Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3022. Woensdag 25 April 1894. 34® Jaargang. 3» a 22 3 Binnenland. abonnement Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Jr»olitieli Overzicht. Bismarck beeft weer eens gesproken, nu ten aanboore van een dertigtal natiouaal-liberale leden van den Rijksdag van Duitschland, naar Friedrichs- rube getogen orn den oud-kauselier een pleiziertje te doen en zichzelven tevens. Donderdag was 't en de eigenlijke tekst van 's vorsten woorden is nog uiet in zijn geheel gepubticeerd, docb zijn de resumes ervan juist, dan is bet politieke betoog vrij ouscbul- dig geweest. Bismarck zeide, dat alle partijen gemeene zaak rnoeten maken tegen bet socialisme hervorming der rijksfinancien is noodigde landbouw rnoet gebolpen wordenhet kanseliersambt moet gescheiden blijven van het presidium van den rninis- terraad, alleeu de concession aan de Polen heette de oud kanselier gevaarlijk. Met betrekking tot de buitenlansche politiek, zeide Bismarck, dat er, naar zijn meening, voor 'toogenblik geen compli cation te ducbten zijn, tocb moet meu rekening houden met alle eventualiteiten een opinie, die uiet voor de eerste maal is verkondigd. Zoo zou Bismarck's betoog dus in boofdzaak een bevestiging zijn van 't geen is. Aan de feestelijkheden, welke de gekroonde hoofden van Europa elkaar aanbieden, aan de be- groetingen tusschen Koningen eu Keizers wil dit voorjaar geen einde komen wie zicb geroepen acbt elk woord uit den mond van Koningen eu Keizers op te vangen en wereldkuudig te maken, heeft de handen overvol, doch nieuwe gezicbtspunten, be- laugrijke bijzonderheden, zijn er moeielijk te rele- veeren. Altijd weer kan men gewagen van het beugelijke feit, dat de „neveu" elkaar zoo hoogelijk vereeren en zoo goed kunuen verdrageu eu dat de legerhorden alleen gebezigd worden om dienst te doen als eere-escorte of om militaire vertooniugen te geven ten aanschouwe en ten genoege van de booge gasten. De kleine stad Coburg beeft voor eukele etmalen heel wat Prinsen en gekroonde hoofden ter verblijfplaats gestrekt en al wat daar is te zien gegeveu ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Victoria Melita van Saksen-Coburg- Gotba met den groothertog van Hessen-Darmstadt beslaat koloinmen druks in de groote bladen van Europa. De eigenlijke beteekenis van dit vorsten- samenzijn moet uu, volgens menschen, die't weten kuunen en ook meenen er alles van te weten, niet schuilen in de uiterlijke pracht en praal, doen in 't geen achter de scbermen geschiedt, door geen menschelijk oor gehoord. Er zou namelijk te FEUILLETON 25) Het was middernacht geworden en Dorothea zat nog op dezelfde plaats, zij dacbt niet eens aan naar bed gaan. Daar hoorde zij plotseliug de gillende stem der meid Brandroepeu. Het was een kreet, die door merg en been drong. Zij ijlde naar de deur. Het was niet mogelijk, dat er brand kon wezen zelve had zij het licht uitgedaan en het duivelsche plan van den braud- stichter verijdeld. Met haugende haren, onophoudelijk om hulp roepende, vloog Brigitta voor haar uit. Reeds was er eene sterke brandlucbt, en toen Dorothea voor het huis stond, zag zij' eene lange, zwarte rookwolk over den boomgaard naar het dorp drijven. Het was blijkbaar, dat het vuur op meer plaatsen was aangelegd aan twee tegenovergestelde kanten van het dak lekten reeds de vlammen. Stom en onbeweeglijk van schrik, ontzetting en afgrijzen stond Dorothea voor het brandende huis, den blik gericht op de vlammen, welke met verbazende snelheid om zich heen grepen. Het was haar niet mogelijk, een woord uit te brengen. Zij knikte zwijgeud, toen Brigitta zei, dat ook nu de brand aangestoken waszij schudde weigerend het hoofd bij de vraag, of men uiet trachten zou te redden, wat nog gered kon worden. Al had het in hare macht gelegen, den brand te blusschen, dan zou haar de kracht outbroken hebben. De oude meid nep voortdurend om hulp. Dorothea keerde het brandende huis den rug toe eu sloeg den weg in naar het dorp. Zij besloot eerst dan naar het huis van haar man terug te keeren als Coburg aan de hooge politiek worden gedaan de moeder der jonge vrouw is de zuster van den czaar welke laalste dan ook zijn oudsten zoon, beueveus eenige andere grootvorsten, heeft gezonden. De moeder van den groothertog van Hessen was de eigen zuster van den hertog van Coburg en Duitsch- lands Keizer is de voile neef van de jonge echt- genooten, die onderling neef en nicht zijn. Men ziet welk een heerlijk terrein tot fantaseeren Doch dit is nog niet alles eergisteren is plechtig afgekondigd de verloving van prinses Alix van Hessen met den czaarewitch van Rusland, wier naman reeds zoo dikwerf te zamen zijn genoemd. De Russische troonopvolger, verloofd met een Duitsche prinses dat moet leiden tot den eeuwigen vrede, aldus zegt men, terwijl toch de geschiedenis ten aanzien van de huwelijksverbiute- uisseu tusschen personen van vorstelijken bloede, gansch anders leert. Eeu Europeesche oorlog wordt niet voorkomen door het feit, dat de aanstaande czarina van Rusland (bijna 22 jaar oud) een nicht is van Duitschlands Keizer of dat de czaar in spe (bijna 26 jaar oud) tante zegt tegen de schoondochter van Koningiu Victoria en oom tegen haar zoon Volgens mededeelingen uit Berlijn (misschien wel verspreid om tevredenheid te brengen in de harten van hen, die jaloersch zijn op 't leven vol afwisseling en genot van een Wilhelm II) waren te Coburg alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge- noinen ter voorkoming van een aanslag op het leven der aldaar aanwezige vorsten en prinsen in 't algemeen en van den keizer van Duitschland in 't bijzonder. De hooge politiebeambten hebben Wilhelm II vergezeld van Berlijn naar Abazzia, van daar naar Venetie en Weeuen en nu weer naar CoOurg. Zelfs hebben de politie-beambten te Weenen en te Berlijn mededeelingen ontvangen van een anarchistisch complot, tegen den keizer gesmeed en zou als plaats van uitvoering gekozen zijn geweest Venetie. De afzetting van den prefect in Valencia heeft een nieuw, zeer lastig parlementair conflict veroor- zaakt eu dreigt verdeeldheid te veroorzaken onder de meerderheid. De oud—Minister van kolonien, Maura zwager van den prefect en zwager van Gamazo werd Donderdag ten zeerste toegejuicht door de liberale meerderheid en de republikeinen, toen hij Pidal en de ultramontanen beschuldigde, de regeering gedwongen te hebben, een ambtenaar af te zetten, die zijn plicht gedaan had. De voorzitter hij zich zuiveren kon van de vreeselijke verdenking, welke zij uu tegen hem had opgevat. Zij hoopte toch nog, dat hem dit mogelijk zou zijn. Tot dien tijd toe wilde zij naar de dorpsherberg gaan. Zij kende de vrouw van den kastelein en wist, dat zij bij haar goed ontvangen zou worden. Moest zij van haar man scheiden, dan vond zij een wijkplaats in de hut, welke zij met hare moeder had bewoond. Die hut was uog haar eigendom, de oude vrouw had nooit wilier) toegeven aan het aandriugen van den molenaar, om ze te verkoopen. Aan den zoom van het bosch bleef Doortje staan. Zij keerde zich om en sloeg een laatsten blik op den molen, die nu door eene zee van vlammen omgeven was. Ach, zij had onder dat dak geen enkel vroolijk, gelukkig uur doorleefdzij kon gemakkelijk scheiden van dat huis, waaraan zich voor haar geeue enkele aangename herinnering vastknoopte. In de verte hoorde zij de stemmen der boeren, en snel ging zij het bosch in, om hen te vermijden. Zij was bang voor de nieuwsgierige vragen, waarop zij geen antwoord kon geven zij wilde het aan haar man overlaten, die vragen te beantwoorden. Toen de boeren haar voorbijgesneld waren, zette zij haar weg voort. Niemand had haar bemerkt, toen zij achter de deur der herberg verdween. X Met lossen teugel rende Hagen langs de herberg op het tooneel van den brand toe. Vrouwen en kinderen stonden op de slraat door het dorp zij riepen hem toe, dat het zijn huis washij hoorde eene scherpe stem het woord „brandstichter" roepen, en woedend drukte hij zijn paard de sporen in de zijden, zoodat het woest begon te steigeren. Toen het bosch achter hem lag en zijn blik op der Kamer heeft beel handig de vergadering ge- schorst toen het dedat te heftig werd. De toesland van Sagasta is zeer moeilijk, want hij is verplicht te bekennen, dat redeuen van politieken eu gods- dienstigen aard hem het ontslaan van den prefect h ebben voorgeschreven. De regeering neemt uitgebreide voorzorgen tegen de terugkomst der pelgrims, waarvan slechts een deel te Valencia zal landen. Jl. Vrijdag 20 dezer, des middags te 12 ure, had in eene der zalen van de societeit St. Joris te Middelburg de voorjaarsvergadering plaats van het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeelaud. Behalve het uitvoerend deel des hoofdbestuurs waren aanwezig van elk der acht afdeelingen twee vertegenwoordigers eu de heer I. G. J. Kakebeeke, rijks landbouwleeraar voor Zeeland, te Goes. De notalen der najaarsvergadering, gehouden te Middelburg den 9 November 1893, worden goed- gekeurd. Het reglement op het houden van stierenkeuringen werd vastgesteld, beuevens eene nieuwe regeling op het toekennen van bijdragen en premien, uit de subsidie door den staat beschikbaar gesteld, ter verbetering der paardeurassen in de provincie Zeeland. De vacature ontstaan in de permaneute commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de ver betering der paardenfokkerij in Zeeland, door het bedanken van den heer Job van der Have, te Nieuwerkerk, werd aangevuld in den persoon van den heer Job van der Have Cz., te Ouwerkerk. Een hartelijk woord van dank, werd hier nog aan den heer Van der Have, te Nieuwerkerk, ge- bracht voor den ijver en de moeiten, welke ZEd. gedurende zijn secretariaat van zooeveu genoemde commissie, op zoo verdienstvolle wijze heeft aan den dag gelegd. Tot keurmeesters-veeartsen voor de afdeelings- tentoonstelling te Middelburg werden benoemd de heeren Blindenbach en Risch. In het verkeer tusschen Duitschland eu Engeland via Vlissingen-Queensborough zal met den nieuwen dienst eene belangrijke verbetering en versnelling gebracht worden. Volgens dat plan de braudende gebouwen viel, zag hij dadelijk, dat hulp te laat kwam en er aan geene redding gedacht kon worden. Hij reed verder. In den boomgaard stonden een aantal boeren in groepen bij elkander. Zij omringden hem, toen hij uit den zadel sproug. Er werden bedreigingen geuit welke hij slechts op zich zelven kon toepassen. Hij gaf geen antwoord, maar liep haastig op de brandende gebouwen toe. De schaapherder volgde hem. De anderen bleven achter, om uit de verte te zien, wat hij nu doen zou. ,/De brand is weer aangestoken," zei de herder, en er lag een scherp verwijt in den toon die hij aansloeg. De molenaar staarde naar de vlammen, die met haar rood schijnsel zijn aangezicht kleurden. ,/Dan heeft Roode Hendrik het gedaan," ant- woordde hij. ,/Ik heb hem weggejaagd, omdat hij brutaal was, en hij heeft gedreigd, dat het mij zou berouwen." „De vorige maal zou Kasper het gedaan hebben," merkte de oude man aan. Mogelijk is het toen ook wel mijn knecht ge weest," zei Hagen, terwijl hij verder ging, „maar wie kan dat bewijzen Zeg, heeft niemand Rooden Hendrik gezien Hij had die laatste vraag tot de boeren gericht, die achter hem stondenmaar hij ontving geen antwoord. f Het is toch merkwaardig, dat de brand altijd in uwe afwezigheid uitbreekt," begon de herder weder. ,/Zwijgriep de molenaar. „Wat moet dat beteekenen Als ik den brandstichter had, dan sloeg ik hem dood, den schurk I" ,/Nu, schade hebt gij er uiet bij, de assurantie- maatschappij moet eenvoudig weder betalen." Hagen hief de rijzweep op, welke hij uog in de hand hield de oude man keek hem bedaard en scherp aan. behoeft men Berlijn in plaats van om 7 uur 45 miuuten 's morgens, eerst om 12 uur 's middags te verlaten, om toch nog om 8,45 minuten van den volgenden morgen in Louden te zijn, dus slechts 3 kwartier later dan thans. De verbetering voor Weenen en Dresden is van nog grooter be teekenis. Vertrekt men thans uit Weenen ten 2,30 des namiddags, van af I Mei kan dat 7 uren later geschieden, om toch ongeveer op hetzelfde tijdstip als thans te Londen aan te komen, terwijl dit verschil voor Dresden 5 unr 20 minuten be- draagt. Ook Hamburg en Bremen deelen voor 5 J uur in deze verbetering, zoodat het buiten twijfel is, dat, op grond van deze voordeelen, het verkeer over bedoelde verbindingslijnen, speciaal wat Vlissin gen-Queensborough betreftbelangrijk zal toe- nemen. Nu de geheele aanschrijving bekend is, die betrekking heeft op de teruggave vau tolgelden, betaald bij de paardenkeuring, blijkt, dat slechts weinig veehouders hierop aanspraak maken. Ten eerste toch rnoeten de betrokken personen een bewijs van ontvangst gaan halen bij den tolgaarder soms op meer dan een uur afstands van hunne woning voor een bedrag van 10 of 15 ct. ten tweede rnoeten zij eeue verklaring overleggen, waaruit blijkt, dat de paarden uitsluitend ten be- hoeve van de keuring den tol zijn gepasseerd (eene schrijfproef waaraan velen zich met het oog op het luttele bedrag niet zullen onderwerpen), en eindelijk rnoeten de beide documenten franco worden opge- zonden aan den voorzitter der keuringscommissie. Vermoedelijk zullen de veehouders na accoordbe- vinding bericht ontvangen, dat zij de gelden per- soonlijk in ontvangst kunnen nemen. In dat geval zou er voor velen nog eene dagreize mede gemoeid zijn ook Theorie en practijk. Door den voorzitter van het Ned. landbouw comite is het verzoek tot den Minister van binnen- landsche zaken gericht om, in overleg met zijnen ambtgenoot van oorlog, wijziging te brengen in de bepalingen omtreut de keuring vau paarden tot aanvulling van de benoodigde in tijd van oorlogs- gevaar. De Ministers hebben daarop medegedeeld, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan, doch dat maatregelen genomen zullen worden om het den landbouw zoo min mogelijk lastig te maken, voor zooverre de toepassing der voorschriften zulks toelaat. z/Gij zijt een dwaas," sprak Hagen, terwijl hij den arm weer liet zinken. //Ik heb waarlijk geen voordeel bij de ramp. Al wordt ook de brandschade mij vergoed, dan vergoedt mij nog niemand het verlies dat ik lijd door niet te kunnen malen." ffNu, dat verlies is zoo groot niet „Wat weet gij daarvan Ik wilde juist een paar knechts huren en de vijftienhonderd mud tarwe malen die nu in de lucht gevlogen zijn. Ik zou daar goede zaken mede gemaakt hebbennu kan ik voor de tarwe niet meer vragen dan den marktprijs, welke bijzonder laag is. Is dat soms voordeel z/De vorige maal was het duizend mud," zei de herder scherp, wgij hebt altijd een merkwaardig grooten voorraad." ffWat gaat u dat aan z/Niets, maar het doet iemand leed, wanneer er zoo veel heerlijk graan verbrandt." Waarom hebt gij het dan niet gered?" vroeg de molenaar schamper. ,/Daar vraagt gij naar, maar naar uwe vrouw vraagt gij niet." Hagen haalde de schouders op. »Die heeft vast wel tijd gehad, om het huis te verlaten," antwoordde hij. //Daar 4staat de oude Brigitta. Als die zich heeft kunnen redden, dan heeft mijne vrouw het ook kunnen doen." tfMaar niemand heeft haar gezien, en Brigitta weet ook niet waar zij is." Verschrikt kromp Hagen ineen. Aan de mogelijkheid, dat zijne vrouw kon zijn omgekomen, scheen hij nog niet gedacht te hebben. z/Gij maakt mij noodeioos beangst," zei hij, terwijl hij snel op de meid toeliep //mijne vrouw is geen hulpeloos kind, zij moet den brand vroeg genoeg bemerkt hebben." (Wordt vervolgd.) TER NEHZEVSCIE (081AYT ■Bit blad verscliijnt IBin<*(l»s;- en Vrijtlugavond bij den uitgever 1". J. V A K II K S A N IB E te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2