Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3007. Zaterdag 3 Maar! 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. TER XELZEiV, 3 Maart 1894. De Provinciale Staten van Gelderland hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal (vacature Jhr. Mr. A. E. de Savoruin Lohman) gekozen kolonel J. E. N. baron Schimmelpeuninck van der Oye, lid van de Tweede Kamer, met 32 stemmen. Baron Van Nagell van Ampsen, oud-lid der Eerste Kamer, verkreeg 25 stemmen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren beantwoordde de Minister van binnenlandsche zaken de sprekers over art. 4 en de ameudementen. Met vooropstelling van het beginsel van art. 3 (onderhoud van zich en het gezin als kenteeken voor geschiktheid en welstand) acht hi] den wetge- ver geroepen dit uit te werken. Voorziening in de eerste levensbehoeften wordt niet bewezen door belastingcensus, woninghuurwaarde en bezit. Van de toepassing van het regeeringsartikel verwacht bij geen moeielijkheden, gelijk hij met het schetsen van het beeld van hem die het kenteeken kent, betoogde zijne vaste woning, voorziening in zijn levensbehoeften zonder steun, vervulling zijner staatsplichten en bezit van eenvoudige kundigheden. De Minister handhaaft den woningeisch maar is tegen het stelsel-Mackay om den woningeisch van 1 jaar alleen te stellen voor den minder- en niet voor de meergegoeden, omdat men dan bij de voorge- nomen vermindering der personeele belasting zou afdalen tot kiezers voor 24 cts aangeslagen, waardoor men zich aan den woningeisch kan onttrekken en rondzwervende voor 24 cts. kies- recht kan bekomen. De Minister was bereid aan de woningbezwaren tegemoet te komen, door als kiezer aan te nemen degenen. die in het laatste jaar niet of hoogstens tweemaal in dat tijdvak van woning zijn veranderd In voort- durend nachtverblijf bij het Leger des Heils ligt zijns inziens geen continuiteit van woning. In voortdurende hewoning ligt bewijs van huur- betaling. De Minister vereenigt zich met het amendement-Van der Feltz tot versterking van het woningbegripbestreed een driejarigen termijn van bedeeling en gelijkstelling van instel- lingen tot voorkoming van armoede met welda- digheids-vereenigingen (Levy)de uitsluiting ook van indirect ondersteunden (Tydema), het brengen van geneeskundige hulp onder onderstand (Roell) dat tot groote onbillijkheden zal leiden. Tus- schen ordeverstorende en niet-ordeverstorende dronkaards maakt de Minister geen onderscheid. Last voor de armbesturen bij opgave bedeelden vreest hij niet. Onthouding van kiesrecht aan misdadigers en wegens militaire tekortkomingen blijft hij handhaven en de Kamer besluite of het in deze op de strafwet thuis behoort. Ont houding van kiesrecht aan nalatigen in betaling van belasting blijft in beginsel noodig. Splitsing tusschen onwilligen en onmachtigen kan hij niet aannemen waar het personeel tot zulk een lage grens zal dalen. Het amendement betreffende de 70jarigen verwees hij naar artikel 1. Ten slotte handhaafde de Minister den eisch van kennis van lezen en schrijven, reeds ge- steldin de staatsregelingder Bataafsche Republiek en ook in 1890 van anti-revolutionaire zijde, blijkens een Standaard-artikel. De bezwaren die tegen de schrijfproef zijn aangebracht, kunnen overwogen worden bij de wettelijke bepalingen tot uitvoering van het beginsel. De Minister wil met opheffing van bezwaren zoover gaan als strookt met het hoofdbeginsel van het ontwerp en deed een beroep op de medewerking der Kamer. Een voorstel geba- seerd op andere beginselen, zooals de heer De Beaufort uit 'Amsterdam wenschte, acht hij strijdig met zijn plicht. Daarna begonnen de replieken waarvoor 11 sprekers waren ingeschreven. De heer De Kanter verdedigde nader zijn amendement om dronkaards uit te sluiten en betoogde met warmte de noodzakelijkheid van deze wet als rechtvaardig, getuigende van ver- trouwen in de natie, en reikende de hand van verzoening. Hij dringt bij de anti-revolutionairen aan de schrijfproef niet te laten vervallen, daar zij dan den scliijn op zich laden analphabetische kiezers te begeeren en verzekert aan den Mi nister, dat het vervallen der schrijfproef door hen met bloedend hart zou worden aangezien. De heer Van Houten bestreed ernstig art. 4 als missende de kenteekenen, die de Minister zelf wil zien aangenomen. Door eigen gebrek zal dit vaartuig vergaan, omdat de Minister vasthoudt aan zijn weigering om belasting, bezit en huurwaarde in aanmerking te nemen. Dinsdagavond hielden de »Vereenigde Hand- werkslieden" alhier eene openbare vergadering waarin de voorzitter als spreker optrad met het onderwerp »zelf-help". Spreker begon met te wijzen op de tegen- woordige ongunstige tijdsomstandigheden, waarin alles snakt naar verbetering en velen wanhopig worstelen in den strijd om het bestaan. Op vele plaatsen heerscht groote armoede, ontstaan door werkeloosheid, de handwerksstand gaat achteruit, en van deze omstandigheden maken sommige volksleiders gebruik otn het volk op een dwaalspoor te brengen en een revolutiegeest aan te kweeken die door den bestaanden toestand maar al te zeer ingang vindt en alle eerbied voor de bestaande machten en wetten uitdooft. Wil men dus dien slechten en voor de maat schappij nadeeligen invloed te keer gaan, is het noodig dat de werkman in zijn treurigen toestand wordt tegemoet gekomen. Er wordt nu door bedeeling wel voor hem gezorgd wanneer hij is zonder werk, met ziekte te kampen heeft of invalide is geworden, maar dit bedeelen werkt verlammend op den ijver waarmede men arbeidt. Met veel meer lust toch zou gewerkt worden wanneer de werkman verzekerd was steeds een goed bestaan te kunnen genieten. Velen toch die openbare betrekkingen bekleeden en bijna nooit met groote zorgen te kampen hebben worden, oud zijnde, gepensioneerd, wat spreker geenszins afkeurt, maar hij vraagtwaar blijft de werkman als hij 40 of meer jaren in dienst der maatschappij is werkzaam geweest. Waar hij het nu wenschelijk acht dat de Regeering maatregelen neemt tot opbeuring van den werkmansstand ziet hij ook in de eerste plaats verbetering voor dien stand in hetzelf- help Niet het zichzelf helpen door te eischen en te nemen waar men niet krijgen kan maar door zichzelf te helpen op de wijze zooals de statuten der vereeniging dit aangeven, n 1. door zich te vereenigen, onderling elkanders belangen te bespreken, die belangen waar noodig bij patroons enz. te bepleiten, en door het inrichten van uitkeeringsfondsen bij ziekte, overlijden en ouderdom, zonder bij dit alles den steun van meergegoeden te weigeren, daar eendrachtig samenwerken tot het bereiken van dat doel, verbetering van den handwerksstand niet anders dan aan de maatschappij ten goede kan komen. Ook den patroons roept hij toehelpt u zelf, want ook voor hen is het een moeielijke tijd. Overal hoort men van werkstakingen en geen wettelijke macht is in staat dien meer en meer doorbrekenden naar revolutie overhellenden stroom, te stuitenen ofschoon men hiervan in onze veste nog niets bespeurt, het zaad is toch gestrooid en wacht slechts op openbaarma- king. Hij raadt daarom den patroons aan zichzelf te helpen door de vereeniging te steunen, daar het ook voor hen van het hoogste belang is dat de vereeniging haar doel bereikt. Wanneer men toch op kalme, bedaarde wijze, tot oplossing kan komen van thans bestaande misstanden zou de werkman, de patroon en de geheele maat schappij gebaat zijn. Om echter het doel te kunnen bereiken is algeheele samenwerking noodzakelijk en daarom riep hij alien die nog geen lid zijn toe blijft niet van verre staan maar sluit u aan en onder- steunt het streven der vereenigingwaarna hij onder dankbetuiging voor het aandachtige gehoor, zijne rede eindigde. Zich aansluitende aan de laatste woorden van spreker, betuigde de eere-voorzitter, de heer Eijke, zijn dank voor de opkomst en zeide dat na de uiteenzetting der statuten dezer vereeniging door den spreker thans wel al de aanwezigen daarmede op de hoog-te zouden zijn. De fondsen der vereeniging voor uitkeering bij ziekte, over lijden en ouderdom zijn natuurlijk nog niet sterk. Het is dus noodzakelijk dat nog velen toetreden. Daar niemand wenschte gebruik te maken van de aangeboden gelegenheid tot debat, op de besproken punten, sloot hij de vergadering. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie Cavalcade te Selzaete. Liefhebbers van karnaval zullen er hunne gading vinden. Aan premien voor de schoonste eu zeld- zaamste costumes wordt frs. 500 uitgeloofd. Door Burg, en Wetb. en Weth. van Biervliet werd Woensdag aldaar in het openbaar aanbesteed het maken van eene keibestrating tot verbindiug van de kom der gemeente Biervliet met de aan te leggen keibestrating over den hoofdweg van den in 1893 bedijkten polder in den Brakman en ter verbinding van laatstgenoemden weg met het gehucht //De Maagd van Gent". Earning f 26,600. Het werk werd voorwaardelijk gegund aan den heer F. Baessen, te Brugge, voor f 25,800. Verder schreven in de heeren A. Spinette te Ardenne voor f 24,290, A. van den Straate te Bergambacht voor f 26,000, Nederl. aanneraings- Maatschappij te Gouda voor f 26,245, L. Willems te Selzaete voor f 26,480, B. van den Brink te Krabhendijke voor f 27,800, G. W. Metzers te Ginneken voor f 27,993, J. H. van de Yen te Middelburg voor f 28,000, J. Jansen te Ter Neuzeu voor f 24,875, M. van den Hoek te Ter Neuzen voor f 28,180, M. D. de Putter te Ter Neuzen voor f 28,700, I. Douw te Zierikzee voor f 29,800, P. Omon te Aardenburg voor f 29,950, H. de Jong te Bergambacht voor f 31,200, P. Monje te Breskens voor f 31,490 en Fr. de Meyer te Gent voor f 33,500. Van wege den directeur der registratie en domeinen voor de provincien Zeeland en ged. Noord-Brabant te Middelburg, werd Donderdag in het gebouw der societeit St. Joris aldaar bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van eene keibestrating op den Hoofdweg in den ten jare 1893 bedijkten polder onder Biervliet, tusschen de dijken van de Elisabeth- en Clarapolders, ter lengte van 3193 meters. Het werk werd voorwaardelijk gegund aan den heer C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 26,800. Verder werd ingeschreven door de heeren: J. A. Bogaart te Aardenburg voor f 32,500, F. de Meij te Gent voor f 30,769, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f 29,800, J. de Jonge te Biezelinge voor f 29,630, L. F. Willems te Selzaete voor f 29,450, G. Buijk te Gent voor f 29,150, P. Monje te Breskens voor f 28,747, F. Baessen te Brugge voor f 28,700, M. van den Hoek te Ter Neuzen voor f 28,700, J. H. v. d. Ven te Middelburg voor f 28,560, G. W. Metzers te Ginneken voor f 28,540, M. D. de Putter te Ter Neuzen voor f 28,500, A. v. d. Straate te Bergambacht voor f 27,900, Ned. aannemings-MS te Gouda voor f 26,240, J. Jansen te Ter Neuzen voor f 24,120, K. de Vos te Ter Neuzen voor f 24,000, A. Spinette te Ardenne voor f 23,500. Graauw, 1 Maart. Heden werd alhier bij enkele inschrijving aanbesteed, het maken van steenglooiing aan den noordelijken dam der haven te Paal en tot het uitbreiden dezer haven. Voor dit werk kwamen 7 biljetten in, als van D. de Doelder te Ter Neuzeu, voor 2970 P. A. Adriaansens P.Az. te Hontenisse, voor /2850; K. de Vos te Ter Neuzen, voor f 2742,50 P. J. Visser te Hansweerd, voor f 2653 J. F. Adriaansens-Pofliet te Walsoorden, voor f 2637 H. Klaassen te Zaamslag, voor f 2250A. Ver- morken te Hontenisse, voor f 2197. Aan den laagsten inschrijver werd het werk, onder nadere goedkeuring, opgedragen. Zuiddorpe. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is benoemd de heer J. A. Lyppens, in dergelijke betrekking werkzaam te Koewacht. Men schrijft ons uit Biervliet Dinsdag jl. vernamen wij de benoeming van den heer S. Vleugels tot brievengaarder, reeds in de Ter Neuzensche courant gemeld. De heer Vleugels is voor ons geen onbekende en de ingezelenen hebben recht van een goede keuze door het bestuur der posterijen te spreken. Woensdag volgde de vervulling van de voor- zangersbetrekking door de benoeming van den heer A. Elfrink, onderwijzer aan de school te Driewegen in deze gemeente. In de kom zijn druk op de mazelen in lichten graad. Een der onderwijzers, in wiens gezin zij voorkomen, is daardoor tijdelijk non-actief. De laagste klasse in de beide bewaarscholen zijn geheel ontvolkt. Nieuwvliet. Voor de beroeping naar Ned- Herv. gem. alhier heeft de heer A. W. Voors, candidaat te Leiden, bedankt. Had mede nog beroepen ontvangen naar minstens tien andere gemeenten. Het schijDt dat de justitie thans tegen De Jong eene nieuwe iustructie heeft geopend ter zake zijner vermoedelijke oplichting van den cafe-houder Kramer op de Martelaarsgracht te Amsterdam, wiens dochter De Jong voorgaf te zullen trouwen en van wien hij aan het Centraal-station eene som gelds ter leen ontving om daarmede nog even stadwaarts te gaan, na welke transactie de heer Kramer den aanstaanden schoonzoon nimmer terugzag. Gisteren werden de heer Kramer en diens dochter door den rechter—commissaris opnieuw gehoord. In de Oesterbedden van Tessel, waar duizen- den en tien duizenden oesters bewaard werden, is nu zoo goed als geen voorraad. In den afgeloopen winter is op de vaarwaters ook niet gekord, omdat dit niet de moeite loonde. De oester-visscherij, die op dat eiland vroeger een goede bron van inkomsten was, beteekent trouwens niets meer. De uitvoer mag bijna geen naam meer hebben. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben er te Rotterdam, op last der justitie, talrijke huiszoekingen plaats, zoowel bij den uitgever van het blad De Vlinder, als bij medewerkers aan dat blad. Misschien staat dit in verband met het gerucht, dat er tien anarchisten uit Louden te Rotterdam zouden zijn gearriveerd. De brugwachter Klop, belast met de he- waking van de spoorwegbrug bij Zalt-Bommel bemerkte Dinsdagmorgen dat in den landpijler aan de zijde Utrecht een aantal steenen hadden losgelaten. Hij nam onmiddellijk de noodige voor- zorgsmaatregelen om te verhinderen, dat een trein de brug passeerde, en toen de eerste trein uit 's Hertogeubosch de brug naderde stopte deze, gingen de reizigers te voet over de brug en zij vonden aan de overzijde een trein, waarmede zij de reis konden voortzetten. Aan het hoofdbureau der Staatsspoor- - Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. AxelGemeenteraadszitting van 27 Febr. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer Dregmans. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Secretaris de heer J. A. van Vessem. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing met eene kleine wijziging goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Brief van den heer Dregmans. dat hij wegens ambts- bezigheden de heden te houden vergadering niet kan bijwonen. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het le kwartaal 1894. c. Als voren, houdende terugzending van een exemplaar van het door hen goedgekeurde raadsbesluit tot af- en over- schrijving van posten op de begrooting van 1893. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den voorzitter namens Burg, en Weth. wordt z. h. s. besloten, aan A. van der Hooft de straatmest te verkoopen voor een termijn van 3 achtereenvolgende jaren tegen eene jaarlijksehe som van f 50. Op voorstel van den voorzitter wordt z. h. s. besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1893 tot een bedrag van f 19,981- Verzoek van J. Verijzer, timmerman te Axel, om hem eene groote van pi. m 25 eentiaren grond, gelegen op het marktplein, tot het bouwen van een woonhuis, in koop af te staan tegen den prijs van f 2 per centiare. De voorzitter deelt mede, dat het eene strook grond is, gelegen achter de vischbank, dat Burg, en Weth. betrekke- lijk den verkoop geen voorstel hebben, aangezien zij hieromtrent liever het gevoelen van den raad willen vernemen. De heer Jansen van Rosendaal vraagt, of Verijzer eene teekening heeft overgelegd hoever hij die grond wil hebben. De voorzitter antwoordt ontkennenddoeh hij heeft zelf met Verijzer gesproken en deze zou de grond willen hebben tot in de richting van de woning van Claessens. De heer Smies is er niet voor dien grond te verkoopen, daar men later in moeilijkheden zal komener ligt in den hoek een zinkput en bij schoonmaak wordt de modder, die er uitkomt, daar een paar dagen nedergelegd om later ver- voerd te worden, dat zal naar zijne meening niet meer kunnen zoodra er een woonhuis naast gebonwd is. Hiermede vereenigen zich ook de heeren Jansen van Ro sendaal en Lamaitre. De heer Koster is van meening, dat die plaats een beter aanzien zal krijgen, als er eene woning gebouwd wordt. De voorzitter maakt ook bezwaar bedoelden grond te ver koopen, om reden het terrein om de vischmarkt daardoor to veel zou verkleinen en er dan klachten zullen komen over te beperkte ruimte. Hierna stolt de heer Smies voor, bedoelden grond niet in koop af te staan, welk voorstel met 8 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren Dieleman, Weijns, Lamaite, Wolfert, Jansen van Rosendaal, Van Dixhoorn, Smies en Oggel. Tegen stemden de heeren Koster en Van Hoeve. Verzoek van Philomena Maria Boenne, zonder beroep te Axel, om haar tegen nader overeen te komen prijs in eigendom af te staan eene strook grond, gelegen voor hare woning, ter grootte van pi. m. 60 eentiarenaangezien zij bijna dagelijks en inzonderheid iederen Zaterdag veel last heeft van de paarden en rijtuigen, die bij de daartegenover aanwezige herbergen, gestald worden. De voorzitter zegt, dat de weg daar maar smal is en acht het evenmin wenschelijk om dien grond te verkoopen. De heer Van Hoeve is er ook tegen dien grond te ver koopen, om reden die herbergiers toch ook plaats moeten hebben om de rjjtuigen te plaatsen. Hiermede vereenigt zich ook de heer Jansen van Rosendaal, deze is van meening, dat anders de rijtuigen op de straat zouden geplaatst moeten worden. De heer Lamaitre vindt, dat het daar toch ook zoo druk niet is. Hiema stelt de heer Jansen van Rosendaal voor bedoelden grond niet te verkoopen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het vaststellen van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1894 wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Op de vraag van den voorzitter of iemand nog iets heeft voor te stellen of mede te deelen, zegt de heer Lamaitre. dat de verlichting tegenwoordig nog al veel te wenschen overlaat, waarmede de heer Van Hoeve instemt. De voorzitter antwoordt, dit te zullen laten onderzoeken. Ook zegt de heer Lamaitre, dat er wel eens mag gezien worden naar den toestand op de Kaaiwal en de heer Van Hoeve vraagt, of er geen bepaalde plaats voor kormiswagens kan worden aangewezen. De voorzitter antwoordt, voor verbetering van den toestand op de Kaaiwal te zullen zorgen en den kermisreizigers eene plaats te zullen aanwijzen waar zij hunne wagens kunnen plaatsen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5