llEKENlHlAlvING Beestiaal, Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. Openbare Verkooping. Landbouwhal m. Melkgereedschap. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 8 Maart 1894. f In de op Donderdag a. s. des morgens te 10 uren te houden open bare vergadering van den gemeenteraad alhier, zullen de volgende punten worden behandeld Wijziging begrooting 1894 bouwverordening brief bestuur brandweer met rekening 1893 idem Kamer van Koophandel alsvoren en mededeeling benoeming bestuursleden adres /Vereenigde hands- werkslieden" voorzorgsmaatregelen tegen onge- lukken idem bewoners Slikstraat over ellendigen toestand weg idem om verbeteren opril V loos wij k- straatidem om openstellen klinkerpad voorbij school B voor alle rij- en voertuigen idem onder- wijzer Kok om outslag pontveer kanaalingekomen stukken en aanhangige zaken. Bij Koninklijk besluit is o. a. bevorderd tot ingenieur van den Rijks Waterstaat der 2de klasse de heer J. Nelemans alhier, thans ingenieur der 3de klasse. Heden vierden alhier de heer C. van der Swan, Bidder van het Metalen Kruis, Arrondissements- en kantons-deurwaarder, en mejuffrouw E. J. Cremer hunne zestigjarige huwelijksvereeniging in den ouderdom respectievelijk van 79^ en 82 jaren. Het ontbrak den krassen ouden echtelieden den ganschen dag niet aan belangstelling in dit zeldzaam voorrecht. Met genoegen vernemen wij dan ook, dat heden- avond het muziekgezelschap Apollo, het fanfaren- corps De Vereenigde Werklieden en Neuzens Mannenkoor den jubilarissen en hunne familie sere nades brengen. Wij wenschen dat het hun gegeven moge worden nog eenige jaren in voortdurende ge- zondheid, zooals zij die tot heden genoten, met elkander voort te leven. Voor de werkzaamheden betreffende de belas- lasting op de bedrijfs- en andere inkomsten is voor den kring Axel, bestaande uit de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Zaamslag, Axel, Koewacht, Overslag, Zuiddorpe, Hontenisss, Boschkapelle, Hengstdijk, Ossnnisse, Stoppeldijk, Hulst, Clinge, Graauw, St. Jansteen, Sas van Gent, Philippine en Westdorpe door den Minister van fiuancien tot lid en voorziiter van de collegien van zetters en tot lid en voorzitter der commissie van aanslag voor die belastiDg be- noemd de heer J. J. G. van Wicheren, controleur der directe belastingen enz. te Ter Neuzen en als plaatsvervaugend lid en voorzitter dier commissie van aanslag de heer L. de Vries, controleur der directe belastingen enz. te Ransweert. De Engelsche schooner Wells Girl, kapt. Morse, op 13 Pebr. alhier met averij enz. binnen- gekomen, is gisteren, na gedeeltelijke herstelling, van bier met eene lading phosphaat naar Londen vertrokken. Bij koninklijk besluit is herbenoemd, met ingang van 25 Maart 1894, tot burgemeester van Betranchement, de heer J. Bisseeuw Jz. Tot docent aan de theol. school te Kampen, voor wijlen den heer H. de Cock, is benoemd de heer P. Biesterveld, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Rotterdam. Zaamslag. Zaterdag 3 Maart jl. had de eerste jaarrekening plaats van de ontvangsten en uitgaven der vereeniging ,/Hulp in Nood" alhier, opgericht 4 Maart 1893. De ontvangsten hebben bedragen Contributie van de gewone leden benedeu de 50 jaar660,95 Idem van gewone leden boven de 50 jaar 143,30 (De contribution bedragen 10 ct. per week) Entreegelden (25 ct. per lid) 8,25 Boeten wegens te late betaling n 3,26 Contributie van buitengewone leden 180,50 Totaal f 996,26 De uitgaven beliepen Uitkeering wegens ziekte aan gewone leden beneden de 50 jaar397, (De uitkeering bedraagt 1 per werkdag) Idem aan gewone leden, die bij den aanvang van hun lidmaatschap boven de 50 jaar oud waren (De uitkeering bedraagt 66 ct. per werkdag) Oprichtingskosten Drukwerk, schrijfbehoeften en porto's Bodeloon over 3 maanden n 79,90 11,50 38,12 2,50 Totaal f 529,02 Het goed slot bedraagt dus 467,24, waarvan bij de Rijkspostspaarbank is ingelegd een bedrag ad f 450, De vereeniging begon met 104 gewone leden beneden de 50 jaar en 28 boven de 50 jaar. In de eerste categorie traden in den loop van 't jaar 33 nieuwe leden, terwijl 2 leden wegens het niet nakomen hunner verplichtingen werden geroieerd. Van de leden boven de 50 jaar werd 1 lid om dezelfde reden geschrapt. Thans worden alleen nog aangenomen personen van 1835 jaar. Het totaal aantal gewone leden bedraagt 162. Dat der buitengewone leden bedraagt 83. Aan een gewoon lid werd de maximum uitkeering verleend n. 1. 12 weken van het vereenigingsjaar ad f 6 per week. Ilontenisse. Onder leiding van hunnen voorzitter den HoogEdelgeb. heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, hielden de leden der cooperatieve stoomzuivelfabriek //Hon tenisse" hunne eerste jaarlijksche vergadering en afrekening. ZEd.Achtbare opende de vergadering met eenige toepasselijke woorden en besprak den bloei en den vooruitgang der vereeniging. Aan de orde kwam het doen der rekening van 24 Jan. '93 tot 31 Dec. '93. In het geheel werden aan de fabriek geleverd 428319 Kg. melk, waarvoor is uitbetaald 16843,47. Dat is gemiddeld pi. m. 4 ct. per Kg. Uit de melk werd bereid 14574 Kg. boter zoodat uit 20 Kg. melk 1 Kg. boter werd bereid. De boter werd gemiddeld verkocht voor f 1,30 de Kg. De totale ontvangsten aan boter en afge- roomde melk bedroegen f 21980,914, terwijl de uitgaven met inbegrip van salarissen, aflossing rente enz. f 21922,254 bedroegen zoodat er nog een batig saldo bleef van f 58,66. Alsnu kwam aan de orde de verkiezing van een bestuorslid wegens periodieke aftreding van den WelEd. heer F. Hombach. ZEd, werd met 25 van 29 uitgebrachte stemmen herkozen en nam zijne benoeming weder aan. Daar de leden den grooten ijver de nauwe plichtsbetrachtiging en de meerdere werkzaamheden van den directeur erkenden werd besloten hem een jaarlijksche verhooging van /100 toe te staan plus 1 pCt. van de ontvangsten boven de f 20000. De fabriek begon te werken met 160 en werkt thans met pi. m. 400 koeien. Dit is wel een bewijs dat de landbouwers alhier het voordeel van cooperatie inzien De toetreding van nieuwe leden werd voorloopig gesloten daar er gebrek aan ruimte in de fabriek zou komen. Mochten er echter zooveel nieuwe leden toetreden, dat het de kosten van vergrooting zou goed maken, zal er tot verbouw der fabriek worden overgegaan. Niels meer te verhaudelen zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. 's Gravenliage, 6 Maart. Tweede Kamer. De heer Haffmans zal den Minister van financien nader interpelleeren over het proces van den Staat tegen de gemeente Venloo. Bij het voortgezet kiesrecht-debat is het amende- ment Smidt (uitsluiting van opgenomenen in Rijks' opvoedingsgestichten) overgenomen door den heer Mackay. Bij verder debat verklaarde de heer Schaepman geen principieel tegeustander van art. 4 te zijn. Hij zal gaarne verbeterings-amendemten accepteeren, maar acht het politiek nadeel der verwerping zeer groot. De heer De Meijier stelt een nieuw arnen- dement voor n. 1. om voor niet belasting-betalenden te eischen een woning met voor gezinshoofden twee vertrekken, voor anderen een. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissemcnts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. B., klerk bij de spoorweg-maatschappij Meche- lenTer Neuzen, wonende te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot f 7,50 boete of 6 dagen hechtenis. S. v. V., oud 40 j., schipper te Philippine, is wegens opruiing veroord. tot 1 maand ge- vangenisstraf. J. P., oud 67 j., landbouwer te Clinge, is wegens mishandeling vrijgesproken. In zake J. D., oud 68 j., voerman en land bouwer te Ter Neuzen, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding derarbeidswet werd ontslagen van rechtsvervolgiug is het vonnis de^ eersten rechters vernietigd en de beklaagde ont slagen van rechtsvervolging. De overbekende Zwigtman van Noppen, het vroegere raadslid van Kralingen, die sedert eenigen tijd te Chicago woont, en die onlangs door bemiddeling van een anderen Hollander, aldaar, in een medisch blad hier te lande een advertentie plaatste waarbij een schitterende doktersplaats in Pennsylvanie werd aangebodeu, moet aan onzen consul den heer G. Birkhoff verklaard hebben, dat hij niet anders dan een lijst trachtte te krijgen van Hollandsche doktoren, die slechts op een gunstige gelegenheid wachten om onder goede omstandigheden het vaderland te verlaten Jawel, als men 't gelooven wil 1 Meer dan 30 antwoorden met diploma's waren reeds in zijn handen de consul heeft deze naar Holland teroggezonden met de niet overbodig gebleken waarschuwing om in het vervolg niet zoo spoedig deze documeuten af te geven. De te Chicago verschijnende Tribune meent, dat er alle kans bestaat, dat men Zwigtman van Noppen wegens deze poging tot oplichting, in moeielijkheden kan brengen, indien de misleiden werk van de zaak willen maken. De Tweede Kamer is nog steeds aan het beraadslageD over art. 4 van het Kieswets-ontwerp. Weer zijn 9 nieuwe sprekers ingeschreven, die heden aan de beurt komen. Sedert de openbare behandeling hebben nu reeds 137 sprekers het woord gevoerd, die om hunne gedachten uiteen te zetten, niet minder dan 800 kolommen van het „Bijblad" hebben noodig gehad, uitmakende te zamen eene lengte van circa 216 strekkende meter Wat men ook zoo uit kan drukken dat de lieeren behalve hetgeen zij in de afdeelingen verhandelden, over de kieswet nu reeds hebben volgepraat een lengte van meer dan viermaal de hoogte van den Groote-Kerktoren te Rotterdam Of de belangstelling ook die hoogte bereikt heeft, valt sterk te betwijfelen. Te Tegelen, in Limburg, hebben 9 leden van den gemeenteraad hun ontslag aangeboden. Door eigenaars van boterfabrieken in Prieslands Zuidoosthoek is eene vereeniging opgericht, die ten doel heeft, om melkvervalsching en het leveren van slechte melk tegen te gaan. De vereeniging zal controleurs aanstellen, die op verzoek der betrokken fabriek bij de leveranciers zich zullen vervoegen. Zij zullen daar monsters melk nemen en onderzoeken welk voedsel de koeien gebruiken en zich bovendien overtuigen van den gezondheids- toestand der koeien. De leveranciers zijn verplicht deze controleurs te alien tijde bij hunne melkerijen toe te laten. Met grooten schrik schrijft de Sneeker Crt. werden velen onzer Donderdagavond kwart voor tienen vervuld, toen 't geroep door de stad klonk //Brand in de gevangenis Gelukkig waren in ongelooflijk korten tijd alle spuiten op de plaats van 't onheil. In tijds had men de gevangenen overgebracht naar 't paleis van justitie. Aan de enorme hoeveelheid water, die er in 't brandend perceel neerviel, kan men't gerust danken, dat't ge- vaar bij half twaalf was afgewend. Alleen de cellen zijn vrij wat beschadigd vandaar dat de bewoners, 7 in getal, Vrijdagmorgen naar Leeuwarden werden getransporteerd. Des namiddags is een ander 7tal hen gevolgd. Van de 4 nog overgeblevenen is een terstond ontslagen, terwijl de drie overigen, die slechts een paar dagen op hun rekening hadden, te Soeek zijn gehouden. Meende men in den beginne, zonder groud, dat de brand in de keuken deze is geheel onaange- tast gebleven was aangekomen, thans weet men vrij zeker dat een zekere Wagenaar van Oudebliltzijl, die zes maanden voor zijn rekening had, de brand- stichter is. Omstreeks half tien liet deze gevangene een hevig gebons op de deur zijner eel hooren. De bewaarder, die op dat geluid toesnelde, opent de eel, en op 't zelfde oogenblik slaat de vlam den man in 't aangezicht. Uit de vragen tot W. gericht bleek, dat hij zijn stroozak met de gaspit in aanraking had gebracht. Naar men zegt is de man getroubleerd. Naar het gerucht gaat moet de schade ongeveer drieduizend gulden bedragen. INGEZONDEN STUKKEN. AANBESTEDING. Op Vrij dag 16 Maart 1894, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg, van Het opruimen van den boveubouw, de pijlers en de beveiligingswerken der draaibrug over den westelijken kanaalarm en het maken van beveiligingswerken bij het binnenhoofd der westschutsluis te Ter Neuzen. ZEET1J dTnG E IN. Van 2 tot en met 5 Maart. Hulst, 5 Maart. Rotterdam, 5 Maart. Londen, 5 Maart. KOK Its VAN HET GELD. 47,70 k f 47,.75 12,00 12,064 Belgisch per 100 fr. Engelsch per S, Van 2 tot en met 5 1 daart werd en langs de Oostsluizen alhier 47 binnenvaartuigen op- eu 80 afgeschut; langs de Westsl. 4 op- en 3 afgeschut- Hedeu overleeil tot mijne en mijuer kin- dereu diepe droefheid, na tijdig voorzien te zijn der H. Sacramenten, mijn geliefde echtgenoote S T E l» II A N I A G IJ S E L, in den ouderdom van 43 jaar. Ter Neuzen, 3 Maart 1894. H. VAN DER VELDEN. Mijnen hurtelijken dank aan alien die mij op mijn 75,tei1 jaardag blijken van belangstelling betoonden. JACOBUS VAN LAARE RIEMENS Jz. Zaamslag, Maart 1894. Bij deze geef ik het geachte publiek van Axel en omstreken kennis, dat ik door het afsterven van mijn echtgenoot F. DE WOLF, de zaak in PLANTSOEN blijf voortzetten, hopende het vertrouwen van een ieder te mogen ondervinden, terwijl ik mij in ieders gunst ten zeerste aanbeveel. Hulst, den 7 Maart 1894. Weduwe F. DE WOLF. De Dijkgraaf van den calamiteusen polder NIEUWE NEUZEN, maakt bekend, dat eene vergadering van Ingelanden is belegd tegen Woensdag den 14 Maart 1894, des namiddags te 2 uren, in het „Nederlandsch logement", bewoond door Mejuffrouw de Wed® F. A. Susijn te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 6 Maart 1894. De Dijkgraaf voornoemd, P. MOES. De Notaris I*. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van BERNARDUS HESTERS, landbouwer te Koewacht, op de door hem nog bewoonde hofstede nabij de »drie Hoefijzers" en St. Andries, op Donderdag 15 Maart 1894, des voormiddags 10 ure, verkoopen als: 3 Werkpaarden waarondereen Merrie- paard oud 6 jaar, een dito oud 11 jaar, een dito oud 14 jaar, alien dik van veulen, 2 tweejarige Paarden, 6 bekalfde Koeien, 2 dito Vaarzen, 2 veite Ossen, 2 Stierkalvers, 3 eenjarige Ruuders, 2 Zeugvarkeus dik van biggen, 4 Loopvarkens, 1 vet Varken, 20 Hoenders en Hanen. 2 Wagens met ijzeren assen en rongen, 1 Kar, 1 Chais, 1 groote Ploeg, 1 kleine Dito, een ijzeren Dito, een onderaardsche Dito, 4 Eggen waaronder 3 met houten tanden, 1 Slede, 1 Rolblok, 1 Kruiwagen, 1 Slijpsteen, 1 Stroomolen, 1 Peenmolen, 1 Windmolen, Rieken, Vorken, Spaden, Kappers en Schoppen. Karn met kuip, Roomtonnen, Teeleu, Emmers enz., Vleeschknip, Baktrog, Wasch- kuip enz. Verder Graanharp, eenige Zakken en Balen, Bascule met gewichten. Ongeveer 60 voer Mest verdeeld in koopen, 3000 bossen Rogge-, Tarwe-, Haver- en Gerstestroo, 200 bossen Boon- eu Erwtenstroo, 3000 kilo Aardappelen, 3000 kilo Betteraven, 100 bossen eiken Bandroeden en Latten, 150 Vermaakstaken, Brandhout, enz. enz. Koopen tot en met /5,kontant. Het overige op tijd van betaling onder borgtocht desgevorderd. Mynheer de Redacteur! Gaama verklaar ik, er niet aan gedacht te hebben, de waarheidsliefde van den heer X. ook maar een oogenblik in twijfel te trekken. Van de gastvrijheid van een redacteur maakt men immers geen gebruik, om in zijn blad opzettelijk onwaarheid te debiteeren. Het doel van mijn schrijven was enkel de geringe beteekenis der aangebrachte schade in het licht te stellen. Ik had er nog knnnen bijvoegen, dat het herstellen daarvan met dezelfde materialen slechts een uitgaaf zou vorderen van bij de dertig gulden. Dat de heer X. niet in bijzonderheden treedt, staat hem volkomen vrij. Voor mij is dat echter geen reden, om het ook niet te doen. Nog even wensch ik op te merken, dat ik mij niet gaarne zou vermeten een oordeel te vellen over de aan te brengen verbeteringen aan de Staartnol. Dat zou te aanmatigend zijn. Wat ik daarover schreef, was mij, evenals dat aangaande de bewuste schade, van vertrouwbare zijde medegedeeld. Ontvang M. de R. bij mijnen dank voor de verleende plaatsruimte de verzekering, dat een eventueel schrijven van den heer X. door mij onbeantwoord zal blijven, daar de stormschade aan de Staartnol thans voldoende is toegelicht. Uw dw. dr., Borssele, 5 Maart 1894. q Allaabt. Middenprijs per 100 kilo Tarwe 6,70 k Rogge f 5,40 a Wintergerst 8,00 a ;Zomergerst f 7,00 a f Haver 7,50 a fErwten f 7,00 a fPaardenboonen f 6,75 a fDuivenboonen f 7,00 a f Witteboonen f 8,00 a f Bruine- boonen 7,00 a Boekweit a Lijnzaad f 10,00 a f Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,25. Eieren per 26 stuks f 0,70 a f Er waren ter markt te koop gesteld 28 stuks hoomvee, 13 verkocht, 39 varkens, 29 verkocht, 1 schaap. Tot ongeveer onveranderde prijzen ruimde de middelmatige aanvoer heden langzaam op. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 4,50 a f 5,75, nieuwe f 4,50 a f 5,00. Rogge f 4,00 a f 4,70, raindere f 3,75 a f 4,00. Gerst f 3,50 a f 4,90. Haver f 2,00 a f 4,00. Paardeboonen f 5,00 a f 5,80. Duiveboonen f a f Bruineboonen f 4,00 a f 7,25. Witteboonen Walchersche f 8,00 a f 10,75. Erwten f 7,00 a f 8,25, mindere f 5,75 a f 6,10. Kanariezaad beste f 6,00 a f 7,75, mindere f a f Ajuin f a f per 50 kilo. Koolzaad f 8,75 a f 9.60. Eieren f 3,40 a 3,50 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche f 1,60 a f 2,00. Granen. Tarwe onveranderd. Gerst en Meel stil. Haver prijshoudend. c3 Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Vnor Ter Xienzen •2 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 4 idem Abbotsford 2979 Leith idem Belg. s.s. Londres 2367 Londen idem Eng. s.s. Avocet 3260 Liverpool idem V im Ter M'enzen s 2 Eng. barge Lord Alcester 408 Moldon macadam Noor. bark Durango 960 Kopenhagen cokes Eng. 8ch. Welsh Girl 389 Londen phosph. Belg. s.s. Terneuzen 2278 idem stukg. 3 Eng. s.s. River Lagan 2272 idem idem Voor Genii 3 Eng. s.s. Sea Spray 1579 Londen stukg. idem Dynamo 1364 Hull idem 4 idem Don 2658 Goole idem idem Spindrift 2003 Londen idem idem Rosa 1294 Goole idem 5 idem Ralph Creyke 2065 idem idem idem Norma 1385 idem idem Van Gent t 2 Eng. bark R. A. Calderon 2376 Cardiff ledig Deens. s.8. Sjteland 4033 Blyth idem 3 Eng. 8.8. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Kinghorn 1993 Leith idem 5 idem Dynamo 1364 Hull idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2