten, is kalm voorbijgegaan ook daar, waar men, zooals op sommige punten in Oosteurijk, in Italie en in Frankrijk, nog wel 't een of ander ducbtte. 't Is wel teekenend, dat aan die moge- mijn loon te geven. Doortje, ik smeek u mij het leed te vergeven, dat ik u heb aangedaande liefde voor u heeft mij tot een misdadiger gemaakt." „De liefde voor mij?" sprak de jonge vrouw, het hoofd oprichtende. //Zeg dat niet, het is de waarheid nietDe hebzucht bad u verbliud. Gij hebt rijk willen worden en bebt gemeend door brandstichting en bedrog meer te kunnen winnen dan door eerlijken arbeid." De molenaar zonk kreunend achterover, maar zijn blik bleef smeekend op haar gericht. „Wat gij mij aangedaan bebt, wil ik u vergeven ik wil voor u bidden dat de goede God niet al te gestreng met u in den gericbte tredeen ik wil ook Kasper vragen of hij u vergiffenis wil schenken." Diep gescbokt waren de twee mannen van het bed weggegaan. //Verlaat mij niet, voor het voorbij is," smeekte de stervende, ,/laat geene vreemde hand mij de oogen toedrukken." Wat ik voor het altaar beloofdheb zal ik houden. „Ik laat u niets na Doortje, gij hebt alleen nog het huisje uwer moeder." #En twee gezonde armen., Maak u daaromtrent niet bezorgd, ik zal mijn brood wel verdienen. Denk aan u zelven. Wil ik der, pastoor halen „Neen, gij niet," riep Hagen haastig, »laat een ander gaan Ja, ik wil met hem spreken, maar gij moogt niet heengaan." De herder bood aan het te doen en verliet de kamer. ,/Als ik het geld gekregen had, zoudeu wij naar Amerika zijn gegaan," begon Hagen weder, //ik zou daar alleen voor u geleefd hebben." ffGelooft ge, dat ge rust zoudt gevonden hebben?" ijkheid op ernstige gebeurteuissen geen eischen van algemeen belang ten grondslag liggen, doch juist zaken van beslist nationaal karakterin Oostenrijk is 't de houding der regeering eD der meerderheid van 't Parlement, inzake bet algemeen stemrecht en in Italie is't de malaise in den handel en de industrie, welke allicht tot ernstige betoo- giugen zouden kunnen leiden. Te Parijs is 't den ganschen dag rustig gebleven, de gedelegeerden, die naar het paleis Bourbon togen, werden ontvangeu door de sociaal-demo- cratiscbe afgevaardigeu, later hadden samenkomsten plaats, waarop men de commune leven liet en aandroug op aansluiting tegen de bourgeoisie. Zooals 'toverdag is geweest, zoo was't ook 'savonds, rustig en kalm. In de provincie was 'tal evenzoo geschapen, alleen te Marseille hidden de straten een Zondagsch aanzien. Te Londen had eeu meeting plaats in Hyde-Park, waarbij zoo af en toe de anarchisten ook aan 't woord kwamen, doch geen ongeregeldheden voorkwamen. Te Beriijn ver- schilde de eerste dag van Mei in weinig of niets van andere werkdagen, hier en daar zag men werklieden, met roode lintjes of bloemen, een 10000 of 12000 werklieden arbeidden niet. Te Weenen en Pest vonden tal van samenkomsten plaats, slechts enkele behoefden door de poliiie te worden ontbonden. In Spanje en Italie bleef 't allerwegen rustig. De berichten uit Washington, betrekkelijk de werkeloozenbetooging, luiden tot dusver heel gunstig en dus lijkt de Nieuwe Wereld zoomin als de Oude door ernstige incidenten te zijn verontrust op den eersten Mei van 1894. Bij de opening der tentoonstelling te Lyon heeft de Minister-president Gasimir Perier het volgende gezegdIngrijpende wijzigingen der directe be- lastiogeu, afschaffing van de belastiug op deuren en vensters, verhooging zonder inquistoriale maat regelen of noodeloozen last te veroorzaken van de bijdragen dergenen, die meer dan het noodige bezitten, doen de belofte gestand, door het Kabinet gegeven om den last der door de fortuin misdeelden te verlichten en het vermogen te treffen. (Tal- rijke teekeneu van instemmiug). Voor de eerste maal is de kwestie der werkliedenpensioenen in het begrootingsontwerp opgenomen een groot beginsel is vastgesteld namelijk dat de hulp des Staats in ruime mate verzekerd is aan iedereen, die volhardend getracht heeft zijn ouderdom voor ontbering te vrijwaren. (Toejuichingen). De maatschappelijke solidariteit isdaarmede uitgesprokeu ten voordeele der werklieden. De gevoelens, die. de katners bezielen, geven ons recbt om voor dil werk van waren volkszin op hare medewerkiug te vroeg Dorothea. //Uw kwaad geweten zou mee gegaan zijn en ,Laat hem in vrede sterven," viel de kastelein haar zacht in de rede, //bier boven zal hij zijn loon ontvangen." //Mijn kwaad gewetenzei de molenaar op zwakken toon. //Het heeft mij dag nocb uacht rust gelaten, het heeft mij als een spooksel voort- durend gekweld, maar ik meende dat wel te over- wiunen. Zie de zon komt opHet is de laatste maal, dat ik haar aanschouw." Een zonnestraal viel door bet raam op 't leger der stervende. Hagen vroeg om wat water, de kastelein verliet de kamer, om het te halen. „Waar is mijne jas vroeg Hagen op haastigen toon. //Als ik dood ben, neem dan de portefeuille die in den binnenzak zit. Er zijn ruim drieduizend gulden in, behoud die en koop er een stuk land voor. Neem het nu vast, Doortje Gauw, voor dat Stamrn terugkomtHet is niet noodig, dat iemand het weet." vIiet is uw geld niet,"antwoordde Dorotheaernstig. z/Tocb wel, ik heb het verdiend, het is mijn eigendom." ,Dan zal ik het aan uwe schuldeischers geven, hun komt het toe." yMaar bedenk toch, hoe arm gij zijt Armoedo is gemakkelijker te dragen dan scbande Neen, Peter, ik wil niemand bedriegen. Als ik geld genoeg had, zou ik al uw schulden betalen maar dat kan ik niet." Zij zweeg en stond op. De pastoor was gekomen, om den stervende de laatste vertroostingen van den godsdienst te breugen. rekenen maar laten wij het luide uitspreken, dat de staat onmachtig zou zijn om dien maatschap- pelijken vooruitgang te verwezelijken, indien het persoonlijk intiatief, indien de vrije vereenigingen, indien de departementale en gemeentelijke vertegen- woordigingen hem niet met edelmoedige stoutheid steuDen (Zeer goed Zeer goed Om dit werk duurzaam, om het vruchtdragend te doen zijn, is het onmisbaar, dat onze zeden terzelfdertijd als onze wetten hervormd worden, moet vooringenomen- heid wijken, moeten veroordeelen verdwijnen. De bevoorrechten in het leven eindelijk, degenen die overvloed geuieten, moeten een ruimer opvatting verkrijgen van hunne maatschappelijke piichten, moeten er in berusten een weinig meer te dragen in de algemeene lasten, om degeuen te verlichten die het brood voor hun gezin koopen met het dagelijksch loon. De Meidag kenmerkte zich te 's Gravenhage door wandelingen in de straten van jonggezellen, leden van arbeidersvereeuigingen, die de organen hunner richting colporteerden. Een meeting werd gehouden iD Walhalla, waar geld werd iugezameld voor eeu telegram aan Van Emmenes en een motie van den Londenscheu arbeidsraad werd aangenomen. De wandeltocht is achterwege gebleven wegens onvoldoende deelneming. Des avonds werd een meeting gehouden, welke door een paar duizend persouen werd bijgewoond. Alles ging rustig toe. De Mei beweging bepaalde zich te Amsterdam tot een openbare vergadering in ,/Constantia", waar Doraela Nieuwenhuis handelde over het nut van den achtuur-werkdag. Op de weide aan den Oeterwalerweg was van 2 tot 5 uur kinderfeest, door werkliedenvereeuigingen georganiseerd. Rot sprak de menigte daarna toe, een optocht met muziek over 't feestterrein en eenige vermaken, als draaimolens, poppenkast en zakloopen, volgdeu. Na afloop der openbare vergadering in //Con- stantia" bracht een stoet van ongeveer 200 man den ganschen middag van 2 tot 5 uur met wandelen door. Men trok door de stad naar het Vondelpark en doorkruiste dit tot aan den Amstelveenschenweg, waar voor de cellulaire gevangenis een krachtig lied werd gezougen ter eere van den zich daar in hechtenis hevindenden sociaal-democraat Van Em menes. Hier en daar zag men achter de rniten der celvensters een gezicht verschijnen en verdwijnen, op zoo grooten afstand evenwel, dat onmogelijk Beneden in de gelagkamer was geen stoel, geene bank meer onbezet. De boeren waren gekomen, om uit den mond van den kastelein en den herder de verrasseude bekentenissen te hooren, welke de molenaar gedaan had. Als die gezond was geweest, zouden zij hem aaugegrepen hebben, zoo hevig was de verbittering tegen den brandstichter en moor- denaar Sommigen wilden dadelijk naar de stad gaan, ten einde Kasper te bevrijden en in triomf naar het dorp te voeren. Ware Kasper op dat oogenblik binnen gekomen, dan zouden zij hem alien als een broeder begroet hebben. Zij beklaagden hem, noemden zijne goede eigenschappen op en begrepen niet, hoe zij toenmaals zoo dadelijk aan zijne schuld hadden geloofd. Zij wilden hen werk geven, hem vergoediug schenken, voor wat hij, onschuldig ver- oordeeld, geleden had. Maar hoe soel kunnen de gevoelens veranderen Een hunner, die den gevangene haatte merkte op, dat Kasper toch had gestolen, en dat wie een- inaal zijn eer verloren heeft, die nimraer kan kan terug krijgen. En of zij den onschuldig ver- oordeelden nu al op de handen wilden dragen, hij voor zich zou den dief vermijden. Dat was een slecht zaad, en het vond een vrucht- bare grond. Al waren er nog velen, die Kasper verdedigden, het getal der tegenstanders nam toe het zaad kwam weder op. Men herinnerde zich weder, dat Kasper de zoon eener //heks" was, dat hij zich aan den boschwachter vergrepen en den molenaar had gedreigd. Eindelijk was de schaap- herder nog de eenige, die hem verdedigde. (Slot volgt.) TER NEUZEISCHE lOlRAYT Dit !«Iatl verscliijnt Uinjiilng- en Vrijdagavond bij den uitjfever P. Jf« A M n E I A If D E te Ter A'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1