Gemengde berichten. ^Dezer dagen werd door Het N. v. d. D. melding gemaakt van een uit Indie ontvangen hoe- veelheid zilvergeld, waarbij een gedeelte van meer dan duizend gulden valsch bleek te zijn. Dit valscbe geld is ter onderzoek opgezonden naar het muntcollege te Utrecht. Inmiddels werd mede dezer dagen aan het accijnsenkantoor in het Oost-Indisch Huis een rijksdaalder ontvangen, die men Da een nauwkeurig onderzoek ook valsch achtte. Ook dit muntstuk werd naar Utrecht opgezonden en daaromtrent is gisteren de mededeeling ontvangen dat de samenstelling is als volgt een geelkoperen schijf met ingeklopt randschrift, waarop ter weers- zijden door tinsoldeersel bevestigd waren twee roodkoperen plaatjes, zijnde galvanoplastische kopieen van den beeldenaar van een echten rijksdaalder, het geheel verzilverdhet stuk heeft mitsdien het uiterlijk voorkomen van eene echte rijksmuntspecie maar dat in samenstelling daarmede nietovereeukomt. Dit stuk, naar het gewicht onderzocht, gaf een gewicht van 22,234 gram, zijnde beneden het wettige gewicht der rijksdaalders. De geheele wijze van uitvoering herinnert aan de groote vaardigheid in bewerking van koper, waarin de Chineezen uitmuntten. TElt NEUZEN, 13 Maart^l8»4. Gedurende de 2e helft der maand Eebruari is door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brief verzonden aan het adres van Baart, Heinkenszanddoor het hulpkantoor Axel, aan het adres van P. der Weduwe, Groningen. Hock. Een groot aantal personen was den 3 Maart ter vergadering opgekomen, waarin als spreker optrad de heer S. van der Hooft uit Ter Neuzen. Deze verklaarde op duidelijke wijze het reglement van het uitkeeringsfonds bij ziekte en ongelukken verbonden aan de te Ter Neuzen gevestigde afd. van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond (sedert j.l. Zondag ieder afzonderlijk bestaaude. Red.) en daarna het programma en de statuten van dat verbond. Hij toonde het nut aan van het oprichten van dergelijke vereenigingen en noodigde de aanwezigen uit daartoe samen te werken. Een 20tal personen traden dadelijk toe, waarna besloten werd 10 Maart weder te vergaderen, teneinde een vereeniging op te richtenin die vergadering, j.l. Zaterdag ge- houder., klom het getal leden tot 50, waaruit een voorloopig bestuur werd benoemd tot het opmaken van een reglement, in den zin van de te Zaamslag gevestigde vereeniging //Hulp in nood", zoodat eene dergelijke vereeniging alhier zoo goed als zeker gevestigd is. Axel. Tot predikant bij de Gereformeerde kerk A alhier, is beroepen de heer J. Gommer, predikant te Grijpskerke. Axel, 12 Maart. Heden werd alhier door bur- gemeester en wetbouders aanbesteed het vervoeren van pi. m. 100 kub. meters grint van de Axelsche Sassing naar den grintweg AxelZaamslag. Hiervoor werd ingeschreven door: J. Naeije en L. Wolfert voor f 0,99W. Dieleman voor f 0,90; E. Dieleman voor f 0,79; J. Scheele Jacobz. en D. de Blaaij voor f 0,75 en J. Scheele Mz. voor f 0,69, alles per M3. Alle iuschrijvers zijn woonachtig te Axel. Aan den laagsten inschrijver is hetvervoergegund. Axel. Gemeenteraadszitting van 13 Maart. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Aanwezig de heeren L. van Dixhoorn, P. van Hoeve, P. Koster, P. Dregmans, L. Lamaitre, M. A. Smies, J. Wolfert, G. Weijns, P. Dieleman en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig de heer C. N. Jansen van Rosendaal. De notulen der vorige vergadering wordeu ge- lezen en onveranderd goedgekeurd. 1°. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukkeu. a. Proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger d.d. 6 Maart jl., waaruit blijkt, dat in kas is f 438,29. b. Brief van den heer A. van der Hooft te Axel, d.d. 2 Maart jl., houdende bericht, dat hij de straatmest voor 3 achtereenvolgende jaren in koop aanvaardt tegen eene jaarlijksche som van f 50. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Op voorstel van den voorzitter wordt z. h. s. besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1894 tot een bedrag van f 30 wegens meerdere kosten tegen brandschade van gemeente-eigendommen. 3°. Het vaststellen van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1894 wordt op voorstel van den voorzitter z. h. s. besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden vaD eene beslotene vergadering. Philippine. Naar men verneemt zal het detachement marechaussee's alhier, uit drie man- schappen bestaande, met 1 April a. s. opgeheven worden. De regeering schijnt dus geen termen gevonden te hebben, om het verzoek in te willigten van eenige Nederlandsche en Belgische jagers, om hier voor goed eene brigade te vestigen. Wei is het vooruitzicht geopend, om tegen de opening der jacht hier opnieuw een drietal marechaassee's te stationueeren. Zeeuwsch-CIinge, 12 Maart. Heden avond omstreeks half negen onstond hier brand, waardoor in korten tijd twee aaneengebouwde arbeiders- woningen, bewoond door E. Tock en J. Boon, in asch gelegd werden. Naar men zegt, was een en ander verzekerd. rechtszaken"" Arroudissemenfs-rechtbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P. W. 't G., oud 20 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeliDg veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. D. D., oud 14 j., te Westdorpe, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. E. v. H., oud 30 j., visscher te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. A. v. H., oud 25 j., 2°. E. B., oud 24 j., beiden schippersknechts wonende te Philippine zijn wegens mishandeling van een ambtenaar, de 1 vrijgesproken, de 2°. veroord. tot 7 dagen gevang. Voor den rechter-commissaris belast met de instructie van strafzaken in het arrondissement Middelburg, Mr. S. Gratama Hz., zullen worden gedagvaard al de raadsleden der gemeente Graauw als getuigen en de heer burgemeester dier gemeente als verdachte omtrent de onregelmatigheden ontstaan bij de benoeming van een onderwijzer aldaar. Te Dreischor heeft gisteren (Maandag) de wed. C. Tuijn, geb. Van den Berge, haren lOOjarigen geboortedag bereikt, verkeerende iu goeden welstaud en lezende nog zonder bril. De geheele gemeente vierde feest. In de afgeloopen week deden zich te Rotterdam 44 nieuwe gevallen van pokziekte voor. De rechtbank te Heerenveen heeft tegen een landbouwer twee maanden gevangenisstraf geeischt, omdat gebleken is, dat hij melk had afgeleverd, die 40 percent water en niet het minste room- gehalte bevatte. om zijnentwil. Daar ginds kan hij werk genoeg vinden, hier zou hij moeten bedelen. Ik wil hem het geld geven voor de reis en nog wat meer, gij kunt hem dat aanbiedenmaar ik moet er bij zijn. Wilt gij dat doen Doortje knikte toestemmend. //Goed, als hij vrijgesproken wordt, zullen wij het hem zeggen," giDg Hagen voort, die iutusschen voortdurend strak voor zich uitkeek. //Ik geloof wel niet, dat de zaak met eene vrijspraak zal ein- digeumaar het zou toch kunnen Zeg hem dan ook, dat hij niet in het dorp moet komen, omdat hij daar zijn leven niet zeker zou wezen." ,„Maar als hij toch vrijgesproken is...." vEr wordt menigeen vrijgesproken bij gebrek aan bewijs." „En menigeen wordt onschuldig veroordeeld." De molenaar keek het meisje verrast aan, toeD wendde hij snel het hoofd om. jiDat is de zaak der rechters," zei hij, „en dat moeten zij alleen verantwoorden. Het volk spreekt ook vonnis uit, en zelden velt het een verkeerd oordeel. Kasper is door het volk veroordeeld, en dit eischt nu straf voor hem." „Gelooft gij, dat het een rechtvaardig oordeel is //Gij gelooft het natuurlijk niet,"antwoordde Hagen spotachtig, het is kinderachtig, datWat drom- mel wie kan het dan anders gedaan hebben De molenaar was driftig geworden, een toornige blik trof het meisje dat van schrik ineen kromp. ffGij schijnt er plezier in te hebben, mij boos te maken," ging hij voort. »Uw gezond verstand moet u toch zeggen, dat niemand anders dan Kasper de brandstichter kan geweest zijn." Doortje zweeg, zij wilde de woordenwisseling niet voortzetten. Het rijtuig reed weldra de stad binnen. Overal werd over het proces gesproken, en algemeen was men van oordeel, dat Kasper zou veroordeeld worden. Toch bleef Doortje nog hopen, en zij verzuimde niet alles te doen, wat hi haar vermogen was, om den aaugeklaagde van dienst te zijn. Toeu zij haar getuigenis moest afleggen, beant- woordde zij duidelijk en fliuk de vragen van den rechter, en in elk antwoord liet zij haar geloof aan Kaspers onschuld doorschemeren. Zij verklaarde dat Hagen den aaugeklaagde met harde woorden had gesard en dat Kasper toch geene bedreiging geuit had zij wilde uitweiden over diens goedhartig- heid en nauwgezetheid van geweten, maar de rechter legde haar het zwijgen op, met de opmerking, dat zij alleen te antwoorden had op de vragen, welke haar gedaan werden. De verklaring der andere getuigen waren niet gunstig. Hagen verhaalde zijne eerste ontmoeting met Kasper, schilderde diens woede, welke zich niet in woorden, maar wel in gebaren had geopenbaardhij herinnerde zich duidelijk toen tegen zijn meisje gezegd te hebben, dat hij eerst den volgenden dag zou terugkeeren en dat de oude meid alleen in huis was. Verder deelde hij mede, dat de aau geklaagde een kreet van woede geslaakt had, toen hem gezegd werd, dat de molenaar alles vergoed kreeg en toch een rijk man bleef. Die kreet was een sterke schakel in de keten van bewijzen hij bewee's onwederlegbaar, dat het de stellige bedoeling van den beschuldigde geweest was, zijn medeminnaar te ruineeren. Alle getuigen, behalve Dorothea en de herder, hadden dieu kreet gehoord de aangeklaagde kon niet ontkennen, hem geuit te hebben. (Wordt vervolgd). Omtrent den toestand der veldvruchten kan vermeld worden, dat die over het algemeen gunslig te velae staan. De bezigheden op het veld ondervinden ver- traging, daar de landerijen voor de bewerkiDg te nat zijn. Uit Harlingen schrijft men Eindelijk komen de gemoederen een weinig tot kalmten nadat het bekende vreeselijk voorval de bevolking de vorige week in spanning en opwinding had gehouden en voor en na komen nu sommige bijzonderheden aan het licht, waarop eerst niet was gelet of die nog niet bekend waren. Bleek reeds dadelijk, dat men met een overlegd plan had te doen, in het verhoor gaf ds. Barger te kennen „Ik weet zeer goed wat ik deed, ik ben volkomen normaal," en daarna Gij behoeft mij niet uit te hooren, ik zal u alles tot iu de bijzonder heden mededeelen." Op den avond van 4 Maart, toen ds. B. de godsdienstoefening in de Groote Kerk leidde, sprak hij zeer opgewekt en treffend naar aanleiding van Lucas 23: 28 (Weent niet over mij, maar over u zelven en uwe kinderen), en toeu moet hij het voornemen hebben gehad om een tragisch einde aan zijn leven en loopbaan te maken, door den bijtel naar beneden te smijten en zich te doorsteken want hij had zich ook een dolk aangeschaft. Doch het meisje in de kerk ziende, waarop hij zijn hart had gezet, kwam hij tot andere gedachten, daar hij in die omstandigheid een voor zijne wenschen gunstig teeken zag. Zijne vrouw was geheel als door hem gebiologeerd, zoodat zij op zijn last herhaaldelijk moeite deed om het meisje in huis te lokken. Men vond bij het lijk negen briefjes van mevr. B., alien ten doel hebbeude om de arme meid in huis te krijgen, zoo zij (mevr. B.) meeDde, om een laatste ontmoeting tot afscheid te doen plaats hebben „want", zoo was haar beloofd, ,/dau kan het tusschen ons ook vrede zijn". In de gemeenteraads-zitting te Tilburg, op 10 dezer, werd door den Raad eene som van 1000 toegestaau ter bestrijding der onkosten van een in Juni te bouden feest ter eere van den burgemeester, den heer J. T. Jansen, en wel ter gelegenheid van diens 70,teu verjaardag. De politie te Dordrecht is er, na een met groote kieschheid gevoerd en daardoor hoogst moeielijk onderzoek, eindelijk in geslaagd, een 17jarig juffertje aldaar, kind van fafsoenlijken huize, op te sporen en tot bekentenis te brengeu, als zijnde de schrijfster van hoogst onzedelijke brieven, welke verschillende jonge meisjes aldaar in den laatsteu tijd ontvingen, en van het schrijveu waarvan eenige leerlingen der hoogere burgerschool en van de vervolgschool tan onrechte verdacht werden. Eergisternacht omstreeks 1 uur is in den Nieuwen Waterweg nabij Hoek-van-Holland op het Zuiden het van Dautzig komende en voor Rotter dam bestemde Duitsche stoomscbip ^Lining", ge- laden met hout en meel, in aanvaring gekomen met de van Rotterdam komende voor Grimsby bestemde Eugelsche stoomboot ffLiucolu'' tengevolge waarvan de //Lining" terstond zonk. De aanvaring geschiedde aan bakboordzijde van de ^Lining", waardoor het water onmiddellijk de machinekamer biunendrong, waardoor aan den len machinist en en twee stokers de gelegenheid ontnomen werd zich te redden, waardoor deze drie personen jammer- lijk verdronken. De 2de machinist werd op wonder- baarlijke wijze uit de hut aan dek geslageu. Het overig deel der equipage is aan boord van de //Lincoln" overgesprongen en behouden te Rotter dam aangebracht. De //Lincoln" zelf had niet noemenswaardige averij en vertrok, na enkele uren in het dok geweest te zijn, weer van Rotterdam. De politie te 's Gravenhage heeft de hand gelegd op een timmerman in de Rhijnspoorlaan aldaar, die verdacht wordt zijne vrouw na een hevige twist te hebben geworgd. Door de kinderen was moord geroepen. De man outkent evenwel eD beweert dat zijne vrouw plotseling aan eene beroerte is overleden. Het lijk zal in het academisch ziekenhuis te Leiden worden onderzocht. Gisterenavond omstreeks 1\ uur werd er brand outdekt op een der zolaers van het gebouw der ^Nieuwe Rotterdamsche Courant" in de Witte de Withstraat. De chef machinist J. ThijsseD, spoedig gewaarschuwd, begaf zich oogenblikkelijk naar den zolder waar het gevaar dreigde, en zag een gedeelte daarvan, dienende tot bergplaats van papier, iu lichte laaie staan. De brandweer was weldra ter plaatse en ving het blusschingswerk aan. Inmiddels had de brand zulk een omvang genomen, dat de vlammen uit het dak sloegen en een regen van vonken zich naar alle zijden verspreidde. Krachtdadig was de working van de spuiten en van de stoomspuiten, die achtereenvolgens in werking werden gesteld. Omstreeks 9 uren was alle gevaar voor verdere uitbreiding geweken en te 10J uur was de brand gebluscht. Het bleek toen, dat het westelijk gedeelte van den zolder, zich uitstrekkende boven de redactie- kamers aan de zijde der Witte de With— en Eendrachtstraten, geheel uitgebrand was, doch het overige gedeelte van dien zolder grootendeels ge- spaard bleef. Veel grooter dan de brandschade is evenwel de waterschade. Deze strekt zich uit over de redactie- en administratiebureau's, de bibliotheek,de machinekamer, de kelderverdiepingen, met een woord over alle vertrekken, zich aan de straatzijae der Witte de With- en Eendrachtstraat bevindende. De zetterij en drukkerij bleven nagenoeg geheel gespaard. Behalve het bureau, leed ook de woning grenzende aan het bureau, veel waterschade. Ook die woning liep aanvankelijk gevaar. Men vermoedt dat de brand ontstaan is tusschen 5£ en 74 uur, in welk tijdstip een drietal lieden iu dienst van de telephoonmaatschappij, op den zolder zijn geweest, waar de brand ontstond. In Spanje is dit jaar zulk een overvloed van wijn, dat men letterlijk niet weet wat men er mede moet beginnen. Goede roode wijn wordt voor 3 penningen de pint verkocht en zelfs tegen dien prijs zijn er niet genoeg koopers voor, zoodat op vele plaatsen de wijnbrouwcrs hem eenvoudig weggooien, omdat zij er geen berging voor hebben en hem niet kunnen verkoopen. Bij Liria, in Valencia, had onlangs de eigenaar van een wijugaard op den grooten weg een karretje gezet, met een vat wijn er op en een opschriftVoorbijganger, drink zooveel als gij wilt, maar vergeet niet de kraan weer dicht te draaien." Een ontzettende aardbeving heeft het leven gekost aan ruim 200 Chineezen; ruim 1000 personen moeten gekwetst zijn. Het groote klooster van Dalai Lama, te Huelzau, dat uit de 17de eeuw dagteekent, werd geheel vernield. Van onder de puinhoopen heeft men echter nog te voorschiju kunnen halen de negen Boedda-beelden van zuiver goud, welke eenmaal door Keizer Yung Ching ten geschenke werden gegeven, en een honderdtal bronzen beelden. Op ongeveer vier uur gaans van de stad Tomsk is eene afdeeling naar Siberie verzonden misdadigers door een vreeselijk lot getroffen. De ongelukkigen werden des avonds eensklaps door een sneeuwstorm overvallen. Slechts enkele per sonen slaagden er in zich te redden. Het grootste deel van de gevangenen en van de hen begeleidende gendarmes, ongeveer twintig in aantal, werden onder de sneeuw bedolven en kwameu door de koude om het leven. Gedurende den nacht werden de lijken der ongelukkigen door hongerige wolven verslonden. I G E O II E S T U R K E N. M Aan de Redactie can de Ter Nedzensche Courant. Uit uw verslag van de laatste zitting van de Kamer van Koophandel te dezer stede blijkt, dat eene verbetering onzer loskade een voornaam punt harer beraadslagingen heeft uitgemaakt. Een verslag blijft uiteraard altijd slechts een verslag. On- volledig zal het vermoedelijk ook wel zijn omtrent hetgeen door het lid Schalk tegenover de door anderen voorgestelde middelen tot verbetering is in 't midden gebracht. lets wat ik te meer betreur, wijl genoemd lid naar mijne bescheiden meening een gezonder en meer pracktisch inzicht in de dingen scheen te hebben. Alvorens de voorgestelde verbeteringen te bespreken, moet mij eene opmerking van het hart. Ik behoor tot hen, die het nut van eene Kamer v. K. in ons midden volmondig erkennen, al kan, wijl haar getal leden uiteraard zeer beperkt, ja zelfs microscopisch klein moet wezen, het licht, dat zij uitstralen doet niet altijd even vol en helder zijn. Maar toch, geachte redactie, is het mij bij deze als vorige gelegenheden voorgekomen, alsof onze Kamer wel eens vergat, dat het veld harer werkzaamheid door omstandigheden van plaats, handelsverkeer en scheepvaart enger begrensd is dan dat van hare aan grootere zeehavens govestigde zusteren. Alsof zij vergat, dat Ter Neuzen toch nog altijd maar het kleine Ter Neuzen is, welks middelen niet toereikend zijn voor de verwezenlijking van grootsche denkbeelden en plannen. Het kan wellicht de ambitie van eerstbeginnenden zijn, die de kleine dingen en voor de hand liggende behoeften doet voorbij zien en het oog richten naar de grootere inrichtingen, welke veel grootere zeehavens te aanschouwen geven. Eene ambitie, die vaak het doel voorbij streven doet, tot naaperij verleidt en ook van aanstellerij niet geheel is vrij te pleiten. Geachte Redactie, gij hebt hier zeker reeds gedacht aan 't voormalige plan tot oprichting van nog twee loskranen, ten koste onzer gemeente. Ik heb echter iets aanstellerigs ook gezien in de vermelding van eene ontmoeting met het Eerste Kamerlid Fokker. Ik vraag uwelken invloed kan die afgevaardigde u toet'enen op een besluit, dat onze K. v. K. nog te nemen heeft? De heer Fokker is toch geen waterbouwkundige of der zake kundig. Ik had veel liever 't oordeel of eene berekening vemomen van een hier aanwezig ambtenaar van den Water- staat. Hier is 't die afgevaardigde zelf, die voorlichting behoeft aangaande eene plaatselijke aangelegenheidwelke den meesten leden onzer K. v. K. nog niet helder voor den geest blijkt te staan, opdat hij hen bekwamer tijde daaraan bij de Hooge Regeering en in de Eerste Kamer zijn steun verleenen kunne. En nu het ter verbetering onzer loskade aangeprezen middelmen wil deze uitbreiden I Ik vraag u in gemoede, geeerde Redactieklinkt het niet als eene bittere ironie, onze K. v. K. over uitbreiding onzer loskade te hooren beraadslagen enkele dagen nadat gij ons eene zoo treurige statistiek van ingekomen en aan onze haven geloste zeeschepen in 1893 hebt te lezen gegeven Vermindering van aantal schepen, vermindering van handels - verkeer blijkt daaruit ontegensprekelijk. Of is onze Kamer van Koophandel in het bezit van gegevens, die haar recht geven, wederom toename te verwachten Wel jammer dan, dat zij ons dat licht heeft onthouden. Het zou onzen werk- loozen werklieden hoop hebben geschonken en moed en vertrouwen. Is onze loskade, na de laatste uitbreiding dan te klein gebleken Ze heeft, dit is algemeen bekend, den gebrek, voor nuchtere en praktische menschen een kolossaal gebrek zelfs, maar dat voor ambitieuse menschen vermoedelijk niet grootsch genoeg is en te laag bij den grond ligt. Ze is namelijk voor alle schepen niet altijd of slechts uiterst zelden genaakbaar, wegens ondiepte van het kanaal langs zijde. Nu kan men wel zeggen, dat de maatschappij Mechelen Ter Neuzen door hare concessie gehouden is, daar ter plaatse tot de noodige diepte uit te baggeren. Maar, daar gelaten, dat zoodanige verplichting op den dag van heden wel ver- ouderd mag geheeten, daar gelaten ook dat, als ik mij goed herinner, 's Rijks Waterstaat vroeger wel eens op eigen kosten die uitbaggering heeft uitgevoerd, zou men ook mogen zeggen, dat onze K. v. K. geroepen is aan dit euvel 't eerst hare aandacht en hare zorgen te wijden. Met wegneming van dit euvel zou ontegenzeggelijk aan de scheepvaart eene vluggere en goedkoopere lossing en lading van goederen worden bezorgd. Te dien einde kon zij in onderhandeling treden met de belanghebbende en betrokkene partijen, met name ook met de directie der maatschappij Mechelen—Ter Nenzen. Maar daar zijn van die menschen, welke eerder aan nieuwe dingen denken dan aan't verbeteren van het bestaande, wat zij gemeenlijk lapuierk noemen. Een bewijs van ambitie mag het wezen, maar praktisch vind ik het niet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2