Gemengde berichten. gansche weg was daar, zoo ver men zien kon, vol menschen en er stondeu zeker vijf en twintig rijtuigen, die gedeeltijk waren meegereden. De menschen zaten of stonden op de balcons en de steigers van een in aanbouw zijnd huis en, bij gebrek aan bladeren, droegen de hoogste boomtakken een aardig vrachtje aan jongens, soms bij vijven te gelijk. "Vooral bij het rertrek der Vorstinnen van de bloemisterij ging er een groot gejubel op en men drong zich zoo dicht om het rijtuig, dat een vorst van een ander land, die misschien aan meer gejuich maar aan minder betrouwbaarheid gewend is, zeker een eenigzins onrustig oogenblik zou hebben gehad. Dat H. M. Koningin Wilbelmina onvermoeibaar is, bleek wel uit het eerst beklimmen van de duinen en daarna van de moeilijke trappen der ru'ine van Brederode. H. M. de Regentes heeft thans bepaald, dat, in verband met de voor den aanstaandeu zomer ge- maakte plannen en met het oog op het gevorderde seizoen, het gewone voorjaarsbezoek aan de stad Amsterdam dit jaar door Hare Majesteiten de Koninginnen niet zal worden gebracht. De Duitsche Wochenzeitung deelt als gerncht mede, dat de Koningin van Engeland en de Keizer van Duitschland 30 April of 1 Mei incognito te Haarlem zullen aankomen om een bezoek aan het bloemenland te brengen. Tweelingen uit eene gemeente nabij Haarlem, die het vorige jaar aan de loting voor de militie deelnamen, wenschten hun lotingsnummers onder- ling te ruilen, doch misten de middelen om de vrij hooge kosten van een notarieel contract van nummerverwisseling te betalen. Zij wendden zich daarop tot de Regeering, om op grond van onver- mogen, in elk geval van de kosten van registratie (bedragende f 30), te worden ontheven. Bij gun- stige uitzondering is hun verzoek toegestaan door den Minister van financien. Het 5e bataljon 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom zal geen deel nemen aan de najaars- manoeuvres, en is bestemd om detachernenten te geven voor Bergen op Zoom, Middelburg, Vlis- siDgen en Ter Neuzen om aldaar van 319 September e. k. den garnizoensdienst te verrichten. Volgens mededeeling van den inspectenr over het loodswezen in het 6e district, dd. 2 April jl., zij n in de Sardijngeul van het Oostgat, Wester- Schelde, de tonnen verlegd als volgt Witte boei no. 1 in 57 d.M. water op 51° 26' 37" Nb. en 1° 20' Wl.Witte boei no. 2 in 62 d.M. water op: 51° 26' 32" Nb. en 1° 19' 30" Wl.Witte boei no. 3 in 50 d.M. water op 51° 26' 26" Nb. en 1° 19' 7" Wl.Witte boei no. 4 in 110 d.M. water op: 51° 26' 21" Nb. en 1° 19' 1" Wl.Zwarte boei in 54 d.M. water op: 51° 26' 23" Nb. en 1° 18' 49" Wl. Op de Nolleplaat Witte buikton O. 7 in 58 d.M. water op 51° 26' 40" Nb. en 1° 20' 34" Wl.Witte buikton O. 8 en zwarte buikton O. 2 zijn opge nomen en gelegd Zwarte buikton W. 10 in 110 d.M. water op 51° 26' 17" Nb. en 1° 20' 23" Wl. In onderstaande zeegaten werden in het eerste kwartaal 1894 de navolgende aiepten bij laagwater aangetroffen Zeegat van Brouwershaven Schaar van Renesse 66 d.m. diepte en 25 d.m. rijzing, Dijkwater 90 en 26, Droogte van Bruinisse 72 en 26. Krammer Gat van Oude Tonge 50 en 26, Over' loop van den Steenbergschen Vliet naar het vaar water laDgs den Galathe-polder 52 en 26. Volkerak Overloop van het vaarwater langs den Galathe-polder naar Dintelsas 58 en 22. Hollandsch-Diep Hellegat 30 en 21. Westerschelde Deurloo (buitenarempel) 47 en 33, Oostgat (buitendrempel) 72 en 30, Nolleplaat 12 en 37, Rug van Baarlaud (overloop Margriet) 90 en 40, Zuidergat (drempel) 66 en 41, Rug van Bat tusschen witte ton en no. 27 en 28 (in de lichten'iijn) 92 en 44, Droogte bij Santvliet (in de lichteulijn) 54 en 44, Droogte bij Santvliet (even bew. de lichteulijn) 62 en 44. „Zonder onderpand doen wij het niet. Het zou een slecht koopman wezen, die afging op bloote woordeu. „Gij hebt van ons het geld ontvangen in goec bankpapier, in goud en zilver en gij moet het ons terug betalen, zooals gij het ontvangen hebt," voegde de oude heer erbij en zijne stem klonk nu scherper. Hoe wilt gij betalen In contanten Goed, toon uw geld en wij zullen u uwe wissels en schuldbekentenissen geven. Maar hebt gij geen geld ook goed, dan hebt gij geldswaarde gi hebt huis en hof, nieuwe gebouwen en veel bouw- land, gij hebt vijftienhonderd mud tarwe. Dus kunt gij, als gij wilt, onderpand geven." „Onderteeken dit stuk maar even," nam Izaiik weder het woord, terwijl hij een vel papier voor den molenaar ueerlegde. „Het is eenvoudig een vorm, een onderpand, dat ons zekerheid geeft en u niet benadeelt." Hagen las haastig het stuk door. De aderen op zijn voorhoofd zwollen op, zijne lippen klemden zich op elkander. „Huis en hof moet ik u tot onderpand geven riep hij toornig. ,/En dat niet alleeu, maar ook mijn geheelen voorraad tarwe #Om hem voor uwe rekening te verkoopen, antwoordde de bankier bedaard. ,Dat gebeurt nietIk wil baas blijven over mijn eigeudom. Als de tarwe verkocht moet worden, dan kan ik het zelf doen." Door de ligging van het rechtsgebied van het arrondissement Breda is het ongetwijfeld, dat daar de meeste vonnissen wegens het smokkelen van zout behandeld worden. De volgende statistiek can doen zien, welken invloed de vermindering op den accijns van zout heeft gehad. In 1892 werden door de Bredasche rechtbank 286 zontzaken be- landeld van 1 Januari 1893 tot 1 Mei van dat jaar, het tijdstip waarop de nieuwe wet in working trad, 110; van 1 Mei 1893 tot 31 December van dat jaar 90 van dit cijfer behoorden de meeste zaken nog tot het tijdvak van voor het in werking treden der nieuwe wet. In de eerste vier maanden van 1893 dus 110 en in de laatste acht maanden 90 feiten. De eerste zitting in dit jaar heeft Maandag plaats gehad en daarin zijn slechts 10 zaken behandeld. Uit deze getallen blijkt dus duidelijk, hoe de zoutsmokkelarij verminderd is. TER NEUZEN, 10 April 1894. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer hebben van de 503 kiezers in deze gemeente 328 hunne stem uitgebracht. In Juni 1891 stemden van 531 stemgerech- tigden 475. Te Hoek stemden van de 154 kiesgerechtigden 104 kiezers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de op de Suikerplaat gestrande Noorsche bark Hiram, met drie sleepbooten te water en op de reede ten anker gebracht. Met de inkomende vloed heeft men het schip dat op de lading dreef, als zijnde vol water, op de haven gesleept en, opgeschut zijnde vertrok het nog Zondagnamiddag per sleepboot naar Gent, alwaar het, volgens tele gram Maandagmiddag arriveerde. Door de werking van een stoompomp hield men het water tot op zekere hoogte in het schip, dat aan bakboordzijde gebroken is. Den 6 dezer is te Ginneken, in den ouderdom van 76 jaren, overleden de heer E. H. E. W. Mathon, ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Leopoldsorde, oud-directeur der registratie en domeinen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 April de volgende vonnissen uitgesproken C. d. Z., slachter te Sas van Gent, is wegens overtreding der wet op de personeele belasting veroordeeld tot f 163 boete. E. d. B., oud 28 j., klompenmaker te Clinge, is wegens diefstal veroord. tot 6 maanden gevang. Van den 2 tot en met 7 dezer hebben zich te Rotterdam 94 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaau. Het grootste aantal, dat zich op een dag voordeed, beliep 42. Vele sterfgevallen komen voor. Naar het westelijk gedeelte, voornamelijk Binnenweg en zijstraten, breidt zij zich sterk uit Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat de honden van den heer S., die boven den vermoorden Schut woonde, anders altijd zoo waaksch zijnde, op den morgen van den moord niet het minste geblaf of geluid hebben doen hooren. Naar men mededeelt, moeten twee kinderen van genoemden heer S. ernstig ongesteld zijn, tengevolge van de vrees en angst, in den laatsten tijd uitgestaan. De vleeschhouwerij zal in hetzelfde huis door een neef van Schut worden voortgezet. Over 14 dagen wordt de winkel heropend. Iemand, die reeds jaren lang geen last meer heeft vau musschen op zijn zaaibedden, gebruikt daartoe het volgende eenvoudig middel, waarvan hij verzekert, dat het hem altijd als proefhoudend is gebleken. Hij zet daartoe op elk der vier hoeken van het bed een stokje, een paar decimeters De oude beer wisselde een veelbeteekenden blik met zijn zoon. „Goed, dan willen wij ze van u koopen," sprak Izaak, „ea dat kan dadelijk geschieden. Laat ons uw graan zien, en wij koopen het tegen den markt- prijs en geven behoorlijke provisie en courtage er bij." „Ik dank u," zei de molenaar droogjes. „Ik verkoop het graan niet. De prijs moet stijgen en bovendien wil ik de tarwe malen en het mee op de markt brengen." tfDus gij wilt ons geene zekerheid geven voor de wissels vroeg Izaak scherp. „Houdt gij mij voor een schurk Ik zal be- taleD, zoodra ik kan." Wanneer zult gij het kunnen vroeg de bankier, zijne portefeuille sluitende. »Wij willen wachten als gij onderpand geeft, en wij hebben u een midde aangewezen, om dit te doenmaar gij wilt niet. De molenaar was opgestaan en liep driftig de kamer op en neer. 0 Als ik ouder dat stuk mijn naam zet, dan ben ik een bedelaar," riep hij toornig//dan kan ik den staf opnemen en met mijne vrouw wegtrekken." »Dat is de bedoeling niet, zei de bankier. i,0ik ken uwe bedoeling weldat stuk zou in uwe handen een vurig zwaard wezen waarmede gij mij kondt en zoudt uitdrijven Ik heb gezwegen bij de woekerwinsten, welke gij van mij geeischt en geuomeu hebtik heb gezwegen van den kant, waartusschen hij een zoo dun mogelijken zwarten draad spant, ongeveer 10 tot 12 centimeters boven het bed. Hoe minder zichtbaar deze draad is, des te beter. Hij verzekert, dat hij door dit eenvoudige middel nooit last heeft van musschen, ja, waar deze vogels eerst in troepjes van 5 tot 10 of meer op de bedden neerstreken, ze dadelijk teTugdeinsden, als men er draden over gespannen had. Uit het feit, dat hij dit middel reeds jaren lang heeft beproefd, leidt hij af, dat de musschen met dit afweringsmiddel ook niet vertrouwd geraken. In den tuin van de familie M., aan den Teteringschen dijk te Breda heeft een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Eenige knapen, waaronder de zoon van genoemd gezin, waren in het bezit van een geladen flobertgeweer. Uit speelschheid gedreven, richtte deze laatste het wapen op zijne eveneens aldaar aanwezige tantehet schot ging af en de ongelukkige vrouw viel, doodelijk aan 't hoofd getroffen, neder. De ontboden arts kon slechts den dood constateeren. De dame was eenige dagen aldaar gelogeerd en herkomstig uit den Haag. In een der hospitalen der stad Weenen had dezer dagen lijkschouwing en opening eener over leden vrouw plaats en bij die gelegenheid kwamen de geneeskundigen tot de ontdekking, dat zich in de herseuen der doode een revolverkogel bevond die er zich, naar uit alles bleek, geruimen tijd iu moest. hebben bevonden. Men verneemt thans dat, vijftien jaar geleden, der vrouw in Hongarije, door haar minnaar, uit jaloerschheid, een kogel in het hoofd is gejaagd. Zij werd na enkele weken, met den revolver-kogel in het hoofd, hersteld uit het hospitaal ontslagen en naar 't schijnt heeft het vreemdsoortig voorwerp haar sedert nagenoeg niet gehinderd. Iu het hospitaal te Weenen klaagde zij ten minste haast nooit over hoofdpijn. De oorzaak van het overlijden was niet aan het aanwezig zijn van den kogel te wijten. Naar te begrijpen is wekt het zeer eigen- aardig geval, de overgroote belangstelling der ge- neesheeren op. Van't eiland Mauritius wordt melding gemaakt van een eigenaardige en vreeselijke spoorwegramp. Een sneltrein uit Maheburg, een stad op de oostkust van het eiland, werd, toen die zich des avonds op een spoorbrug bevond, door een ontzettenden orkaan aaugegrepeu, in de hoogte getild en als een veertje in de rivier Saint-Louis geslingerd. De locomotief en de beide eerste wagens, die reeds over de brug waren, bleven op de rails. De kettingen, waarmede het overig deel van den treiu aan een tweeden wagen vastgekoppeld was, braken en de rijtuigen vielen van eene hoogte van honderdvijftig voet in de rivier. Een losse locomotief, die den trein op eenigen afstand volgde en waarvan de machinist niets van het onheil bemerkle, liep met voile vaart verder en kwam in botsing met de machine, die op de rails was gebleven, waardoor de beide loco- motieven werden verpletterd. Het aantal personen, dat bij de ramp om het leven kwam, wordt op zestig geschat. Dat der zwaar gekwetsten heet niet minder groot. In het Wembly-park, ver buiteu Londen gelegen, is men druk bezig den reuzentoren op te bouwen, die het gevaarte te Parijs 50 M. in hoogte zal overtreffen een groot gedeelte staat reeds op zijn plaats, n.l. de eerste verdieping, 50 M. boven den begauen groud, een vierkant van 2600 vierk. meters beslaande. Men hoopt reeds deze verdieping a. s. Mei voor bet publiek te openen, met een restauratie, een scbouwburgzaal, een cafe-chan- tant enz. De toren kost ongeveer f 1.800,000 en alle gereedschappen zijn van de nieuwste constructie, waardoor tot dusver nog geene ongelukken zijn voorgekomen. Eene electrische kraan brengt de holle pilaren naar boven. Hij verrijst te midden van een heerlijk landschap, met een prachtig bosch, dat door de vennootschap aangekocht is en in een Eden zal herschapeu worden. Door het landgoed stroomt de rivier de Brent, die men voor het bij alle oneerlijkheden, waarvan ik, als ik geld moest hebben, het slachtoffer werd. Wat zou het mij ook gebaat hebben, of ik mij al verzet had. Ik was iu uwe macht. En nu wilt gij den strik geheel toehalen. Gij deukt dat ik te zwak ge- worden ben om mij te verwerenmaar gij zult ondervinden dat gij u vergist hebt. Ik ben een eerlijk man en zal u niet bedriegtn, maar ik wil ook niet de bedrogene zijn, ik wil niet blindelings in de val loopen, welke gij voor mij hebt opgezet Hij sloeg bij de laatste woordeu met de vuist op de tafel, zoodat het document, dat hij teekenen moest, in de hoogte vloog, en wierp den heeren een zoo dreigenden blik toe, dat zij verschrikt opsprongen. 0 Dat is niet gehandeld, zooals 't behoort," riep Izaak. Wij hebben u het geld geleend iu ver trouwen op uwe eerlijkheid, wij zijn gekomen om vriendschappelijk met u te spreken, en wij hebben u getoond, dat wij uw ongeluk niet willen. Nu zullen wij u aanklagen en beslag leggen op a wat gij nog bezit. Wij zullen ons zoo goed mogelijk trachten te dekken, zoover de wet het maar toelaat. Gij dwingt ons, al het uwe te laten verkoopen." De molenaar had het raam geopend en riep den koetsier toe, dat hij moest inspannen, daar de heeren wil den vertrekken. //Wij willen niet in toorn scheiden," sprak de maken van een meer zal bestemmen, waarop water- tochtjes enz. georganiseerd worden. Midderwijl gaan de 80 arbeiders voort met den toren op te bouwen, die men tegen Kerstmis hoopt voltooien. Van den top zal men een schoon te panorama over Londen en omstreken te zien crijgen. De toren wordt echter uiterlijk eenvoudiger dan het gevaarte vau Eiffel, omdat er zeer weinig bogen zullen worden aangebracbt. De liften zullen de bezoekers brengen tot op een hoogte van 250 M. de overige 100 M. zal men met trappen moeten beklimmen. Te Rome is, volgens de Ind. Beige, bericht ontvangen dat Prins Russoli, zoon van den burge- meester vau Rome, die sedert eenigen tijd een onderzoekingstocht deed in Somali (Oost-Afrika) door een olifant is gedood. De karavaan van den Prins is te Zanzibar aangekomen. Geen spoor nog van den anarchist, die den aanslag gedaan heeft op het cafe-Foyot te Parijs. Wel zijn er velen gehoord, die den verraderlijkeu bloempot op een buiteuvensterbank hebben zien staan, of die in het koffiehuis gezeten waren, maar hunne verklaringen hebben tot niets geleid. De heer Girard, scheikundige aan het stedelijk labo- ratorium, is van meening, dat de bom vervaardigd is door een zeer geoefende hand. Iudien zij ontploft ware in de koffiehuiszaal, dan zou zij waarschijnlijk alle aanwezigen gedood hebben. Aan de prefectuur van politie gelooft men, dat de dader of daders van den aanslag een rnede- plichtige is of medeplichtigen zijn vau Emile Henry; dat zij vroeger in Saiut-Deuis woonden, maar na den aanslag op het cafe-Terminus naar elders de wijk hebben geuomen. De politie loerde reeds geruimen tijd op die liedeu, en alles is gedaan om te weten te komen, waar zij zich ophouden, doch de onderzoekingen zijn tot nog toe vruchteloos geweest. De ontploffing veroorzaakte een vreeselijken knal. Men hoorde dieu niet alleen in den geheelen Faubourg Saint-Germain en in het Quartier latin, maar ook in de voorsteden te Neuilly en zelfs te Asnieres. Merkwaardig genoeg, de uitwerking van de ontploffing op meer nabij gelegen punten was geheel anders. Iemand die in de Rue de Lile was op het oogenblik der uitbarsting, deelt in een der bladen mede, dat hij niets gehoord had. In het Odeon, dat op eenige schreden van het cafe-Foyot gelegen is, hoorde men slechts een dof gedruisch en werd er rustig voortgespeeld. Aan alle spoorwegstations, en inzonderheid, die aan de noordelijke grenzen, wordt thans strenger dan ooit door de politie toezicht gehouden om, zoo mogelijk, bekeude anarchisten, die zouden willen vluchten, te snappen. Het heet 'dat in den toestand van Laurent Tailhade, die zich bedenkelijk liet aauzieu, vrij wat verbetering is gekomen. Maar hij moet hevig lijden. Herhaaldelijk heeft hij den geneesheer in het hospitaal een verdoovingsunddel gevraagd. Tal van personen, die met hem bevriend zijn, melden zich aan om bij hem toegelaten te worden; maar de geneesheer heeft strikte orders gegeven om hen niet toe te laten. Hij acht zijne ver- antwoordelijkheid te grooter, nu Tailhade niet in zijn eigen huis, maar in het hospitaal verpleegd wordt. Een enkele vriend krijgt nu en dan slechts toegang bij hem. Hoe mag de onbekende anarchist er toch toe gekomen ziju, om zijne bom te richten tegen het cafe-Foyot, waar bovendien op dat uur, zooals men weten kon, slechts weinig bezoekers waren? wordt door velen gevraagd. Sommigen meenen er eene verklaring van te kunnen geven. Zij is deze dat de toeleg zal geweest zijn den aanslag te richten tegen het zoo nabij gelegen hotel van den Senaat maar dat dit voornemen niet ten uitvoer kon worden gebracht, wegens het scherpe toezicht, dat op het gebouw gehouden wordt, en dat de anarchist, om toch verwoesting aan te richten en, zoo mogelijk, ook te dooden, toen te geraden is geworden ziju aanslag te richten tegen het cafe-Foyot. bankier. //Tot morgeumiddag geven wij u nog tijd, om u te bedenken. Belioud het stuk hier of wilt gij dat niet? Goed, dan nemen wij het mede maar wij vertrouwen dat gij het zult komen onderteekenen. Er is voor u geen gevaar aan verbonden. Wij zullen u niet verjagen. Wij willen alleen gedekt zijn voor het geval, dat gij weer gingt speculeeren. Gij zoudt zelfs aan ons een goeden steun hebben. Liep alles u soms tegen, dan kon de molen toch niet verkocht worden wij zouden dan met de akte optreden en bewijzen, dat hij ons eigendom is. Dan verhuurden wij hem aan u voor eene vooraf te bepalen som. //Met spek vangt men muizen," zei Hagen schamper. „Als de muis in de val is, dan wordt ze doodgeslagen." z/Dus gij vertrouwt ons niet?" z/Neen z/Dan kunt gij ook niet verwachten dat wij u vertrouwen zullen," hernam de bankier. #Gij zijt nu opgewonden, Hagen. Denk nog eens na over de zaak, wellicht zult gij dan inzien, dat wij slechts uw welzijn op het oog hebben." Hij knikte den molenaar vriendelijk toe en volgde zijn zoon, die de kamer reeds verlateu had. Weldra rolde het rijtuig weg. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 4