BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant. Binnenland. (iemengde berichten. Zaterdag 24 Maart 1894. No. 3013, De rede, waarmede de Minister Tak van Poort- vliet de zitting der Staten-Generaal sloot, (door ons bereids verkort medegedeeld) luidt als volgt ffMijne Heeren Gedurende de thans afgeloopene zitting der Staten-Generaal werd door uwe medewerking weder op onbekrompen wijze in de behoeften van's lands dienst voorzien. Tevens werden verschillende gewichtige maatre- gelen van wetgeving genomen. Voorschriften omtrent het faillissement en de surseance van betaling werden vastgesteld. Eene nieuwe regeling van fabreks- en handels- merken werd in het leven geroepen. Eene belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten kwam tot stand. Omtrent de regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provin- ciale Staten werd geen overeenstemming verkregen. De Koningin-Weduwe Regentes, overtuigd dat in de tegenwoordige omstandigheden een beroep op de natie raadzaam is om tot eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft besloten, de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten- Generaal uit te spreken. Eerlang zullen de kies- bevoegden worden geroepen tot de vernieuwde samenstelling van die Kamer. De Kouingin-Weduwe Regentes heeft mij opge- dragen u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor de zorg en de toewijding door u opnieuw betoond tot behartiging van 's lands belangen. Door de Koningin-Weduwe Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten." Bij Burg, en Weth. van Middelburg is een schrijven ontvangen van den inspecteur van het lager onderwijs, waarop hij bezwaren maakt tegen de ineensmelting van de scholen H en I tot eene school H. Hij zou liever het behoud der 2 scholen wenschen. Aan den eenen kant zullen daaruit kosten voort- vloeien, wegens aanstelliog van 2 hoofden, in plaats van een maar de inspecteur doet het middel aan de hand, om die kosten geringer te maken, zonder naar zijn oordeel de school te benadeelen. Dat middel is, om ieder der hoofden van de scholen A, B, C, H en I, eene eigen klasse te geven, waardoor't getal onderwijzers 5 minder zou bedragen wat een besparing geeft van f 1500 'sjaars. Waar een der hoogste officieele deskundigen op het gebied van het L. 0. zoo iets aanraadt, ge- voelen B. en W. geen vrijheid zich daar tegen te verzetten en stellen zij voor daartoe te besluiten. TER NEUZEN, 22 Maart 1894. Gisteren had alhier ten overstaan van den notaris L. J. van der Moer en ten verzoeke van den heer Jochem van de Wege c. s. de openbare verkoooping plaats van eene hofstede met aanhoorigheden, be- nevens bouw- en weiland en dijk, gelegen in den Oud-Zevenaar-, Zeven-Triniteit- en Coegorspolder, in deze gemeente. Bij combiuatie der vier eeiste perceelen, ter gezamenlijke grootte van 39 hektaren 20 aren 25 centiaren, werd daarvan kooper de heer Jac. van Hoeve Sz., landbouwer te Zaamslag, voor 750 per 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch gemet) of ongeveer 1700 per hektare, beloopende voor het geheel 65,982,66, onverminderd de overnemingsprijs der boomen ad f 1600. Van de perceelen 5 en 6 zijude twee huizen enz. in de buurt Driewegen in deze gemeente, werden koopers de heeren mede-verkooper J. vande Wege voor f 500 en L. de Putter Lz. te Zaamslag, voor f 680. De onkosten voor al het verkochte bedragen 6Y4 Tot de l,te klasse der rijksnormaallessen te Axel, zijn Woensdag toegelaten L. P. van Dixhoorn, Maria J. van der Vliet, Elisabeth J. M. Visser en Anna B. J. Wissel, alien te Ter Neuzen O. Z. Vrielink en A. W. Kruijsse, beiden te Axel; C. P. Amelunxen en H. A. Bok- stael, beiden te Sas van Gent. Tot de 2de klasseJ. A. Ledegang en Jozina A. J. Dieleman, beiden te Ter NeuzenP. A. de Maat te BoschkapelleW. J. Cremer te Hontenisse en Anna P. van der Bent te Ellewoutsdijk. Tot de 3de klasseA. de Kraker te Hulst. Door het polderbestuur van Walcheren werd gisteren verpacht het recht van broed- of mosselzaad weg te halen van de paalwerken aan het strand der Noord watering, gedurende den termijn van 1 Mei 1894 tot 30 April 1895. Van de zes in- schrijvers was de heer A. F. Abroscheer te Philip pine de hoogste ad f 809,75. De heer V. N. Voerman, aldaar, schreef in voor f 700. Koewacht. De gemeenteraad verleende verleden Dinsdag aan den heer J. A. Lyppens op zijn verzoek tegen 1 April a. s. eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen en keude aan den heer J. A. Boddaert, onderwijzer aan de school St. Andries, eene gratificatie van 114 gulden toe voor meerdere werkzaamheden ver- richt gedurende de ontstentenis van een hoofd dier school van af 1 December tot 15 Februari. RECHTSZAKEN. Op Vrijdag den 6 April a. s. des voormiddags te 10 uur zal voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen den aldaar gedetineerden M. Lbeklaagd van den driedubbelen moord aan den Marolleput onder Oostburg. Van wege het openbaar ministerie zullen 31 getuigen, waaronder 5 tevens als deskundigen, worden gedagvaard. Mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, is door de beklaagde als verdediger gekozen. Het Haagsche gerechtshof behandelde gisteren in hooger beroep de zaak van den boekdrukker Van der Veer, door de Middelburgsche rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het schrijven en opnemen in het socialistisch weekblad ,/De Toekomst" van een smaadschrift tegen de familie Van Lyoden over een erfenis- kwestie tusschen haar en de familie Horsting Fricke. Gelijk te Middelburg verklaarde de be klaagde en diens raadsman Mr. Troelstra, dat Van der Veer op gezag van anderen te goeder trouw, uit een oopgpunt van rechtvaardigheid en zonder opzet om te beleedigen, had gehandeld. Het Openbaar Ministerie eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 5 April. Kantongerecht te Ter Neuzen. Onder de vele gifteu voor Neerbosch, die de afgeloopen week ontvangen werden, was vooral een den heer Van 't Lindenhout bijzonder aangenaam. Eene eenvoudige wezenvriendin stelde aan den heer Luijks te Rotterdam eene gift van f 900 ter hand, welke door haar was bespaard en waaraan zij de volgende bestemming wilde geven f 300 voor verbetering der weeshuizen f 300 voor de voltooiing van het ziekenhuis en f 300 voor het onderhoud der weezen. Een belangstellende te Amsterdam zond 300, voor verbetering van ge- bouweu, het ziekenhuis enz. Omtrent het treurige geval van vergiftigde soep te Zaamdam wordt het volgende mede gedeeld Toen Zaterdag jl. de commensaal van den uitdrager Pieter Melk thuis kwam, vond hij het gezin, dat hij gezond en wel verlaten had, in een allertreu- rigsten toestand. De man, zijne vrouw en elf kinderen waren hoogst ongesteld en verkeerden schijnbaar in een staat van krankzinnigheid. Zij waren aan hevige stuiptrekkingen onderhevig, hadden benauwdheid in de keel en hoofdpijn. Hunne oogen stonden verwilderd, sommigen konden niet loopen, enkelen konden niet spreken of spraken onzin en wartaal. Dank zij de spoedig ingeroepen hulp van de doctoren "Van Rooyen en Rebel, waren Dinsdag de meeste leden van het huisgezin nagenoeg geheel hersteld. Zondag kwam Mr. Van Outeren, substituut— officier van justitie te Haarlem, in Zaandam. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat door voor- noemden Melk Vrijdag jl. bij de woning van zekeren Blees, vrij dicht nabij de burgerschool, een zakje gevonden is, dat met kruiden gevuld was. De uitdrager, die het gevonden had, heeft vermoedelijk gemeend dat die kruiden soepgroenten waren, en gaf die aan zijne vrouw. Deze heeft ze in de soep gedaan, maar vermoedelijk bestond de iuhoud uit dolle kervel. Een gedeelte van de soep is in beslag genomen en naar Haarlem getrans- porteerd om daar scheikundig onderzocht te worden. De assistent R., werkzaam aan het post- kantoor te Utrecht, werd Woensdag door twee rechercheurs gearresteerd. Het moet namelijk ge bleken zijn, dat hij van de oude postpakketfor- mulieren de postzegels verwijderde, deze daarna, met sterk water of eenig ander vocht van de zich daarop bevindende stempelinkt zuiverde, om ver- volgens de aid us gereinigde zegels nogmaals dienst te laten doen. De daarvoor ontvangen gelden werden ten eigen bate aangewend, en deze kunnen heel wat bedragen hebben daar, voor zoover nu reeds is kunnen blijken, bij voorkeur postzegels van 25 cents en hooger aan dat zuiveringsproces werden onderworpen. Daar K. voor een deel met de leiding der postpakketdienst was belast, was het hem mogelijk geruimen tijd deze vervalschiugen te kunnen plegen, zonder dat zij werden opgemerkt. De oudste ingezetene der gemeente Rotterdam de weduwe J. J. Buquet, geboren Martinetta Tam, herdacht Dinsdag haar lOle verjaardag. De krasse oude vrouw, die, nitgenomen het gehoor, dat haar eenigzins begeeft, in het voile bezit van hare zin- tuigenis, zag zich dien dag omringd door hare talrijke kinderen, aanbehuwd- en kleinkinderen tot in het vierde geslacht. Bij voorkeur verhaalt zij van den tijd van Keizer Nap<deon in het begin dezer eeuw, een tijd, die door zijne ingrijpende gebeurtenissen den diepsten indruk op haar maakte. Dinsdag hadden een tweetal wielrijders, toen zij van Venloo een uitstapje naar het nabijgelegen Herungen maakten, een allesbehalve aangename ontmoeting. Op den weg tusschen Herungen en Louisenburg passeerden zij een voor den ploeg gespannen os. Het dier schijnt door de rijwielen verschrikt te zijn, tenminste plotseling werd hij woedend en zette de rijders achterna. Ondanks alle moeite, die de voerman zich gaf, werden hij en de ploeg in razende vaart medegesleurd. De wielrijders spanden hun uiterste krachten in om vooruit te komen, maar aanhoudeud hoorden zij het gesnuif van den os achter zich. Om een einde aan de vervolging te maken reed de een het bosch in, waar de os hem onmogelijk volgen kon, terwijl de anders afsteeg en over een breede sloot heen sprang, de viets aan haar lot overlatende. Het woedende dier zette zijne dolle vaart voort en eerst na geruimen tijd gelukte het den voerman het tot staan te brengen. De beide wielrijders kwamen met den schrik vrij. De namiddag-preek in de Herv. Kerk te Haulerwijk werd Zondag op een onaangename wijze verstoord. Een jongen opent plotseling de kerk- deuren en doet de mededeeling, dat er boven in het gebouw brand is. De predikant, Ds. Canne- gieter, staakt zijne rede en het volk, dat niet in grooten getale aanwezig was, spoedt zich deels naar buiten, deels naar boven, waarna blijkt, dat de vlam al aan het uitbreken is. Met behulp van eenige emmers water was de brand spoedig gebluscht. In een onzer huizen van bewaring werd dezer dagen iemand binnengebracht, die den dag subsidiare hechtenis moest ondergaan wijl hij eene hem opgelegde geldboete van 50 ct. niet wilde betalen. De man zag er armoedig uit, toch vond men bij zijn visitatie, gelijk zulk bij het insluiten altijd geschiedt, ruim f 3000 aan bankpapier bij hem. Het kostte heel wat moeite hem te bewegen die bezitting, zoo zorgvuldig door hem verborgen, zij het dan ook maar tijdelijk, af te staan. Te Heerenveeu hadden in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen plaats van op de bleek liggende goederen, looden pijpen, enz. Aan den commandaut der aldaar gevestigde brigade mare- chaussee is het gelukt de schuldige te outdekken, waardoor een van de treurigste voorbeelden van exploitatie van kinderen aan den dag gekomen is. De dievegge toch, die bekend heeft een vijftiental diefstallen te hebben gepleegd, is hetzelfde zeven- tienjarig meisje, dat voor 14 dagen terechtstond wegens oplichterij van twee banketbakkers. Bijna elken avond werd Wietske K. er door hare stiefmoeder op uitgezonden, en kwam zij met ledige handen te huis of was de buit te gering, dan werd zij meedoogenloos geranseld en haar alle voedsel onthouden. Geen wonder, dat hare lichame- lijke en verstandelijke ontwikkeling leden onder zulk een stelsel van opvoeding. Het kleine, ver- wilderde en toch listige kind, zeer vervuild, maakte dan ook een treurigen indruk. Zoo groot was de vrees voor hare stiefmoeder, dat zij smeekte om in de gevangenis te worden gebracht. De justitie vond echter geene termen. Er is zoowel tegen haar als tegen hare stiefmoeder proces-verbaal opge- maakt. Te Oosterwijk, in Noord-Brabant, zijn Zon- dagavond weder ernstige ongeregeldheden voorge- vallen. Eene talrijke, joelende menigte trok tot des nachts tusschen 12 en 1 uur door de straten en maakte het der politie zeer lastig. Eenige ruiten in het stadhuis werden door steenen verbrijzeld met steenen werd de politie geworpen en zelfs verwond. Tot handhaving van de orde zag de marechaussee zich verplicht vijf karabijnschoten te lossen; tot hare verdediging was het noodzakelijk met uitge- trokken sabel op de belhamels in te houwen en kolfslagen met het geweer toe te brengeu. Als oorzaak van al deze ongeregeldheden en dit verzet tegen de politie wordt alleen genoemd zucht tot baldadigheid. Versterking van politie wordt door velen gewenscht. Jl. Donderdag kregen in een logement te Steenbergen twee reizigers twist, welke zoo hoog liep, dat een der heeren met een biljartbal naar zijn collega gooidede bal kwam bij ongeluk in een spiegel terecht, waarop de logementhouder kwam aanloopen en schadevergoeding vroeg. Na lang over en weer praten kwam men overeen de schade op f 60 te berekenende logement houder ontving een bankbiljet van f 100 en gaf 40 terug. Des avonds, nadat de heeren reizigers vertrokken waren, bleek den logementhouder, dat het bankbiljet valsch was. Uit Turijn komt het bericht van het overlijden van Kossuth, die reeds langen tijd ziek was. Ludwig Kossuth werd in 1802 te Monok, in Hongarije, uit een arm adellijk geslacht geboren. Hij studeerde aan de hoogeschool te Pest in de rechten en werd spoedig geroepen eene politieke rol te spelen. Reeds in 1847 beheerschte hij als leider der oppositie den geheelen Hongaarschen Rijksdag, en zelfs zijn tegenstanders hadden de grootste achting voor hem wegens de gematigdheid en de waardigheid, waarmede hij strijd voerde voor zijn vrijheidsbegrippen. Na de Februari-revolutie in 1848 wist hij van Keizer Ferdinand van Oostenrijk de instelling van een zelfstandig, verantwoordelijk Hongaarsch Ministerie te verkrijgen, waarvan hij zelf als Minister van Financien de ziel was. Dit Ministerie werd nog hetzelfde jaar door een ander vervangen, maar Kossuth hield feitelijk de teugels van het bewind in handen en spoedig werd hij tot dictator uitgeroepen. Ter verwezenlijking van zijn lievelings- denkbeeld de onafhankelijkheid van Hongarije richtte hij een Hongaarsch leger op en spoorde hij het volk aan tot opstand tegen Oostenrijk. Zijn streven mislukte echter en hij moest de dictatoriale macht aan Gorgei, den leider der Hongaarsche beweging tegenover Kossuth, afstaan. Kossuth vluchtte over de Turksche grens met het doel naar Engeland te ontkomen. Hij werd echter herkend en gevangen genomen, Voor den drang van Amerika en Frankrijk zwachtend, liet de Porte hem vrij en in September 1851 scheepte hij zich in naar Noord-Amerika, terwijl hij eenige dagen later te Pest in beeld werd terechtgesteld. In 1859, tijdens den oorlog in Opper-Italie, poogde hij nogmaals in Hongarije een opstand te verwekken, maar het plan mislukte opnieuw. De amnestie, afgekondigd bij gelegenheid van de kroning van Frans Jozef tot Koning van Hongarije, stelde hem in staat in zijn vaderland terug te keeren. Zijn laatste levensjaren sleet Kossuth te Turijn. Een Hongaarsch blad verhaalt van een vader, die zonder het te weten, zijn eigen dochter tot vrouw genomen had. De man, Felix Steiner ge- heeten, was 20 jaren geleden van zijne vrouw gescheiden en had zijn eenig kind, een meisje, aan eenige bloedverwanten toevertrouwd, die het kind als hun eigen dochter opvoeden. De vader verhuisde naar Amerika en men hoorde van hem niets meer. Toen het meisje ouder werd, behan- delden hare vermeende ouders haar slecht, zij verliet hen en ging op zestienjarigen leeftijd met een familie naar New-York, waar zij spoedig een goede be- trekking kreeg in een Hongaarsch gezin. Als dienstbode kwam zij dikwijls inkoopen doen in een winkel naast de woning van haren meester. Zij maakte als landgenoote een praatje met den eigenaar Steiner, die in het dienstmeisje der buren zijne dochter niet herkende, evenmin als deze op het vermoeden kwam, dat zij in nieuwe familie- betrekkiug stond tot den man, wieus naam zij nooit gehoord had. Haar eigen naam had zij, zooals in Hongarije veel gebeurt, veranderd. Ten laatste huwde zij en langen tijd leefden zij zeer gelukkig met hun eenig kind, totdat het verlangen naar het vaderland hen naar Europa terugdreef. De dochter ging hare vermeende ouders bezoeken, de vader wilde het verblijf zijner dochter nasporen. Toen kwam aan het licht dat zijne tegenwoordige vrouw niemand anders was dan de dochter die hij zocht. ZEET1J UlNGEN. Van 20 tot en met 22 Maart. Van 20 tot en met 22 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 58 binnenvaartuigen op- eu 44 afgesckut; langs de "Wests!. 2 op- en 1 afgeschut. VAN DE Zitting van Vrijdag 23 Maart 1894. Veroordeeld H. S. v. V., koopman te Rotterdam, ter zake van het uitoefenen van het beroep van geneeskundige in strijd met de wet van 1 Juni 1865, Staatsblad no. 60 tot eene boete van f 40, subsidiair 20 dagen hechtenis. W. F. A., bierhnishouder te Ter Neuzen, ter zake van het vangen van konijnen door middel van een fret op eens anders grondtot eene boete van f 5, subs. 4 dagen becht. A. v. D., koopman te Hoek, ter zake van het beplanten van een weg zonder vergunning tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen becht. A. R., knecht te Koewacht, ter zake van het als geleider een voertuig onbeheerd laten staantot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. T., koopvrouw te Hulst, ter zake van overtreding der wet op de hondsdolheidtot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. C. L. L., werkman te Westdorpe, ter zake van het ver- wekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoordtot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. A. K., M. L. K., G. A. H., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. d. B., bierhuishoudster, en P. W. W., schoenmaker, beiden te Ter Neuzen, en L. V., bierhuishouder te Westdorpe, ter zake van herbergovertredingieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. D. v. E., varensgezel te Ter Neuzen, J. B. en C. v. d. A., werklieden te Westdorpe, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. L. D. en P. V., visschers te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpdierenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. G., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. d. F., C. A. G., S. J. G. en J. P. d. F., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. L. C., arbeider te Westdorpe, en T. d. B., boerenknecht te Assenede, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten. Vrijgesproken A. d. M., landbouwer te Philippine, ter zake van overtreding van art. 26 der krankzinnigenwet. De kosten te dragen door den Staat. "3 O VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Meuzen 21 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 22 idem Osborne 1613 Leith idem Van Ter Meuzeni SO Duits. bark Hedwig 942 Montevideo stukg. 21 Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen idem Voor Gent t 21 Deens. s.s. Fredensborg 4631 Riga hout Zw.3m.sch. Hulda 676 Gotenburg idem Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. 22 idem Hebble 2558 Goole idem Van C>ent t 20 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Rus. bark Libanon 1006 Dantzig dakpann. Duits. s.s. Margarete 1182 Berwick phosph. 21 Eng. s.s. Ralph Creyke 2065 Goole stukg. Deens. s.s. Nordsoen 1346 Esbjerg phosph. Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Norma 1385 Goole idem 22 idem Avocet 3260 Antwerpen idem Van Selzaete i 21 Eng. sch. Coal tar 621 Havre ballast

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5