Alg emeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. lAmSTIIIIM. No. 3011. Zaterdag 1? Maart 1804. 34e Jaargang. Binnenland. aanbesteden: aanbesteden ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elkenregel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Bargeuaeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandaff 2 April a. s., des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele iuschrijving in vierperceelen het onderhouden van en het doen van heistellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere gemeente- eigendommen, gedurende 1894. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar, tegen betaling van 75 cent per exemplaar. Inlichtingen zijn te bekoinen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden, op Zaterdag 24 dezer, 's iniddags een ure, te beginnen bij het gemeentehuis. Ter Neuzen, 16 Maart 1894. J. A. VAN BOYEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van SAS YAN GENT, zullen op Donderdag den 5en April 1894, des na- middags te 2£ uren, op het gemeentehuis, in het openbaar Eerste Perceel. Het leveren van 160,000 Lessine- of Quenast- of Gr^skeieu, 10/i6» Vs retaille. Tweede Perceel. Ilet vernieuwenvan een gedeelte der bestaande kei- en klinker- bcstrating, met bijkomende werkzaamheden en leveringen. De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag den 5en April 1894, des voormiddags te 10 uren. De inschrijvings-biljetten kunnen tot op het FEUILLETQN. Het getuigenis van den schaapherder was eveneens zeer ongunstig voor den beschuldigde. De oude man moest naar waarheid zeggen, dat hij Kasper erustig gewaarschuwd en hem herhaaldelijk, maar tevergeefs verzocht had, met hem mede te gaan de vraag, of hij geloofde, dat de beschuldigde toen het voornemen had zich op den molenaar te wreken, moest hij toestemmend beantwoorden. Brigitta had, kort voor het uitbreken van den brand, den aangeklaagde op het erf gezien en was zoo geschrikt door 's mans woest voorkomen, dat zij de kamer uiet durfde verlaten. Na deze verklaringen viel het den openbaren aanklager niet moeilijk, de feiteu zoo duidelijk voor te stellen, dat er in de keten van bewijzen geen schakel ontbrak. In namelooze woede, met bet vaste voornemen, den minnaar zijner ontrouwe geliefde tot den bedel- straf te breDgen, had de beschuldigde de misdaad begaan. Hij had de meid bang gemaakt, ten einde haar te verhinderen de deuren te sluiten later was hij in het huis geslopen en had daar en in de schuur brand gestichten de vreugde, welke hij gevoelde over bet gelukken van zijn duivelachtig plan, deed hem vergeten, welk gevaar hem zelven op die plaats bedreigde. Hij dacht niet eens aan vluchten, hij deed dit eerst, toen het gevaar reeds niet meer te ontkomen was. De verklaringen van alle getuigen stemden hierin overeen, dat slechts hij den dader kon wezeD, ook de verklaring van 't meisje waren oogenblik der besteding in de daartoe bestemdc bus geworpen worden. Gedrukte bestekken zijn aan f 1 ter gemeeute- secretarie verkrijgbaar. Sas van Gent, den 15 Maart 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VERSCHAEFEL, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. Jfolitieli Overzicht. De behandeling van het adres van antwoord op de troonrede in het Britsche Lagerhuis heeft Dinsdag een zeer interessante wending genomen en wel door een amendement van den radicalen afgevaar- digde Labouchere, eischeude „dat de macht van de Pairs om de aanneming van wetsontwerpen te verhinderen, ophoude", en de hoop uitdrukkende, vdat de Koningin, op raad van hare miuisters, hare macht aanweude om deze hervorining tot stand te brengen." Dit amendement werd met 147 tegen 145 stem- men aangenomen, hoewel sir William Harcourt bet had bestreden, omdat, zooals hij verklaarde, de wijze om zulk een ernstige kwestie op te lossen, aan de regeering moet worden overgelaten. Het Lagerhuis heeft nu dus openlijk den oorlog verklaard aan het Huis der Lords De conservatieve leider Balfour wendde zich tot de regeeriug met de vraag, wat zij, nu zij met het amenderaent-Labouchere de nederlaag heeft geleden, denkt te doen. Het antwoord van Minister Harcourt luidde, dat de regeering zal voortgaan met de afdoening der zaken, welke voor het Lagerhuis aanhangig zijn. Maar het werd niet voldoende geachtde unionist Chamberlain stelde voor, de verdere discussie te verdagen, omdat het Huis moet weten, wat de regeering ten opzichte van het amendement-Labou chere beslist, en de Minister stemde nu in de veraagiug toe. Ten slotte zij gemeld, dat in den loop der beraad- slagingen een amendement van den afgevaardigde Kenny, waarin amnestie werd gevraagd voor de lersche dynamietmannen, met 286 tegen 96 stem- men verworpen werd. De opstand in Brazilie nadert zijn einde. Dinsdag hebben de forten en de batterijen der regeering het vuur geopend tegen de opstandelingen, die echter niet terugschoten. Rio-de-Janeiro is bijna verlaten. Admiraal Gama, zich aan boord van het Portu- voor zoover men er gewicht aan kon bechten, ver- plelterend voor den beschuldigde. Boveudien moest men het oog vestigen op diens verleden. Hij was reeds gestraft voor diefstal, hij had reeds vroeg den slechten weg betreden, en de ervaring leert, dat de eerste stap op dieu weg terugkeeren onmogelijk maakt. Als een zoodanig mensch volhield on- schuldig te zijn, gelijk de aangeklaagde dat deed, dan konden zijne betuigingen slechts bewijzen, dat hij een verharde booswicht was, die om zijne verstoktheid de strengste straf verdiende. De openbare aanklager eischte daaroin vijftien jaar tuchthuisstraf. De verdediger, dien de rechtbank den beschuldigde bad toegevoegd, nam de schuld als bewezen aan bij bepaalde zich erbij, grondeu te vinden, welke de misdaad in een zachter licbt deden voorkomen de beschuldigde was gesard gewordeu en had de daad bedreven in een toestand, waarin hij eigenlijk niet toerekenbaar was, in een vlaag van razeniij. Maar de gezworenen verwierpen de vraag, of er verzachtende omstandigheden aanwezig waren, en de rechtbank veroordeelde Kasper tot tien jaren tuchthuisstraf. Met eene uitdrukking van diepe aandoening rustte Doortje's strakke blik op den veroordeelde. Hagen bood haar den arm, zij bemerkte het uiet, al hare aandacht was gevestigd op den ongelukkige, om wiens mond een bittere trek speelde. Eerst toen hij weggeleid was, kwam zij tot zich zelve, hare oogen vulden zich met tranen, en zij slaakte een diepen zucht. Zij legde hare hand op den arm van haar verloofde en verliet zwijgend de zaal. De herder, die met den kastelein bij den uitgang ran het gehouw stond, keek haar hoofdschuddend na. geesch schip Mindello bevindend, had president Peixoto eenige voorwaarden voorgelegd, waarop hij zich wilde overgeven, maar zij werden door de regeering geweigerd. De admiraal had alle schepen en forten, die in zijn bezit zijn, aan president Peixoto willen overgeven, mits hem en zijnen officieren werd gewaarborgd, dat zij ongedeerd het land konden verlaten, en aan zijn matrozen en soldaten lijfsbe- houd en amnestie werden verleend. President Peixoto had geantwoord, dat hij daarin niet kon treden en den admiraal een halven dag tijd gaf om zich te beraden. Hierop had admiraal Gama den president doen weten, dat hij, indien de regeering tot schikking bereid was, naar Europa zou vertrekkeu. President Peixoto had echter ook dat aanbod geweigerd en was blijven verlangen, dat de admiraal zich met zijne aanhangers onvoorwaardelijk zou overgeven. Inmiddels werden alle maatregelen getroffen om terstond tot den aan val te kunnen overgaan, waartoe het thans gekomen is. Het Duitsch-Russisch handelsverdrag is in veilige haven. Nadat de Duitsche Rijksdag, met 205 tegen 151 stemmen, een voorstel verworpen had om het invoerrecht op tarwe en rogge op 5 Mark in plaats van 3^ Mark te stellen, en het tarief voor vlas, tarwe, rogge en haver aangenomen was, zooals hel door de Regeering was voorgesteld, zijn ook de overige bepalingen van het verdrag er door gekomen. De tweede lezing is nu afgeloopen. Op een feestmaal van gemeenteraadsleden te Berlijn is een telegram gericht aan den Keizer, om hem dank te zeggen voor het tot stand komen van het Duitsch-Russisch handelsverdrag. Ver- trouwen werd uitgesproken in 's Keizers streven, dat den vrede en de bevordering van den welstand van het volk ten doel heeft. De Keizer heeft hierop met een telegram van daukbetuiging ge antwoord. Een opperhoofd der Matabelen heeft als oogge- tuige nog eenige belangwekkende bijzonderheden medegedeeld omtrent den laatsten wanhopigen tegenstand, dien majoor Wilson en zijne manschappen aan den vijand boden, die hen ten getale van 2500 tot 3000 omringden. In den beginne onder- hielden zij een snel geweervuur, dat eerst verflauwde toen velen hunner gewond waren en de ammunitie begon op te raken. Het gevecht duurde ongeveer 3 uur. Majoor Wilson stood, op verscheidene plaatsen gewond en bedekt met bloed, voortdurend geweren af te schieteu, welke geladen en hem overhandigd werden door andere gewonden aan „Voor haar heeft het leven geene waarde meer," zei hij fluisterend, //de molenaar zal zijne vrouw spoedig onder de zoden ter rust kunnen brengen." ,/Kom, kom, de tijd heelt elke wonde," meende de kastelein. //Het is waar, dat zij hem bemind heeft, en ik geloof, dat zij hem nog bemint maar zij moet nu toch inzien, dat hij hare liefde niet waard is." z/Moet zij sprak de oude man op nadenkenden toon. //Als hij de daad begaan heeft, dan heeft hare ontrouw hem ertoe gebrachtdat is de worm die aan haar hart zal blijven knagen. En als hij het niet gedaan heeft z/Kunt gij nu nog twijfelen h Ja, mijn twijfel is zelfs sterker geworden. Zoo staat geen booswicht voor zijn rechter, al is hij ook nog zoo verstokt, als Kasper daar stond Ik kreeg eigenlijk den indruk, dat hij te trotsch was, om zich te verdedigen." ,/Dat was alles overlegd en berekend," hernam de kastelein. //Gij laat u door Doortje in de war brengenomdat zij aan zijne onschuld gelooft meeut gij er ook aan te moeten gelooven. Het is immers onmogelijk, dat een ander de misdaad bedreven heeft. Hagen heeft geene vijanden, en de brand brak juist uit op hetzelfde oogenblik, dat Kasper bij den molen was." (/Ja, als gij zoo spreekt z/Wel, men kan niet anders spreken. De recht bank veroordeelt niemand, als er geene bewijzen voor de schuld zijn, en hier waren bewijzen genoeg." De herder schudde het grijze hoofd en zweeg. Ook de uitspraak der rechtbank kon zijn twijfel niet wegnemen. zijne zijde. Op het laatste oogenblik giugen alien die nog konden, schouder aan schouder staan, ontblootten het hoofd en zongen, voor zoover blijkt uit de mededeeling van het opperhoofd, het Engel- sche Volkslied, en zoo bleven zij staan zingen, tot de laatste dier dapperen bezweken was onder de asse- gaaien des vijands. Uit 'a Gravenhage wordt verzekerd, dat H. M. de Koningin-Regentes reeds den heer Gleichman, president van de Tweede Kamer heeft geraadpleegd en Jhr. Van Panhuys, vicepresident van de Raad van State in gehoor heeft ontvangen. De Minister van binnenlaDdsche zaken is langer dan een uur ten paleize geweest. Na afloop der audientie had de gewone vergadering van den Ministerraad plaats in het gebouw van het depar- tement van justitie. Aan den minister van binnenlandsche zaken is door de vereeniging //Algemeen Belang, buurt IJ IJ", te Amsterdam hare sympathie betuigd met zijne houding in zake kieswetuitbreiding. De antirev. kiesvereeniging te Haarlem heeft een telegram aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin zij, het betreurende dat de Minister in de noodzakelijkheid is geweest het kieswet-ontwerp, daartoe door H. M. gemachtigd, in te trekken, der Regentes verzoekt de Kamer te ontbinden en een beroep te doen op de kiezers. Verder werd besloten pogingen aan te wenden tot eene groote protest-vergadering. Het voorstel daartoe zal gericht worden aan de Liberale en Roomsche kiesvereenigingen, Patrimonium, den Roomsch-Katholieken Volksbond en het Ned. Werkliedenverbond. De afdeeling Leiden van het Algemeen Neder- laudsch Werkliedeoverbond bracht in een telegram hulde aan Minister Tak voor zijne correcte houding bij de behandeling der kieswet, en spreekt hare meening uit dat een beroep gedaan moet worden op de kiezers door Kamerontbinding. De afdeeling zou het ten diepste betreuren, wanneer deze Ministers outslag namen, daar zij 'getoond hebben mannen te zijn die hart hebben voor het geheele Nederlandsohe volk. De Tielsche werklieden-vereeniging yVooruit- gang zij ons doel" heeft een telegram aan Minister Tak gezonden, waarin zij haar vertrouwen in den Minister en haar waardeering van zijne houding in de Kamer uitspreekt. Te gelijk werd een adres aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin op Kamerontbinding wordt aangedrongen. VI. Hoeveel haast de molenaar ook maakte met het weder opbouwen van zijne woning, zoo was het toch voorjaar, voor hij zijn jonge vrouw daar kon binnenleiden. Dorothea was stiller en kalmer geworden, de tijd scheen de wonde geheeld te hebben, welke de veroordeeling van haar vroegeren minnaar haar geslageu had. In de eerste weken sprak zij nog dikwijls over hem, het was haar behoefte hare verbittering te uiten, en er waren oogenblikken, waarin zij zich tegen den molenaar uitliet op eene wijze, welke duidelijk te kennen gaf, dat zij niets vuriger wenschte dan de keten te verbreken, welke haar aan hem verbond. Peter Hagen liet hare verwijtingen onbeantwoora, en dat was ook maar het verstaudigst. Langzamer- hand kwam het meisje tot kalmte. Hare gedachten namen eene andere richting, toen Hagen haar dikwijls kwam raadplegen over de inrichting van zijn huis en weldra meende hij temogen gelooven, dat Dorothea den gevangene vergeten had. En toen de lente kwam en de dag van het huwelijk naderde, scheen zij hare vroolijkheid geheel teruggevonden te hebben. Zij zoug als om strijd met den nachtegaal, wanneer zij aan huiswerk bezig was of aan haar inzet naaide. Hagen verheugde zich daarover. Hij wist niet, dat ook een mensch, wiens hart uit duizend wonden bloedt, kan lachen, zingen en schertsen, om de smart te verdooven. Doch op den dag voor het huwelijk zou hij ondervinden dat zijne keunis van het menschelijk hart zeer gebrekkig was. (Wordt vervolgd). 3MSCHE (01RAVI Bit Mini verscl.ijnt llinsility- en Arijilajjavontl bij den uitjjever I". J. A Hi BE 8 A W B E te Ter Aeuxen. 14) IT- O rT~»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1