BEDE OM HULP. BURGERLIJKE STAND. Handelsbericbten. In een hotel te Mainz is Frank uit Amster dam (betrokken in de zaak der valsche baukbiljetten) gevangen genomen, te zamen met eene Hollandsche vrouw, die van medeplichtigheid verdacht wordt. Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. wegen maakte dit bericht nog al sensatie, daar on bruikbaarheid der brug groote vertragiug in bet verkeer met bet Zuiden beteekent. Een ingesteld onderzoek leidde tot het resultaat, dat waarschijnlijk door de vorst een aantal steenen naar buiten ge- werkt waren en hadden losgelaten. Gelukkig kon door de tijdige ontdekking het scheuren van den pijler worden voorkomen. Door genomen maatregeleu was het treinverkeer al spoedig hersteld, zoodat reeds vdor twaalf uur de treinen, zij het dan ook langzamer dan anders weder over de brug gingen. De waakzaamheid van den brugwachter Klop heeft ontegenzeggelijk groote moeielijkheden, mis- schien ongelukken, voorkomen. De landbouwer K. te Lattrop, die bezig was met snoeien, had het ongeiuk uit den boom te vallen, waarbij hij een rib brak en twee andere gekneusd werden. Onlangs kwam zijn zuster in aanraking met eene dorschmachine en verloor daarbij het levenzijn vader viel voor jaren van den zolder en moest zulks met den dood betalen zijn moeder, die eenigzins ziekelijk was, werd dood op haar stoel gevonden zijn broeder, die gepasseerd jaar bezig was kersen te plukken, viel uit den boom, hij greep zich echter aan een der takken, en werd gelukkig op zijn geroep gered. Deze heeft zich dan ook bepaaldelijk voorgenomen geen boom weder te snoeien of te vellen of ander^ gevaarlijk werk te verrichten. Joh. G. Frank is volgens de Frankf. Ztg. een Duitscher en geboortig uit Thorn. I rank zal zich ook voor de rechtbank te Keulen te verautwoorden hebben wegens uitgifte van valsche Nederlandsche bankbiljetten van 100, 200 en 300 gulden in Duitschland. Tijdens de vastenavond- feesten heeft Frank te Keulen vertoefd en daar veel geld uitgegeveu. Te Berlijn is hij, zooals men zich herinneren zal, ook bekend. Hij be- kleedde daar in een groot restaurant in de Leipziger- strasze den post van oberkellner, vertrok van daar naar Nederland en bracht zoo uu en dan een bezoek aan Berlijn. Hij was daar steeds goed van geld voorzien. Uit Keulen telegrafeerde hij tijdens de vastenavondfeesteu aan bekenden te Berlijn, dat hij zich uitstekend vermaakte. Reeds meer dan twee jaar geleden had Krausse een bankbiljet langs photografisch-zincografischen weg gereproduceerd en toonde hij dat aan een zijuer keunissen, die de prachtige uitvoering daarvan be- wonderde. Op dat oogeublik was er echter nog geen sprake van het vervaardigen van valsche bil- j el ten wellicht wilde Krausse toen reeds het oordeel van vakgenooten kennen om te kunnen beoordeelen of hij eventueel kans van slagen zou hebben. Door de Amsterdamsche politie is de hand ge- legd op iemand, die zich vermoedelijk schuldig heeft gemaakt aan het uitgeven van valsche bank biljetten. De verdachte is een 46-jarig man, woonachtig op den O. Z. Voorburgwal aldaar. Barcelona is de ongezondste stad van Europa. Te Londeu sterven jaarlijks 20 op de 1000 inwoners te Parijs 23 en te Barcelona 31. Yerleden jaar was er het aantal sterfgevallen 800 meer dan dat der geboorten. Men denkt nu ernstig over maatregeleu om dien toestand te verbeteren, o. a. door het aan- leggen van doelmatige kanalen in den moerassigeu grond. Van oudsher was Barcelona een broeinest van ziekten. De zoogenaamde ,/Zwarte pest" van 1348 b. v. woedde er acht maanden lang en sleepte bijna al de inwoners ten grave. In choleratijden is de epidemie daar het ergst. Perry's fabriek te Birmingham werkt thans met 1600 personen, die dagelijks 10,000 gros pennen dat is bijna 1 millioen sluks, afleveren. Als men bedenkt dat in 1828 voor een, nog gebrekkige, stalen pen 1,50 werd betaald, en dat thans niet meer wordt gevraagd voor een geheel gros pennen, die voor het al meer in zwang komend steilschrift zijn bestemd en bij de fabricage bijzondere zorg vereischen, maar dan ook duurzamer zijn, dan begrijpt men hoe gront ook in dezen tak van nijverheid de vooruitgang is geweest. Een koffiehuishouder te Stuttgart verzekert al zijn klanten tegen ongelukken die hun in zijn huis door nalatigheid van hem of de zijnen mochten overkomenhet breken van stoelen, het vallen van gasornamenten euz. Eeu verzekeringmaat- schappij zal hun, indien zij gewond worden, 10 Mark betalen voor iederen dag ziek zijn, en wie door zulk een ongeiuk voorgoed ongeschikt worden om te werken, zullen 20,000 Mark ontvangen. Zitting van Donderdag 1 Maart. Voorzitter de beer H. C. E. van IJsselsteijn. Verder aauwezig de heeren Schalk, Hamelink, De Jonge en Van Rompu. Atwezig de heer Tholens met en de heer Van de Velde zonder kennisgeviug. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke worden gearresteerd. Hierna wordt met 4 sterarnen de heer Van IJsselsteijn tot Voorzitter herbenoemd, terwijl in plants van den heer Schalk, die verklaarde om particuliere redeuen niet meer in aanmerking te willen komen, tot vice-voorzitter werd benoemd de heer Van Rompu, eveneens met 4 stemmen. De gekozenen verklaren zich bereid de functie te vervullen. Tot secretaris wordt met 5 stemmen de heer Vooren herbenoemd, die eveneeDs verklaart de betrekking weder te willen aanvaardenverder wordt op voorstel van den Voorzitter bij acclamatie her benoemd tot bode P. Versluijs. Daarna legt de secretaris zijue rekening over van het afgeloopen jaar, die door de heeren Hamelink en De Jonge wordt nagezien en accoord bevonden, met een batig saldo van f 14,85. De oorzitter stelt voor om het jaarverslag der Kamer over het afgeloopen jaar in handen eener commissie te stellen, teneinde daarover zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen. Hij benoemt daartoe de heeren Schalk en Van Rompu, terwijl hij zelf ook deel van de commissie zal uitmaken. Aldus wordt besloten. Hierna wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken verslagen omtrent toestand van den land- bouw in Nederland over de jaren 1890 en 1891 verslag van de inspecteurs over den arbeid in Nederland over 1892 bulletins der douane enz., welke stukken bij den secretaris worden ter inzage gelegd, terwijl ook is ingekomen een antwoord van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid op het adres der Kamer tot het verkrijgen van uitbaggering van het kanaal aan de oude loskade van het spoorwegstatiou. De Minister antwoordt dat dit niet van wege het rijk moet geschieden, maar dat de Kamer zich daarvoor moet wenden tot de spoorwegmaatschappij Mechelen ler Neuzen, daar het uitbaggeren uitsluitend tot voordeel dier maatschappij dient, als hebbende genoemde maatschappij op de bedoelde plaats een loskade aangelegd, die zij ook zelve exploiteert. De oorzitter stelt voor om naar aauleiding van dit schrijveu den Minister te vragen of deze dan geen middelen weet om de maatschappij te dwingen het baggerwerk uit te voeren, daar een reeds meermalen gericht verzoek daartoe zonder resultaat is gebleven. Hij meent dat er dan althans eeuige kans is dat er verbetering in den toestand kan komen, die thans hoe langer hoe slechter wordt. De heer Schalk zou liever het antwoord van den Minister ter kennis van de spoorwegmaatschappij willen brengen, met verzoek het baggerwerk te d°en uitvoeren, terwijl hij nog mededeelt, dat volgens de concessie haar gegeven, de maatschappij ver- plicht is het kanaal aan de loskaden op verschillende afstanden uit den wal op eene bepaalde diepte te houden. De Voorzitter en de heer Van Rompu kunnen zich in dit geval wel met het voorstel van den heer Schalk vereenigen. De heer Schalk verklaart zeker te weten dat het in de concessie staat; hij vindt het wel onbillijk dat de spoorwegmaatschappij de diepgang moet onderhouden, omdat het Rijk daarvoor anders overal zorgt, maar 't staat nu eeomaal in de voor- waarden en daarom zou hij willen handelen als door hem is voorgesteld. De Voorzitter zegt, dat de diepgang steeds vermindert. De heer Schalk wijst er op, dat eenige dagen geleden eeu scheepje dat cooks laadde, met 280 ton dier lichte lading 2 dagen aan den grond heeft gezeten en er eerst weer lading op de kaai moest worden gelost, om vlot te komen en verder van den wal liggend pas de geheele lading kon innemen. Komt nu van de maatschappij weer een weigerend antwoord, dan kan de Kamer aan den Minister berichten, dat aan zijne aanwijzing is gevolg gegeven, benevens het antwoord der maatschappij! Z. h. s. wordt aldus besloten. De Voorzitter deelt verder mede, dat is ingekomen eene circulaire van het hoofd-comite voor het in de maand Juli te houden congres over de binnen scheepvaart, met verzoek of de Kamer hieraan geldelijke oudersteuning wil verieenen de Voorzitter zegt nog, dat deze ondersteuning tevens ook in het algemeen aan particulieren wordt gevraagd. Daar Ter Neuzen nogal veel bij de binuenscheep- vaart is betrokken, ja, naar enkele teekenen te zieu, misschien binnen een niet te groot tijdsverloop enkel binnenscheepvaart zal hebben, stelt hij voor eene som van 10 toe te staan. De heer De Jonge vraagt of het niet meer op den weg ligt van ,/Schuttevaer'' om hieraan onder steuning te verieenen, als houdende deze vereeniging zich met de belaugen der binnenscheepvaart bezig. De Voorzitter zegt, dat dit congres iets geheel anders beoogt dan de zaak die „Schuttevaer" voor- staathet is een internationaal congres waarin zal gehandeld worden over de binnenscheepvaart in de verschillende lauden, terwijl ,/Schuttevaer" zich meer met vaarwaters enz. bezig houdthij heeft ook gelezen dat verschillende Kamers ondersteuning hebben toegezegd en gelooft dat het dus geen kwaad kan dat ook deze Kamer de zaak steunt. Z. h. s. aldus besloten. Daarna geeft de Voorzitter het woord aan den heer Van Rompu. Deze deelt aan de vergadering mede dat j. 1. Zaterdag besprekingeu zijn gehouden met den heer Fokker, lid der Eerste Kamer, over den toestand van de haven van Ter Neuzen, in verband met de kaaigeschiedenis. Er is geopperd dat het nood- zakelijk is de kaaien uit te breidenom deze uitbreiding echter naar de stad toe aan te brengen, verheffen zich groote bezwaren, waarom er dan ook een plan gemaakt is om de uitbreiding naar den kant van Sluiskil uit te voeren. Er zou dan daar een haven voor houtvlotten worden daargesteld, op het terrein houtloodsen opgeslagen, en ook plaats worden gemaakt voor het opslaan van steen. Daardoor zouden de houthandelaars een goede plaats verkrijgen voor hunne vlotten, waarmede ze tot hiertoe veel moeite hebben vooral in den winter, als de vluchthaven vol ligt met schepende hout- bergplaatsen zouden dus kunnen worden verplaatst en het daardoor vrij komend terrein door de spoorwegmaatschappij gebruikt om de kaaien uit te breiden naar spreker vermeent schijnt dit plan in verband te staan met den aanleg eener nieuwe sluis die er toch wel komen zal. Ook is er nog gesproken over het verkrijgen van afschaffing van schut- en havengelden, waarop de heer Fokker reeds in de Eerste Kamer heeft aangedrongeu. Spreker meent echter dat het van meer belang is dat alhier goede gelegenheden bestaan tot goedkoop en vlug lossen en laden dan dat die genoemde tollen worden afgeschaft. In aansluiting hiermede zegt de Voorzitter dat verzocht is dat de Kamer naar aanleiding hiervau twee adressen verzenden zal, een aan den Minister van Ftnancien, tot het verkrijgen van afschaffing der schut— en havengelden en een aan den Minister van VYaterstaat, Handel en Nijverheid tot bet verkrijgen der hout- en steenhaven, ten einde de tegenwoordige kaden le kunnen uitbreiden. Voor het verkrijgen van opheffing van haven— en schut- gelden kan de Kamer zich beroepen op de kanalen van Vreeswijk en IJmuiden, waar die ook niet worden geheven. Wat het maken eener hout— en steenhaven betreft, de uitvoering van dit plan zou ongeveer een ton kosten en spreker meent dat het rijk die er wel voor mag over hebben, in verband met de ongeveer 70,000 die het rijk alhier jaarlijks van de scheepvaart outvangt. Met de adressen kan echter niet lang meer worden gewacht, daar deze half Maart moeten worden verzonden. Hierna ontspon zich nog eenige discussie over dit onderwerp waarbij de heer Schalk als zijne meening te kennen gaf dat het beter was te trachten verbetering van de tegenwoordige kaden te verkrijgen, daar deze als zijnde voor 5 jaren pas verlengd, voor het oogenblik ruimte genoeg verieenenhij en de heer Hamelink waren ook van meening dat al wordt een nieuw houtterrein aangelegd de houthandelaars het nog zoo spoedig niet met de spoorwegmaatschappij eens zouden worden over het afstaan van hun tegenwoordig terrein.de Voorzitter voerde daartegen aan dat dit overleg zal moeten plaats vinden als de staat handelend tusschenbride treedt. Ten slotte werd besloten deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Niemand daarna meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. IIV G E Z O I) E STUKRE Mijnheer de Redacteur Indien de heer C. Allaart te Borssele zich eens even de moeite getroosten wil mijn Staartnol- berichtje na te lezen dan zal hij, zelfs bij den besten wil om iets anders te lezen, niets anders kunnen jpespeuren dan de vermelding van de eenvoudige, naakte waarheid. In bijzonderheden ben ik daarbij niet getreden. Heeft dit den heer Allaart naar de pen doen grijpen dan is het wel jammer dat hij als leek op dat gebiedniets anders heeft weten te vertellen dan o. a. dat er geen duim grond verloren is gegaan, wat wel als een wonder mag worden beschouwd daar die nol zoo geheel ontvankelijk voor de nadeelige invloeden van stroom en golfslag, volgens zijne verklaring, in zoodanigen onvoldoenden staat van tegenweer schijnt te verkeeren dat de aangebrachte schade te voorzien was. Had ik dit geweten, (maar 'k vermoed dat een dusdanige bewering alleen van een leek komen kan), dan was mijn weinigje tot grooter vrees aangegroeid, wat nu niet meer de moeite waardig is bij de geruststellende verzekering van den heer Allaart dat in het naaste voorjaar die verbeteringen zullen worden aangebracht welke de Staartnol tegen de felste stormen be- stand maakt. Uit. het schrijven van den heer Allaart heb ik gemeend de gevolgtrekking te mogen putten dat mijn vrees niet zoo geheel en al zonder grond is. Ten opzichte van de Staartnol, leere de tijd dat ook leeken, wier oordeel in den regel degelijke gronden mist, wel eens gelijk kunnen hebben. Met dank voor de plaatsruimte Uw Dv. Dr, 28 Febr. 1894. X. Een braaf en gelukkig huisgeziu van onze gemeente Honteuisse, dat steeds in staat was in eigen onderhoud te voorzien, werd het slachtoffer eener besmettelijke ziekte en eensklaps in de diepste ellende geaompeld. Binnen de vier laatste weken zijn drie jongelingen van 14, 18 en 19 jaren door den dood weggerukt en helaas hedennacht is de zwaar beproefde vader van verdriet gestorven. De weduwe zit daar nu broodeloos, terwijl nog drie jonge meisjes ziek liggen, voor wier behoud te vreezen is. Wie wil ons helpen om in dien nood te voorzien en aan de beklagenswaardige vrouw een middel van bestaan voor de toekomst te ver- schaffen. y Elke gift, hoe klein ook, zal met liefde worden ingewacht, door de ondergeteekenden, K. G. Baron COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. L. F. M. VERWILGHEN, Pastoor. Mr. A. C. B. THOMAES, Notaris en lid van de Provinciale Staten. W. N. COENEN, Predikant. J. F. DEIJER, Geneeskundige. P. F. FRUIJTIER, Gemeente—Outvanger en lid van de Provinciale Staten Honteuisse, 1 Maart 1894. Van 16 tot en met 28 Februari. TetSemen. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Febr Adri- anus Jacobus Brouwer, oud 39 j., weduwn. en Pieternella Wolfert, oud 25 j., jd. Geboorten. 18 Febr. Jan, z. van Cornelia Marinus de Jager en van Susanna Brnggeman. George Benoit Alphonse z. van Augustus Bal en van Mathildis Elisa Muijs. 19 Febr'. Hendrik Adriaan, z. van Pieter den Hamer en van Cornelia Hen ebout. Catharina Elisabeth, d. van Jan van Vijven en van Francina Jacoba Harte. Jozina Jacoba, d. van Jacobus de Doelder en van Elisabeth Loof. 20 Febr. Thona Tan- neke, d. van Pieter Willem de Feijter en van Jacoba Joliit. 22 iebr. Adriaan Hendrik, z. van Anthonie Wisse en van Sietje Maria Ruben. 23 Febr. Adriaan, z. van Cent Beau fort en van Sara de Zeeuw. 24 Febr. Jan Francois, z. van Jacomina Bolleman. 25 Febr. Vrouwtje, d. van Sibbert Oenes de Vries en van Antje Jouwerts Slottje. Johanna Anthonia Susanna Catharina, d. van Thomas Verijke en van Jacomina Maatje de Vos. Overlijden. 22 Febr. Nicolaas Dirk Kolijn, oud 8 m., z. van Joris Johannis en van Sara Jozina Scheele. 23 Febr' Adriana Catharina Wilhelm, oud 23 m., d. van Pieter en van Elisabeth Christina Riemens. 25 Febr. Johannes Al- phons Harms, oud 2 m., z. van Francois en van Honorina Maria Clemminck. 27 Febr. Pieter Klouwers, oud 51 i. echtg. van Janna Kurvink. Boscltkapelle. Geboorten. 1 Febr. Maria, d. van Petrus Augustinus van der Veeken en van Pieternella Roovers. 18 hebr. Johanna Pieternella, d. van Adrianus den Boer en van Dorothea d'Hont (van Oosterhout). Marie Mathilde, d. van Constantinus Franciscus Vereecken en van Cornelia Verstraten. II ciigslil ij |i. in deze gemeente hebben geone aangiften plaats gehad. llnek. Geboorten. 25 Febr. Jacomina Jozina, d. van Jannis Abraham Leenhouts en van Sara Koster. 26 Febr. Licia Androzina, d. van Jan de Bokx en van Licia IJzebaart. Overslajf. In deze gemeente hebben geene aangiftaj plaats gehad. Wesidorpe. Geboorten. 22 Febr. Irma Maria d van Augustus Kamoen en van Maria Coleta van Hecke. Augusta Seraphina, d. van Eduardus van Bambost en van Leonie de Smaele. Overlijden. 19 Febr. Pieter Jacobus Cauwenborghe, oud 82 j., echtg. van Seraphina du Bois. Xaamslag, Huwelijks-voltrekkingen. 22 Febr Karel Willem Kaijser, oud 41 j„ weduwn. van Geertruij de Bokx en Jacomina Cornehssen, oud 28 j., jd. Jacobus van Taten- hove, oud 23 j., jm. en Paulina Catharina van Dixhoorn oud 23 j., jd. Geboorten. 16 Febr. Dina, d. van Abraham Verpoorte en van Sara van Drongelen. 17 Febr. Janna Maria, d van Cornells Verplanke en van Cornelia de Ruijter. Adriana Elisabeth, d. van Sibrand Sol en van Elisabeth van Pienbroek. 19 h ebr. Maatje, d. van Thomas de Krijger en van Catharina Oppeneer. 25 Febr. Arie, z. van Jacobus Schoonakker en van Elizabeth Verpoorte. 27 Febr. Pieternella, d. van Willem Wagenaar en van Woudina Maas. Overlijden. 17 Febr. Martinus Oppeneer, oud 61 j echtg van Catharina Krane. 24 Febr. Aaltje Penne oud 42 j wed. van Andries de Feijter. 26 Febr. Joris Oppeneer, oud 79 j., echtg. van Elizabeth Deij. Zuiddorpe. Overlijden. 24 Febr. Juliana de Smet oud 64 j., wed. van Dominicus Valke. Z E ET U O I IN CJ- JE IN. Van 27 Febr. tot en met I Maart. 3 1 <3 VLAG. NAAM. M1. Van en naar. Lading. M 28 28 Eng. s.i idem idem Belg. s.8. Eng. s.8. Eng. s.s. Eng. brik Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Deens. s.s. Eng. sch. Voor Ter Veuzen Bittern Kinghorn River Derwent 1860 J Liverpool 1993 i Leith 2272 London Van Ter Weazent Londres j 2367 I Londen John Johnassen 1567 i Sunderland Voor <,ient> Sea Gull Jewel Clifton Grove 2100 Londen 552 Dublin 704 J Liverpool Van Cient i 2136 J Hamburg 2003 J Londen 2065 Goole 1385 idem 1860 Belfast 1753 Grimsby Rynland Spindrift Ralph Creyke Norma Bittern Frederiksborg Van Helzaete Coaltar 621 Hull stukg. idem idem stukg. ledig stukg. sulphaat creosoot tjzer stukg. idem idem idem ledig ledig Van 2 7 Febr. tot en met 1 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 18 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschut; langs de Westsl. 4 op- en 1 afgeschut. Dordrecht, 1 Maart. Bij vrij ruimen aanvoer moesten enkele artikelen opnieuw lager afgegeven worden. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 5,80 a f 6,20 nieuwe 5,30 a 5,70. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 4,50 a f 4.90. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 4,50 R f 5,10. Overmaasche j 4,00 a j 4,50. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 4,00 a f 4,40. Haver dunne /2.50 a f 3,80. Paardeboonen 5,50 a 5,90 Duiveboonen 6,00 a f 6,50. Witteboonen f 8,00 a f 11,00. Bruineboonen 6,00 a 8,00. Erwten 7,50 a f 8,50. Voeder 5,50 a f 5,80. Koolzaad J 8,00 a f 8,50. Ljjnzaad zaai f a ROERS V A A 1IE T GEL I). Belgisch per 100 fr. 47,70 a 47,75 Engelsch per 12,00 12,06

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 6