I BEKENDMAKING. I I CONCERT Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. Muziekgezelschap A M P H10 N" TE STOPPELDIJK. I I 1 I I vragen. Naur aanleiding van ket ingekomen ant- woord werd de volgende mode voorgesteld, die met 65 tegeu een stem werd aangenomen. ,/De liberale kiesvereeniging //Eendracht maakt Macht," kemiis genomen hebbende van de verklaringen van Mr. C. Lucasse, waaruit blijkt, dat deze is een voorstander van kiesrechtuitbreiding in den geest en naar de bedoeling van het stelsel, dat in de thans ingetrokken, door den Minister Tak van Poortvliet verdedigde wetsontwerpen was neergelegd, acht het onnoodig eene eventueele candidatuur van Mr. C. Lucasse bij de a. s. verkiezing te be- strijden, en besluit dus zick bij de a. s. verkiezing van het stellen van een candidaat te onthouden." Een bij het Depart, van Kolonien ontvangen telegram van den Gouverneur Generaal van Neder- landsch-Indie, dd. 27 dezer, be vat het bericht, dat de assistent-resident der Noord- en Oostkust van Atjeh H. A. vau der Steenstraten, de eerste luitenant der infanterie A. P. van de Siepkamp en de controleur P. L. K. Storm van 's Gravesande even buiten de benting te Telok-Semawe (Oostkust van Atjeh) door twee Atjehers overvallen en gewond zijn. TER NEUZEN, 30 Maart 1894. In de heden alhier gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" werd mede- deeling gedaan vau een antwoord van het lid der ontbonden Tweede Karner Mr. P. C. J. Hennequin op eene door de vereeniging gedane vraag omtrent zijne zienswijze over kieswetuitbreiding. Uit dit schrijven blijkt, dat de heer Hennequin mede zal werken tot uitbreiding zoover de grondwet zulks toelaat. Dit en ook andere punten van zijne verklaring bevredigde alle leden, waarom hij dan ook bij acclamatie tot candidaat gekozen werd, waarvan ZEd. per telegram werd in kennis gesteld. Naar wij vernemen zal het 25jarig jubile van den heer E. E. E. Lammens, chef van het station Sluiskilniet onopgemerkt voorbijgaan. Zonder onbescheiden te wezen, kunnen wij rnede- deelen dat dien dag voor den jubilaris een feest is bereid, door alien die met dien ambtenaar in betrekking staau. Ook van Sluiskillenaren, land- bouwers en handelaren zal de belangstelling groot zijn. Meer mogen wij niet mededeelen van het feest dat op Maandag 2 April a. s. zal gevierd worden. Met den heer Lammens herdenkt ook de heer A. Dierkens den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst der Spoorwegmaatschappij Gent-Ter Neuzen kwam en wel als chef van het station Sas van Gent. Ook dezen zal het zeker wel niet aan blijken van belangstelling in dezen heuchelijken dag ontbreken. Wij wenschen beiden met dit feest geluk en hopen, dat ze nog jaren met denzelfden ijver aan de hun toevertrouwde taak mogen werkzaam zijn en dat ze daarbij de waardeering blijven genieten van alien die hun verdiensten erkennen. »La Tocade de Monsieur Mtilasse", heette de comedie-vaudeville, waarmede //Philanthropic et Agrement haar laatste soiree in dit seizoen opende. Hoe men dien titel moet vertalen, is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Monsieur Melasse, dat gaat nog al ieder weet, dat Melasse pstroop" beteekent. En dat is geen ongepaste naam voor z/een epicier et marchand de chandelles"kruide- nier en koopman in smeerkaarsen. Maar Tocade is een woord, dat niet zoo gemakkelijk door een ander is weer te geven. Toch, den inhoud van de comedie kennende en willende weergeven, wat zij bedoelt, zouden we den titel kunnen veranderen in //Wat men zoo al doet, om lid van den Raad te worden/' Het stukje speelt in Belgie, dus kunnen we niet precies beoordeelen of dezelfde practijken ook in ons vaderland worden toegepast. Doch een ding is zekerzij, die speelden zijn boven onzen lof verheven, om de wijze waarop zij den geest van het stukje hebben vertolkt, en niet ieder epicier z/Zij was mijne moeder, en ik heb haar innig liefgehad. Gij moet liever niet zoo onhartelijk spreken." z/Ik zal spreken, zooals ik wil I" barstte Hagen uit. //Als mijne woorden u niet aanstaan, dan dwing ik u niet ze aan te hooren." Dorothea ging op een stoel zitten en bedekte het gelaat met de handen. Die ruwheid deed haar pijn, ze ontuam haar de laatste hoop, dat het on- geluk haar nader zou brengen tot haar man en haar treurig leven dragelijk makeu. De molenaar liep nog een poosje de kamer op en neder. Eindelijk bleef hij tegenover zijne vrouw staan. Zijne oogen flikkerden, er lag een boosaar- dige trek over zijn gelaat. „Houd nu maar op," zei hij op ruwen toon „wij zullen de oude vrouw begraven, en daarmede is het uitHet is hier ook een prettig huishouden, waar geen opgeruiind gezicht te zien, geen vroolijk lachje te hooren isDe oude Brigitta kruipt door het huis als eene slak. Roode Hendrik sluipt overal rond als de duivel in persoon, en gij zet altijd een gezicht als eene kat, die bang is voor het onweder. Dat moet anders worden, of ik laat alles in den steek Ik heb buitenshuis ergemis en zorgen genoegals ik thuis kom, wil ik een opgeruimd gezicht zien." Dorothea liet de handen zakkenzij sloeg de oogen niet n eder voor zijn dreigenden blik ernstig keek zij hem awn. et marchand de chandelles, dien la manie politique a pris, heeft zulk een trouwen knecht als Hilaire, om den meester te genezen van zijn hartstocht. Daarom vergeven we het dien Monsieur Hilaire gaarne, dat hij de hulp innep van dien coupletzanger zonder plaats, Beausol, om den goeden kruidenier een fermen poets te spelen, die te beter doeltrof, omdat de heer Van de Pick zoo te rechter tijd als eigenaar van la boutique de tanden liet zien. Waar Philanthropic" zoo gaarne ieder wat wil geven, was het zeker een goede gedachte om den hoorders, die, hoe goed ze ook Eransch verstaan, toch zeker nog beter met hun Nederlandsch terecht kunnen, in dien //gefopten schoonpapa" een recht geestig en grappig Hollandsch comedie-stukje te doen genieten. Ze noemen en prijzen, de heeren acteurs, die hunne moeite er voor veil hadden, we willen er liever van verschoond blijven. Maar vast zijn we overtuigd, dat alle medewerkeuden ieders dank verdieuen voor de wijze waarop deze eersteling van stapel liep. Met den vriendelijken spreker, die het gezelschap bij het eiude zoo hartelijk be- dankte, roepen we en den schilder, en den advocaat, en den poeet, en deu gefopten papa, ja ook den slimmen Jan en den boer met zijn handen als keisteenen een welgemeend //tot weerziens" toe. Een pantomime, vol grappen en geestige toevallig- heden, die voor alien, zoowel Fransche als Hol- landsche aanwezigen, gelijkelijk genietbaar was, besloot de gezellige soiree, die gevolgd werd door een opgewekt bal, dat alien tot vroeg in den morgen alleraangenaamst bijeenhield. Bij beschikking van den Minister van financien is, met ingaug van den len Mei a. s. aan den kommies-ontvanger C. J. Bloys van Treslong te Kapellebrug, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen, en is benoemd tot kommies-ontvanger te Kapellebrug M. Hofstee, thans in dezelfde betrekking te Roode Sluis en te Overslag J. J. Diederiks, thans kommies der 2e klasse te Culenborg. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud- en Jong Breskens werd gisteren te Breskens aanbesteed de vergunning tot het weghalen van broed- of mosselzaad van de hoofden of vooruitstekende werken op den voor- oever van genoemd waterschap in een perceel. Hoogste inschrijver was J. B. Dhooge te Philip pine, voor _/425. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district d°. 27 Maart jl. is bij de Overloop van de Margriet, Schelde, de wit en zwart vertikaal gestreepte buikton M 1 met kruis vervangen door een zwarte buikton met afgeknotten kegel. Zaumslag, 29 Maart. Door den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Marga- retha c. a. is de begrooting voor 1894/95 vastgesteld op eindbedragen van ontvang en uitgaaf van 16431,65. Het dijkgeschol werd vastgesteld als volgtvoor de calamiteuze polders op het vast bedragp. m. 33pCt. van de verhooging ad 1/!l0, voor de aangrenzende polders op 33 pCt. van het maximum der bijdrage. Als deskundige voor de in 1894 te doene schatting van de pachtwaarde der gronden in de calamiteuze polders werd benoemd de heer P. Moes, lid der Prov. Staten te Ter Neuzen en tot plaatsvervangers de heeren Joz. de Feijter, te Ter Neuzen en M. de Regt, te Hoek. Hontenisse, 24 Maart. Door de landbouwers- vereeniging Eigen Hulp werd heden aanbesteed de levering vau 32600 K.G. chilisalpeter, waarvoor was ingeschreven door J. A. Pateer te Hontenisse voor f 11,63, G. Adriaansens Jz. te Hontenisse voor f 11,43, W. Adriaansens Pz. te Hontenisse voor f 11,39 en G. J. Krol te Zwolle voor f 11,39, alles per 100 K.G. Bij loting is de levering gegund aan den heer G. J. Krol. Biervliet. De aanuemer van den nieuwen be- dijkten polder de heer Verstraate te Berg-Arabacht, is ook aannemer geworden van de haven, aan te leggen langs den Brakman, in de nieuwe poldering. Middelburg, 28 Maart. Heden werd van de werf de Volharding te water geHten een ijzeren zeilaak groot pi. m. 50 last voor rekening van schipper C. Schuurveld te Goes en onmiddellijk daarna begonnen met den bouw van een ijzeren paviljoenjacht groot pi. m. 25 last voor rekening van schipper M. Leunis te Ter Neuzen en van een ijzeren zeilaak groot pi. m. 50 last. 's Gravenhage, 30 Maart. Heden werd alhier de overeenkomst tusschen Nederland en Belgie geteekend omtrent de wederzijdsche toelating van vee in de grensprovincien. „Wiens schuld is het dan, dat gij hier geen opgeruimd gezicht ziet vroeg zij op kalmen toon. z/Wel zeker, ik ben de verstoorder van de huiselijke vrede 1" ,/Dat zeg ik niet, en waar geen vrede is kan hij ook niet verstoord worden. Over uwe lippen komt nooit een vriendelijk woord wat gij te zeggen hebt, uit ge met brommen en schelden. Hoe kunt gij dan van ons een vroolijk gelaat verwachten t" z/Ik heb veel verdriet en zorgen." „Die haalt gij u zelven op den hals, Peter, het zijn onnoodige zorgeu." (Wordt vervolgd). RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Jliddelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 28 en 30 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. B., oud 18 j., visscher te Sas van Gent, is wegens diefstal veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. P. v. P., oud 20 j., kleermaker te Hulst, gede- tineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroord. tot 3 maanden gevang. met inmindering breuging der doorgebrachte hechtenis. Woensdag heeft het gerechtshof te's Hertogen- bosch uitspraak gedaan in het hooger beroep, inge- steld door het O. M. bij de rechtbauk aldaar tegen de uitspraak der rechtbauk, waarbij Gijs- bertus van Gelder, beschuldigd van in den avond vaD 25 Maart 1893 den wachtmeester der marechaussees te Oss, G. Hoekman, te hebben vermoord, was veroordeeld tot levenslange gevau- genisstraf, terwijl Anton van Berkum, Johannes Gratianus de Bie en Petrus de Bie, beklaagd van medeplichtigheid, werden vrijgesproken. Het gerechtshof heeft thans Van Gelder tot levenslange gevangenisstraf, de gebroeders De Bie tot 15 jaar en vau Berkum tot 10 jaren gevan genisstraf veroordeeld. In een dorp in de nabijheid van 's Gravenhage had een man getrachi zich met een broodmes den hals af te snijdeu, waarvan door de politie proees- verbaal werd opgemaakt, met inbeslagneming van het bebloede mes. De man overleed aan de ver- wonding. Reeds den volgenden dag >kwam zijn vrouw aan de politie vragen, of ze haar mes terug kon krijgen, omdat zij het noodzakelijk noodig had om 't brood te snijden. Voor eenige dagen sloeg een koe, toebe- hoorende aan een slager in de Nieuwstraat te Arnhem, op hoi. Het dier wierp een man ornver, die er echter met den schrik afkwam. Treuriger gevolgeu had het afmaken van het dier op het Velperplein. Een politieagent, die van twee aldaar wonende particulieren geweren leende, schoot tot viermalen toe op het steeds rennende dier. De vierde maal stortte de koe dood ter aarde, maar tevens bleek het, dat een tweetal toescbouwers, die zich in den omtrek bevonden, door hagelkorrels waren geraakt. Een verpleegde uit //Insula Dei" yiel van schrik op den grond en overleed eenige oogenblikkcn daarna. Zaterdagavond had te Maassluis een treurig voorval plaats. Het 13jarig meisje M. van Buuren, in dienst bij den heer Maas in de Stationstraat aldaar, zou, terwijl de julfrouw even voor een boodschap afwezig was, de kamerlamp aaustekem Ougelukkigerwijs kwam de braudende lucifer in aanraking met den papieren lampenkap, waardoor deze in brand geraakte. Het meisje wilde den kap in haar schortje dooveo. Helaasook het schortje en haar overige kleertjes vlogen onmid dellijk in brand. In vlammen gehuld liep zij naar buiten, waar op de kreet #een mensch in brand de inmiddels toegeschoten bewoners dier straat met kleeden de vlammen doofden. Na ten buize van den loods Cordia verbonden te zijn, werd zij naar de woning van Dr. W. v. d. Starp gebracht en door den waarnemenden geneesheer verder behan- deld. Overdekt met vreeselijke brandwonden aan borst, aangezicht en handen, is zij Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. Een Beiersch kleedermaker, een zekere Singer, zond een rijke Neurenbergsche weduwe herhaaldelijk dreigbrieven, onderteekend//De kapilein der Italiaansche anarchisteu", waariu haar medegedeeld werd, dat men haar huis met behulp van dynamiet zou verwoesten, tenzij zij op een bepaalde plaats 1000 Mark in goud bracht. Dertig mannen, zoo werd in den brief verteld, stonden met 200 pond dynamiet en 10 bommen gereed. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en slaagde er spoedig in den schrijver op te sporen. Deze bekende, maar verklaarde, dat het maar een grap was. De rechter heeft echter den grappenmaker voor zijn ongepaste aardigheid tot 18 maanden gevangenisstraf en 5 jaren verlies van burgerlijke rechten ver oordeeld. Erger dan Jack de opensnijder. Te New- York is een vreeselijke misdaad gepleegd in een wijk der stad, die den onheilspellenden naam Hell's Kitchen (de keuken der hel) draagt. De afschu- welijke wreedheden van den geheimziunigen Jack zijn er nog kinderwerk bij. In een steenkolenbergplaats in een kelder ont- dekte een vrouw een voorwerp, dat veel van een groot stuk vleesch weg had en overdekt was met gescheurde en bebloede kleedingstukken. De vrouw stondaanvankelijkals versteend overdezeontdekking, daarop vatte zij echter moed om een nader onder- zoek in te stellen en onderscheidde thans met afgrijzen een menschelijken romp en wel van een meisje van elf of twaalf jaar. Zij snelde heen om de politie te waarschuwen, die dadelijk in den kelder verscheen. De overblijfselen van het lichaam werden bijeen- gezocht. Hoofd en ledematen waren afgezaagd en 't lichaam was op dezelfde afschuwelijke wijze mishandeld als de gewoonte van Jack was. Boven- dien werd vastgesteld dat de stukkeu in kokend water waren geworpen. Op verscheidene plekken had het vleesch losgelaten. De ledematen zijn nog niet terug gevonden, maar de kleederen leidden tot de ontdekking dat de vermoorde een elfjarig meisje, Snsie Martin ge- heeten, was. Haar vader is een werkman. Het kind was sedert ongeveer veertien dagen verdwenen. Het meisje is ongetwijfeld geschaakt, opgesloten en gedurende verscheidene dagen gemarteld, want het lichaam heeft builen en sckrammen, die waar- schijnlijk eenige dagen voor het vermoorden zijn toegebracht. De ouders van het meisje zijn waanzinnig van droef heid. In de geheele stad New—York heerscht groote opgewondeuheid. Tot nog toe is geen spoor van den afschuwelijken misdadiger gevonden. Op 1 April a. s. herdenkt de heer E. E. E. liAlBIE.VS den dag, waarop hij voor 25 jaar als chef van het station Sluiskil werd aangesteld. Dat hij, die voor publiek en ondergeschikten zoo bereidwillig en goed is, nog langen tijd die betrekking moge bekleeden J. F. REMERIJ, Station-bediende. Sluiskil, 28 Maart 1894. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, tot ooze diepe droefheid onze geliefde dochter en zuster CORINELIA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 17 jaren. M. DE RUIJTER Pz., Echtgenoote, kindereu en behuwdkinderen. Ter Neuzen, 28 Maart 1894. van slechts Heden overleed na een smartelijk lijden eenige dagen onze lieve en dierbare jongste dochter, zuster en behuwdzuster J O II A N N A CORNELIA, in den aanvalligeu leeftijd van slechts 15 jaar, 3 maauden en 16 dagen. Allen die haar om haren minzamen omgang van nabij gekend hebben, zullen kunnen beselfen hoe zwaar ons dit verlies treft. M. JURRIJ. T. JURRIJ—Dieleman. J. L. JURRIJ. J. H. JURRIJ-Hoebe. N. J. JURRIJ. Ter Neuzen, 30 Maart 1894. Heden overleed te Ter Neuzen na een smartelijk lijden van slechts enkele dagen onze geliefde kleindochter JOHANNA CORNELIA JURRIJ Md., in den hoopvollen leeftijd van slechts 15 jaar, 3 maanden en 16 dagen. Allen die haar van nabij hebben gekend, zullen kunnen beseffen hoe treurig ons dit verlies stemt. J. JURRIJ. J. JURRIJ-Buijze. Hoek, 30 Maart 1894. in bet schoollokaal bij de Veerstraat, op Zoildag den len April a. s., aauvang te half zes. ENTREEle rang 50 cent. 2e rang 30 cent. Het bestuur der waterkeering van de calamiteuze MARGARETHA-, KLEINE HUISSENS- en EEN- DRAGTPOLDERS maakt bekend, dat de door den dijkraad vastgestelde begrooting der inkomsten en uitgaven van het waterschap, opgericht voor het besturen, beheeren en bekostigen van de zeewering en oeververdedigiug van bovengemelde polders, over het dienstjaar 1894/95, met de memorie van toe- lichting, gedurende acht dagen, te rekenen van Zaterdag 31 dezer, ten kantore van den Secretaris-Ontvanger, ter inzage van de besturen en grondeigenaren van de polders, die bij de zeewering en oeververdediging van dit waterschap zijn be- trokken, is nedergelegd en tegen betaling der kosten voor hen verkrijgbaar gesteld. Zaamslag, 29 Maart 1894. Het bestuur voornoemd, JAN SCHEELE, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris-Ontvanger. De dijkgraven van de polders: OUD-VOGEL- SCHOR, NIEUW-YOGELSCHOR en VAN RE- MOORTERE maken bekend, dat eene vergadering van ingelanden is belegd tegen Dinsdag den 10 April 1894, 's namiddags ten 2 ure, ten huize van den heer F. de Vleeschaower aau de statie te Philippine. De Dijkgraven, H. DE YLEESCHAUWER. Edm. BULJSSE. C. YERHELST. I I I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2