Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. AANKONDIGING. Wep en VoetpaJen met 3e Knnstierlen. GELDLEENING. No. 3018. Woensdag 11 April 1894. 34e Jaargang. a© a 32 3 Binnenland. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat, te beginnen op 1ft (lexer, van wege de gemeente eeue algemeene opnetning zal worden gebouden van de Ter Neuzen, 9 April 1894. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG brengen ter kennis van belanghebbenden, die wenschen deel te nemen aan de geldleening, uit krachte van het besluit van den raad, d.d. 16 Maart 1894, n°. 7, goedgekeurd door Gedeputeerde JStateu van Zeeland, bij besluit van 23 d. a. v., n°. 37, ten laste der gemeente aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 17300,tegen eene rente van lioogstens (lrie en ecu half ten honderd 's juars, verdeeld in 34 aandeelen ad f 500,en 1 ad 300,—, welke geldleening zal moeten strekken tot aflos der nog loopende geldleeningen, dat tot 35 April e. k. ter secretarie tier gemeente gelegenheid zal bestaan tot het inleveren der inschrijvingsbiljetten, welke moeten onderteekeud zijn en vermelden het aautal obligation waarvoor wordt ingeschreven, de rente, waarmede geuoegen wordt genomen, benevens de dagteekening en de namen en de woonplaats van den inschrijver. Afdrukken van het plan der geldleening zijn op franco-aanvraag kosteloos verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Zaamslag, 30 Maart 1894. C. DE BOKX, Burgemeester, E. H. WORTMaN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Cijfers spreken meer dan ellenlange redevoeringen of schriftelijke betoogen. Terwijl Frankrijks be- lastingwezen in het eerste kwartaal van dit jaar zes en dertig eu eeu half millioen meer heeft opgebracht dan voorzien was bij de vaststelling der begrooting voor dit jaar eu negen en dertig millioen meer dan in dezelfde periode van 1893, FEUILLETON 21) .Ik vrees, dat de zaken, welke gij met mijn man hebt, niet aangenaam voor hem zijn," dus wendde zich Dorothea tot den bankier. //Mijn Hemel, wat noemt gij aangenaam ant woordde de oude heer koel. .Zaken zijn zaken, juffrouw, en elke zaak brengt eigenaardige zorgen mede." //Mijn man is u geld schuldig?" ,/Hm ja, maar wij zijn gedekt." Ik begrijp u niet." „Wij weten, dat hij zal betalen wat bij ons schuldig is." .Is het eene groote som De bankier lachte veelbeteekenend. .Wat noemt gij eene groote som vroeg hij met diplomatische terughoodendheid. .Als lk u zeg, dat hij de schuld met een peunestreek kan betalen, dan Izaiik, haal mij even een glas water." .Ik zal het wel doen," zeide Dorothea, die niet bemerkte, dat de jonge heer volstrekt geen bewe- ging maakte, om aan het verzoek van zijn vader te voldoen. .Die vrouw kan alles in de war helpen," fluisterde de bankier toen hij met zijn zoon was. Zij wil ons uithooren. Zeg niets, wees op uwe hoede Als wij met hem alleeD zijn zullen wij hem dwiugen, het stuk te teekenen. Maar de vrouw moet er niet bij zijn." moet Italie een vermindering van invoerrechten constateeren van 5,583,162 alleen over de maand Maart, terwijl de vermindering van 1 Juli 1893 tot 31 Maart 1894 bedraagt 19 millioen 958,855. Zoo heeft de Minister van Italie (van finaucien) zich weer eens leelijk verrekend bij de vaststelling der begrooting en hij had alles toch reeds heel laas gesteld. De uitvoer van Zwitserland naar Frankrijk is in 1893 ingevolge den tarieven oorlog 37^ procent achteruitgegaan, de invoer uit Frankrijk naar Zwiiserland is met 68 verminderd. Frankrijk blijft dus in deze aan 't kortste eind en 't zijn Duitschland en Oostenrijk, die bij het conflict op economisch gebied 'l meeste profijt hebben de producten van die beide landen zijn in de plaats gekomen van 't geen Frankrijk aan Zwitserlaud leverde. Daar 't met de patlementaire gebeurtenissen van meer dan gewone beteekenis, nog maar niet recht vlotten wil, zijn 't de anarchistische wandaden van voorheen en thans, die in den breede besproken worden en daarnevens wordt ook eenige belangstelling gewijd aan economische aangelegenheden. De politic te Parijs heeft in de laatste etmalen weer heel wat verwijten aan haar ad res moeten verdurendat zij niet alles kan voorkomen, wordt haar niet zoo heel zwaar aangerekena, omdat elkeen daarvan vrij wel de onmogelijkheid inziet, maar dat de meeste daders van dynamiet-aanslagen vrijelijk rondloopen, zinnend op nieuwe heldenstukken wel- licht, dat hoort de politie zich van alle zijden als hoofdverwijt toebulderen. Er moet wel iets gedaan worden, al ware 't alleen om de kaimte te doen weerkeeren en tegemoet te komen aan den wraaklust der menigte en daarorn zijn Casimir Perier, de Minister—president, de Minister van justitie en de prefect van politie, bij den Minister van binneu- landsche zaken wezen lunchen en behalve met de genoegens van een goeden disch, hebben zij zich toen ook geoccupeerd met de vraag, of 't niet wenschelijk zou zijn aan de kamers nieuwe maat- regelen voor te stellen tegen de anarchisten. Er is in den lange en in den breede over geredekaveld en 't eind is geweest een besluit om nieuwe maat- regelen voor te stellen. Dat zij iu deze handelen in overeenstemming, met de openbare meening, valt niet te betwijfelen de algemeene raden, die wel 't best beantwoorden aan en 't meest in overeenstemming zijn met de openbare meening in de departementen, hebben in hun meerderheid zich in gispenden zin uitgesproken over de dynamietaanslagen en de wenschelijkheid Izaak beet nadenkend op zijne nagels. .Wat gaan onze zaken haar aan meende hij wrevelig. .Als de man niet onder de pantoffel staat, dan zal hij wel zorgen, dat zij niet te weten komt, hoeveel hij ons schuldig is." .Maar als hij onderteekent, dan zal hij zeggen, dat zijne vrouw het weten moet." .Hij kan het haar naderhand wel vertellen." .En als hij niet wil?" Dan leggen wij beslag op al wat hij heeft, en .Stil, de vrouw komt Dorothea keerde terug en bood den bankier het glas aan. Hij bracht het even aan de lippen en zette het toen op de tafel. .Hebt gij geen knecht?" vroeg hij een oogenblik later. .Wij hadden er wel een maar mijn man heeft hem weggezonden, omdat hij brutaal was." Ha, staat daarorn de molen stil vroeg Izaak met een kwaadaardigen lach op de dikke lippen. Dorothea wierp hem een toornigen blik toe maar hij merkte dien niet op, het gevogelte op het erf scheen al zijne aandacht te boeien. .En al was dat zoo zei Doortje driftig. .Wij kunnen knechts genoeg krijgen, en als de molen stilstaat, heeft mijn man alleen er schade bij." De jonge man trok minachtend de bovenlip op, maar zijn vader stootte hem aan. .Och het gaat ons volstrekt niet aan," hernam de bankier bedaard. .Ik wilde maar, dat uw man kwam wij hebben niet veel tijd." Datzelfde wenschte Doortje ook, het gesprek werd pijnlijk voor haar. De oude heer haalde een gouden horloge uit zijn zak en hield het Izaiik voor, die zwijgend knikte. Daarop liep hij laugzaam de te kennen gegeven, dat de regeering krachtig en euergiek tegen de anarchistische wandaden optrede. De arrestatie van Meuuier, den dader van den aanslag op den restaurant-Very in 1892 de moge- lijkheid op een sarnenwerking tusschen de regeeringen van Frankrijk en Eugeland tegen de anarchisten, z66, dat de uitleveringen aan Frankrijk desverkiezend op groote schaal kunnen geschieden, de doorzetting van de zaak-Henry binnen den kortst mogelijken termijn dat alles zijn gunstige resultaten van den allernieuwsten aanslagdoch de ijver zal wel weer verflauwen, tot een nieuw wanbedrijf van denzelfden aard zijn invloed gelden doet. Evenals Spanje en Zwitserland, zal uu ook Italie worden begiftigd met een speciale wet, regelende de fabricatie, den verkoop en de bewaring van ont- ploffingsstoffen. Het wetsontwerp, dat in hoofd- trekken gelijk is aan de nieuwste Eransche wet van denzelfden aard, zal onder eenige moeielijkheid door het parlement tot wet worden verheven. Luidens telegrainmen uit New-York openbaart zich bij de voorjaarsverkiezingen, welke in deze dagen in Noord-Amerika plaats hebben, eene krach- tige reactie in republikeinschen zin, voor zoover althans de noordelijke staten betreft. De verkie- zingen vallen voortdurend ten gnnste der republi- keinen uit, zoo bijvoorbeeld op Rhode Island en in Colorado. Eerstgenoemde staat koos slechts zes democraten tot afgevaardigden in hun gewest, tegen 55 in het vorige jaar In sommige streken gaat echter de triomf der republikeinen op de democraten niet zonder bloedige botsingen gepaard. In Colorado werden door de vrouwelijke kiezers ettelijke vrouwen tot staatsambtenaren gekozen. Op het voetspoor van Frankrijk Spanje staat op het punt te volgen, zooals we gezien hebben heeft ook de Nationale Raad te Bern thans voorzien tegen het gevaar, dat van anarchistische zijde dreigt. Na een debat van twee dagen vereenigde genoemd lichaam zich met eene wet tegen de anarchisten, waardoor ook de verspreiding van de anarchistische der.kbeelden door middel van de pers tegengegaan zal worden. Begunstigd door fraai weder verlieten HH. MM. de beide Koninginnen Zaterdagmiddag half twee de residentie tot het bezichtigen der bloembollen- velden in Haarlem's omstreken. Een vrij talryk gevolg vergezelde Hare Majusteiten. Het trok reeds bij de aankomst van den trein te Vogelenzang kamer op en neer, terwijl de zoon voortdurend naar het pluimgedierte keek. Dorothea wendde huiselijke bezigheden voor en verliet het vertrek. De twee heeren schenen nu ruimer adem te halen. .Zij is eene verstandige vrouw," zei de bankier bedenkelijk het hoofd schuddende. .Pas op Izaiik, dat wij het niet bij haar verbruien I" .Wat hebben wij met haar te maken Wij zullen tegen hem zeggenvogel, eet of sterf En hij zal eten." De oude man knikte nadenkend. .Hij zal uit onze hand eten, zoo tam zullen wij hem maken," ging de jonkman voort. .Hij zal ons het huis en de vijftien honderd mud tarwe tot onderpand geven." .Als hij die heeft Ja, als hij ze heeftEn heeft hij ze niet, dan heeft hij ons belogen en bedrogen, en wij zullen korte wetten met hem maken." Op hetzelfde oogenblik kwam de molenaar binnen. Hij wist reeds, wie op hem wachtten, en zijne houding gat' duidelijk te kennen, dat het bezoek hem niet aangenaam was. .Ik zou morgen bij u gekomen zijn," zei hij op lang niet vriendelijken toon. .Het spijt mij, dat gij mij eergisteren tevergeefs gewacht hebtmaar de dood mijner schoonmoeder is, veronderstel ik, eene voldoende verontschuldiging voor mijn wegblijven." .Is het u onaangenaam, dat wij gekomen zijn vroeg de bankier met eeu wantrouwigen blik naar de deur. .Wij wisten niet, waarom wij u niet bij ons zagen, en .En toen vreesdet gij, dat ik in het geheel niet zou komen de aandacht, dat de jonge Koningin er opgewekt en gezond uitzag. Zij droeg, onder een creme- kleurige pelerine, een bolero van olijfkleurig satijn met poefmouwen, een zijden feston van zalmkleurig eu verder een paillehoed met witte veeren. De Regentes was in zwarte zijde gekleed. Terstond na een korte begroeting door den burgemeester van Bloemendaal en na het aanbieden der bloem- ruikers werd de beschreveu tocht aanvaard. Aan den Zijlweg te Haarlem werd een bezoek gebracht aan de hyacinthen-pronkbakken derfirma Krelage. Door eeu portiere betraden HH. MM. de eigenlijke hyacintentent. Het voorste koepel- vormige gedeelte was door de goede zorgen der firma Pander op smaakvolle en doeltreffende wijze zoodanig gedrapeerd, dat het een geschikte ge legenheid aanbiedt om eenige oogenblikken te rusten. De Koninginneng. bruikten hier onmiddellijk na haar aankomst eenige ververschingen en bezich- tigden daarna de pronkbakken. Door het wegtrekken van een draperie werden zij in de gelegenheid ge steld eeu blik te laten weiden over de achter de tent gelegen hyacinthenvelden, die ook meer van uabij in oogenschouw werden genomen. Vanwege HH. MM. werd den heer Krelage een belangrijke gift overgereikt door Jhr. De Ranitz, om te worden verdeeld onder het personeel der firma. H. M. de Koningin-Regentes informeerde zich zeer belangstellend naar den staat van den handel in bloembollen. De toer werd nog even afgebroken bij Meeren- berg. Een vreemde, hoogst eigenaardige begroeting had daar plaats. Een groot aantal verpleegden en verpleegsters van het gesticht stonden voor het gebouw en hieven het Wien Neerlandsch bloed eu het Wilhelmus aan, toen de Vorstinnen naderden. De indruk, dien zulks maakte was zeer treffend en hoogst eigenaardig en het was merkwaardig, de nieuwsgierige beweging waar te nemen, die onder de verpleegden merkbaar werd bij het zien der Koninginnen. De ru'ine van Brederode werd nog even bezichtigd en zelfs beklommen door de jonge Koningin met een deel van het gevolg, terwijl de Regentes beneden wachtte. Bij het verlaten van de ruine stoud opnieuw een aantal verpleegden met verpleegsters H.II. M.M. op te wachten en deed weder uitgeleide met het zingen der vader- landsche liederen. Er was over den ganschen weg eene groote menigte op de been, natuurlijk vooral in de dorpen, maar toch ook daarbuiteu. Bij de bloemisterij van den heer Krelega hoopte zich natuurlijk een ontzagelijke menigte opde De oude heer schudde afkeurend het hoofd. .Ik heb altijd gezegd, dat Peter Hagen een eerlijk man is en dat hij zijne schuld tot den laatsten cent toe betalen zal," antwoordde hij. Dat zal ik blijven gelooven zo6 lang, tot men mij bewijst, dat ik mij vergist heb, maar dat bewijs zal niemaud ooit kunnen leveren .Als gij daarvan overtuigd zijt, dan verwondert het mij nog te meer, dat gij hier gekomen zijt," zei de molenaar. .Gij weet, dat ik de verliezen, welke ik geleden heb, voor mijne vrouw wilde geheim houden. Niet, dat ik onder de pantoffel sta of bang ben voor hare verwijtingen O neen, ik wilde haar alleen maar noodelooze zorgen besparen." .Noodeloos, noodeloos?" zei Izaak met scham- peren lach. .Gij hebt gespuculeerd en veel geld verlorenwij hebben wissels op u in handen, waarvoor wij voldoende dekking moeten vragen. Dat zult gij voor uwe vrouw toch niet verborgen kunnen houden .Maar ik wil hetriep de molenaar op trotschen toon. .Moet dan het geheele dorp hooren, dat ik zoo dwaas ge'nandeld heb .Dan zoudt gij uw crediet verliezen," zei de bankier, die intusschen eene dikke portefeuille voor den dag had gehaald. .Gij moet uw verlies zoo lang mogelijk geheim houden. Hier zijn de wissels, tot een bedrag van vijftig duizend gulden. Hoe zult gij ons die betalen .Mogelijk wel in contanten," antwoordde Hagen. .Laat mij eenige dagen tijd, op een paar dagen zal het wel niet aankomen." .Wij willen wachten, zoolang gij maar verlangt als gij voldoeud ouderpaud geeft," sprak Izaiik. TER IEIIZEISCKE HHItWT ■lit blait verscliijnt IliiiMlitK- en Vrijilaeavond bij den aitffever J. V A II 15 S A N I» E te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 3