Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 3020. YVoensdag 18 April 1894. 34e Jaargang. ID 13 Ifexjilleton Binnenland. ABONNEMENT- 23) - - TER IEUMSCHE COMMIT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel ineer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatson van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verscliijnt llinailag- en Vrijdagavond by den AW BE S A A" B E te Xer Seuzeu. ir*olitieli Overzicht. In Erankrijk wordt reeds gesproken over de verkiezing van den volgenden president der republiek die den 2 November inoet plaats hebben. De Gaulois noemt negen caudidaten Carnot, Casimir P^rier, Challerael Lacour, Maguin, Brisson, Meline, Dupuv, Waldeck Rousseau en admiraal Gervais. Het blad voegt er bij, dat de drie laatsten door hunne vrienden worden vooropgesteld en zelven weinig lust gevoelen oin het hoogste arnbt te bekleedeu. Even weinig kans zouden Meline, de vader van het Pransche protectionisme, en Magnm, de directeur der bank vau Erankrijk hebben. Brisson heeft alleeu onder de radicalen en de socialisten aauhangers. Van Carnot wordt gezegd, dat hij niet weder in aanmerking wil komen, zoodat alleeu de Minister-president Casimir Perier en de voorzitter van den Seuaat Cballemel Lacour overblijven, maar zegt de Gaulois .Op het terreio der presidents-verkiezing moet evenals op dat^ der wedrennen op de onbekenden worden gerekend. Kiesrechthervorming zit nu eeumaal in de lucht. Bij ous ervaart men het, waar nog eene regeling tot stand moet komen in Belgie kwain men reeds met het groote werk gereed Oostenrijk staat op het punt den algemeenen stroom te volgen en aau gene zijde van het Kauaal zijn de kiesrecht-debatten in het Parlement juist geopend. Het reeds eenigen tijd geleden aangekondigde ontwerp tot hervorming van de kieswet en de kiezerslijsten in Engeland is door den Minister John Morley bij het Lagerhuis ingediend, en dat lichaam talmde niet met het ontwerp in behandeling te nemen, nadat de regeering verklaard had groot gewicht aan haar voorstel te hechteu. el gingen er stemmeu tegen op, o. a. van den conservatieven leider Balfour en den unionist sir Henry James, die het ontwerp op verscheidene punten bestreden, maar dit werd toch zoo goed als onmiddellijk na de indiening door het Lagerhuis bij eerste lezing aangenomen. ontwerp voorgestelde her- is met een paar woorden de bij het neerkomen, Waarop vormingen te zeggen. In de eerste plaats is daar de tijd, gedurende welken men in bet kiesdistrict moet hebben ge- woond om kiezer te zijn die tijd wordt bij het nieuwe ontwerp tot 3 maanden teruggebracht de wet, volgens welke niet kiesgerechtigd zijn alien, die niet bijdragen in de belastiugen of die bun belasting niet betaald hebben, wordt afgeschatt bij de verkiezingen voor het Parlement zullen de verkiezingen in het geheele land op denzelfden dag plaats hebbeu, en wel op Zaterdag, den datum en nog te bepalen in de proclamatie, waarbij het Parlement wordt bijeengeroepen de tijdruimte tusschen de oproeping en de bijeen- komst van het Parlement wordt van 35 op 20 dagen teruggebracht en ten slotte ieder kiezer mag slechts in een kiesdistrict zijne stem uitbrengen. 13e conservatieven in den Duitschen Rijksdag begiunen het te meeuen Zij hebben thans een voorstel ingediend, hetwelk niets meer of minder wil dan den handel in buitenlandsch graan en meel tot een staatsmonopolie te maken. Graaf Von Kanitz lichtte Vrijdag in den Rijksdag het voorstel toe. Hij betoogde, dat, nu men ten- gevolge van de gesloten handelsverdragen, de rechten niet hooger kan opvoeren, monopoliseeriug v»d den handel in buitenlandsch graan het eenige rniddel is om den laudbouw voor algekeeleu ondergang te bewaren. Mocht het voorstel verworpen worden zoo verklaarde spreker dan zullen de voor- stellers toch weer met een dergelijk ontwerp terug- komen, want zij zulleu blijven strijden voor hun streven. Deze verklaring werd door de rechterzijde met levendigen bijval begroet. De vrijziunige afgevaardigde Barth bestreed het voorstel, waarvan hij de strekking in lijurechte tegenspraak met het handelsverdrag noemde. .Het voorstel zou ons, evenals een dergelijk, onlangs door Jaures in de Eransche Kamer gedaan, regel- recht in het socialistische kamp voeren", aldus meende die spreker. Niet zonder spanning werd tegemoet gezien, hoe de Kroonprins van Zweden en Noorwegen zou handelen in het conflict met de radicalen in het Noorsche Parlement, die, gelijk men weet, van hem intrekking verlangden van de hem toegedichte uitlating.dat het voor het Zweedsche leger slechts eene militaire wandeling zou zijn, in Noor wegen de orde te herstelleu", op strafl'e van inkrimping vau zijn jaargeld. De Kroonprins nu heeft er dit op gevondeu hij richtte aan den chef van het Noorsche hof een schrijven, waarin hij naar aanleiding van het besluit van het Storthing te Christiania, om de eeslissing omtrent het bedrag van 's prinsen jaar geld nog aan te houden, het volgende zegt .Ik viud het beneden de waardigheid mijner positie, raij in eenige discussie over deze zaak te begeven en de mij toegeschreven woorden te dit incident ook moge eindigeu, Noorwegen en het Noorsche volk loocheuen. Hoe mijne liefde blijft dezelfde." Nu is dus weder aan de radicalen het woord. Doortje moest hem in alle opzichten gelijk geven, en toch kou zij geen vrede hebben met ziju raad zijne waarschuwingen. Zij was onrustig en zij meende dat zij zich dienzelfdeu dag zekerheid moest verschaffen, ten einde den gellefde te bevrijden. Onophoudelijk dacht zij aan hem. Het geloof aan zijne onschuld, dat haar nooit verlaten had, verhelderde nu als eene schittereude ster haren donkeren horizon, en alles wilde zij in het werk stellen, om den ougelukkige, eer en vrij- heid terug te bezorgen. A1 kou zij niet voor hem wezen, wat zij zoo gaarne zou geworden zijn, al mocht zij hem niet vergezellen op zijn eenzamen en vreugdeloozen tocht door het leven, zoo was het haar toch niet verboden, als eene vriendin en zuster voor hem te zorgen, hem vergoediug te scheuken voor het doorgestane leed. Ja, zij moest hem verlosseu, zij Mogelijk wist de oude meid wel iets, dat de zaak kon ophelderen. Bezieid met die gedachte, ging Dorothea naar de keuken, waar Brigitta bezig was met voeder voor het vee te koken. Zij knoopte een gesprek met haar aan en begon in den loop daarvan ook over rooden Hendrik te praten. Zij vertelde, dat Hagen den knecht had weggezonden, orndat die brutaal was geweest. Eigenlijk kon zij dat niet goed begrijpen, want tegen haar was Hendrik altijd vriendelijk en beleefd. Zij geloofde wel, dat die man een slecht karakter had; maar in ieder man geval zou hij toch niet zoo'n goeden dienst verlaten, als er niet iets bijzonders was gebeurd. Onder het praten keek zij Brigitta scherp aan, doch in het knorrige gezicht der oude meid verried geen enkele trek, of zij die meening deelde of niet. .Wat dunkt u daarvan vroeg Doortje. „Ik weet het niet. Wat kan het mij schelen, of die twee iets met elkander hebben .Maar gij houdt Hendrik toch ook voor een slecht meusch „Hm, het kan wel wezen." .Ik vrees, dat hij zich wreken zal, orndat mijn hem heeft weggejaagd." .Ik weet niet, wat lk zeggen moet, en daarom zeg ik liever niets," zei de meid op hare brommige manier. .Beiden zijn elkander sedert de bruiloft uit den weg gegaan, en de knecht heeft mogen doen, wat hij wilde. Of hij werkte of niet, daar kraaide geen haan naar, er werd nooit gevraagd, wat hij gedaan had." „Ja, dat heb ik ook opgemerkt," zei Doortje. .En als het nu den molenaar te erg is geworden, zoodat hij den knecht heeft moeten wegsturen, dan had hij wel mogen bedenken, dat het zijne eigene schuld was. Als men een knecht laat luieren, behoeft men zich naderhand niet te verwonderen, als men een dagdief in huis heeft." .Ik geloof niet, dat hij hem daarom weggestuurc. heeft," ,/Het doet er ook niet toe; maar vreemd is het dat ik niet gezien heb .Wat hebt gij niet gezien P" vroeg Doortje, toen de meid niet voortgiug. .Dat hij den molen verlaten heeft." De Minister van financien heeft, met het oog op de invoering der bedrijfsbelasting, in de verzameling van wetten enz. doen opnemen de lijst van de tot elke controle der directe belastiugen behoorende gemeentou of deelen van gemeenteu, met vermelding van de inspection der registratie, de kringen der commissien vau aanslag en de rringen der raden van beroep, waarbij die gemeenteu of deelen van gemeenten zijn ingedeeld. Bij het ministerie van marine bestaat plan om een of meer oorlogsbodems tijdeus de tentoon- stelling naar Antwerpen te zenden, evenals in 1885. Ook te Antwerpen wordt de mogelijkheid daarvan besprokeu. Het plan zou daar veel bijval viudeu, daar Nederland niet officieel deelneemt aan de expositie, terwijl nog geene andere natie toege- zegd heeft de vlag daar te vertoonen. Zeven en negentig nieuwe gevallen van pok- ziekte hebben zich van 8 tot en met 14 dezer binnen Rotterdam voorgedaan. Eenige lijders zijn terstond, nadat zij door de ziekte werden aangetast, overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel of naar de hulpziekenhuizen in Crooswijk en aan den Hilledijk. De overigeu worden in hunne woniu- verpleegd. Er kwameu vele sterfgevallen voor. Te Hilversum hebben zich in hetzelfde gezin, waar eenige dagen geleden het eerste sterfgeval aan pokken voorkwam, opnieuw twee gevallen van pokziekte voorgedaan, terwijl nog meer der hufs- genooten ongesteld zijn. Volgens geplubiceerde verklaring van den genees- heer waren 6 April alle huisgenooten volkomen gezond, was het huis behoorlijk ontsmet en derhalve het gevaar van besmettiug van pokziekte geweken. De winkelzaak, eene slagerij, (was daarop van Maandag jl. af heropend, doch Zaterdag reeds wegeus ziekte weder gesloten. Het bestuur der vereeniging van handelaren te Gronmgen heeft zich gewend tot de directie der Ned. Bank om zoo spoedig mogelijk de tegenwoordige bankbiljetten van 100, 200 en 300 gulden in te trekkeu en te vervangen door nieuwe, in vorm en kleur verschillend van de bestaande. Dit naar aanleiding van het wantrouwen, dat in den handel ontstaan is bij het inwisselen van die bankbiljetten, nu gebleken is hoe fijn en kunstig de nagemaakte zijn afgewerkt. Door eenige invloedrijke ingezetenen van Schoterland en Aengwirden worden pogingen aau- gewend om door laudonlginning op vrij belangrijke m .Ik geloof, dat hij in den nacht is heengegaan." .Dan zou hij toch afscheid van mij genomen hebben, want ik kon het altijd goed met hem vinden." Dorothea keek peinzend voor zich. Zij kwam niet nader tot haar doel en wist ook niet, welken weg zij inoest inslaan, om het te bereiken. Brigitta mocht niet vermoeden, welk een verdenking er tegen den knecht was ontstaan als zijne vriendin zou zij hem dan waarschuwen. .Misschien komt hij van avond terug," begon Doortje weder. .Ik moet hem dan de deur wijzen maar ik doe het niet, ik ben bang voor hem." „Ik geloof niet, dat hij zoo gevaarlijk is," meeude de oude. .Maar ik wel." .Orndat de baas u bang voor hem heeft gemaakt. Ik ben banger voor den baas dan voor den knecht. Ja, die is zoo kwaad niet, hij heeft een goed geweten .En mijn man dan niet?" .Dat zeg ik niet. Maar ik heb oogen en ooren en daarmede in dit huis veel opgemerkt, dat mij niet beviel. De baas handelt ook niet goed tegenover u. .Zeg dat niet, als hij het hoort zei de jonge vrouw wrevelig. .Hij is zooals hij nu eenmaal is, en in ieder geval heeft hij niets op zijn geweten. Of Hendrik dat ook van zich zelven kan zeggen, weet ik niet, maar ik geloof het niet." Brigitta antwoordde niet. Zij nam den ketel van het vuur en ging er mede naar den stal. Dorothea keek haar teleurgesteld nazij begreep, dat zij hier geene hulp zou vinden. De woorden der meid, dat zij banger was voor den baas dan voor den knecht omdat deze een goed geweten had, hielden haar bezig. Zij herinnerde zich niet, dat er ooit iets schaal aan de telken jire terugkeerende werke- oosheid tegemoet te komen. Het plan is eene vennootschap te stichten, met eeu maatschappelijk rapitaal van f 25,000. Van dit kapitaal zal een gedeelte worden aangewend tot aankoop van woeste grouden, waarvan in die gemeenten groote uitge- strektheden verkrijgbaar zijn. De grond zal worden ontgonnen en hoofdzakelijk in bouwlaud worden omgezet, al is ook de aanleg van boschgronden niet uitgesloten. Het ontgonnen bouwland zal worden verdeeld in stukken van H.A.op elk stuk zal een flinke arbeiderswoning worden gebouwd, waarna deze perceelen aan arbeiders zullen worden verhuurd. De ontgonnen grouden en de gestichtswoningeu blijven het eigendom van de vennootschap. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 3000 cievitseieren aangevoerd, zijnde de helft minder dan verleden jaar in dezen tijd, een gevolg van de angdurige droogtede prijren wisselden af van 15 tot 18 cent per stuk. Het getal kievieteu in Friesland is dit jaar builengewoon groot. Men ziet ze in koppels van 500 tot 1000 stuks, doch ze paren nog niet, een verschijnsel, waarvan men de oorzaak niet weet en dat in vele jaren in dezen tijd niet plaats vond. In Friesland begint meer leven te komen in den veehaudel, vooral in kalve- en melkekoeien, een gevolg vau de vroolijke weiden, waardoor de beste soorten in prijs stijgen. De handel in varkens, biggen en schapen is opgewekt, zoodat deze tegen verhoogde prijzen worden verkocht. Ook een gevolg van het groei- zame weder en de toenemende vraag uit Duitsch- and. In nuchtere kalveren is de handel slap, tengevolge van het zachte weder, waardoor het vleesch voor verzending naar Engeland minder geschikt is. Aan de jaarmarkten is de aanvoer belangrijk. Vele boereu zijn genoodzaakt te verkoopen, om geld te maken. Het besluit door het meerendeel der Neder- landsche -steenfabrikanten geuomen, om met de fabricatie van steen niet vdor 1 Mei a. s. te be- ginnen, doet, naar de Nijrn. Ct. mededeelt, zijne gunstige werking reeds gevoelen de overtuigiug, dat meer dan 7/10 der productie een inaaud later in den handel wordt gebracht, dat de voorraad interieure steen sterk is gedund, en dat de prijs der Belgische steen, door uitgebreide bouwwerken in Belgie, dagelijks stijgt, heeft stabiliteit aan de markt gegeveu en doet den steenfabrikaut de zaken wat kalmer inzieu. was voorgevallen tusschen Hagen en de meid, en toch koesterde deze om de eene of andere reden een wrok t£gen hem. Lang bleef Dorothea bij den haard staan. Zoo was zij verdiept in hare overpeinzingen dat zij niet eens bemerkte, dat het reeds donker was geworden. Plotseling ontwaakte zij uit haar gepeins, zij meende in den molen een verdacht geluid vernomen te hebben. Was de knecht teruggekeerd, of De gedachte, die in haar opkwam, deed haar ontstellen. Brigitta had hare verwoudering te kenneu gegeveu, dat de knecht zoo in 't geheim was vertrokken, en uit die verwondering sprak het vermoeden, dat hij zich nog in den molen bevond. Was dat onmogelijk Slellig niet. In den molen kou hij eeu schuilhoek gevondeu hebben, zonder dat de molenaar het wist en de mogelijkheid bestond, dat Brigitta het wist en hem van voedsel voorzag. Misschien zon hij in zijn schuilhoek wel op plan- nen, om zich te wreken misschien zou zich eensklaps weer de roode haan vertoonen op het dak vau den molen, en in de ontsteltenis, welke de brand deed ontstaan, zou de booswicht dan licht gelegenheid hebben, oin te ontkomen. Al die gedachten rezen op in den geest der jonge vrouw. Nu kwam het er op aan, den misdadiger op de daad te betrappen, hem aan het gerecht over te leveren en een onschuldige te verlossen. Dorothea was altijd moedig en ouverschrokken geweest. Ook nu overlegde zij niet langwat gedaan moest worden, dieude snel te geschieden. Zij stak eene lantaarn aan en ging de sleutels van den molen halen, die in de woonkamer hiugen. De sleutels waren er niet, zeker had haar man ze medegeuomeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1