Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3023. Zaterdag 28 April 1894. 34e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan ile officiereu van het leger, die met gezichtszwakte behept zijn, het dragen van een bril of lorgnet, ook in dienst, kan worden vergund, mits hiertoe door den belangbebbende aan zijn chef, ouder overlegging van een geneeskundige verklaring, machtiging worde gevraagd. Met het oog op eventueel breken, of verloren gaan van bedoeld oogglas is aan die officieren de verplichting opgelegd, steeds in het bezit te zijn van een duplicaat van dat voorwerp. Door het bestuur van de ijsclub Walcheren te Middelbnrg is een voorstel ingediend, om de vereeniging te ontbinden zooals aan de leden in een convocatiebiljet was medegedeeld werd het bestuur tot een zoodanig voorstel genoopt door allerlei tegenspoed en gebleken onbruikbaarheid van het terrein. Te Dordrecht hebben in de laatste dagen betoogingeu plaats gehad tegen de anti-Takkianen. Reeds was op den vooravond der verkiezing van 10 April een meeting gehouden ten guuste van het ontwerp-Tak. Na afloop daarvan trok een troep naar de wooing van den beer Van Gijn, den anti-Takkiaanschen candidaat, terwijl men socialis- tische liederen zong en vdor de woning enkeie beleedigende uitroepen tegen den heer Van Gijn deed hooren. Daarbij bleef het toen. Maandagavond, ua de lezing van Dr. Lamping, stood opnieuw een troep opgeschoten jongens bij den ingang van het lokaal en riep //Weg met Van Gijn Later werd op dienzelfden avond eene serenade gebracht aan den heer Bas Veth, voorzitter van Burgerplicht. Eergisterenavond werd, met het oog op den afloop der verkiezingen, een herhaling verwacht. En iuderdaad, dezelfde betoogers trokken, gevolgd door een zeer groot aantal nieuwsgierigen, zingeud door de stad en opnieuw naar de woning van den heer Van Gijo. De politie, versterkt door rijks- veldwachters, wist echter de menigte, hoewel die eene zeer uitdagende houding aanuam, op een afstand te houden en slechts een paar maleo, toen men wilde opdnngen, werd van den stok gebruik gemaakt. Omstreeks 11 uur trokken de betoogers de stad weer in en verbrijzelden in de Vriezen- straat enkeie ruiten. In de Voorstraat ging men eindelijk uiteen. Tegen eenige belhamels is proces-verbaal opge- maaktmen verwacht een spoedige onderdrukkiug bij herhaling van de ongeregeldhedeu. Ook te Zwijndrecht trachtte men opstootjes te maken, waartoe het echter niet is gekomen. Niet- temin werd de politie met rijksveldwacht versterkt en werden de poutouniers in Dordrecht geconsigneerd om zoo noodig naar Zwijndrecht te vertrekken TER AELZE.V, 27 April 1894. Woensdag 1.1. had in het /Hotel Donze" eene vergadering plaats der administratieve vereeninging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. De aftredende bestuursleden .T. A. van Boven te Ter Neuzeu en L. N. Stubbe te Sas van Gent werden als zoodanig herkozen. Van de verdere behandeling van zaken enz. geven wij later een meer uitvoerig verslag. De opzichters van fortificatien der 2de klasse J. C. E. Ohlhardt alhier en N. 0. van der Heide te Utrecht zijn aangeschreven om op 24 Mei e. k. onderling van standplaats te verwisselen. Woensdag waren alhier op de jaarlijksche stierenkeuring 4 stuks aangevoerd. Voor den stier van den heer P. de Feijter Jzwerd de eerste prijs toegekend, zijnde f 15 en een verguld bronzen medaillevoor dien van den heer A. de Feijter de tweede prijs, f 10 en een brouzen medaille, en voor dien van den heer H. Wolfert Dz., eene eervolle vermelding en verguld zilveren medaille, alien alhier woonachtig. Bij koninklijk besluit zijn benoemd bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, 48 bataljon, tot 2e luitenantde heeren J. H. Kohier en E. W. G. L. F. de Thouars, beiden thans sergeant, G. Wit en F. A. Vorsterman van Oijen, beiden thans schutter. Bij koninklijk besluit is benoemd tot voor zitter voor het waterschap Stoppeldijk c. a., de heer C. van Esbroeck. Bij beschikking van den Minister van finau- cien is de heer J. P. Vervenne, commie3-outvanger te Kauter, in gelijke betrekking benoemd aan het kantoor Roode Sluis, gemeente Overslag. Hoek, 25 April. Bij herstemming voor een lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer H. Wolfert Hz., burgemeester, met 50 stemmen op den heer Jac. de Feijter Wz., waren er 42 uitge bracht, terwijl 4 briefjes van ouwaarde waren. Axel. Gemeenteraadszitting van 26 April. Tegeuwoordig de heeren L. van Dixhoorn, P. Koster, M. A. Smies, J. Wolfert, P. Dieleman, L. Lamaitre, C. N. Jansen van Rosendaal, P. van Hoeve, G. Weijns en D. J. Oggel, leden, en J. A van Vessem, secretaris. Afwezig de heer P. Dregmans. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter wordt z. h. s. besloten het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1894 te behandelen in eene beslotene vergadering. Wordt overgegaan tot het houden eener beslotene vergadering. Na heropening van de openbare zitting wordt overgegaan tot de behandeling der volgende zaken. 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Brief van den heer P. Dregmans, houdende kennisgeving, dat hij door ambtsbezigheden buiten de plaats, verhinderd is, de tegen heden belegde vergadering bij te wonen. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende terugzending van het door hen goedge- keurde kohier der schoolgelden over het tweede kwartaal 1894. Beiden worden voor kennisgeving aangenomen 2. Brief van het algemeen burgerlijk arm- bestuur alhier, houdende inzending ter goedkeuring van de rekening met de daarbij behoorende bijlagen over het dienstjaar 1893. De voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan de heeren J. Wolfert, M. A. Smies en G. Weijns Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1893, 't welk voor de leden op de secretarie ter inzage wordt nedergelegd. 4. Met algemeene stemmen wordt besloten aan den heer K. de Feijter, landbouwer te Axel e. a., in koop af te staan een gedeelto grond van de gemeente tegen den prijs van 2 per centiare. 5. Brief van het bestuur der Ned. Protectio- nistische landbouwvereeuiging te Utrecht, houdende aan den raad het verzoek tot opzending van een zelfstandig adres of om adhaesie te betuigen aan een door hunne vereeniging aan H. M. de Konin- gin—Weduwe Regentes der Nederlanden gericht adres om het daarheen te leiden, dat door een tijdelijk schaalrecht, hetwelk de prijzen houdt op 9, 7 en 12 per ILL, respectievelijk op tarwe, rogge en koolzaad, en een evenredig iets hooger recht op meel en raapolie de gevaren die dynastie, vaderland en ons bedreigen door achter- uitgang en verarming van de voornaamste takken van nijverheid, landbouw en veeteelt worde voorkomen. Z. h. s. wordt besloten aan bovengemeld adres adhaesie te verleenen. 6. Verzoek van het bestuur van den polder /,Buth" tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden De voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, aan het bestuur van den polder ,/Buth" te berichten, dat er geen termeu bestaan, om tot wijziging over te gaan, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. 7. Plaatsen van een Northonpomp op de markt. De heer M. A. Smies stelt voor aldaar een zinken Northonpomp te plaatsen, welk voorstel met 6 tegen 4 stemmen wordt verworpen. Voor stemden de heeren M. A. Smies, P. Die leman, P. van Hoeve en D. J. Oggel. Tegen stemden de heeren L. van Dixhoorn, P Koster, J. Wolfert, L Lamaitre, C. N. Jansen van Rosendaal en G. Weijns. Hrerna stelt de heer L. Lamaitre voor om een gegalvaniseerde Northonpomp te plaatsen, welk voorstel met 7 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren L. van Dixhoorn, P. Koster, J. Wolfert, L. Lamaitre, C. N. Jansen van Rosendaal, G. Weijns en D. J. Oggel. Tegen stemden de heeren M. A. Smies, P. Dieleman en P. van Hoeve. Niets meer te behandelen zijnde, wordf de zitting gesloten. Hulst. Dinsdag 11. vierden de heer F. Danckaert en zijne echtgenoote hun vijftigjarig huwelijksfeest. Dezedag is natuurlijk niet onopgemerkt voorbij- gegaan. Niet alleen dat in de Steenstraat van huis tot huis de vlag wapperde, maar Harmonie en Zangge- zelschap maakten ter eere van de jubilarissen 'savonds eene muzikale wandeling door de stad. Dinsdagavond omstreeks 6 uur brandde de arbeiderswoning van Th. Laurijs op Ter Hole af. Behalve een geit en twee varkens werd alles een prooi der vlammen. Naar men verneemt. moet het ongeluk toegeschreven worden aan het stoken van den oven. Alles schijnt verzekerd te wezen. St. Jansteeu. Het kind van L. Apers, dat aan pokziekte lijdt is gelukkig herstellende. Het kind (3 jaar oud) was nog niet gevaccineerd. Woensdag was er ten gemeentehuize gelegen- heid tot vacciuatie en revaccinatie. Bijna alle schoolgaande kinderen verzochten om drie uren hunnen onderwijzers om zich te mogen verwijderen ten einde zich te laten ineuten. Ook de kinderen die bij de zusters gaan, boden zich ter revacciuatie aan. Met de grootste bereidwilligheid ging Dr. Callen- fels uit Hulst langs de lange kinderscharen om de operatie te verrichten. Cliiige (Belgie). Tot nog toe eischten de pok- ken niet meer dan 4 slachtoffers, waaronder 3 kinderen. De ziekte is afnemende. De aan het station gevestigde ambtenaren ontmoetten Dinsdag avond om tien uren een achttal smokkelaars op wie zij 270 Kg. tabak bemachtigden. Een der smokkelaars de 18jarige F. uit Hulst viel den douanen in handen. Hulst. Alhier gaf men zijne ingenomeuheid met de verkiezing van den Weledgestr. heer Mr. J. G. van Deinse tot Lid der Tweede Kamer te kennen door het uitsteken van vlaggen en het geven van eene serenade door de Harmonie en het Zanggezelschap aan di'eus woning. RECHTSZAKEN. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van den bekenden Hendrik de Jong, beklaagd in 1892 den heer Kamer, destijds wonende aan de Martelaarsgracht te Amsterdam, drie achtereenvolgende malen te hebben opgelicht, tot een gezamenlijk bed rag van f 100, en veroordeelde beklaagde tot eene gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren met vermindering van de preventieve hechtenis. De uitspraak was geheel volgens den door het O. M. gedanen eisch. Bekl. hoorde de voorlezing van het vonnis aan- dachtig, nu en dan hoofdschuddend, aan. Toen de uitspraak gedaan was, haalde hij de schouders op en keek zijn advocaat glimlacheud aan. De rechtbank te Arnhem veroordeelde gisteren Methofer wegens beleediging van een naburig vorst, tot 3 maanden gevangenisstraf. Aangaande de bij de politie te Rotterdam in bewaring genomen jongeling, zwervende op straat aaugetroffen, van wien meu niets kon te weien komen, dan alleen dat hij Domini werd genoemd en in Zeeland bij Hulst was geweest, is thans zijne afkomst bekend. Op transport in Zeeland zijnde, werd hij, bij aankomst te Ter Neuzen op jl. Woensdag, door den wachtmeester der mare- chaussee aldaar direct herkend als zekeren Dominicus Boone, van Boschkapelle, iemand die zwak van geestvermogens schijnt te zijn. Hij is nog Woensdag avond per rijkspolitie naar de ouderlijke woning overgebracht en was meermalen als zwer vende opgenomen geweest. Zijn vader is overleden, doch zijne moeder is nu hertrouwd. Het schijnt, dat hij de reis naar Rotterdam via Antwerpen-Esschen heeft afgelegd, overal bedelende zijne behoeften afvragende. De Vereeniging ter behartiging der belangeu van jonge meisjes, gevestigd te Utrecht, heeft aldaar biljetten doen aanplakken waarin jonge meisjes gewaarschuwd worden voor de aanbiedingen, van verschillende voordeelige betrekkingen, in verbaud met de tentoonstelhng te Antwerpen. Mevrouw Joniaux is onder geleide van twee onderofficieren der gendarmerie in burgerkleeding van Antwerpen naar Brussel vervoerd, waar zij eergisteren wegens haar hooger beroep tegen hare gevangenhouding voor de raadkamer van het hof moest verscbijnen. De debatten duurden niet lang. Haar verdediger, Mr. Hendrickx, vroeg hare invrijheidstelling, maar het hof heeft het mandaat van aanhouding bekrachtigd. De verdachte verliet met een glimlach op het gelaat de zaal en werd onmiddellijk naar de gevangenis der jKleine Karmclieten' terugge- bracht. Van daar ging zij in een gesloten rijtuig met de beide gendarmen naar het station en maakte de terugreis naar Antwerpen in een gereserveerde conpe eerste klasse, waarvan de gordijntjes zorg- vuldig gesloten waren. Het is zeker dat er morphine is gevonden en de overhlijfselen van Alfred Ablay, die den 6 Maart 11. ten huize van zijne zuster, de verdachte, overleed. Het scheikundig onderzoek der overblijfselen van Jacques van den Kerckhoven, die 17 Maart 1893, na eene ongesteldheid van enkeie uren stierf, mede ten huize van verdachte, is nog niet geeindigd het schijnt echter uitgemaakt, dat de rijke Gentsche industrieel niet bezweken is aan eene bloedstorting in de hersenen, zooals de akte van overlijden aangaf. In Duitschland word gewaarschuwd tegen Amerikaansche agenten, die ouderweg zijn, om 5000 Duitsche arbeiders aan te werven voor de Vereenigde Staten. Het deel van Amerika nl., waar de arbeiders zullen moeten werken, is het slechtste des lands. Het is het Mississippidal, een broeinest der gele koorts. Daar de Amerikaansche heeren misschien oo^ in ons land arbeidskracht komen zoeken, kan de Nederlandsche werkman met die waarschuwing ook zijn voordeel doen. I Te Rijsen wilde zekere M. een wagen met mest naar het land brengen. Zijn zesjarig zoontje plaatste hij voor op den wagen. Bij het passeeren van den overweg over de spoorlijn, kreeg de wagen een schok en viel het knaapje er af. Voor dat M. het paard tot stilstaan kon brengen waren de beide wielen reeds over het lichaam van het kind gereden, tengevolge waar het onmiddellijk den geest gaf. De diep beklaagswaardige ouders hebben nauwe- lijks eene week geleden een ander kind door den dood verloren. Het gezamenlijke vermogen der bankiers- familie Rothschild wordt thans in een ronde som geschat op 5000 millioen gulden. In 1875 be- droeg het nog niet de helft van die som, zoodat het kapitaal in 18 jaren meer dan verdubbeld is. De bekende Duitsche economist, professor Rudolph Meijer, berekent, dat het vermogen der Rothschild's zich als het zoo voortgaat om de 15 jaar zal ver- dubbelen en in 1965 de ontzaglijke hoogte zal bereikt hebben van 150 milliard gulden. Van de rente en andere opbrengsten van dit reusachtig kapitaal zouden 38 millioen menschen kunnen onderhouden worden. Dat is dus ongeveer de bevolking van geheel Frankrijk. I V E Z 0 I> E V STURRES. Mijnkeer de Redacteur Wil zoo goed zijn, onderstaande in uw blad op te nemen Niet naar aanleiding van het raadsverslag zelve, voorkomende in het Volksblad van 21 dezer, waarin wel enkeie onjuistheden voorkomen en ook gedeelten, die de inzender blijkbaar liever niet mededeelde, ontbreken, maar naar aanleiding van het onder- schrift, dat in antwoord op enkeie opmerkingen van den inzender schijnt gesteld te zijn en waarin o. a. voorkomt#dat de verslagen der Ter Neuzen- sche Courant eenzijdig zijn, is geen nieuws" (het Volksblad denkt zeker dat het met dergelijke verdachtmaking en zelfverheffing opgang zal maken) moet ik mededeelen, dat ik geen enkel woord van miju verslag der jongste raadszitting heb terug te nemen, dat ik wel enkeie opmerkingen met opzet heb verzwegen, omdat zij vau zoo weiuig beteekenis waren, dat ze niets aan de zaak zelve toe- of afdeden en ten slotte, dat ik niet voornemens ben voor het vervolg eeuige wijziging te brengen in de wijze van samenstelling der raadsverslagen, al schreven andere bladen hare kolommen ook overvol. Den inzender van het verslag in het olksblad moet ik onder het oog brengen, dat hij zeer een zijdig handelde door het gesprokene van den eenen nagenoeg letterlijk weer te geven en van den anderen in een vorm te gieten, die heraelsbreed met de werkelijkheid verschilt en dat hij al erg beschroomd moet wezen om zijn naam het publiek mede te deelen. Verder gaande zou ik persoonlijk worden en dit is niet mijne bedoeling. Mijnen dank M. d. R. voor de plaatsiug. 23 April 1894. te Zaamslag. 3458te ST AATSLOTERIJ. iivoegsel van de Ter Heusensche Courant. I ^Tl Uw CORRKSPONDKNT Trekking van Maandag 23 April. 4de klasse. lste lijst. Prijzen van 100 en daarboven. No. 6364 J 25000. No. 274 13505 1000. No. 1296 8398 16908 400. No. 2049 7657 9978 200. No. 7052 12742 14690 15956 16102 100.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5